ouw eerst zwembad in Noordwijk kan over twee beginnen Kleuters krijgen beker iepalingen met voeten getre den en we kunnen niets doen 'AAROVER DEBATTEREN WE' VRAAGT NOORDWIJKSE RAAD ZICH AF iwoonster badplaats gaat in beroep bij de Kroon Raad Valkenburg beslist: Noordwijkerhout teft veel kredieten MIDDENSTANDSDIPLOMA?? M.E.A.B's MIDDENSTANDSCURSUSSEN TE KATWIJK AAN ZEE (examen 1974) DUITS en/of ENGELS (voor iedereen!!) Sassenheimer verliest leven bij ongeval Geen been breuk SPAG 22 AUGUSTUS 1973 >WIJK Het spookbeeld stad aan het strand waarde ivond in de maandelijkse ver door de Noordwijkse ge- Aan de orde was het dat de verbouwers van ïbrandt Hotel hadden opge- bij B. en W. een inning was aangevraagd, ïwvergunning, die B en W weigeren en dus was het junt ingepakt in het stapeltje lingen dat iedere keer de no- cussies teweegbrengt, lid De Geus voorzag binnen jaar indien de tendens zetten een Noord- >t allemaal grote gebouwen, huidige sfeer van de „bloe- Iplaats" wezenlijk zou verande die flatbouw in Katwijk tot kinderspel zou degraderen. En hoewel een groot aantal raadsleden zich niet in dergelijke termen uitliet, onder vond De Geus bijval. De apparte- mentenbouw dient een punt van gro te zorg te zijn, zo was de mening. Nu is het niet zo'n eenvoudige zaak om als gemeente bij dergelijke pro jecten invloed uit te oefenen. Dat bleek uit de antwoorden van het col lege op de opmerkingen van mejuf frouw Koopman (KVP), die voorstel de de bouwvergunning alleen dan te verlenen, indien men akkoord zou gaan met de conditie dat niet tot ver koop zou worden overgegaan. Burge meester mr. J. M. Bonnike zag in een handhaven van zo'n restrictie een onmogelijkheid, wethouder Cees van Duijn (prot.chr.) was definitie ver: „Wij hebben wettelijk geen mo gelijkheid een dergelijke conditie in te bouwen". Waarover debatteren we dan, zo vroegen raadsleden zich af, als de bouwvergunning niet kan worden ge weigerd en de raad ook anderszins geen invloed op de exploitatie kan uitoefenen. Men gebruikte de tijd wel om nog eens met een fors aantal accenten te stellen dat er iets moest gebeuren, want het feit dat ieder bestaand hore ca-etablissement binnen een bestem mingsplan kon worden getransfor meerd tot appartementenflat, al of niet hotel, al of niet voor de ver koop, boezemde toch wel angst in. De Ridder (PPR)„Dat is een regelrech te discriminatie van de agrariër". De Geus: „We hebben pas een nota van het college ten aanzien van do appartementenbouw aangenomen. En wat gebeurt: het eerste het beste ob ject treedt de bepalingen van die nota met voeten en we kunnen er niets aan doen. Er komt gewoon een flat op een heuvel met twee maal het volume van het oude Rembrandt Ho tel en dat is precies in strijd met dat wat we altijd met het Zuiddui nen-gebied hebben gewild. Daar bij komt dat het einde nog niet in zicht is: het plan aan de noordboule vard, Huis ter Duin, Hotel Het Witte Huis dat verkocht is aan de heer Van de Marei uit Wassenaar "Het is allemaal onze eigen schuld," vond fraotiegenoot Wim de Witt, "dan hadden we een en ander maar in de algemene politieverorde ning moeten vastleggen." PPR-frac- tievoorzitter W. H. Schelvis, die uit deze uitlatingen wat gelatenheid proefde, was strijdbaarder: acties moesten worden ondernomen tegen de verkoop van appartementen als permanente of tweede woning. Bur gemeester Bonnike wat naief, om dat de bedoeling van de bouwer Noorlander Leiderdorp wel duidelijk is "De bouwer heeft zich nog niet uitgelaten over koop of huur." Eén van de grootste tegenstanders van appartementen is altijd Ben schop (prot-chr) geweest, maar hij ging akkoord met de verleende bouwvergunning in een regelrechte aanval op zijn eigen fractiegenoten. "De heer De Geus is nu wel zo tegen grote gebouwen, maar ik kan me her inneren dat in zijn wethoudertijd de aanzet is gegeven voor de bouw van de Boschflat en de Golfflat. midden in de woonkern van Noordwijk aan Zee." Hij zei meer moeite te hebben met dit soort plannen (ook het plan Kiekeboe, zoals hij het noemde, op de KW Boulevard) dat met projecten in de Zuidduinen, waar toch geen huizen aan het bestand ten gunste van Noord wij kers onttrokken wordt. De reactie van De Geus was boor devol visie. "Dat is nou juist het dy namische van een gemeenteraad: Je kunt je mening wijzigen. Als ik nu een beslissing moest nemen over een bouw van een Boschflat dan zou ik absoluut tegen zijn. Mede gezien die evolutie denk ik aan het Noordwijk over tien Jaar." Vogelaar (prot-chr) voelde zich ook aangesproken: "Men zegt wel dat de Zuidduinen voor mij een heilig gebied is. Maar als wij in 1937 geen beslissing hadden geno men zoals die is genomen was de Zuid nu een volgepakt villadorp ge worden. Mede door die beslissing is het nu een visitiekaartje van de bad plaats, een gebied dat in België en Frankrijk zijn weerga niet kent." In ieder geval komt er ondanks al le tegenwerpingen van raadszijde een appartementenhotel. Een hotel, want het verschilt wezenlijk van een gebouw als bijvoorbeeld Seehorst, vond wethouder Van Duijn: "er zijn centrale ruimten, er is een zwembad bij en de bereikbaarheid van de units is intern, dus niet via een galerij." Zie ook pagina 7 voor een beschrij ving van dit plan. wo; OORD WIJK Slechts twee van de drie bezwaarden tegen Jannen van het college om een zwembadencomplex te bou- in het Middengebied aan de Nieuwe Zeeweg hebben hun laren ingetrokken. De besprekingen met mevrouw H. G. M. y-Loggers blijken geen resultaat te hebben gehad. Zij vlak voor haar vakantie besloten beroep aan te tekenen Je Kroon, zodat de realisatie van het zwembad een twee zal worden uitgesteld. urs/telliirag allerwege bij de aden en bij he't college, dat in indelij kse raadsvergadering bij burgemeester mr. J. M. ie stelde, zoiets niet te hebben §cht. Mr. Bonnike had nog een hoop alsnog met mevrouw tot een akkoord te kunen maar aan de iinJtonatie van jlitlating te horen is die hoop g klein. "Het is een niet al te ikelde zaak, dus kan de zaak j it iets sneller wonden afgewik- het enige concrete. 'G1 raadszijde dacht men aan al- ieven als een enquête onder de mg, waarvan de resultaten aan uw Bouvy zouden worden mee- een demonstratie, waarbij lachte aan een volksgericht op enovatie van de Van Leeuwen- (45 woningen) is in theorie ge- Wethouder Van Duijn deelde it men bezig was met het op- van het werkschema, om in r met de werkelijke verbou- i te kunnen beginnen. Voor roners die al het een en ander i opgeknapt aan hun huis (en n er nogal wat)valt weinig i kosten terug te betalen, hoe- recht kunnen doen gelden op cds woningverbetering tot een van f1750. t veel Lchr. raadslid Benschop is se- pteravond de gemeentecompu- pnt hij had (zeer terecht) op- it dat de openbare school wel d vergoeding kreeg toebedeeld, menigvuldigkunst van deamb- was inderdaad te laken. De dsche fractievoorzitter Bedfjn zich overigens af, nu de open- H (hooi aan een elfde lokaal (de dependance) bezig was, wat "eges visie op die ontwikkelin- Dat college zag ook dat het met een lokaal in Binnen en tal in Zee en daarnaast negen i in het gebouw zelve, een on- lak was en schoolhoofd in de toekomst eniger- rekenen op de drie lokalen van le kleuterschool in Boerenburg. :ed mr Bonnike, "we zul- Jt het effect afwachten dat de S van de 2 christelijke scho- Boerenburg (in april reeds ge- h üjk klaar) zal geven." gasdrukhouders zijn in ver net de overschakeling op aard- terbodig geworden. Ten laste __iing van de nutsbedrijven mten gevolge een bedrag van o nderhalve ton moeten worden gebracht, omdat men te langzaam heeft afgeschreven. In feite komt slechts een kleine f 13.000 ten laste van de winst van 1973, omdat er nog een potje (Fonds Ombouw Aardgas/ Raadslid Vogelaar wond zich nogal op, omdat een argeloze ambtenaar by het schrijven van de stukken had ge durfd te beweren dat de presentie gelden van de raadsleden "toch moe ten worden gezien als vergoeding voor hetgeen wordt geëist en gepresteerd." In alle vriendelijkheid overigens, want ook Vogelaar weet na een 35 jaar wel dat 'het in feite Sint Jorils Liefdewerk is en dat een raadslidmaatschap evenals misdaad, niet loont. „Een een voudige ambachtsman verdient vele malen meer." zo zei hy terecht. Klein saldo Wethouder Cees van Duyn werkt met de chef algemene zaken aan een liquidatie-rekening ten aanzien van het plan Boerenburg. Hij had de in druk dat inclusief het laatste krediet voor wegenaanleg en plantsoenfat- soenering er nog per saldo een klein bedrag zal overschieten. Hoeveel wenste hij niet te zeggen „omdat een getal zo gauw een eigen leven gaat leiden". Dinsdagmorgen heeft het college de loting verricht voor een zestiental percelen in het bovengebied van het plan Duinpark. Oorspronkelijk had men 112 gegadigden geregistreerd, maar na selectie Oniet-Noordwijkers eruit, mogelijke speculatiegevallen er uit, gevallen als van een bungalow-- bewoner aan de Duinwetering die terug wil naar Noordwijk aan Zee er uit) bleven er nog 44 over. En daar tussen is geloot. Het aantal niet- Noordwijkse inschrijvingen beperkte zich overigens tot een tiental. Mesker, Bedyn, Schelvis, De Rid der en Abcouwer (de linkse hoek, grofweg gezegd) stemde tegen de ver hoging van de elektriciteitstarieven als gevolg van een hogerhand door- Voor de renovatie van 45 wo ningen in de Van Leeuwenstraat wordt een werkschema opgesteld, in oktober wil men met de werk-m zaamheden van start gaan. (Foto Jan Holvast) VALKENBURG De gemeente- grond terugkopen, die 21 Jaar gele- gevoerde heffing vanwege^ de snelle raad van Valkenburg had gister- den bij de gemeente in eigendom avond voor een vrij korte agenda kwam. Men heeft dat stuk nodig kweekreactor in Kalkar. De vyf he- vertrouwden de wetenschappe- nog twee lijke kwaliteiten van de mensen die eraan werken en niet, vooral meit be trekking tot de verwerking van de afvalstoffen. Bovendien kan men zui niger met de nu aanwezige energie omspringen, zo meenden zij. De raad gaf tenslotte (alles bijeen werd het weer ver na twaalf uur, een tijdstip dat de burgemeester ooit als dead line stelde) ook haar fiat gedeelte zelfs met de deu ren dicht. Dat betrof de huisvesting van schoolhoofd Diederik, die voor lopig in Rijnsburg moet gaan wo- 't wel intereesanste deel 1 i de i .en bouw van een toren. Zij gadering) leverde veel vragen op van erop, dat het niet samenwerken de eenden ingesteld. Van Leeuwe In subsidie aan de NH Kerk voor ^cVli?_?_ET t vloerverwarming, die het metsel stucwerk beschermt. geen woonruimte voorradig gaat een extra bedrag van f825 ver- Van Leeuwen wil den daarover in besloten zitting nog wel het één en ander zeggen. De Oranjevereniging wil op 5 septem ber vermakelijkheden organiseren en vroeg daarvoor een subsidie van f 1260. De libera-le i toren komlt, al van de kerk is. Al overal toiletpapier. B. en W. hadden nog niets naders bekend. 8DWÏJKERHOUT. De ge- van Noordwijkerhout, "-."avond vergaderde, heeft adermeer beziggehouden met '«treffende de restoa/uratie van trlands Hervormde Kerk, be- («id als het „Witte Kerkje", de behandeling bleek, dat de aiding en vow deze restaura- het voor Noordwijkerhout voUe monument, duidelijk in Mfase zijn aangeland. Door de "den de nodige subsidies ver- a van de Hervormde Ge werd het perceel Herenweg voormalige pastorie) voor ïee ton gekocht zodat de kerk- mee kan helpen om de fotie te financieren. De kosten resbauraitie zijn begroot op exclusief de rentekosten die worden geraamd op f 115.710.—. De gemeente draagt bij een subsidie en rentebijdrage f. 226.483.-- De raad stelde ook kredieten be schikbaar voor de bouw van drie con tainer kleuterscholen, alhoewel er twee op de agenda stonden. De voor stellen van B. en W. betroffen een openbare kleuterschool, die zal wor den gebouwd aan de Kerkstraat hoek v.d. Weydenlaan en een uitbreiding van de hervormde kleuterschool De Schapendel. Tijdens de discussies heirover werd duidelijk dat men dan de katholieke kleuterschool Marian- nehof in de Hoogstraat te kort zou doen, zodat werd besloten om deze er maar bij te betrekken. Voor de bouw van de openbare school is nodig bijna f. 90.000, vocw de twee andere scho len ongeveer f. 80.000. de Graaff vond dat verzoek wat aan de late kant en vroeg zich af of dat voortaan niet wat eerder kan. Wet houder Vis schetste de moeilijkhe den voor deze vereniging: een week later zijn weer de traditionele Oran jefeesten samen met de paarden markt. AR-raadslid Van Leeuwen had wat vraagtekens bij de brief. Leerlingen van kleuterscholen krij gen nu een speciale beker, terwijl B. en W. daar destijds helemaal niet over wilden praten. Schipper (CHU) wilde weten waarom men op deze beslissing terugkwam, zijn fractie genoot informeerde of het verzoek tot organisatie van het college was uitgegaan. Uiteindelijk kreeg iede reen bevredigende antwoorden en werden de gevraagde kredieten ver strekt. Als de secundaire weg 4 zal wor den aaneglegd, moet een stuk van de Achterweg en de Torenvlietslaan aan het openbaar verkeer worden onttrokken. Doldersum (CHU) werd op zijn verzoek door burgemeester Van 't Wout verteld, dat het nog wel even kan duren voor het zover zal zijn. De provincie zal dan voor vervangende wegen zorgen. De Ned. Herv. Kerk gaat 250 m2 VANDAAG, woensdag 22 augustus, tussen half acht en negen uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72, Katwijk aan Zee, telefoon 12784 speciale inlichtingenavond over U kunt zich ook opgeven voor de eveneens in Katwijk te geven mondelinge cursussen: Vrijblijvend studie-advies dagelijks bij „het bolwerk voor uw bolwerk": ONDERWUS-INSTUUUT M.E.A.&, O.I.V. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 LEIDEN - TELEFOON 01770—30660 (Officiële - door het IM.O. erkende - mldidenstandsopleiding). DE LESSEN BEGINNEN IN DE EERSTE HELFT VAN SEPTEMBER SN EEK Gistermorgen om half acht is bij een verkeersongeval op rijksweg 43 tussen Sneek en Bol- sward de 52-jarige C. Bakker uit Sassenheim om het leven gekomen. De heer Bakker botste met zijn auto met hoge snelheid tegen eeii nade rende vrachtwagen, terwijl hij een andere auto Inhaalde. Ter plaatse geldt een inhaal verbod. Een broer van het slachtoffer, de heer P. J. Bakker (54), eveneens uit Sassen heim, die naast de chauffeur zat, werd zwaar gewond in een zieken huis in Sneek opgenomen. SASSENHEIM De verwon dingen, die Ter Leede-midden- velder Nico van der Fange zater dag in het vriendschappelijke duel tegen Liera (het vroegere De Lier) heeft opgelopen, blijkt enigszins mee te vallen. Zijn kuitbeen is niet, zoals aanvan kelijk werd gevreesd, gebroken. Een zware bloeduitstorting be knelde zijn spieren. Van der Fange zal evenwel de start van de competieie op 1 september niet actief kunnen meemaken. Ook deze lichtere blessure houdt hem enige weken buiten het veld. Van het haring- en visfront SCHEVENINGEN Woensdagrit (en was aan de markt de :öH 9 met f6850. Voorts i de markt de trellloeeer **°50. Voorts waren aan küstvissers met tesa- steurharlng f 69 KATWIJK. 22 augustus Haringaf. ilag Aanvoer KW 74707 IJM 36 '96 KW 171—1206 KW 170—750 steurharlng 70108, i beloofd dat er wat aan de reiniging van het water gedaan zou worden. De burgemeester be- De rondvraag (Schipper: dat lijkt loofde haar nu, dat er naar de do- ouderzoek zal worden De Jong. Daarbij kwam Van Leeuwen vroeg naar de kerken bij dit plan mogelijk kwam ook de waterverontreiniging plannen voor woningbouw. Een af tweemaal een subsidie van vijftien- ter sprake. Zij wilde weten hoe het doend antwoord kon burgemeester duizend gulden gaat kosten. Schip- komt. dat er zoveel dode eenden in Van 't Wout niet geven: plan 't Joght Valkenburg heeft men nog per vernam, dat de grond waarop de de Watering drijven en zij vond is bij gedeputeerde staten en er is KATWIJK Vanavond om half acht vergadert in het Katwijkse gemeen tehuis de commissie voor onderwijs en culturele zaken. Op de agenda staan de volgende punten: aanschaffen documentatiema teriaal t.b.v. Prins Mauritsschool: aanvullend krediet voor bouw en inrichting 12-klassige lagere school en kleuterschool in Rijnsoever: aanvrage nieuwe meubilair voor Oranjeschool; instelling commissie 'verfraai ing van de gemeente': verzoek subsidie •Phllatelica' voor postzegeltentoonstelling in juni 1974. RIJNSBURG De pv Rijnsburg vloog met jonge duiven uit St. Dizier in concours 436 duiven, gelost om 6.15 uur. aankomst eerste duif 12.42 uur. Uitslag: comb. De Ster 1. 7; ge- br. Kuyt 2; comb. D. N. 3. 4: J. Nijgh 5; D. Houwer 6, 8; comb. S.Z. 9; gebr. Geyteman 10. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscb Dagblad B V Witte Singe) 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement i 9,28 Kwartaalsabonnementf 27,45 Por Post f29,85 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden oy betaling te voldoen By i tiscbe overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten Nabezorgimg tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30600

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3