Huiswerkhulp en bijles in Leiden-Noord CENTRUM EKKLESIA IS OPEN Geen gravel voor gras Lezers schrijven Bedrijfszaa Ivoetba l BONT ZOMER PRUZEN Maandag geen raac Bejaarden en dieren WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1973 LEIDEN ADVERTENTIE UITZENDBUREAU LUBA vraagt met enorme spoed inpakkers, aanpakkers, meehelpers en doordouwers voor dagen, weken en langer. Zeer hoog netto weekloon. Kom snel! Pik de mooiste baantjes eruit. UITZENDBUREAU LUBA NIEUWE RIJN 35 TEL. 01710—40341 ADVERTENTIE HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko. Eterna, Certina, Prisma, Jung- hans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bfj ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Door de Sportstichting Leiden wordt samen met de afdeling- Leiden van de KNVB op 27, 28 en 29 augustus een zaailvoetbaltoernooi voor bedrijven georganiseerd. In de Groenoordhla zuilen op die dagen van 7 tot 11 uur 's avonds 58 teams in de velden komen, een even groot aantal als vorig jaar. De ploegen zijn ingedeeld in veer tien poules. Op 27 en 28 augustus zal worden gestreden om de eerste plaats in de poules, woensdag 29 augustus zullen de poule-winnaars moeten proberen de finales te berei ken. Die zullen om 10 uur worden Gisteren waren enkele stu denten bezig het "moederlokaal" van een verfje te voorzien. Finan cieel kan dat allemaal, omdat de studenten van de gemeente (CRM) subsidie kregen. Uit deze bijdrage worden ook de nodige woordenboeken en andere na slagwerkjes gefinancierd. NOG 10 DAGEN De wedstrijden, die zullen worden geleid door scheidsrechters van de KNVB of van de afdeling-Leiden van de KNVB, zullen twee maal tien minuten duren. Alleen de finale en de strijd om de derde en vierde plaats duren tweemaal vijftien minuten. X3VAN EGMÖND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT 173 TEL. 01710-23337 LEIDEN AIRCONDITIONING ADVERTENTIE Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast LEIDEIN Morgen van vier uur tot negen uur 's avonds is er voor schoolkinderen in het gebied tuisen de Kooilaan en de Haarlemmerweg gelegenheid om zich in de Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan (Leiden-Noord) te laten inschrijven voor een reeks bijlessen of voor huis werkbegeleiding. Het gaat hier in eerste instantie om kinderen die voortgezet onderwijs (havo, mavo, leao etc.) volgen, ofschoon er voor leerlingen van de basisscholen even eens morgenavond de nodige advie zen kunnen worden ingewonnen. De huiswerkbegeleiding en bij lessen zijn zonder kosten en zonder verplichtingen, wat mogelijk is ge worden door het initiatief van een dertigtal studenten die al een jaar van begeleiding achter de rug heb ben en daar met redelijke tevre denheid op kunnen terugzien. Anderhalf jaar geleden zochten deze studenten aansluiting bij de zg. huiswerfcgtroep die toen al enige tijd actief was in de Kooi. De studenten kregen het voor elkaar dat in de Hei lig Hartschool een aantal lokalen beschikbaar kwam en dat de belang stelling voor bijlessen en huiswerk begeleiding groeide. Vorig jaar had den de studenten op het hoogtepunt vijftig a zestig schoolkinderen onder hun hoede en dit Jaar hopen ze dat aantal te overtreffen. Verfje Gisteren waren enkele van de stu denten bezig het "moederlok aal" van de onderwijsactie van een verf je te voorzien. Tussen die werkzaam heden door en temidden van een aantal schilderstellingen vertelde Dick van der Klaauw, student so ciologie, dat een belangrijke overwe ging voor het initiatief van de stu denten is geweest dat veel gezinnen in Leiden-Noord te klein behuisd zijn om de kinderen op een redelij ke manier hun huiswerk te kunnen laten maken. "Maar dat is niet de enige overweging. Het is ook zo dat de ouders soms te weinig opleiding hebben genoten om hun kinderen bij het huiswerk te kunnen helpen, waardoor hiaten ontstaan. Boven dien zijn er ouders die 's avonds moeten werken. En ook is het de vraag of de ouders bereid zijn vijf tien gulden voor een bijles neer te tellen". Elke dag, te beginnen met a.s. maandag, worden er in de Heilig Hartschool bijlessen gegeven en wordt het maken van huiswerk be geleid. In principe staan de studen ten zeven lokalen ter beschikking terwijl de grootte van de groep be geleiders wordt aangepast bij het aantal schoolkinderen. Dat laatste is niet onbelangrijk om dat er naar wordt gestreefd de be zetting te handhaven op 1 student (e) voor vijf a zes kinderen. Ook in ver band met de studie van hen die zich het vorig jaar al beschikbaar hebben gesteld, wordt de aanmelding van se rieus belangstellende studenten voor dit project dan ook op prijs gesteld. Contacten Volgens Dick van der Klaauw zijn de studenten sinds april dit jaar wa, meer georganiseerd te werk gegaan (er is bijvoorbeeld een stuurgroep geformeerd), maar nog steeds zijn de contacten met de scholen van voorgezet onderwijs sober. „Vorig jaar hebben we naar de hoofden van alle scholen van het voortgezet on derwijs brieven gestuurd waarin stond wie we waren en wat we de den. Maar we hebben zegge en schrij ve maar twee reacties gehad". Toch hebben de studenten enige hoop, omdat zij hebben ervaren dat ook die leerkrachten aan de basis scholen in het begin nogal sceptisch stonden tegenover het initiatief om kinderen uit Leiden-Noord met leer- em/of huiswerkmoeilijkheden door een groep studenten te laten helpen. Die scepsis ebde echter langzaam weg en maakte plaats voor enthousi asme. En nog vorig jaar kwamen de studenten en leerkrachten overeen dat de kinderen op de basisscholen zou worden verteld waar ze gratis bijlessen en huiswerkbegeleiding konden brij gen, voor het geval ze naar een school van voortgezet on derwijs zouden gaan. Volgens Dick is het enthousiasme voor het project ook merkbaar bij de ouders, die dikwijls hun kinderen aansporen om deze vorm van bijscho ling te blijven volgen. De betrokken heid van de ouders bij het project is volgens Dick trouwens erg belang rijk. "Vorig jaar hebben we eigenlijk maar één keer - op de afsluitings avond - goed contact gehad met de ouder. Dit jaar willen we wat meer avonden voor de ouders organiseren". Dat de kinderen zélf op het project van de studenten enthousiast reage ren, lijkt tegen de achtergrond van bijles en huiswerk op het eerste ge zicht misschien onwaarschijnlijk, maar is volgens Dick toch wel waar. "In het begin kwamen er niet zoveel, maar na verloop van tijd namen ze vriendjes mee en werden ze echt en thousiast". De studenten groepen in de Kooi en, dn de Heilig Hartschool zijn de voorbodes van een project dat langza merhand flink wordt uitgebouwd. Binnenkort komt er aan de Hogen- dorpstraat een gemeenschapscentrum beschikbaar waar speciaal de kinde ren van het basisonderwijs kunnen worden begeleid. Het centrum is weliswaar niet zo groot en misschien niet eens groot genoeg, maar de huiswerkgroep in de Kooi staat er borg voor dat kinderen die uit de boot dreigen te vallen, iti elk geval worden opgevangen. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293. LEIDEN tegènover de Overdekte. LEIDEN De punten van agenda van de maandag gehom aadsvergadering, die niet in bel deling zijn gekomen, zullen woi C toegevoegd aan de raadsagendai de vergadering van 3 september. Onvoorziene omstandighedei voorbehouden wordt er dus op mi dag 2T augustus a.s. geen raadsi gadering gehouden. A. van Gilst met pensioen Leiden Vrijdag 31 augustus laat- de heer A. van Gilst i„_ met zijn pensionering de dienst gemeente Leiden. Hij werkt sinds 1950 bij de di gemeentewerken, laatstelijk als t y nisch hoofdambtenaar. Hij is b met het toezicht op het ondeil I van gemeentelijke gebouwen. Op 30 augustus a.s. zal de d gemeentewerken in besloten kris scheid nemen van de heer Van G r LEIDEN De Stichting Leidse Studenitenekklesia, waarin zeven pas tores op oecumenische grondslag mét studenten de nodige actiJviteitx ont plooien, heeft gisteren aan het Ra penburg (100) haar nieuwe trefcen trum officieus in gebruik genomen. In het gebouwtje, waar de avond er voor nog driftig opknapwericzaam- heden werden verricht, bezochten de verschillende groepjes van aanko mende studenten in het kader van de introductieweek (van El Cid) een borrel van de studentenpastores om eens nader met de ekklesia kennils te maken (zie foto Jan Holvast). Dat gebeurde in een vrij luchtige sfeer, omdat de aspiranten ook gis teren nog steeds bezig waren de ver schillende activiteiten rond en in de universi'ttaire gemeenschap af te tas ten. gevarieerd programma. Er waren films, muzikale evenementen en le zingen. En op een tuinfeest van de Leidse Studenten Bond aan het Noordeinde druppelden de bezoekers langzaam binnen en schaarden zy zich rond een knappend houtvuur om zioh al discussiërend in de doelstel lingen van de LSB te verdiepen. Te gen tien uur was het er gezellig druk. In tegenstelling overigens tot het academiegebouw waar een film- en discussiebijeenkomst over sexualiteit, die om half negen was begonnen, klokslag negen uur door slechts twaalf belangstellenden werd bijgewoond Vanavond worden de dagelijkse wis selprogramma's afgesloten met een aantal bijeenkomsten waarin de iden titeit van de verschillende program ma-onderdelen (sport, LAK, gemeen te, universiteit en B-kernen) mis schien wel het duidelijkst uit de verf zal komen. Gaarne wil ik enige opmerkingen maken over het opofferen van een voor Leiden uniek stedelijk groen voor de aanleg van 6 tennisbanen met publiek accommoda tie op een speelweide in park Roomburg. Wel zijn de landelijke normen voor tennissport zoals in het voorstel is aangegeven, doch bij deze normstel ling is steeds vermeld, dat deze sterk afhankelijk is van de soort be veling in de onderhavige gemeen ten. Ook wordt geadviseerd de ten- niscomplexen zoveel mogelijk te ver spreiden. Dat er bij de regels en normen te vens is vastgesteld om bij dichtbe volkte stadswijken binnen een straal van 800 meter een buurtpark nodig ls van minimaaal 5 hectare wordt door B. en W. niet aangeroerd. Dit zou dus in de behoefte voorzien van het zuidelijk stadsgedeelte tussen Hoge Rijndijk en Herenstraat. Met veel touwtrekken tussen de gebonden sport en de vrije recreatie is indertijd bij de aanleg 3'(t hectare uit de bus gekomen en wordt dit nu bij het totstandkomen van het plan gereduceerd tot 2 hectare. Tevens moeten er 10 tallen bomen en hon derden bloem- en sierheesters worden gerooid. Ten opzichte van het z.gm. matig gebruik, gebaseerd op één moment opname door mevr. de Haan, wil ik nog wijzen op het feit dat de speel weiden gedurende 12 maanden inten sief worden gebruikt door d eschool- klassen van de 2 scholen in de naaste omgeving en de kleuterscholen. Als dn de winter de voetbalvelden zijn afgekeurd word op de speelwei den nog zeer druk gevoetbald, terwijl de tennisbannen maar 6 maanden m gebruik zijn en volgens mijn waar neming nog mjiet voldoende intensief. Aangezien B. en W. hiet schijnbaar niet nodig vinden om bij de lance ring van dit plan ook de toekomstige situering bekend te maken, hebben de bewoners van de Zuidwij k geen inzicht welke rigoreuze gevolgen dit plan ten gevolge zal hebban. Van in spraak door de belanghebbende om wonenden is geen sprake. Wat weet de momenteel rustige om geving van de gevolgen die door een dergelijk groot tenniscomplex worden veroorzaakt: Ie De omringende straten krijgen veel auto's geparkeerd vooral bij de grote wedstrijden, wat de voornaam ste doeleinden zijn voor deze grote uitbreiding. 2e De aanleg van de banen zullen zeer veel schade aanrichten aan het overblijvende gedeelte van het park door aan- en afvoer van materialen en werktuigen, 3e Het wandelpad langs de boezem- Staat, waarlangs pas een groot klimrek voor de Jeugd is geplaatst (een geschenk van de AH. Bank), wordt onveilig gemaakt door de fiet sende tennissers, die ook nu alle rij verbod negeren. Mocht onverhoopt dit plan toch doorgaan en we weer beroofd worden van een stuk natuurschoon, dan hoop ik wel dat in ieder geval het wandel pad langs de boezemsloot van de Vol len!) ovenkade als zodanig behouden blijft, daar dit pad omzoomd werd door prachtig uitgegroeide bomen. Dit pad is in wezen nog van his torische waarde, omdat dit nog een gedeelte is van de vroegere verbin dingsweg van de Roomburger- en Cronesteinse Polder met de Zoeter - woudse singel bij de Pruinilaan. De cultuurtechnische gevolgen bij de uitvoering van de aanleg der ten nisbanen op het resterend gedeelte van het park heb ik in Uw blad reeds eerder gesignaleerd. Hierover zwijgen de deskundigen. A. GALJAARD, Oud Chef der afd. Plantsoenen Van Vollenhovenplein 47 Ledden. Open brief aan Burgemeester, wet houders en gemeenteraad van Lei den. Het ls alweer enige tijd geleden dat zich in Leiden een discussie ont wikkelde rond de aanleg van een voetbalveld ten koste van openbaar groen. Deze discussie wordt momen teel op ongeveer identieke wijze ge voerd over de vervanging van een stuk Roomburgpark door enige ten nisbanen (zie b.v. dit dagblad van 15, 16 en 17 augustus jl). Het valt te betreuren dat bij de Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. ze discussie groeperingen, die beide een aantal uren van hun vrije tijd buiten doorbrengen, door ondoor dachte voorstellen van B. en W. zo fel tegenover elkaar komen te staan. De gemeente moet bij het voorbereiden van bovengenoemde plannen voorkomen dat ze door on logische voorstellen verschillend ge aarde recreanten tegen elkaar op eet. Het gevaar van deze voorstellen is dat de georganiseerde sportliefheb bers hun zin krijgen. Zij baseren hun uitbreidingsplannen op cijfers die betrekking hebben op landelijke normen en proberen de Leidse si tuatie daaraan aan te passen. De niet georganiseerde openlucht-re creant bezit dergelijke cijfers niet, kent de landelijke normen voor openbaar groen zeker niet en zal ze ook moeilijk te pakken kunnen krij gen. Hier ligt een taak voor de ge meenteraad) Waarom onderzoekt men het belang van een stuk open baar groen niet eerst voordat het op geofferd wordt aan, in dit geval, de tennissport. Twee zaken zouden ze ker uitgevoerd moeten worden voor dat een beslissing over deze voor stellen wordt genomen, nl.: Het peilen van het belang van dit park voor de omwonenden; Het geven van cijfers rond de hoeveelheid openbaar groen in Lei den en andere vergelijkbare steden. Na een belangen-afweging waar bij alle betrokkenen, dus niet alleen sportmensen, gehoord zijn kan men een nieuw voorstel formuleren. In het algemeen zou gesteld kun nen worden dat het onjuist is een gebied dat door een bepaalde groep van recreanten in gebruik is om te vormen voor een ander soort recrea tie. De situatie is vergelijkbaar met het uitbreiden van één industrie op de plaats en ten koste van een ande re, goed draaiende industrie, omdat alleen de eerste genoemde gevraagd is wat zij wil. Tenslotte moet men zich bij de door het gemeentebestuur gedane voorstellen nog afvragen in hoeverre financiële consequenties een rol spe len. Het openbaar groen is reeds in gemeentehanden en het zal dus voordeliger zijn dit om te bouwen tot sportvelden dan nieuwe, nog aan te kopen gronden. Als deze veronder stelling steek houdt, moet deze ma nier van handelen veroordeeld wor den. Bij meer belangstelling voor één bepaalde sport, waarbij niet aange toond is dat een andere vorm van recreatie terugloopt, moeten nieuwe, niet reeds voor recreatie in gebruik zijnde terreinen, aangelegd worden. J. C. VAN LENTEREN Tomatenstraat 37. Lelden. Met meer dan gewone belangstel ling hebben velen met mij de artike len over het Nieuw Leids Dierenasyl gelezen. We laten nu maar de uitla tingen van het toch ook meer of min der bejaarde Dierenasylbestuurslid mevrouw Eikerbout in "Oma's hond je" (uw editie 31 juli) voor wat ze zijn. Het besuuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, afd. Leiden heeft o.l. daarop doeltreffend geantwoord (uw editie 13 aug.) Vele leden van de Dierenbescher ming komen met ^et besproken be jaardenprobleem geregeld in aanra king. Ons is bekend, dat bejaarden weigeren hun trouwe huisdier te ver laten, laat staan het te laten dood maken en daarom afzien van een op nam*5 in een "bejaardentehuis". De ze en verwante problemen worden des te groter omdat het asyl veelal dieren weigert met de argumente ring dat ze vol zitten (met oension- dieren?). Wij trachten de daardoor ontsta- terb _jrd noodsituaties zo goed i verlihten Door tijdelijk opwfodi i dieren totdat een goed teht gevonden, het laten sterilisers castreren van zwerfdieren ongeremde vermeerdering te komen), het voeren van halfver gerde dieren, enz. Wij hebben de indruk dat "t aantal lijk opgenomen in a.h.v (bij dierenvrienden, die het i geenszins breed hebben) grote dan in het asyl. Noodoplossing! vaak Wij kunnen dan ook nis randeren, juist door het "wegvi het asyl, dat in de toet steeds een oplossing kan worden vonden. fraa Het spijt me, dat ik me verder ster al geërgerd heb aan de bespfl odei het toch intens verdriet g( tetr bejaardenprobleem door uw slaggeefster. Het is mij onbegJjtonic lijk, dat zij niet zelf uitvoerig bejaarden heeft gesproken. Inte leidl dee1 zij heeft zich telefonisch met leiding of woordvoerders volt wie?) in verbinding gesteld, heeft zij geïnformeerd bij tier, die overigens waardevolle gen zegt ter overdenking waard. E. S. STEVENS-* Boerhaavelai fcie

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2