lussen blijven Israëliërs >ij Universiade treiteren Vakbondsleider Wim Hulsker vindt rust als kasteelheer Joodse toeschouwers gemolesteerd istuif ollancT ote ^elname 'WAARDIGE LOCATIE' IJsland zonder 'beste speler' fljSDAG 22 AUGUSTUS 1973 t- V A RIA PAOTNA 13 *L' I0SKOU Agenten in burger van de Russische veiligheids- gt hebben gisteren in Moskou een groep Russische Joden olesteerd die toeschouwer waren geweest bij een basket- fedstrijd van het Israëlische team tijdens de Universiade. jeveer twintig Joden waren in dcetbalhal van de centrale le- jrtciub op weg naar de uit- toen zij plotseling overvallen i door de veiligheidsagenten, laarblijkelijk geirriiteerd waren het feiit dat de Joden Israel i aangemoedigd in de wed- tegen Porto Rico (77-61 voor vrouwen werden neergesla- m een man werd een arm uit de kom gedraaid, zijn bril versplinterd en drie mensen, wie twee schoolkinderen wer- DEN De instuif wedstrijd atletiekvereniging AV Holland ivond in de Leidse Hout orga- voorzag kennelijk in een be- want er was een '°er grote me. Het programma nam dan eer tijd in beslag dan was „ge- maar ook nu weer bleek de licht-installatie van onschat- raarde. Het koude weer stond tijden op de loopnummers in al kwamen de Spartaan-atle- ïter Waaning en Wim van Ger- de 3000m onder de negen mi- resp. 8.42.0 en 8.57.0 en lukte aan Gert Ooms (Bataven) 50.4. Andere behoorlijke tijden en op deze afstand op naam lemens van Rooden (Bataven) .0 en van Gé Mulders (Hol- net 9.16.6. ÖOm bij de heren bracht voor jrtekaas (Spartaan) 1.58.9 en lartien v. d. Hoorn (Holland) de klokken. Alfred Verhoef nd) was met 11.3 duidelijk de sprinter op de 100m met voor ■Üskamp (Bataven) 11.6 sec. kogelstoten verraste Kees i nieuwe aanwinst voor Hol- net 12.04m. Peter Visser (Hol) sprong 1.70m hoog terwijl bij Theo Brusche (Bata- 12m haalde. beste prestatie bij de dames op naam van Spartaan-atlete Grimbergen die de 8 ''Om in iiep. Mia v. d. Harg (Bataven) uitstekende vertesprong van Jopmeten terwijl Lia Kortekaas llt: lan) de discus naar 36.02m Op de 100m was Marjan van Bataven) met 13.1 de snelste »r haar clubgenoot Mia v. d. 13.2. De A-juniores Marijke lar (AV Leiden) en Resie (Holland) noteerden resp. 13.6 Hester de Boo (AV Lei- prong 4.78m ver. de jongens B was de verte- van Nico van Steyn (Spar- prima, 5.84m, maar ook de van Paul Crama (Holland), C-junior, was verdienstelijk: Op de 100m deden Roel Hen- i en Rudie Eveleens, beiden d. weinig voor elkaar onder 15 en 12.6 Bataaf Lelieveld 800m in 2.11.0. Op de 100m meisjes B liep C-juniore Bar- Haarlem (AV Leiden) buiten :lng naar een tijd van 13.1 ft Mieke Burggraaf AAV'36) tot deze tijd. Ingrid Dessens 'tn) scoorde 13.5 sec. de 300m waren de Bataven- Sylvia Jansen en Tineke de net resp. 44.9 en 45.0 supe- Uexandra Frankhuizen (Hol- *am tot 47.7. Tineke de Groot voorts nog 1.50m hoog terwijl Sscusring goede prestaties wer- rricht door Helene Oosterveer met 26.34m, Marjan rgen (Spartaan) met 25.62 m Annelies Deyn (Holland) ptn. den opgebracht naar een politiebu reau. Anderen uit de groep Joden vertelden dat de kinderen de 14-jari- ge Marina Polski en de 16-jarige Aleksander Yoffe waren. Tijdens de wedstrijd al waren do Joden, die zover mogelijk van de bank van het Israëlische team had den moeten gaan zitten, lastig geval len door dronken soldaten, die een Israëlische vlag kapot sneden en een spandoek verscheurden, waarop in het Hebreeuws geschreven stond 'succes voor Israël'. MOSKOU Volgens het Rus sische persbureau Tass heeft de heer Frank Taylor, voorzitter van de internationale sportjour nalistenassociatie (AIPS), giste ren verklaard dat Moskou een waardige locatie is voor de Olympische Spelen van 1980. "De hoofdstad van de Sowjet- Unieisnual klaar voor zulk een reusachtig sportevenement", aldus de heer Taylor. Eveneens volgens Tass heeft de heer Frederick Holder, se cretaris van de Europese Atle- tiekassociatie (EAA), verklaard dat Moskou een uiterst gunstige indruk op hem heeft gemaakt. "De Russen staan bekend als gastvrije mensen. Geen wonder dus dat de deelnemers aan de ze universiade alle aandacht krijgen van de gastheren, "al dus de heer Holder. Hij vervolg de: "De wedstrijden hier wor den gehouden in 'n vriendelijke sfeer, in de geest van een spor tiviteit in de beste zin van het woord. Ook het publiek, dat zich fair opstelt bij overwinnin gen en nederlagen van de sport lieden, verdient alle lof". Voorts was de heer Holder zeer tevre den over de huisvesting van de sportmensen, die volgens hem alle gelegenheid hebben met el kaar kennis te maken en elkaar beter te leren begrijpen. Deze en andere soldaten, in totaal ongeveer honderd, hadden de Israë lische basketballers bijna voortdu rend uitgefloten en uitgejouwd. Kre ten als 'Joden' waren niet van de lucht. Toen de wedstrijd geëindigd was in een overwinning voor Israel mochten de Joodse toeschouwers niet met de Israëlische spelers pra ten. Zij werden zo snel mogelijk naar de uitgang gevoerd, waar zij in handen vielen van de wachtende vailighei dsagenten Het was niet voor de eerste keer dat Israëlische sportmensen tijdens de Universiade op boven beschreven manier getreiterd werden. De lei ders vah de Israëlische ploeg had den reeds maandag bij de interna tionale universi'tea re sportfederatie een klacht ingediend. Zij willen dat bij alle wedstrijden van de Israë liërs een waarnemer van de IUSF aanwezig is. Dinsdag zou de basket- balwedstryd bijgewoond worden door Claude Pinaud (Frankrijk), se cretaris-generaal van de IUSF. maar hij kwam niet opdagen. De heer Adin Talbar. verteeen- woordiger voor Israel in de IUSF, verklaarde later dat de Israëlische ploeg niet voortijdig uit Moskou zou weggaan. 'Op deze manier krijgen ze ons niet door de knieen. Trou wens. hoe zouden de Joden hier zich voelen als wij naar huis gingen. De manier, waarop zij niu het regime trotseren stempelt hen tot helden." De arrestatie van de drie Joden dinsdag was zaterdag vooraf gegaan dcor d? veroordeling tot 15 dagen ge vangenis van een 29-jarige Joodse ingenieur. Hij was schuldig bevon den aan "herrieschoppen" tijdens de basketbalwedstrijd Israel-Cuba Op het wereldhockeytoernooi, dat vrijdag a.s. in Amstelveen begint, wil Nederland niet alleen op het veld goed voor de dag komen. Ook de accommodatie moet in perfecte conditie verkeren en daarom gingen gisteren de verf spuiters nog eens langs de tribunes in het Wagener-stadion. Buitenlandse Neerlandici vergaderen in Leiden LEIDEN Van 27 tot en met 31 augustus wordt in Leiden en Noordwij'kerhout het Vijfde Collo quium Neerlandicum een driejaar lijkse conferentie van docenten din de neerlandistiek aan buitenlandse uni versiteiten gehouden. Dit collo quium wordt in samenwerking met het ministerie van Onderwijs en We tenschappen en het Belgische minis terie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Cultuur door de Inter nationale Vereniging voor Neder- landistiek (I.V.N.) georganiseerd. Er worden circa 70 deelnemers uit 24 landen verwacht. De openingszittiing en slotzitting van het colloquium vinden pilaats in het academiegebouw van de Leidse Universiteit, de overige zittingen wor den gehouden in het congrescentrum De Leeuwenhorst te Noordwijkerhout. Het colloquium wordt geopend door de plaatsvervanged secretaris-gene raal van het ministerie van O. en W., dr. mr. G. J. Leibbrandt. In de dot- zitting zal de Belgische oud-minister en ere-vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S., prof. dr. A. Coppé, zijn visie geven op de toe komst van het Nederlands binnen de E.G. Verder zullen er o.a. voor drachten worden gehouden door prof. prof. dr. J. G. Koolj en dr. B. C. Damsteeg, beiden uit Leiden. RENESSE De folder rept van „weldadig aandoende stilte". Geen leugen, maar 't kost moeite de brui sende golven van een ongebreideld strandieven op gehoorafstand te ke ren. Nu de hemel veel water loslaat zoeken velen in het met recreanten overspoelde Renesse naar vluchtwe gen. En het kostelijke Slot Moer- mond met zijn vijftien hectare stil te is dan een ligisch doel. Vandaar dat de poort gesloten blijft. Slot Moermond is sedert mei immers een toevluchtsoord voor de randstedeling, die wil confereren en discussiëren. Daarvoor is rust nodig en burcht heer Wim Hulsker begrijpt dat. Hij, de vakbondsleider van weleer, die nationale bekendheid genoot en voor de havenarbeiders een man was, die mede hun toekomst be paalde, bewaart de rust, die hij aan bezoekers garandeerde. „In principe is iedereen hier wel kom. Maar het is logisch, dat het accent op de eigen mensen ligt". Die eigen mensen komen dan uit de rijen van de drie in de havens be staande vervoersbonden en twee stichtingen voor de vervoer- en ha venopleidingen in Amsterdam en Rotterdam. Deze instellingen verenigden zich in de Stichting„Buitencentrum Moer mond", die voor een periode van tien jaar het prachtige buiten huurde van de stichting Moermond. Diverse mensen hebben wat moeite met de vakbondsman, die nu op dit riant stuk Schouwen-Duiveland, de scepter zwaait. „Moet Je luisteren, er wordt zo veel gezegd. Ze hebben mij al eens in een zaal met vijftienhonderd vak bondsbroeders voorgehouden, dat ik in een villa zou wonen. Toen zat ik nog in Veenendaal. Ik heb "tegen die spreker laatst gezegd; nu woon ik inderdaad in een villa. Kom eens kijken I" Op het moment dat Wim Hulsker met een aantal mannebroeders het nkasteel Moermond ging bekijken of het geschikt was als conferentie oord, had hij geen idee, dat hijzelf Noordwijk Het voetbalelftal van IJsland zal vanavond in de wedstrijd tegen Nederland vermoedelijk niet kunnen beschikken over de 18-jarige aanvaller Asgeir Sigurvinsson. Deze bij Standard Luik onder contract staande speler, de 'beste voetballer van IJsland', is geblesseerd aan een knie. De Deense trainer Henning Enoksen wilde overigens gisteravond nog geen opstelling bekend maken. Wel wilde hij kwijt dat in ieder ge val vrije-verdediger Marteinn Geirs- son, die tijdens Zweden - IJsland <1- 0) Ralf Edström uitschakelde, met de bewaking van Cruijff belast zal zijn. daar de gastheer zou worden. „Toen ze het mij aanboden was er geen haar op mijn hoofd dat er aan dacht. Ik stond op het punt naar Japan te gaan voor een maand, daarna naar Genève en vervolgens op vakantie. M'n vrouw heeft me ertoe overgehaald. Uiteindelijk heb ik een kleine meid van acht en die telt ook mee. Dat ik m'n werk moest uitstappen vond ik niet zo erg. (WimHulsker was landelijk voorzitter van de Ver- voersbond NW en bekleedde nog andere functies.). Meer en meer raakte ik ervan overtuigd, dat ver versing van het bloed alleen maar gunstig was". „Ik ben groot gewor den in een tijd, dat de vakbondbe stuurders leiders waren naar wie men had te luisteren. Als ze zeiden dat wit zwart was, dan was het ge sprek gedaan. Een foute zaak. Over al zie Je nu de kentering. In de kerk, in de school, in de volksverte genwoordiging en in de vakbonden. Technisch uitstekend onderlegde mensen, academici, moeten nu het materiaal aandragen, waarmee de woordvoerders van de bonden hun zegje kunnen doen. Je kunt niet alles weten. Toen ik nog in de gemeenteraad van Rot terdam zat, kon ik ook geen over zicht blijven houden. Als het over zaken buiten mijn terrein, de ha ven, ging, dan dacht ik, de betref fende mensen zullen het wel weten. Tjonge, Je moest in de tijd eens zonder stropje binnenkomen. In die statige raadszaal. Er is zoveel ver anderd". Als hij over Rotterdam spreekt noemt Wim Hulsker vaak de namen van burgemeester Thomassen en zijn vroegere opponent. J. Ph. Backx van de Scheepvaart Vereni ging Zuid. „Grote mannen". Protest Beukers tegen abortussen bij gezonde Franse moeders DEN HAAG Het tweede-kamerlid voor de RKPN, de heer Beuker, heeft minister Vorrink (Volksge zondheid) en minister Van Agt (Jus titie) gevraagd of het hen bekend is. dat regelmatig gezonde Franse moeders" zich in Amsterdam laten aborteren. Het kamerlid verwijst daarbij naar een reportage van Avro's Televizier over dit onder werp. Hij vraagt de ministers ook of zij afweten van "ronselpraktijken in Pa rijs om gezonde Franse moeders te bewegen naar Nederland te gaan om zich hier te laten aborteren". Het kamerlid wil dat de bewindslie den "de wet handhaven en onmiddel lijk de genoemde praktijken van abortus provocatus beëindigen". Thomassen dacht net als ik; voor alles geen werkeloosheid. Dus indu strialisatie. He ziet nu voorstanders van toen heftig in de weer met mi lieuzaken. Volledig omgedraaid. Het is goed dat wij ons milieu in de ga ten houden, maar er moet een ze ker evenwicht zijn. Natuurlijk hebben wij, en bij die mensen hoor ik ook, ons schuldig gemaakt aan alleen maar industria liseren. Dat was fout. Ik geef het toe. Maar in al het werk, dat ik heb verzet hield ik de postie van de jongens voor ogen. Ze hebben mij verweten dat ik in één bed lag met de werkgevers. Ik weet het. Maar altijd stond de positie van de Jon gens voorop. Als ik via Arnhem moet rijden om Rotterdam vanuit Amsterdam te bereiken dan doe ik dat. Uit!" De eigenzinnige Wim Hulsker, die zich op beslissende momenten door niemand iets liet zeggen, heeft se dert mei een andere wereld om zich heen. „Onvoorstelbaar, regelmatig leven, geen elke avond laat thuiskomen van eindeloze vergaderingen, geen broodjes tussendoor. Ik heb tien Jaar om hier iets van te maken". Wapens kreeg de ex-vakbondsman genoeg in handen. Het kasteel Moermond werd schit terend hersteld na een nogal ruï neuze uitwoning door de Outward Bond School, die tien jaar bij Re- nesse zetelde. Wim Hulsker kan nu zo'n vijfenzes tig mensen bergen, naast het kas teel is een riant pand. waar de bedden staan. Wie wil beschikken over een keur aan audio-visuele ap paratuur kan dat. „Jongen, het staat er. alleen ik kan er niet mee omgaan. Ik kan nog geen schilderij ophangen. Maar dat is geen probleem, want de diverse groepen nemen hun eigen leiders en vormingsmensen mee. Ik ben alleen maar een gastheer, die moet zorgen dat de begroting zo snel mogelijk gaat sluiten en eventueel op een kleine winst voor de stichting uit is". „Ik heb mijn leven lang geluk ge had, uit „de put", het vakbondswerk in en op het moment, dat ikwel wat anders wlide, dit. Op het moment dat wij een bezoek aan het kasteel bregen, galmt de omgeving van kindesrtemmen. „Kinderen van de firma Leen Smit internationale sleepvaart. Heerlijk tien dagen vakantie hier. Dat kan ook. Vroeger waren dat de bleek neusjes, een dagje Hoek van Hol land en twee ijsjes. Nu hebben ze zakgeld bij zich waar Je paf van staat. Zo is het goed. De tijden zijn immers veranderd. Daar heb ik ook voor gevochten. En als we niet ge noeg kregen, dan liep ik weg. Ze hadden ons toch nodig". Op de valreep vragen wij Wim Hulsker (nu 53) wat hij vindt van het voorstel uit NKV-kringen de vakbondscontributie fiks te verho gen. TAAIS TJ6S&5- FF MAFteF TFLD/FF „Toen de arbeiders in de haven vjfendertig gulden verdienden, be taalden ze drie kwartjes in de week contributie. Is die honderd gulden dan zo veel? Wel nee! We moeten realisten büjven. Weten wat haal baar is en hoe de kaarten liggen. Neem de Rotterdamse haven, 't Is aardig als commissies in Bremtn en Antwerpen gaan onderzoeken hoe daar de situatie ligt, wat daar wordt verdiend en hoe groot de kosten zijn. Lik me vestje. Het Juiste avontwoord krijg je toch niet. Er is een keiharde concurrentie en die wil alleen dat Rotterdam gaat zakken. De trieste waarheid is dat naarmate de Tweede Wereldoorlog verder van ons af kwam te liggen, dc bereidheid tot samenwerking minder werd. Misschien dat angst voor een nieuwe oorlog dat zou ver anderen. Maar dan te laat. Laten we het scherp zien". Waarmee we afscheid nemen van de ex-vakbondsleider, die rust vond in een kasteel. Grote Citroëns duurder AMSTERDAM (ANP) Als gevolg van de prijsverhogingen in Frank rijk heeft Citroen de prijzen van de grote modellen met gemiddeld drie procent verhoogd. Niet duurder werden de 2CV, Dy- ane. Ami 8 en Ami Super. De lopen de orders zullen nog tegen de oude prijs worden uitgevoerd. De goedkoopste GS kost nu f 9.950.- de GS 1220 f 10.495.- de D Special f 15.700 en de DS 23 f 21.775. De Soeftitempel in Katwijk heeft weer een nieuwe koepel. De nood- koepel. die erop zat omdat de oude in november van het afgelopen Jaai wegwaaide, is er dus weer al.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13