itayers niet net eigen ;angmakers DAN RIJ IK NIET' oveste jdesbop "De UCI zal het merken... iPORT GENDA UCI legt uitspraak Utrechtse rechtbank naast zich neer Klassieke hekserij'' j IT v gCWOOfl Toernooi De Algemene Belg ie. met teams uit Duitsland en Engeland Volewijckers verslaat Veendam Keniase wonderdokter wil Britten helpen.... Ploegentijdrit VROUW IN BESTUUR ROODENBURG Johan Schans verbetert wereldrecord Vastbesloten Theo Verschueren: fjISDAG 22 AUGUSTUS 1973 PAGINA 11 I SEBASTIAN De Union Cycliste Internationale blijft na een langdurige vergadering artegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie op het standpunt staan drie jaar geleden aangekondigde reglementswijziging moet worden doorgezet. Hetgeen It, dat de uitspraak van de Utrechtse rechtbank en de gedachten van het Europese recht na ices van de Nederlandse gangmakers Bru no Walrave en Nop Koch terzijde wordt ge ar. „De UCI hoeft zich helemaal niets van deze uitspraak aan te trekken", sprak KNWU- tter Ballegooyen de Jong. „Door een Italiaanse, een Belgische en een Zwitserse advocaat men dit grote juridische probleem uitgezocht. De Italiaanse jurist noemde de uitspraak i Utrechtse rechtbank zelfs een absurde beslissing". Hetgeen impliceert dat een groot renners is gedupeerd. Immers, Nederland België leveren de beste gangmakers. Ballegoo- fJong: „Walrave, Koch, Stakenburg en de Belg Meuleman zijn zonder meer de beste van reld". Ie titelverdedigers, de Duitser Gnas (amateur) die achter en rijdt en de Belg Theo leren (prof), die wordt ge- akt door Nop Koch zullen rschijnlijk niet van de partij erschueren heeft aangekon- irekt te vertrekken als niet blijkt, dat hij achter Koch den. Coolegem 'Je reeds 's morgens om kwart Jtgen aanwezige Nederlandse Higing, werd door de UCI in B [onte Igueldo danig op de esteld. Na verschillende ex- erd de „zaak" pas om vijf ïiddags behandeld. II bleef van ons eisen dat licenties van de gangmakers ;n Walrave zouden in trek - rerklaarde bestuurslid Van Maar dat doen we niet, an- leten wij volgens de rechter- tspraak de beide heren dui dden per dag geven en zijn lenkort failliet", overtuigde de Unie-verte- ;ers da't de Nederlandse Zwitserland niet dat het hoger beroep dat voor de meervoudige Ka de Amsterdamse rechtbank makkelijk door de UCI onnen. „Ergens heb ik voor de UCI-mensen. Zij m IE] me hoofdklasse feck (Hg); Hercules vra. ADVERTENTIE modebewuste mannen. 9e bediening, prettige m. Alles bij de hand: nappa en suede, 1\ kostuums, pantalons, kolberts, overhemden, vrije tijdskleding. PROVESTE Moderne Herenmode Haarlemmerstraat 149 v Leiden J Mr. Janssen van Raay: ROTTERDAM Mi*. J. L. Janssen van Raay, de advocaat van Walrave en Koch in het kort geding tegen de UCI, vindt het een "schandelijke zaak" dat de UCI het vonnis van de Nederland se rechter volledig negeert. "Ze (UCI) zullen wel merken dat dat niet straffeloos gaat. Op 8 augustus, toen de UCI per brief •aan de KNWU liet weten dat de licenties van Koch en Walrave moesten worden ingetrokken, heb ik per deurwaardersexploot be slag laten leggen op de door de rechter voorgeschreen dwang som van duizend gulden per dag. D4t is namelijk ondanks het feit dat de de UCI buiten de EG resi deert wel degelijk mogelijk. De deurwaarder legt namelijk beslag op de contributie van de KNWU aan de UCI. Op die manier dwin gen wij de UCI dus tot betaling". Mr. Janssen van Raay zal voorts bij de commissie van de Europese gemeenschap in Brus sel een klacht indienen. "Ik ben van mening dat het Europese ar beidsrecht met voeten getreden wordt en dat de UCI misbruik maakt van zijn monopoliepositie". Janssen van Raay herinnerde er aan dat ook de heer L. J. Brink horst, staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, die belast is met EG-zaken, de "gangmakerszaak" bij de Europese commissie in Brussel aanhangig zal maken. kercompetitie ageningen in-Vitesse •Fortuna SC rp-Heerenveen ervogels-PEC c-Helmond Sport (Zaterdag 14.30 uur) ieracles Bosch-SC Cambuur •Eindhoven •SVV Vl.-HVC techt-Willem II n-De Volewijckers lal hoofdklasse Sparta (25/8)ORWO - Hotam Storks (25/8); Raak Nichols; HCAW ADO; Sparta liants. eerste klasse b rs Gemako OG Wasse- UVV. zijn keihard", aldus Ballegooyen de Jong. De KNWU-voorzitter vond de uit spraak van de UCI wel een gunsti ge beslissing. „De stayersport kan nu weer opbloeien, dit is een duwtje omhoog. Het is toch mooi als een gangmaker met dezelfde nationali teit als de stayer kampioen wordt". De dupe Tevens vernachtte hij dat voor dit wereldkampioenschap nog verschil lende renners zullen vertrekken. Een klap voor de Spaanse organisa toren die nu de twee stayer-num mers zijn gedevalueerd ook de dupe van deze al te lang lopende affaire zijn geworden. De in Rotterdam woonachtige Ame rikaan Tim Mountford komt nu TiFTriV.M - Alc afclnltinr. TmJt.i i LEIDEN Als afsluiting van de festiviteiten rondom het 40-jarig be staan organiseert de Leidse korfbal ver eniging De Algemene zaterdag en zondag een internationaal toernooi, dat uniek is voor Nederland. Uniek, omdat zowel teams uit België, West Duitsland en Engeland naar Leiden üociu. prijsuitreiking valt zondag komen Het betreft de eerste teams rond 16.30 uur. De deelnemerslijst van K f: R.ivipra uit Antnrornan —1 bond), komen zaterdag de adspiran- ten en pupillen in actie, terwijl zon dag naast de 2 seniorenafdelingen een juniorenpoule is geplaatst. Zater dag wordt begonnen om 11.30 uur (dimde plm. 16.30 uur), terwijl zondag de aanvang om 10.30 uur is vastge steld. De prijsuitreiking valt zondag ziet er als volgt uit: Crescendo, Grün Weiss (West Duitsland), Mad- joe (Rijnsburg), Tempo (Alphen), Emma (Den Haag), KVR (Den Haag), Phoenix (Den Haag) TOP (Sassenhedm), BEC (Engeland), De Danaïden, K. C. Riviera (België), Pams (Den Haag), Samos (Utrecht) en De Algemene. van K. C. Riviera uit Antwerpen, Grün Weiss uit Gastrop-Reuxel en B. E. C. uit Londen. De buitenlandse teams komen echter niet in één poule uit. De Westduitse ploeg speelt in de afdeling ter sterkte van de 2de klas se regionale bond (zaterdag), terwijl de Engelse formatie zondag uitkomt in de le klasse KNKB. Het Antwerp se Riviera (met enkele internatio nals) geeft een internationaal tintje aan de hoofdafdeling, waarin voorts De Danaïden, Samos (Utrecht) Pams (Den Haag) en De Algemene I Tphyill RtA zelf van de partij zijn. Het toernooi VviJL U1IV LU wordt gehouden op de terreinen in 1 de Leidse Hout, waar De Algemene 0*0 Cl tl Tl ïl O tegenwoordig zijn domicilie heeft na o LlllllLr de fusie tussen Vicus Oriëntis en Naast de seniorenafdeling (reg. doping Amsterdam De Volewijckers heeft in de eerste divisie tegen Veendam gewonnen met 2-0. Het scoreverloop was: 23. Hoogen- berk 1-0, 66. Muller 2-0. Toeschou wers 3000. Scheidsrechter: Gans. Derksen van Veendam kreeg van arbiter Gans een officiële waarschu wing wegens het onderuit halen van een tegenstander. Lissabon Volgens de Portugese sportkrant 'Record' heeft Joaquim Agostinho doping gebruikt tijdens de Ronde van Portugal, welke door hem met grote voorsprong werd ge wonnen. De Portugese kampioen zou 'Ritaline'gebruikt hebben, een stof die voorkomt op de index van verbo den middelen van de internationale wielrenunie (UCI). Volgens 'Record' is Agostinho door de controlerende artsen tijdens de Ronde van Portugal 'positief' bevon den. Agostinho en ook zijn club zou den een contra-expertise hebben aan gevraagd. Als Agostinho wordt gediskwalifi ceerd is de overwinning voor de Spanjaard Manzaneque. Gangmaker Nop Koch veel gevraagd niet in de regenboogstrijd. Mount ford, omdat er in sprinten in Euro pa bijna geen droog brood te ver dienen is, deze winter overgescha keld naar de stayerij, is voor niets naar San Sebastian gekomen. Want als gangmaker zou de Nederlander Bertus de Graaf optreden. De Graaf, die ook nog een Italiaanse amateur zou rijden, maakte even eens een vergeefse reis. De kansen voor de Nederlanders zyn na deze verwikkelingen wel beter geworden. Als inderdaad Verschueren weer naar Sint Jansteen reist, maakt Cees Stam bij de profs een zeer goede kans. Overmacht Ook Nederlands kampioen bij de amateurs Gaby Minneboo, die vorig Jaar in Marseille debuteerde met een bronzen medaille achter Gnas en zijn landgenoot Jean Breuer, hoeft nu niet tegen de Duitse over macht te vechten. Want naast de bij de Duitse wielerbond in dienst zijnde Walrave en Koch hebben zij voor Podlesch een eigen gangmaker meegebracht. „Dat contract maakte de UCI niets uit", wist Ballegooyen de Jong, die coach Martin Wierstra opdracht had gegeven het bij Walrave te ha len. „Maar de UCI zei: en wat dan nog. Nee", vertelde van Duim, „het hele gedoe rond de gangmakers is sabotage van de Duitsers. De grote heren daar hebben dit spel uitge dacht. Alleen, ze zijn niet geslaagd". San Sebastian De ploegentijdrit, die 29 augustus op de autobaan Barcelona-Madrid zou worden ge houden, is dankzij snel optreden van de organisatoren verplaatst naar Granollers. De Spaanse regering gaf geen toe stemming voor deze wedstrijd. Eer der zou het van het programma worden geschrapt, maar nu snel een oplossing werd gevonden, gaat de ploegentijdrit op het nieuwe trajekt, 55 kilometer buiten Barcelona, toen door. NAIROBI (Reuter) De manager van het Engelse nationale elftal, sir Alf Ramsey, heeft een brief gekre gen van een Keniase wonderdokter. De brief, gedateerd 16 augustus, komt van Sharif f Abubakr Omar, die zichzelf „een der vooraanstaande Afrikaanse tovenaars" noemt. De heer Abubakr biedt Sir Alf zijn dien sten aan in het streven Engeland in 1974 weer wereldkampioen te laten worden. De Keniaan schrijft: „Ik heb begrepen dat Engeland in Mün- chen graag het wereldkampioenschap wil heroveren en dat de kansen hier op niet zo groot zijn. Ik heb in het voetbal een internationale reputatie opgebouwd en heb ploegen hier in de buurt de laatste Jaren heel wat be kers helpen laten winnen". De heer Abubakr heeft zich gespe- LEIDEN Roodenburg hield in zijn clubhuis op het sportpark „Noord" zijn jaarlijkse algemene le denvergadering. In zijn Jaaroverzicht memoreerde voorzitter Uiterdijk de goede resul taten, met name die van het eerste elftal. De toeloop van de Jeugd blijft voortduren hetgeen steeds grotere problemen geeft doordat de aanleg van het derde speelveld nog steeds niet is gerealiseerd. Ook het ontbre ken van parkeerruimte bij het sport park schept voortdurend problemen. Het financieel verslag gaf een ba tig saldo te zien zodat ook op dat punt de vereniging kerngezond is. Gezien de steeds stijgende kosten bleek het toch noodzakelijk dat het bestuur een kontributieverhoging voorstelde welke met algemene stem men werd aangenomen. Het insigne van 25-jarig lidmaatschap werd uit gereikt aan de heer K. Kisman. Voorts werd het aftredende be stuurslid, de heer A. de Roo, wegens zijn grote verdiensten voor Rooden burg, met algemene stemmen be noemd tot Lid van Verdienste. Er werd een driemanschap aange steld dat zich gaat belasten met het zoeken naar kaderleden. De aftredende secretaris werd op gevolgd door mevr. Jansen, hetgeen voor de Leidse voetbalwereld een pri meur betekent.. Roodenburg heeft nu dus een secretaresse. cialiseerd in de „klassieke" hekserij. Hij heeft diverse beheksingen van de wedstrijdbal op zijn naam staan, zo dat die niet in het doel vliegt en doordrenkt vaak de uitrusting van een speler met een aftreksel van kruiden, dierenhuiden, beenderen en allerlei soorten amuletten. In Kenia is de voetbalbond momenteel bezig de praktijken van Abubakr en com pagnon uit te roeien, vandaar dat er blijkbaar elders werkgelegenheid moet worden gezocht. Chicago De Nederlandse prof- zwemmer Johan Schans heeft tij dens een zwemwedstrijd in het meer van Michigan het wereldrecord op de 10 Engelse mijl verbeterd en ge bracht op 3 uur 59 minuten en 25 se conden. Het oude record stond sedert juli 1970 met 4.01.00 al op naam van Schans. De wedstrijd in het meer van Mi chigan werd gewonnen door Johan Schans, hetgeen hem een prijs van 1700 dollar opleverde. De Ameri kaanse Kode eindigde in 4.01.36 als tweede en de Argentijn Plitt bezette in 4.07.00 de derde plaats. Sleutels speelt tegen Oegstgeest LEIDEN De eerste elftallen van Sleutels en Oegstgeest spelen morgenavond op Sportpark De Vliet een vriendschappelijke voetbalwed strijd. Aanvang: half zeven. Autosport De Oostenrijker Niki Lauda, met zijn 24 jaar de Jong ste formule-I-coureur ter wereld, rijdt volgend seizoen voor Ferrari. Tot nu toe was Lauda verbonden aan de Britse BRM-stai. Hockey Tijdens de traming van de Nederlandse hockeyselectie is gisteren Ton Pierik van Hattem zo ernstig geblesseerd aan een duim, dat hij niet zal kunnen meespelen in het toernooi om de wereldbeker dat over enkele dagen begint. De mid denvelder zal in de selectie worden vervangen door Cees van Geel van de vereniging MEP. SAN SEBASTIAN Wereldkampioen Theo Verschueren, nét op de hoogte gebracht van de UCI-beslissing om het ge wraakte reglement (renner én gangmaker van dezelfde natio naliteit) te handhaven, was gisteravond krachtig én vastbeslo ten in zijn commentaar: „Dan rijd ik niet". De Belg verknocht en bepaald niet ten onrechte aan de Nederlandse entrai- neur "Noppie" (Norbert) Koch, meldde verder: „Dan kan ik het wereldkampioenschap wel vergeten. Hij kan met mij lezen en schrijven. Wij rijden nooit anders dan met elkaar. Hij hoeft maar achterom te kijken om te weten hoe ik ervoor sta. Daar zijn geen woorden en wederzijdse aanwijzingen voor nodig". het contract, dat ik met Koch heb". Remain Deloof, België's "terugge- zeer opstandige Verschueren, "kost keerde" tweede man, die Verschue- het mij ook nog eens tienduizend ren in de laatste weken, toen hij in gulden, want om dat bedrag gaat verband met een te verwachten het contract, dat i kmet Koch heb", blijde gebeurtenis bij hem thuis. Ik trof Theo gisteravond bij de uit- "een beetje van slag was - het gang van de baan. De dn Zeeuws- wordt tenslotte onze eerste" - steeds woonachtige Belg had aanmoedigde om toch vooral te kort tevoren van een Belgische journalist vernomen, dat het UCI- besluit ditmaal definitief zou zijn, loof nog over een zo verstrekkend besluit als dat van de wereldkam pioen. Hij: „Ik rijd met jullie Ber- doorgesijpelduit de vergaderruimten tus de Graaf. Als dat niet mag, dan kan ik misschien met Jos Debakker, nadat in de loop van de middag al- lelrei tegenstrijdige berichten waren Door Fred Racké de vroegere sprinter, die pas het vak van gangmaker aan het leren is, door de series en de herkansin gen scharrelen. En dan kan ik in de finale wellicht met Meuleman, waar de tatarmttonale wielertop "Xe^'LÏr kWne p'.™' bijeen was. n» „etjes. „ant ik heb ,anE eeen ge,d nog maar eons rustig gaan trainen. Trouwens tijdens die training bleek ook nog eens hoe Koch en ik op el kaar zijn ingesteld. We maakten een serieuze sprint tegen Dieter Kemper. Koch stuurde me er zó voorbij". Meuleman te betalen". Mijn vak Slachtoffer Ook Deloof is dus "slachtoffer", evenals de Duitser Kemper (die achter Meuleman rijdt) en die op dat moment mistroostig passeer de. „Ik ga maar zwemmen", grapte hij (zwemmen is voor professionele wielrennens zelfs in klam en be nauwd San Sebastian "doodzonde"). Waarna Theo Verschueren nog eens is, dat ik een goede gang- opsomde wie allemaal Slachtoffer maker heb, met wie ik tijdens het wonden van het handhaven van een winterseizoen in de regenboogtrui maatregel, waarvan men in de mijn geld wil verdienen? Ik ben stayerswereld dacht, dat zij door toch prof? Dat moet toch kunnen? een Nederlandse gerechtelijke uit- Dat men maatregelen neemt om in spraak was vernietigd. „Deloof en de amateur-stayer^ de boel op een Kemper kunnen dus niet achter hun nwat hoger plan te brengen, dat men eigen gangmaker rijden, ikzelf niet bovendien probeert in een aantal en verder ook de Duitsers Gnas en Breuer". Gnas is de amateur-we reldkampioen, die achter de Am- grijpen. Maar blijf dan van de sterdammer Bruno Walrave rijdt en Waarna een hardgrondige serie ver wensingen aan het adres van de of ficials volgde: Hegrijpen die men sen dan niet, dat het voor een cou reur van mijn kwaliteit van levans- Theo Verschueren: ..."Dan rij ik niet".. beetje verstand van de wielersport hebben bovendien maar één gang- heeft, die kan begrijpen dat je niet maker bij zich (Schindler). Ook ge- Graaf rijden, omdat Deloof in de series (waarin men de Belgen Verschueren en Deloof uiteraard gescheiden houdt) achter Koch zou starten. Om pas in de finale even tueel me Bertug de Graaf te rijden. Mountford kan nu helemaal niet starten, omdat er geen Amerikaanse gangmakers bestaan. Stel - boven dien - dat in San Sebastian ook, zoais de vorige jaren, dc Brit Nor- man HUI zou willen starten. Ook dat zou niet hebben gekund, want er bestaat ook geen Engelse gang maker, zomin als een Australische voor het geval een beroepsrenner als Gordon Johnson eens plannen mocht hebben achter de ftioior te graan rijden. Dat alles illustreert nog eens, hoe belachelijk de UCI- maatregel is, als zij tenminste in de professionele sector wordt toege-

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11