Gratie voor Griekse politieke gevangenen Derde kernbom NMB verhoogt spaarrente m.i.vl september nu tot 8/4%! 4%% n% 7» 7%% 8% Staking in Chili breidt zich uit1 ondanks ontslag van minister NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Na beëdiging Papadopoulos Gegijzelde vrouw in veiligheid Fransen enteren Greenpeace Bomaanslagen in Phnom Pei TIENVOUDIGE MOORDENAAR Sacharow kreeg waarschuwing Wel "laakbare handelingen" in Mozambique Paniek o gaswolk ir MAANDAG 20 AUGUSTUS ATHENE President Papadopoulos van Griekenland heeft gisteren in een toespraak tot het volk algemene amnestie aan gekondigd voor al degen sn die sedert de staatsgreep van 21 april 1967 zijn veroordeeld wegens politieke misdrijven. „Alex andres Panagoulis, die ter dood is veroordeeld wegens een poging mij te vermoorden, krijgt gratie", aldus Papadopoulos na zijn beëdiging tot president. De president zei voorts dat vol gend jaar parlementsverkiezingen zullen worden gehouden en niet begin 1975 zoals eerder was verklaard. Het aaantal politieke gevangenen in Griekenland bedraagt omstreeks 300. Hat is mtet duidelijk of tot de begena digden ook behoren de 13 burgers en marine-officieren b.d. die samen met 56 officieren im actieve dienst had den deelgenomen aan de mislukte staatsgreep van de marine. Verleden week was nog door een militaire aan klager gezegd, dat de burgers gelijk met de militairen zouden gaan te rechtstaan. Tot de arrestanten behoren de oud minister van buitenlandse zaken E- vanghelos Averoff-Tossltsa en de be kende industrieel Christopher Stra- tos .1 Met de hand op de bijbel legt de 54-jarige Georgios Pa padopoulos de eed af als eer ste president van de nieuwe Griekse republiek. De beëdi ging vond plaats in de Ortho doxe kathedraal van Athene. Papadopoulos verzocht in een rede na zijn beëdiging, oude politieke hartstochten en me ningsverschillen te vergeten en te helpen bij het vestigen van een gezond parlementair leven. De Griekse regering heeft voorts de erchten van de mens en de pers vrijheid hersteld, die sedert de mili taire staatsgreep van april 1967 waren opgeschort. Dit geschiedde BREST Zaterdagavond laat is een einde gekomen aan het gijze lingsdrama in de Franse stad Brest. Een van de bankrovers die sinds vrijdagochtend een bejaarde vrouw in haar huis gegijzeld hielden, ver- wondde zich ernstig bij een poging maanden nadat Papadopoulos tot zelfmoord en overleed later in macht had gegrepen. De tegencoup door de publikatie in de staatscourant van de amendementen op de grond wet waarover het volk zich 29 Juli heeft uitgesproken. De publikatie in de staatscourant houdt automatisch een opheffing van de staat van beleg in. Papadopoulos is gisterochtend in de grote Grieks-katholieke kathe draal van Athene beëdigd als presi dent der niieuwe republiek. Papadopoulos en Anghelis zullen het land in de komende zeven Jaar leiden. Volgens een grondwetswijzi ging die Papadopoulos heeft opge steld. kan hij zichzelf niet opvolgen na de ambtstermijn van zeven Jaar. Gehelmde soldaten met de bajoniet op het geweer stonden langs de route van de kathedraal naar het parle mentsgebouw waar Papadopoulos zijn zwaar bewaakte kantoor heeft. Duizenden mensen bevolkten in de warme zon de met vlaggen versier de hoofdstraten. Vervolgens reed Papadopoules naar zijn kantoor waar Anghelis door de Griekse primaat werd beëdigd. Later legde hij een krans op het graf van de onbekende soldaat. Veel Grieken zien de plechtigheid van gisteren als het eindresultaat van Papadopoulos vaardigheid aan de macht te blijven ondanks twee se rieuze pogingen om hem ten val te brengen en een aanslag op zijn le ven. De eerste poging om hem af te zet ten werd in december 1967 door ko ning Konstantijn ondernomen, acht ontslag aanvaard van minister van staking, daartoe door hun i openbare werken en verkeer gene raal Cesar Ruiz en van de staatsse cretaris van dit departement, Jaime Faivovich. Ruiz werd ook ontslagen als opperbevelhebber van de lucht macht, hoewel hij daar niet om had gevraagd. lijke raad opgeroepen. De raad op deze wijze solidariteit bet? met de sinds vorige week stal artsen in vier andere provj Maar artsen die de regering zind zijn, spi-eken van een pot actie en zeggen dat ze normaal Door Faivovich van zijn functie te len doorwerken. De stakende a een ziekenhuis. Zijn kameraad gaf zich zonder slag of stoot aan de politie over. De 71-Jarige mevrouw Le Moigne bleef ongedeerd. De ontknoping kwam bij het ver van de koning eindigde in een sma delijke mislukking en hij vlucht te naar Italië. Een royalistische op stand in de marine werd in mei in ke kiem gesmoord en de leiders er- PAPEETE (AP) Van goed ingelichte zijde op Tahiti is schiP had geenterd "zijn stok in mij zondag bevestigd dat zaterdagochtend op het atol Moeroeroa oog heeft McTaggart had een derde Franse kernproef is genomen. Volgens deze onof- ee" laP over zxjn rechteroog r- ...7 t -j 7 7 i j i j i HlJ verklaarde dat hij door zes jiciele zegslieden zullen er voor het einde van de maand zeker man met stokken was afgeranseld nog twee explosies volgen. Officieel bewaart men het diepste maar toen ze zagen dat zijn oog be- stilzwijgen over de kernproeven. Er zijn echter geruchten dat schadigd was, "schrokken ze en hiel- Frankrijk zou willen proberen ook voor 1974 geplande proeven den ze op" Hi^ zei dat met zi-Jn in het programma voor dit jaar te passen. In verband met de internationale protesten. ontheffen willigt Allende een eis in van de stakende transportonderne mers. Zij vonden de staatssecretaris een sta-in-de-weg bij onderhandelin gen met de regering. Maar Allende heeft ook de minister van heft depar tement van zijn functie ontheven op wie de transportondernemers hun hoop hadden gevestigd. De Chileense vervoersonderne- mers hebben echter laten weten dat zij hun staking voor onbepaalde tijd voortzetten. Het aftreden van Faivo vich schiep weliswaar nieuwe moge lijkheden voor onderhandelingen, m°ar de regering moest eerst tonen "dat zij werkelijk een oplossing wenst". Intussen hebben de chauf feurs van het openbaar vervoer in de hoofdstad Santiago wel besloten, het werk te hervatten. Zij waren donder dag jl. in staking gegaan. In Santiago is zaterdag een leider van de Mopare, een groepering van Chileense vrachtrijders die gekant is tegen de huidige staking, ver moord. Het slachtoffer was Oscar Balboa Campos. Er hebben zich al meer van dergelijke moorden voor- klagen over gebrek aan appan in de ziekenhuizen en eisen van praktijkuitoefening. President Allende heeft boodschap aan het volk gezegd Chili „in een nachtmerrie I golf van misdaden moet een worden toegeroepen, of ze rechts of door links worden pleegd", zo voegde hij eraan toe. President Allende heeft raai van de luchtmacht, Hun Magliochetti tot minister van i bare werken en transport ben als opvolger van Cesar Ruiz. PHNOM PENH In de Cai jaanse hoofdstad Phnom Pen! B gisteren minstens negen mens dood en ongeveer 40 gewond bij Q, strijken van het ultimatum dat de van werden opgepakt. rechteroog wel licht en donker kan onderscheiden maar verder niets kon zien. Een Franse militaire arts ver klaarde tegenover de verslaggevers dat er geen gevaar bestond dat Mc Taggart het gezichtsvermogen aan bankrovers de autoriteiten hadden gesteld. Zij eisten een vrije aftocht voor elf uur 's avonds. De politie het op dat uur een auto voorrijden waar na plotseling in het huis een schot klonk. Tot grote opluchting ver scheen even later de gegijzelde vrouw ongedeerd in de deuropening, en- Georgios Papadopoulos werd in 1919 in een arm dorp in de Pelopo- nesos geboren als zoon van een on derwijzer. Als jonge man ging hy een kleine bom van tussen de vijf en het Atol Moeoroeroa kruiste uit pro- zÜn rechteroog zal verliezen. tien kiloton. 't Was geen waterstof bom. Het Japanse congres tegen kern- naar de militaire academie en in 1940 en waterstofbommen veroordeelde streed hij als vaandrig in de Ita liaans-Griekse oorlog. Na de oorlog werkte hij bij de militaire inlichtin- werK.be mi uij ut; iiiimuaue umuiwii- n gendienst tot hij op 21 april 1967 zondag kernproeven als vijandige activiteit tegen het gehele mesndom. Heit congres vindt dat geen verdere bankrover Francois Phily, die geen enkel verzet bood. De Slciliaan Paul Ciaramitaro bleek zich een kogel in het hoofd te hebben gejaagd. Kort tevoren had hij de politie nog mee gedeeld dat hij het was geewest die vrijdag na de bankroof (de buit be droeg 60.000 frank) een politie man had doodgeschoten. Mevrouw Le Moigne, ruim 36 uur door de bankrovers vastgehouden, wierp zich na haar vrijlating in de armen van haar man. Omdat zij hartpatiënte is, werd zij voor alle zekerheid naar het ziekenhuis ge bracht voor een onderzoek. SANTA CRUZ (AP) De 26-ja rige Amerikaan Herbert Mullin is gisteren officieel beschuldigd van 't plegen van 10 moorden met inbegrip van een vrouw en haar twee zoontjes. Mullin die de moorden had ge pleegd in Januari en februari van dit Jaar zei onschuldig te zijn "om dat zijn geest verstoord was ge weest door het gebruik van Isd". Officieel staat vast dat. Mullin een Jong echtpaar, een moeder met haar twee kleine kinderen, vier Jeugdige kampeerders en een oud-bokser heeft gedood. Eerder had hij gezegd nog drie mensen te hebben afgemaakt, na melijk een geestelijke die hem de biecht had afgenomen, een zwerver en een schoolmeisje dat op een trektocht was. MOSKOU (AP/ De Sowjet-na- tuurkundige dr. Andrei Sacharow heeft van „zeer hoge zijde" de waar schuwing ontvangen dat men wist dat hij buitenlanders hielp aan inlich tingein „die van belang waren voor buitenlandse inlichtingendiensten." Aldus is door Sacharow, die men de „vader van de Sowjet-waterstof bom" noemt, zaterdag te Moskou meegedeeld. Hem was te weten gegeven dat hij bezig geweest was met geheim werk „dat van speciaal belang was" en dat hij ermee had ingestemd zien niet met buitenlanders in te laten. „Maar", aldus werd hem gezegd, „U ontmoet wel buitenlanders en geeft hen inlichtingen die van belang zijn voor buitenlandse inlichtingen diensten. Ik vraag u zich te willen bezinnen op de ernst van deze waar schuwing en Uw eigen gevolgtrekkin gen te maken". tezamen met andere kolonels staatsgreep pleegde en deel ging uit maken van de militaire regering. Het Canadese ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekendge- test tegen de Franse kernproeven, Bosbranden in v.s. Meer dan door een Frans marinevaartuig is 000 brandweerlieden waren gisteren gepraaid. in de weer om een groot aantal bos- Davic McTaggart, de eigenaar van branden in bedwang te krijgen die in het zeilschip, zou gewond zijn ge- het westen van de Verenigde Staten raakt bij een vechtpartij tussen zijn woeden. In centraal Montana, Idaho, bemanning en Franse matrozen. Hij Oregon en Californië zijn al meer dan 13.000 hectaren bos en grasland Papeete overgevlogen. afgebrand en worden nog 8.000 hecta- In zijn ziekenhuisbed verklaarde ren bedreigd en in Nevada zijn nieu- dat een van de mannen die zijn we branden uitgebroken. LISSABON De Portugese re gering heeft in een zaterdag gepubli ceerd communique meegedeeld dat een onderzoek dat werd ingesteld naar aanleiding van berichten ov massamoorden door Portugese sol daten in de streek van Tete in Mo- zambiue, heeft aangetoond dat de be schuldigingen „ongegrond" zijn. Uit het onderzoek is wel gebleken dat er „geïsoleerde laakbare hande lingen op een andere plaats in de zelfde streek" hebben plaatsgegrepen. De schuldigen zullen worden gestraft. Twee van de aanslagen vonden plaats in druk bezette b u- pen en de derde op enkele i van een politiepost op een markt. LOS ANGELES Zaterdi dag heeft een grote wolk giftij veltrioxyde, ontsnapt uit een sche fabriek in Carson, paai zaaid in Los Angeles en Beach. Via radio en televisie en mei kopters en patrouilleboten wei tienduizenden mensen de raad it ven een goed heenkomen te i in Het advies werd een half um ie ingetrokken toen bleek dat de He over zee verdween. jn In Newport Beach ontstoDj rei enorme verkeerschaos dooni »ei 90.000 strandbezoekers zich m re auto's in veiligheid trachtten t i len. ADVERTENTIE op rëeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4