LEIDSCH DAGBLAD KATENDRECHT IN VUUR EN VLAM Staatsgreep in Laos snel onderdrukt STARFIGHTER BLIJFT NOG ENKELE JAREN vandaag (ationale ekt bod Delta- tloyd in UIDSCH m DAGBLAD TIENTALLEN BOSBRANDEN IN AMERIKA Twee doden Boersma: kinder bijslag koppelen aan het inkomen VAN DER VELDE Citroën Cruijff al deze week naar Spanje AANDAG 20 AUGUSTUS 1973 OPGERICHT I MAART I860 34098 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Buitendienst telt eisen k lan A ien. HAAG Nationale-Neder- heeft het bod van f 175 op aandelen Delta-Lloyd inge- een communiqué het bestuur van Nationale- rlanden verklaard het 'niet te achten het reeds aan- ïdigde bod te handhaven of erzien, nu het bestuur van i-Lloyd door middel van on- anase uitgifte van gewone leien de controle over het i-Lloyd-concern in handen selegd van een Britse ge lde' i van bestuur van Delta- toonde zich in een commen- 7erheu!?d dat door het terua- i het bod van Nationale- landen ..een verdere uitbrei- 1 deze zaak worden voorko- BVA (Vereniging van werfcne- Bank- en Verzekeringsbe- Administratieve kantoren) arde bij monde va.n algemeen iris Th. G. Steinmetz verheugd de maatregel van Natio- lederlamden. „Voor het .jerso- 1 Deiffl-Tjloyd ontstaat nu "n lillcp situatie en we honen dat wat rust zal ontstaan", aldus s Steinmetz. Buitendienst" zei niet anders oen verwacht. „Door de intrek- i het bod is de zaak welis- trrerzichtelilker geworden. „ïaar r gpfnrrmilewde eis°-n q-el- onverkort", aldus secretaris tos. ROTTERDAM In de Rot terdamse wijk Katendrecht is het gisteravond en vannacht op nieuw tot ernstige schermutselin gen gekomen tussen buurtbewo ners en souteneurs. De woning van de voorzitter van het wijkor- gaan werd door souteneurs bele gerd en bekogeld met stenen. Van nacht werd het wijkgebouw op Katendrecht door onbekenden in brand gestoken. Het pand brand de geheel uit. Vanavond zal een versterkte politiemacht door de wijk patrouilleren omdat nieuwe rellen worden verwacht. Sinds de uitbarsting op vrijdag avond, waarbij buurtbewoners en souteneurs slaags raakten heer ste er een broeierige stemming in de wijk. Omstreeks negen uur gis teravond omsingelden dertig sou teneurs het huis van de voorzit ter van het wijkorgaan „Manus van Eyk", waar zich op dat ogen blik behalve bet gezin Van Ey« nog vijftien buurtbewoners be vonden. Vanaf de straat bekogelden de souteneurs de woning met stenen Er sneuvelden vele ruiten en bin nen onstond grote paniek. Kinde ren werden ijlings in veiligheid gebracht. De climax werd bereikt toen een van de buurtbewoners in het huis een benzinebom naar buiten wierp. Het projectiel kwam echter vlak voor de woning terecht. Er volgde een ontploffing en de vlammen dreigden door de verniel de ruiten naar binnen te slaan. Inmiddels was een aantal sur veillancewagens van de politie ge arriveerd. Een van de agenten loste een waarschuwingsschot in de lucht, waarna het in de buurt iets rustiger werd. Om half twee vannacht werd de buurt opgeschrikt door een grote brand in 't wijkgebouw. Zes brandweerwagens bestreden het vuur maar men slaagde er nl^t in te voorkomen dat het hele ge bouw volledig uitbrandde. De in boedel, waaronder belangrijke pa pieren van het wijkorgaan. ginj verloren. Het staat op Katendrecht vast dat het vuur is aangestoken. Het wijkorgaan zegt. dat de sou teneurs het hebben gedaan en de souteneurs stellen op hun beurt het wijkorgaan voor de brand verantwoordelijk De achtergrond van de ongere geldheden in Katendrecht is ie groeiende aversie van de wijkbe woners tegen de prostitutie. H*t wijkorgaan spant zich al ruim drie jaar om oe prostitutie te we ren. Met weinig succes overigens. De activiteiten wekken de woede an prostituées en souteneurs op die hun broodwinning bedreigd zien. Van de ruim 1200 woningen op Katendrecht zijn er ongeveer 150 ingericht tot bordeel Daarnaast zijn er vele café's en twaalf seksclubs. VIENTIANE (AP) Rechtse troepen die ontstemd waren over het vooruitzicht dat in Laos een coalitieregering zou wor den gevormd, hebben vandaag het vliegveld van Vientiane bezet en voor zij verdreven konden worden, met door hen over meesterde bommenwerpers een aanval ondernomen op een legerbasis. Prins Souvanna Phouma, het hoofd van de neutra- listische regering in Vientiane die onderhandelingen voert met de communistische Pathet Lao, maakte over de radio bekend dat „de staatsgreep is mislukt". r°- Van goed ingelichte zijde werd eisen die de Buitendienst voor me door een Brits bedrilf stel de va.n de geholf» t dient in handen te blij- i terzake dpslrnrydi' den. Het beleid moet ongewij Wijven op het gebied van or- verkoon, inkomen, tituta- n functie-inhoud van de bui- nst- functionarissen. Noodza- rilzigingpn kunnen slechts «^bracht na overleg met Organisatie. Aan verworven rechten mag niet worden ge- De verkoopDolitiek dient afge- 1 blilven on de Nederlandse togen en de belegeingsnoli- onder meer on gericht vliegveld de buitendienst te ondersteu- De luchthaven De in 1966 verbannen generaal van de luchtmacht Thao Ma. die de coup zou hebben geleid kwam om het le ven toen zijn T-28 bommenwerper autoriteiten van Tailand hebben de grenstroepen de alarmtoe stand afgekondigd en bevolen alle Laotianen, die sinds 1964 naar het land zijn gekomen, in hechtenis te dat de opstandelingen vanuit nemen om te voorkomen, dat het land enige rol in de staatsgreeppo- Het detentiebevel zal ook gelden voor generaal Phoumie Nosavan, een rechtse Laotiaanse leider, die sinds 1967 in Thailand in ballingschap woont. Volgens berichten uit Vie- tiane zou Phouml tot de leiders van de staatsgreeppoging behoren. De grens met Laos is gesloten. i» weer (Opgemaakt oin 21 AUGUSTUS Thailand over de rivier de Mekong, die de grens tussen beide landen ging wordt verweten, vormt, Laos waren binnengedrongen. „Er waren er erg weinig, waarschijn lijk minder dan 100". zo verklaarden zegslieden. Er waren geen onmiddellijke berich ten over slachtoffers na de door de opstandelingen uitgevoerde bombar dementen en de succesvolle actie van de Loyalistische troepen om het handen te krijgen, in Vientiane werd tegen het middaguur weer voor alle luchtverkeer opengesteld. Tijdens de staatsgreep is het in de hoofdstad rustig gebleven. In Vien tiane zelf werd niet gevochten. De mislukte staatsgreep kwam nadat een nieuwe impasse was ontstaan in de onderhandelingen over de bijzon derheden van de naleving van het vredesaccoord voor Laos, dat op 22 februari werd gesloten. Rechtse aan hangers van Souvanna hebben een onvermurwbaar standpunt ingenomen De vroegere Laotiaanse luchtmachtg ener aal Thao Ma, die de staatsgreep in Vientiane leidde, maar om het leven kwam toen zijn bommenwerper werd neergeschoten. ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. de Pathet Lao heeft bekend ge- DEN HAAG De Starfighters van de luchtmacht worden de eerste Ja- - ren niet door een nieuwer type ver vangen. Sta-atssecretaris Stemerdimk D Ik word abonnee per 3 sept. 1973 i de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. idres: 'laats: 3'ronummer: 'ok|e zwart maken, bon Invullen In open envelop l1 tonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, "Iwoordnummer 214, Leiden. aangeschafte Northrop NF-5's na 1982 door Mirages willen vervangen, hebben genomen over het ail of niet Kort daarna zei de toenmalige lucht- vervangen van de Jagers. Ook zou machtohef luitenant-generaal Van (defensiematerieel) blijft op zijn al de luchtmacht nog steeds niet klaar der Wolf: "De gevechtswaarde van als kamerlid ingenomen standpunt zijn met de vraag welk toestel even- de honderdvijfentwintig Starfighters fcueel als opvolger in aanmerking zal aanzienlijk dalen als ze nog zo'n staan. De voorzitter van de staats commissie voor defensie, het PvdA- kamerlid Dankert, wil zo mogelijk deze week nog de commissie bij el kaar roepen voor een gesprek over de Starfighters met minister Vrede- ling van defensie. de westelijke staten van de VS te be strijden. Het zijn de ergste sinds tientallen Jaren. Van de 35 bos- en struikgewas- branden die sinds vorige week woens dag in acht staten en Canada uit komt: de Amerikaanse Northrop-Co bra, de Zweedse Saab-Viggen of de Franse Dassault-Mirage. Dat de PvdA zich zou verzetten te gen vervanging van de Starfighters bleek duidelijk uit een eind 1971 ge publiceerde nota, - aanvulling op de al in 1968 uitgekomen nota "doelma tig defensiebeleid". De socialisten menen dat de Westdultse Luftwaffe best NAVO kan overnemen. Voorgesteld werd de Jagers op te knappen, tien Jaar mee moeten. Het aantal ongevallen zal daarentegen stijgen als er niet zéér veel tijd en geld wordt uitgetrokken om aan de Starfighters te sleutelen. WOLVEGA Bij een kop-staart- vf hotsing, waarbij twee vrachtauto's en een Duitse personenauto waren be trokken, zijn vanochtend in Olde- aaic ze nog tien Jaar meekunnen. Die holtpade (gem. Weststellingwerf) tijd zou dan benut moeten worden twee Duitsers om het leven gekomen, om met de Duitsers te onderhande- De Duitse auto werd gemangeld tus- *en- sen een vrachtauto en een tweede vrachtwagen, die met betonblokken was beladen. kend dat de vleugels van alle 125 Starfighters moesten worden ver sterkt omdat er "haarscheurtjes" waren geconstateerd. Begin vorig Jaar zei mr. Sterner- dink, toen nog kamerlid voor de P. dat de luchtmacht van plan DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) werkt aan een plan om de kinderbijslag te verlagen naarmate het inkomen stijgt. De bijslag zou beginnen te dalen bij 'n inkomen van ongeveer 25.000 gulden. Wanneer het dan op het ministe rie ls uitgewerkt zal de bewindsman advies vragen van de Sociaal-Eco nomische Raad. Pas daarna kan het worden besproken i. d. ministerraad. Een onderdeel van het plan is het invoeren van een maximumgrens van achttien Jaar voor het on vangen van kinderbijslag Boven die leeftijd zou dan een kinderbijslag meer worden gegeven. Daarvoor in de plaats zou een systeem van studie financiering moeten komen. ALKEMADE HOUDT HET RUSTIG.... ALKEMADE De burgemeester van de gemeente Alkemade heeft geen toestemming gege ven voor de kampioenschappen paalsprinten (lop?n over balk met zeepen sprietboksen (kus sengevecht op smalle balk bo ven water) die voor het afge lopen weekeinde waren georga niseerd. Burgemeestei Smolders achtte de wedstrijden in strijd met de openbare orde en heeft daarom de gevraagde vergun ning niet afgegeven. „De afgelopen drie jaar hebben we steeds moeilijkheden gehad met dit soort festiviteiten. Als het hele dorp volstroomtkan er geen brandweerwagen of zie kenauto doorheen. Bovendien zijn er voorgaande jaren ook klachten binnengekomen over geluidshinder. We willen het liever rustig houden". Louis van der Meer, organisator van het waterfeest, heeft zich bij deze beslissing moeten neer leggen. „Ik begrijp het ergens wel. Het is waar, dat het een chaos wordt bij een dergelijk evenement. Vorig jaar was het ronduit verschrikkelijk. Maar ik geef de moed nog niet op. Het is wel jammer dat ook mijn plannen om een rustig week einde te houden zonder het schenken van alcoholische dranken, afgeketst zijn Mis schien lukt het volgend jaar wel. We gaan gewoon door 18 PAGINA'S braken, waren er vandaag nog niet was over te stappen op de Franse niet onder controle. Zeker 55.000 ha. zijn tot nu toe verschroeid en Ja schade wordt op meer dan 60 mil joen dollar geschat. Mirages. Hij beweerde over uitge breide informatie te beschikken. Volgetis hem zou de luchtmacht alle Starfigthers na 1976 en de toen pas WASSENAAR LEIDEN Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 Zoeterwoudseweg 23 Met gebogen hoofden zün de In diërs, die deze week illegaal naar Engeland probeerden te komen met het smokkelschip April Dia mond, naar hun vaderland terug gevlogen. Hun tocht van Scheve- ningen naar de Engelse kust viel letterlek en figuurlijk in het wa ter, doordat Scotland Yard op de hoogte was van deze mensen smokkel. De Haagse politie enter de het schip in de haven bjj terugkeer PAGINA 5 Gratie voor politieke gevangenen in Griekenland PAGINA 4 Rechtzaak tegen de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew lijkt onvermUdel(jk PAGINA 16 Johan Cruijff vertrekt donderdag een dag nadat hü met het Nederlands elftal tegen IJsland speelt al naar Barcelona. „Gis teravond kreeg mijn advocaat, mr. Jonker, van de KNVB te ho ren, dat ik weg mocht", aldus Cruijff. HU mag echter tot 1 de cember, wanneer in Nederland de tweede transferperiode begint, al leen in vriendschappeiyke wed strijden uitkomen. Na deze datum mag hu ook bindende wedstrijden spelen. „Cruüff kan nu wel zeggen, dat hü donderdag naar FC Barcelona gaat, maar de transfer is pas rond als Ajax het transferbedrag (ruim drie miljoen gulden) binnen heeft". Dit verklaarde vanmorgen penningmeester Henk Timman. Ajax moet het geld van FC Bar celona voor CruUff vóór 30 augus tus binnen hebben. Intussen speelde Cruüff gisteren nog wel voor Ajax. En hoe? FC Amsterdam kan ervan meepraten. Dankzü zün ongrijpbare acties wonnen de Cuphouders met 61. En dat terwül Feyenoord zich uiterst moeizaam langs AZ '67 wriemelde. Met nog veel meer sport PAGINA'S 9-14

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1