RECHTZAAK TEGEN AGNEW leer tegen Kadaffi LIJKT ONVERMIJDELIJK UW DAGBLAD! Volksfront trekt van Libische kaper wordt misschien uitgeleverd Mao Zege De Danaiden in toernooi Het Zuiden Leider van opstand in Bolivia ontsnapt Jeugdplan Nederland MEE OP VAKANTIE 2 MAANDAG 20 AUGUSTUS IJ Drie aannemers willen getuigen over steekpenningen NEW YORK Drie aannemingsbe drijven in de Amerikaanse staat Ma ryland zijn bereid voor de rechter te verklaren dat zij steekpenningen hebben gegeven aan vice-president Spiro Agnew. Dit bericht het week blad Time in zijn laatste nummer. De derde aannemer die ln deze zaak wil getuigen is Allen Green, president-directeur van een bouwbe drijf in Maryland. Hij heeft ver klaard Agnew vijfmaal geld te heb ben betaald toen deze in 1967-68 gouveneur van Maryland was en la ter weer nadat Agnew vice-president was geworden. Naar men verwacht zal een fede rale .grand jury' in Baltimore de vi ce-president volgende maand in staat van beschuldiging stellen on der meer wegens "omkoping en af persing". Volgens Time heeft Agnew de juristen van het Witte Huis ver zocht na te gaan op welke constitu tionele gronden kan worden voorko men dat hij terecht zal moeten staan Een functionaris v. 't ministerie van justitie in Washington heeft volgens Time als zijn mening te kennen ge geven dat het ministerie geen keus heeft. 'Drie getuigen hebben nu verklaard dat zij Agnew geld hebben gegeven. Het bewijs is zo sterk dat er wel een rechtszaak van moet komen, aldus deze functionaris. De Amerikaanse minister van Justi tie, Elliot Richardson, heeft gister avond in een vraaggesprek voor dc televisie gezegd dat hij uiteindelijk zal beslissen of bewijsstukken tegen Agnew zullen worden voorgelegd aan de federale "grand Jury" die een on derzoek naar politieke corruptie in stelt. Hij zal zijn beslissing nemen op grond van de gegevens die de offi cier van justitie in de staat Mary land, George Beall, over de zaal: van de steekpenningen bijeen weet te brengen. Richardson wenste niet in te gaa:i op het resultaat van het onderzoek tegen Agnew. Hij zei dat het hem nog niet duidelijk was of de grond wet het in staat van beschuldiging stellen van een vice-president in d° weg staat. Zaterdag is een federale rechter benoemd om toe te zien op het on derzoek van een speciale grand jury naar politieke knoeierijen waarbij Spiro Agnew zou zijn betrokken. Voor deze taak werd benoemd do districtsrechter Walter E. Hoffman. Het onderzoek wordt ingesteld door de federale autoriteiten in Baltimo- BEIROET (AP) Het Marxisti sche Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft de Libische leider kolonel Moammer Kadaffi veroordeeld als een "fascistische ti ran". Het front, dat onder leiding staat van dr. George Habasj, ver klaarde dat Kadaffi ongetwijfeld zal wordén afgezet. Spiro Agnew (links) en de onderminister voor landbouw Butz rechtsgeven hun steun aan Bau- man, de eerste kandidaat voor de Congreszetel die vrijgekomen is door de zelfmoord van William Mills eerder dit jaar. ere winst Korfbalclubs oefenen BEIROET (ANP) De Libische autoriteiten hebben erkend dat de ka per die donderdag een Libanees pas sagiersvliegtuig dwong in Israël te landen, een „geestelijk onevenwich tige" Libische staatsburger was. Dit bericht volgde nadat in de Arabische pers algemeen het ver moeden was geuit dat de man een Israëlisch agent was. Volgens een bericht van het Egyp tische persbureau voor het midden oosten (Mena) had radio Tripoli verklaard dat de kaper, Mohammed Touni, geboren was in het dorp Zin tan en een Libisch paspoort had dat hem op 24 Juni 1973 was verstrekt. De 37-jarige Touni, Is in Tel Aviv lai voorlopig arrest gesteld. Hij kan tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld worden wegens de kaping van een Boeing-720 van de Middle East Airlines, die met 119 passagiers en bemanningsleden aan boord op weg was van Benghazi naar Beiroet. Libanon zal mogelijk vandaag een bijeenkomst vragen met Israëlische functionarissen aan de grens tuisen de twee landen om te praten over de uitwijzing van Mohammed Touni. Israël en Libanon hebben in het verleden wel meer zaken gedaan in Basil Haniqra, de controlepost aan de noordelijke grens bij de Middellandse Zee. Er is in het verleden wel on derhandeld over zaken als bijvoor beeld de vrijlating van gevangenen. Uit Beiroet is gemeld dat Liba non Israël via de gemengde bestands commissie van de Verenigde Naties om Touni's uitwijzing zal vragen. Is raël erkent deze commissie echter niet. van Pakistan -fzop Batavieren Kinderbrieven 1 Demonstratie tegen KiWY l TIEL De zevende Vierstromen- landronde, een amateur klassieker over 175 kilometer met start en fi nish in Tiel, is zaterdag uitgelopen op 'n demonstratie tegen de KNWU. Als protest tegen de nieuwe ver ordening dat elke amater-wielren- ner die de leeftijd van 24 jaar heeft, bereikt en ridjt in een gesponsorde ploeg, dient toe te treden tot de rijen der professionals, maakten veel vooraanstaande renners de ronde tot een farce. Het tempo werd steeds bijzonder laag- gehouden: plusmi nus dertig kilometer per uur. Tot wanhoop van wedstrijdleider Wim Roosenburg stond het peloton, waar in onder meer Piet van Katwijk, Jan Aling, Frits Schür en Peter van der Kruys. op zeker moment de 34-jari ge Amsterdammer Fred van LaCh- terop een voorsprong toe van negen minuten Van Lachterop "won" uit eindelijk ook, zij het met een ver schil van slechte één minuut. Daar de grote groep zich niet de moeite getroostte om de volgende plaatsen te sprinten, weigerde de wedstrijd leiding een uitslag bekend te ma ken. KNWU-voorzitter mr. Ballegooy- en de Jong en de voorzitter van de sportcommissie, de heer Zweedijk, waren in Tiel aanwezig. Jan Serpenti heeft zaterdagmid dag de prof ronde van Hendrik Ido Ambacht gewonnen, een wegwed strijd over !03 kilometer. De eerste tien renners noteerden dezelfde tijd. De Italiaanse wereldkampioen Ma rino Basso werd zesde. aan koningin in een boekje DEN HAAG (ANP) Vanaf i september is in de boekhandel het boekje 'Ik vind u zo lief' verkrijgbaar een selectie van brieven en tekenin gen die honderden kinderen onlangs aan de koningin hebben geschreven. Zij deden dit op initiatief van het nationaal comité zilveren regerings jubileum Koningin Juliana. Het boekje zal in een aantal gemeenten aan schoolkinderen worden uit gereikt. Het boekje gaat in de boek handel f2.50 kosten. Sensationele zege van cricketteam Saxofonist Brew Moore overleden KOPENHAGEN De Ameri kaanse jazz-saxofonist Brew Moore <49is zondag is een ziekenhuis in Kopenhagen overleden. Hij was za terdag bij een bezoek aan het Tivoli- park in de Deense hoofdstad gestrui keld en van een trap gevallen, waar bij hij een schedelfractuur opliep. Hij was op 18-Jarige leeftijd al be- roepssaxofonist. Met een eigen kwar tet werkte hij jaren lang in New York. Sinds 1961 verbleef hij voor namelijk in Europa, vooral in Dene marken. Kort voor zijn dood besloot hi'j zich voorgoed in dat land te ves tigen. Skylab houdt storm in 't oog HOUSTON (AP) De astronau ten van Skylab-2 hebben gisteren foto's gemaakt van de tropische storm Brenda die zich over het schiereiland Yucatan bewoog in de richting van de Golf van Mexico. Ook richtten zij him televisieca mera op het verschijnsel. Naderhand hebben zij via de ra dio Houston over hun waarne mingen op de hoogte gesteld. Astronaut Jack Lousma heeft zich voorts beziggehouden met het speu ren naar een lek in de luchtkoelings- installatie van het vliegende labora torium. Dr. Owen Garriott heeft gisteren veel tijd besteed aan het bestude ren van de zon door middel van een aantal telescopische camera's. De lek in do airconditioning geeft niet veel problemen. Er bestaat twee installaties hiervoor, een ervan werkt uitstekend. Gisteren was voor de astronauten de 23ste dag in de ruimte. Er komen er nog 36. HILVERSUM Het Nederlandse cricketelftal heeft in de slotfase van de wedstrijd tegen het Engelse team de Free Foresters een sensationele zege behaald. Op de eerste bal van de laatste over ving Barend Stel (Hercules) in de slips schitterend met één hand de laatste Engelsman Griffith uit op het bowlen van Rob van Weelde (VOC). Daarmee kre gen twee dagen nogal saai cricket, waarin een draw van meet af aan vrijwel onvermijdelijk leek op het traag lopende veld van de Jubileren de Hilversumse cricket club. een onverwacht opwindend slot. Deze ontknoping was overigens meer te danken aan het zorgeloze batten van de Engelsen dan aan briljant Nederlands fielden. Want de nationale formatie faalde in het veld. zij het dat het spel op de twee de dag, mede door enkele uitstekende vangen, veel van de slechte prestatie van de eerste deed vergeten. Eerste innings Nederland: 184 voor 7 gesloten. Free Foresters 204 voor 5 gesloten. Tweede innings: Neder land 217 voor 6 gesloten. Free Fo resters 112 all out. Resultaat: Ne derland wint met 85 runs. DEN HAAG Pakistan, dat in het vrijdag in Amstelveen te beginnen wereldtoeimooi hockey de in Barce lona veroverde wereldbeker verdedigt, heeft zondagmiddag op Klein Zwit serland in Den Haag een magere overwinning (10) behaald op een elftal Batavieren. Het enige doelpunt kwam tot stand dn de 24ste minuut van de tweede helft en werd ge scoord door de achttienjarige rechts binnen Azam. Een Nederlandse hockeyselectie met veel noordelijke spelers, uitko mend onder de naam „Batavieren" heeft zaterdag in Groningen met 1 2 verloren van India. Dë rust stand van het door 2500 toeschouwers bij gewoonde duel was 01. In de tien de minuut Bcoordie Shamd. Twaalf minuten na rust maakte Agit Singh er 20 van. In de 59e minuut maak te Graatsma het doelpunt voor de Batavieren. Zeiltitel voor André van Veen KIEL De Nederlandse zeilers Audré van Veen (schipper) en Ad Stenzier (fokkemaat) zijn zaterdag voor Kiel Europees kampioen gewor den in de Sharpieklasse. Het Neder landse team had een grote voor sprong (11,8 punten) op de West duitsers Uwe Peters en Werner Ro- senfeld. Deze Sharpieregatta was 'n bijna geheel Nederlandse aangele genheid. Joop van Dorst (3e), Ruud Papens (5e) .Joop Snel (6e), Cees Baas (7e), Christiaan Maginus (9e) en Cees van Wijk (10e) zorgden er voor dat Nederland zeven van de eerste tien plaatsen in het eindklas sement bezette. De overwinning van André van Veen is op de laatste dag niet meer in gevaar geweest. Na vier van de vijf races was voorsprong al zover uitgelopen op Uwe Peters, dat deze zaterdag al bij voorbaat kansloos was De vijfde wedstrijd werd gewonnen door Joop Snel. André v. Veen zeil de zonder risico te nemen, hetgeen toch nog goed genoeg bleek voor de tweede plaats. Uwe Peters werd der de. De leider van een opstand in Bo livia, tegen het rechtse bewind van president Banzer. oud-minister Cai'- los Valverde Barbery, die zich na de mislukte staatsgreep van zaterdag op een boerderij op 100 kilometer ten noordoosten van Santa Cruz had verschanst, is er in geslaagd te ont snappen. Een grote politie- en le germacht die gisteravond de ver sterkte boerderij binnendrong, ont dekte dat Valverde met zijn 190 ge wapende volgelingen was verdwenen. Waarschijnlijk zijn zij zaterdag nacht in het donker ontkomen naar Paraguay. Carlos Valverde is de aanvoerder van een opstandige groep binnen de rechtse sociale Phalanx-partij. Hij was in het eerste kabinet van Ban zer minister van volksgezondheid. De staatsgreep had moeten samenval len met de viering door het bewind van Bamzers eigen machtsgreep, twee Jaar geleden, in een burgeroorlog van drie dagen waarbij de „linkse" pre sident Juan Jose Torres ten val werd gebracht. Volgens regeringskringen zou Valverde steun van zowel rechts als links hebben gekregen. Het kom plat was echter verijdeld en de be langrijkste garnizoenen van Bolivia hadden zich loyaal verklaard met Banzer, aldus minister Castro. De stad Santa Cruz ligt 550 km ten oos ten van La Paz. Leiden Leidse korfbalhoofdklas ser De Danaïden heeft voor de tweede achtereenvolgende maal be slag gelegd op de eerste plaats in het sterk bezette toernooi van Het Zui den te Rotterdam. Vrijwel de gehele hoofdklassetop was in dit toernooi aanwezig, zoals Ons Eibernest, Luto, Die Haghe, Blauw Wit, De Danaï den, Het Zuiden, Deetos, PSV en Westerkwartier. De prestatie van De Danaïden krijgt nog meer reliëf, als men in ogenschouw neemt, dat in de Bos-equipe Casper v. Nierop (•mil. dienst), Yvonnie Devdilee en Marian Nap ontbraken. Bovendien liet trainer Gerard Bos de mogelijk heid niet onbenut om diverse jonge speelsters te testen. De meesten doorstonden de eerste krachtmeting met het top-korfbal uitstekend. Bij de spelers is de situatie ten op zich te van vorig seizoen ongewijzigd. Niet temin kregen Aad v. Nierop en Frank de Bruin ruim gelegenheid zich in de kijker te spelen. Bij de da mes liet de van de onbekende vere niging Weidevogels overgekomen Anneke Crum een goede indruk achter. Ze speelde alle wedstrijden mee en scoorde bovendien dn de fi nale een belangrijk doelpunt. Uitslagen finale poule: Het Z inden- Ons Eibernest 3-4; De Danaïden-Het Zuiden 7-1; Ons Eibernest-De Da naïden 4-4. Overgangsklasser Pernix oefen de zaterdag in de Leidse Hout tegen nieuwbakken hoofdklasser Fortuna Trainer Jan Balkhoven testte een aantal nieuew spelers en speelsters, naast de kern van het vorig seizoen. Bij de k ern is niet meer Kees de Rood, die zich uit de eerste selectie heeft teruggetrokken. Pernix ver- TWEEDETITEL ML HARTOG OOSTERWOLDE Bij de wegra ces op een 4500 meter lang circuit in het Friese Oosterwolde greep Wil Hartog zondag zijn tweede natio nale titel. Na zijn kampioenschap in de 500 cc klasse werd hij ook titel houder dn de 350 cc klasse. In een verwoed duel met Rob Bron en Nico van der Zanden werd hij met duide lijke voorsprong ais eerste afgevlagd. Wil Hartog kwam daarna ook nog tot een fraaie overwinning in de hal ve literklasse. De ruim 6000 toeschouwers zagen Jan de Vries, die vooraf door de Friezen nog eens geestdriftig werd gehuldigd in verband met zijn we reldkampioenschap, de 50 cc klasse winnen. Met deze zege heeft hij zijn kans op de nationale titel aanzienlijk vergroot. Komt hij ook in Oirschot tot een zege, dan mag hij zich ook nationaal kampioen noemen. Van zijn voornaamste belagers kwam Jan Huberts in Oosterwolde nog het dichtst in zijn nabijheid. Henk van Kessel, eerste in liet klassement, kwam in het stuk niet voor. Wel in de 125 cc klasse. Hij werd tweede achter Josje Schurgers, die nu ook uitstekende perspectieven heeft ge kregen om als nationale kampioen te worden gehuldigd. De meeste strijd werd geleverd in de 250 cc klasse. Rob Bron werd na een verbeten ge vecht eerste vóór Nico van der Zan den en de Bussumse Braziliaan Adu Cel6o Santos. loor het duel uiteindelijk met 10-9, waarbij Peter v. Duyn (2), Fred Breedveld (2), Janco Breedveld, Flip v.d. Kooy, Jan v. Seggelen, Jacob Bakker en Bert v.d. Ley (ex-Oranje Nassau Amsterdam) scoorden. Korfbalvereniging Noorder kwartier organiseerde op het terrein naast de Groenoordhal een toernooi. Zaterdag kwam de jeugd aan bod deelname van De Algemene. Ons Eiland, Pernix, Tempo. VES, War mond en Noorderkwartier), terwijl gisteren een driekamp voor de seni oren op het programma stond. Het Haagse Achilles en Emma fungeer den als de tegenstanders. Zowel bij de jeugd als bij de senioren eiste Noorderkwartier zelf de hoogste eer voor zich op De poulewinnaars wa ren: .Sen. Afd. I: Noorderkwartier, Sen. Afd. 2: Emma 2, ADSP. afd. A: Noorderkwartier a, ADSP. Afd. B: Warmond ,a ADSP. Afd. C: Noorder kwartier b, PUP. Afd. A: Tempo q. Pup. Afd. B: De Algemene J. Van der Kroft ging door zijn enkel HAARLEM De Haagse scheids rechter Leo van der Kroft heeft gis termiddag in de wedstrijd Haarlem- NAC slechts vijftien minuten de lei ding gehad. Een verzwikte enkel noopte hem 't veld te verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door een van zijn grensrechters, B. Th. Booy uit Berkel, die de taak, waarvoor hij plotseling werd gesteld, echter ken nelijk niet aankon. Zo verzuimde hij te fluiten, toen Van Rooy in duide lijke buitenspelpositie de bal kreeg en greep evenmin in. toen doelman Lelieveld Van Rooy naar de benen sprang. In de tweede helft liet hij tot tweemaal toe een handsgeval van de Bredase middenvelder Dierickx in het strafschopgebied ongestraft. LEIDERDORP In het kader van het Jeugdplan Nederland orga niseerde de Afdeling Leiden van de KNVB zaterdag op het terrein van RCL een toernooi voor de B-selec tie. Uitslagen: RijnstreekVeenstreek 2—3, Bollenstreek—Veenstreek 4—1, BollenstreekLeiden 41, Veen streekBollenstreek 42, Leiden Veenstreek 13, LeidenRijnstreek 3—3. Eindstand: 1. Veenstreek 6 pnt, 2. Bollenstreek 4, 3 en 4. Leiden en Rijnstreek 1 pnt. WIELRENNEN De ronde van Portugal is een overwinning ge worden voor Jaaquin Agostinho. Het was voor de vierde achtereen volgen de maal dat Agostinho deze ronde op zijn naam bracht. Zeilen De Nederlander Van Leeuwen heeft voor Lissabon de zes de en laatste race gewonnen am het wereldkampioenschap in de Laser klasse voor jeugdzediers. Door deze zege eindigde Van Leeuwen op de zevende plaats in de eindrangschik king. Wereldkampioen werd de Ame rikaan Dyaz. Wielrennen De Nederlandse amateur Aad van den Hoek is zon dag tweede geworden in een wieier - wegwedstrijd over 105 kilometer bij Zelzait-e, De zege was voor de Belg Kamiel Drooghe die de afstand af legde in 2 uur 30 min. Motorsport Het Nederlandse duo Strijbis/v. d. Wal heeft zater dagmiddag op het circuit van Zarnd- vocxnt een zes-uursrace voor sport - motoren gewonnen. Lang heeft het er naar uitgezien dat de hoofdrol in het motorgebeuren was weggelegd voor de Honda-rijders van Beek/Bonike en Kros/Schilt- mans. Sohiltmans kwam evenwel na twee uur In een bocht ten val en brak een voet. Ook Bonke raakte met zijn motor van de weg. Bouwmeester en Noorlander liepen wegens een de fecte tuimelaar een achterstand vaai twee randen op, maar kwamen later sterk terug. Tegen het einde kwamen zij echter zonder olie te zitten, het geen him machine fataal werd. Het Volksfront uitte die 1 ging dat zeker duizend tegens» ders van het regime-Kadaffi gearresteerd en naar concentri kampen in de Libische woei gestuurd. Dit zou in de i vier maanden zijn gebeurd. "In Libië is de ergst terreurc pagne aan de gang sinds de val Mussolini. Honderden intellect# advocaten, hoogleraren en Jourc ten worden praktisch doodgemai aldus het blad van het Volksfi Het was de scherpste open! aanval op Kadaffi die ooit door Palestijnse commandogroep is daan. Kadaffi financiert voor leeuwedeel El Fatah, de gr# maar ideologisch minst gemotii de Palestijnse organisatie. Pakje ontploft Zondag is Chinese ambassade in de hoofd van Zambia, Loesaka, een pakjei ploft.' Volgens niet bevestigde ba ten zouden twee personen dood en een onbekend aantel wond, aldus een persbericht van Bus in rivier Zeventien pi i nen zijn omgekomen en 29 get geraakt toen zondagavond een in de rivier de Han stortte, j oostelijke rand van de Zuidkorea se hoofdstad Seoel. De bus raat een diepte van tien meter onder brug het droogstaande deel rivierbedding, na door de van: van de Kwangjinbrug te zijn j den. De bus wilde een ander v« inhalen toen het ongeluk gebe Doden bij botsing Achttiej sonen vanden zaterdag de veertig liepen ernstige brandwa 3' op bij -een botsing tussen eeni bus, een vrachtauto en ee wagen op een snelweg in het no; van Mexico. Direct na de btsing D gen de drie voertuigen in brand zittenden van de bus vluchtte vlammen gehuld weg en sts langs de kant van de weg. Stopgezet In de hoofdstad a Paraguay, Asuncion, is zaterdsi ficieel bekendgemaakt dat het derenvèrkeer met Argentinië ii gezet. Een woordvoerder in Asj j zei dat er sprake was van een tiek en niet van een economise! at sluit". In het grensgebied t delanden zouden zich „subvaju elementen" uit Paraguay \m tn Ze zouden zich aan de Argenfj kant van de grens ophouden. Koning in ziekenhuis De! rige Koning Gustaaf Adolf van den is zaterdag met darmklachi een ziekenhuis in Helsingborg o; nomen. Wat hem precies mai I is niet bekend. De koning brac zomer door in zijn verblijf in geving van Helsingborg. Adolf is Europa's oudste moJ MODERNE VIJFKAMP Hams Dietoen is tijdens een int tdonaal toernooi in Londen al geïnde geëindigd met eeai punt taal van 4737. De overwinninc voor de Britse militair Fox di: punten verzamelde. MOTORSPORT lands team is op het circuit vs Roque bij Bilbao tweede ge?) in een landenwedstrijd motorci j7 de 125 cc-klasse. De Nederh Oosterink, Van Hcegee, Rcm y' Klumper, vergaarde 65 p: str Spanje A 95 punten en Spanje punten. GOLF Alice Janmaat dit weekeinde op de Ken-nemer club beslag gelegd op het intafbe naai dameskampi'oenschap 1 derlamd. Zij versloeg In de Joyce Heyster- de Wit Puyt 1 wijk). Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieforaiö dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: 1 Naam: Straat: Woonplaats: Wü hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES is: van doorhalen wat niet van toepasstti straat plaatsnaam: v.p. tn old KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland Beigie en Luxemburg tfmei ik; De overige Europese landen uitsluitend pei luchtpost. Kosten I Lr' ')er, De praktijk heeft ons geleerd, dat de oezorging vaD kranten U) Europese en Noord-Afrikaanse landen nog ai eens te wensen overW Wij kunnen daarom geeD verantwoord hik nemen vooi kranten, tijdig op net vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 16