Ien race tegen het cement Historie vangen in de Pieters berg IIPAG 20 AUGUSTUS 1973 haalden. De ENCI gaat de berg met springstoffen te lijf. waardoor de blokken loskomen en de gangen verdwijnen. „Ze zijn hier tenminste nog zo fat soenlijk de wanden te laten staan. Er blijft een grote kuil over. De bergflanken zijn erg belangrijk door hun zeldzame fauna en flora", zegt Hans Kamphoven. „Aan de Belgi sche kant is de zustermaatschappij CBR in opmars. Die Belgen zijn in staat om domweg de hele berg af te graven". Het groot alarm werd geslagen toen in de jaren 19651969 de concessies aan de ENCI opnieuw werden uit gebreid. De verenigingen, die de St. Pietersberg een goed hart toedragen - (en dat zijn er nog al wat in Limburg) protesteerden. Maar de provincie zat min of meer voor het blok. In 1965 begon de malaise in de tex tielbranche. Het ene bedrijf naar het andere sloot, men schreeuwde om werkgelegenheid. Nu, die had de ENCI wel. maar dan moest er nieuw werkterrein komen. Die ar beidsplaatsen gaven de doorslag. ENCI mocht doorgaan tot 1991. ..Daarna zullen ze zeker verlenging van de concessie vragen", vreest Kamphoven. Heel vaag heeft hij hoop, dat over die kleine twintig jaar misschien een bouwprocédé is gevonden waarbij men geen cement meer nodig heeft. En ook koestert hij de allusie, dat de ENCI niet helemaal aan het opsouperen van die 140 hectaren zal toekomen. Ka'lkmergel Hij vraagt zich wel af. waarom de ENCI niet ergens anders in Lim burg gaat werken. Een groot deel van de bodem in de provincie be staat uit kalkmergel waar geen be langrijke flora op groeit en waarin geen historische gangen zijn uitge houwen. Het antwoord geeft hij ge lijk: waarom zou de ENCI verhui zen met zo'tl grondstof fenbrom di rect naast de deur? Eigenlijk mogen die historische dro mers met hun onzakelijke instelling nog blij zijn. Het had veel erger gekund. „Er zijn met die laatste concessie twee grote gangenstelsels gespaard. Het Noordelijke Gangenstelsel en de Zonneberg. De ENCI had om de Zonneberg gevraagd, maar heeft daarvoor een ander gebied gekre gen, waar ze haar uitbreiding kan wear maken". Die twee gangenstelsels blijven dus bestaan. Ze zijn trekpleisters voor de toeristen. Per Jaar komen er vijftigduizend man, die tussen pa sen en half september de geheimen van de grotten willen leren kennen. Zij behoeven zich niet te schamen voor hun nieuwsgierigheid. De wan den melden, dat in 1570 Alva en in 1803 Napoleon hen zijn voorgegaan. De gangen van de Sint Pietersberg zijn vanouds her een vluchtoord ge weest wanneer Maastricht in het nauw kwam. In de laatste oorlog hebben ontelbare onderduikers er hun redding gevonden. Een groot deel van de Maastrichtse bevolking zou in geval van nood in het Zon- nebergstelsel worden geëvacueerd. Waterputten, voorraadsilo's, een bakkerij, een ziekenhuisje en een kapel waren al aangebracht. Een deel hiervan is nog intact om van de waarheid van dit stoutmoedig plain te getuigen. Het brengt de bezoeker in een stille verbazing zoals die ook over hem komt wanneer hij ineens wordt ge confronteerd met een zeven meter lange Mosasaurus, door de beeld houwer Sondeijker aan het begin van deze eeuw aan het kalksteen ontworsteld, met de gigantische voorstellingen die de pre-historie uitbeelden, met een statieportret van de Jonge Wilhelmina en haar Hendrik en met een kop van Toon Hermans. De lijn van de concessie aan de ENCI gaat dwars door dit deel van de Zonneberg, „het museum", heen. Zodat ook daar in de toekomst het verlies zal wodren geteld, al mag dat historisch niet zo zwaar wegen als dat van de geschriften en teke ningen uit de 15-de eeuw in Sla- vante. „Als de ENCI er niet al zo lang zat, als ze nu pas zouden moeten beginnen, hadden ze die concessie nooit gehad", mijmert Hans Kamp hoven, „dan was het ze nooit ge lukt". Met die vruchteloze gedachte moet hij het doen. Bij de foto's Links bovenGigantische voor stellingen beelden de pre-historie uit. Rechts boven: Hans Kampho ven vage hoop Midden onder: Vijftigduizend bezoekers per jaar. Pfeiffer Blum prins-bisschop van Luik, die idom had over de berg. En galgjes, waaraan de zwoe- «rschijnlijk graag de bedil- monniken hadden opge- die toezicht hielden op hun iniken, de observanten, ook de opschriften op de hebben aangebracht. Zij 1 in die tijden tot de wei- ie konden schrijven. De ng van hun gotisch schrift h vele afkortingen is op heel karwei voor de i fers van de wetenschappe- 'enigüig. torzitter Hans Kamphoven, H dagelijks leven informant Maastrichtse VVV is, kan f? blij zin met de concessie, ENCI nog tot 1991 machtigt srsberg te slopen. Daarbij is limiet gesteld voor 140 hec- :t dveertig hectare, de helft van alle wnphoven uitgerekend. 'is de cementindustrie rond berg begonnen. Nadat el van de berg was af- om plaats te maken voor werd in 1928 de eerste itst. Nu, nog geen vijftig zien de historici met beven de komst van een oven tegemoet. &g het kalm aan, betrof de de provincie - voor het zeggen heeft) - :ele hectaren. Maar de "aar cement groeide en de De mergelgrotten in de Sint Pietersberg. Een dwaal tuin, die vele geheimen bevat. Tienduizenden toe risten willen ze elk jaar weer ontdekken. De kost baarste zijn de inscripties en tekeningen uit de vijf tiende en zestiende eeuw. Ze worden bedreigd door de oprukkende cementindustrie. Historici proberen ze nog vast te leggen voor het te laat is. Een race tegen het cement. ISTRICHT In de fascine- ENCI zat op rozen: een fabriek kille dwaaltuin van de mer- j^itateenVashelemaal van a de Sint Pietersberg z* ging" Je? zo omzichtig te werk vorsers naar het verleden als haar voorgangers, die met hou- irbeten gevecht met de tijd. van de Vereniging tot Be lg Wetenschappelijk On- St. Pietersberg. Onder die met het enthousiasme i jeugd het gangenstelstel om op film en foto zoveel ijk vast te legen van de op en en inscripties, die in de eeuwen in de kalkmuren ingebracht. a het verleden voor de Voor het te laat ós. Want t voor Je het weet: de de Eerste Nederlandse Ce- Mfndustrie. die concessies heeft exploitatie van een deel berg. dringt onverbiddelijk wint cement. haal je net zo makkelijk uit lieflijk kalksteen als uit steen, ion geijkt met het onvervangbaar Vai ien van de geschiedenis. H int iviteiten van de onderzoekers oral gericht op het gangen- r Eavante, het oudste deel van raards labyrint. De ENCI ar al een flink part van St. In wat nog over is zijn j i en plafonds rijk gaan terug tot 1409. I ifbndtekeningen zijn inge- net de lampen van de blok- de werkers die de mergel- uitbraken voor de bouw en grillig gangenstelsel in de ichten. Het zijn kruisen als "J p in uren van gevaar, het II perroenen, het merkteken

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15