Hemmes kramp set ^roveste odesnop cfiin»c Roger de Coster wereldkampioen in St Anthonis 'DAT WAS ERG, ERG GEMEEN... Sanders och wel evreden Jan Hordijk prolongeert tennistitel ordon Banks stopt jNDAG 20 AUGUSTUS 1973 PAOTNA 13 SCHEVENINGEN Voor de gstgeestenaar Loek Sanders digde de „nationale" zater- jjndddag. In de halve finales hij tóch iets te licht van Hordijk veeü beter dreef dan eerder tegen Kas- Viiisscher en later tegen anmes in moeilijkheden te engen. Sanders verloor met 6- 6-2, 7-5. Cijfers die geen ante voor twijfel laten. Toch ide Sanders bij vlagen aan de weg naar de hoogste va- landse tennistop voor hem t onbegaanbaar hoeft te zijn. manier b.v. waarop hij in de de set een 4-2 achterstand on aan maakte, was indrukwe*- ii Hij lokte Hordijk naar het i via met venijn gevulde sla- i en schoot vervolgens met i backhand liniaalrecht langs a. Zo waren er in die partij imeer opflikkeringen bij San- s, maar ze duurden te kort Hordijk echt in zorgen te Dgen. Waar hij nog danig op moeten blokken zijn zijn fo- anddrive en het snel afmaken tansrijke posities. De Oegstgeesber student (eco- aie in Rotterdam) was zelf t ontevreden over zijn presta- lin dit toernooi". De plaatsing nerde heb ik waargemaakt, ik vind dat ik tegen Hor iet slecht heb staa.n spelen b vrijuit proberen te in. Ook met die forehand het gebeurde nogal eens ik op het laatst toch iets rel-i. Dat is natuurlijk zo fout Dat moet ik er uithalen. gaan wurmen had ik misschien wel een hem afgepakt, maar zo in spelpeil niet hoger", sychologisch stond Sanders sterk tegen Hordijk. „Ik heel wat keren tegen ar op een bui- nog nooit van hem ge- Ook al probeer je daar te denken, al zeg je te- pezelf dat t verleden er he ntiet toe doet, het heeft onwillekeurig zijn invloed, ■tond anders op de baan dan tegen Pleury. Van hem had gewonnen. Ik had toen 5gfeis het gevoel: het kan. Dat tegen Hordijk". 7at is er nu nodig om aan- ing te krijgen bij de inter- onale klasse? nders: „Dan zou ik zo'n 30 »ien per jaar moeten spe- i de Sterkte van 't Melk- Dan is het nog niet ge- dat het lukt, maar het is voorwaarde om zo ver te Ik moet daar eerlijk ge niet aan denken. Alles zou wijken voor tennis. Ik het niet opbrengen", deze zomer vindt Sanders genoeg getennist is. „Al- Nederland-België nog. En -Jt ik al mijn aandacht eden aan twee zware tenta- „tt economie" RUUD PAAUW. ADVERTENTIE )r modebewuste mannen, ittige bediening, prettige izen. Alles bij de hand: nappa en suede. kostuums, pantalons, kolberts. overhemden, vrije tijdskleding. PROVESTE Moderne Herenmode Haarlemmerstraat 149 Leiden Jein Hordijk winnaar na dramatische vijfde set SCHEVENINGEN Zó onbevredigend was het slot van de finale Hordijk-Hemmes om het Nederlands tenniskam pioenschap, dat uit het keurige publiek rond de METS-ba- nen gistermiddag zelfs een klein fluitconcert te beluisteren viel. Jan Hordijk kreeg de titel reglementair toegewezen bij de stand 5-5 in de vijfde en beslissende set (na 3-6, 7-5, 6-4, 4-6)omdat de door hevige beenkramp getroffen Fred Hem mes niet in staat was de partij zonder onderbreking voort te zetten. En dat eisen de reglementen nu eenmaal. Zo on geveer als een bokser werd Hemmes uitgeteld. Na zijn door knock-out behaalde zege kreeg Hordijk van KNLTB- voorzitter Beek de kampioensbe ker uitgereikt. Zelden zal in de historie van de tennisbond dit ta fereeltje zo vreugdeloos zijn ge weest als gistermiddag. Nogmaals: strikt reglementair ge zien valt er op Hordij ks overwinning niets, maar dan ook niets af te din gen. Reglement is reglement. Het is niet voor niets gemaakt. Het feit dat Hemmes de uitputting nabij was, kon natuurlijk voor een groot deel worden toegeschreven aan de krachtsinspanningen waartoe Hor- vroeg, heb ik de microfoon uitge schakeld, omdat het een zaak wa.-s die alleen Hordijk aanging en ik geen publieke inmenging wenste. Hordijk zei: „Hij moet spelen of ermee stoppen". En daarom heb ik. toen ei een derde krampaanval kwam. een eind aan de partij gemaakt". Weinig vreugde Door Ruud Paauw dijk hem had gedwongen. Eerder de ze week, bij de partij Visscher Schmitz, was er bij 5-4 en 30.40 in de vijfde set wèl gestopt voor kramp van Visscher. En Schmitz raakte dasu-door zo uit zijn spel dat hij daarna geen slag meer maakte, Schmitz diende later een protest in. maar dat werd afgewezen omdat de scheidsrechter verzuimd had Visscher te waarschuwen. Daar was heel wat over te doen geweest op de METS en het sprak vanzelf dat de arbitrage op dit punt sindsdien op scherp stond. Drama Hoewel Hemmes al in de vierde set door krampaanvalletjes was ge plaagd, begon het drama rond hem pas goed in de negende game van de vijfde set. Hij kon zijn rackethand niet goed bewegen cn wachtte even met serveren. Scheidsrechter Erik Savalle (die de partij uitstekend arbitreerde) verzocht Hemmes door te spelen. Alleen bij wisseling v. veld kan er kort aan blessures worden gedokterd. De pijn in Hemmes' hand trok snel weg en hij won met sterk spel de zo vitale negende game: 5-4. Na wisseling van helft werd op de service van Hordijk de score 30.30 be ïeifct waarmee Hemmes op twee slagen van de eindzege kwam. Op dat moment viel hij bij de zijlaan neer Hevige kramp in het rechterboven- been. Scheidsrechter Savalle vroeg hem het spel voort te zetten, wat bij het publiek nogai rauw overkwam, maar reglementair volkomen in or de was. Tenslotte w as hy Visscher Schmitz gebleken hoe de be langen van de niet-getroffen speler bij dit soort incidenten kunnen wor den geschaad. Hoewel Hemmes eigenlijk niet :<>t spelen in staat was, hinkte hij toch ï.aar zijn plaats. En verwierf zich zelfs met het nodige geluk een wedstrijdpunt. Hordijk veegde het weg en maakte 5-5. Hemmes toog met de moed der wanhoop aan de service. Op 15.30 kon hij niet verder, de handdoek ging bij wijze van spre - ken in de ring en scheidsrechter Sa valle verklaarde Hordijk tot win- Onthulling Maar bij alle beroering was er iets gebeurd dat niemand had opgemerKt en na afloop door de arbiter werd onthuld: „Toen de kramp zich in de negende en tiende game voordeed, heb ik Hordijk tot twee keer toe ge vraagd of hy een korte onderbre king wilde toestaan om Hemmes te behandelen. De reglementen voor- z'en daar tijdens het spel niet in, maar het Is ook in het buitenland ge bruikelijk een korte pauze toe te staan indien alle partijen ermee ak koord gaan. Toen ik dat Hordijk Met het reglement in de hand kur. je Hordijk niets verwijten. Dat is hiervoor al opgemerkt. Maar je vraagd je toch af wat iemand be weegt om zo de titel op te eisen - want daar komt het toch op neer Daar kan toch weinig vreugde aan worden beleefd. De waarde van een kampioenschap ligt niet zozeer in het feit dat je het op je naam brengt als wel in de wijze waaróp je het verovert, hoewel dat wel een vrese lijk onprofessionele manier van den ken zal zijn. Bij voetbal gaat het ai lang niet meer op, ik had gehoopt bij tennis nog wel, maar dat blijkt ook al niet meer zo te zijn. Uiter aard heeft bij Hordijk de afloop van Marijke Schaar voor vierde keer kampioene du part-ij Visscher-Schmitz door het hoofd gespookt. Maar dan nóg. Waarom heeft Hordijk zijn rivaal riet proberen te helpen? Hij had er meer indruk mee gemaakt dan nu met heel dat kampioenschap. Van de toch al weinig glans die zijn kampi oensbeker uitstraalt, zou nog iets zijn gered. Hemmes-Hordijk was over het ge heel genomen ge?n al te beste partij tennis. Van beide kanten een aantal bril jante slagen, maar daarnaast vele miezerige missers. De opponenten kenden eikaars slagen-repertoire en zwakke punten als de eigen broek zak en traden dienovereenkomstig op. Het enige verrassende was dat Hem mes, die zaterdag nog een match point tegen had overleefd in een zware rijf set ter tegen Thung, de grote favoriet Hordijk zo goed bij hield. Er was geen sprake van een overwicht. De titelverdediger mocht dan de potentieel sterkere speler zijn, het kwam er deze middag in de score niet u-it. Hemmes, die de kramp niet weet aan een tekortschietende coniditite, maar aan pijnlijke tenen die hem noopten zijn voeten wat anders neer te zeitten, werd na de finale heren enkel naar een medicus in Zoeter- meer gebracht om daar opgelapt te worden. Hy keerde bytijds terug om nog aan de finale herendubbel mee te doen, waarin hij en Laudin na opnieuw vijf sets verloren van Hordijk en Fleury. De damesenkelspelfinale Marijke SchaarTrudy Walhof trok na al le beroering van de partij Hemmes Hordijk niet al te veel aandacht meer. Marijke Schaar werd na een weinig spectaculair gevecht Neder lands kampioene met de csore: 86. 6—4. Finale damesdubbelspel: Tine Zw-aam/Ada BakkerMariJ- Fred Hemmes moet in de beslissende fase van de vijfde set de strijd staken tegen Jan Hordijk. Ondersteund verlaat hij de baan. Walhof /Marian Laudin 6—2, 63. Finale herendubbelspel: Laudin 26, 75, 57, 61, 64. ke Schaar/Judith 4, 6—3. Finale gemengd dubbelspel: Westduitser Bciuer moet titelkansen a fschrijven door motorpech ST. ANTHONIS In een wed strijd die weinigen van de 25.000 toe schouwers heeft kunnen bevredigen, behaalde de Belg Roger de Coster in St. Anthonis voor de derde keer in successie het wereldkampioenschap motorcross in de klasse tot 500 cc. Eigenlijk werd de titel hem cadeau gedaan, daar zijn enige rivaal, de Westduitser Bauer, in geen van bei de manches er in slaagde de finish te halen. Toen 29 coureurs uit 12 landen voor de eerste manche het stoffige, maar uiterst verzorgde circuit wer den opgestuurd, leek het er op dat de toeschouwers de motorcross van hun leven zouden gaan zien. De Coster en Bauer lagen al direct met elkaar in de clinch en dat duurde tot de zevende ronde toen Bauer vanwege een klemmende gasbuis moest uit vallen. De zege in deze manche ging uiteindelijk naar de Zweed Ake Jonsson. In de tweede manche bracht een fantastische start Nederlander Ger- rit Wolsink de leiding. De Coster en Bauer zaten hem echter dicht op de hielen maar na vier ronden kwam niet meer prijs al moest hij daarvoor van een carburateur-defect en daar mee was de strijd om de wereldtitel gestreden. De gelanceerde Wolsink gaf de eerste plaats in deze manche niet meer prijs al most hij daarvoor nog wel een felle aanval van de Zweed Jonsson afslaan. De uitslagen luiden: Eerste man che: 1 Jonsson (Zwe) met Yamaha. 2. Van Velthuizen 'Belg) met Ya maha, 3 Hammergren (Zwe) met Yamaha, 4 De Coster (Belg) met Suzuki, 5 Sigmans (Ned) met Yama ha: Tweede manche: 1 Wolsink (Ned), 2 Jonsson. 3 Van Velthuizen, 4 De Coster, 5 Willems (Ned) met Yamaha. Eindstand GP van Nederland: 1 Jonsson 3, 2 van Velthoven 5, 3 De Coster 8, 4 Sigmans 13, 5 Schutz 15; Eindstand wereldkampioenschap: 1. De Coster 145 punten, 2 Bauer 143, 2 Van Velthoven 122, 4 Jonsson 119, 5 Wolsink 106. Om enigszins toonbaar bij de huldiging te ver schijnen neemt de Belgisch e wereldkampioen Ro ger de Coster zichzelf eerst met de spons onder handen. De Coster haalde in Sint Anthonis de titel motorcross 500 cc binnen. LONDEN Gordon Banks die 73 keel* het doel van het Engelse voet balelftal verdedigde, heeft zaterdag officieel bekend gemaakt dat hij met voetballen stopt. Banks, die bijna een jaar geleden bij een autoongeluk ernstig aan de ogen werd gewond, heeft het besluit genomen nadat op de training was gebleken, dat zyn gezichtsvermogen niet meer optimaal is. Het besluit van Banks is niet on verwacht gekomen. Bij enkele vriendschappelijke wedstrijden was al gebleken dat Banks waarschijn lijk zou moeten stoppen. Hij gaat zich nu bezighouden met de oplei ding en het coachen van Jonge spe lers van zijn club Stoke City. Banks is 34 jaar. Moskou (AP) Gisteren speelde tijdens de Universiade in Moskou de Israëlische basketbalploeg te gen Brazilië. De Russen hadden hiervoor de kleinste zaal in de stad ter beschikking gesteld. Er waren veel Sowjet-soldaten aanwezig wier voornaamste taak eruit bestond de Israëlische spe lers uit te Jouwen en de Brazilia- Israel verloor met 56-63, het geen niet te verwonderen was. Adin Talbar, een official van de Israëlische ploeg, zei dat hij zou gaan protesteren bij de interna tionale bond en gaan vragen om een waarnemer te sturen, maar er verscheen niemand. Het was geen sport, zei hij, het betrof hier een demonstratie van de Sowjet- Unie tegen Israel. De wedstrijd werd gehouden in de zaal vam de club van het leger Er stonden maar vier rijen stoe len. Het aantal toeschouwers be droeg 400. De meesten waren sol daten die onder meer herkenbaar waren aan hun gemilimeterde hoofden. Vijf en intig Russische Joden waren erin geslaagd een kaartje- te bemachtigen, maar zodra die een gejuich inzette werd dit weg- geschreeuwd door de soldaten. Elke keer dat een Israëliër de lucht in sprong of 'n fout maak te ging de leger-clacque als een bezetene te keer. Als een Brazili aan een fout maakte hoorde men niets. De soldaten traden ook op als een soort van ordedienst en hiel den tijdens de rust iedereen tegen die zich naar het veld wilde bege- Buiiteu het gebouk waren «talen dranghekken opgezet waarbij po litieagenten en militairen de wacht hielden. Een Russische Jood werd teruggestuurd "omdat zijn- kaartje niet deugde". Zaterdag had men op die manier 60 joden kunnen beletten de wedstrijd Israel tegen Cuba bij te wonen. Zondag waren er dus nog wat doorheen geslipt. Een Deense basketballspeelster die de wedstrijd van zondag bij woonde was haast in tranen ge raakt. Haar commentaar over de houding der Russen: "Dat was erg, erg gemeen". Op de foto, zaterdag genomen tij dens de wedstrijd Israel-Cuba, ziet men de in blauwe trainings pakken gestoken Russische solda ten provocerend schouder-aan- schouder langs de lijn staan.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13