DDM-dames verbazen zwemwereld opnieuw „Ik heb hoge verwachtingen van de ploeg] Een vloed van Europese en wereldrecords in zwembad Den Hommel Zwemuitslagen Utrecht De Zijl/LGB-meisjes halen finale-poule ir0 Baancoach Frans Mahn boordevol optimisme in San Sebastian PAGINA 12 MAANDAG 20 AUGUSTU8 ly SPORT Enith Brigitha keek op de 100 m rugslag even om naar de concurrentie. Het kostte haar het wereldrecord en de zege. UTRECHT Rosemarie Kother keek heel sip. Zij was een van de weinige Oostduitse zwemsters, die dit weekeinde in het zwembad Den Hommel in Utrecht geen bloemen kreeg. Bloe men als beloning voor een wereld of een Europees record. Des ondanks zwom ook Rosemarie Kother, zowel op de 100 als de 200 meter vlinderslag uitstekend, zij miste wereldrecords op een paar tienden van een seconde. En daaruit blijkt nog eens temeer hoe sterk het Oostduitse zwemmen vooruit is gegaan. Twee jaar geleden in Bratislawa verloor Nederland met 20 punten verschil van Oost-Duitsland, nu waren het er 25 en dat was dan nog geflatteerd, omdat Oost-Duisland op de 4 x 100 m vrije slag werd gediskwalificeerd. (Overigens zwommen zij ook op dit nummer een Europees record). De sprong vam Oost-Duitsland in training is uiteraard Belgrado, de laatste twee jaar is dus zeer groot geweest. Men heeft een uitstekende vas een tussenfase waar we laten we zeggen voor 80% klaar waren", ploeg bij elkaar, want het bleek bij De Nederlandse Bert 6itters vond de Oostduiitsen mogelijk dat in een uiteraard het zwemmen van de 4x100 m. vrije slag Komelia Ender Oostduitsers verrassend, maar hij niet meedoet en dat men dan toch was van mening dat het in een Europees record zwemt. De lei- Door Ria Racké ders van de Oostduitse equipe wa ren verrast door de recordregen van hun pupillen. Chef-trainer Klefeld (in hun enthousiasme stonden de Oostduitsers zelfs een persconferen tie toe."Bet eindpunt van de Hormonen? De Oostduitsers zelf baseren hun succes bij het zwemmen op de individuele benadering, dio zwemmer en zwemster krijgt. „Vroeger dachten we teveel in vaste patronen, aldus coach dr Lewin. „Nu kijken we eerst naar iemands mogelijkheden en pas sen daar de training op aan." Wellicht is dat de verklaring voor het feit,, dat O-Duitsland 3 Jaar geleden bij de Europese kampioenschappen zwemmen ln Barcelona over het algemeen nietige typetjes afvaardigde eD nu ineens beschikt over zwem sters met spierbundels, die in da burger jurkjes nauwelijks te ca moufleren zijn. Het kan zijn dat de uitgedokterde traming daar aan debet, maar 'n wel uitge sproken mening is, dat er iets met de hormonenspiegel in het lichaam wordt gedaan. De Oostduitsers wijzen die mogelijk heid verontwaardigd af, maar zolang zij geen volledige opening van zaken geven, zullen zij aao dit soort vragen niet kunnen ontkomen. do wel eens niet zo goed kon gaan. "Daar zullen ze tegen de Amerikaan- tjes moeten vechten". In de Oost duitse ploeg zitten echter zeker een paar zwemsters, die het Amerikaan se geweld met glans zullen kunnen doorstaan. In de eerste plaats na tuurlijk Komelia Ender die in Bel grado vyf maal aan de start zal verschijnen, waaronder tweemaal in een estafette. Komelia Ender vindt het jammer dat zij niet kan starten tegen Shane Gould, ik had graag te gen haar gezwommen om nu eens echt te kijken wie de sterkste is. Kor- nelia. Ender wil voorlopig met zwem men doorgaan tot na de Olympische Spelen in Montreal. Haar "liefste" record is dat op de 100 meter vrije slag, omdat er zoveel mensen zijn die daar op loeren". Toonbeeld Komelia Ender, 14 jaar, toonbeeld van het gezonde sportmeisje zal niet zoals Shane Gould na een paar Jaar genoeg krijgen van het zwemmen. Daar zorgen de Oostduitse sportlei ders wel voor. Vooralsnog zijn die trainers erin geslaagd een geweldi ge zwemploeg op de been te brengen. Van de 14 verzwommen nummers in deze Europa Cup-finale werden er 12 door O ost-Duitslands gewonnen eenmaal werden zij gediskwalificeerd en slechts eenmaal eiste een andere zwemster het goud voor zich op: An drea Gyarmati versloeg Andrea Eife en dat betekende ook het enige Europese recodr dat niet op naam van een Oost-Duitse kwam. Het wa ren in het matig bezette zwembad natuurlijk de Oostduitsen die alle aandacht opeisten. Een enkele maal was er een uitzondering en dat was dan Andrea Gyarmati en toch ook wel Enith Brigitha. In negatieve zin was er dan Hansje Bunschoten. Zaterdag kwam de Hansje Bunschoten is verre van fit. Zij heeft al enige tijd te lijden van een virus ziekte. In Belgrado zal de Haarden -zwemster niet van de partij zijn. Naarden-zwemster alleen uit op de 400 meter, waar zij wel tweede werd, maar totaal geen strijd kon leveren met de Oostduitde Gudrun Wege ner. Zondagmorge maakten haar ouders bekend, dat Hansje niet meer zou starten. Zij heeft al tijden last van een virusziekte, waarmee meer Naarden-zwemmers besmet zouden zijn. Hierdoor is haar conditie erg slecht, iets wat KNZB-bondsarts Kessel kon bevestigen. Maar niet alleen voor Utrecht werd besloten Hansje niet meer in te zet ten. Zij zal ook over twee weken niet starten bij het wereldkampioen schappen in Belgrado. Zo is er in een maand tijd van de grote drie van het dameszwemmen in Neder land nog maar een over, Enith Bri githa. Zij verbeterde het Nederland se record op de 20 meter vrije slag, een nummer dat ze slechts zwom als plaatsvervangster. Op haar favorie te nummer de 100 meter rugslag, had ze tot vijf meter voor het einde de leiding en zat een wereldrecord er dik in, maar Enith Brigitha, zwem mend op baan 8, keek even opzij, dat stoorde haar ritme en het wereldre cord ging naar Ulrike Richter. Het verschil bedroeg zelfs nog bijna een seconde. Dat geloofde bondscoach Sitters niet. Misschien heeft ze te zacht aangetikt, waardoor de platen niet reageerden, maar zo'n groot verschil kan er niet zijn. Hij wilde ook niets roden als zou Enith Brigi tha niet zo'n geweldige finisher zijn, of in de allerlaatste meters terugval len of op grote wedstrijden niet in staat zijn topprestaties te leveren. Bert Sitters gelooft in Enith dat zal ook nodig zijn in Bel grado, want zij is nu de enige met een kansje op een medaille. Door het uitvallen van Hansje Bun schoten kwam ook de 4 x 100 m vrije slag op losse poten te staan, maar het gelegenheidsviertal met Enith Brigitha, Linda Fabers, Anette Se- gaar en Veronica Stel deed het zo goed, dat men nu toch overweegt om nog een zwemster voor Belgrado aan te wijzen. Dat hangt natuurlijk van allerlei faktoren af, bijv. of de be treffende zwemster na de Ned. kamp. heeft doorgetraind of niet. BRATISLAVA (Reuter) De Ne derlandse herenploeg, die twee Jaar geleden in Turijn slechts door een diskwalificatie werd afgehouden van promotie naar de Europa Cup A- competitie, heeft dit weekeinde bij de B-competitie in Bratisla/va genoegen moeten nemen met een derde plaats. Italië werd royaal winnaar. Ton van Klooster deed gisteren nog een uiterste poging zich alsnog te kwalificeren voor de 1500 meter op de wereldkampioenschappen in Bel grado. Indien hij de limiet die is ge steld op 16.33.0 had gehaald zou de K.N.Z.B. zijn reisbiljet hebben uitge schreven. Ton van Klooster tikte na felle strijd met de Spanjaard Jorge Bas winnend aan in 16.38.7. Karïm Ressang zegevierde op de 100 m rug slag in 1.01.6. De vrees van de Oostduitsers dat hun heren-zwemploeg dit Jaar wel eens niet de sterkste van Europa zou kunnen zijn, is ongegrond ge bleken. Onder aanvoering van de onverwoestbare Roland Matthes werd ln Oost-Berlyn opnieuw de Europa Cup binnengehaald. De Sowjet-Unie werd op een achterstand van 18 pun ten gezet: 140 tegen 122. Er werden geen records gevestigd. Komelia Ender, de Oostduitse wonderzivemster van 14 jaar, zet grote ogen op als men haar w telt dat zij het wereldrecord op de 100 meter xrrije slag weer gebroken heeft. 100 m vrije slag: 1. Komelia En der (O-Dld) 58.12 (wer. ree.), 2. Jut- ta Weber <W Did) 1.00.00, 3. Vero nica Stel (Ned) 1.01.26. 200 m vrije slag: 1. Kornelia En der (O Did) 2.05.64 (Europ. record), 2. Enith Brigitha (Ned) 2.07.02 (Ned. ree.), 3. Irwi Johansson (Zwe). 400 m vrije slag: 1. Andrea Eife (O Did) 4.24.66, 2. Hansje Bunscho ten (Ned) 2.29.76, 3. June Green (GB) 4.39.60. 800 m vrije slag: 1. Gudrun Weg- ner (O Did) 9.12.85, 2. José Damen (Ned) 9.24.39, 3. Helga Wanger (W Did) 9.27.37. 100 m schoolslag: 1. Renate Vogel (O Did) 1.13.79 (Eur. ree.)), 2. Ljoed- millia Roessanova (Rus) 1.16.29, 3. Eva Kiss (Hong) 1.17.22, 7. Alie te Riet (Ned) 1.18.64. 200 m schoolslag: 1. Hannelore Anke (O Did) 2.40.38 (Eur. ree.), 2. Loedmilla Porubaiko (Rus) 2.43.33, 3. Eva Kiss (Hong) 2.44.85, 7. Alle te Riet (Ned) 2.49.94. 100 m rugslag: 1. Ulrdke Richter (O Did) 1.05.39 (wer. ree.), 2. Enith Brigitha (Ned) 1.06.17, 3. Andrea Gyarmati (Heng) 1.06.59. 200 m rugslag: 1. Andrea Gyarma ti (Hong) 2.21.66 (Eur. ree.), 2. An drea Eife (O Did) 2.24.69, 3. Jozien Elzerman (Ned) 2.26.09. 100 m vlinderslag: 1. Rosemarie Kother (O Did) 1.02.63, 2. Gudrun Beekman (W Did) 1.05.1, 3. Annette Segaar (Ned) 1.06.43. 200 m vlinderslag: 1. Rosemarie Kother. (O-Dld) 2.16.12, 2. Jean Jea- vons «GB) 2.24.81, 3. Yolanda Ag- genbach (Ned) 2.25.70. 200 m wisselslag: 1. Komelia En der (O-Dld) 2.23.56, 2. Wijda Maze- reeuw (Ned) 2.28.80 (Ned. ree.), 3. Karin Bormarm (W-Dld) 2.31.00. 400 m wisselslag1. Angelika Franke (O-Dld) 5.01.10 (wereldrec.) 2. Anita Zarnowiecki (Zwe) 5ii: 3. Dianna Walker (GB) 5.16.7 Jose Damen (Ned) 5.20.28. 4 x 100 m vrije slag estafett Nederland (Brigitha, Faber, Stel) 4.01.50, 2. West-Duitsland neck, Beckmann, Weber, 4.03.16, 3. Hongarije (Gyarmati, 3 vacs, Szekeres, Patoh) 4.05.70. Oost-Duitsland werd gediskï ceerd wegens een verkeerde 4 x 100 m wisselslag: 1. OoeWl' land (Richter, Vogel, Beyer, ner) 4.21.70 (Eur. ree.), 2. land (Brigitha, Te ,Riet, D Stel) 4.34.06, 3. Hongarije (Gyai Kiss, Valenty, Paton) 4.34.78. Eindstand: 1. Oost-Duitslam pnt., 2. Nederland 99 pnt., 3. Duitsland 82 pnt., 4. Sowjet-Ui;*- pnt., 5. Hongarije 66 pnt„ 6. 60 pnt., 7. Groot-Brittannië 59fk 8. Tsjecho-Slowakye 33 pnt. LEIDEN Het meisjes waterpolo- Hommel verloor met 2—1 van VZC en HZC/De Robben 0—7. team van De Zyl/LGB heeft de eindstrijd om het Nederlands kam pioenschap gehaaid. Het deed dat via een 21 overwinning op De IJssel. De doelpunten voor De Zyl/ LGB werden gescoord door Ans van der Geest (10) en Yolanda van Maarte (20) uiit een strafworp. Dit resultaat betekende een eerste plaats in de poule waarin HZC/De Robben tweede werd. Beide teams zullen op 1 september deelnemen aan het fi- naletoernooi in Krommenie. 0 De heren van De Zijl/LGB zijn vierde geworden in het toernooi van VZC/Ritmeester. De Zyl/LGB be reikte de finalepoule door overwin ningen op AZ en PC (42), Nereua (1—0) en DZV (4—2). Alleen van Zwemlust/Den Hommel werd verlo ren met 14. In de halve finale ver loren de Leidenaars van Neptunua Arnhem met 10. Zwemlust Den Ritmeester. In de strijd om de derde en vierde plaats verloor De Zijl/LGB met 02 van Zwemlust Den Hommel, terwijl Neptunus Arnhem door een 51 overwinning op VZC Ritmeester eerste werd in dit toernooi. De Zijl/LGB heeft ook met vier teams deelgenomen aan het „Koek- stad-toernooi" in Deventer. Het eer ste meisjes aspirantenteam behaalde daarin een derde plaats door een 10 zege op DDZ, een 20 winst op AZC Apeldoorn, een 31 overwin ning op De IJssel en een 08 verlies tegen HZC/De Robben. De jongens pupillen behaalden 3 overwinningen: PSV (51), UZSC (4—0), HZC/De Robben (4—2) en daarmee een eerste plaats. De aspiranten Jongens kwamen tot een tweede plaats door 2x winst op: De IJssel (3—1, 1—0), lx op PSV 32 en tweemaal verlies: PSV 23 De Jongens aspiranten B sic ec]f een derde plaats in de wacht verties tegen Deventer (1—3),1 (1—3), gelijkspel tegen PSV i en een 82 overwinning op Del De kring Gouwe-Rijn organiseerde zaterdag in „DeS in Waddinxveen een zwem-vieri Hieraan namen deel: De G Katwijk, LZ '86 en een plofj AZC. Dat de vakanties voorbij zijn, was wel te merken. Belangrijkste i gen: 100m schoolslag meisjes 1. Nanda Vrij, AZC, 1.37.5; 2. Halbraken, AZC, 1.43.4; idem m o/16: 1. Ada Uytewaal, 2. Ketty van Es, AZC, vrije slag meisjes o/14: Duiveman, AZC, 1.15.5, 2. Anli dier Geest, LZ '86, 1.15.8; idemd 1. Joan Poulis, Katwijk, 1.07.6; heren: 1. Fried Elzenga, LZ'86. vm mal tijde a kste i I elsjes J 5; 2. 4; idem n tl, Gouwe, J C, 1.305; /14: 1. 5! SAN SEBASTIAN Frans Mahn, Nederlands veertigjarige baancoach, is dit weekeinde boordevol vertrouwen uit Amster dam vertrokken en in San Sebastian aangekomen. „Hier ben ik met de beste ploeg, die ik ooit bij elkaar had", stelt Mahn. Een staaltje van optimisme? „Neen". Mahn ontkent het heftig. „Ik ben voor alles realist, maar met zo'n sterke ploeg moet ik gewoon optimistisch zijn". Frans Mahn gelooft heilig in de wielrennerij, ook in de baansport, die in West-Europa middenin een crisis zit en buiten de wereldkampioen schappen nauwelijks nog evenemen ten van importantie kent in de zo merperiode. Toch brengt Frans Mhan zijn aanstekelijke enthousiasme over op zijn ploeg en dat is zijn grote kracht. Hij is net oud genoeg om ruim voldoende overwicht op zijn mannen te hebben, hij is jong genoeg om hun taal noga te spreken en woord voor woord te verstaan.. Hij heeft boven dien het voordeel zelf ooit wereld kampioen (weg amateurs, 1956, Ko penhagen) te zijn geweest, waardoor zijn woord in de gevallen dat het niet onmiddellijk wet is, toch door vrijwel ieder wordt aanvaard. Als Mahn zijn renners tijdens de training uitputte, werd hij uitgevloekt, maar gehoor zaamd. Een gegeven, dat de gezags verhouding typeert en het werkkli maat goed hield. Mahn vraagt zich ndet af of zijn werk nog toekomst heeft, hij doet het. Hij stortte zich, vlak voor zijn vorige contract in München afliep, in een nieuwe overeenkomst met de KNWU voor een periode van vier jaar tot Montreal. „Lk geloof er in, Ik zag vooruitgang. Ik laat mij niet ontmoedigen als er weinig publiek bij de wedstrijden komt. Dat is namelijk niet alleen mijn probleem, ook an dere coaches hebben dat. Ga maar eens toeschouwers tellen bij atletlek- kampioenschappen. Je kunt niet wer ken als je er geen geloof in hebt". Overtuiging De overtuiging van Malm heeft in de voorbereiding een redelijke steun van de feiten gekregen. Dit jaar was er een behoorlijke belangstelling voor zijn baanselectie, zelfs voor de ploeg achtervolging, per traditie het stief kind van de nationale baanseleeties. "De renners", zegt Mahn, "hebben belangstelling voor de individuele wedstrijden, maar minder voor de ploegenachtervolging. Een zeer moei lijk nummer bovendien. Van jonge, veelbelovende renners heb ik nu al gehoord, dat zy volgend jaar voor de achtervolgimgsploeg belangstelling hebben. Ik heb ervaren dat ik niet voor niets heb gewerkt. Ik weet nu dat er goesting is om dingen te doen, zoals de ploegenachtervolging, die niet onmiddellijk leuk zyn. Ik heb nu ook een stel jongens by elkaar waar met vrijwel zekerheid van kan wor den gezegd dat zy ook volgend jaar nog by zym". De coach heeft het voordeel dat er redelijke mogelijkheden voor de voor bereiding waren in het na-Olympi sche jaar, wanneer internationaal de meeste subsidiekranen nog slechts spaarzaam druppelen. De geselec teerden hebben een redelyke vergoe ding gekregen voor onkosten en loon derving. Zy hebben het idee gekregen dat de liefde niet vam één kamt is ge komen. Ton Raaymakers is het meest frap pante voorbeeld. Hy is al 29, maar gaat nu voor het eerst naar de we reldkampioenschappen, hoewel hy in het Néderlands kampioenschap niet hoger dan de derde plaats reikte. Mahn stelt bovendien dat de sprin- tersgroep het minst kansryk is. „Maar wat Raaymakers betreft, is er dit sei zoen een zo sprekende vooruitgang geweest, dat wy hem gewoon niet konden thuislaten. Hy is altyd een sprinter met mogelykheden nu werd het werkelykheid. Nu reed hy geregeld 11.5 omdat hy bereid was te werken. Hy is van een luie sprin ter veranderd in een werker. Vroeger was hy een man die met plezier oefende op zyn sterke puniten. Dit jaar heeft hy aan zyn zwakke kan ten geschaafd en ik ben ervan over tuigd dat de resultaten zullen komen. Een sprinter van dertig is niet oud". Geschenk Tegenover Raaymakers staat het jonge talent Herman Ponsteen, een geschenk dat vorig jaar als het ware voor de baancoach uit de hemel is komen vallen. Als debuterend achter volger kon hy strijd leveren met de sterksten. Hy ontwikkelde zich tot een steunpunt in de achtervolgimgsploeg en werd Nederlands kampioen op de 1000 meter. Een net twintigjarig won derkind, dat alleen ingezet zal wor den op de persoonlyke achtervolging en de ploegenachtervolging. Het op één dag afwerken van series achter volging en 1000 meter tydrit, alsmede van tandem- en ploegenachtervolging verhinderde een deelneming aan meer nummers. "Jammer", constateerde Ponsteen vry koel. "Maar het kom niet anders. Ik kan niet eerst een tijdrit ryden en anderhalf uur later een kwalifiotie-achtervolging. Ik kan my niet op twee dingen tegelyk con centreren. Dan gaat het één ten koste van het ander. Ik heb gekozen, na overleg uiteraard, voor de achtervol ging omdat het myn liefste nummer is. Daarop ben ik baanrenner gewor den, daarin lagen myn beste kansen. Je kunt ook niet onderzoeken of je na een tydrit van 1000 meter binnen anderhalf uur weer op krachten bent. Je kunt het desnoods in een training doen, maar je krijgt geen eerlyk ant woord van je zelf, want je mist in zo'n test de spanning en de druk vam het belangryke kampioenschapAls ik wat verder ben, weet ik waar schijnlijk wat ik kan, nu nog niet. Ik fiets pas een jaar serieus en in die tijd ben ik al vyftig procent ze kerder geworden. Ik ken mli veel beter maar nog niet hei Dat kan ook niet in zo'n kor riode". Frans Mahn heeft in zijn reddingsperiode zyn mannen hot naar haar door Europe t Waarom niet? "Het is voor ners misschien wel leuk", Mahn. "maar je koopt er zo voor. Je reist uren in bussen nen, je hebt zelden een id< brenging, en hier in Amstei lk een ideale trainJmgsm< Wy hebben de stadionbaanl ment net als in San Sebastiif hebben Sloten, dat een kldr is zoals in Sam Sebastian. heb ik vooral met de spri kunnen doen, die op de sttadjj onmogelyk waren. Ik heb t"' prestaties gezien vam mijnj en meisjes, ook van de profdj die my veel doen verwach! Sebastian. Dat is geen optim is realisme".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12