Trots Barcelona Juicht: Cruijf Vlot AZ '67 maakt het Feyenoord moeilijk Hwfi aan VERMOEID SPARTA WANKELT 7% KORTING Rinus MichelsMet Johan komt hier de tijd van Kubala terug OP DE BON SPORT BARCELONA De duizenden Barcelonese voetbalfans, die tijdens het weekeinde nog één keer ongeduldig naar de stran den trokken, omdat pas volgende week de Spaanse competitie hen definitief in de greep mag nemen, bezigden wél een opge wekte betoogtrant. En in hun gesprekken draaide alles, precies zoals op de voor- en sportpagina's van de kranten, om maar één begrip: Cruijff komt. Rinus Michels, zaterdagavond uiterst ontspannen pils drinkend op het balkon van een gigantische flat in een nieuwe wijk van Spanje's tweede stad, analyseerde: „Het feit, dat Johan pas na 1 december in competitievoetbal zal mogen uitkomen is op dit moment van minder belang voor de mensen. Nu overheerst de trots, dat het dan toch maar Barce lona is geweest, dat een wereld-transfer heeft afgesloten. Bar celona en niet Real Madrid". Nochtans was op dat moment niet zeker dat Johan Cruijff dan toch binnen zeer afzienbare tijd een pand zou gaan betrekken aan de stranden van Castelldefels, twintig kilometer van de op dit moment vanwege va kanties uitgestorven havenstad. Mi chels. als we eindelijk zijn nieuwe optrek dan toch hebben gevonden: Door Fred Racké „En hebben de heren nog nieuws?". De trainer blijkt van de gang van zaken in Nederland net zo veel te weten als de inmiddels via allerlei bronnen geïnformeerde be zoekers: de kans, dat de KNVB de overeenkomst om Cruijff tot 1 de cember uitsluitend in vriendschappe lijke wedstrijden te laten uitkomen voor Barcelona zal afwijzen, moet in dit stadium uiterst gering worden ge noemd. Cruijff kómt dus. toch nog. En Barcelona Juicht. Michels: „Voor zover mijn inlichtingen strekken zal ook de Spaanse bond akkoord gaan. Reglementair kan het allemaal van beide kanten. Ik heb ook nog gehoord, dat AJax hem tot 1 decem ber wilde houden. Maar dat lijkt me volkomen onmogelijk". Geen schoenen Waarna de opgewekte oefenmees- ter, de Spaanse voetbalzaken telkens weer op de juiste wijze relativerend, zich verdiept in de toekomst, die de hier als wondervoetballer te boek staande Cruijff wacht. Hetgeen uit mondt in een: „Als hij zó speelt als in de laatste weken, als hij weer de oude Cruijff is, van zo'n één of an derhalf jaar geleden, dan hoeft 'ie bij wijze van spreken geen schoenen meer te kopen. Dan zullen de sup porters hem drègen". Rinus Michels, de zo heel andere, de .nieuwe" Mi- cels die zo graag en zoveel lacht, die de .mooie verhalen" uit de sport gretig aanhoort en ze evengraag zélf vertelt, die honderduit kèn praten en dat nu ook doet. die Michels dan. weet: „Met Johan komt hier de tijd van Kubala terug. Dat herinneren ze zich hier allemaal nog als de dag van gisteren. De seizoenen dat Ku bala in Barcelona regeerde. Dat hij de fans aan zijn voeten had. Kubala kon alles. En Kubala deed alles. Al leen voor hém al stroomde het sta dion vol. Hij was hier de koning. En Johan kan dat, met zijn stijl van voetballen ook worden. Zoiets heeft het voetbal hier ook nodig. Een ve dette. Een man met wereldfaam. De vlag op het instituut Barcelona. Ie Rinus Michels: „Johan kan hier met zijn stijl van voetballen de koning worden". mand om trots op te wezen, om hartstochtelijk toe te juichen. Men geeft hier minder om een team dat goed voetbal speelt, dan om vedetten die het mèken". Reden waarom in de laatste we ken, toen Barcelona's grot.e stunt toch neg op bonden en reglementen leek te gaan botsen, Michels ook zélf aan het onderhandelen raakte. „Kijk" legt hij uit, „men moet natuurlijk niet gaan denken, dat ik Cruijff bij Ajax heb weggehaald. Barcelona heeft altijd met hem in zee willen gaan. Zelfs al in de tijd, dat ik Ajax nog trainde. Toen al waren ze in de markt. Ik heb aan deze transfer niets bijzonders gedaan. Ik ben trainer, geen manager. Maar als iemand mij vraagt of het leuk zou zijn als ene Johan Cruijff voor Barcelona zou gaan spelen, dan zeg ik natuurlijk geen nee. En als dat moment dan zó dicht bij komt, dan moet Je zo langza merhand wel aan zo'n aotde gaan meewerken, voorzover je dat kunt. Maar: Barcelona heeft Cruijff ge kocht. Niet ik". Hoewel de trainer inliet kan ontkennen, dat de ver wachtingen omtrent de te behalen successen nu wel naar een toppunt zullen groeien, is hij ook daarvan niet onder de indruk: „Tja, zo is dat nou eenmaal in het voetbal. Maar je moet jezelf ook zodanig kun nen opstellen, dat mislukkingen ook zoveel mogelijk langs je kouwe kle ren kunnen afglijden. Andei's ga Je er onderdoor. Ik geloof dat me dat aar dig begint te hikken". Gescheiden Waarmee maar gezegd wil wezen, dat Michels zich zo vrijblijvend als mogelijk is opstelt. En dan ook meldt: „We moeten vooral niet gaan spreken van het „koppel Cruijff-Mi- chels". Weet je veel.Misschien oen ik aan het einde van het seizoen wel weg. Alles is hier mogelijk, organisa torisch gesproken. Nieuwe voorzitter, nieuw bestuur hup, de boel verandert weer. Maar Johan beeft dan nog een drieja rig contract af te werken. Nee Cruijff en Michels, dat moeten we toch maar zoveel mogelijk gescheiden houden. Ik krijg er een schitterende speler bij dat is gewoon alles". Voor dit moment is dat overigens wel ruim voldoende. En Rinus Michels ziet ook niet zo zeer op wélke manier Johan Cruijff het in liet Spaanse voetbal „moei lijk" zou kunnen krijgen. „Er wordt hier bepaald niet grof gevoetbald Het zijn fabeltjes, dat het Spaanse voetbal zo gemeen zou zijn. Men laat hier spelen, vooral ook, omdat het begrip van de strikte mandekking vrijwel vreemd is. Slidings? Af en toe en dan nog niet zo best ook. Een sliding die door de tegenstander schuin van achteren wordt toegepast brengt ze volkomen in paniek. Zoiets doe je niet. Neem de partij die we tegen Sparta speelde. Dat ging er nogal tegenaan. Op een ma nier. die men in Nederland, in West- Europa vrij normaal vindt. Maar Barcelona raakte daardoor van de kook. En dan laten ze zich gaan. willen wat terug doen. En al het overleg verdwijnt. Kwestie van on wennigheid. Wel, ik geloof dat Johan daarom hier wel zal kunnen voetbal len. En ze houden van zijn spelty pe, hier. Laten we trouwens wèl we zen: hij ds toch een fantastische spe ler? Hij kan toch alles? Goed, vorig jaar heeft 'ie een minder goed sei zoen gehad. Hij heeft me dan ook zelf gezegd: ik draaide niet best. Waar dat aan kan 'liggen? Weet Je veel - ook dat is het vreem de èn het mooie in de sport, in het voetbal. Kijk, Johan heeft natuur lijk altijd wel onder een zekere druk gestaan. Er is natuurlijk steeds wel wat geweest. Ook in de tijd, dat ik nog bij Ajax was. Over geld, over zaken, over de begeleiding, noem maar op. Ja, dan wil er wel eens een minder goed jaar tussendoor lo pen. Maar hij kèn het. Dat heeft hij wel weer bewezen, de laatste we ken". Wroeging Heeft Rinus Michels op de een of andere manier "wroeging" bij de ge dachte aan een Cruijff-zonder-Ajax? Het antwoord is simpel: "Je kunt natuurlijk Je sentimenten nooit he lemaal verdringen. Maar toch: ik ben prof. Cruijff is dat ook. We moe ten het allemaal zijn in dat voetbal van vandaag. Zo doorredenerend: natuurlijk is het verschrikkelijk veel geld. dat er om gaat. Maar het is er nou eenmaal - en er zijn mensen, die het betalen willen. Je kunt het toch niemand kwalijk nemen, dat hij er van profiteert. Als je rijk wil wor den. zou dan kun je dat op deze ma nier doen. Door je goed te verkopen Dat zo'n club dat allemaal wil beta len... ach. dat moeten ze zelf weten. Het kan hier en dus moet het maar gebeuren*'. Niettemin is Rinus Michels zich er toch wel van bewust, dat het in de komende maanden allemaal niet zo makkelijk zal zijn. Cruijff in en om Barcelona op de vriendschappe lijke toer, pas na 1 december in de competitie. Als Barcelona tegen die tijd nou eens een punt of vier, vijf achterstand zou hebben opgelopen? Michels, breeduit lachend: "Nou, dan halen we dat toch in?" Nee. nou serieus.... "Het ds overigens hele maal niet zo gek om hem een paar maanden te laten acclimatiseren. Er moet in de ploeg nogal watt ver anderen. temeer ook omdat ik So- til moet aanpassen. Dat kan maar het beste op een regelmatige marnier gebeuren". Maar als de fans nu eens ongeduldig worden? En als het Barcelona-van-Cruijff dwars ieders overtuiging in nu eens kampioen wordt. Rinus Michf lustreen met het komende ants precies hoe hij zijn bezigheden relativeren, hoe hij nu is - of lijk: wéér is. want zó kennen timi hem van vroeger. Hij heft pils nog maar e ens en scha "Als het misgaat, dan kiuinec maar beter meteen een vlot bn om snel weg te wezen..." Tijdperk Kubala En verder wachten Michel Barcelona gewoon op het tijd Cruijff. Om het tdJdperk-Kubai eens definitief te kunn enverj Michels: "Dat is nu eenmaal a gaat om de fèns. Je kan wel w wat voor goede voetballer uit Europa halen, maar als 'ie nie reld-bekendheid geniet, nou lai dan maar. Een knappe voetbal) een Brokamp van MVV - die hier niiet staan. Zo zijn ze dat straatje past Johan Cruiji 3 precies. Als ik enkele uren lat ft sleutel van mijn hotelkamer dan schuift de portier me dat E werp zeer breed glimlachend ft if hij zegt, bijhans kraaiend vanfi zier: „Croeiff" Motersport De Zsi s Honda-rijder Lorenz Haller, a bakkenist één van zijn broers, in Feldkdrch (Oostenrijk) voor 3 toeschouwers beslag gelegd FIM-cup voor zijspannen. De l fo plaats was voor de Neds] Broer Dirkx met Noron Wasp, eindigde in beide maches als In het eindklassement van de cup komt hij niet verder dani gemde plaats. Voor de andere! landers, Rikus Lubbers. Jej m Thije en Ton van Heugten. i zondag een slechte dag: zij n allen de tsrijd staken. Wiel Coerver: In Alkmaar gaan heel wat clubs punten verliezen ALKMAAR „Reken er maar op dat er in Alkmaar heel wat clubs punten gaan verliezen", stelde Wiel Coerver na afloop vast. De prognose van de trainer van Feyenoord zal wel uit komen. Want met AZ '67 bezit trainer Joop Brand een ver draaid leuk, pittig ploegje. feyenoord had er in elk geval de grootste moeite mee en mocht uiteindelijk blij zijn dat het met een 2—1 victorie het uitverkochte AZ-terreon kon verlaten. ROTTERDAM Evert Teunissen, trainer van FC Den noemde het een emotionele beslissing. Hij haalde eerden aan, waarin scheidsrechter Jan Keizer de Haagse ploeg eens benadeelde en veelal vanaf de krijtplek voor Ton Zonder moeite herinnerde Teunissen zich die wedstrijden i, daar zijn aantijging jegens Keizer, die na negentien mi een beslissing nam die even dubieus was als zijn optred het helverlichts Kasteel. Feyenoords winnende doelpunt. Dick Schneider scoort uit een penalty, maar i Vooys is er toch wel heel dicht bij vuist van Gerrit Al draaide AZ'67 dus gisteren vaak bijzonder vlot, onmiddellijk dient hierbij te worden aangetekend dat het dit kón doen, omdat het huidi ge Feyenoord er wat Je noemt nog niet is. Een compleet Feyen oord, met Rinus Israel er dus bij, een Feyenoord-ln-vorm zou onge- ADVERTENTTE Sam zei tegen Moos, De Zwarte Wolf geeft korting al een hele poos, ha, ha, ha. Ze kunnen het maar niet laten ook al houdt „men" ze in de gaten. *]0/n korting op vertoon ver. lidmaatschaps- Alle verenigingsshirts, kousen enz. verkrijgbaar. Alles voor zaal- en veldsporten Grote vooraad sportschoenen. C AMPIN G-SPORTHU IS I LANGE MARE 104, LEIDEN I TELEFOON 23827 t.o. bloemenkiosk bij Hartebrugkerk. twijfeld met het speelse AZ geen al te grote problemen hebben gekend Het huidige Feyenoord wél. Omdat het bijvoorbeeld in de achterste vier teveel gelegenheids-verdedigers telt. Omdat het ook met een gebrek aan persoonlijkheden in het elftal kampt. Omdat bovendien een Wini Door Rob Vente Jansen (enkel) en Jörgen Kristen - sen (achillespees) wegens blessures niet op volle kracht kunnen spelen. Door al die factoren miste het hui dige Feyenoord domweg niveau om een hindernis als AZ'67 soepel te kunnen nemen. Attractief In het eerste half uur zagen de hartstochtelijk meelevende toe schouwers attractief voetbal. Twee elftallen die op de aanval speelden, twee ploegen die zich daarbij kan sen wisten te creëren. In de Feyen- oord-aanval waren daarbij moge lijkheden weggelegd voor Boskamp (zijn kogel suide net over), Krlsten- sen (zijn snoeiharde schot spatte op de vuisten van doelman Vooys uit een) en Ressel. die de AZ-doelman tot een horizontale redding dwong. Eddy Treytel maakte benauwde ogenblikken mee toen Frank vrij op hem afstormde (de Duitser schoot evenwel in de handen van de Feyenoord-keeper) en bij een dia gonaal schot van Vredenburg, dat rakelings naast suisde. Na de sprankelende eerste dertig minuten zakte het spelpeil; kwam AZ'67 ook steeds minder in de buurt van het Feyenoord-doel. De Coerver-formatie daarentegen greep vlak voor de rust een voorsprong Via een magnifiek doelpunt. Na een corner van Ressel nam Kristensen op de rand van het strafschopge bied de bal ineens op zijn schoen. Als een bom sloeg de bal achter doelman Vooys in: 0-1. Joop Brand: „Maar het mag toch eigenlijk niet voorkomen dat een klein mannetje als Kristensen uit een corner vrijuit kan inschieten. Er had een hoofd van ons bij moe ten zitten". Kristensen over zijn formidabele schot: „Zoiets kun je niet leren. Dat heb Je in Je schoen of niet". Te gemakkelijk In de tweede helft zakte AZ'67 aan vankelijk nog verder terug. „Maar wij maakten toen de fout om het veel te gemakkelijk te gaan opne men", zei Coerver na afloop. En daardoor kreeg de thuisclub tóch de gelegenheid om langszij te komen. Nadat aanvoerder Schneider had verzuimd om de bal effectief op te ruimen, kreeg de rappe Kees Kisc. het leder te pakken; frommelde zich langs een aantal Feyenoorders en schoot knap in: 1-1. Coerver: „Schneider had de bal ln de tribune moeten jagen. En daar na stonden verdorie ook nog dri2 man van ons toe dat Kist de bal kon meenemen". Uit de gelijkmaker putte AZ'67 een dusdanige inspiratie dat het meteen weer fanatiek ten aanval trok. Joop Brand: „Ik zag de overwinning toen Alkmaar Naar aanleiding van AZ'67—Feyenoord krijgt de tucht- commissie van de KNVB twee „Fe yenoord-zaken" te behandelen. Heruk Wery kwam in het boekje van arbiter Hoppenbrouwer, omdat hij binnen tien minuten drie over tredingen maakte. Hoppenbrouwer: „Naar mijn opvatting zal hij er wel meteen boeking vanaf komen". Jan Boskamp kreeg het geel voor de neus na een pittige overtreding tegen Vredenburg. Hoppenbrouwer „In mijn rapport staat: wegens het onderuithalen van een tegenstander zonder de bal te spelen". Boskamp: „Het was die eerste over treding diie ik maakte. Nogal zwaar om don meteen met een gele kaant te komen. helemaal zitten. En als je dan zo'n koude douche krijgt, is dat natuur lijk een geweldige tegenvaller". Die koude douche voor AZ'67 kwatn twintig minuten voor tijd. Suuren- donk liet in het strafschopgebied Ressel een tuimeling maken en ar biter Hoppenbrouwer had de moed om naar de witte stip te wijzen. Penalty. Joop Brand: „Ik vond het erg over- 1 dreven om voor zo'n onbenullige overtreding een strafschop te geven. Vooral als je nagaat wat er verder allemaal is gebeurd". Wiel Coerver: „Een zuivere straf schop". Hoppenbrouwer: „Natuurlijk. Ressel was Suurendonk voorbij en toen haalde deze hem van achteren onder uit. Ik heb geen moment getwij feld: strafschop". Goedmaken Dick Schneider zette zich achter de bal. De aanvoerder: „Ik heb eerst nog. even met Schoenmaker over legd wie hem zou nemen. „Neem jij hem maar", zei Lex. Nou, dat wilde ik wel, want ik had wat goed te maken in verband met die AZ- goal". Keihard Joeg Schneider vanaf elt meter de bal achter Vooys. Met Rijsbergen voor Schoenmaker hield Feyenoord daarna vrij gemale kdijk de volle winst in handen. AZ'67 was door de strafschop knocK out gegaan. Joop Brand na afloop: „Maar we hadd entoch minstens een gelijkspel verdiend. Wiel Coerver: „Als het je tegenzit kun je inderdaad een punt verspe len". En daarna: „Maar nu hebben we gelukkig drie weken rust voordat we weer uit moeten spelen. Een mooie periode om de blessures te laten genezen". Wamt ma de bewuste overtreding van Joop Korevaar tegen oprukken de Stef Walbeek voltrokken zich ernstiger gevallen dan deze bestraf- Eliminatie te. Zoals na een half uur, toen Aad Mansveld en Piet de Zoete een drachtig Willy Kreuz afremden, waarna de Spartaan slechts een hoekschop restte. Keizer, kennelijk langer en niets korter, maakte Teunissen zich boos Door Piet Ocks neg wa.t beduusd van zijn eerste wimpelde meerdere ei- voor elfmeterwerk onzeker visser de bal met de" hand, Teleurgesteld slenterde naderhand het Kasteel Haags middenvelder met tot eliminatie van Willy Kre. -Rr tolkte zijn rol verdienstelijk. ,,Ik heb last van een dijbeen, vandaar dat ik er loop van de tweede helft uil' Kila dacht nog even terug tiende minuut van de tweei toen hij over Pim Doesbu" 5 2 de lat vond. .Daarvoor speetöffcw JtOi af. Mefc dezelfde twijfels, die werden overwonnen na een, om bevestiging vragende blik naar zijn grensrech ter, cirkelde Keizer na Korevaars overtreding angstig rond de elfme- terstdp. Kapotte schoen Op dat moment beloerde Nol HeiJ- erman zijn rechter schoen, die even tevoren inscheurde. "Afgesproken is, dat ik de strafschoppen neem", ver- verdwijmt-ie onder de Visser later: „Ik was er 11* in de buurt. Doesburg raakt? Jsse nog, waarna Ter Horst we^ tr Enkele minuten later hield 'ker doorgebroken Bregman gelijkmaker af. Een deling, bleef ondanks het harde 0 tijds onbesuisde optreden mon van Vliet. En van Aad veld, die na 22 minuten Nd man bruut blokkeerde. ArbfltM Eek duMelijtote Heljerman naderhand. Keizer slikte zijn vermantoj "Slechts wanneer de overtreding te- haaldelijk in. gen mij wordt begaan, neemt Niettemin bleek de FC Da - Kreuz ze". De kapotte schoen van na afloop verbitterd. De ft Heijerman belette hem het stipwerk ker, die ook de 17.000 Ka* ferzi] te volbrengen. Terwijl hij van kende-bij-kunstlicht verfl man niet kwamen. Hij cons 1, r slechts de terugval in d? helft, die hij weerlegde gi'sch, na een zware wedstri.k g< voorkwam vooral Pim Doest» door tijdig uitlopen de oie ^ui u- op het juiste moment dicht* !e Die na rust nauwelijks levensvat- de buitenspelval te hulp W, baar leek. Vele malen wankelde de Walbeek: „Dat risico moesj* voorsprong, die niet zelden naar de nemen, anders hadden deling neigde. Vandaar dat Teunis- treffers tegen gekregen", sen terecht opmerkte: „Wij zijn een Die tot opluchting van Lm punt te kort gedaan". Waarvan hij zich ergerde aan de toezegging van arbiter Keizer, die hij niet nakwam. Hij verleidde Teunissen laatste fluitsignaal op de Volen- Barcelona drie dagen tevoröf kwi dammer toee te rennen, die slechts meedeelde het "tijd" te hebben. Teunissen„In de tweede helft had hij Aad Mansveld beloofd tijd bij te tellen voor alle oponthoud. Dat heb WATERPOLO Hong ik bij gehouden en dan kom ik vijf opnieuw Europees jeugd*1 'r minuten te kort". Of anders waterpolo geworden. In d scheidsrechter Keizer heeft de nor- wedstrijd versloegen de male speeltijd gehanteerd. Niets itaue met 3-2. Nederland I eindrangschikking de zevend bezet bereikte deze klassert Steil dit weekeinde met 13-0 te Vreugde btj AZ '67: Kist van Ierland, met L heeft de gelijkmaker ge- land. met 4-3 van Roemen* scoord. 9-2 van Groot-Brrttannie. ie v !*el Vie

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10