„Bondsbestuur besliste in kwestie die ons alleen aangaat Triomf West-Duitsland ege militairen Noordwijk Meuleman: „Het was niet meer dan opiniepeiling" Sectiebestuur betaald voetbal afgetreden; onzekerheid voor Cruijff Verrassend resultaat in Admirals Cup JAG 17 AUGUSTUS 1973 n hotel "Oud London", ongeveer vierhonderd meter van het INVB-sportcentrum in Zeist, wachtte Johan Cruijff met zijn wdsman mr. Jan Jonker de besprekingen af van het sectie- estuur betaald voetbal. IWIJKERHOUT Ama- jkampioen Noord wijk heeft raelige afstraffing gekregen verzameling Semi profs en rs, dat Nederlands Militair eet: 30. Een zoveelste keus elftal overigens, want trai- Zwartkruis en begeleider Heyloo hadden na een serie den deze week nogal wat vrijaf gegeven. Y Fedstrijd werd -neen Petescu si eweken tjr Enschede !HEDE De 31-Jarige Roe voetbal-international Mir- tescu, aanvoerder van Ut ijkt sinds juli op een geheim Enschede te verblijven. Zijn Jgia (30) is met hem mee- n, iets dat niet mogelijk was Et vierjarig dochtertje dat tpaar in hun woonplaats heb- :n achterlaten. Het was voor het kind een voor noodzakelijk paspoort te ws van Petescu's verblijf f hede werd gistermiddag in [blad Tubantia gepubliceerd, verscheen gistermiddag voor 1st in het openbaar toen hij Enschedese Diekmanstadion itog van FC Twente volgde leiding van de oefenmeester >hn en Jan Morsink. Zijn plannen zullen ervan af- )f de FIFA de gebruikelijke van twee jaar over de uit- voetballer uitspreekt. Mis- hij pogen de trainersop- die hy in Roemenië volgde riand voort te zetten. Er zyn contacten geweest met siner Siem Plooyer. Trainer ohn verklaarde gistermiddag niet waarschynlyk is, gezien 'uw van het elftal van FC dat de Roemeen in z'n team Pgenomen. "Maar als ik hem P«n om als voetballer in Ne- jian de slag te komen zal doen. Op onze trainin- elk geval van harte wel was Spitz Kohn. speelde zes interlands in Ue' Hy was ook als voetbal- *wig by de wereldkampioen- n in Engeland. Hy kende "te van een wedstryd om A cup tegen AEK Athene in BÜ deze wedstryd was hy toeschouwer aanwezig. ZEIST Lijkbleek werd Johan Cruyff toen hij het gisteravond in Zeist vernam. Toen hij hoorde dat hij voorlopig niet voor Barcelona zal kunnen uitkomen. Hulpeloos keek hij zijn juridisch adviseur, mr. J. Jonker, aan en stamelde daarna alleen maar: Ik ben spra keloos. Ik ben werkelijk sprakeloos". De mededeling dat vanwege de behandeling van zijn zaak door het bondsbestuur (met name door het optreden van bondsvoorzitter Wim Meuleman) het voltallige bestuur van de sectie betaald voetbal was afgetreden, ontving hij, schijnbaar met zijn gedachten afwe zig, slechts met een hoofdschudden. ,,Het „persoonlijke nieuws", de onverwachte klap, was te hard aangekomen; had hem volkomen overrompeld. Even later vroeg hy zich evenwel verwonderd af: „Maar het sectiebe- stuur zou toch de beslissing nemen of ik nu naar Barcelona kon?" Het was zijn overtuiging. Maar er be staat geen sectiebestuur meer tot het einde van deze maand. De lope- Door Rob Vente Secretaris-penningmeester Henk Burgwal van de KNVB: „Wat er ook met Johan Kruijff gaat gebeuren, met de wedstrijd FC Groningen-Ajax van afgelopen zon dag gebeurt niets. Want Cruijff was toen gerechtigd om te voetballen. En daarmee is de kous af". Noordwij kerhout. Organisator P. C. Heemskerk, de voorzitter van VVSB, wilde zo een bijdrage leveren aan de financiering van een zwembaden - complex en het aantal toeschouwers (een dikke duizend) viel hem niet tegen. Noordwijk was in de eerste fase zeker gelijkwaardig aan het militair elftal, maar kon offensief geen en kele vuist maken. Tonny Bruins Slot: "Je mist die rooie spits (Brö- ring, die in Italië verblijft, Red.) Die bindt altyd wel een paar man en dan krijgt Spaanderman de gelegenheid te voetballen. Nu moet hij in feite achter zyn eigen passes aanlopen". De enige vermeldenswaardige ac ties waren dan ook een schot van Kees van der Niet en een subtiele poging van Albert Spaanderman, die evenwel in het zijnet smoorde. Aan de anderde kant stapelden de ge vaarlijke situaties zich echter op, vooral door toedoen van uitblinker Harry Lubse. die zelfs met 30 gra den nog door bleek te kunnen gaan. Hij scoorde na tien minuten de eerste goal. Meteen daarop moest doelman Constant Smit een paar formidabele reddingen verrichten om erger te voorkomen. En net toen een debacle in de lucht hing, kreeg het middenveld Vreugdenlhil/Barten/Karstens wat meer vat op de wervelende acties van Jaap Bos en Lubse, met gevolg dat de verdediging wat lucht kreeg en de aanval kansen. De gelijkmaker hing in de lucht, maar de vierde corner zorgde voor een vergroting van de voorsprong. Gerard van der Lem gooide de bal hoog voor de pot en oud-ACV'er Ab Gritter sprong hoger dan de vier Noordwij kers om hem heen. Ondanks de opmerkelijke energie waarmee het militair elftal het kar wei wenste af te maken, vertoonde de tweede helft nachtkaars-tenden- sen (hetgeen in de schemering geen overbodige luxe zou zijn geweest). Noordwijk geloofde het na een le vensgrote gemiste kans van Ben Barten allemaal wel en speelde de partij plichtmatig uit. Medik bracht de stand tenslotte op 3-0. NOORDWIJK: Smit; Vieveen (v. d. Veen), Cees Spaanderman. Plaat- zer, van Kesteren; Karstens. Bar ten, Vreugdenhil; Van der Niet (Kor- bee), Albert Spaanderman. Bovers. MILITAIR ELFTAL: De Jong (Ajax); Jansen (FSC), Muller (Ede) Medik (Ajax) Van der Plas (Vole- Lubse (SV) en Van Dijk (GA Eagles); Van der Lem (FC Amster dam), Verstraeten (FC Brugge) en Gritter (FC Groningen). nede zaken zullen weliswaar worden afgedaan, maar daartoe behoort ze ker niet de affaire-Cruyff, die juist het breekpunt in het bestaan van de Hogewoning-formatie is gewor den. Pas op 30 augustus komt er een nieuw bestuur. Dat wordt dan gekozen op een buitengewone verga dering van het betaalde voetbal. W oensdagavond Het grote spel tussen het bondsbe stuur. dat vier leden van de sectie betaald voetbal telt, en de leiders van het betaalde voetbal begon af gelopen woensdagavond. Het bonds bestuur, bijeengeroepen door zijn voorzitter Meuleman, besloot toen om de eventuele transfer van Johan Cruyff naar Barcelona te gaan be spreken. Prompt lieten mr. Tripels en Hennie van Dalen (de twee woensdagavond aanwezige leden van het betaalde voetbal; mr. Kern kamp en mr. Hogewoning ontbra ken) een waarschuwend geluid ho ren. „Dit is een zaak voor de sectie betaald voetbal", klonk het. De „amateurs" in het bondsbestuur dachten er anders over. Er werd toch over Cruyff gesproken (alleen hielden darbij Tripels en Van Da len demonstratief hun mond) en tenslotte kwam men tot een besluit. Johan Cruyff zou niet voor 1 de cember naar Barcelona mogen wor den getransferreerd. Alle amateurs uit het bondsbestuur dachten er zo over. Tripels, Van Dalen en Meule man onthielden zich van stemming. Aftreden De volgende dag bleek dat het sec tiebestuur betaald voetbal deze han delwijze niet pikte. Na twee uur vergaderen besloot het gisteravond af te treden. Mr. Jacques Hogewoning: „Dit was zonder meer een zaak voor ons. Voor het betaalde voetbal. Natuur lijk Jiet bondsbestuur bezit de mo gelijkheid om beslissingen van de secties, wanneer die naar zijn me ning strijdig zouden zijn met het belang van de KNVB, op te schor ten. Een repressief toezicht dus. Maar het bondsbestuur mocht nu niet vooraf een beslissing nemen in een kwestie die louter ons aangaat. En dat terwijl het bondsbestuur toch herhaaldelijk toezeggingen heeft gedaan op het gebied van de zelfstandigheid. Maar nu neemt het al een besluit voor wij er zelfs ook maar over hebben kunnen discussië- Het gisteravond afgetreden bestuur van de sectie betaald voetbal. V.l.n.r. de heren Van Vloten, Hogewoning /voorzitter) Tripels, Zon ren. En dat gaat ons echt te ver". En daarna: „Over Cruyff hebben we dus niet gepraat. Het sectiebe stuur zegt in deze zaak geen „ja" en geen „nee" maar louter dat er voor ons al is besloten. Door af treden hopen we nu evenwel dat er eens duidelijkheid binnen de bond komt. Dat we te weten komen hoe de verhoudingen uiteindelijk liggen".' Geen besluit Jo Jaspers verdedigde het stand punt van het bondsbestuur. De man van het zondagamateurvoetbal „Het bondsbestuur heeft woensdag géén besluit genoemen. Het wilde er DEN HAAG De bondsvoor zitter van de KNVB, de heer W. A. G. Meuleman, gisteravond we gens familie-omstandigheden af wezig in Zeist, betreurt het aftre den van het bestuur van de sec tie betaald voetbal, al kan hij de redenen, die tot dat besluit heb ben geleid, billijken. "Als ik zelf lid van het sectie-bestuur was geweest, zou ik mij net zo in mijn hemd gezet voelen, als deze he ren, toen de televisie woensdag avond bij een interview tussen Herman Kuiphof' en de heer Choufoer de mededeling ver strekte dat het bondsbestuur be sloten had dat de reglementen gehandhaafd moesten worden". .1 een besluit, maar van een peiling van de me ningen. "De kans was namelijk groot dat in een zaak als deze er in het sectie-bestuur verdeeld heid zou zijn en een beroep op het bondsbestuur zou worden ge daan. De algemene mening van de vergadering was dat in dat ge val de reglementen zouden moe ten worden gevolgd, tenzij en die uitzondering is nadrukkelijk gesteld er bij de behandeling van de zaak Cruijff nieuwe fei ten naar voren zouden worden gebracht. Er was dus duidelijk sprake van een intern beraad. Later op de avond hoorde ik ech ter van mijn vrouw dat op de te levisie was gezegd dat wij een besluit hadden genomen. Ik kan begrijpen, dat de heren van het sectiebestuur betaald voet bal daarop reageerden, zoals ze hebben gedaan. Volkomen cor rect hebben ze mij voor de verga dering van hun aftreden op de hoogte gesteld". De heer Meuleman zit met twee problemen: in de eerste plaats het lek te vinden in zijn eigen organisatie, nog geen uur na de vergadering waren de be langrijkste gegevens bij de tv be kend en ten tweede: zich te bera den wat het bondsbestuur nu te doen staat. "Indien bij ons een verzoek tot overschrijving van Johan Cruijff binnenkomt zul len we dat bij afwezigheid van het sectie-bestuur betaald voet- Wim Meuleman bal zelf dienen te behandelen. Daarbij mogen we de belangen van de voetbalbond in zijn geheel niet uit het oog verliezen". Wat dat betekent werd bij het intern beraad van woensdag al duide lijk: geen transfer voor Cruijff vóór 1 december a.s. het sectiebestuur slechts op attent maken dat de reglementen moeten worden nageleefd". Reactie van Hogewoning: „Als men zegt dat de reglementen moeten worden nageleefd, hééft men al een besluit genomen. De bedoeling is voor mij glashelder". Jaspers weer: „In de zaak Cruyff is géén beslissing genomen. Dat gaan we binnenkort doen". Hogewoning: „Er is wel beslist". Jaspers: „De reglementen zullen worden toegepast". Heimie van Dalen, later: ..Bij vele vergaderingen ben ik doodziek ge worden. Maar zó erg als nu heb ik he,t neg nooit meegemaakt. Wat die Jaspers er allemaal van maakte, niet te geloven". FBO'er Leo van Zandvliet: „Ach. die Hoge Raad heeft beslist". Herman Choufoer. voorzitter van de FBO: „De FBO staat in dit geval volledig achter het sectiebestuur Karei Jansen van de VVCS: „Dit heeft veel weg van een burenruzie, die over de rug van Cruyff heen gaat. En wat die Jaspers allemaal verklaarde, werkelijk, ik kon er geen touw aan vastknopen. Was er nu wed of geen besluitg enomen". Vraag aan Karei Jansen: „Wat gaat de VVCS nu doen? Antwoord: „Dat moet je my niet vragen vraag maar aan Cruyff wat hij gaat doen". Johan Cruyff gisteravond: „Ik ga het morgenochtend met zyn advo caat bespreken". Mi*. Jonker: „Een kort geding lykt me niet uitgeslo ten. We hebben haast". «Aantekening hierbij: in Spanje be staat in december géén transferpe riode. Voor 1 september moeten transfers er rond zyn). Nietig PLYMOUTH (AFP) West- Duitsland heeft de Admirals Cup veroverd. Dit heeft de Royal Ocean Racing Club, organisator van de uit vier races bestaande regatta voor zeewaardige jachten, gisteravond in Plymouth verklaard. „De Duitsers hebben zeker gewonnen. Er is geen twijfel meer mogelijk," aldus Alan Ga-een, secrearis can de RORS. Hy vertelde voorts dat man pas zo laat met deze mededeling had kunnen komien, omdat er tegen een van da Duitse jachten in de Fastnetrace, de vierde en laatste wedstrijd, een pro test was ingediend. De tweede plaats was voor Australië, de derde voor Groot-Bxüttanndë en de vierde voor de Verenigde Staten. Het is voor de eerste keer dat West-Duitsland dit evenement wint. Sinds het begin in 1957 was de cup vijf keer voor Groot- Brittannië, twee keer voor de Ver enigde Staten en een keer voor Aus tralië". De 605 zeemijlen lange slotwed strijd van Wight via zuid-Ierland (Fastnet^rook) naar Plymouth, le verde een overwinning op voor het Braziliaanse jacht Saga, gestuurd door Erwin Lorentzen. De twintigjarige Henrik Söderlund, een leerling van Paul Elvström, en zijn fokkemaat Anders Börresen zijn in Kiel we reldkampioen geworden dn de 470- klasse. Het heeft overigens maar heel weinig gescheeld of de titel was door een ander team veroverd. In de zesde en laatste race snelden de Ne derlandse gebroeders Joop en Robert van Werkhoven naar de overwinning, gevolgd door op de vierde plaats de Amerikanen Kommette en Loeb. Sö derlund en Börresen finishten pas als elfde, habgeen nog juist voldoende was. Him voorsprong op Kommette/ Loeb was geslonken tot slechts een punt en op Van Werkhoven/Van Werkhoven tot 3,3 punten. De onttrooide wereldkampioenen Erik en Sjoerd Voilebregt, die giste ren op de 23ste plaats eindigden, toonden zich niet naijverig. „Söder lund en Börresen verdienden de titel. Zij waren het meest constant in de moeilijke weersomstandigheden (flauwe, draaiende wind) hier in Kiel". Op het ogenblik is het contract tus sen Johan Cruyff en Barcelona dus nietig geworden. Jaap van Praag: „Want de transfersom zou doorgaan, mits KNVB toestemming verleende. Dit is dus niet gebeurd. Dus is er nu in feite geen verbintenis meer". Van Praag sprak die woorden met een zekere opluchting in zijn stem uit. En daarna: „Ajax heeft zich neer te leggen bij düt besluit. En een kort geding tegen onze eigen bond zullen we niet aangaan". Het leek wel of Van Praag zich by déze woorden in de handen wreef. Terug naar de „oorlog" tussen het bondsbestuur en de sectie betaald voetbal. Hennie van Dalen: „Het bondsbestuur bestaat nu slechts uit amateurs. Want doordat het sectie bestuur aftrad, zijn de vier betaalde leden automatisch uit het bondsbe stuur". Mr. Jonker: „Ik zie het sectiebe stuur dat nu wegging, toch weer snel terugkomen". Hogewoning: „Of we terugkomen? Dat hangt van onze achterban, van de clubs, af". Herman Choufoer: „Het sectiebe stuur kan nu de zelfstandigheid verdienen". Joop en Robert van Werkhoven, die in de strijd om de wereld- titel in de 4.70 klasse als derde eindigden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9