Kwaliteit Rijnwater nog niets verbeterd Groot voetgangersgebied voor 1977 lijnmond dreigt flop te worden jycot Angolese öffie ontdoken or handelaars PSYCHIATER MOEST RAPPORT HERZIEN City-plan Den Haag Stagnatie door financiële problemen RIAANSE MINISTER LIJM WAS KRACHTIG Tweehonderd man politie op zoek naar buit inbraken CAR wil Booyclean voor de rechter 17 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 lister reageerde met deze op berichten in de Belgi- eerder dit Jaar, waar werd kt Nederland koffie uit An- tavoeren via Zaire en Bel- j offie z u dan in Zaire wor- [epakt. Zaire zou voor de- tfie een heffing innen, die [zou komen aan de door gesteunde Angolese be weging PNLA. Volgens Kayinga is dit bericht "ab- foist", en hij betreurt het Be manier de indruk wordt Zaire meewerkt aan ont- e koffie-byocot. 'aaar zijn zeggen op geen ^er betrokken bij deze alleen de Nederlandse ta zijn hiervoor verantwoor- ran importeurs die deze praktijken bezighou dt] niet noemen om de goe- Wgen niet in gevaar te t Angola-comité vindt de ta de Belgische pers on- DEN HAAG (ANP) B. en W. van Den Haag hebben gisteren een "nota verkeers- en vervoers structuur Haagse binnenstad" uitgebracht, icaarin zij voorstel len enkele hoofdverkeers-aders door de Haagse binnenstad voor het doorgaande particuliere ver keer af te sluiten en het open baar vervoer daar te bevorderen. In de gisteren door wethouder F. D. Bastet (Openbare Werken, Ver keer en Vervoer) als discussienota aangekondigde studie is 1977 geko zen als het Jaar waarin de plannen hun beslag moeten hebben gekre gen. van de verkeersaders/winkelstraten Spui-Hofweg en Grote Marktstraat. Er zal dan een groot voetgangersge bied ontstaan, dat loopt'tot en met het Binnenhofcomplex. Het particuliere werk-woonver- keer zal in de binnenstad worden beperkt door regulering van de par keergelegenheid. In de nota wordt ervan uitgegaan, dat het aantal ar beidsplaatsen in 1977 gelijk zal zijn gebleven aan dat van nu: 40.000. Het aantal plaatsen voor kort-par- keerders zal worden verdubbeld van 2500 nu tot 5000 in 1977. Voor lang- parkeerders zullen in 1977 ongeveer 7000 autoplekjes beschikbaar zijn te gen 6500 nu. Totaal telt de Haagse binnenstad nu 9000 parkeerplaatsen .(inclusief die op particuliere terrei- in publieke en particuliere vrije tram- en busbanen, vrije op- i. In 1977 zouden dat er stelstroken en zonodig ongelijkvloer- 12.000 moeten zijn. se kruisingen. Een deel van het se- Meer ruimte voor particuliere au- mi-metrostelsel van de Haagse tram to's willen B. en W. niet in de bin- zal nabij en in de binnenstad door nenstad hebben. Volgens wethouder tunnels worden aangelegd. Bastet moet een eventuele verdere stijging van het bezoek aan de bin nenstad worden opgevangen met het openbaar vevrvoer. De bereikbaar heid en toegankelijkheid van het centrum met het openbaar vervoer zal worden verbeterd door aanleg van Aanvullend openbaar per taxi kunnen gebeuren. De kort- parkeerplaatsen voor bezoekers van de binnenstad zullen aan de rand van de kern en in de kern moeten komen, zodat de afstand van par keerplaats naar bestemming be- loopbaar is. De kern wordt afge stemd op de voetganger. Bekeken moet nog worden of het openbaar vervoer gelijkvloers door het voet gangersgebied moet worden geleid. Het doorgaande verkeer zal wor den afgewikkeld op enkele hoofdtra- cé's om het centrum heen. Aan de voorbereiding daarvan wordt al ge werkt. Om de veiligheid van fietsers en bromfietsers te verzekeren zal word enbekeken of voor dit verkeer aparte routes kunnen worden vrijge maakt. "Het parkeren op eigen terrein in de binnenstad zal ter discussie moe ten worden gesteld", aldus de nota. Om van de schaarse ruimte in de binnenstad effectief gebruik te kun nen maken zullen parkeerplaatsen, die bij kantoren en bedrijven wor den aangelegd, buiten de werktijden ter beschikking moeten staan voor bezoekers van de binnstad, zo wordt vastgesteld. B. en W. delen mee dat ook nog bestudeerd wordt of onder het plein of onder de hofvijver een parkeer garage kan worden aangelegd om het Binnenhof van auto's te kunnen "schonen". Het discussiestuk over de verkeers- en vervoersstructuur in de Haagse binnenstad zal over drie tot zes maanden aan de gemeenteraad wor den voorgelegd. Het is de bedoeling dat vóór die tijd het bedrijfsleven en belanghebbende verenigingen en instellingen hun visie op de voorstel len geven. ^OTTERDAM (ANP) De ac- jteiten van het Openbaar Li- jam Rijnmond dreigen te stag- fen door financiële moeilijkhe- n, Rijnmondbestuurders ver arden gistermiddag bij de pre mie van de begroting 1974, ;öj het rijk dringend gevraagd iben bij te springen om te irkomen dat Rijnmond een flop rdt. jen heeft uitgerekend, dat er ir volgend jaar een bedrag no- isvan 17,6 miljoen gulden. Dat bijna twee keer zoveel als men jaar denkt uit te geven en dat rdt de 24 Rijmondgemeenten, verreweg het grootste deel van dit bedrag moeten opbren gen, te gortig. Het komt er op neer, dat zij in 1974 dertien gulden per inwoner moeten afdragen. Dit jaar is dat nog zes gulden. De oorzaak van deze aanzienlij ke kostenverhoging is volgens Rijnmondvoorzitter W. A. Fibbe dat het openbaar lichaam bezig is om te schakelen van studie-appa raat naar "doe"-apparaat. Het accent van de Rijnmondactivitei ten, heeft in de jaren na de op richting in 1965 steeds op onder zoek en studie gelegen. Deze omschakeling komt duide lijk tot uiting in de begroting. Voor de uitvoering van het recre atieplan voor het Rijnmondgebied is ruim vijf miljoen en voor de twee miljoen gulden uitgetrokken, bijnade helft van het totale bud get. Volgens de heer Fibbe hebben de gemeenten volledig begrip voor de dadendrang van Rijnmond. "Ze vinden het terecht, dat wij actief gaan optreden, maar de financiën vormen een knelpunt". Een Rijnmond'delsgatie heeft staatssecretearis W. Polak van Bin nenlandse Zaken tijdens een ge sprek afgelopen woensdag in Den Haag voorgesteld zoveel geld bij JSA, DEN HAAG Neder- idelaren ontduiken de Angolese koffie door in te voeren, maar |[van herkomst Zaire op te de Zairiaanse minis- ULandbouw, Kayinga Onsi |«n gesprek met een ANP- in Kinsjasa. Volgens 6t onmogelijk dat deze kof- ngola via Zaire naar Ne- *ordt vervoerd, daar de kof- lin Zaire een staatsmono- De koffie wordt in Neder- [evoerd onder Zairiaanse ter ooit in Zaire te zijn ge- waarschijnlijk. Een dergelijke om slachtige procedure, met het over pakken, zou de koffie veel te duur maken. Bovendien is er geen stijging van de koffie-invoer van Nederland uit België uit de statistieken af te lezen. Zaire had gehoopt op een stijging van de koffie-uitvoer naar Neder land, als gevolg van de koffie-boy- cot. Maar die stijging is achterwege gebleven door de boycot-ontduiking van de Nederlandse handelaren, zo meent minister Kayinga. De koffie- uitvoer van Zaire naar Nederland is erg gering. Dit zijn de restanten van de auto van de 23-jarige mej. H. A. Smink uit Enschede. Met haar auto stond ze voorgesorteerd op de Enschedese straat en werd zodanig aangereden door een Duitse automobilist dat de wagen in tweeën brak. Mej. Smink overleed later aan de opgelopen verwondin gen in een Hengelo's ziekenhuis. ROTTERDAM Ondanks alle toezeggingen en inspanningen viel vorig jaa/r geen enkele verbetering van de kwaliteit van het Rijnwater te constateren. Uit metingen blijkt, dat ook in 1972 de lozingen met ver ontreinigende stoffen niet zijn ver minderd. Het Rijnwater is daardoor te vergelijken met dat van 1971, dat slechter was dan ooit tevoren. Omdat ook de kwaliteit van het Maaswater nog veel te wensen over laat, maken de drinkwaterieidingbe- drijven in Nederland zichzorgen om de watervoorziening voor de ongeveer zes miljoen mensen die voor wat hun drinkwater betreft afhankelijk zijn van de Rijn en de Maas. Niettemin menen zij, dat een schone rivier .haalbaar en betaal baar is. In haar zojuist verschenen Jaar verslag meldt de Rijncommissie waterleidingbedrijven, dat het chlori degehalte van het Rijnwater op 28 maart van vorig Jaar een absoluut record van 368 mg per liter bereikte. Het gemiddelde bedroeg 226 mg. De ministers van de Rijnoeverstaten stelden vorig Jaar tijdens het top- o verleg fin Den Haag de maximaal toelaatbare belasting op 200 mg per liter. De drinkwaterleidingbedrijven achten dit zelfs nog te hoog. Ook de verontreiniging met zware metalen en andere giftige en schadelijke stof fen nam niet af. De hoeveelheid zink, die Jaarlijks via de Rijn ons land binnenstroomt is zelfs toegenomen tot 12.500 ton. De vrachten chroom (3000 ton), koper (2500) en lood (2000) zijn, ongeveer hetzelfde geblé ven. Er worden zo concludeert de commissie, nog steeds zeer 'veel zwa re metalen. Via de IJssel komen hon derden tonnen zware metalen in het IJsselmeer terecht. Deze hopen zich vooral op de in de monding van de IJssel op. De commissie acht het gevaar niet denkbeeldig, dat deze me talen onverwacht vrijkomen. Juist nu de overheid het meer als bron voor de drinkwatervoorziening heeft aan gewezen, vormt dit een gevaar voor het wetarleidingbedrijf. Als gevolg van de koelwaterlozin gen is de temperatuur van het Rijn- watier merkbaar toegenomen. De Rijn is daardoor thermisch vrijwel maximaal belast. Iedere uitbreiding hiervan raadt de commissie dan ook sterk af. AMSTERDAM De directeur van een fotobureau in Amsterdam heeft aan den lijve ondervonden hoe sterk de lijm is, waarvoor hij een serie reclamefoto's moest maken. Fotomo dellen zouden aan een installatie gaan hangen, waarmee de kracht van de lijm moest worden bewezen. De directeur zou het wel even voordoen: de lijm hield, maar de ophangbeugel waaraan de installatie zat, brak af. Hij kreeg een metalen cilinder en een dikke glasplaat op zijn hoofd en moest naar het ziekenhuis. Van onze rechtbankverslaggever HAARLEM. Door zijn geraffi neerde ontsnapping uit de rijkspsy- ciatrische inrichting te Eindhoven, vorig weekeinde, heeft de Italiaan se moordenaar Roberto B. (23) de geneesheer-directeur van dit asiel voo onverwachte problemen gesteld, zo blijkt ter zitting van de Haarlem se rechtbank. Roberto B. had zich gisteren in Haarlem moeten verantwoorden voor moord op zijn 21-jarige ex-verloofde Elisabeth Brands uit Amsterdam. Omdat zij haar verhouding met de Italiaan niet langer wilde voort zetten heeft Roberto B. het meisje op 23 april tijdens een wandeling door de Rennemer duinen bij Bloemendaal gewurgd en met tal rijke messteken van het leven be roofd. Volgens de dagvaarding van de offioier van Justitie, zou de Ita liaan deze gruweldaad weloverwogen en met voorbedachten rade hebben gepleegd. In afwachting van zijn berechting was de man opgenomen in de rijks- psychiatrische inrichting te Eindho ven. Geneesheer-directeur dr. J. B. van Borssum Waalkes had over hem een psychiatrisch rapport uit gebracht, waarvan de conclusie luid de dat Roberto B. niet toerekenings vatbaar moet worden geacht. Ruiterlijk Voor de Haarlemse reoktbank er kende de psychiater gisteren ruiter lijk dat hij zijn oordeel over de moordenaar hoogstwaarschijnlijk zal moeten herzien. „De gedragingen van de verdachte sinds het afgelo pen weekeinde hebben bij mij ernsti ge twijfels gewekt omtrent de juist heid van mijn conclusie in het eer der door mij over hem uitgebrachte rapport", zei dr. Van Borssum Waal kes. De psychiater vertelde de recht bank dat Roberto B. uit de inrich ting is ontsnapt in gezelschap van 'n vrouwelijke mede-patiënt. Dinsdag is hij in de nabijheid van de Duits- Deense grens aangehouden. Hij be vindt zich thans in Duitse hechtenis. Het staat nog niet vast of er een officiële uitleveringsprocedure zal moeten worden gevolgd, of dat hij aan de Nederlandse grens domweg kan worden overgegeven aan verple gers van de inrichting. In elk geval besloot de Haarlem se rechtbank vast op vordering van de officier van justitie dat het uit brengen van een nieuw psychiatrisch rapport over de moordenaar weder om zal worden opgedragen aan dr. Van Borssum Waalkes. Waardering Officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman: „Ik heb er grote waardering voor dat dr. Van Borssum het heeft kunnen opbren gen op zijn rapport terug te komen. Het oordeel van een deskundige die zo gewetensvol te werk gaat kan voor de Justitie alleen maar aan waarde winnen". De behandeling van de zaak tegen Roberto B. werd hierna voor onbe paalde tijd geschorst. ROTTERDAM Het Cen traal Aktlecomité Rijnmond (CAR) is van plan het tank- schoonmaakbedrijf Booyolean voor de rechter te roepen. Het wil, dat het bedrijf verantwoor ding aflegt van de door ex-werk- aemers beweerde vuillozingen van de onderneming. Behalve de ontslagen Ferry N ooitrust zegt het CAR zeven andere voormali ge werknemers van Booyclean te hebben, die bereid zijn voor de rechter te getuigen. Het comité beweert ook over andere bewij zen te beschikken, waaruit zou blijken de onderneming afval in het oppervlaktewater loost. Booyclean, die Ferry heeft ge dreigd met strafrechtelijke maat regelen als deze zich niet onthoudt van zijn "onwaaraohtige en las terlijke" beweringen, wordt op EINDHOVEN „Een onmenselij ke razzia waarvan ook goedwillende mensen de dupe worden". Dat staat in het protest van de landelijke ver eniging van woonwagenbewoners aan de ministers van Justitie, binnenland se zaken en c.r.m. Aanleiding is de inval van tweehonderd politieman nen gistermorgen in de woonwagen kampen van Eindhoven, Best, Oir- schot, Heeze en Hapert. Vier man nen werden aangehouden omdat zij worden verdacht van grote diefstallen Het gaat daarbij om textiel, kleuren televisie en radio's. De afgelopen twee jaar werd in de omgeving van Eind hoven voor zeven miljoen gulden aan die goederen gestolen. De politie, die later op de dag ook nog een vliegtuig en een patrouille boot inzette, nam pistolen, een buks, patronen en andere wapens in be slag. In verschillende woonwagens werden gestolen televisietoestellen, ra dio's, Perzische tapijten, cassettere corders en kentekenbewijzen gevon den. Zuinig zijn met water na leidingbreuk UTRECHT Tuintjes sproeien is er vandaag niet bij voor de inwoners van Mijdrecht. Wilnis, Vinkeveen, Abcoude en Kockengen. Gisteravond hebben zij tussen vijf uur en onge veer zeven uur helemaal zonder water gezeten. De oorzaak was een breuk in een transportleiding, die rond half zeven gisteravond is gevonden. De waternood in de vijf gemeenten werd verholpen door aansluiting op een ander toevoerkanaal. Het water leidingbedrijf heeft de mensen aan geraden even zuinig te ztfn met ge bruik van water, anders geeft ook het extra toevoerkanaal er de brui aan. Ook de inwoners van Nijmegen moesten gisteravond zuinig zijn met water als gevolg van een gesprongen pompstation. zijn beurt door het CAR van las ter beschuldigd. Het actiecomité dat zich volledig achter de ex- werknemers schaart, meent dat hij de waarheid spreekt. "Voor de rechter moet de heer Booy (di recteur) maar eens waar maken dat hij onschuldig is", aldus Re- my Popper, voorzitter van het CAR. De actiegroep meent tevens dat de heer Nooitrust ten onrechte door het bedrijf is ontslagen. De ex-werknemer heeft zijn bewe ring van vorige week, dat hij zelf ontslag nam, inmiddels ingetrok ken. De advocaat van Booyclean zette in een brief aan de heer Nooitrust uiteen, dat het bedrijf geen ontslag heeft verleend, maar uit zijn gedragingen en het op vragen van ontslagpapieren op maakte dat hij het bedrijf wilde verlaten. te leggen, dat de bijdrage van de gemeenten wordt teruggebracht van dertien gulden naar bijna zes gulden per inwoner. en Danielle van Lijf uit Enschede kunnen wanneer ze willen even verkoeling zoeken onder de bladeren van een Hun moeder plantte 3 jaar geleden een 'stek- maar de boom groeide zo gewéldig hard dat een hele van een kamer nu door de boom in beslag ivordt geno- De boom draagt nu zelfs vrucht en over enkele dagen leii Bart en Danielle bananen kunnen eten van "eigen eek". Aan dit onderhoud ging een "brandbrief" van het Rijnmond- bestuur aan de staatssecretaris vooraf, waarin duidelijk werd ge maakt, dat - daar komt het op neer - Rijnmond een wassen neus wordt als het rijk de beurs niet openklapt. Letterlijk stond er, dat "de ontwikkeling van een zin vol en voldoende uitgerust gewes telijk bestuursorgaan om financië le redenen een illusie dreigt te worden."

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7