Brug naar De Waard Sarrasaniecht circus PvdA wil gewest twee jaar verlengen Raadscommissie EZ wil: Eerste brommer zonder brom Goud in mijn armen Over Jeruzalems jodenfooi gesproken VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1973 LEIDEN De PvdA-fractie in do raad van het gewest Leiden heeft zich verdiept in de door de raden van deelnemende gemeenten ingenomen standpunten met betrekking tot de ontwerpregeling voor het gewest Lei den als opvolger van de huidige rege ling, die per 31 december 1973 ein digt. Zij is van mening, dat de gewest- vorming in de Leidse regio - onder de huidige omstandigheden - het minst geschaad wordt, indien de huidige taak - en doelstelling wordt geconti nueerd en uitgebreid met de meest essentiële taak in het ontwerp voor het "nieuwe" gewest, n.l. het maat schappelijk ontwikkelingsplan met de bijbehorende deelplannen. Zij acht het daarom wenselijk de duur van het bestaande gewest met. twee Jaar te verlengen, ingaande 1 Januari 1974. In dat tijdsbestek zou de gewestraad moeten proberen een ontwerp op te stellen voor een maat schappelijk ontwikkelingsplan met de deelplannen, waaromtrent in de gewestraad overeenstemming be staat. Zij verwacht, dat hierdoor een be ter inzicht zal groeien in de mogelijk heden van het gewest Leiden en dat dit zal bijdragen tot overeenstem ming over de bestuurlijke structuur van dit gewest. De PvdA-fractie stelt aan de ge westraad, die dinsdag 28 augustus in Rijnsburg bijeenkomt, voor de ge meenschappelijke regeling te wijzi gen. ADVERTENTIE LEIDEN Het publiek wordt hoog geëerd in Leiden. Extra-hoog. Tot en met zondag is circus Sar rasani met al zijn mensen (ruim 200) en alle dieren, neergestreken op het terrein van de Groenoordhal Een reizend dorp, waar je, liefheb ber van de circuswereld of niet, urenlang kan ronddwalen en telkens nieuwe en verbazende dingen ziet. Maar de bedoeling is dat zoveel mogelijk mensen komen kijken naar artiesten, die de perfecte beheersing van hun vak laten zien. Ruim 5000 mensen kunnen in de gloednieuwe tent. Op de galaprem- mière gisteravond waren er zo'n 2000. En dan lijkt het erg leeg, maar dat is gezichtsbedrog, als we Herrn Gert Richard Exner mogen geloven. „Ik verzeker u, dat we veel mensen hebben vanavond. En ik ge loof ook, dat de voorstellingen in het weekeinde zullen zijn uitverkocht". En dat is te hopen. Want wat Sar rasani te bieden heeft, is niet alleen veel, maar ook erg goed. Zo zijn daar vijf heren uit Polen, de „Mortales. die akrobatiek brengen uit het begin van deze eeuw. Kleine gekke manne tjes met bolhoeden, d'ie de sfeer me teen weten vast te leggen. Eén van de hoogtepunten is de dressuur van beren door Ferdinand Berousek. Deze Tsjech weet de dieren op nauwelijks te geloven manier tot dingen in staat te brengen, die me nigeen de mond van verbazing doet openvallen. Vooral als het antipoden - nummer wordt gebracht. We zien dan een beer op zijn rug een bran dende staaf ronddraaien. Het heeft Berousek maar liefst vijf jaar gekost om dit onder de knie te krijgen. Vlak voor de pauze geweldig trape- zewerk, dat bij de een het hart wat sneller doet kloppen en de ander adem ontneemt. Na de pauze komt dan toch wei het klapstuk van de avond. Leeuwen, luipaarden, tijgers, poema's en pan ters. Allemaal (13 in totaal) in één hok. Temidden van hen de domp teur Dieter Farell. De man is uit pure liefhebberij dompteur geworden. Vorig jaar werd hij onderscheiden met de Ernst Renz Plakette, dio Exposities en collecte bij Het warme weer was er oorzaak vandat gistermiddag een hooiberg bij een boerderij aan de Lage Morsweg op 'n gegeven moment als een fakkel brandde. Toen de braiidweer arri veerde stond de berg in lichter laaie en bedreigde een schuur waarin vee stond en hooi lag. Twee koeien en een stier werden de wei ingestuurd en de schuur werd met succes nat gehou den. De berg werd uitgehaald. Vanmorgen was de brandweer nog bezig met de nablussing. (Foto Jan Holvast) LEIDEN De raadscommissie voor economische zaken vindt, dat er met spoed een vooorstel in de raad moet komen voor de aanleg van een brug bij de Sumatrastraat ter ontsluiting van het industrieterrein De Waard. Het zou een éénbaans brug moeten worden, d.w.z. een brug met twee rij stroken. In een gesprek dat een aan tal raadsleden deze week heeft ge voerd met de bedrijven in De Waard, is van de kant van de bedrijven aan gedrongen op spoedige ontsluiting. De leden van de commissie die bij regerings jubileum LEIDEN, WADDINXVEEN Ter gelegenheid van het zilveren rege ringsjubileum worden de volgende tentoonstellingen gehouden: In Leiden van 5 tot 10 september in de burgerzaal een expositie van de tafelschikking gebruikt ter gele genheid van het kroningsdiner in 1948. In Waddinxveeai in de Rabobank wordt op 4 en 5 sept. 'n expositie ge houden van 30 penningen uit het Koninklijk bezit. Op 3 september zal van half negen tot kwart voor 10 's avonds een blik semactie worden gehouden voor het nationaal geschenk aan koningin Juliana. Het Nationaal Comité Zil veren Regeringsjubileum heeft alle •gemeenten verzocht medewerking aan de actie, die door radio- en tele visieuitzendingen zal worden bege leid te verlenen. Met het cadeau wil koningin Ju liana nierpatiëntjes in ons land hel pen en alle andere kinderen in nood. waar ook ter wereld. De bliksemactie zal ook door een groot aantal topsporters worden on dersteund. De inzameling van 3 september wordt het komende week einde in televisieprogramma's geïntroduceerd. Verlovingsringen De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure Uw Juwelier v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Binnenkort zal Leiden voor het eerst een brommer zien rondrijden die niet op benzine, maar op elektriciteit loopt. Vanaf vanmorgen staat dit rywiel te pron ken in de etalage van de fa. Walen kamp aan de Prinsessekade (op foto Jan Holvast). De elektrische bromfiets is al in sep tember 1972 aan het Nederlandse publiek getoond. Men mocht net rij wiel toen echter nog niet op de markt brengen, omdat het niet aan de ge stelde eisen voldeed: de afmetingen van de wielen waren niet volgens de voorschriften. Eind Juni heeft men toch een ver gunning gekregen: de Solo-Electra het eerste merk dat op de Nederland se markt komt mag de weg op Dat is overigens niet het enige doel waar voor de elektrische brommer ge schikt is. Ook in bedrijfshallen en voor ziekenhuiscomplexen is de Solo goed te gebruiken, omdat hij geen uitlaatgassen verspreidt, en omdat hij bovendien bladstil loopt. Ook in het stadsverkeer is de bromfiets-zonder-brom zeer goed te gebruiken. Men kan er een topsnel heid van ongeveer 25 km mee be reiken. Voor lange tochten leent de Solo zich minder: na ongeveer 36 ki lometer dat kan iets minder worden bij veel stoppen en optrekken, of bij rijden door heuvelachtig ge bied zal men de gelijkrichter die erbij geleverd wordt, moeten gebrui ken om de accu weer op te laden. Het milieu-bewustzijn dat men ten toon kan spreiden door deze schone en stille brommer aan te schaffen, heeft één schaduwzijde: milieubewust zijn is een vrij prijzige hobby. De Solo zal pas uit de etalage van Wa lenkamp verdwijnen als er iemand 1300 gulden voor neertelt. Daar staat tegenover, dat één lading onge veer een dubbeltje aan stroom kost. slechts tien keer mag worden uitge reikt aan de beste in leven zijnde dompteur. Farell is 37 jaar en dat betekent dus wel wat. En dan Francis Brunn. Aangekon digd als de beste jongleur van de we reld. Als je hem bezig hebt gezien, ben je geneigd het meteen te gelo ven. Ontzettend snel weet deze klei ne man, geassisteerd door zijn vrouw, ballen en ringen in bedwang te hou den. Een ware lust voor het oog. Circus, een mengeling van ernst, vermaak, verbazing, show en per- „We hebben geen vulnummers," fectie. Sarrasani is zo'n circus, heette het in de aankondiging. In derdaad. we hebben geen aapjes in mallotige kostuumpjes zielig zien rondhuppelen. We hebben circus ge zien. We waren het hoogeëerde pu bliek van de voortreffelijke gastheer Sarrasani. PAUL WOLFSWINKEL Foto Jan Holvast. In Leiden dreigt een stuk groen in het gedrang te komen nu het gen* bestuur een ontwerp-preadvies ter tafel heeft gebracht om een dit het Roomburgpark aan de uitbreiding van een tenniscomplex te a werpen. Een grasmat ter grootte van zes gravelbanen zou moeten opgerold om te bereiken dat Leidens banennood enigszins gelenigd i Het is buiten kijf dat tennissend Leiden hard toe is aan een uitbreid!* het banenbestand. Leiden beschikt thans over zeventien tennis waarvan er twee die van Van Wyk's Sportvereniging zullen dwijnen. Er zijn te weinig banen om aan de landelijke normen ml* 28 en maximaal 44 banen te beantwoorden en het is duidelijk d* plan om de tennisverenigingen aan meer ruimte te helpen nooit te kan komen. Wel wordt het echter bedenkelijk wanneer daartoe een stuk park worden opgeofferd dat in een ruime behoefte voorziet. Gisteravond er welgeteld 46 voetballers, 12 honden, bazenbazinnen, een hao wandelaars en een groepje rustzoekenden op beide speelweiden va park te vinden. En het argument dat B. en W. hanteren, namely er van de betreffende speelweide slechts matig gebruik wordt gen moet dan ook wel op een misverstand ofwel op onnauwkeurig ondj berusten. Het gaat hier om een speelweide waar het goed toeven is. Tal van f: woners, wier optrekje niet met enig lapje gras zijn toegerust, vinden Roomburgpark wat anderen achter hun woning vinden. Wandelaars ven aan het park een plezierig oord en hondenbezitters beschikken een zeldzame gelegenheid om hun viervoeters zonder complicatie sprintje te schenken. De vraag is gerechtvaardigd welke de criteria zijn die een gemeentel* tot de uitspraak kunnen brengen dat één van de speelweiden fc Roomburgpark slechts matig wordt gebruikt. Er zou een sociologist derzoek aan moeten voorafgaan wil in alle integriteit kunnen m vastgesteld wat de mate van gebruik is. Het is in elk geval op z'n minst verwerpelijk wanneer een speelweide c Roomburgpark aan de uitbreiding van een tennispark ten prooi zoui 'De behoefte aan Leids groen is te groot om haar groter te laten w WIM T! dit gesprek aanwezig geweest zijn: hadden overigens weinig goede woorden over voor de wijze waarop wethouder Kret van stadsontwikke ling en verkeer zich in de discussie had gemengd. "Tot het moment dat hij binnenkwam, verliep het gesprek zeer plezierig", zo vonden zij. "Kret heeft aan deze goede sfeer echter duidelijk afbreuk gedaan." PvdA-er Van Aken vulde dit nog aan: "Hij heeft het tweede gedeelte van het gesprek onmogelijk ge maakt. Daarin zouden wij over eco nomische aspecten hebben willen praten, nadat in het eerste gedeelte verkeerszaken aan de orde waren geweest.". Wethouder Lijten beloof de. contact te zullen opnemen met de bedrjjven in de Waard om na te gaan of er behoefte bestaat aan een ge sprek met de commissie economische zaken. Hij beloofde ook de plannen voor de brandweer kazerne ter inza ge te zullen leggen voor de bedrij ven, dit op voorstel van Van Aken, die opmerkte dat niet alle bedrijven erg happig zijn op de komst van de kazerne in De Waard. Oppassen Van Aken en DS'70-er Zunderman deden aan de commissie Verslag van hun bezoek aan de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij. "De kern van ons betoog", zo meldde Van Aken, "is geweest dat men moest oppassen dat men bij de verkoop van een gedeelte van de grond te maken krijgt met het bestemmings plan op het gebied. Daarom hebben wij de directie aangeraden over al le stappen op dit gebied contact te onderhouden met het gemeentebe stuur." Van Aken en Zunderman werden namens de commissie benoemd in een stuurgroep die de ontwikkelingen bij de Grofsmederij gaat bewaken voor zover de gemeente daarmee te maken heeft. PvdA-raadslid Van Baaren uitte in de commissie zijn kritiek op het feit, dat de commissie niet was uitgeno digd voor het gesprek, dat het ge meentebestuur onlangs met de vak bonden heeft gevoerd. "En dat terwijl wij dit gesprek mo gelijk gemaakt hebben", aldus Van Baaren. Hij verweet m.n. burge meester Vis deze gang van zaken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor WouterswoudeJ. C. Stelwagen te Delft. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te's-Hertogenbosch (voor de missionaire dienst in Suriname): K. Verlind te Brunsum- Treebeek. LEIDEN Ze iconen er pas een paar jaar maar in hun vrieni woning aan de Hyacinthenstraat 25, met daarachter een fijné hebben de heer en mevrouw W. van Oosten-Nieuioenburg hel naar hun zin. Een levenslustig en tevreden echtpaar, dat op dag 27 augustus zijn diamanten bruiloft viert. Voor zestig ja vertelt de bruid (80). zijn wij met negenhonderd centen in de begonnen, waarvan dan nog een weekhuur van f 1.80 af moe kwam er. vertelt ze trots, omdat wij het van huis uit gewend t zuinig te leven. ..Toen wij zeventien jaar getrouwd waren kwam eerste zoon en toen ik hem in mijn armen hield, was het alsof ik in mijn armen had". Er kwam nog een tweede zoon. Het diam echtpaar, dat sterk op de natuur is ingesteld "toen wij if bovenhuis woonden gingen wij veel wandelen in de Leidse Hoi heeft drie kleinkinderen. De bruidegom (88), die als dekenwd Scheltema begon, schakelde al spoedig over op huis- en decoi schildereen vakdat hem bijzonder goed lag. Het verschil tussen een vorstelijke beloning en een jodenfooi wordt wel zeer doeltreffend bewezen door de 5% miljoen - God zij met ons - die Barcelona voor Cruijff wil betalen, en de 30 zilverlingen (goudstukken ADVERTENTIE Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. de. Aamiemend dat de mens plm. 5 liter bloed bezit, kost Crijffs bloed onge veer 1 miljoen gulden per liter terwijl Jezus' bloed zeg 6 nikkelen knaken per liter kost. Zes knaken voor een liter liefdes dauw is om je eerste liefde te verza ken. Geen wonder dat Cruijff zich ver van M. VE& Sioaö Drie-bórdenset van aardeweri Plat, diep en dessertbord. Oranje of bruin, fleurig gedecoreerd met de hand. Mag in de vaatwasmachine! Fa. J. van der Stok van 1861 BREESTRAAT 155 TEL21Si: as meegenomen!

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2