Tainingschaos Den Hommel OEK SANDERS BEREIKT HALVE FINALES NA WARE VIJFSETTER TEGEN NIEK Verschueren wil alleen met Koch gaat dat met topsport in Nederland ffwaardelijk ichorst Motorcoureur Kim Newcombe overleden Nieuwe auto's per 1 december storingvrij Kotalla niet vrij TENNISPLOEG VAN OXFORD jpAG 17 AUGUSTUS 1973 SCHEVENINGEN Eindelijk js dan bij de Nederlandse tennis kampioenschappen één der ge plaatsten voor de bijl gegaan. De Nederlandse Tsjech Marian Lau- din, van wie het plaatsinigscomiité had verwacht dat hij zich toe gang tot de eindstrijd zou ver schaffen, hees na 26, 1—6, 0—1 de witte vlag in zijn partij tegen Rolf Thung. Waarom hy dat deed, vrerd niet precies duidelijk. De ex- TSjech mompelde na afloop iets van: „Ik speel voor mijn eigen plezier. Dan mag ik toch zeker ook wel jjttifar Mnr nBÉjy Door Ruud Paauw mee ophoud". Een duistere, on- begrijpelijke redenering. Zijn tegenstander Rolf Thung: t)Ik weet ook niet wat hem be- ir Een blessure was het niet. Bij het wisselen van veld zei hij iets als: ik zie het niet meer zit ten, en kapte er mee". Mooie ma nier. Behalve Thung bereikten Hor dijk, Sanders en Hemmes de laat ste vier.Loek Sanders, de Oegst- geester student, deed dat tenkoste van Niek Fleury, na een hard. sterk wisselend, drie uur durend gevecht, dat de volle vijf sets in beslag nam. In het begin zag het er overigens helemaal niet naar uit dat de partij zo'n zware klus voor Sanders zou worden. Wamt hij domineerde in de openingsset van de eerste tot de laatste klap. Met feilloze hand dirigeerde hij de slagenwisselingen en reeg game na game aaneen. Fleury had te gen dit scherpe, zeer agressieve tennis niets in te brengen. Met de score 60 zette Sanders die eerste set achter zijn naam. Maar in de tennissport zie je wel meer dat na een dergelijk overdonde rend overwicht 'n terugslag volgt. Dat was ook het geval bij San ders. Hij ging zijn slagen wat in houden, kwam niet zo vaak meer naar het net, werd slordig. San ders na afloop: „Als het niet goed gaat, zie Je dat meteen aan mijn forehand. Die laat het 't eerst af weten". En op die forehand richtte een zich duidelijk herstellende Fleury zijn slagen. Zijn sprei ding was knap en zo gelukte het hem Sanders te lokken in rallies die deze totaal niet liggen. Met 6—2 werd het één set gelijk. Gril lig was het scoreverloop in de der de reeks. Sanders stormde naar een 3—0 voorsprong, overigens met tennis dat weinig hoogtepunten kende. Fleury gaf zich niet ge wonnen. Want wat je ook van hem mag zeggen (zijn tennisma- mier enzijn niet altijd even fraai), hij is een met veel hardnekkig heid uitgeruste vechter. Sanders kon zijn voorsprong niet handha ven en riep midden in de set wan hopig uit dat hy z'n spel als „diep treurig" beschouwde. Na de par tij zei hij over die periode: „Ik durfde niet voluit te gaan, na die tweede set. Ik speelde nogal voor zichtig, maar dat heeft het nadeel dat je geen druk kunt uitoefenen. En daarmee schep je voor Je te genstander kansen". Fleury greep ze dankbaar. Het werd 44 en hoewel Sanders bij 54 tot drie keer toe setpunt kreeg, sloeg Fleu ry zich door alle moeilijkheden heen en ging met een voorsprong van twee sets tegen één de rust in (6—0, 2—6, 5—7). De rust deed Sanders wél en Fleury géén goed. Het spelbeeld wijzigde zich weer volkomen. Sanders: "Fleury klapte in die vierde set volkomen in elkaar. Dat ik die met 6-0 won. was niet mijn verdienste, maar kwam ge woon omdat Fleury geen klap meer gaf". Tot 2-0 liep Sanders uit in de vijf de set - daarmee had hij dus na rust acht spellen op een rij ge maakt. Maar toen hervond Fleu ry zich. Hij beet zich vast in heit gevecht en maakte gelijk. San ders liep uit naar 3-2 en daarna ontbrandde er een hevige strijd om de zesde game. Naar het ge voel van Sanders was dit spel be slissend voor de afloop van de partij: "Het zou 3-3 worden of 4- 2 voor mij. Een erg groot ver schil, zeker als Je een paar uur in die hete zon hebt staan spelen. Als het 3-3 was geworden....Ja, dan had ik het niet geweten. Ik vrees toch dat ik het dan niet had En inderdaad gaf Sanders die voorsprong niet meer prijs: 6-4. De laatste set verliep wat onple zierig omdat Fleury herhaalde lijk zijn misnoegen uitte over be slissingen van de lijnrechters. In derdaad was het aantal zichtfou- ten in deze partij aanzienlijk, maar daar had niet alleen Fleury van ifce lijden. Sanders: "Niek is op het veld een moeilijke Jongen, dat weet ieder een. In de vijfde set riep hij een paar keer dat ik zo'n geweldige hoop geluk had. Dat ook van hem wel een bal die uit is wordt in gegeven daar let hij niet op. Hij ziet alleen zijn eigen nadeel, al het andere vergeet hij". Sanders komt nu in de halve fina les uit tegen landskampioen Hor dijk. Een partij waarin hij zich niet al te veel kans geeft: "Van de tien partijen die Hordijk en ik tegen elkaar spelen wint hij er acht...." Hordijk speelde gisteren, vooral in de eerste twee sets, verre van overtuigend tegen Klaas Vis- scher. Zijn controle was zoek, hij miste de eenvoudigste ballen en liet zich tactisch ook nogal eens in de boot nemen. Visscher, kennelijk geschrokken van het kabaal dat hij eergisteren had veroorzaakt tegen Schmitz, trad nu zeer correct op, bijna op het overbeleefde af. Hij vroeg zelfs Iets bij enkele slagen van Hordijk die ten onrechte werden uitgege ven. Visscher was er trouwens he lemaal erg goed in. Pas na vier sets, waarvan er in drie zwaar strijd werd geleverd, ruimde hij het veld: 7-5, 5-7 (na 5-3!), 0-6, 3- Herenenkelspel Kwartfinales: Hordijk - Visscher 5-7 7-5 6-0 6-3, Sanders - Fleury 6-0 2-6 5-7 6-0 6-4, Thung - Lau- din 6-2 6-1 1-0 (Laudin terugge trokken) Hemmes - Veentjer 7-5 6-4 10-8. Damesdubbelspel Halve - finales: Schaar/Salomé - Bielefeld/Blomberg 6-2 6-3, Bak ker/Zwaan - Veentjer/Walhof 6- D 5-7 6-3. Loek Sanders [CHT (ANP) Geen handtekeningenjagers voor Kornelia Ender. Integendeel. De recordhoudster mag blij zijn dat ze zich deze dagen door de verkoeling zoekende imenigte in het buitenbad van Den Hommel kan dringen om haar trainingsbaan- trekken voor de Europa-Ctip-wedstrijden dames, die daar morgen en zondag wor- ehouden. Ongestoord gaat het niet. Met moeite heeft de badleiding vier banen vrij ge- de trainende Russische en tse meisjes. Geen mens die stoort. Als Kornelia En- grabstart wil beproeven moet jongetje van het start- uwen. Eenmaal in hefewater eerst over een zwemmer- n, die in één duik onder ale lijtueai probeert door te ko rtst vervolgens tegen een va- zijn zoontje te water laat en egen het einde van de baan in hoge golven, opgewekt de rand van het bassin zit- (ongelui. Op het perron pro- aar coach Helmuth Langbein lopen. Met wat geluk en duw slaagt liihij er mesetal in i]den op te nemen. Soms lukt is hem onderweg de Dg versperd. agent wordt zwembond-directeur i Boer ingeschakeld, die als indelij ke oom agent enige or eert te scheppen in deze door idsdagen veroorzaakte chaos. in Nederland aan de md van de belangrijkste wed- ram liet Jaar in Nederland, KNZB het 85-Jarige be- luister tracht bij te zet- ijds ligt dat aan de betrek- cmbekendheid van de nieuwe ihoudster als Shane opwachting in Utrecht maakt, zou een klein legertje agenten nauwelijks voidoen- geweest om de nieuwsgieri- afstand te houden. Maar Kornelia Ender beschikt niet over zo'n publiciteitsbeluste pa als Shane Gould. Ze zwemt alleen hard, bezit momenteel wereldrecords op vrije slag, vlinderslag en wisselslag en maakte bdj wedstrijden in Amerika zo'n indruk, dat Shane Gould van de ene op de andere dag besloot ermee te stoppen. Maar die wapenfeiten zijn nog niet tot het zwempubliek doorgedrongen. Langs de karnt kent elk van de zwemmertjes de naam van de Australische, maar ze sprin gen onvervaard te water op het mo- Mecking en Portisch aan de leiding k Dubbeld HAAG Voor Dick Dubbeld Dordrecht, met vier doeJ- uit twee wedstrijden topsco- j] te eerste divisie, heeft de gele hem zondag getoond door schter Beukman, geen eni- folgen gehad. De tuchtcom- strafte de overtreding van (ten val brengen van een der zonder de bal te willen ijdens FC Den Bosch-FC fot met een voorwaardelijke f? voor een bindende wed- 0 een boete van 100 gluden. missie hield rekening met het 1 de straf kaart van Dubbeld Ko was. '-speler Jaap Zwaan werd clement behandeld. Wegens de vergrijp als van Dubbeld 'Telstar-Sparta) werd hilj bindende wedstrijden uit- Tevens moest hij een boete van 200 gulden. De fcucht- "e was zo streng, omdat de van Zwaan nogal wat ®ingen vertoonde, kal strafte de commissie in zitting van dit seizoen spelers. Vijf van dezen pleeg- 'ö'edingen ln vriendschappe- Edstrijden voor aanvang van een. De 21-Jarige Brazilaan Henrique Mecking heeft zich vrijwel verzekerd van een plaats in het kandidaten- schaaktoernooi, waarvan de winnaar wereldkampioen Robert Fischer mag uitdagen. Mecking zegevierde in de 16de en op één na laatste ronde over Kagan en heeft nu samen de leiding met de Hongaar Lajos Por tisch. Deze door de wol geverfde groot meester bracht zijn kansen niet in gevaar en speelde op de 13de zet remise met David Bronstein. Por tisch en Mecking hebben een voor sprong van een half punt op Geiler, die zijn eveneens met kwalificatie voor het kandidatentoernooi te ho noreren plaats behield met een re mise (eveneens in dertien zetten) tegen Ivkov. Alleen Poloegajevsky kan zich nog tussen het leidende trio dringen. Stand: 1/2 Mecking en Portisch 11,5 pnt.; 3. Gelier 11; 4. Poloega jevsky 10,5; 5/6 Smyslov en Hort 10; 7. Bronstein 9.5. Mieke van Wissen bij Universiade op vijfde plaats MOSKOU De eerste twee titels bij de Universiade werden gisteren door Russische deelnemers gewonnen. De 26-jarige Swetlana Korolewa haalde bij het speerwerpen een afstand van precies 62 meter, terwijl Valeri Woikin met 19.55 meter het kogelsto ten won. De derde titel van de eerste atletiekdag ging naar de Zuidslaviër Daniel Korica, die de 10.000 meter won in 28.48.95. De meest prominente verliezer was de Amerikaanse nummer drie van de Olympische spelen Kathy Smith, die bij het speerwerpen met 60.34 m. tweede werd. De Nederlandse atlete Marjan Burg graaf werd uitgeschakeld in de se ries van de 400 meter. In de tweede serie eindigde zij als vierde in 56.70 seconden. Eerste was de Finse Wil- mi in 54.98. De Nederlandse atlete Mieke van Wissen bezet na drie nummers van de vijfkamp de vijfde plaats met 2461 punten. ment dat Kornelia Ender, de groot ste- in ieder geval in lengte en waarschijnlijk veelaijdigsfce zwem ster ui;t de geschiedenis voorbijkomt. Onmogelijk "Wij bedrijven nu eenmaal top sport",--zo verdedigde veertien dagen geleden bondsvoorzitter Van der Krol, de draconische limieten voor de wereldkampioenschappen. Wat die slogan waard is, hebben de Rus sische en Oostduiitse zwemsters de ze week aan de lijve ondervonden. Alleen de ingeboren discipline bij de negen man sterke Oostduitse ploeg leiding heeft verhinderd, dat er een officieel protest tegen deze primitie ve toesbanden is ingediend. Gewaar deerd wordt het echter allerminst. "Een onmogelijke situatie", aldus team-manager dr. Lewiin: "Bij ons zou zoiets onmogelijk zijn". Daarbij weet hij niet, dat zijn ploeg een voor keursbehandeling geniet. De Neder landse zwemsters bijvoorbeeld trai nen onder nog slechtere omstandig heden. Alie te Riet bijovorbeeld, lid van de organiserende vereniging, die het zaterdag en zondag op moet ne men tegen het Russische en Oost duitse schoolslaggeweld, nu Conrie Gramme de Amerika is dan een uur lang te wachten voor dat er voor haar enige ruimte ge schapen kon worden. Zo gaat dat in Nederland. WEST-BERLIJN Opnieuw is de motorsportwereld overschaduwd door de dood. Naar eerst nu bekend is geworden, is de Australische cou reur Kim Newcombe, de belangrijk ste concurrent van wereldkampioen Phil Read in de 500 cc-klasse, over leden aan de verwondingen, die hij opliep tijdens een valpartij zondag op het Engelse circuit Silverstone. New combe werkte en woonde in West- Berlijn. Volgens experts had New combe, die bekend stond als een vei- ligheidsfanaticus, de mogelijkheden om zich uit te groeien tot één van de grooteten onder de coureurs. Na de Fin Janno Saarinen en de ItaJliaan Renzo Pasolini is Newcombe de derde klasserijder, die dit jaar als gevolg van een ongeluk in een race om het leven kwam. Topbasketbal in Lisse LISSE Als opening van het nieuwe b&sketbaJseizoen in Lisse zal vanavond in de sporthal in Lisse om 20.30 uur een wedstrijd worden ge speeld tussen het Haarlemse Levi's Flamingo's en the All West Coast Selection uit Californië. De wedstrijd wordt georganiseerd door de SC Lisse, afdeling basketbal, in samenwerking met Levi's Basketbal. De Oostduitse Kornelia Ender, de veelzijdigste zwemster ter wereld, zal dit weekeinde in de strijd om de Europa Cup uit komen. AMSTERDAM Theo Verschue ren, wereldkampioen stayers, een van de hoofdfiguren dn het geschil tussen UCI en KNWU over de gang makers, zal dn San Sebastian niet deelnemen ais hij wiet met Koch mag rijden. De Belgische titelhou der, gistermiddag aan het trainen in Amsterdam ("waar moet ik anders") staat vast op zijn standpunt. "De Belgische bond", vertelde Verschue ren, "heeft niet te bepalen met wie ik moet rijden. Het is een heel een voudige affaire, dk rijd met de Ne derlander Koch of anders niet. Al geeft de bond mij 10.000 gulden, dan kruip ik niet achter een ander. Ik laat me door niemand de benen bre ken. Achter Koch ga ik blindelings, mat een ander doe ik dat niet. Dan zou ik als ik niet met Koch mag rij den, liever onmiddellijk naar huis terug keren". Bruno Walraven, als gangmaker van Horts Gnas. ook zeer betrokken in de kwestie van alleen rijden achter gangmakers van de zelfde nationaliteit bij de wereld- kaan pioenschappen', zal dit weekein de met de Duitse ploeg naar San Sebastian vertrekken. "Als de UCI niet akkoord gaat met gangmakers en stayers van verschillende naties, zou ook Gnas niet aan de start ver schijnen. Wij zelf weten ook wel dat er iets moet veranderen in de staye- rij, maar niet op deze manier. Je kunt goede stayers niet verplichten achter slechte gangmakers te gaan rijden". Mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong, de voorzitter van de KNWU. verwachtte dat maandag in San Sebastian de zaak over het nieuwe reglements-artikel van stayers en gangmakers tijdens de vergadering van het UCI-bestuur zal worden be sproken. „De brief, die wij over deze affaire van de UCI hebben ontvan gen. was niet duidelijk. Wij weten nog niet precies welke maatregelen de anitemiatolonale federatie over weegt. Zeker is dat zij ons hun moeilijkheden willen laten opknap pen en daratoe voelen wij ons niet geroepen. Wij hebben bovendien aan alle voorwaarden voldaan door slechts Nederlandse renners mee Nederlandse gangmakers in te schrijven. Wij wachten af tot in San Sebastian. Karstens naar BIC Zege Zoetemelk QUILLAN Joop Zoetemelk heeft gisteren in Quillan (Frankrijk) een criterium voor prof wielrenners ge wonnen. Zoetemelk legde de 100 km af in 2 uur en 30 minuten. Hij had een voorsprong van 20 seconden op de Spanjaard Pedro Torres. De Fransman Martellozzo werd derde in dezelfde tijd als Torres. Luis Ocana, winnaar van de Tour de France, fi nishte als dertiende op dertig secon den van de winnaar. Gerben Karstens (31), sinds het voorjaar woonachtig in Frankrijk, heeft een tweejarig contract gete kend met de Franse ploeg BIC. Tot nu toe was Karstens in dienst van Rokado (West-Duitsland). Het is de bedoeling dat de "Karst" voorname lijk zal uitkomen in klassiekers en niet te zware etappewedstrijden. "Als de Tour de France 1974 net zo zwaar wordt als dit Jaar, dan hoef ik niet deel te nemen", aldus Kars tens. ADVERTENTIE HEDENAVOND topbasketbal in Sporthal te LISSE. Aanvang 20.30 uur Levi's Flamingo's tegen All West-Coast Selection (U.S.A.) Toegangsprijs f 3,p.p. Ajax: 9-0 VEGHEL Ajax heeft gister avond uitgeprobeerd hoe het gaat zonder Cruijff. Terwijl de Amster damse spits in bange afwachting in Zeist vertoefde, speelde zijn vereni ging voor 5000 toeschouwers tegen de amateur derde klasser Blauw Wit '38. Hoewel niet alleen Cruijff ont brak (ook Blankenburg, Neeskens, Stuy en Krol kwamen wegens bles sures niet in het veld) won Ajax met niet minder dan 90. By rust was de stand 40. Kleton (4x), Keizer (2x), Arnold Mühren, Suurbier en Haan zorgden voor de doelpunten. Tennis Betty Stöve heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het damesenkelspel van een internationaal toernooi dat in het Amerikaanse Wall Township wordt gehouden. De Nederlandse versloeg Marcie Louis (VS) met 64, 6—2. Waterpolo Het Nederlandse Jeugdteam heeft gisteren zyn tweede wedstrijd voor het Europees kam pioenschap in Duisburg met 5—2 verloren van Zuid-Slavië. Voetbal De eredivisiewedstryd Sparta FC Den Haag is verscho ven van zondagmiddag naar mor genavond. Dit is geschied op ver zoek van Sparta, dat sinds kort in het bezit is van een lichtinstallatie. Sparta hoopt hierdoor meer bezoe kers te trekken. Regering wil fusie toetsen maar mag niet DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren gezegd, dat de regering het betreurt, dat zy geen wetteiyke mogeiykheid heeft om de op handen zynde fusie van het ver zekeringsconcern Delta Lloyd met Commercial Union (dan wel Natio nale Nederlanden) te toetsen. Het kabinet heeft gisteren uitvoe rig over deze zaak gesproken. De meest betrokken minister hebben opdracht gekregen zich intensief te informeren over de feiteiyke gang van zaken. "We moeten meer infor matie hebben, anders kunnen we geen gefundeerd oordeel geven", zei Den Uyl. De minister-president herinnerde eraan, dat zowel in het programma van de christen-democraten als van de progressieven de mogeiykheid van toetsing van fusies door de overheid wenseUjk wordt genoemd. Het kabinet overweegt op dit punt iets te ondernemen. Gisteren is de invoering van een meldingsplicht voor fusies ter sprake geweest. Johnny Woodhouse neemt de TROS-fans vanavond (Nederland II, 21.35 uur) mee op een muzikale reis. Hij voert de kijker mee naar Italië, Wenen en verder nog langs de Rijn. Medereizigers zijn de zanger Willy Caron, hei Eindho- vens Jongenskoor en het West- lands Mannen- en Meisjeskoor. DEN HAAG Met ingang van 1 december moeten nieuwe auto's ont stoord zyn. Zy mogen geen radio storingen veroorzaken. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met deze door de PTT voor gestelde maatregel. De samenwer kende organisaties op het gebied van het wegvervoer zullen voor de inwerking treding van de maatregel nader door de PTT worden ingelicht. DEN HAAG Kotalla wordt niet vrijgelaten. Minister-president Den Uyl heeft gisteravond gezegd dat 'n bericht over de op handen zijnde vrijlating van een van de drie Duit se oorlogsmisdadigers die nog ge vangen zitten "op niets berust". Ook van de andere twee wordt geen vrij lating overwogen. Bouwondernemers tegen Gruyters' maatregelen DEN HAAG De Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers heeft ernstige bezwaren tegen de maatregelen van minister Gruyters Volkshuisvesting en Ruimtelyke Or dening), die van plan is de huren in geliberaliseerde en geharmoni seerde gebieden aan maxima te bin den. Volgens de vereniging komt er dan van een werkelijke huurharmonisatie en huurliberalisatie niets terecht. De NVB acht deze maatregelen discriminerend omdat hierdoor be woners met te lage huren biyvend kunnen worden bevoordeeld en lager gesalarieerde woningzoekenden (Jon ge gezinnen met een bescheiden in komen) de dupe zullen worden om dat de doorstroming wordt afgeremd en er dus minder goedkopere wo ningen vry zullen komen. LEIDEN In het kader van de uitwisseling LeidenOxford komt vanavond een team van tien tennis spelers- en speelsters uit Oxford in Leiden aan voor het spelen van een aantal wedstrijden. Dinsdagmiddag zal de Engelse ploeg in de Burgerzaal van het stadhuis door B. en W. worden ontvangen. Het wedstrijdprogramma ziet er als volgt uit; maandag 20 augustus: Roomburg Oxford (10.30-18.00) op de banen van het tennispark Roomburg aan de Kanaalweg. woensdag: Unicum Oxford (10.30- 18.00 uur op het tennispark aan de Haarlemmerweg. Vrijdag: Leidsche Hout Oxford (10.30- 18.00 uur) op het tennispark van de Leidsche Hout. Na deze wed strijd volgt de afscheidsavond met 'n barbecue voor gasten en gastvrouwen en -heren.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11