EIDSCH m DAGBLAD VIXON: IK WIST VAN NIKS OVERVALLERS SNEL GEPAKT Dow en Philips gaan niet samen SIM BGW vandaag SLASAUS Barbecue gevaarlijk w m heptische reacties op rede en witboek LEIDSCH DAGBLAD Vrachtwagen met acht ton kaas zoek MAME1\ v.a. 18 jaar Liiba voor alle uitzendkrachten Nieuwe Rijn 35 - Leiden - Telefoon 0171040341 „Draai Nixon weg en vervolg film 3NDERDAS 16 AUGUSTUS 1973 OPGERICHT I MAART I860 34095 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN laagwater Ruim 400 Zuidmolukkers Men vandaag met een gro- demonstratie voor de In- nesische ambassade duide- fc gemaakt dat zij blijven rijden voor de onafhanke- ïheid. De demonstratie te ontaarden in een lomdat zich ook tientallen O-Indonesische Zuidmoluk- rs rond het ambassadege- hadden verzameld, kderdtachtig man politie ït te voorkomen dat de bei- martijen slaags zouden ra- en. Op de foto: pro-Indone- 8che demonstranten op het nbassadehek schreeuwen en helden naar langstrekken- e Zuidmolukkers. nhoudend warm warm met later op de dag H|k hier en daar een onweersbui. zwakke wind uit uiteenlopende togen. Minimumtemperaturen on- f 15, maxima morgen omstreeks aden. (Opgemaakt om 12.20 uur) 17 AUGUSTUS op te 5.26 uur; onder te 20.00 uur. op te 20.38 uur; onder te 9.29 GOUDA Twee Jongelui, die van ochtend om kwart voor negen het postfiliaal aan de Jan van Beau- montstraat in Gouda van 16.000 gul den beroofden, hebben van het geld weinig profijt gehad. Nadat onmiddellijk groot alarm was geslagen en alle wegen - vooral de controle op de rijkswegen van en naar Gouda was intens - waren af gezet werd het tweetal door de rijks politie aangehouden. Zij waren nog in het bezit van de buit en werden voor verhoor overgebracht naar het politiebureau in Gouda. Met de woorden: "Dit is een bank overval. Allemaal rustig blijven" stapte het tweetal vanochtend de bank binnen. Zij dreigden het aan wezige publiek en lokettiste mevr. v.d, Ende met een pistool. De loket tiste dacht aanvankelijk dat het een grap was, maar zag toen dat een van de mannen over de balie sprong en geld weggriste. In enkele ogenblikken waren ze ook weer verdwenen met de witte Peu geot. De deuren van het bankgebouw werden na de overval hermetisch gesloten. Publiek werd gevraagd naar een signalement dat onmiddel- Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 31 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. lijk werd doorgebeld naar de surveil lanceauto's. In de directe omgeving werden alle parkeerterreinen afge zocht. Volgens een van de getuigen waren het jongens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar. BODEGRAVEN Bij de firma Van Es in Bodegraven is vannacht een vrachtwagen met acht ton kaas, ter waarde van f 35.000, gestolen. De daders hadden de aanhanger, die ook vol met kaas zat, losgekop peld; kennelijk om zich sneller uit de voeten te kunnen maken. Volgens ooggetuigen, die er overi gens weinig aandacht aan besteed den omdat zij veronderstelden dat personeel van de firma Van Es zich reisklaar maakte, reed de wagen vannacht omstreeks twee uur weg Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De president probeerde zichzelf af te schilderen als iemand die er van meet af aan op uit was geweest om de feiten over de affaire te achterha len en bekend te maken. Maar tege lijkertijd zei hij vastbesloten te zijn om de geluidsbanden met Waterga- te-gesprekken geheim te houden. Die gesprekken waren immers vertrou welijk geweest, en het confidentiële karakter mocht onder geen voor waarde worden aangetast. Geen di plomaat, Congreslid of adviseur zou in de toekomst immers dan nog vertrouwelijk met de president wil len spreken. Geen nieuws De reacties op de rede zijn nogal sceptisch. Er staat ook niets nieuws in. Ook in het witboek, dat Nixon's advocaten tegelijkertijd uitgaven heeft geen enkel belangrijk nieuw punt naar voren gebracht. Senator Muskie, democraat, eens presiden tieel kandidaat, was niet onder de indruk. Senator Goldwater, Repu blikein, ook niet, al vond die wel dat Nixon gelijk heeft in het zich op de toekomst richten. Senator Montoya een van de leden van de Waterga- te-commissie meent dat de president gefaald heeft in zijn poging het Amerikaanse publiek in te lichten, en senator Baker, Republikein en vi- ce-voorzitter van de commissie be paalde zich ertoe door voorzichtig te stellen dat iedere informatie van Nixon alsnog welkom wels. De echt genote van de president meent dat Nixon "tot het hart van het Ameri kaanse volk heeft gesproken". Als dat zo is moeten de opinieonderzoe ken hun uitslagen snel herzien. MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg. Tel, 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN (4000 m') Lange Gracht 5"(aan de City-Ring).Tel. 01710-21645' bij molen De Valk. Parkeerplaats voor 1000 auto's. DEN HAAG Philips Duphar zal niet samenwerken met Dow Chemi cal. Na uitvoerige studies zijn de beide bedrijven tot de conclusie ge komen dat er onvoldoende argu menten zijn voor deze samenwerking De gemeenschappelijke studie begon in december van het vorig laar Philips heeft vandaag bekendge maakt dat de netto-winst in het tweede kwartaal is gestegen met 45 procent, namelijk van 140 tot 203 miljoen. De Philipsomzet steeg in die periode met 15 procent tot 5441 mil joen. DEN HAAG Het aantal onge lukken met barbecuefeestjes is de laatste tijd fors toegenomen. Hoewel er dit Jaar nog geen doden zijn ge vallen in tegenstelling tot vorig Jaar ligt het aantal ongelukken veel hoger. Oorzaak is de manier waarop veel mensen met hun barbe cue omspringen. Dokter R. P. Hermans, directeur vacn de Nederlandse Brandwonden- stichting, noemt die manier levens gevaarlijk. De ongelukken gebeuren allemaal bij het gieten van spiritus of zelfs benzine op de gloeiend.? houtskool. Dokter Hermans zei ons vanmor gen geen exaote cijfers te kunnen geven, maar zijn indruk dat „het met de barbecue wel eens uit de hand zou kunnen lopen" wordt ge deeld door de directeur van de Rot terdamse GGD, prof. D. L. Bui'erna. Volgens deze laatste is het aantal ernstige ongevallen in Rotterdam en omgeving gelukkig nog gering. Dokter Hermans, die zelf chirurg is aan het in brandwonden gespe cialiseerde Beverwij kse Rode Kruis Ziekenhuis, waarschuwde gisteren via de radio tegen het brandge vaar bij barbecue-parties. In zijn ziekenhuis worden op het ogenblin vier min of meer ernstige patiënten verpleegd: enige tijd geleden wer den er in het Academisch Ziekenhuis van de Amsterdamse Vrije Univer siteit in één weekend niet minder dan 17 slachtoffers binnengebractr Prof. Burema: „Vaak denkt men; die ellendige houtskool wil niet gloei en en dan gooit men er nog maar wat spiritus op. Het resultaat kan zijn dat de fles of flacon explodeert". Dokter Hermans wijt het toene mende aantal ongelukken, behalve aan onvoorzichtig handelen, aan het feit dat barbecuen steeds meer in de mode komt. RODIER DE FRANCE KLAASSENS BRESSTRAAT ÏM AB LEIDER Wie het eerst komt kan de allerbest betalende banen kiezen. Verdien even een klap geld We zitten om je te springen! 20 PAGINA'S De drijvende bok Arend van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit- Tak heeft vanmorgen het voor de Wassenaarse kust drijvende ma rine-vliegtuig "in de tang" geno men. Het vliegtuig, een Breguet- Atlantic van de Marine Lucht vaart Dienst, dat gisteren een ge slaagde noodlanding op zee maak te, wordt naar Den Helder ge sleept. Voor de marine betekent het een "total loss" van 22 miljoen gulden. Het toestel is niet bruik baar meer omdat corrosie door het zoute water onherroepelijk gevaar zou opleveren. Wel zullen sommi ge materialen nog voor testdoel einden kunnen worden gebruikt. Het vliegtuig zal van Den Helder naar het vliegveld „De Kooi" wor den gebracht. Voor een uitgebreid verslag van de sensationele ge beurtenissen voor de kust van van Wassenaar PAGINA 7 Amerika heeft N-.rd-Vietnam ge waarschuwd. zich niet tot nieuwe avonturen te laten verleiden nu de bombardementen zjjn gestopt PAGINA 4 0 Mireille Mathieu zingt rustig door, zonder zich uit te laten over mo gelijke trouwplannen PAGINA 5 Voorzitter Choufoer van de FBO is boos op het bondsbestuur van de KNVB PAGINA 11 deze week fles 0,75 liter spaar mee voor 6 gevel kopenachctefc f8,95 +35sterretjes Politiek gezien heeft de rede het tegenovergestelde effect van wat df president ermee hoopte te bereiken, en men vraagt zich af wat hij hierna nog kan aan voeren. President Nixon rekent er kennelijk op dat verdere ver klaringen niet meer nodig zul len zijn, en dat het spectacu laire aspect van Watergate is uitgespeeld. Dat kan niet an ders dan een ernstige misreke ning zijn. De verhoren worden na het zo merreces van de S'-naat hervat. Daarna zal de commissie zich verdiepen in de Witte Huls-sa- bot a ge van de Democratische verkiezingscampagne en in de groezelige financiën van presi dent Nixons herverkiezingscom missie. In New York zullen Nixons ex-ministers Stans n Mitchell in de herfst terecht staan wegens frauduleuze prak tijken in de Vesco-affaire. Om streeks die tijd worden ook de eerste dagvaardigingen ver wacht van de speciale aankla ger. Wat de president ook wensen kan, Watergate is niet met een rede voering weg te praten. Het feit dat hij nu al zijn kruit verscho ten heeft, heeft zijn positie niet versterkt maar verzwakt. Mr. H. L. Leffelaar (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Wederom heeft president Nixon van nacht in een televisietoespraak benadrukt dat hij onschul dig was aan de Watergate-affaire. Hij was vooraf niet op de hoogte geweest van de poging om in het democrati sche hoofdkwartier in te breken, en achteraf had hij geen enkele hand gehad in de poging om de zaak in de doofpot te stoppen. ,,Dat was en is eenvoudigweg de waar heid". Het bleek al gauw dat de president genoeg had van de hoorzittingen van de Watergate-senaatscommissie. Herhaaldelijk en in steeds sterkere bewoordingen drong hij er bij het Amerikaanse publiek op aan om daar een eind aan te laten maken. De senaatscommissie, aldus de pre sident, is geobsedeerd door het ver leden. Aan wetgeving, belangrijk voor de toekomst, komt het Con gres niet toe. „De tijd is gekomen om Watergate over te dragen aan de rechter, waar de vraag over schuld of onschuld thuis hoort". De presi dent vroeg tenslotte de steun van net Amerikaanse publiek om te voorko men, dat Watergate wordt geëxploi teerd, teneinde hem, Nixon, ervan te weerhouden datgene te doen waar voor hij gekozen was. Onpopulair Aan niets was te merken dat de president de laatste opinieonderzoe ken had gelezen, waarin hij met een vertrouwen van 31 procent de minst populaire regeringsleider van de laatste twintig jaar was geworden. Hij had voor het karakter van zijn toespraak de weg van de aanval ge kozen: „Na 12 weken en 2 miljoen woorden van getuigenis op televisie, hebben we het punt bereikt, waarop we door Watergate, zaken laten ver waarlozen, die voor de toekomst van veel meer belang zijn", zei hij, zinspelend op de economische toe stand, en de buitenlandse politiek. Het was wellicht de meest belang rijke toespraak uit Nixon's 27-jarige stormachtige politieke loopbaan. Het werd niet zijn meest overtuigende. De Amerikaanse president ging niet in op alle vragen die in de 37 hoor- zittingsdagen van de Watergate-se- naatscommissie naar boven zijn ge komen. Slechts een van de 35 getui gen, zei, hij, John Dean, had de in druk gevestigd dat de president bij het schandaal betrokken was. Maar bewijzen daarvoor had Dean niet gegeven. Dean's getuigenis was slechts gebaseerd geweest op indruk ken. Bovendien hadden alle andere getuigen hem tegengesproken. Verzekeringen Zowel van Dean als van de FBI, die een onderzoek naar de inbraak in het Democratische hoofdkwartier hadden ingesteld, had Nixon keer op keer de verzekering gekregen dat er slechts zeven schuldigen waren en dat niemand van het Witte Huis er mee te maken had. Ik geloofde hen, zei de president nu, en ik hechtte dus geen waarde aan de krantebe- richten die rapporteerden dat de zaak in de doofpot was gestopt. Nixon weet Watergate in de eerste plaats aan al te ijverige leden van de her verkiezingscommissie, maar zocht de werkelijke schuld bij de onrust van de jaren '60, toen militanten het recht in eigen hand probeerden te nemen. Die extremisten hadden bij gedragen tot de extremiteiten van Watergate. NEW YORK Ongeveer 500 of ficiële en onofficiële „vijanden van het Witte Huis" hebben gis teravond gezamenlijk in een res taurant in New York naar de re de van president Nixon over de Watergate-affaire geluisterd en met boe-geroep en kreten van afkeuring becommentarieerd. De bijeenkomst was aangekon digd als „een avond met de vijan den". Het bestaan van de lijst van vijanden werd bekend tijdens een hoorzitting van de Senaats- commissie-Ervin. Dagbladcommentator Jimmy Breslin, die ook op de lijst stond, bood verzilverde troffels aan de verslaggevers van de Washington Post Carl Bernstein en Robert Woodward aan, die het nieuws brachten dat tenslotte leidde tot de Watergate-onthullingen. De troffels droegen de inscriptie „graaf verder". Een plaatselijk televisiestation, dat een flim, getiteld „duel" on derbrak voor het uitzenden van de toespraak van Nixon, deelde mee dat 47 kijkers hadden gebeld met het verzoek de president van het scherm te laten verdwijnen en verder te gaan met de film.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1