EIDSCH DAGBLAD WEGEN WEER OVERVOL jnd in 't verkeer eter beschermen Massale uittocht op zomerse zondag LEiDSCH HÉ DAGBLAD CARAVELLE STORT NEER: 85 DODEN? Rapport ziet toekomst voor kleinere werf Straat in ban van daken- renner 'Fouilleren Schiphol onwettig" SNELHEIDSRIT MET AUTOPED VAN DER VELDE Citroen NDAG 13 AUGUSTUS 1973 OPGERICHT I MAART 34092 DAGBLAD VOOR LEIDfcN EN OMSTREKEN Al tuas het op de Kaag niet zo druk als op de kl! erlandse wegenwaar fi- ^yóan vele kilometers geen onderingen waren, het jiige weer had heel wat l^liefhebbers die kant gedreven. Op het water wit van de zeilen, zo op de terrasjes langs water zwart van de men- Onze fotograaf (Jan iast) legde eze drukte 1 op deze levendige plaat op de achtergrond "Het ijl upas" op het Kaageiland. HAAG Gelijk met het schoolseizoen komen acties het kind beter te be en in het verkeer: per Jaar vijfhonderd spelende kinde in het verkeer, tienduizend 3i raken gewond. Eén van de ideren die nu wordt geboren trokken raken bij een ver- igeval. onthutsende wetenschap en irenlange machteloze strijd ir toe geleid dat de pressie- ,Stop de kindermoord" en de ndse Vereniging ;ers hun acties zullen gaan oppen. Ze willen zowel bij bij overheid een mentali- andering te weeg brengen. I. v. d. Does van de igersvereniging„N iemand et meer accepteren, dat dit v aar wel weer een rampjaar De Nijmeegse politie heeft op eigen initiatief al besloten de kinde ren extra bescherming te geven bij de aanvang van het nieuwe school seizoen. Dit omdat de ervaring heeft geleerd dat kinderen na de lange zomervakantie het verkeer doorgaans ontwend zijn geraakt. Via affiches op de dienstauto's en verscherpte surveillance hoopt men te bereiken, dat weggebruikers op de wegen naar en rond de lagere scholen en kleuter scholen extra waakzaam zullen zijn. In het Noordhollandse dorpje Ab- bekerk heeft het raadslid J. C. Har- tog voorgesteld te verbieden dat kin deren van vier jaar en jonger zonder geleide op straat lopen. Het ge meentebestuur onderzoekt momen teel de juridische kant van de zaak. Als het raadslid zijn zin krijgt, zal Abbekerk als eerste gemeente in ons land een dergelijke verordening krij gen. houdend warm zonnig en warm weer met I imtemperaturen van 27 tot 31 maar, in het Waddengebied en- feden dager. Meest matige wind ft tot zuidoost. Minimumtempe- J. omstreeks 13 graden. (Opgemaakt om 12.20 uur) 14 AUGUSTUS Drie diefstallen Een 21-jarige Noordwijker heeft gisterochtend drie diefstallen gepleegd. Hij ging op stap met een gestolen Opel Kadett, nam een bromfiets, toen de bezine op was en „ruilde" die weer voor een Ci troen bestelauto, waarmee hij naar Rotterdam wilde. Maar toen hij in Leidschendam politie zag, sloeg hij meteen een zijstraat in. Dat trok de aandacht. Na een achtervolging werd de Noordwijker in Voorburg klem ge reden. i<- Ier kennismaking 4 weken voor de halve prijs. 3 Ik word abonnee per 28 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: s adres: i plaats: gironummer: fokje zwart maken, bon Invullen In open envelop zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, itwoordnummer 214, Leiden. De vereniging van voetgangers zou het toejuichen wanneer andere ge meenten het voorbeeld van Abbekerk zouden volgen. Mevrouw Van der Does:„We zijn hier al twintig Jaar- voor aan het pleiten, voor dit soort maatregelen, die in Denemarken en Polen al van kracht zijn. In Polen moet je vierhonderd gulden boete be talen als je een kind onbeschermd door het verkeer laat gaan'. De Vereniging van Voetgangers en de pressiegroep Stop de Kinder moord hopen vooral door het op zetten van plaatselijke actiegroepen veel te bereiken. Overal zal worden nagegaan of de scholen wel veilig bereikbaar zijn. LA CORUNA Een Caravelle van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Aviaco, die uit Madrid was vertrok ken, is vandaag neergestort op drie kilometer van het vliegveld van La Coruna. Dit gebeurde op het ogen blik, dat het toestel zich gereed maakte voor de landing. Volgens het semi-officiële Spaanse persbureau Cifra moet worden gevreesd, dat alle inzittenden van het vliegtuig om het leven zijn gekomen. Naar verluidt had het toestel 85 mensen aan boord. De Caravelle was op een geregelde vlucht van Madrid naar La Coruna, in het noord-westen van Spanje. Cifra meldt nog, dat het toestel op huizen is neergekomen. DEN HAAG De toekomst biedt mogelijkheden voor de middelgrote en kleine werven in ons land. Dat is de conclusie van een ingrjjpend struc tuuronderzoek dat de afgelopen jaren is verricht door de Stichting Neder landse Scheepsbouwindustrie. Het rapport dat vanmiddag werd toegelicht door oud.minister Bakker van Verkeer en Waterstaat consta teert -dat deze bedrijfstak met vijf tienduizend werknemers wel zwakke plekken vertoont, maar men niet ln een mineurstemming behoeft te ver keren. Oud-bewindsman Bakker: „Er zal een aantal belangrijke investeringen moeten worden gedaan, dat moet leiden tot een nieuwe structuur voor deze bedrijfstak". UTRECHT (ANP) „De ge- heimziinmige dakemremmer" noe men de bewoners varn de Piet Heomsbnaiat im Utrecht de man, die 's nachts op de daken klimt, op de ramen bonst en door de ruiten gluurt. De man jaagt de bewoners - en vooral de kinde ren - zo de stuipen op het lijf, dat ze eigen bewakingsploegen hebben gevormd. Al vele nachten lang voert de politie extra surveillancediens ten uit in de omgeving van de Piet Heinstraat. Het afglopen weekeinde is ze ook weer ver schillende keren gealarmeerd door ongeruste buurtbewoners. Zondagnacht om half één kwam de melding binnen, dat de man over een muur achter een van de woningen was ge klommen. Vijftig bewoners van de Piet Heinstraat hadden hem een school aan de Abstederdijk binnen zien vluchten, maar toen de politie de school door zocht vond zij niemand. Om half drie moesben twee surveillancewagens naar de Bloesemsbraat, waar enkele mannen zich verdacht ophielden bij de daar geparkeerde auto's. Het bleek een van de bewa kingsploegen uit de Piet Hein straat te zijn. De „bewakers" noteren alle kentekennummers van auto's die in hun straat ko men en een van die auto's stond in de Bloesemstraat voor een pand waai-van de bewoner, die zich even voor het raam had laten zien, door enkele leden van de ploeg als de dakenren ner werd herkend. Bij nadere confrontatie bleek dat een ver gissing te zijn. De politie heeft laten weten dat zij wel begrip heeft voor de „maatregelen" van de mensen uit de Piet Heinstraat, maar dat al te voortvarende activiteiten van de bewakingsploegen niet op prijs warden gesteld. DEN HAAG Het fraaie zomerweer heeft dit weekeinde voor een massale uittocht gezorgd. De kuststreek was de grote trekpleister, maar ook de bossen en de plassen waren erg in trek. Gevolg van de uittocht was dat op tal van we gen in ons land kilometerslange files ontstonden. Vooral rond de verkeersruit Oudenrijn ontstond een vrij wel onont warbare knoop van vele duizenden auto's. Om elf uur gisteravond stond er op de rijksweg Amsterdam-Hoevela ken nog een file van zes kilometer De file was ontstaan als gevolg van een ernstig ongeval bij het Eemvia- duct in Baarn waarbij drie mensen om het leven kwamen, en twee per sonen zwaar gewond werden. Een auto uit de richting Amster dam kwam bij een inhaalmanoeuvre via de brede middenberm op de an dere rijbaan terecht. Daar ontstond een botsing met een tegenligger. Op de provinciale weg 8 onder Wis- senkerke op Noord Beveland kwa men bij een frontale botsing gister middag twee mensen om het leven. Eveneens twee doden vielen er In de nacht van zaterdag op zondag in het Noordhollandise Schoorl. Ook hier botsten twee auto's frontaal. Gisternacht vloog in Gemert een auto met grote snelheid uit de bocht en kwam tegen een boom tot stil stand. Twee van de vier inzittenden kwamen om het leven, twee anderen werden ernstig gewond. Bij een verkeersongeluk in Heer- hugowaard zijn de afgelopen nacht waarschijnlijk twee personen om het leven gekomen toen een auto in de berm terecht kwam, over de kop sloeg en in de Ringvaart terecht kwam. De bestuurder verdronk; een tweede inzittende wordt nog vermist. Dodelijke ongevallen deden zich verder voor in Deurne. Eemnes, Em- meloord, Rosmalen, Venlo, Aalten, Steenwijk en Hillegom. Daar botste de 48-jarige Joh. van Vliet uit Hille gom met zijn bromfiets tegen een auto toen de man door een rookko lom reed, die was ontstaan doordat men langs de weg riet aan het ver branden was. FILES Op de overvolle autowegen bleef het aantal ongelukken afgezien van het ongeval bij Baarn beperkt, tot materiële schade, die ontstond door het rijden in files. Op de Zee landroute tussen de Grevelingendam en Oude Tonge stond gisteren op een gegeven ogenblik een veertien ki lometer lange rij auto's. Nog erger was het op de rijksweg Arnhem-Utrecht-Den Haag. Tussen Maarn en Oudenrijn stond een 20 kilometer lange file en tussen Bode graven en Oudenrijn was de rij auto's zelfs 35 kilometer lang. VERDRONKEN Tienduizenden zochten het afgelo pen weekeinde verkoeling in het wa ter. Voor enkelen werd het een fa taal bad. In het zwembad in Groes- beek verdronk een 26-jarige man, die vermoedelijk na sluitingstijd in 't bad is gaan zwemmen. Een vierjarig Jon getje uit Hilversum verdronk gister middag in de speelvijver van het Naardense recreatiegebied. Bij het spelen in een weiland ver dronk gistermiddag een tweejarig kind uit het Noordbrabantse Berli- cum en vanochtend werd bij Kijk duin het stoffelijk overschot gevon den van 'n 25-jarige man, die woens dagmiddag bij het zwemmen in een muistroom terecht gekomen was en werd vermist. Overigens blijft het weer in Eu ropa ook de komende dagen nog zee< fraai. In Nederland worden voor morgen temperaturen van boven de dertig graden verwacht. In Noorwe gen en Schotland steeg de tempera tuur gisteren tot 20 graden en in Zuid-Frankrijk en Spanje zelfs tot rond 35 graden. Het warme weer wordt veroorzaakt door 'n hogedruk- gebied dat zich langzaam oostwaarts verplaatst en morgen boven de Oostzee wordt verwacht. Jurist: DEN HAAG De Amsterdamse jurist mr. Ed Emmering heeft in het Nederlands Juristenblad de vraag opgeworpen op welke wet eigenlijk fouillering berust, die na de fre quente kapingen van vliegtuigen niet alleen in ons land maai- ook elders op luchthavens gewoonte is gewor den. Volgens hem is de fouillering, op zichzelf een zeer wenselijke maat regel waar alleen kandidaatvliegtuig- kapers bezwaar tegen zullen hebben, onwettig. Als de wettelijke grondslag ont breekt en als de rijkspolitie dus zon der wettelijke basis zo'n fouillering uitvoert dan bestaat volgens mr. Em mering de mogelijkheid dat deze dienst, ook als de dreiging van vlieg tuigkapingen er niet meer zou zijn, op eigen initiatief ofwel op instruc tie van de procureur-generaal bij het gerechtshof, of mogelijk op bevel van de minister van justitie, fouilleringen toepast voor andere doeleinden of met andere motieven. In de bestaande wetgeving heeft mr Ed Emmering zelf geen voldoende grondslag voor de fouillering kunnen vinden. Voor de fouillering zou volgens mr. Emmering een wettelijke bepaling geformuleerd moeten worden die voor het parlement aanvaardbaar is. George Habasj, de leider van het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, heeft Amerika er van beschuldigd de hand te hebben gehad in de Is raëlische kaping van een vlieg tuig bij Beiroet, welke zaak he denavond in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal wor den behandeld PAGINA 4 Bouwbond van het Christelijk Na tionaal Vakverbond meent, dat het NVV de oude klassestrijd weer oproept PAGINA 5 Maar een zeer groot deel maar liefst zes pagina's van deze krant is aan de sport gewijd. Het was gisteren de eerste betaaide- voetbaldag. En meteen al een ver rassing van de eerste orde. Het zo bescheiden geachte FC Am sterdam, dat in spits Nico Jansen de grote uitblinker had, versloeg het "gouden" PSV met 21. Ajax sloeg pas 25 minuten voor het einde toe tegen FC Gronin gen. Overigens wei vernietigend: 04. Minder gemakkelijk ging het Feyenoord af, dat in de eigen Kuip de Go Ahead Eagles met moeite (10) kopje onder liet gaan. Maar al mag Koning Voetbal sinds gisteren weer regeren, het sportrjjk heeft hü nog lang niet alleen. Jos Hermens haalde b.v. maar liefst achttien seconden van zijn 10.000 meter record af. Toine Hezemans kwam door een zege op Zandvoort weer wat dichter bij het Europees kampioenschap voor toerwagen-coureurs. En Jo- han Heins versloeg in Dublin tij dens een concours hippique zijn leermeester Alwin Schockemöhle. Met vriendschappelijk amateur voetbal en nog veel meer PAGINA'S 9—14 ROTTERDAM Met het oog op de veiligheid van de berijder heeft de Rotterdamse politie gisteren een autoped met hulpmotor in beslag ge nomen. De 11-jarige jongen reed met zijn gemotoriseerde step, waarvan het frame was doorgebogen, op een afgesloten gedeelte van rijksweg 20. Hij behaalde snelheden van 40 km per uur. Omdat de Jongen geen strafbaar feit pleegde ls geen proces LEIDEN tegen hem opgemaakt. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 tel. 1441 Zoeterwoudseweg 23 tel. 33741 De advocaten Ricardo Balbin (rechts) en Fernando de la Rua (links) op het congres van de ra dicale Civic Union in Rio de Ja neiro dat hen koos als kandidaten voor het presidentschap en vice- presidentschap bij de Argentijnse voor het presidentschap en vice- verkiezingen op 23 september a.s. Zij nemen het dan als enigen op tegen de vroegere "sterke man" Juan Peron en diens echtgenote.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1