orll misschien Amerika's rootste massamoordenaar AT,ARM VOOR DF.FI VAN THAISE LEGER Nieuwe Israëlische aanval op Libanon? IGHEIDS- nSIAG jCHIPHOL? Plan voor moord op Makarios Spoedig rede van Nixon DOSSIERS VAN Veroordeling SPIRO AGNEW van studenten OPGEVRAAGD in Zuid-Afrika in vogelvlucht in vogelvlucht IAG 11 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND Ion (afp, dpa, upd - rtge electriciën Dean Corll ton zal zeer waarschijn- (ynerika's grootste massa- ar de geschiedenis ingaan, dag had de politie reeds 24 overschotten op gegraven ens. die meestal na sadis- teringen door Corll om het ren gebracht, vermoedelijk lip van twee vriendjes. Vol- olitie zou een van hen, de Henley, die Corll op het wist dood te schieten met n revolver, hebben verteld 'n andere jongen, de acht- David Brooks, vijf tot tien igen voor ieder slachtoffer, «brachten naar homosexue in het huis van Corll in jjaal aantal slachtoffers zal de dertig belopen. Van de aven lijken heeft men tot alleen dat van David Hil- nnen identificeren, die in rerdween. Zijn ouders had- ds voor zijn opsporing een a «ïing uitgeloofd. Intussen u leide overlevenden, Elmer bi David Brooks, begonnen el- beschuldigen. Brooks, die n en getrouwd is, vertelde de t Henley zich zeer sadis- »i roeg en er behagen in e jongens, die hij onder wendsels naar Corll had met uitgestrekte ledema- plank vast te binden, te en ze, na het verrichten e handelingen, te vermoor- h ite record van massamoor- P; ïerika stond tot dusver nog naam van de 38-Jarige Amerikaan Juan Coro- 6 februari van dit jaar tot levenslang werd veroor- ens de moord op 25 zwer- landarbeiders die hij had ?n met een machete aan stukken gehakt en 'n boomgaard de boom- doden" langs de rivier r, 40 kilometer ten noor- Sacramento in de staat had begraven. rermoordde de toen 25-ja rd Speck in een flat in sht verpleegsters. In hst- schoot Charles Whitman o AG De regering over- )lj thiphol voor vertrekkende Het de opbrengst van de- wil men de verscherping itrole financieren. men vooral aan de van elektronische voor het zoeken naar ge en kleding. Ook i8èrwogen het personeels- loe zijn de kosten van de grotendeels voor reke- ustitie. Minister Van Agt mjuist de begroting van erie nog zwaarder te be- efloop van het wekelijkse «ad, waarin de beveili- ie orde kwam, verklaarde regering er vanuit gaat role op dit moment „goed" in de zin van „met K jumbojet blijft volgens relijk. „Dat kunnen we n. We kunnen alleen g dat 't gebeurt kleiner ma- leer controle. Absoluut ga it er niets zal gebeuren zonder het gehele vlieg - te leggen", aldus de mi- zijn vrouw en zijn moeder dood en loste daarna uit een uitkijktoren van de universiteit van Texas een salvo van dodelijke schoten op veer tien andere mensen. Een politieman doodde hem daarna in een vuurge vecht. Tegen de 25-jarige Herbert W. Mullin loopt nog een strafzaak wegens tienvoudige moord in de ber gen bij Santa Cruz iCalifornië). De zogenaamde „Zodiac-moorde- naar" heeft volgens de politie in de jaren 1968 en 1969 zeker vijf men sen vermoord. Zodiac, die in brieven aan dagbladen de verantwoordelijk heid voor zeventien moorden op zich nam, is steeds onvindbaar gebleven. NICOSIA fAFP) Op Cyprus is gisteren officieel bekendgemaakt, dat een nieuw plan is ontdekt, om presi dent Makarios te vermoorden. Dit plan van 'n clandestiene organisatie, stond op een document, dat donder dag door de politie in beslag werd genomen ln de woning van een me dewerker van Grivas, de Griekse oud-officier Stavros kort nadat deze in Limassol was gearresteerd. Vori ge week had president Makarios zelf onthuld, dat zijn garde wapenberg plaatsen had ontdekt en dat hij ge ruime tijd op de hoogte was geweest van een plan om hem te vermoorden. Snelle treinen Gisteren is in Laatzen, bij Hannover in de West- duitse deel staat Nedersaksen, de aanleg begonnen van een spoorbaan voor snel treinverkeer naar het 280 km verderop, in Beieren gelegen Ge- Münden. Het nieuwe traject moet uiterlijk tegen 1985 gereed zijn. Met de aanleg ervan is 4.2 miljoen mark gemoeid. De treinen over de aan te leggen spoorbaan zullen minder stoppen en met een gemiddelde snel heid van 200 km per uur gaan rij den. Cholera In West-Duitsland is een tweede geval van cholera gere gistreerd. Hiermee is het aantal mensen in Europa dat na een be zoek aan Tunesië cholera kreeg, ge stegen tot zeven. De Wereldgezond heids-organisatie in Genève deelde mee dat het jongste cholera-geval vermoedelijk een variant van de ziek te is die niet ernstig is en gemakke lijk bedwongen kan worden. Behal ve de twee cholera-patiënten in West-Duitsland zijn er twee in Zwe den en drie in Groot-Britannië. Marmaris bedreigd Een grote bosbrand bedreigt het toeristen stadje Marmaris op de Middelland- se-Zeekust van Zuid-west-Turkije. De brand heeft al 500 hectare bos verwoest en is nog maar enkele ki lometers van Marmaris verwijderd. De stad heeft in de zomermaanden ruim twintigduizend inwoners. De droogte in Turkije heeft de zomer van dit jaar berucht gemaakt om de bosbranden die erin zijn voorgeval len. Reeds zijn ongeveer 7.500 hec tare bos in as gelegd. Asiel gevraagd De tweede piloot van een Tsjechoslowaaks vliegtuig, dat gisteren in Genève aankwam met een Tsjechoslowaakse volks dansgroep aan boord, heeft aan de Zwitserse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. Het verzoek is in overweging. Niet welkom Israëlische sport journalisten (ook die van de televi sie) zijn niet welkom bij de Univer- siade, welke volgende week in Mos kou begint. Volgens radlo-Jeruza- lem heeft de Academische Sport bond van Israël een telegram gekre gen van de organisators in Moskou, waarin staat dat Israëlische jour nalisten niet ontvangen kunnen Bij een busongeluk, donderdag ten zuidwesten van Cairo, hebben 23 personen het leven verloren. Twaalf inzittenden werden geivond. De chauffeur van de bus moest bij het dorp Faisal uitwijken voor een paard en wagen en reed toen in het diepe water van een bevloeiingskanaal. BEIROET (DPA) —In de Li banese hoofdstad Beiroet is men van mening dat de tekenen erop wij zen, dat Israël een nieuwe inval in Libanon voorbereidt. Israëlische vliegtuigen maken de laatste dagen herhaaldelijk verkenningsvluchten, herhaaldelijk dringen Israëlische pa trouilles Libanees gebied binnen en ontvoeren burgers om hen te onder vragen over de activiteiten van Pa lestijnse guerrilla-strijders en aan de grens op Israëlisch gebied zijn troepenconcentraties waarneem baar. Gisterachtend drongen Israëlische jachtvliegtuigen weer het luchtruim van zuid-Libanon binnen. Donder dag hadden zij zowel boven Syrisch als boven Libanees gebied vlogen. Gisteren ontvoerde een Israëlische patrouille drie jeugdige schaapsher ders met hun kudde, zo melden de kranten. Eveneens uit Beiroet wordt ge meld, dat in Palestijnse vluchtelin genkampen in Jordanië meer dan veertig arrestaties zijn verricht, zo meldt het persbureau „Wafa" van de WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon zal in het midden van de volgende week een rede uitspre ken waarin hij uitvoerig zal ingaan op de tegen hem ingebrachte be schuldigingen in het kader van de Watergate-zaak, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. De Juiste datum en het tijdstip van de rede zijn nog niet vastgesteld en de presidentiële woordvoerder Gerald Warren heeft geweigerd te zeggen, of de Amerikaanse president voor de televisie zal spreken. Palestijnse verzetsbeweging in Bei- verzetsbewegteg die in 1971 uit Jor daanse regeringsfunctionarissen de familieleden van de arrestanten cle- mentieverzoeken en trouwbetuigin gen Jegens Koning Hoessein onder tekenen. „Wafa" weet ook te berichten dat Koning Hoessein zich bereid ver klaard heeft in het oosten van zijn land een steunpunt voor de Per zische luchtmacht af te staan. Po litieke waarnemers in de Libanese hoofdstad zijn van oordeel dat sinds lange tijd weer een campagne te gen Jordanië is begonnen. Op Egyptisch initiatief zijn diplo matieke besprekingen begonnen om de relaties tussen enerzijds Jordanië en aan de andere kant Egypte en Syrië te verbeteren. De Palestijnse verzetsbeweging die in 171 uit Jor danië werd verdreven, beziet dit over leg met argwaan. Chinees bezoek aan Afrika NAIROBI (AP) Tang Ming-tsjao, de hoogste vertegenwoordiger van de Chinese volksrepubliek by de Ver enigde Naties, heeft deze week in Tanzania besprekingen gevoerd met de in Dar-es-Salaam geacoredite-rde ambassadeurs van de diverse Afri kaanse guerrilla organisaties, zo is gisteren in Nairobi uit welingelichte kring vernomen Tang, die vorig Jaar werd benoemd als vice-secretaris generaal voor po litieke aangelegenheden, trustgebie- den en dekolonisatie, bracht een be zoek aan Tanzania in het kader van een Afrikaanse tournee, bedoeld voor het leggen van de eerste contacten met Afrikaanse staatshoofden, voor namelijk over de problemen rond de dekolonisatie. Tang heeft b°so-"kte°ren gevoerd met leiders van de poti-Portugese Fre- limo-beweging en met de anti-Z'Hi- afrikaanse organisatie Swano Ook met vertegenwoordigers ven andere guerrilla-organisers is ""-'♦act ge legd. BANGKOK (Reuter) De Thai se strijdkrachten in twee aan Cam bodja grenzende provincies zijn in staat van alarm gebracht, zo hebben functionarissen in Bangkok gisteren gezegd. De maatregel is getroffen omdat men vreest voor een aanval van de Rode Khmer op de Preah Vi- har tempels in Cambodja, vlak over de Thaise grens. Amerikaanse luchtaanvallen en misschien niet in staat zijn om met nieuwe aanvallen te beginnen voor het einde van de maand, nadat de Amerikanen hun bombardementen hebben stopgezet. Als een gebaar van blijvende Ame rikaanse steun voor het Cambod jaanse bewind heeft de Amerikaan se ambassadeur Emory C. Swank De gevechten op alle fronten gisteren de Cambodjaanse lucht- AP uit de Cambodjaanse hoofdstad taal zullen acht van dergelijke toe- en het Cambodjaanse militaire op- stellen worden geleverd. perbevel deelde mee dat de troepen van de Rode Khmer hun aanvallen waarschijnlijk tijdelijk hebben afge broken om zich te hergroeperen en de bevoorrading ter hand te nemen. Een woordvoerder zei dat de anti- regeringstroepen zware verliezen hebben geleden door de toegenomen Arrestaties Op verzoek van de rector zijn vijfhonderd Mexicaanse politieagenten gisteren doorgedron gen tot de campus van de univer siteit van Mexico-stad om er een vijftigtal studenten te arresteren wegens overvallen en een poging tot ontvoering van rector Soberon. Het was voor het eerst sinds de ambts aanvaarding van president Luis Echeverria Alvarez, drie jaar gele den. dat de Mexicaanse politie de autonome campus van de universi teit met 170.000 studenten betrad. Kleine groepen radicale studenten zonden ontoelaatbare middelen heb ben aangewend om druk op ande ren uit te oefenen. Intussen heeft het Amerikaanse nrinisteriie vain Defensie gisteren medegedeeld dat Amerikaanse vliegtuigen in de afgelopen twee we ken viermaal per ongeluk bommen op niet militaire doelen in Cambod ja hebben laten vallen. In een vijfde geval hebben Cambodjaanse vlieg tuigen "klaarblijkelijk" bommen op een van hun eigen dorpen gewor pen. Twee van de vier Amerikaanse "vergissingsbombardementen" wa ren te wijten aan een communica tiestoornis tussen twee Cambodjaan se commandanten te velde in aan grenzende gevechtszones. Het ergste vergissingsbombarde ment had plaats op een dorp op 11 a 16 kilometer van het aangegeven doel. Ruim 400 Cambodjaanse bur gers moesten het met de dood beko pen. Op de betrokken bommenwer per van het type B-52 is beslag ge legd voor een onderzoek. De beman ning wordt ondervraagd. GEVECHT IN MOZAMBIQUE BEIRA AP) Het Portugese leger is een tegenaanval begonnen tegen een guerrillastrijdmacht van het Fre- PIETERSBURG (Reuter) In Pie- WASHINGTON (AP) Het bureau tersburg in Zuid-Afrika zijn gisteren van de federale openbare aanklager vierennegentig Bantoe-studenten ver oordeeld tot elk een Jaar gevangenis straf wegens verstoring van de open bare orde, eind mei van dit Jaar. De veroordeelde studenten zijn niet op gesloten, wamt de helft van de straf is voorwaardelijk met een p'oeftijd van drie Jaar en de andere helft kon met 100 rand borgtocht afgekocht worden voor het aantekenen van ho ger beroep. in Baltimore heeft gisteren twee dagvaardingen uitgebracht tegen de regering van de staat Maryland, In een pogóng om de dossiers te verkrij gen die betrekking hebben op de ver kiezingscampagnes van Spiro Agnew vanaf 1962. De dagvaardingen werden betekend aan het staatsarchief van de staat Maryland en aan het bureau dat toezicht houdt op de verkiezingen in Tweeëntwintig andere beklaagden de staat. De bedoelde dossiers hebben limo, die maandag vier personen betrekking op de verkiezingscampag- heeft gedood, 49 verwond en 62 Afri kanen weggevoerd tijdens een aanval op de noordelijke kuststad Ocimöoa da Preia. nes van Agnew voor de functies van bestuurder van Baltimore County en gouverneur van de staat en tevens op beide verkiezingscampagnes voor Volgens een communiqué maakt het vice-presidentschap. Maar functiona- Freiimo (Front voor de bevrijding rissen van de staat hebben verklaard van Mozambique) tijdens de aanval deze gegevens slechts vanaf 1966 gebruik van 122 mm raketten, ware besdhikbaar zijn, het Jaar dat Ag- mortieren en automatische wapens. De aanval was geconcentreerd op vier Afrikaanse nederzettingen aan de rand van de stad, acht kilometer ten zuiden van de grens met Tanza nia. new tot gouverneur werd gekozen. Agnew is dit weekeinde met va kantie in Palm Springs in Californië Dinsdag JJ. heeft hij gedurende meer dan een uur overleg gepleegd met president Nixon. er wegens minderjarigheid af met een straf vam acht klappen met een lichte roede. De studenten bekenden dat ze op 21 mei hadden meegedaan aan een oproer in een kweekschool in Bethesda bij Pieters burg. Daarbij waren stenen gegooid naar het hoofdgebouw en waren auto's beschadigd. De rechter, mr. S. Holtzkampf, zei dat de verschillende bantoexegerte gen in Zuid-Afrika straks niet met een „ophiitsende" initelligentia opge scheept willen worden, maar „vreed zame, de wet eerbiedigende burgers" nodig hebben. IWa Een eresaluut voor de Canadese premier Pierre Trudeau, die met zijn 20 maanden Uoontje onder de arm op weg is naar een ontvangst in de tuin van het Governement House tegenheid van de Gemenebestconferentie. President Allende van Chili heeft zich genoodzaakt gezien zijn kabinet te reorganiseren door het opnemen van de opperbevelhebbers van leger, marine en luchtmacht en de chef van de politie. Helemaal nieuw is die situatie niet, want generaal Prats, de legerchef, is al eens eerder lid van een kabinet geweest. Dat was in ok tober vorig jaar, toen hij ten tij de van de grote stakingsactie de portefeuille van Binnenlandse Za ken beheerde. Ditmaal zit hij aan Defensie, luohtmachtchef Ruiz be heert Publieke Werken, marine commandant Cornejo staat aan het hoofd van het ministerie van Finan ciën en de opperbevelhebber van de carabineros, Galinda beheerst Huis vesting. Deze regeling is tot stand gekomen op aandrang van de chris tendemocratische oppositie, met wie Allende wel moest samenwerken. Die oppositie nog altijd sterker dan de aanhang van de president had, als nadrukkelijke voorwaarde voor een dialoog, het opnemen van de militaire commandanten in de re gering geelst. De voornaamste taak van het nieuwe kabinet is het herstel van de openbare orde en in feite het voorkomen van een burgeroorlog. Want daarheen dreigde Chili steeds meer af te drijven. De militairen moeten nu, door hun onomstreden gezag het evenwicht herstellen. Dit betekent overigens allerminst, dat Chili van een "marxistisch ex periment" in een militaire dictatuur veranderd is. De militaire chefs zijn niet begerig naar macht en van hen kan men slechts verwachten dat zij handhaving en naleving van de grondwet nastreven. Maar door hun posities in de regering is het contact met de oppositie hersteld. Want daaraan mankeerde het in wezen. Allende meende zijn opvattingen te kunnen doordrijven zonder rekening te houden met zijn politieke tegen standers, die nog steeds in de meer derheid zijn al is hun aanhang bij de jongste verkiezingen enigszins verminderd. Overigens is de opposi tie nog niet geheel tevreden met de nieuwe stand van zaken: haar leider Aylwin is de mening toege daan, dat de militairen ook op lage re regeringsniveaus functies dienen te bezetten, een voorwaarde waar aan vooralsnog niet is voldaan. Hoe dan ook, de nieuwe regering staat voor een uiterst moeilijke taak. Zij dient een oplossing te vinden voor het herhaaldelijk uitbreken van massale stakingen, die de eco nomie van het land ernstig in ge vaar hebben gebracht. Tevens dreigt er voedselschaarste en ook de infla tie van niet minder dan driehon derd procent draagt bij tot het schep pen van een hachelijke situatie. Op eigen kracht heeft Allende die geva ren niet kunnen keren. Alleen door het te hulp roepen van militairen en politie kan de letterlijk broodnood- zakelijke ommekeer tot stand wor den gebracht. Al eerder zijn de mi litairen de redders van het zwakke, wankelende minderheidsregime van Allende geweest, zoals op 2 Juni toen een pantsereenheid een misluk te poging deed de regering omver te werpen, en in de eerste week van augustus toen het in d e marine rommelde. Toen Allende eind juni met een poging tot een staatsgreep te maken kreeg, was die dank zij de standvas tige houding van de overige eenhe den van het leger binnen enkele uren achter de rug. De coup was het werk van dilettanten, die het, toen de an dere troepen weigerden hun zijde te kiezen, spoedig moesten afleggen. Op dat ogenblik had Allende de keus tussen een krachtige zwenking naar links of samenwerking met de chris ten-democraten. HIJ koos voor het laatste, kennelijk omdat toegeven aan uiterst links tot een nog feller conflict met de politiek ander gerich te bevolkingsdelen en vermoedelijk rechtstreeks tot een burgeroorlog zou hebben geleid. In een rede, die hij drie weken later hield en waarin hij meedeelde hoe zijn keus was uitge vallen, deed hij een scherpe aanval op de linkse revolutionairen. Intus sen werd hij tevens geconfronteerd met een staking van de vrachtwa genbedrijven, een actie die opnieuw geleid werd door Leon Vilarln, die oor in oktober vorig Jaar een geducht stakingsleider bleek te zijn. Een dia loog met de christendemocratische oppositie was derhalve de enige uit weg voor Allende om de situatie in het land weer in de hand te krijgen. Dat die dialoog allerminst van harte is gegaan, staat wel vast. De chris ten-democraten hadden hun kritiek op Allende's „Unidad Popular" en zijn communistische coalitiegenoten allerminst onder stoelen en banken gestoken. Maar de stakingen van de vrachtwageneigenaars, de snel ver slechterende economische toestand en herhaaldelijke terroristische aan slagen, o.m. op gas- en olieleidingen, hadden zoveel moeilijkheden veroor zaakt, dat Allende niet veel andera overbleef dam toe te geven aam de christendemocratische eis militairen in de regering op te nemen. Boven dien staat Chili nog voor ruim tien miljard gulden in het krijt bij het buitenland, voornamelijk bij de „Club van Parijs," bestaande uit veertien schuldeisers onder wie Ame rika. Canada, Japan en een aantal Westeuropese staten. Voorts is Chili in een conflict gewikkeld met de Verenigde Saten, in verband met de schadeloosstelling voor het natio naliseren van de kopermaatschap pijen Kennecott en Anaconda Cop per. Een poging van Allende finan ciële steun van de Sowjet-Unie te krijgen mislukte: toen hij Brezjnew vorig jaar om bijstand vroeg, luidde het antwoord ontkennend. Een sta king in de economisch zeer belang rijke kopermijnen is weliswaar ten einde, maar het bleek niet mogelijk de aanzienlijke schade in te halen door hogere prijzen te vragen. Bo vendien is de Invoer toegenomen ten gevolge van de produktieverminde- ring in de landbouw na 't invoeren van „hervormingen". De bijna on draaglijke spanning bimnen de gren zen en de enorme schulden aan het buitenland plaatsten Allende in een onhoudbare positie. Daaruit heeft hij zich nu voorlopig weten te redden door het opnemen van de militairen in zijn bewind. Wel is daarmee een zekere mate van rust en evenwicht gegarandeerd, maar ondergronds blijven de tegenstellingen onvermin derd voortbestaan. Allende's aanhang eist ..meer socialisme", de oppositie wenst terugkeer tot het partculiere initiatief. R1

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9