)AF heeft ucces bij e vrouwen achtlijst voor rouwelijk personeel j A A VÜ/ö®KlTO DAG 11 AUGUSTUS 1973 lerdtwintig dames die bij irne's Automobielfabriek in met hun mannelijke [aan de lopende band auto's hebben het best naar j Ze piekeren er niet over blauwe overall voor een jurkje te verwisselen en pinkel of op kantoor te lerhalf Jaar geleden startte het werven van vrouwe- neel. Dit was eigenlijk een Dg daar het aanbod van personeel niet toereikend dit ogenblik is het aanbod welijk personeel zo groot a wachtlijst is aangelegd, over dit initiatief erg te- e aanpassing van de meis- of onze eigen verwachtin gen. Na drie weken inwerken doet het vrouwelijk personeel geenszins onder voor hun mannelijke kolle ga's. We kijken natuurlijk altijd waar zo'n meisje het meest geschikt voor is. Je hebt vrouwen die graag zwaar werk doen maar er zijn er ook die hiervoor niet in aanmerking komen", aldus de chef algemene za ken de heer Kappeijne. GEHUWD Het grootste gedeelte van de vrou wen die bij de DAF werken is ge huwd. Soms zijn ze door hun man overgehaald, maar het gebeurt ook dat de vrouw haar man bepraat om bij DAF te komen werken. De 19- jarige Riny Benaitouna werkt er nu 6 maanden. Ze staat op de montage afdeling van Trimlijn II tesamen met mevrouw Hananc Boiyat, een jeugdige Marokkaanse die zeven maanden in dienst is. Hun echtge noten werken ook bij deze industrie, weliswaar op een andere afdeling. Beide vrouwen zijn erg tevreden met hun baan, evenals Bep Zinken (25 jaar) en de 23-jarige Gerda Soons die op Trimlijn B de velgen bespuiten. „We zouden nergens an ders meer willen werken", luidt hun eenstemmig kommentaar. GELIJK „De meisjes werken hier van 's morgens acht tot 's avonds vijf. Hun verdiensten zijn gelijkgescha keld met het m annelijk personeel. Dat is voor de vrouwen erg aantrek kelijk want ze verdienen hier aan zienlijk meer als elders. Geen enkel meisje heeft een technische oplei ding genoten. Ze komen allemaal gewoon van school hierbinnen maar na drie weken zijn ze all round. De meeste vrouwen komen hier werken met een bepaald doel voor ogen, een nieuwe keuken, een auto of een eigen huis. Als ze dit eenmaal heb ben gekocht gaan ze niet meer weg want ze zijn dan aan het hoge in komen gewend. Wat het verzuim betreft, dat ligt bij de vrouwen iets hoger als bij de mannen. Dit is lo gisch daar de vrouwen meestal thuis een gezin hebben met kinde ren waar ze wel eens voor thuis moeten blijven. Dit verzuim hebben wij vooraf al ingecalculeerd. Hoe hebben de mannelijke werkne mers gereageerd op de komst van dames? „Er is geen enkele negatieve reaktie gekomen. Integendeel, er is juist een grotere rivaliteit onder de man nen ontstaan. Ze willen het nu al lemaal iets beter doen. Aanvanke lijk werkten de meisjes nog met schorten en korte rokjes maar dit was niet te doen met al die man nen. Het werk aan de band is nu eenmaal geen kantoorwerk waar je kunt opletten of je rokje goed zit. Daarom zijn we tot ongenoegen van de dames overgegaan tot het dragen van overalls. Ze zijn iets lichter als de heren overalls zodat we van achter kunnen zien of het een Jongen of een meisje is. Met die lange haren zie je geen verschil meer. NIET HELEMAAL De vrouwen bij DAF staan dus op voet van gelijkheid met de man? „Nee, niet helemaal. Wat een ding betreft zijn ze nog niet gelijkge schakeld. Op grond van de wettelij ke voorschriften mogen ze geen ploegendienst draaien hoewel dat in andere branches, ziekenhuis en luchtvaart, weer wel mogelijk is. Dit houdt in dat we niet ongelimi teerd vrouwen kunnen aannemen anders hebben we niemand meer in de nachtploeg zitten." De vrouwen bij DAF rijn hierom niet rouwig. De meeste echtgenoten werken al met wisseldiensten en als de vrouw ook nog de nachtdienst ingaat zien ze elkaar helemaal niet meer. Mevrouw J. Jaspers (28) kwam als een van de eerste dames bij de fa briek. Ze werkt nu al ruim ander half jaar op de afdeling bekleding. „Binnenkort, ga ik weg. Mijn kind is altijd bij mijn ouders geweest, maar dat kan zo niet langer. Dit is ook voor mevrouw Luyten (21) de reden waarom ze over een maand de montage afdeling gaat verlaten. „Als we ooit de kans krijgen willen we hier direkt weer terugkomen", beamen zij. OPVALLEND „Het is opvallend dat de meeste vrouwen liever met mannen samen werken dan met hun sexgenoten. Er wordt door de mannen wel eens een schuine mop getapt of een minder parlementaire opmerking gemaakt. Opmerkelijk is echter dat waar vrouwen werken het peil ineens een stuk omhoog gaat. De mannen be teugelen hun woordkeus enigszins en dat is echt wel gunstig. Het suc ces van onze dames is zo groot dat DAF Eindhoven ons voorbeeld gaat volgen en ook dames in het pro- duktieproces gaat inschakelen". Vlaslinnen op de muur AMSTERDAM Vlaslinnen is de nieuwe muurbedekking voor mensen diie zijn uitgekeken op het "gewone behangetje". Al meer is textiel toegepast als wandbedekking maar vlas is daarvan wel de uit schieter. Veel grote schilders- en be- hangbedrijven werken dan ook met dit nieuwe materiaal. Er bestaat o. a. vlasbehang met een rug van pa pier of latex en vlaslinnen met een dunne schuimrubber achterlaag, die het naderhand verwijderen wat ge makkelijker maakt. Het vlaslinnen wordt geleverd op breedtes van 130 cm en 260365 om. Het is niet direct noodzakelijk om dié hele wand van de kamer met vlaslinnen te bespannen voor een amateur blijft dat een moeilijke zaak maar b.v. een met vlaslin nen beplakte of bespannen deux- kan de kamer een heel ander effect ge ven. Daarnaast is vlaslinnen geschikt om bijvoorbeeld een van goedkoop materiaal vervaardigde bar een goed uiterlijk te geven. Een nadeel is dat vlaslinmien niet direct een van de goedkoopste produkben is en ama teur'-behangers eerst degelijk moe ten informeren hoe het nu allemaal precies moet worden aangebracht, want dat is niet zo gemakkelijk en lopen ze de kans er achteraf toch nog een gewoon behangetje tegen aan te moeten gooien. Chinese koekjes HOP-HOE-SOO-BENG of Chinese koekjes weer eens een andere lek kernij waarvoor nodig is: 300 g zelfrijzend bakmeel: 150 g witte bas terdsuiker; 150 g boter of margari ne; 150 g walnoten, 1 eetlepel keu kenstroop; 1 theelepel amandeles sence; 1 theelepel vanille- essence; t ei. Bereiding: Doe alle ingrediënten in een kom en kneed ze tot een smeuïg deeg. Rol het deeg uit tot *n plak van cm dikte en snijd hier van vierkantjes. Leg op ieder vier kantje een walnoot. Bak de Chinese koekjes gaar gedurende 20 minuten, bij een temperatuur van 175 graden C. of op stand 3 in de oven. Het wordt weer tijd om te profi teren van de verrukkelijke zomer- vruohtem. Als u de moeite neemt om naar de markt of een voordelige buurtwinikel te gaan, koopt u voor een krats een kistje aardbeiden. En u kunt daar net zulke zalige jam van maken, als er vroeger op de ontbijttafel van uw grootmoeder stond. Zelf jam maken is iri Enge land, de meest geliefkoosde vakan tiebezigheid. En dat komt waar schijnlijk omdat een toastje met marmalade, bij hen nog steeds, een onmisbare tractatie bij een kopje thee ds. Eigengemaakte jam is trou wens ook in Nederland sterk in op komst omdat het synthetische smaakje van de fabrieksgelei veel mensen danig gaat vervelen. Voor 500 gram aardbeien heeft men 250 gram suiker nodig. Zet ze op mat een klein beetje water en wat citroensap. Breng de massa tegen de kook aan en zet dan liet vuur laag. Na zo'n tien minuten tot een kwartier worden er in de zacht bor relende massa allemaal kleine belle tjes zichtbaar, die snel uiteenspat ten. Roer dan even met een pollepel in de pan. Als een druppel dan lange tijd aan de lepel blijft han gen is de jam goed. En kunt u de massa in potjes overgieten. Tenslot te nog dit, vermeng uw kostelijke eigengemaakte jam, nu eens één keer niet met opecta. U krijgt er dan wel, wat minder marmalade door, maar de smaak is gewoon veel beter. Als u kersen jam wilt maken heeft u per 500 gram 375 gram suiker no dig. En per 500 gram pruimen of abrikozen zonder pit moet u 500 gram suiker nemen. Meer recepten zijn te vinden in het kookboek „Uit grootmoeers keuken" dat onlangs bij uitgeverij van Dis- hoeok verscheen. DAMESMODE in exclusief jooge stijl... BREESTRAAT I08a-li2 LEIDEN Katoen bij brandwonden Het uit de praktijk voortgeko men vermoeden van de medische wetenschap dat synthetische verbandmiddelen geen goede bescherming bieden bij warmte- inwerking en bij brandwonden bijkomend letsel kunnen veroor zaken is onlangs bevestigd. Pro fessor dr. Baron uit Düsseldorf maakte recent op de Jaarlijkse bijeenkomst van de bescher mingscommissie van het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken daarentegen melding van goede resultaten met katoen als bescherming tegen brandwon den. Hij had proeven genomen met onder narcose gebrachte mar motten, die met een verhitte ko peren ring kleine brandwonden waren toegebracht. Daarbij wer den tussen huid en koperen ring diverse textielmaterialen ge plaatst. Gebruikte men nylon materiaal of-produkten uit an dere synthetica, dan werd de huid in het centrum van de wond na een hitte-inwerking van een aantal seconden geheel ver woest. Zelfs 2 weken later ver toonden zich nog brandzweren. Bij de toepassing van 100 pet. katoenen materiaal waren de verbrandingsverschijnselen aan zienlijk zwakker, terwijl het ge nezingsproces sneller op gang kwam. Na langere warmteinwer- king kon weliswaar katoen ook geen volledige huidbescherming bieden, maar er ontstond nim mer uitbreiding van het ver bindingsgebied zoals bij kunst vezelmateriaal (Textilon).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21