iakreel en geep eer onder kust T sport exueel bolwerk van Mulisch VOOR DWARSLIGGEN IS VEEL MOED NODIG 1 vis Issen op zee hoeft niet tijd „takelwerk" te zijn SPORT" öfk ii Weizen Verslag van een leeservaring „Met volle zeilen informatief werk voor watersporter -BDAG 11 AUGUSTUS 1973 akreel zit op het ogenblik onder de kust. Zo'n feit blijft voor de zeesportvissers ang een geheim. Het nieuws verspreidt zich als een lopend vuurtje onder het steeds nde gilde der zeehengelaars. De belangstelling voor de zeevisserij vanaf schepen dan opeens met sprongen toe, want iedereen wil wel een paar makreeltjes ver die visserij op de makreel pt genoeg om er ook in de- briek enige aandacht aan te l. Vooral omdat de makreel sportvisser nogal eens „mis- wordt. Of laat ik het wat ijker zeggen: vele hengelaars ie' trekken ru'.et ten volle pro- de sportmogelijkheden, die bijter biedt, wordt er namelijk meestal L, portvisserij schepen gevist op Tegen de regeling staan lengels. die bij het inwerpen j, orbuigen als gevolg va ukken lood die onderaan de 7 stigd zijn. Boven die bonken igen de haken, die voorzien zeepieren of zagers. Vaak ruikt de sportvisser een ve- noster, waarover straks we even voorop dat de een enorme en bijna niet eetlust heeft, dan leert de dat het beest niet alleen rme gulzigheid aan de ir bovendien weinig kieskeu- hetgeen hij tot zich neemt. 1 daarom een geldverspilling, u voor de makreel die z^ostbare zeepieren u be soms meer voor dan voor ve< lijke biefstuk van de haas iai >ruiken. Wilt u per se met las je aas vissen, dan kunt u de gevangen makreel zelf ian '.ei 'laj)E SPECIAALZAAK uitgekiende hengelsport. REGENKLEDING. gebruiken. Makreel is niet vies van een stukje onvervalst kannibalisme en wanneer u een stukje uit de buik van de makreel snijdt hebt u een aassoort, die in negen van de tien ge vallen met smaak wordt geconsu meerd. Gebruik voor het snijden van de ze vis een scheermesje (wees er wel voorzichtig mee) of wat eigenlijk veiliger is koop een vismes. Let er bij de aanschaf van zo'n mes wel op dat het roestvrij is. 'n Drijvend vismes zoals er wel in de handel zijn heeft op zee weinig nut, want als zo'n exemplaar overboord valt bent u hen? toch kwijt. Want u gelooft toch niet dat de schipper het anker hieuwt om uw drijvende vismes ach terna te gaan. Maar we drijven af Het meest gebruikte artikel om ma kreel te vangen is de zogeneemde ve renpaternoster. Het is een onderlijn tje waaraan een rijtje soms wel zes of zeven haken zit. De haken zijn gedeeltelijk gecamoufleerd door een bundeltje veertjes in verschillen de opvallende kleuren. In het water voortbewogen, oefenen deze veertjes een onweerstaanbare aantrekkings kracht uit op de makreel Heeft u nu 't geluk dat heit schip af gemeerd ligt boven of vlak naast een enorme school makrelen (en dat kun nen vele tienduienden exemplaren zijn), dan is het de hele dag take len geblazen. Het is geen overdre ven zaak dat er soms schepen bin nenvaren waarmee op een dag aan de hengels meer dan duizend ma krelen zijn gevangen. Nu lijkt zo'n vangst een geweldige gebeurtenis, en voor sommige mensen is het dat misschien ook wel, maar er gaat niets zo snel vervelen als achter elkaar vis naar boven takelen. Bovendien merken de hengelsport winkeliers het ook altijd, wanneer er weer volop makreel gevangen wordt. Ze krygen dan een grote toevloed van in de soep gedraaide molentjes, want die zijn er vaak niet cp ge bouwd om naast een bonk lood ook nog eens vijf, zes of zeven makrelen mee omhoog te takelen. Ook de hen gels die daarvoor gebruikt worden krijgen het zwaar te verduren. Voor ik u een andere vismethodp voor de makreel ga beschrijven nog een laatste bewijs voor het feit dat de makreel allerminst kieskeurig is. Een verwoede collega-zeevisset- heeft voor de makrelentijd een zeer goed koop en zelf te maken soort kunst aas. Hij bevestigt aan de onderlijn een paar flinke palinghaken en om wikkelt de stelen met de doppen van melkflessen. Vissend vanaf de noor- derpier bij IJmuiden heeft hij er her haaldelijk makreel mee gevangen Maar nu iets over de andere en mijns inziens sportievere methode van makreel vangen. We gaan dan namelijk niet vissen om zo'n groot mogelijk aantal te vangen, maar om de vis iets van zijn kracht te laiten tonen. We gebruiken daarvoor ons normale spinhengeltje, die we voor die gelegenheid voorzien van een flin ke jig (in de wandeling „geitesik" genoemd) of een flinke lepel. Het ls een uitstekend soort kunstaas waarop de makreel verzot is. Heeft u er een maal een aan de haak geslagen, dan begint pas werkelijk het visgenot. Een supersterke vis, die door het water snijdt en keer op keer de slip van uw werpmolen laat gieren. Vergelijken we zo'n spinhengeltje met die prachtige actie eens met het optakelen van zes of zeven makre len tegelijk dan is dacht ik de keuze niet zo bijster moeilijk. Tenzij u na tuurlijk een weeshuis van voedsel moet voorzien. Nog een laatste tip wanneer u de zee opgaat om ma kreel te verschalken. Zoek een re derij op die de gevangen makreel aan boord onmiddellijk voor de consum- tie gereed maakt. Zo'n vers gevan gen makreel, die goed wordt gerookt of gebakken is een ware delicates se. Bovendien heb ik gemerkt, dat het de gezelligheid aan boord aanmerke lijk verhoogde. En dat is wanneer je een hele dag op elkaar bent aange wezen wel belangrijk. En nu we het toch over vissen op zee hebben wil u nog een ande re vis voorstellen: de geep, die offi cieel belcne belcne heet. De geep is een opmerkelijke vis, om meer dan één reden. Hij heeft een zeer lang gerekte vorm en bezit een „vogel bek". Met die bek aast hij vlak on der de oppervlakte naar kleine visjes, zoals spiering. Evenals de baars in het binnenwater aast de geep geza menlijk. Ze brengen de scholen spie rinkjes in paniek, wat duidelijk te merken is aan de noodsprongen, die ze boven water maken. Dat maakt het opsporen van de plaats waar de geep zit een stuk eenvoudiger. De meeuwen zijn er namelijk als de kippen bij om vis jes, die uit doodangst boven de op pervlakte van het water uitsprin gen, te pakken. Zien we op een be paalde plaats de meeuwen steeds op nieuw omlaag duiken dan is de kans groot dat er ook geep in de buurt is. Omdat de geep een oppervlakte vis is moeten we met een soort dob ber vissen. Omdat die dobber te gelijk als werpgewicht moet dienen is het in de meeste gevallen een fors exemplaar. De Eindhovense hengel- expert Iwan Garay heeft spe ciaal voor deze visserij de zogenaam de stabilo-werpdobber ontworpen. Het heeft ongeveer de vorm van een om gekeerde pyramide en is verkrijgbaar in diverse gewichten. Door een oog aan de onderzijde wordt de lijn ge haald en vastgezet. Achter de dob ber dwarrelt een stuk nylonlijn van een centimeter of veertig, met daar aan de haak. Ook voor de vangst van geep is geen kostbaar aas vereist, tenminste als u een eerste exemplaar ge\"anger. heeft. De geep is evenals de ma kreel een kannibaal en een reepje uit de buik van een soortgenoot consu meert hij met veel smaak. De smal le lichaamsbouw wijst er al op, dat hij ook als sportvis zijn mannetje staat. Het is een bijzonder felle vech ter vooral als hij vlak bij de boot komt. Hoe het met de smaak staat van de geep kan ik u niet uit eigen er varing vertellen. De gifgroene graat, die de geep in zijn bast heeft, weer hield mij er altijd van om een lek ker maaltje geep mee naar huis te nemen. Toch zeggen de kenners dat het een zeer smakelijke vis is. Een mening die vorig jaar werd bevestigd toen ik samen met hengelsport winkelier Henk Peeters uit Amster dam terugkeerde op het strand van Castricum na een dagje op zee te hebben gevist. Vele mensen verdron gen zich rond het schip en vroe gen ons of we een paar gepen had den. Tot zover de zeevisserij en tot slot nog een bericht uit het Belgische Herselt, waar de Belg Paul Smets Tableau de la troupe: ixin boven naar beneden: zware zeehengel. lichte spinhen- gel, makreel en een geep. vorig week het wereldrecord vissen heeft verbeterd. Hij viste 129 uur achter elkaar. Het oude record stond met 103 uur ook op zijn naam. Het was in augustus van het vo rige jaar gevestigd. Smets beweerde, dat hij nog lan ger had kunnen doorgaan dan 129 uur, maar een arts vond, dat hij er beter mee op kon houden, omdat zijn bloeddruk te hoog opliep. Niet wegens de geweldige vangst, want die was maar magertjes, maar als gevolg van de sloten koffie, die Smets dronk om maar wakker te blij ven ADVERTENTIE De enige speciaalzaak voor al uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT Haarlemmerstraat 11 - tel. 24020 )lalt, Mulisch. Het sexuele bol- Bezige Bij. Amsterdam. irry Mulisch dit, zijn nieuw- „een verslag van een lees- noemt dan is dat zeker ar toch niet voldoende. Ten die term misleidend voor die an&ep van lezers die nog altijd lezen een soort tijdvedrijf helemaal niks anders kan de tijd te verdrijven. Je je op een verregende vakan- je woonwagen of in je tent een dodelijke hotelkamer, in ook een vorm van le- zijn, die maakt dat je de je en vijfenzeventig jaar plm., Ptienvoudigen weten alleen p gelukkigen die als het ware cl1! zen de steen der wijzen ont- Want ervaringen met vaar wat in staat, doen in ler voor alle andere erva- lartoe de mens bestemd is. m schrijver betreft: zij kun- enzeer aanleiding zijn tot Bit indien zij, alweer zoals an- ringen, raken aan de oor hun schrijverschap. Zoals lulisch. »>.Uriding die raakt aan de If het proces op gang brengt, ivormd door vier voorval- -er ichrijver koopt op 4 novem- een Perzisch tapijt en kijkt f een van de psycho- Wilhelm Reich in. Hij ijn boek. Op diezelfde dag hij de weduwe van een ge- I Biend met wie hij zich in het ^1 e verdiept heeft en hij ont- 1 richt dat een vriendin van n- en van hem gestorven is. rw eurten issen dus die leiden Qdiging en vernieuwing van act van zijn jeugd en één bntact geeft met een anta- e tevens protagonist is. Hij aan het schrijven van een 'at het leven van Wilhelm en het verhaal van zijn rokkenheid bij deze uitzon- ®ens. In hoever er sprake tige confrontatie is moeilijk Q. M.a.w. of Mulisch zijn ls evenwichtig hoewel lang alledaags beschreven Jeugd- stelt tegenover de neuroti- Reich wordt in het midden Toch wijst wel een en ander fchting. B. v. bij dat zich voorstellen. Mulisch zegt dat het .jniet anders dan fair" is eerst zichzelf te introduceren en daarbij zijn persoon lijke ervaringen op het gebied van de sexuele bevrediging openbaar te maken. In strijd met 't hedendaagse onstuitbare gekeuvel over sex, is de ze mededeling van Mulisch volkomen op zijn plaats, want het eerste boek dat hij van Reich in handen krijgt heet niet meer of minder dan „The Function of the Orgasm". Voor wie Mulisch' boek zullen gaan lezen en de bedoelde betekenis zullen aantref fen op blz. 21, is het misschien wel amusant en zelfs misschien wel van betekenis te horen dat ik jaren ge leden E. du Perron bijna letterlijk dezelfde bekentenis heb horen doen tot verbaasde en mogelijk benijdende bewondering van H. Marsman. Om nu op de figuur van Wilhelm Reich terug te komen: deze was een jongere leerling van Sigmund Freud. Hij was echter freudiaanser dan Freud zelf en heeft, toen deze laat ste andere wegen opging, star wilge- houden aan de overtuiging dat het menselijk bestaan in al zijn finesses wordt beheerst door het orgasme. Hij heeft een primaat gemaakt van de sexualiteit en was daarmee eert te genpool van de een generatie oude re Jung. Terwijl Jung min of meer de weg van het occultisme opging en via deze tot zijn collectieve onbewuste kwam, zocht Reich in onvoorstelba re rechtlijnigheid naar de genezing voor de mens en voor de maatschap pij dn het opheffen van de genitale moeilijkheden. Ad absurdum, kun Je gerust zeggen, want later zal deze geniale bezetene via zijn ontdekking van de orgastische levenskracht, die naar hij gezegd heeft zelfs kanker kan genezen (Freud stierf aan de-, ze ziekte) komen tot zijn orgone- terapie. In Amerika, als steeds het land waar zulke dingen mogelijk zijn, kreeg hij zijn laboratorium, het Or- gone Institute, met alles erop en eraan. De praktijken die dn dat insti tuut werden toegepast waren zoal niet levensgevaarlijk dan toch wel voldoende om op den duur de belang stelling van F.B.I. op te wekken. Men ging op onderzoek uiit en beschuldig de Reich van 't onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. De arme kerel verdween in liet gevang alwaar hij in 1957 stierf. Een merkwaardigheid van dit werk is dat Mulisch deze ge stalte. die hem zozeer gegrepen heeft dat die hem tot het schrijven van dienis levensgeschiedenis heef't ge bracht. toch ook weer te lijf gaat met een koekje van eigen deeg, om zo te zeggen. Mulisch ontdekt n.l. de oorzaakt van Reichs déraillement in een dramatische gebeurtenis in diens jeugd. Als veertienjarige heeft Reich gezien hoe zijn moeder paarde met een van zijn huisleraren. De jonge Wilhelm verklapt het waargenome aan z'n vader. De moeder pleegt zelf moord en de vader langs een omweg ook. Volgens Mulisch is Reich nu zijn leven lang bezig geweest met het reconstrueren van die oerscène (woord van Mulisch) en de vader, de moeder, het sleutelgat, zijn verraad, de leraar en de dood als symbolen op te roepen. De rol van het occultisme dat de schrijver „de zwarte moddervloed" noemt, is mij niet helemaal duide lijk, behalve natuurlijk in verband met Freud en Jung. Htf neemt er in derdaad wel, wat hij noemt, contact mee op: de vier gebeurtenissen op één dag waaronder zijn ontmoeting met de occulte weduwe. Hij stipt het ook even aan door te vertellen dat hij op de avond van de dood van Reich zat te kijken naar het toneel stuk ,,Het Water". Maar hij zegt te vens dat hij met die opmerking niets bedoelt in de zin van „There are more things in heaven and earth, Horatioetc. etc. Dit voortreffe lijke en heldere boek heeft trouwens nog wel andere aspecten om je mee bezig te houden. CLARA EGGINK. Harry Mulisch R. Henderson. Met volle zeilen. Uitgeverij L. J. Veen, Wagenin- gen, f 24.90. J. Sijtema. Aankoop en onder houd van uw boot. Uitgever idem. f 14.90. Juist in een periode dat het watersportseizoen op z'n hoogte punt hangt en er dus gelegenheid te over is om de theoretische ken nis in het praktijkgebeuren te gooien, zijn er twee nieuwe in structieve boeken op de markt ge bracht. „Met volle zeilen" is daarvan on getwijfeld 't aantrekkelijkst, niet alleen omdat het erg volledig is in zijn informatie maar bovendien omdat het in een voor ieder be grijpelijke vorm is gegoten. Het boek is met tal van illustraties uitgevoerd en bevat een overdo sis aan gegevens over eigenschap pen en mogelijkheden van het jachtije), weergoden, stuurmans kunst. wedstrijdzeilen en schie- manswerk (hanteren en verwer ken van touw, zo u wilt polyethy leen). Het boek voortreffelijk vertaald door J. Sijtema zou een gecomprimeerde heruitgave kunnen zijn van de vaderlandse zeilbijbels van Kramer en Van Kampen. Het is in elk geval veel goedkoper en voor zowel de aspi rant als de ervaren zeiler toch een waardevol bezit. „Aankoop en onderhoud van uw boot" is van een geheel andere allure en eigenlijk wat meer ge schikt voor de winteravond. Ook hier is rijkelijk met illustraties gestrooid en zijn er tal van waar devolle wenken te vinden voor diegenen die er hard over peinzen zich een boot aan te schaffen. Alleen deze tip: ga niet te veel af op de gemiddelde prijzen en kos ten die in dit boekje worden ge suggereerd. In de praktijk, en ze ker in 't welvarende westen, zijn bijvoorbeeld de kosten van zomer en winterberging aanzienlijk ho ger dan waar de schrijver van uit gaat. WIM WIRTZ De Dwarsliggers Ralph Nader Uitgeverij Elsevier. Dit jaar werd in Nederland een afdeling van de Ralph Nader-organi- satie opgericht. Voor wie Ralph Na der nog niet kent: het is de man, die bij miljoenen Amerikanen grote be wondering heeft afgedwongen, terwijl anderen hem minachten. Sterker nog: zouden wensen dat hij zo snel mogelijk van de aardbodem ver dween. Maar hoe die beoordeling ook uitvalt, niet ontkend kan worden, dat hij de man is geweest, die er een belangrijk steentje toe heeft bijge dragen. dat de consument in de VS zich langzamerhand bewust werd van zijn macht, als men tenminste gezamenlijk ten strijde trekt. Het mikpunt van Nader is de af gelopen Jaren vooral de auto-in dustrie geweest. Op vaak pijnlijke wijze legde hij bloot hoe machtige concerns met mensenlevens speelden door een ondeugdelijk of zelfs levens gevaarlijk produkt op de markt te brengen. Door zijn toedoen zijn tien duizenden auto's met mankementen door de fabrikant teruggenomen en verbeterd of aangepast. Bij al dac consumentenwerk heeft Nader de plank ook wel eens misgeslagen. Maar daar staan zoveel keiharde zaken tegenover, dat Nader een im ponerend man is gebleven, die 't ver dient door de Amerikaanse consu ment op handen te worden gedragen. Onlangs verscheen onder de titel „De dwarsliggers" een Nederlandse vertaling van het opzienbarende boek „Whistle Blowing" van Nader. Opzienbarend in die zin, dat er slechts enkelen blijken te zijn, dip hun goede positie bü 'n bedrüf en 'n rustig bestaan in de waagschaal stel len om zich in te zetten voor het al gemeen welzijn. In het boek komen mensen aan het woord, die niet lan ger wilden verzwijgen, dat in hun bedrijf of organisatie produkten werden vervaardigd of zaken werden uitgevoerd, die een gevaar voor de mens of voor het milieu zoudén zijn. Zo is er een zekere William Stieglitz, die ontslag nam bij de over heid om de veiligheidsnormen van auto's aan te vallen. Of Ralph Stein en Christopher Pyle, die na het leger te hebben verlaten, dramatische ont hullingen deden over het schaduwen van burgers door militaire autoritei ten. Of nog een ander: Ernie Fitzge rald, die aan de grote klok hing dat bij de bouw van een gigantisch vrachtvliegtuig voor de lucht macht bij Lockheed allerlei malver saties werden gepleegd, waardoor de kostenraming met twee miljard gul den werd overschreden. Uit deze en andere gevallen, die in het boek worden uitgeplozen, blijkt dat wanneer iemand zoiets wil be ginnen heel sterk in zijn schoenen moet staan. Strijden voor het alge meen welzijn betekent, dat je door de diepste afgronden moet gaan. Zo iemand moet weten wat hem te wachten kan staan: weggepromo veerd worden, op slinkse wijze ont slagen worden. Maar er is meer: be halve een financiële aderlating be tekent het vaak ook het verliezen van vele kennissen en „vrienden". Het gezin komt onder zware spanningen te staan. Links en rechts worden ver dachtmakingen geuit. De zaak wordt gebagatelliseerd. Kortom hij moet bestand zijn tegen alle vuile spelle tjes die er gespeeld worden om hem monddood te maken, of hem in een inrichting of ziekenhuis te laten be- lamden. Het is dan ook niet ver rassend te weten, dat er moedige figuren zijn, die aan dergelijke kwellingen ten onder gaan en het loodje leggen. Het boek is een document van de vaak solitaire strijd tegen de onge breidelde zucht naar winst of macht, die men ten koste van alles wil be reiken. Als het moet gaat men zelfs over lijken. Wouter van Dieren, die de Nederlandse bewerking heeft ver zorgd voegde aan het indrukwekken de relaas van Nader een aantal Ne derlandse voorbeelden toe, teneinde aan te tonen dat dergelijke prak ken geen Amerikaans privilege zijn. Een van de sterkere voorbeelden er zitten ook een paar „zwakke broertjes" tüssen is de affaire met de kerncentrale in Dodewaard, die destijds door de Volkskrant werd aan gezwengeld. Twee veiligheidsinspec teurs namen niet langer de verant woordelijkheid voor het gesol met ra dioactief afval. Een derde man. die de Volkskrant inlichtte, werd op staande voet ontslagen. De man is nu al meer dan een Jaar werkloos, maar durft over deze zaak niet meer te reppen, omdat het beroep dat hij tegen zijn ontslag heeft aangetekend nog altijd niet is afgehandeld. „De situatie in de cen trale is inmiddels nauwelijks veran derd. maar het personeel zwijgt", al dus Wouter van Dieren. Om met een bekende zegswijze uit een televisie spelletje te eindigen: dat de werke lijk dwarsliggers nu opstaan BRAM VAN LEEUWEN.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17