„We moeten nu eens ophouden met zeuren" „PSV HEEFT NU KARAKTER" WENTE TESTVOOR HENNY ARDESCH nheid Ajax g niet i-steld Feyenoorder Lex Schoenmaker: Doelman Jan van Beveren erg optimistisch: SPORT Ajax, majestueus drie Europa Cups op rij als golden het broodjes kt de kampioen aan het •oetbalreis 1973'74. die zij, die het ver- Cin de trotse Amsterdamse henken, niet alleen base- gx' zogeheten „totaalvoet li tevens, op het feit dat Feyenoord zich zo op het berokkende waar het loeten pantseren. En mis- beetje op de n dat de complete vader- top, op het per traditie PSV na, met aanzienlij- door de recente koop eerde. blijkt (andermaal) de it zelfs bij een bestaan ftjeam dat de best eahow ooit in Nederland ver- voetballerij nog steeds dient te worden met ende simpele cijferwerk. dens de aanloop naar de irture, introduceerde >4er het nog slechts maan- afgetobde Feyenoord .Is een strijdvaardig niet over lijkt te pein- troostprijs te berusten; daarentegen een brigade danks alle glorieuze ver duidelijk waarneembare concurrentie nooit werd laar zich in wezen al var. Ajax' der- Janifesteerde, toen twee anders zo eensgezinde bleek na een weigering troetelkind Johan naar München te vlie- lentelijk dan leidde tot wantrouwen tegen de tammer veertien. Sinds n ooit Piet Keizer, Ajax' e> g werknemer, zich met w band, voordien toebeho- ohan Cruyff; het uiter- a an de leider, dit na een van stemmen, k, tegen de amateurclub am, trad de narigheid ai st naar buiten, waarna iel het brandje tijdens van Ajax' kern poogde Besloten werd ook, de met geen enkel woord stellen van het bespro- Ufbemin werd Cruijffs toen hij vorige week p het punt stond in II odienst te treden, door aten beschouwd al's koel, [e diige af, k i Coster behield Cruyff, voor Ajax. Nadat alle Piet Keizer na hec lieverdje weer warm bt hadden gedrukt leek righeid ook hersteld. La Coruna, waar Ajax ïld aan een internatio- ''poi deeliniam, werd heit de drievoudige Europa tijdens het afgelopen door het slijk ten spelers van Spartak jpest een loopje met de Ajacieden. het bewys dat Ajax, .Mulders optimisme in veranderde en weigering om te te veel geld maar ook mee mele achterstand werd emaakt, geen voetbal- ilist Georg Knobel per- niet te zwaar aan. Ipunten kwamen op de ri gelijke wijze tot stand, via een lichaamsdeel, ik dat nog nooit in meemaakte". 1 iweren intimi dat Ajax betreft zo lamgzaimer- elzadigd. Dat het grootste kern heen en weer e gerd tussen de gedach- e|Iüiichen 1974, aan de wereldcup en een viier- Cup. En uiteraard aan nationale titel. Dit in dat onrust na de zaak lijkt te beïn- „De harmonie in de niet zo goed geweest. voor moeten waken de top Dlijft. ROTTERDAM Lex Schoenmaker praat tijdens een interview zoals hij voetbalt. Tak- tisch sterknogal bevreesd om anderen te kwetsentamelijk bescheiden om zo nu en dan toch eventjes lekker te vlammen en de puntjes op de ,,i" te zetten, zoals dat heet. Dat de voetballer die deze maand, op de 23 ste, 26 jaar wordt, tijdens een vraaggesprek taktisch sterk is, blijkt heel snel. Via listige schijnbewegingen weet hij rechtstreekse ant woorden te vermijden op vragen die hem niet zinnen. Lex Schoenmaker: „Ik mis het karakter om dóór te gaan. Een voorbeeld daarvan op de vraag: wat is het grote verschil tussen Ernst Happel, die vond dat Schoenmaker liep „als zijn oude schoonmoeder" en Wiel Coerver die overigens óók kritiek heeft op de gang van de ex-Hage naar? En wie van de twee waardeer je het meest? Het „schijnantwoord"„Ik zeg niiet dat de één beter is dan de ander, omdat dit geen zin heeft. Coerver is overigens wel anders tegen me dan Happel. Hij benadert mijn negatie ve punten hij vindt vooral dat ik beweeglijker moet worden bijzon der positief. Coerver legt je precies uit op welke manier je meer souples se kunt krijgen. Dat waardeer ik erg, al lijkt het me eerlijk gezegd een onmogelijkheid om my myn stijl nog te veranderen. Maar om op het verschil tussen Happel en Coerver terug te komen: ik praat eigenlijk liever niet over trainers." De huidige inwoner van een smaak vol ingerichte flat in Rotterdam Zuid voelt er totaal niets voor om via krachtige uitspraken mensen te kwetsen. Daarom spuit hij geen kri tiek in de richting van leiding, be geleiding en medespelers. „De men sen die Feyenoord nu hebben verla ten, wil ik beslist geen schop na geven. Over Happel, die me het vo rige seizoen misschien inderdaad wel wat weinig kansen heeft gege ven, zul je mij dan ook geen kwaad woord horen zeggen. En uiteraard roddel ik helemaal niet over de mensen waarmee we het dit seizoen moeten gaan maken. En heus, als we conditioneel sterk genoeg zijn, hebben we een reële kans om Ajax te pakken. Ik ben er niet zo eentje die denkt: al doen we nog zo ons best, meer dan een tweede plaats zit er niet in. Ik ben echt wel opti mistisch." Bescheiden Lex Schoenmaker is bescheiden. Misschien wel een beetje té. De man wiens contract na dit seizoen afloopt, maar die er dan in principe best wat voor voelt om bij te teke nen, over zijn eigen prestaties in de Kuip: „Toen ik bij Feyenoord kwam, besefte ik heel goed dat ik het moeilijk zou krijgen. Maar ik geef onmiddellijk toe, dat het ook ergens mijn schuld was. Mijn in stelling, mijn wedstrijdmentaliteit was vaak niet goed. Ik miste de fy sieke kracht, het karakter om dóór te gaan." Lex Schoenmaker over dem ogelijk- heden die hij thans bezit: „Ik wil en zal er keihard voor wejken om een vaste plaats in het eerste elftal te krijgen. En als ik het volledige vertrouwen krijg van mijn mede spelers, zie ik wel een klein kansje zitten om me te handhaven." Zoals gezegd kan de voetballer die bij de Haagse amateurvereniging VDS begon, op zyn achttiende naar ADO vertrok en nu zyn derde sei zoen bij Feyenoord ingaat, tijdens een interview ook wel eventjes lek ker fel worden. Na ter sprake te hebben gebracht dat er „mensen zijn die vinden dat hij in het veld veel te veel tegen Wim van Hanegem opkijkt" rea geert hl als volgt: „Dat is pure waanzin. In het veld laat ik me heus niet beïnvloeden door Willem. Tij dens de wedstrijd ben ik gewoon mezelf. Het is alleen zo, dat ik bui ten het voetbal veel met Willem optrek. Omdat hij iemand is die me erg goed ligt. Werkelijk, Wil lem is een moordkerel. Hij heeft me ook bij ontzettend veel dingen ge holpen. Toen ik bijvoorbeeld naast het elftal stond en een beetje in een down-periode zat. probeerde hij me uit de put te krijgen. Zo is hij nu eenmaal. Hij helpt altijd. En werkelijk niet alleen myn persoon tje." Om daarna hoofdschuddend te mompelen: „Als je veel met Joop van Daele omgaat die ook een vriend van me is zegt niemand er wat van. Maar kom je vaak bij Van Hanegem thuis, dan vinden sommigen je Ineens een slymerd. Belachelijk." Nog een punt dat Lex Schoenmaker mateloos irriteert. Het feit dat er mensen zijn die menen dat hij heimwee heeft naar Den Haag en de „FC" die daar is. De full-prof: „Ik heb natuurlijk niets tegen Den Haag. Integendeel. Maar ik heb het op het ogenblik bij Feyenoord en in Rotterdam prima naarm yn zin, dus denk ik niet aan terugkeren. Al weet ik het wel: er zijn er in Den Haag die hopen dat ik eens op hangende pootjes zal terugkeren. Maar dat zal niet gebeuren. Dan kennen ze me toch niet góed." Spitsprobleem Een anidere kwestie die Schoenma ker behoorlijk dwars zit en waar over hij best een tikje emotioneel wil praten: het spits-probleem bij Feyenoord en de stelling dat de club momenteel de „ideale spits" De man die in een elftal op vele plaatsen in te zetten valt: „Ze moeten niet constant doorzeuren met dat spits-probleem. Je moet ge woon zeggen: Feyenoord beschikt over die-en-die spelers en eentje daarvan zal in hetcentrum van de spits spelen. We moeten werken met het materiaal dat we hebben en niet zaniken over eenspeler die er niet is. De mensen, de supporters zouden er beter aan doen om wat meer vertrouwen te schenken aan de huidige ploeg." „En trouwens, wat is nou eigenlijk een ideale spits voor Feyenoord? Wie is dat? Wat voor capaciteiten moet zo iemand niet hebben. Willen we er eentje hebben die negentig minuten blijft gaan of iemand die kan voetballen? Ik weet het niet. Maar in elk geval zal ik e? myn uiterste best voor doen om dé spits te worden." Eindhoven - Wéér tastte PSV diep in de buidel. Wéér kwamen er en kele vedetten op het aantrekkelijke licht van Philips af. Wéér verwacht sportief Eindhoven nu erg veel van het nieuwe elftal. Maar zal het opnieuw geen afknap per worden? Zal ook deze voetbal jaargang -ondanks alle investerin gen- geen desillusie warden? Zoals de meeste voorgaande seizoenen. Realist Jan van Beveren is gema tigd optimistisch wat betreft de verwachtingen. De in onze ogen nog steeds beste doelman van Europa (vergeet niet dat hij bij PSV vaak de ondankbare taak had om als stopverf te werken bij een lekkende defensie) zegt: „Dit keer zal het mijns inziens anders lopen dan de voorgaande jaren. Omdat er nu door PSV bewuster is gekocht. Er bij de aankopen vooral op karak ter is gelet. En in topsport is ka rakter doorgaans doorslagggevend." De keeper die in het landelijke Best heel goed woont, geeft spontaan toe dat zijn vereniging in voor gaande Jaren op de transfermarkt wel eens heeft gefaald. De man die zich voor zeven jaar aan PSV bond: „Neem drie jaar terug. Toen is er geprobeerd om een „winnend elftal" te kopen. Zeven aankopen werden er gedaan. De opzet misluk te. Want je kunt domweg geen win nend elftal kopen. En trouwens, waar zijn -die zeven gebleven? Ze zijn praktisch weer allemaal weg". Op het ogenblik staan de zaken er in Eindhoven anders voor. De lei ding van PSV verwacht thans van trainer Kees Rijvers niet onmiddel lijk "het grote succes", zoals Jan van Beveren het uitdrukt. Hij: „En dat kan ook niet. Dat kun je niet eisen. Want vergeet niet dat je dan meteen het beste elftal van de wereld moet verdringen. En dan is Feyenoord er ook nog. Maar we moeten momenteel wel in staat Aanvoerder Jan van Beveren (2de van links) tijdens de enthousiaste begroeting van Ralf Ed- ström (rechts). Links Nordquist, tweede van rechts PSV's manager Ben van Gelder. zijn om op de derde plaats te spe len. Om afstand te nemen van het grote peloton. Om ons in een of andere Cup te spelen". Het grote probleem bij PSV is altyd de verdediging geweest. Jan van Beveren weet dat maar al te goed. Tot zijn leedwezen. De ex-Spartaan: „Maar het feit dat onze aanval nu sterker is geworden, brengt onmiddellijk met zich mee dat ook de verdediging beter zal draaien. Een sterkere aanval beté kent een betere verdediging. Bete kent een verlichting voor de verde diging. Kijk, spitsen als een René van de Kerkhof en Edström zullen vóór mensen binden. Willy van der Kuylen zal men op het middenveld ook niet vrij laten lopen. En als Willy van de Kerkhof, een Jongen met een goede mentaliteit, dan bo vendien lekker héén en wéér gaat, constant schakelt, zal er ongetwij feld niet zo'n druk op de achter hoede komen als in voorgaande ja ren. En op zich is die defensie niet sledht. Neem alleen de namen die je erin hebt. Een Nordqvlst, een Krijgh, een Van Kraay en een Strik zijn toch allemaal spelers die in vertegenwoordigende elftallen hebben bewezen dat ze er wat van kunnen". „Maar weet Je wat altijd de grote fout was bij PSV? We speelden met drie linies, maar coördinatie tussen die linies was er amper. Ook nu - het bleek in sommige oefenwedstrij den - loopt dat nog niet helemaal lekker. Maar er kómt verbetering in. Trouwens, het is natuurlijk lo gisch dat alles nog niet gesmeerd gaart:. Als er een stel nieuwe spe lers bij hebt, heb Je een inlooppe riode nodig. Mede daardoor zal PSV dit seizoen nog niet rijp zijn voor het „grote succes". Maar, en op dat punt ben ik echt een idealist, als er óóit een elftal komt dat het kan opnemen tegen een Ajax of Feyen oord, is dat PSV. Ik weet alleen nog niet wanneer dat precies zal zijn". Voor Jan van Beveren is het een positief punt dat PSV dit seizoen voor de competitie aan het interto- to-avontuur heeft deelgenomen- De zoon van de sportjournalist Wil van Beveren, die vroeger een be roemd atleet was: „De laatste sei zoenen ging het bij PSV zo: we oe fenden tegen Woensele Boys en wonnen met 10—0. Een week later weer tegen een klem clubje. Hup, met 14—0 winnen. En dan vlak voor de competitie pas tegen een grote buitenlandse club. Nou. daar ging het dan meestal ook wel aar dig tegen, doordat Je nog gesterkt was door al die monsteroverwinnin-, gen. Maar dan begon de competitie het echte grote werk en dan kreeg je de klappen en bleek pas werkelijk waar de zwakke plekken in je elftal zaten". „Nu hebben we dus aan de interto- to-competitie meegedaan. Kwamen we meteen tegen behoorlijke tegen standers. Dus kon Kees Rijvers toen al zien waar de gebreken za ten en er dus maatregelen tegen nemen. En daarom zal er dit sei zoen een ander PSV in de competi tie starten als voorgaande Jaren" Waarna de thans 25-jarige doelman - als zijn contract bij PSV afloopt is hij 32 - zijn „gematigd opti misme" nog eenmaal onderstreept via: „Al zullen we de top nog niet kunnen halen, vroeger was het zo dat we in uitwedstrijden bij FC Twente, Sparta of FC Den Haag met vrij weinig kans begonnen. Nu zullen we met dit karakterelftal dat soort wedstrijden echt kunnen win nen. Ja, nogmaals, ik hecht dus aan karakter in een ploeg ontzettend veel waarde. En je merkt het bij PSV nu al: de sfeer is er beter door geworden: de spelers zijn zich er van bewust dat er thans presta ties worden verwacht. De tijd zal alleen leren wanneer ze er optimaal uitkomen". Morgen gaat de vaderlandse voetbalcompetitie van start. Op deze pagina treden voor het voetlicht de twee matadoren van de eredivisie, Ajax en Feyenoord, het voor de zoveelste keer danig versterkte PSV en FC Twente, dat zonder Piet Schrijvers en zonder de gebroe ders Van der Kerkhoff aan de Europese bekerstrijd zal deel nemen. De amateurs beperken zich voorlopig nog tot oefenwedstrij den. Eind augustus begin september zal aan hun compe titie ruimschoots aaindacht wor den besteed. Henny Ardesch (29) nteresse in voetbal. Wil meer terugdenken aan laar bij FC Den Haag. «euwige reservedoelman herinneringen bewaart aar, die hij in de Resi- ,racht. „Na de vreemde had ik er geen zin 18 het zelfs m'n bedoe- 't het voetbal te stop- Ij onomwonden weten. Wje van FC Twente's voorkwam een defini- Heit. Waardoor -Jenny er monter en in een Mngeving betaald voet euvel met de gedachte seizoen op de bank te zitten. Maar dat laat Ardesch volkomen koud. Zijn terugkeer naar Enschede, waar hij elf jaar geleden aain zijn carriè re begon, kan als een toevalligheid worden beschouwd. Henny Ardesch heeft er immers nooit een geheim van gemaakt, dat hij de maat schappelijke loopbaan veel belang rijker vond ,dan een sportieve. „Zeven jaar geleden werkte ik in de textielsector. Ik kon toen kiezen. Of in Twente blijven en werkloos wor den of naar ADO, dat mij naast een contract ook een baan aanbood. Het laatste is er eigenlijk niet van gekomen, maar ik heb nooit spyt van dat overstapje gehad. In de loop der tijd heb ik mij bij Aspa kantoormeubelen op kunnen werken tot verkoopleider". Henny Ardesch is blij met FC Twente, dat hij -in verband met zijn wenk voorlopig een test noemt. Blij ook, omdat hij in een andere sfeer is opgenomen. De man, die ooit te gen Feyenoord in één wedstrijd na tionale publiciteit verwierf als de ongelukkigste Invaller-doelman (ADO verloor toen met 3-6) veraf schuwt zijn laatste FC Den Haag periode. „Voor mij liep het een beetje raar, omdat ik voor m'n werk al in mei naar het oosten van het land ver trok. Maar ik ben toch met een vreemd gevoel weggegaan. Eerlijk, ik heb zes verschrikkelijk leuke Ja ren gehad, maar de laatste periode was een grote tegenstelling". „Ik weet wel, al die Jareti heb ik reserve gestaan. Ik heb dat nooit erg gevonden, omdat ik donderdags op de training altijd een partijtje speelde en 's zaterdags in het B- team stond. Ik heb er altijd voor gezorgd, dat ik in een optimale conditie was, zodat ik direct, als Ton Thie iets overkwam, zijn taak kon overnemen". „De omstandigheden waarbij van spelers als Theo van der Burch, René Pas, Herald Berg, Cees Wei- mar en mij afscheid ls genomen heeft me echter bevreemd. Trou wens meerdere dingen hebben op mij in het afgelopen seizoen een vreemde indruk achtergelaten". De teleurstelling heeft inmiddels voor het vertrouwen, dat Henny Ardesch bij FC Twente weer kreeg ingepompt. Oefenmeester Spitz Kohn past de training van Ardesch aan de beschikbare tijd van de doelman aan. Een bijzonde re situatie, die door Ardesch zeer Wordt gewaardeerd. „We zijn in een Duits trainings kamp geweest", bedenkt de „nieu we" Twen te-doelman. „Daar is me opgevallen, dat de organisatie van de FC in z'n totaliteit is vooruitge gaan. De spelers hebben inspraak. Dat is allemaal geweldig geregeld. Met het bestuur, de trainer en me dische staf kan alles worden be- Achter Piet Schrijvers is Henny Ar desch weer verzekerd van een sei zoen bank zitten. Neemt hij genoe gen met een onbelangrijke rol in de dug-out, die uitsluitend door even tuele misstappen of blessures van Piet Schrijvers voor een actieve rol wordt onderbroken. Hoewel, doordat de UEFA Piet Schryvers schorste voor een aantal duels in de Europa Cup III mag de ex-Hag«maar bin nenkort wel zijn capaciteiten op Europees niveau tonen. Henny Ardesch: ,,Het slijten van je broek op de bank is overigens voor mij helemaal geen punt. Als de be geleiding van de reservespelers slecht is, is het frustrerend. Zolang de begeleiding optimaal wordt uit gevoerd, is het echt geen probleem". WÊm HENNIE ARDESCH

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11