TOUWTREKKEN OM DOMPELING Tweede Europese titel voor Hansje Bunschoten APPIE HAPPIE Dood coureur door vangrai U.V.S. - A.F.C. (J Basketbalteam BS Leiden is verbolgen over manipulaties Andreiko klasse apart De Groot zegeviert, maar niet zo fraai Kovacs niet naar Parijs PAGINA 10 ZATERDAG 11 AUGUSTUS HAVELTE —„De dood Roger Williamson is veroa door de vangrails langs ht cuit van Zand voort". Dal mening van de firma Neh; derland bv, die de döor ren ontworpen en door de nationale Autofederatie voorgeschreven rails op voort heeft geplaatst. In een brief aan Louis S secretaris van de Gram Drivers Association (GPL schrijft de firma Neher, vangrailconstructie op voort een uiterst gevaarlij welke ongelukken uitlok firma is van mening vangrails op Zandvoort ook op de meeste ander cuits) onmiddellijqk ven dient te worden door Neher doet dan ook een i op Stanley om te probe bewerkstelligen dat alle nen voorzien worden van antwoorde veiligheids^ ningen. Neher stelt de FI de verantwoordelijk va dood van Williamson. Neher vindt het onbegii dat de FIA nog steeds ouderd en gevaarlijk type rails voorschrijft. „En di wijl de FIA wel degelijk hoogte is van het bestas andere, goede constructie! van Neher zelf). De firma Neher verklaart! „Er is gebleken dat Wilï met een lekke band ond nagenoeg ideale ha zes graden op de vangrail en daar slechts 20 meter gleed, waarna zijn wagi zijn as werd gedraaid en gens oncontroleerbaar raasde. De oorzaak is d structie van de vangn niet de aanwezigheid hii Bij een goed uitgebouwd structie, zoals door rijks staat momenteel langs al derlandse autosnelwegen aangebracht, zou de wagi Williamson zeker 200 langs de rail geschoven ben, alvorens na een gelei afremming, zonder tuime tot stilstand te komen, blijkelijk en dit valt zi controleren heeft de van Williamson de vijfd geraakt en is door de wee van deze paal uit de las vangrail schuivende richt haald en over de kop ges! De heer P. Charlouis, teur van Neher Nederlai verklaarde later, waarom pas, na de dood van Willi met zijn kritiek op de voortse" vangrails is gei „Ik heb de hoofdaannem de reconstructie op het (Smallegange uit Aerde tijdig op de hoogte geste de gevaren, die kleven i constructie, zoals door c voorgeschreven. De hoofd mer gaf mij te verstaan, het werk volgens de oorsp lijke plannen zou moeten ren of dat iemand anders doen. Aangezien het voo firma toen een wat slap was, heb ik de opdrach maar uitgevoerd. Sindsdi ik echter wel zitten wach dat zich gelegenheid za doen om de ondeugde! van de geplaatste rails t aen aantonen". De stelling van de firn her dat zijn vangrails (sti gers met flexibele platen veiligheid garanderen vo rijder, wordt in grote I onderschreven door ir. Paar van de Stichting 1 schappelijk Onderzoek Vc veiligheid. Deze stichtin semi-overheidsinstelling, zich, in opdracht van ri terstaat. Jarenlang bezig den met onderzoek van rails. Tennis Evert Schna van zichzelf vindt dat hij i heeft gespeeld om mee te doen aan de nationale tel pioenschappen, heeft gistel toernooi van Leimonias vo tie gezorgd door de Ne* kampioen Jan Hordijk met 7, 97 te verslaan. Hordij de tweede set vier matchpt benut. ZONDAG 2.30 UU vriendschappelijke wed Alle rangen f 1,— Twee huwelijken bij LFC Zo vlak voor het nieuwe voet balseizoen blijkt er in de gele deren van de Leidse tweedeklasser LFC een opvallende lust tot trou wen te bestaan. De doelman van de kanaries, Sjaak Bouwmeester trad gisteren in Roelof arendsveen in het huwelijk met Mar ga Muller (foto links van Will Dijkman). En spits Cocky van Weerlee deed in Leiden hetzelfde met Gemma Beijersbergen (foto rechts van Jan Holvast). HOOGEZAND Met nog drie ronden te spelen in het internationa le KSH-toernooi in Hoogezand kan de Rus Andreiko de overwinning vrij wel niet meer ontgaan. In de achtste ronde kon hij weer een punt uitlo pen op zijn naaste concurrenten Wiersma en Kuyken zodat zijn voor sprong nu drie punten bedraagt. De Franse kampioen Rabatel heeft er alles aan gedaan om Andreiko van de overwinning af te houden. Hij bood dermate tegenstand dat de Rus in tijdnood kwam. Maar ook in de ze fase speelde de oud-wereldkam pioen feilloos af en zijn positionele voordeel gaf hij niet meer uit han den. Harm Wiersma heeft fel gespeeld, om niet verder achterop te raken. Heel tactisch manoeuvreerde hij te gen Gordijn met verschillende spel systemen maar de Hagenaar hield het hoofd koel en met elk een dam en vier stukken op het bord kon Wiersma aan een geforceerde remi se niet meer ontkomen. Uitslagen: Rabatel (Fr)Andrei ko (R) 02, Barrow (VS)Caze- mier (Zwits) 02, WiersmaGor dijn 11, Kuyken (Zwits)-De Ruiter 1—1, Smith (VS)—De Jong 1—1, Le- febvre (Can)Baba Sy (Sen) 02. Stand: 1. Andreiko 14 pnt., 2/3 Wiersma en Kuyken 11 pnt., 4. Ba ba Sy 10 pnt., 5/6 De Ruiter en Smith 8 pnt., 7/8/9 Cazemir, Barrow en Rabatel allen 7 pnt., 10. Gordijn 6 pnt., U/12 De Jong en Lefebvre 4 pnt. Thaler won in Rijnland-Palts BAD MARIENBERG De West duitser Klaus-Peter Thaler, wereld kampioen veldrijden bij de ama teurs, heeft gisteren de negende etappe van de Ronde van Rijnland- Palts, over 123 km van Linz naar Bad Marienberg, gewonnen in 3 uur, 21 min. en 26 sec. Zijn landgenoot Ruch werd tweede. De beste Neder lander was Piet van Katwijk, die op 3 minuten en 15 seconden als ne gende finishte. Fons van Katwijk, die de sprint van het peloton won (op 3.42) eindigde als tiende. In het algemeen klassement leidt de Westduitser Weibel, voor zijn land genoot Derlick en de Deen Hansen. Fons van Katwijk is vijfde en Schür tiende. Schaken In de achtste ronde van het schaaktoernooi om het open Nederlands kampioenschap heeft de Joegoslaaf Kurajica zijn eerste hal ve punt afgestaan. Reeds na acht zetten speelde hij te gen de Rotterdammer Van Wijgerde remise. Van Baarle uit Schiedam, klom door een overwinning op van der Heijden naar de tweede plaats. LEIDEN/WASSENAAR Basketbalvereniging BS Leiden heeft gisteravcxnd laat de ploeg voor het nieuwe seizoen, dat eind september begint, aan de pers voorgesteld. Naast de ,,oude" groep van wie Rudy van Eyck (naar BVO in Alphen) en Wayne Denham (te rug naar de VS) zijn vertrokken kwam de BS met een indrukwekkend lijstje nieuwelin gen. Twee Amerikanen, Butch Webster en Rupert Breedlove, een Surinamer, John Schenker en Bob Heuts, een Nederlander, die in Amerika is opgegroeid, zullen de Leidse eredivisionist in het komende seizoen versterken. Als alles goed had gegaan, zou er op die lijst nog een naam hebben ge staan. Die van Eric Dompeling, even als Heutz een Nederlander, die in de VS is opgegroeid. Eric Dompeling heeft echter besloten om niet bij BS Leiden, maar bij Levi's-Flamingo's te gaan spelen. ™De kwestie Dompeling zit de lei- Door Jan v. d. Nat ding van BS Leiden flink hoog. Rob de Wit, de nieuwe coach, gaf gister avond in Wassenaar een uitleg van de chronologische gang van zaken Daarvoor moeten wij terug gaan naar het vorig seizoen. Toen kwam een zekere heer Dompeling uit Haar lem naar het Levi's coach-duo Rob de Wit/Jan Janbroers toe, met de mededeling, dat zijn neef, die in Amerika woonde mogelijk in Neder land zou willen gaan spelen. De Wit en Janbroers hebben de zaak nader bekeken, maar laten rusten tot het einde van het seizoen. Rob de Wit: "Toen ik bij Levi's af scheid had genomen, was ik een vrij man. Ik heb toen contact opgeno men met Dompeling en hem zover gekregen, dat hij voor BS Leiden ging spelen. De club heefi geld overgemaakt naar de VS, nadat eerst Eric Dompeling mij in een te lefoongesprek had gezegd, zeker te zijn van zijn zaak. Bij dat telefoon gesprek waren twee getuigen aan wezig in Amerika. Een oom van Erio uit Helmond en Stefan Koski, do Amerikaan, die aanvankelijk voor Basketbal Suriname heeft in Pa ramaribo het basketbaltoernooi van de Koninkrijksspelen gewonnen. In de finale zegevierde Suriname ver rassend met 78—60 (34—37) over Nederland. Paardesport Nederland is gis teren tijdens het internationale con cours hippique van Dublin met 24,25 strafpunten als derde geëindigd in de landenwedstrijd. Groot-Brittannie zegevierde met een équipe bestaan de uit Europees kampioen McMa- hon, Ann Moore, wereldkampioen Broome en Robeson. BS Leiden zou gaan spelen, maar later op zijn besluit terugkwam. Al les leek in orde: Eric Dompeling zou volgend seizoen voor BS Leiden spe len. Levi's echter had niet stilgezeten Ook de Haarlemse club had geld overgemaakt. Eric heeft echter ge bruik gemaakt van de reis die wij gepland hadden. Afgelopen zondag kwam hij op Schiphol aan en is me» ons naar Leiden gegaan. Daar heb ben wij hem naar zijn flat in de Mc- renwijk gebracht, waar ook de an dere Amerikanen en Heuts wonen. Hij heeft toen ook een aanmelding formulier getekend. Merkwaardig was, dat er op Schiphol geen fami lie te bekennen was. Wij hebben toen contact opgenomen met zijn oom in Haarlem en afgesproken, dat ik hem omdat ik toch naar Amstelveen moest, in Haarlem zou afzetten. Ilt heb daar nog een paar uur met die oom zitten praten en ben naar huia gegaan. Daarna echter is oom Dom peling met Eric gaan praten en heen hem overgehaald om naar Levi's te gaan. Daaraan is de positie van die oom als onder-directeur van het CIOS in Overveen (gemeente Haar lem) natuurlijk niet vreemd, deze man is zeer afhankelijk van de ge meente Haarlem en alles wat daar omheen zit. Dat is in het kort het verhaal van Dompeling. Wij kunnen er niets te gen doen. In de "Jungle" van de Ne derlandse Basketbal Bond, waar al leen de competitie is gereglemen teerd, bestaan geen contraoten, omdat wij gewoon een amateurbond zijn. Ik wil wel met nadruk stellen, dat de vereniging Levi's boven alle verdenking is verheven. Het vieze spelletje is gespeeld door oom Dom peling uit Haarlem. Wij zullen de zaak aankaarten bij de bond, maar Eric zal niet voor ons spelen, omdat wij juridisch geen poot hebben cm op te staan. Ethisch gezien blijf ik het een zeer laakba re affaire vinden". Geen Eric Dompeling dus voor BS Leiden, maar wel een aanzien lijke versterking in vergelijking met vorig seizoen. De beide Amerikanen lijken, afgaande op eerste indruk ken, de kwaliteiten van Moody en Denham te overtreffen, terwijl ook Heuts zijn mannetje staat. Schen ker is nog een vraagteken. Conditie en looptechniek heeft hij wel maar van zijn technische capaciteiten kan men no geen oordeel geven. Iets Tennis in Katwijk KATWIJK Jan de Groot heeft zich gisteren geplaatst voor de fina le herenenkelspel B in het Katwijk- se tennistoernooi, door Blommendaal, de nr. 1 van 't wedstrijdschema, met 6-3, 3-6, 6-4 te verslaan. Een mooie verrichting van de Katwijkse ve teraan. En Juist daarom was het zo Jammer dat hij die prestatie ontsier de door tijdens de partij zo bitter weinig zelfbeheersing te tonen. Men weet het: De Groot heeft een felle wedstrijdmentaliteit, maar daarmee kan niet alles worden goedgepraat. Hij zou zich eens af moeten vra gen of dit nu echt niet anders had gekund. Over de partij zelf kunnen we kort Zijn: Blommendaal had zijn dag niet en maakte voor zijn doen ongewoon veel fouten. Hij trof het bovendien niet dat De Groot op de drives net zo vast was als het bekende „muur tje" en zo belandde de Noordwijker tenslotte in hetzelfde besluiteloze spelletje dat Adri van Leeuwen in de kwartfinale deed sneuvelen, zij het dan dat Blommendaal (in vorm of niet) zich noodt gewonnen geeft voor het laatste punt is gescoord. De wij ze waarop De Groot al dan niet ver meende foute beslissingen van de scheidsrechters corrigeerde er tra den in deze partij twee rechtsprekers op zal er ook niet toe hebben bij gedragen dat Blommendaal zijn nor male niveau bereikte. En daarmee is zijn nederlaag en De Groots ze ge grotendeels verklaard. Frans En gelenburg, die in een zware wedstrijd een verrassend goed spelende Erwin Sanders terugwees (5-7, 6-4, 6-4) of Jan Theunissen zal nu moeten pro beren Jan de Groot te bedwingen. Geen eenvoudige opgave. Kiki Oost, in de competitie uitko mend voor de Leidsche Hout 3 in de derde klasse, lijkt op weg naar de ti tel in het damesenkel C in het ten nistoernooi van Sassenheim. In de halve finale won zij overtuigend van mevr. Ribbink (6-3, 6-3). Als zij in de finale even goed op dreef is dan zal haar tegenstandster in de slot- acte (Beatrice van Diest) haar niet voor onoverkomelijke moeilijkheden kunnen plaatsen. De finale dames enkel D gaat tussen mevr. Grim bergen (6-4, 8-6 tegen mevr. Groe- neveld) en mevr. Westerbeek (6-1, 6-3 tegen mevr. Krikhaar). Jeugdkampioen schappen in Leeds Hansje Bunschoten: weer goud. BOEKAREST (AFP) Stefan Ko vacs zal niet naar Frankrijk gaan, om te werken als coach van het Franse nationale voetbalelftal. Gis termiddag maakte de voorzitter van de afdeling voetbal van de Roemeen se sportbond bekend, dat Kovacs in eigen land diende te blijven om zijn kennis in dienst te stellen van de Roemeense bond. overleg gepleegd, maar hij slaagde er niet in Kovacs mee te krijgen naar Frankrijk, waar de nationale ploeg over vier weken zijn eerste wedstrijd, tegen Griekenland speelt. Voor de Franse radio vertelde Ko vacs: "Ik heb mijn woord gegeven en ik wil mijn belofte houden om in het komende seizoen het Franse na tionale elftal te trainen, maar ik kan niet. Ik heb aandacht te schenken, aan de belangen van de Roemeense bond en die wil mij hier houden". LEEDS (Reuter) Hansje Bun schoten veroverde gisteren haar tweede gouden medaille bij de Eu ropese j eugdzwemkampioenschap - pen in het overdekte 50 meterbad van Leeds. Nadat zij donderdag al de snelste was geweest op de 100 me ter vrije slag, zegevierde zij gisteren op de 800 meter vrije slag in de nieu we recordtijd voor de kampioen schappen van 9 min. 21.1 seconden. Zij prolongeerde hiermee de titel, die zij twee jaar geleden in Rotter dam veroverde. De meeste tegen stand ondervond zij van de een land genote: de 13-Jarige Brabantse Jo sé Damen, die slechts 2.4 seconden op haar achterbleef. Het dubbele succes gaf aanleiding tot flinke vreugde in de Nederlandse gelede ren. 800 meter vrije slag meisjes: 1. Hansje Bunschoten (Ned) 9.21.1, 2. José Damen (Ned) 9.23.5, 3. Cor nelia Dörro (O. Did) 9.27.6. José Damen toonde later op de avond haar kracht in een andere specialiteit: de 100 meter vlinderslag. Ze eindigde daarop als derde achter de Oostdultse Loos en de Britse At kinson in de nieuwe persoonlijke re cordtijd van 1.06.79. De strijd Rusland—Oost Duits land op de 200 meter schoolslag meisjes werd beslist in het voordeel van Rusland. De dertienjarige Olga Loeskatova won de afstand in 2.43.7, een tijd, die minder dan drie secon den verwijderd is van het Europees record van haar landgenote Galina Stepanova (2.40.7). De Nederlandse Ine Bruinen werd vijfde in 2.52.5. Eveneens een vijfde plaats bereik te Ronald Woutering op de 200 m. vlinderslag jongens (2.15.9). Freddie Eefting legde op de 200 m. rugslag beslag op de vierde plaats (2.19.5). meer over de nieuwe krachten. Butch Webster is 1.94 lang en is af komstig van het Louisiana State College uit New Orleans. Vorig sei zoen speelde hij voor een Mexicaan se ploeg en het jaar daarvoor bij het Belgische Vilvoorde. In dat Jaar werd hij met een gemiddelde van 28 punten per wedstrijd topscorer van België. Rupert Breedlove is maar liefst 2.10 meter en weegt zo'n 115 kilo. Hij komt uit Knoxville, Tennessee. John Schenker komt uit Suriname en speelde daar eenmaal voor het nationale team. Bob Heuts (2.02 me ter) kwam als bassispeler uit voor het North Carolina State Universi ty, een van de sterkste universi- teits-teams voor Amerika. li Rob de Wit: „Zaak-Dompeling ethisch zeer laakbaar".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10