MASSAAL VERHUIZEN IN MOZAMBIQUE Rhoclesie zet twe zendelingen buitel Senaatscommissie achter banden aan FRANSEN ZETTEN BUREN MET KERNPROEVEN ONDER DRUK Nieuwe regeling; voor keuring va auto's op komst MILITAIREN IN KARINET-ALLENDE Al 19 lijkf Amin weer in de bocht opgegravi BUITENLAND WASHINGTON De Watergate- doen, die beide partijen tevreden LISSABON (DPA) Rond 200.000 Afrikanen in de brede landstrook tussen de districtshoofdstad Tete in het uiterste westen van Mozambique en de zeehaven Beira moeten hun traditionele behuizingen ruilen voor militair bewaakte dorpen. Dit is het gevolg van het opdringen van guerrillastrijders van het Frelimo (bevrijdingsfront in Mo zambique) in één van de belangrijkste gebieden in deze Portugese bezitting in Afrika. senaatscommissie heeft bij de rech ter een aanklacht ingediend om pre sident Nixon te dwingen de geluids banden van het Witte Huis, die be trekking hebben op de Watergate- moet stellen. Zijn voorstel komt er op neer een forum van voormalige opperrechters samen te stellen die de geluidsbanden zou moeten af luisteren en de relevante delen ter affaire, over te dragen. Deze stap beschikking moet stellen van de werd ondernomen na een soortgelij ke actie van speciale aanklager Ar chibald Cox. Presdient Nixon baseert zich zo als bekend op het voorrecht van de uitvoerende macht om interne com- tnimoiatie van het Witte Huis ge heim te houden. Een vroeger lid van de raad. Ar thur Goldberg, heeft inmiddels ge tracht een oplossing aan de hand te senaatscommissie en de speoiale ver volger. Verwacht wordt dat Nixon volgen de week dinsdag of woensdag met "n verklaring over Watergate voor de Amerikaanse televisiecamera's zal versohijnenen. De nieuwe vestigingen Aldea- mentos genaamd zijn het Portu gese wapen tegen de pogingen van de rebellen de bevolking van het om streden gebied voor zich te winnen. Ook in Mozambique hebben de op standelingen de bevolking nodig als "de vis het water" zoals Mao Tse- Toeng over de tactiek van de guer rillastrijd schreef. Zij hebben water en verzorging nodig, onderdak voor hun gewonden, inlichting over de vijand, boodschappers die op de hoogte zijn van de streek en man- Agnew houdt papieren vast WASHINGTON (AP) De Ame- riaknase vice-president Spiro Agnew hoeft gisteren de documenten die be trekking hebben op zijn financiële •transacties niet overhandigd ondanks een verzoek van de federale open bare aanklagers, die een onderzoek •instellen naar politieke corruptie in Maryland. Volgens berichten zouden de aan klagers Agnew voor onbepaalde tijd uitstel hebben gegeven om aan hun verzoek te voldoen, zodat de advoca ten van de vice-president de gelegen heid zouden hebben te overwegen of Agnew vrijstel/lang van rechtsvervol- giug zou kunnen eisen. "Iet is nog nooit voorgekomen dat een president of een vice-president betrokken was bij een federaal on derzoek naar misdrijven, terwijl zij in fuctie waren Aaron Burr heeft dent Salvador Allende van Chili in 1807 terecht gestaan wegens hoog- heeft gisteren een nieuw kabinet be- verraad en is vrii gesproken, maar dit noemd en daarbij de drie comman- LONDEN President Amin van Oeganda heeft zijn Cambodjaanse collega Lon Nol verteld dat president Nixon zoveel persoonlijke problemen heeft dat hij waarschijnlijk niet veel tijd kan besteden aan de Amerikaanse rol in Cambodja. Volgens radio-Oeganda heeft Amin de Cambodjaanse leider een telegram gestuurd waarin hij zegt te weten dat de Amerikaanse bombardementen op 15 augustus zullen eindigen en waarin hij hem adviseert een vreedzame regeling te bereiken met prins Norodom Sihanouk. „U en ik weten dat onze broeder en collega president Nixon op dit moment veel persoonlijke problemen heeft, zoals de zaak van de vele miljoenen dollars die hij aan zijn persoonlijke huizen zou hebben besteed, en het onderzoek naar de mogelijk mis dadige praktijken van zijn vice-president", aldus het telegram. „Mo gelijk heeft hij daarom niet genoeg tijd om de details te weten van wat zjjn troepen in Cambodja doen. Ik heb veel sympathie voor hem en zend hem een kopie van deze boodschap toe''. SANTIAGO (AFP, AP» Presi- kingen in het land spoedig 45 procent danten van de strijdkrachten en het .aannemen. van de Chileense industrie lam zal komen te liggen en de voedseltekor ten nog ernstigere vormen zullen Heykal hekelt „stelselloze" Arabieren CAIRO (DPA) Mohammed Has- sanedn Heykal. de hoofdredacteur van het gezaghebbende Egyptische blad "Al Achram" die pas van een langdurige reis door Europa naar zijn land is teruggekeerd, heeft van daag in zijn blad scherpe kritiek uit geoefend op de "stelselloosheid" van de Arabieren. Om aan deze toestand een eind te maken pleit hij voor "een volledige unie tussen Egypte en Libië", nauwere contacten van Egypte met andere landen, in het bijzonder de Sowjet-Unie, uitwer king van een gemeenschappelijk plan om de olievoorraad van de Arabische landen voor politieke doeleinden te gebruiken en een Ara bische topconferentie op korte ter mijn. Heykal bracht ook verslag uit van zijn besprekingen met Europese po litici. Zo had de Britse minister van Defensie, Lord Carrington, hem er op gewezen dat de "zaak van de Arabieren" zo "onbeweeglijk" is, hoewel de Arabieren toch het recht en ook de middelen hebben om be paalde doeleinden te bereiken, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Micnel Jobert, had hem la ten weten dat Washington naar zijn mening gelooft de Arabieren binnen een of twee jaar tot rechtstreekse onderhandelingen met Israel te kun nen overhalen. De Sowjetrussische partijleider, Brezjnjew zou het, zij het niet rechtstreeks tegenover hem, be treurd hebben dat hij niet krachtig genoeg bij Nixon op een regeling van het conflict in het midden-oos- hoofd van nationale politie minis ters-portefeuille gegeven. Alleen de heeft in een radiotoespraak ver klaard dat de voornaamste taak van het kabinet zou bestaan uit het eisen van de oppositie die wenste dat gepleegd, die de dood van vijf men- In de Chileense badplaats Vina del Mar zyn circa tien leden gearres teerd van de klandestiene rechtse beweging "vaderland en vrijheid". De politie heeft bovendien een grote militairen zouden worden benoemd in het nieuwe kabinet. Zeven mi nisters uit het oude kabinet zijn aangebleven en acht zijn vervangen. Allende sprak de waarschuwing uit dat als er niet snel een oplossing kan worden gevonden voor de sta- rij. sen ten gevolge hebben gehad. Ook is bekendgemaakt, dat drieen- twintig bemanningsleden van twee marineschepen door de Chileense veiligheidsdienst zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van muite nen voor hun draagcolonnes die over honderden kilometers hun voorraden wapens, munitie en land- mij en moeten aanslepen. Portugal wil met de hervestiging het contact tussen de bevolking en de rebellen verbreken. Op deze wij ze moet volgens de Portugezen de bevolking beschermd worden tegen verlokkingen en overreding enerzijds en dreiging en geweld anderzijds. Het militair bewaakte dorp met zijn 1000 tot 1.500 inwoners is gemak kelijker onder controle te houden dan de honderden uit hutten be staande vestigingen in bossen en struikgewassen waar de mensen voordien leefden. Het belangrijste aspect van de Al- deamentos is van militaire aard. De tweede functie heeft een sociaal ka rakter: de Portugezen willen door sociale maatregelen de bevolking voor zich winnen. Huttenbouw De militaire dwang en het sociale argument weerspiegelen zich in de drie verschijningsvormen van de Al- deamonten. De eerste fase betreft het opvangen van de verhuisde groep het aanleggen van wegen en put ten. het bouwen van hutten en bun kers voor de verdediging. In fase twee krijgen de bewoners ontgonnen velden. Pas in de derde fase worden een school, een gezondheidsbureau en een kerk gebouwd. In het district Tete zullen tot eind 1973 in totaal 280.000 van de ca. 500.000 inwoners zijn overgebracht. In het gebied van Beira, het nieuw ste infiltratie-gebied van de rebel len, begint de actie pas. Om de loyale inwoners tegen ondermijnen de activiteit af te schermen moeten rond 200.000 mensen verhuizen. In Lissabon zegt men dat de Al- deamentos geen absoluut zekere be scherming tegen de subversieve ac tiviteit bieden. De armelijk bewa pende zwarte dorps-milities hebben nauwelijks een kans tegen de mo dern uitgeruste rebellen die strijd- ervaring hebben. Frelimo heeft, zo zegt men, in de laatste maanden bloedig gedemonstreerd hoe het omgaat met mensen ook in be schermende vestigingen die zich tegen de ondermijnende acties ver zetten: een overval met raketwer pers, vrouwen aan de bronnen als doelwit gebruiken, een nachtelijk wegslepen van de niet geliefde "Col laborateurs". Dat is meestal genoeg om de inwoners van de Aldeamen- tos in het niemandsland angst aan te jagen en zich van hun heimelij ke medeplichtigheid te verzekeren. VRIJDAG 10 AUGUSTÜ HOUSTON (AP/UPI) toe heeft de politie in Houst aanwijzing van de 17-jarige Henley de stoffelijke resten den van zeventien jongeman® in de afgelopen jaren zijn vei Later werden bij een meer, 2D meitoer van' Houston, op aan van Henley nog twee lijken oi Een 18-jarige jongeman," Brooks zou met Elmer Henley 34-jarige electricien Dean Car] massamoorden betrokken zij Henley heeft dat in een vei toegegeven. Henley heeft langdurige vei horen tegenover litie verklaard dat hij behalve op een Jachthaven begraven er nog wel een stuk of 25 i te liggen. De zaak Kwam aan het lici Henley zich eergisteren bij i meldde met de mededeling i Corll had gedood. Corll zou beerd hebben hem en zijn vrienden te vermoorden. Coi de lachtpartijen hebben georg op seksfeestjes in zijn huis, gonnen met druggebruik en tische genogens Huilend vertelt de 11 Elmer Henley zijn bloedig u aan een verslaggever. Op d tergrond zijn rechercheur» met het onderzoek van een loods in Houston, waar de s offers van moordpartijen z graven. Vijftien lijken zijn i dels geborgen, maar waar, lijk zal dit aantal bel stijgen. Naar thans is ge waren Henley en een jongeman medeplichtig moorden van de 33-jarige die tenslotte zelf door werd gedood. SALISBURY (Reuter) De Rho- desische regering heeft nog twee functionarissen van de „Afrikaanse Nationale Raad" (ANC), aangehou den. Voorts wees zij twee Amerikaan se zendelingen uit, die twee Jaar voor de Amerikaanse verenigde methodis tische kerk in Rhodesië hebben ge werkt. Dit heeft de leider van de ANC, bisschop Abel Moezorewa, don- ie ANC be- Maloenga en Laurence Ndhlela. fers, aldus het blad, zijn in <1 de kerk als zij behoort, deed hen don derdag uitgeleide op het vliegveld van Salisbury. De „Star", een in Johannesburg verschijnend blad, meldt dat de guer rilla-operaties in het noorden van Rhodesië sinds december 1972 mins- schouwt zich als de vertegenwoordi- tens 116 doden aan beide zijden heb- ger van de Afrikaanse meerderheid ben geëist. in Rhodesië. In de afgelopen twee weken zijn nu circa 24 functionarissen van de ANC gearresteerd. Desmond Lardner- Burke, de minister van Justitie in de blanke minderheidsregering, ver klaarde voor het parlement dat de betrokkenen een gevaar betekenden voor de veiligheid van het land. De laatste arrestanten zijn Sidney De uitgewezen zendelingen zijn het riode 77 guerrillastrijders en echtpaar Larry en Mickey George, desische en Zuidafrikaani Bisschop Moezorewa die tot dezelf- daten gesneuveld. Voorts we blanke Rhodesische boeren niet-blanke burgers door de lastrijders gedood. 50 Rhodedl Zuidafrikaanse militairen gewond en ruim 30 mensen b zich nog in handen van de len. Bij deze dertig zijn 8 k en een aantal volwassenen den aan de missiepost die oj door een guerrilla-eenheid wei vallen. Blijkens officiële Rhodesische cij- De Franse regering is voldoende onder de Indruk geraakt van de golf van protesten tegen de kern proeven In de Stille Oceaan om een verandering van politiek te overwe gen. Naar verluidt zal de volgende serie ondergronds in Frankrijk plaats vinden Volgens sommige Zwitserse persor ganen laat de Franse Generale Staf thans geologische onderzoekingen doen om een geschikt proefterrein te vinden. De Landes, een dunbe volkt gebied in het zuidwesten van Frankrijk, is naar verluidt de meest waarschijnlijke keuze, wanneer al thans de huidige serie proeven on voldoende blijkt te zijn. Het schijnt, dat de wetenschaps mensen, die te maken hebben met het Franse kernprogramma, ge tracht hebben te werken met zo min mogelijk proeven en hoopten dit Jaar hun arbeid te voltooien. Zij kunnen zich evenwel genoodzaakt zien in 1974 een nieuwe serie proe ten heeft Kunnen aandrmgen, omdat yen te houden Arabieren hem geen munitie hadden gegeven. Amerikanen kopen mil joenen wapens WASHINGTON (Rtr) Een na tionale commissie van onderzoek, heeft dringend opgeroepen dat het alle Amerikanen, met uitzondering van politie en militairen, tegen 1983 wordt verboden handwapens te bezit ten. Aangezien handwapens zoals pi stolen en revolvers alleen al in 1971 werden gebruikt in 9000 moordgeval- len wil de commissie ook dat elke staat het fabriceren en verkopen van bestaande wapens verbiedt en die wapens onbruikbaar maakt die in 't bezit zijn van verzamelaars. Het rapport stelt dat de Amerika nen nog steeds 1,8 miljoen wapens per Jaar kopen waarmee zij het zwaarst bewapende volk ter wereld zijl1 Het moeilijke punt is klaarblijkelijk het ontploffingsmechanisme van de Franse waterstofbom. Als er verdere proeven nodig zijn zullen onder grondse ontploffingen niet het enige middel zijn vaar men het oog op heeft. Wat blijkbaar de Franse re gering verontrust zijn de internatio nale reacties. Zorgvuldig onderzoekt men thans hoe men de kritiek mee anderen kan delen, als het dan niet mogelijk is deze kritiek geheel te ontlopen. Diplomatieke bronnen in Genèv° berichten, dat de Franse autoritei ten andere westelijke landen pogen te interesseren in de ontwikkeling van hun kernprogramma. Het denk beeld zou zijn zuiver Franse proe ven te veranderen In Europese, met Engeland en West Duitsland als de voornaamste partners. Het Is zelfs mogelijk, dat men een samenwerking met alle negen deel genoten van de Europese Economi sche Gemeenschap overweegt. Maar de Westduitsers zoudens het voor naamste struikelblok vormen in deze laatste ersie van een Europe se nucleaire afschrikkingsmacht. Koele reactie Naar verluidt hebben de Duitsers Pisa's toren: 800 jaar De ver maarde scheve toren van Pisa was gisteren 800 Jaar oud. De 55,5 meter hoge toren hangt precies 4 meter 20 uit het lood en er komt elk jaar on geveer 1 millimeter bij. Alle pogin gen aan het overhellen een eind te maken hebben tot nu toe geen suc ces gehad. In hoger beroep De twee Brit se broeders Littlejohn die in Ierland tot gevangenisstraffen waren veroor deeld wegens een bankoverval, die volgens hen in opdracht van de Brit se inlichtingendienst was gepleego met het doel het in diskrediet bren gen van het IRA, zijn in Dublin te gen hun straf in hoger beroep ge gaan. Arrestatie Majoor Stavros aliaj Syros, de tweede man van het op perbevel van de ondergrondse EOKA-beweging op Cyprus die streeft naar aanlsuiting van Cyprus bij Griekenland, is gisteren in de havenstad Limassol gearresteerd. Syros en negen andere EOKA-leden werden aangehouden tijdens 'n gro te anti-EOKA-actie in Limassol. Bii deze actie is een aantal wapenen en len bereiken. De beide subversieve documenten in beslag len tegen het midden van mi genomen. Weer ruimte schip naar M MOSKOU (AP) Unie heeft gisteren de Mars-7 ceerd. het vierde onbemande tevaartuig dat in de afgelop weken door de Russen naar gezonden. De lancering vond plaats op enkele uren voordat de peri( een maand, waarbij Mars e aarde in de Juiste onderlinge zijn om lancering mogelijk ken, afliep. Deze perioden 1 keer in de 26 maanden voor. I coring van Mars-7 kwam vier dagen na de lancerin Mars-l Verwacht wordt dat de bei ste Russische ruimtevaartuig op weg zijn naar Mars, Ma Mars-5, de planeet in februi Mars aankomen Het atol Muruoa in de Stille Zuidzee, waar Frankrijk eerder in de maand de omstreden kern proeven uitvoerde. koel gereageerd op het Franse voor stel, dat informeel reeds gedaan is. Klaarblijkelijk zijn de Westduitsera hebben gegeven, dat Bahrs opvatting niet de officiële politiek is van kan selier Willy Brandt. Maar de Fran- meer geïnteresseerd in ontspanning sen lijken te geloven dat ondanks deze verzekeringen, West-Duitsland toch erg geïnteresseerd is in ontwa pening. Dit heeft onrust in Parijs veroorzaakt, omdat men meent, dat elke ontspanning of ontwapening waartoe de supermarkten zich ver binden, slechts hun macht zal ver groten en zeker Europa's afhanke lijkheid van hen zal doen toene men. En dit is natuurlijk volledig in strijd met de Franse politiek. Strohalm met het Sowjetblok dan in een ge coördineerde Westeuropese nucleaire club. Egon Bahr, de minister belast met Oost- Westzaken van de Bondsre publiek, heeft gezegd, dat „in de toekomst onze veiligheid niet slechts van bewapening, maar ook van ont wapening zal afhangen". Bahr is kennelijk tegen een kern macht, omdat die niet de veiligheid zou bevorderen, maar het misnoe gen zou vergroten Jegens de landen van West-Europa. De Westduitse regering zou evenwei aan president Pompidou te verstaan Franse ogen zo vérstrekkend, dat de gevestigde gaullistische doctrine van een onafhankelijke nationale kern macht er een klap door heeft ge kregen. Dit is blijkbaar de verkla ring voor een Franse verandering van houding en het streven naar een Europees afschrikkingswapen. Internationale protesten tegen de proeven in de Stille Oceaan kunnen als de laatste strohalm worden be schouwd. Het is daarom te begrij pen, dat de Fransen de dreiging van kernexplosies op het dichtbe volkte Europese continent gebruiken als een stok om West-Duitsland en andere landen te slaan, om zodoen de de Europese deelneming van een kerhmacht af te dwingen. Observer-Dienst. DEN HAAG Minister Vorrink van Volksgezondheid er Milieuhy giëne heeft een nieuwe regeling op gesteld voor de keuring van auto's in verband met luchtverontreini ging. De regeling is nu in de vorm van *n Koninklijk Besluit, met bij behorende nota van toelichting van de ministe, opgenomen in het staatsblad. De inwerkingtreding van het besluit zal op een nog nader door de minister te bepalen tijdstip wor den vastgesteld Het besluit bevat een regeling waarbij motorrijtuigen worden on derworpen aan een keuring voor dc luchtverontreiniging, die zij veroor zaken. Een regeling op dit punt is reeds tot stand gekomen in het kader van de Europese Gemeenschappen De regeling zal voorlopig alleen gel den voor auto's met benzinemotoren Ten aanzien van dieselvoertuigen zijn onlangs nieuwe voorschriften ge reed gekomen, die op korte termijn in de Nederlandse wetgeving zullen worden verwerkt. Ook motorrijtuigen die alleen worden gevoed met vloei baar gas, vallen niet onder de rege ling. De ervaring, aldus de n i toelichting, heeft geleerd, da i motorrijtuigen geen luchtveroi t ging veroorzaken die de aaijo bare normen overschrijdt. Het stelsel van typekeuring1 niet in, dat veranderingen in B derdelen of eigeschappen v«1 eenmaal in gebruik genomen rijtuig tengevolge van slijtag keerde afstelling van de mo!^ worden ondervangen. Hiertoe Individuele periodieke I van motorrijtuigen nodig, die minister Vorrink binnen afzie! tijd zijn beslag zal krijgen. Er is ten behoeve van de tj ringen een -abel opgesteld, die j veelheden koolmonoxyde en waterstoffen aangeeft die bij r ring niet mogen worden oversci j, De proef komt overeen n» u stadsritvan vier kilometer. Dfy men betekenen voor c Europese auto in vergelijking siutatie van voor 1970 een van de hoeveelheden uitgest> e koolmonoxyde en koolwaters! j van 40 procent.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4