)irecteur Conflict naar hof? rerzon is ptimistisch over toekomst Alfrinks steun gevraagd mneke cafe itvoerd Ieder bedrijf moet nu fusie regels kennen Huldeblijk van de krijgsmacht voor koningin CDAGCVERS ynu1 SER-commissie ikkaan reed je (21) dood: cht jaar SONATE VOOR VEST EN ONDERBROEK RAADSEL VAN „DOOFSTOMME" IS OPGELOST Regionale verschillen in werkeloosheid zijn nu sterk afgevlakt TRUC MET OOSTDUITSE MARKEN Waalkens twijfelt aan massamoorden Kamerleden naar China Meisje valt van balkon ySPAG 8 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND PAGINA 7 WILLEMSTAD, CURACAO De snelste manier om uit de huidige problemen op de Antillen te komen, is de zaak aan het hof van justitie voor te leggen, zo zegt de Antilliaan se gouverneur drs B. M. Ledto in 'n telegram aan de Verenigde Vakbon den van Curacao. In het telegram, dat gisteren werd verzonden zegt de gouverneur dat de moeilijke situa tie in de eerste plaats veroorzaakt wordt door externe inflatie. Gistermorgen heeft de gouverneur gesproken met minister-president Ronchi Isa (D.P.). De Antilliaanse premier heeft daarbij verklaard dat de regering in Willemstad geen be zwaar heeft tegen het voorstel van de gouverneur de zaak voor te leg gen aan het hof van justitie. Het is wel noodzakelijk aldus de gouverneur dat de Verenigde Vakbonden samen met hun juridisch adviseur overleg plegen met de regering over de vorm waarin de zaak aan het hof moet worden voorgelegd. De pre mier heeft al verklaard bereid te zijn vertegenwoordigers van de vak beweging te ontvangen. Het conflict over de prijspolitiek tussen de Antilliaanse regering en de vakbonden van Curacsa liep de vorige week zo hoog op dat er na verscheidene stakingsacties op de verkiezingsdag vrijdag een algemene staking, werd uitgeroepen. De Ver enigde Vakbonden willen dat ae prijsstop die de regering in Willem stad op 18 juli heeft afgekondigd, wordt teruggedraaid tot het prijs peil van 13 juli. ECHT Directeur P. A. F. an Gebr. Gerzons Modema- m rekent erop dat vandaag zal worden over de aan- tot uitstel van betaling van ernstige moeilijkheden ver- bedrijf (360 werknemers), gisteren reeds gemeld heeft gent firma C. van Geuns uit lam namens twee textielfa- >n het faillissement van Ger- evraagd, waarna Gerzon van betaling aanvroeg. agent Van Geuns desgevraagd nog niets heer Perk vernomen te heb- surseance-aanvrage werd is wel verwacht. Gisteren is firma bij een eerste telling i uldeisers gebleken dat een everanciers een kwart mil- den te vorderen hebben, er Perk zei als toelichting op cht dat uitstel van betaling igevraagd, dat gistermiddag met de vakorganisaties van tt is gewisseld. Concrete af zijn niet gemaakt. Het is op de benoeming, van indvoerder. Het ligt in de be- _de plannen tot opening van enaamde Gerzonnettes (in am-noord en in Hilversum) giffce van personeels-certifi- woon door te zetten, aldus de erleg met een te benoemen lerder zal getracht worden Ie banken nieuwe kredieten jn, Volgens de heer H. L. j[ secretaris van de NVV-be- id Mercurius, zijn de inven- de goederen van Gerzon onderpand aan de banken In het gesprek met de Ger- •tie hebben de bonden hun bezorgdheid uitgesproken lieuwe ontwikkelingen rond aldus de heer Franssen. uilen de plannen om Gerzon niet in de weg staan, maar n wij enkele maatregelen amen," zo zei hij. is contact opgenomen met sche adviseurs van de bon iter zal overleg plaatsvinden ewindvoerder en de banken, it een liquidatie van Gerzon n, zal men van de kant van in de eerste plaats letten iilig stellen van een afvloei ing voor het personeel. Buien, plaatselijk vergezeld van wind stoten met een snel heid van 70 tot 80 kilometer per uur hebben gisteren op diverse plaatsen voor moeilijkheden gezorgd. De Japanse tanker Yama Suru Maru, die bij de BP- raffinaderij in Rotterdam lag te lossen, werd van de kade weggeslagen. Een deel van de lading, ruwe olie, kwam in het water terecht. Ook moesten vele bomen in het land het gisteren ontgel den. Op de Amster damse Prinsen gracht werd een zware boom door de storm ontworteld en kwam in de gracht terecht (zie foto links) 1NSWAARD Een onge- 'ige vrouw heeft gisteroch- café Zwarithoed op de Markt 'aard, de 3-jarige Lonne- de Broek ontvoerd. Gister- negen uur konden de B iet kind ophalen in een d in Eindhoven, dait be drit door druggebruikers, uw, die zich Riki noemde, volgens de Valkenswaardse nnoedelijk ook onder invloed Kort nadat zij het café ingekomen, begon zij te spe- Lonneke, dochter van de iter de tapkast. Na verloop was de band tussen de twee dat het kind meeging om ;e kopen. uur waren ze nog niet politie werd ingeschakeld, irzoek strekte zich uit tot van bekende druggebru'i- ersohiilende kraakpanden in jongens gingen zelf op pad den de vrouw en het kind jk op. Zij belden de ouders, iet kind in een pand in de et konden afhalen. De po- de ontvoerster echter nog een vinden. ?e \touw zou zelf een kind iliad, dat na enkele maan- 'erleden. Van verdriet zou irdovende middelen zijn ge- Tegen de Marokkaanse beider Amar El (40) is °or het Arnhemse gerechts- lan wordt ervan beschuldigd -mi x-vriendin Willy van heeft doodgereden, foemse meisje had hij leren 3 een fabriek in Eist. Pas Idje kwam uit dat er nog en vijf kinderen in Marok- 0p aandrang van haar 'f Willy daarop Amar de 'laatste ontmoeting met de atl op l maart werd haar kop 21 augustus. DEN HAAG De commissie voor fusieaangelegenheden van de Sooiaal Economische Raad kan on bekendheid met de fusiegedragsre gels in geval van overtreding door een onderneming als niet aanvaar den als een excuus, of als een ver zachtende omstandigheid. De com missie heeft dit meegedeeld in haar gisteren gepubliceerde verslag over het tweede kwartaal van dit jaar. In dat tweede kwartaal had de commissie aan het begin 65 zaken in behandeling en kreeg zij kennis van 138 zaken. Van dit totaal van 203 waren 61 waarop de fusieregels niet van toepassing bleken. Van de resterende 142 zijn in het tweede kwartaal 96 afgedaan. De commissie constateerde in ze ven gevallen dat de gedragsregels ter bescherming van de belangen van de werknemers waren overtreden. Een daarvan heeft geleid tot een openbare berisping, een ander tot een openbare kennisgeving. In de andere vijf gevallen speelden voornamelijk interpretatiekwesties 'n rol. In een ervan was de overtre ding echter het gevolg van de hier boven reeds vermelde onvoldoende bekendheid met de hoofdzaken van het besluit fusiegedragsregels 1971 van de SER. Aan die regels is inmiddels zoveel publiciteit gegeven, aldus de com missie, dat de inhoud en de toepas sing ervan algemeen bekend mogen worden verondersteld. De commissie heeft de bij deze fusie betrokken ondernemingen mee gedeeld dat zij voorshands nog geen uitvoering zou geven aan haar voor nemen een openbare kennisgeving te doen uitgaan, gelet op het huns ARNHEM De 21-jarige student Renato B. uit Milaan belandde gis teren in het Arnhemse politiebureau voor ondervraging door de vreemde lingendienst. De jongeman was slechts gekleed in onderbroek en vest, op de vleugel in het Arnhemse Rijn hotel gaan zitten spelen en geen mens die hem er achter vandaan kon krijgen. Behalve de politie, die ten einde raad werd gewaarschuwd, De student bleek in het hotel te lo geren. Hij wilde de andere hotelgas ten met een pianoconcert verrassen. Het was echter weinig fraai, maar hij had het persé tot de laatste noot willen afmaken, „uit innerlijke drang". inziens geringe belang der fusie. De commissie behoudt zich het recht voor alsnog tot openbaarmaking van deze overtreding over te gaan als het bedrag van de besturen der ondernemingen bij een eventuele andere fusie haar daartoe aanlei ding kan geven. 's-GRAVENZANDE Het raadsel van de doofstomme jongeman, die in de nacht van zondag op maandag door de rijkspolitie in 's-Gravezande werd aangetroffen, is opgelost. De jongeman blijkt afkomstig te zijn uit Marokko en hield zich doof stom. Hij werkte illegaal op 'n tuindersbe- drijf in Hoek v. Holland, waar hij ook verbleef. De rijkspolitie kwam achter de identiteit van de jongeman door tips van een rijschoolhouder in Hoek van Holland bij wie de jongen ooit lessen had genomen en van een meisje dat een keer met hem uit ge weest was. De Jongeman zal op trans port gesteld worden naar zijn ge boorteland Marokko. IMK Dit is Denies Kusters uit Gertrode in België, die in Zichem, de geboorteplaats van Ernest Claes tot "Witte" van het jaar iverd uitgeroepen. Er waren maar liefst 83 lieverdjes kandidaat DEN HAAG De deputaties putaties van de krijgsmachtdelen bij het hulde blijk in verband met tellen elk ongeveer 50 man, de de- de viering van het zilveren rege- putatie van de Koninklijke Land- rings jubileum van de koningin (maandag 3 september) op het voorplein van het paleis Huis Ten Bosch in Den Haag, zullen be staan uit militair en burgerper soneel van de krijgsmacht. Daarnaast ook uit vertegen woordigers van belangenvereni gingen, organisaties en groeperin gen, die op enigerlei wijze binding hebben met de krijgsmacht, al dus heeft de Rijksvoorlichtings dienst gisteravond meegedeeld. De koningin zal een persoonlijke ont moeting hebben met deze organi saties. Het hulde blijk bestaat daar naast uit een ceremoniële inspec tie door de koningin van de ge zamenlijke vaandels, standaarden en vlaggen van de krijgsmacht. Dit ceremoniële huldeblijk zal onder meer worden gepresenteerd door een bewapend militair de tachement, bestaande uit een muziekkapel, een vaandelgroep en vaandelwacht en een erecompag- nie, die is samengesteld uit de drie krijgsmachtdelen. Deze erecom- pagnie, omvattende een peloton van het korps mariniers, een pe loton van de garde grenadiers en een peloton eresquadron van de Koninklijke Luchtmacht, telt in totaal 100 man. De afvaardigingen van de Ko ninklijke marine en van de Ko ninklijke Luchtmacht in de de- macht ongeveer 85 man. Voorts zal een erehaag worden gevormd uit degenen die in 1948 de pergola droegen, waaronder de koningin naar de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk liep. Aan de manifestatie zal voorts een aantal genodigden deelne men. Daaronder zijn deputaties van organisaties die binding heb ben met de krijgsmacht, zoals de belangenvereniging en van militair personeel de burgeramb- tenarenorganisaties, de vereniein- gen Onze Vloot, Ons Leger en On ze Luchtmachtorganisaties van oud-militairen, van oud-verzets strijders en van dragers van daD- perheidsonderscheidingen. Ook zullen aanwezig zijn de leden van de defensieraad en van andere de partementale adviesorganen, ver schillende hoge commandanten van zee-, land en luchtstrijd krachten, alsmede commandan ten van regimenten en overeen komstige eenheden die met een vaandel, standaard of vlag in de vaandelgroep zijn vertegenwoor digd. Het huldeblijk zal de koningin worden gepresenteerd in aanwe zigheid van minister Vredeling en de staatssecretarissen Mommer- steeg en Stemerdink, de leden van het comité verenigde chefs van staven en de gouverneur van de residentie. Hoe staat het er voor met de werk loosheid van nu in vergelijking met de situatie in de jaren 1958 en 1967 toen zich economische inzinkingen voordeden? Die vraag wordt beant woordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat de gegevens over de werkloosheid van april 1958, april 1967 en april van dit Jaar naast elkaar heeft gezet. April 1958 gaat aan de kop met een werkloosheidspercentage van 3,3. Negen jaar later was dat percenta ge 2,2. In april van dit jaar was het landelijk werkloosheidspercentage 2,9. De vergelijking van deze per- ARNHEM In de Gelderse Ach terhoek opereert thans een naar schatting 25-jarige man met Oost- duitse marken, die veel minder waard zijn dan Westduiitse marken. Met deze markentruc heeft hij succes. De winkeliers merken pas a cht ere f dat ze bedrogen zijn en met een soms flinke strop zitten. In Doetinchem bijvoorbeeld kocht de man een dambord van f 7,- en betaalde met een naar zijn zeggen biljet van 100 Westduitse marken. De man was echter alweer in een witte auto weg, toen de winkelier het be drog ontdekte. Hij heef.t een gezet postuur, is ongeveer 1.75 m. groot en draagt een baard. De politie is er echter nog niet in geslaagd om hem te pakken. Basketbal Transol Rotterdam Zuid beschikt weer over twee Ame rikanen. Een delegatie van Transol heeft overeenstemming bereikt met de 22-jarige, 2.02 m lange Lloyd Ri chardson en met de 23-jarige, 1.98 m lange Jacky Dinkins, DEN HAAG De Britse journalist Peter Pringle, wil kardinaal Alfrink inschakelen om de mensen in Mo zambique die inlichtingen hebben verschaft over het bloedbad van Wi- riyamoe tegen eventuele represaille maatregelen van die Portugese auto riteiten te beschermen. De kardinaal zou als internationaal voorzitter van de Pax Ohristi-bewe- ging op het Vatikaan een beroep moeten doen. Pringle, die onlangs drie dagen lang in Mozambique ver bleef, heeft vandaag een persoonlijk gesprek gehad met de kardinaal. Zoals bekend heeft het Nederlands episcopaat een week of twee geleden al een beroep gedaan op Rome d'e stappen van missonarissen in Mo zambique 'ten gunste van de onder drukten' te steunen. Het tweede-kamerlid H. Waalkens (VVD) twijfelt aa/n eventuele massa moorden in Mozambique omdat de militairen van het Portugese leger die getrouwd zijn of verloofd niet tot dergelijke wreedheden in staat moe ten worden geacht. "Het lijkt mij toch vrij ver te gaan dat mensen, af komstig uit een beschaafde wereld, zich met dergelijke praktijken zullen bezighouden". Hij erkende wel dat er Portugese wreedheden in Mozam- gebracht dat het niet juist zou zijn bique zullen zijn voorgekomen, maar dat zal in elke guerrilla-oorlog wel het geval zijn. De indrukken die hij tijdens zijn twaalfdaags verblijf in Mozambique en in Angola had opge daan hadden hem tot de conclusie de bevrijdingsbewegingen in Afrika te steunen. Hij was aanwezig bij de persconferentie die verslaggever Peter Pringle van de Sunday Times giste ren in Den Haag hield en was het bepaald niet eens met zijn bevin dingen. Reactie van Pringle: "Het is jam mer dat de heer Waalkens helemaal naar Mozambique is gegaan, maar juist niet de mensen heeft gesproken (missionarissen) die van de massa slachtingen hebben verhaald. centages toont nog eens aan dat de werkloosheid van nu zorgelijk is, vooral ook omdat er van een econo mische inzinking niet kan worden gesproken. De tegenwoordige werk loosheid heeft een duidelijk structu reel karkter. Een vergelijking van de regionale werkloosheid in de maanden april 1958, 1967 en 1973 leert dat de re gionale verschillen sterk zijn afge vlakt. In 1958 liepen de provinciale percentages sterk Uiteen. Het Noor den had een zeer hoge werkloosheid (8.1 procent), Drenthe bereikte zetfs een top met 12,2 procent. Hierte genover kwam Limburg maar tot een werkloosheidspercentage vën 1,9. In april 1967 waren de regionale verschillen al veel kleiner. De noor delijke provincies hadden nog de hoogste percentages, maar toen had de provincie Zuid-Limburg eveneens een vrij hoog percentage (4,5 pro- vent). De afvlakking van de regio nale verschillen had zich in april van dit Jaar verder voortgezet. Nu wijken de provinciale percentages niet sterk meer af van het landelijk gemiddelde. DEN HAAG De acht tweede- an vier eerste kamerleden die eind vol gende week onder leiding van tweede kamervoorzitter dr. A. Vondeling naar Chiina gaan, zijn de eersten die een werkbezoek aan de volksrepubliek brengen. Vermoedelijk valt hun be zoek samen met een bijeenkomst van het Chinese volkscongres, dat voor het eerst sinds jaren weer eens sa menkomt. De kamerleden vertrekken wat in het ongewisse. Pas in China zullen zij horen welke ontmoetingen zij zullen hebben en hoe zij zullen wor den gehuisvest. BRUNSSUM Een 14-jarig meis je is gisteren van een negen verdie pingen hoog balkon van een flat in Brunssum doodgevallen. Aangenomen wordt dat het meisje zich te ver over de balkonrand heeft gebogen. ADVERTENTIE GUwc^lller~allef'cBeSte keuze FRICANDEAU van de ham 500 gram PALINGWORST 150 gram IMPORT PERZIKEN per kilo HOLLANDSE TOMATEN ïwio 911 GELDIG T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. H

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7