iollengemeenten praten in en samenwerkingsorgaan Catwijkse corso zaterdag tweemaal door badplaats MIDDENSTANDSDIPLOMA?? „H.E.A.B's MIDDENSTANDS CURSUSSEN" IE KATWIJK AAN ZEE (examen 1974) DUITS en/of ENGELS (voor iedereen illA Koos Bons is echt geen kleine jongen Gouden huwelijksfeest in Katwijk aan Zee )ENSDAG 8 AUGUSTUS 1973 STREEK PAGINA 3 Voorzitter Bosnia: "Gewesten niet tegen te houden'1 )ORDWIJK/SASSENHEIM Hoewel de gemeente ïsenheim en Warmond niet zijn toegetreden tot het Sa- li werkingsorgaiain Bollenstreek zullen beide gemeenten voorkomende gevallen toch bij het overleg worden uit- lodiigd. Noordwijkerhouts burgemeester H. J. M. Bosma, rziitter van het Samenwerkingsorgaan,,Deze gemeen- hebben in het verleden altijd meegesproken, toen het or- n nog niet deze vorm had en de dagelijkse besturen over- len. Sassenheim en Warmond hebben zi'ch niet bij het nwerkiingsorgaan willen aansluiten toen dit concreter men kreeg omdat zij al deelnamen aan het (studie) ge- Leiden. Maar iindiien zich in het Samenwerkingsor- n zaken aandienen, die ook Sassenheim en Warmond gaan, zullen we deze gemeenten er graag bij betrekken, hopen dat zij willen meepraten. Meestemmen kan uiter- niet. Ik dacht dat je alls Samenwerkingsorgaan niet en deze gemeenten om kunt". Samenwerkingsorgaan Bol- reek. Twee maanden geleden itief van de grond gekomen in Noordwijk onder leiding van dwijks burgemeester Bonnike rste vergadering van de vijf sa- het sing- en visfront IjjlEVENINGEN 7/8, afslag, agmorgen was aan de markt de SCH 23 met 3.385. Voorts was markt een kustvisser met 1.880 •se vis. ..ui per 40 kg: bot 18.5020; haring 22.50; verse makreel 27 5 invoer gezouten haring totaal 723 es. Notering per kantje steurha- 9098; volle haring 128. Ver- aanvoer voor woensdag van de ïst 1 trawllogger. OIDEN 7/8, aanvoer: 1.268 kg 13 kisten tarbot en griet; 367 kabeljauw; 161 kisten schelvis; sten wijting; 170 kisten schol; 8 schar; 419 kisten haring; 27 kis- akreel; 11 kisten varia, i: in guldens per kg: gr. tong 1.53; m. tong 9.329.19; kim. •9.98; I 9.90—II 9.87; tarbot 8.47 Per 50 kg: tarbot 510—165; 224—105; kabeljauw I 118—90; 2-115; III 122—105; IV 112—95; -52; schelvis II 9060; III 87— 80—66; schol I 112—100; II 110 III 115105; IV 105—95; schar wijting III 70—57; IV 56—51; A II 35—23.20; haring I 45.60— poon 28; haai 102.83; tong- 36—71. mlngen; HD 107 f20.00; KW 3.500; 135 12.000; VL 7 16 600; 131 4.300; IJM 30 .000; 154 23.000; WR 25 menwerkende gemeenten (Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Voorhout en Noordwijk) werd gehouden. Aan de ze vergadering waren vijf Jaren van overleg tussen de colleges (met Sas senheim en Warmond) voorafge gaan. Typisch punt van overeen komst tussen de vijf gemeenten (naast een aantal andere zaken als agrarische problemen, industriële vestiging in bollenschuren, planolo gie van de streek etc.) de afkeer van een gewest Leiden. Voorzatter Bos ma: "Het is inderdaad zo dat deze ge meenten zich afzetten tegen Leiden. Waarom? Een soort chauvinistisch gevoel? Wat blijft er, zo wordt wel geredeneerd, van onze zelfstandig heid over, wanneer wij bij een grote stad of gewest komen. Leiden zit daarbij nog in de moeilijkheden. Dat laatste is niet het hoofdmotief voor lopig afwijzend te staan, maar deze vijf gemeenten vormen een apart groepje met hun eigen problematiek. Een groepje, dat niet te biecht wil gaan bij Leiden. Wij hebben wel getracht als groep ons aan te slui- teïi. Dat is afgeketst". De vorming van het Samenwer kingsorgaan wordt door de heer Bos ma als een logisch vervolg gezien, van 't overleg, dat al sinds 1968 door de colleges van de gemeenten wordt gevoerd. "Al die tijd dat de colleges onderling spraken kwamen er te rechte vragen uit de raad om ook te De bouw van het winkelcentrum in de Lissese wijk Poelpolder is in volle gang. Voorlopig zullen de toekomstige winkeliers hun waren nog in het noodcentrum aan de Ooievaarstraat moeten slij ten. Men hoopt zo rond mei volgend jaar de bouw te kunnen afronden. (Foto Jan Holvast) worden geïnformeerd. Men wilde, bleek ook, ook graag meepraten. Het Samenwerkingsorgaan is dan ook niet meer dan een uitbreiding van de reeds bestaande samenspraak. Het heeft geen bestuurlijke bevoegdhe den. Puur overleg over intergemeen- AD VERTEN TIE VANDAAG woensdag 8 augustus, tussen half acht en negen uur in het Jeugdhuis, .Voorstraat 72, Katwijk aan Zee, tel. 12784 speciale inlichtingenavond over U kunt zich ook opgeven voor de eveneens in Katwijk te geven mondelinge cursussen; Vrijblijvend studie-advies dagelijks bij „het bolwerk voor uw bolwerk": ONDERWWS-INSTITUVT J M.E.A& o.l.v. M. VAN DER HORST HERENGRACHT 4 - LEIDEN - TELEFOON 01710—30660 (Officiële - door het I.M.O. erkende - middenstandsopleiding). telijke belangen. Wellicht dat dit overlegorgaan wordt opgeheven op het moment dat de gewesten er van hogerhand komen. Je houdt dan dacht ik nog wel het streekoverleg, waarin je gezamenlijk je standpun ten bepaalt. Misschien ben je als groepje sterker. De gewestvorming zal, zo verwacht voorzitter Bosma, niet door het Sa menwerkingsorgaan kunnen worden tegengehouden. "Persoonlijk ver wacht ik niet dat je het gewest kunt keren. Van Rijkswege zal dit op een gegeven ogenblik komen. Maar er zijn nog vele vragen over. Er zijn ook veel verschillende gedachten over en niet te vergeten rapporten. Nie mand is het eigenlijk hierover met elkaar eens". De heer Bosma ziet in het zo lang mogelijk afzijdig blijven van de in het Samenwerkingsorgaan ver tegenwoordigde gemeenten een brok chauvinisme. "Ook als burgemees ter heb je dat", zegt hij. „Je pro beert steeds het beste voor je ge meente te doen, wat weüicht in 't licht bezien van een groter geheel niet liet beste voor een bepaalde streek behoeft te zijn". Als voor beelden noemt de heer Bosma de planning van zwembaden in de streek, de verdeling van onderwijs voorzieningen en het uitwerken van planologische zaken. Over dat laat ste: "Gemeenten hebben alle hun eigen planologen in dienst. Als een gewest of samenwerkingsverband zich goed ontplooit, moet het zo kunnen zijn, dat zo'n lichaam ta ken van de gemeenten tot zich neemt. Bijvoorbeeld de planologie. Wellicht in de toekomst met 1 ad viesbureau voor alle gemeenten. Je waagt je nu reeds af of dat niet wenselijk zou zijn. Ook natuurlijk uit oogpunt van declaraties". KATWIJK Koos Bons, van Maas sluis, aan de beurt geweest in de Katwijkse Nieuwe Kerk, had als eerste leermeester de Rotterdammer Plet van den Kerkhoff en werd la ter discipel van Cor Kee en ook van Marcel Dupré in Parijs. Geen klei ne jongens en dat is Koos Bons ook niet. Bach's Fantasia et Fugo in g, de Sonate op. 23 van August Gott fried Ritter, de Passacaglia Koraal en Fugo van Cornells de Wolf (over Wie maar de goede God laat zorgen» en Vierne's Carollon de Westminster zijn geen Jantjes van Leiden, maar stuk voor stuk organistenkluiven. Be halve Ritter goede bekenden voor de regelmatige orgelconcertbezoekers. Relatie doorschouwen tussen geraam te en bekleding, tussen structuur en verschijnend klankbeeld vraagt door gaans dieper aandacht. Bij Ritter hoeft dat niet zo, hij is in die ma terie nogal vrijblijvend. Ritter is meer het type redenaar in tonen, een causeur die van geen eindigen weet en een voorbeeld van de zo bestempelde romantische „himmlische Lange". Muziek met geen andere functie dan om te be hagen. De 17de eeuw in Frankrijk muntte uit door muziekjes „pour fai re plaisir", maar dat was steeds in de kerkvorm. Ritter, in de courante encyclopedieën niet meer te vinden, geboren in 1811, eindigde zijn loop baan in 1885 als organist in Maag deburg en was een vermaarde im provisator, van wie nog wel eens een harmonieleer en een handboek over de kunst van het orgelspel ge raadpleegd worden. Voor ons was die 2de Sonate een programma-..noviteit" en voor die kennisverrijking zijn we Bons dank baar, al geven we Ritter geen cer tificaat van eeuwigheid. De twee heb ben wel iets gemeen. Hart en ziel zat er goed in. Ook wat Mendelssohn. De clamatorische tussenwerpsels en aan lopen naar de komende Widor helpen de luisteraar. Een organist kan er zich een roes aan spelen. In de laat ste, bijna lyrisch dronken maten heb ben we in gedachten dan ook een champagnefles opengeknald. We zijn ons ook aan Ritter te bui ten gegaan vanwege het buitenbeen tje. Over al de genoemde werken van Bach. Vierne en Cornells de Wolf (hoogstaande compositie) schreven we al herhaaldelijk. Bons kon er zich de virtuose toeverlaat in tonen, die hij echt ook is. En waar het maar kon „in modo festivo". In zijn Bach- fugo kwamen een paar jachtiger ma ten, die de concentratie beïnvloedden. Prachtig in hun natuur en stemming heeft de concertgever nog Brams' koraalvoorspel „O Welt, ich muss dich lassen" vertolkt en een Medita tion van Vierne, een uit de groe ven van een grammofoonplaat door Duruflé weer opgevangen en in no tenschrift overgenomen improvisatie. KEES VERHOEF. KATWIJK AAN ZEE —Het echt paar Oudshoorn-Zelhorst, Liguster straat 30, Katwijk aan Zee, viert za terdag zijn gouden huwelijksfeest. Dat geschiedt met een receptie van vijf uur tot half zeven in restaurant "Triton", waarna een familiediner volgt. Het gouden paar is ook vijftig jaar abonnee op het Leidsch Dag- Praten en studeren In het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek zal voorlopig voorname lijk worden gesproken en gestu deerd. Veel meer zal hoogstwaar schijnlijk niet haalbaar zijn, ook al heeft in het recente verleden het rapport kassenbouw wel tot tastba re resultaten geleid. Burgemees ter Bosma: „In Uoordiwijkerhout on derkenden wij dit als een groot ge vaar, waartegen wij ons wapenden. Wij hadden de strengste maatrege len tegen die kassenbouw. Uit het rapport bleek dat wat wij bijvoor beeld op het ene gedeelte van het land niet toestonden op het andere gedeelte wat toevallig tot een ande re gemeente behoorde, wél was toe- Gijsberrt Oudishoonn (78 en gebo ren in Voorschoten)e n Jansje Zei horst (75, wier wieg stond in het Overijsselse Vollenhoven) trouwden in Vollenhoven en vestigden zich di rect daarna in Katwijk aan Zee. Oudshoorn had in de Blommers- straat een verlopen melkzaak over genomen, die door het toen nog jeug dige echtpaar werd opgebouwd tot 'n bloeiende zaak. Oudshoorn had tot 1942 een melk zaak en- wijk in de Blommersstraat Die moesten ze in de oorlogsjaren We hebben de maatregelen op elkaar afgestemd. Wij zijn cns soepeler op schijnlijk niet veel meer tastbare za ken zullen komen is de tendens, dat zoveel mogelijk gemeenten tot het laatste moment hun zelfstandig heid willen behouden. "Iedereen", zegt de heer Bosma ook, "wil wel overleggen, maar met behoud van die zelfstandigheid. Iedereen wil neen kunnen zeggen op iets. Er zijn in het Samenwerkingsorgaan op dit ogenbilk ook nog geen gemeenten, die een gewest willen accepteren. Hangende de zaak wil men de boot afhouden. De vrees bestaat, dat an deren in dat gewrest overheersen en domineren waardoor je als specifie ke streekgemeenten nergens meer bent". Het Samenwerkingorgaan betreuft het dat Sassenheim en Warmond er geen deel van uitmaken. Al direct bij de eerste bijeenkomst werd van diverse kanten gesuggereerd dat er ook in Sassenheim vertegenwoordi- Rectificatie In onze krant van gisteren zijn de foto's van de Sassenheimse ds. L. S. den Boer en Hille- gommer Jan Versteege verwis seld. De foto met als onder schrift Jan Versteege is van de binnenkort afscheid nemende Sassenheimse predikant van de christelijk gereformeerde ge meente, L. S. den Boer, en de foto met ds. Den Boer als on derschrift is van Jan Versteege. gers van de gemeente waren, die voorstanders waren van het Bollen streek-orgaan. Voorzitter Bosma: „Dat is inderdaad gesuggereerd. Er zal met de belangen van Sassenheim en Warmond ook rekening worden gehouden. Zo goed als wij als Sa menwerkingsorgaan ook ons inder daad zullen oriënteren op de moge lijkheden die er straks wellicht zijn. Biedt een gewest Haarlemmermeer voor de Bollenstreek bijvoorbeeld geen betere oplossing dan Leiden? Het is een vraag. Evengoed of je liet straks inderdaad, ook zelf kunt en mag beslissen". LTWIJK AAN ZEE VVV-di- ur Chris Verplancke zit tot aan oren in het werk met de voorbe- van het Katwijkse bloemen- 'Flora's kleurenpracht aan Het rijdt zaterdagmiddag en d voor de negentiende maal door Mplaats. Er zullen zes praalwa- en minstends zes en dertig met bloementoeven versierde per- Dauto's in meerijden, afgewis- door acht muziekkorpsen en ibands. De bloemenstoet vertrekt Combee dagmiddag om twee uur van de "Flora" ln Rijnsburg, waar- Ich op de Sandtlaan bij de groen- llng "Katwijk en omstreken", atwijk a. d. Rijn de muziek - ten zich zullen invoegen. De droute begint om half negen op arklaan. Om kwart over tien dag besloten met een vuurwerk op de Boule- i Oude Kerk en restau- "De Zwaan". Daarmee wordt tevens het badseizoen 1973 officieel uitdeluid. Ieder Jaar weer is het voor Verplanc ke en zijn medewerkers (sters) een hele toer gestalte te geven aan "Flo ra's kleurenpracht aan zee". Dat komt, omdat heel veel deelnemers zich pas op het laatste moment aan melden. Toen we gisteravond rond het middaguur met Katwijks VVV- directeur zaten te praten over dit belangrijke evenement tijdens het badseizoen kwamen er nog telefo nisch zeven aanmeldingen binnen, van mensen in en buiten Katwijk, die graag nog met een versierde per sonenauto wilden meerijden. Daar onder waren vijf wagens van het raceteam "Radio Veronica", waar onder een formule I-wagen. Ver plancke accepteerde deze aanmel dingen begrijpelijk graag, want hoe grootser het corso wordt, hoe beter het voor de image van de badplaats is. Rood gloeiend Op het bureau van de door de drukte van het seizoen en alles wat daarmee verband houdt zo op het oog te zien bijna over zijn toeren heen gedraaide Chris Verplancke lig gen stapels vol inschrijfformulieren en andere papieren het corso betref fende. De telefoon staat rood gloei end. In- en uitgaande gesprekken over alles wat nog geregeld moet worden. Met arrangeurs, met deel nemers, met leveranciers van fris dranken en wie al niet meer. Voor de balie staan tientallen mensen, die moeten worden geholpen. De één vraagt naar een kamer met ontbijt, de ander wil buitenlands geld om wisselen en een derde komt geld ha len voor de logies, die zijn verstrekt. Tussen al die bedrijven door moet ook het corso nog wordien geregeld door de werkers von en in het V.V. V.-kantoor. Verplajncke tussen al die telefoon gesprekken door: „We krijgen dit Jaar zes praalwagens. Van de gemeente Katwijk, v. d. Joegoslavische lucht vaartmaatschappij J. A. L. en het Joegoslavische Verkeersbureau, van de Rijnsburgse bloemenveiling „Flo ra", van huize „De Wilbert" een zelfgemaakte in het kader van de be zigheidstherapie van de Katwijk se vereniging van straaidexploitanten en van de V.V.V. zelf. Daarnaast rij den er nu al zes en dertig versierde personenauto's en andere auto's mee. Als muziekkorpsen hebben we aan getrokken Kunst en Genoegen uit Leiden, het Jeugdorkest „De Burcht" uit Leiden, het Tamboer- en Trom petterkorps D.V.S. uit Katwijk, de Chr. Muziekvereniging „U.N.I." uit Katwijk aan Zee, het Tamboer- en Trompetterkorps „Sandido" uit Slie- dreöht, de Jeugdband D.W.S. uit Rijns burg, het Fanfarekorps „Excelsior" uit Noordwijk en de Muziekvereni ging „Laurentius" uit Voorschoten, 'k Geloof, dot het een mooi corso wordt. De praalwagens worden ge maakt door befaamde arrangeurs. Als Juryleden zullen fungeren de heren C-h. van der Voort uit Leiden, H. Eradus uit Leiden en A. Buur man uit Wassenaar". Kalm aan Een figuur, die Jarenlang mede ge stalte heeft gegeven aan het Katwijk se corso zullen we dit Jaar missen Het is de Katwijkse bloemsierkunste- naar Leen Parlevliet. Hij moet het op doktersadvies kalm aan doen. Parlevliet had altijd een belangrijk aandeel in de artistieke vormgeving van het oorso. Nu zal hij alleen nog een toeziende functie hebben. Het werk, dat hij deed het met bloe mentoeven versieren van praalwa gens en personenauto's wordt overgenomen door de Jeugdige Voor- houtse arrangeur Jan van Wierin- gen (31). Deze 'tooit nu met enige binders een praalwagen en acht per sonenauto's met bloemen. Een werk, Route waarmee zich voorheen Leen Parle vliet bezighield. Niek Hemmes. Geweldig, zoals ze helpen. En ook niet v. Wim Zwaan, die de bloemen voor de meeste praal wagens en voor veel personenauto's koopt. Hij kent het klappen van de zweep. Voor het Rijnsburgse corso doet hij het ook". op last van de bezetter verlaten. Hét bedrijf werd voortgezet in de Ouwe- handstraat, waar ze een huis met garage wisten te bemachtigen. In 1949 begon het echtpaar Oudshoorn (\ijf zoont, twee dochters en achttien kleinkinderen) een nieuwe zaak in de Van Brakelstraat. Deze werd in 1957 overgenomen door een zoon. Inmid dels had Oudshoorn een nieuw huis laten bouwen in de Ligusterstraat, waar het gouden paar nu nog woont. De Voorschotenaar van geboorte Oudshoorns vader werkte meer dan vijftig jaar op het landgoed "Duivenvoorde" vertelt, dat er in de melkhandel heel wat is veran derd. Vroeger brachten de Katwijkse boeren de melk bij hem thuis en van wat er overbleef maakten hij en zijn vrouw kaas. Ook had hij een var kensfokkerij. Mevrouw Oudshoorn kookte vroeger zelf gortepap om aan de klanten te verkopen. Toen de Lei- denaar Van der Kloot als eerste met in flessen verpakte pap naar Kat wijk kwam om aan de melkhandela ren te verkopen hield zij er mee op. Het was in die tijd van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werken ge blazen. Ook vaak zondags nog. Het vee moest immers worden verzorgd. In die tijd telde Katwijk al vijf en veertig melkhandelaren. Mevrouw Oudshoorn-Zelhorst: "In die beginperiode hebben we het be paald niet gemakkelijk gehad. Als mijn dochtertje een paar nieuwe schoenen aan had, dan hoorde Je sommige klanten zeggen: „Dat is van onze centen". Hetzelfde was het geval toen we een snijmachine en een snelweger aanschaften. Gelukkig is er op dat gebied wel heel wat veranderd. Jarenlang heb ik zomer gasten gehad. In de tijd van de Van Brakelstraat had ik al mensen op basis van logies met ontbijt. Hier in de Ligusterstraat verhuur de ik meestal een deel van het huis. Die vijftig jaar overziende mag ik toch zeggen, dat we een goede tijd in Katwijk hebben gehad en dat we helemaal zijn ingeburgerd". Oudshoorn lachend: "Ik ben nu rentenier. Dat komt me goed van pas nu "moeder" door die reuma niet zo goed meer uit de voeten kan. Ik verricht veel huishoudelijke werkjes en doe boodschappen. Graag lees ik het LD. Bij mij thuis in Voorschoten hadden ze het "Leidsch Dagblad" ook al. Toen we een eigen huishouden begonnen zijn we het blad begrijpelijk trouw geble ven. In die vijftig Jaar is er in Kat wijk wel wat veranderd. Er waren, toen we er gingen wonen, nauwelijks 15.000 inwoners en nu gaan we hard naar de 40.000 toe. De afgelopen dagen hebben we al veel belangstel ling ondervonden voor ons gouden huwelijksfeest. Niet alleen van de kinderen en kleinkinderen, maar ook van veel vrienden en oud-klan ten. Een prettige ervaring. Zoiets doet je goed". CEES COMBEE Verplancke tenslotte: „We hebben dit Jaar weer alle medewerking van het gemeentebestuur en de politie. Er komt een enigszins andere route, want we hebben besloten de Koestal etc. te laten vallen en de Hoornes te nemen. Daarmee zullen we onge twijfeld de bewoners van die wijk een genoegen doen. Er wonen heel veel mensen. Laten we hopen, dat het weer een beetje meewerkt. Dat is voor voor een corso heel erg belangrijk. Dat heb Je afgelopen zaterdag wel gezien met het Rijnsburgse corso. Het werd een grandioos succes. Beslist niet vergeten mag ik de medewer king van de besturen van de bloe menveiling „Flora" en de Stichting „Rijnsburg's Bloemencorso" en van De routes van het Katwijkse bloe mencorso ..Flora's kleurenpracht aan Zee" zijn als volgt: Middagroute: vertrek vanaf veiling „Flora" in Rijnsburg om 14.00 uur dan via Rijnsburg naar de Sandt laan waarbij de Groenteveiling de korpsen worden ingevoegd. -Sandt- laan-Rijnstraat-Zeeweg-Kon. Julia- nalaan (richting Hoornes)-Biltlaan- Hoorneslaan Pauze- Rijnmond- Boulevard-Vuurbaakplein-Koning'in- neweg-Princestraat-Voorstraat-An- nastraat-Parklaan, alwaar de stoet wordt ontbonden. Avondroute: Opstellen op de Park laan vertrek 20.30 uur richting Drie- piassenweg - Vuurbaakplein - Boule vard - Rijnmond - E. A. Borgersüraat (Pauze) Kon. Emmastraat - Kon. Emmapledn - Voorstraat - Anna- straat - Parklaan, alwaar de stoet wordt ontbonden. DACBLAD VOOR LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscb Dagblad BV Witte Singe) l - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon directie en administra tie 01710-25041 TelefooD redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Haü Mulder Maandabonnement I 9,28 Kwartaaisa bonnemem f27,45 Per Post f29.85 Losse nummers f 0.4C Abonnementsgeiden bij vooruit betaling te voldoen Bij automa tische overschrijving geen admi nistra tie- en incassokosten Nabezorgimg tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3