OORLOG WORDT EEN CURIEUS MUSEUMSTUK IN 'T PESTHUIS Het einde van zwerfdieren UW DAGBLAD In 1984 zal Leiden rond 120.000 inwoners hebben Na feestje in gevecht met tien personen MEE OP VAKANTIE UT Draai ULf het licht maar aan., BONT ZOMER PRUZEN 1973 Grootste keus laagste prijzen. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 DUiUFNSPoRTi LEIDEN Vlucht vanuit Noyon. Leidse postduivenvereniging „De* Vriendenclub": 1. J. Beekman, 2. W. Mark, 3. Comb. Vealbrief; 4 en 5 Gebr. v. d. Voorn; 6 en 9 Jac. Siera; 7 W. Vijlbrlef; 8. T. Gijsman; 10. J. Gijsman.; Idem „De „Rynklievers" «Leiderdorp)1. J. Rozier, 2. en 7. Gebr. Kok, 3. J. Verstraaten, 4. en 6. N. Hoogervorst, 5. P. Landesbergen, 8. A. Dubbelaar, 9. M. Jongeleen, 10. Gebr. Hoogervorst; idem „Het Oos ten": 1. C. Visser, 2. 4. 5. 9. 10 C. Gijsman, 3. 6. 7 D. Koet, 8. W. v. Klink. Vlucht vanuit St.-Ghislain, De Vriendenclub": 1 en 3 W. Vijlbrief, 2 en 4 R. Noordermeer, 5, 9 en 10 T. Gijsman, 6 L. Koopman, 7. C. v. Dijk, 8. W. Siera Jr. LEIDEN Het inwonertal van Leiden zal tot 1984 wanneer de gemeente binnen de huidige gren zen naar verwachting geheel is vol gebouwd tot 120.000 k 121.000 stij gen. Het huidige inwonertal aan het begin van dit Jaar was ongeveer 98.000. Deze groei van de bevolking zal vrijwel geheel in de Meren- wijk en de Stevenhof geconcentreerd zijn. Deze prognose wordt gedaan in een publicatie van het bureau statistiek van de gemeente. Zij is gebaseerd, op de verwachte ontwikkeling van de woningvoorraad, op ramingen over de gemiddelde woningbezetting, en over de zg. bijzondere categorieën zoals bejaarden, studenten, werken de jongeren en gastarbeiders. In de publicatie wordt niet alleen een prognose gegeven, men gaat ook uitgebreid in op de ontwikkelin gen in het inwonertal in de laatste jaren. Uit de cijfers die men op ta fel legt blijkt o.m., dat ook in 1972 de dalende lijn van het inwonertal zich heeft voortgezet. Sinds eind 1967 is de bevolking steeds gestaag afgenomen, in 1972 met 1,3%. De ze daling concentreert zich. vooral in de binnenstad (sinds oktober 1966, liep het aantal inwoners er met 18,4% terug). Een groei van het aantal inwoners vertoonden de Fortuinwijk, de wijk Boshuizen, de Hoge Mors en het Merenwijkdistrict. In mindere ma te nam het inwonertal ook toe in de wijk Roomburg, en in de Vogelwijk. lijk te wijten is aan een teruglopen van het aantal in gezinsverband wo nende mensen. Het aantal alleen staanden steeg daarentegen. De vergrijzing in Leiden schrijdt langzaam maar zeker voort. Voor al de vrouwen, worden steeds ouder. In 1950 bestond 4,3% van de Leid se bevolking uit vrouwen ouder dan 65. Eind 1972 was dat 7,2%. Bij de mannen was dat percentage in 1950 3,4% en in 1972 5,1%. De vergrijzing vindt vooral plaats in de Haven wijk-zuid, Tuinstadwijk, Meerburg, De Waard en Levendaal-west. Uw dagblad wü gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet a Als brief verzenden frankeren met 35 ct. S.v.p. in blokletters KOSTEN VAN OPZENDING Vooi Nederland. Beigie en Luxemburg gratia De overige Europese landen uitsluitend per lucncpost Kosten I.— per dag De praktijk neeft ons geleerd, dat de nezorging vaD kranten id de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog ai eens te wensen overlaat. Wij kunnen daarom geen verantwoording aemen voer kranten, welke olet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. LEIDEN/ NOORDWIJK Een 23-jarige grondwerker uit Leiden was in Noordwijk stevig tekeer gegaan; hij sloeg er met een riem en stok te gelijk op los. Het was tijdens een familiefeestje, dat er moeilijkheden ontstonden. Verdachte ging 'n luchtje scheppen, doch toen hij op straat kwam, viel hij voorbijgangers lastig en mishan delde hen. Nummerplaten verwisseld: 100 boete LEIDEN Een 43-jarige koopman uit Leiden gaf het bij de Haagse por litierechter vlot toe, dat hij helemaal fout was geweest. Daarvan was hij nu tenivolle overtuigd, doch toen hij nummerplaten van een auto had ver wisseld, had hij dat niet ernstig in gezien. Verdachte had van twee autowrak ken één wrak gemaakt, want na de verbouwing was dat "nieuwe" voer tuig meteen voor de sloop verkocht. Verdachte vond het te lastig en kost baar om er mee unaar de keruing te gaan, zodat hij er zelf een nummer bord op had gezet, evenwel van het verkeerde chassis, zodat het num merbord niet klopte. "Daar kan in bepaalde omstandig heden een hoop narigheid uit ont staan", constateerde de officier en daar stemde verdachte mee in. De hele handel had hem overigens al aardig geld gekost en met dat alles rekening houdend, wilde de officier volstaan met f 150 boete. De rechter legde 1 100 boete op. Dat bleef uiteraard niet zonder ge volgde en er ontstond 'n fikse vecht partij waarin tien personen werden betrokken. Terzake mishandeling had de grond werker zich voor de Haagse politie rechter te verantwoorden. „U had een kwaje dronk over u", constateerde de rechter. „Het gaat niet aan om dan maar rustig men sen af te gaan tuigen". De Officier stelde, dat daarop ge vangenisstraf moet volgen maar om dat verdachte nu wel inziet op het verkeerde pad te zijn geweest, vorder de de Officier acht dagen gevangenis straf. „U kunt beter van de drank af blijven, want dan is er geen land met u te bezeilen", constateerde de rech ter aan de hand van de gebeurtenis sen op het Vuurtorenplein. Het von nis werd f150 boete en voorwaarde lijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van een jaar. Een lamp uit de,De Lichthal' mag gezien worden. 'De Lichthal' HAARLEMMERSTRAAT 293. LEIDEN tegenover de Overdekte. Vergadering over wijk- en buurtopb ouw Vier man bij inbraak gepakt LEIDEN Vannacht om twee heb ben politiemensen vier inwoners van Leiden aangehouden, die ervan ver dacht worden een poging tot inbraak te hebben ondernomen bij de stede lijke lichtfabriek aan de Lange- gracht. Er wordt niets vermist. Twee van de vier konden meteen worden aangehouden, de andere twee werden enige tijd later in de kraag gegrepen. De jongste is 17 en die oudste 24 jaar. Het viertal wordt op het politiebu reau vastgehouden, om te onderzoe ken of ze niet meer op hun kerkstok hebben. LEIDEN De Stichting Welzijns- raad Leiden zal dinsdag as. in een openbare vergadering praten over de mogelijke inhoud van een nota over wijk- en buurtopbouw. Er ligt een discussiestuk, dat door de staf van d? Stichting Welzijnsraad is opge steld. De bedoeling is dat men uit eindelijk in de nota wijk- en buurt- opbouw komt tot een advies aan B en W over de samenlevingsopbouw in wijken en buurten in Leiden. B en W. hebben om een dergelijk advies gevraagd. Deze nota wordt een be langrijk stuk, omdat zij mede zal die nen als uitgangspunt voor het vast stellen van een begrotingspost voor het opbouwwerk en voor de subsi diëring van wjjkcomité's. De openbare vergadering begint om 8.00 uur 's avonds. Zij wordt gehou den in he,t gebouw van de Welzijns raad, Stationsweg 28. LEZERS SCHRIJVEN Met grote belangstelling heb ik uw artikel "Oma's hondje mag nieit mee" in uw editie van 31 juli ge lezen en zeker omdat met het be sproken probleem ik zelf en vele van mijn dierenbeschermingsvrien den worden of zullen worden gecon fronteerd. Echter, over de uitspra ken van het directielid mevr. Ei kerbout over de werkwijze van het Nieuw Leids Dierenasyl ben ik zeer verontwaardigd. Mevrouw Eikerbout "dan kan ik de bejaarden gerust zeggen dat we hier nooit dieren doodmaken. Ons devies is: "Heb eerbied voor het leven". Mijn ervaringen zijn evenwel vol komen in strijd met mevrouw's be weringen. Op 16 juli bracht ik een springlevende jonge zwerfpoes on der in het asyl. Zelf kon ik het dier niet meer huisvesten. Ik betaalde meteen de volle pensionprijs voor enige tijd en vermeldde daarbij, dat ook deze pensionprijs in de toe komst zou worden betaald. Tevens verzekerde ik het asyl, dat ik (op eigen kosten) zou adverteren in verschillende bladen voor een goed tehuis. Kan ik nog meer doen? Op 25 juli deelde mevr. E. mij te lefonisch mee, dat het dier ge plaatst kon worden bij een haai bekend echtpaar. Op mijn vraag of ik het adres kon krijgen, werd ont kennend geantwoord. Mag ik a.u.b. daarnaar vragen, tenslotte voel ik mij verantwoordelijk voor deze poes. Ik gaf dan ook geen toestem ming de poes mee te geven. Op 28 Juli werd mij telefonisch me degedeeld dat "die oude poes van mij met een spuitje uit zijn lij den was verlost wegens een onge neeslijke nierziekte". Ik was met stomheid geslagen: de jonge poes was in drie dagen plotseling een oude poes en van springlevend een ten dode gedoemd dier. Mijn verba zing was des te groter, omdat bin nen een jaar dit mijn derde zwerf dier is, (pension betaald) dat we gens dezelfde ziekte in het asyl werd afgemaakt. Dan herlees ik bovengenoemde uit spraken van mevr. E. en zie tevens vermeld, dat de eigenaren zelf hun dier naar de arts moeten brengen om te worden afgemaakt. Mij werd geen bericht gegeven. Mijn be taald pensionzwerfdier werd zonder Opnemen van brieven deze rubriek behoeft niet betekenen dat de redact het met de inhoud eens De redactie behoudt daarenboven het recht vo om bijdragen te weigeren wel in te korten. kennisgeving doo maakt. Tot mijn spijt moet ik vastsfe dat het Nieuw Leids Dierenasyl vertrouwen totaal heeft v( Het verbaast mij niet, dat dierenvrienden (mij zijn eer bekend) al lang niet meer betrouwbaarheid van het asyl VAN EC® BREESTRAAT INTERNATIONAL BONTMODE BREESTRAAT 173 TEL. 01710-23337 LEIDEN LEIDEN Op stille avonden moet je hier nog het geween en geknars der tanden kunnen horen. Wie het Legermuseum in Leiden bezoekt krijgt al gauw dat idee als hij via een vrien delijk laantje het gebouw nadert. Een grote steenklomp, grauw als een ka zerne. Het bruggetje over de dode ringgracht bewaakt door boomdikke, zwart geteerde kanons- en mortier lopen. Boven de hoge -toeganspoexrt een groot reliëf dm steen, in het midden van de 17e eeuw gemaakt door Rombout Verhuist: een vrouw met een sereen maar onverbiddelijk ge zicht die een gesel zwaait. De Zwarte Dood temidden van haar kermende slachoffers. Wie deze poort binnenging, kwam er meestal niet meer levend uit. Dat gold althans voor het oudste deel van het gebouw dat in 1658 werd opgericht als „Festhuys", Toen het klaar was, was de pest eigenlijk al op z'n retour, maar ook daarna werd het nimmer een oord waar de blije lach luid tegen de muren schalde: militaire gevangenis, vrou wengevangenis, psychopateninrich- ting, kapel en militaire schoen- en zadelmakerij. Nu, ruim 300 Jaar nadat de eerste steen werd gelegd, hangt nog op de met bomen en planten, tafeltjes en stoeltjes mild gemaakte binnenhof een wat droeve sfeer, innen in het carreevormige gebouw had dan ook geen ander museum zo'n goed on derdak gevonden. Walging voor het doel van de getoonde voorwerpen en belangtselling voor het kunstzin nig vakmanschap en het historisch decor worden hier tot een curieuze cocktail geklutst. Het lijkt merkwaardig dat in een tijd waarin een groeiend deel van het Nederlandse volk onze hele krijgsmacht liefst in het museum zou willen poten, het aantal mensen dat de Vrouw met de Gesel passeert blijft stijgen. Directeur W. Helder (53), praat met zakelijke distantie over „zijn" museum dat nu 60 Jaar bestaat. „Ik geloof, dat naarmate de oorlog in West-Europa minder een rol speelt men die hier als curiositeit gaat bekijken". Helder heeft daar totaal gèen be zwaar «tegen. „De musea vormen steeds meer een onderdeel van de recreatie. Waar moet Je tenslotte met je kinderen naar toe als 't re gent?" Hij geeft dan ook vlot toe dat hij ook een beetje op het pu bliek speelt door bijvoorbeeld een afzonderlijk zaaltje aan de tweede wereld oorlog te wijden, terwijl hij die zelf liever niet los van voor- en nageschiedenis zou willen weerge ven. De Irene- en Korea-zaaltjes gaan echter verdwenen. „Die zijn wat uit de belangstelling geraakt", zegt Helder. Stenen dolken, zwaarden, harnas sen. Kinderen staan met open mond naar de levensgrote ridder te paard en de zwaarddansetide sa- moerai's te kijken. Maar ook de kleine huzaren van Napoleon, de kurassiers van Kaiser Wilhelm en Door Rob Schouten Foto's Piet de Nijs het machinepistool van een Feldwe- bel uit een meer nabij verleden vinden ze prachtig. En de jeep en het uniform van prins Beur hard, waarmee hij bij de bevrijding ons land binnenreed, doen het ook wel. Vakmanschap is meesterschap. De tientallen levensgrote poppen wor den in eigen atelier gemaakt, even als een deel van de uniformen. „Uit de 18e eeuw hebben we praktisch geen kleren meer", zegt Helder spij tig. „Van de periode daarna hebben we wel meer jasjes, maar de broe ken zijn meestal opgesloten". Veel uniformstukken worden door ruiling met andore musea verkre gen. Zoals bijvoorbeeld de „zwarte pyamaas van een man en een vrouw van de Viet Cong en de kleren waarmee een grimmig kijkende man met zonnebril is uitgedost. Een bordje vermeldt: „Palestijns com mando der El-Fatah. Gevechten in Israël en Jordanië 1967'71". Op de paarden is Helder bijzonder trots. Ook zelf gemaakt. Wijzend op een heel .span zegt hij: „Kijk'die ene witte hebben we opgezet. Die andere donkerbruinen hebben we daarvan afgegoten. We hebben nu een groot dood Belgisch paard be steld waarbij we de stand van de benen wat meer zullen variëren, anders lijken ze zo op elkaar". Nog steeds wordt er vrij regelmatig in het Legermuseum gepikt. Kleine dingen, onderscheidingen en zo .De bajonetten zitten nu met ijzerdraad vast aan de geweren, maar er is al iemand geweest die met een knip tang terugkwam. ,,'t Is natuurlijk vervelend", zegt de museumdirecteur. „Maar je doet er weinig tegen: je kunt niet overal suppoosten neerzetten. Die onder scheidingen maken we wel weer zelf na, maar 't wordt eigenlijk wel kitsch. We zijn van plan bij de nieuwe historische indeling meer ach ter glas te zetten en met kettingen looppaden te maken". Een ander probleem is de brandvei ligheid. Helder: „Vooral over het oude gedeelte maak ik me zorgen. Het materiaal is niet verzekerd want daar is voor ons geen begin nen aan. En trouwens, wat is het waard?". Nog een zorg voor hem is dat er geen gaten mogen vallen in zijn collectie. ,Dat is moeilijk hier, met die grote moderne spullen. Zo'n Canadese truck iedereen kent ze uit de oorlog waar laat Jé> dat? Maar je hebt wel de plicht het bij te houden". In elk geval kan hij tevreden zijn over het feit dat het Legermuseum loopt als 'n tierelier. Vorig jaar 50.000 bezoekers en in '73 worden er zo'n 65.000 verwacht. De directeur vreest zelfs dat het zomers op zon dagen teveel gaat worden: met duizend bezoekers is het museum „vol" Maar ja, waar kun je je teggenwoor- dig nog als volwassenen voor één hele gulden (kinderen half geld en militairen in uniform gratis) een urntje verlustigen in alles waarmee je poef, poef kunt doen? HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prisma. Jung- hans, Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vakservice. UW HORLOGER Prognose bureau statistiek: Ingeblikt ten strijde trekken is iets wat alleen nog in sprookjes voorkomt. Maar het Legermusea heeft nog authentiek gevechtsblik. Een Palestijnse commando van de El-Fatah.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2