belediging van erk in Rusland a Met honderd gulden en wat meer aandacht geeft u hem de kans om middelbaar technicus te worden J in plaats van los werkman. Wereldraad van Kerken gaat beleggen in ontwikkelingshidp VERHOUDING KERKSTAAT IN SPANJE ZUID-AFRIKA NAAR WERELDRAAD nbehoorlijke Voorlichting' Geloof nu per brief vatieve groepen, die de staat vaak in het geheel niet erkennen, hun kin deren niet laten inenten, medische hulp weigeren en een eigen subcul tuur vormen. Maar zij hebben voor hun geloof alles over, zelfs wanneer hun kinderen aan de ouderlijke macht worden onttrokken. Ook een ontmoeting met zo'n groep is een indrukwekkende ervaring, aldus Van den Heuvel. De onderhandelingen tussen ae Spaanse regering en het Vaticaan voor een herziening van het Concor daat van 1953 zouden, volgens ker kelijke kringen in Madrid, komende herfst kunnen worden hervat. Hoewel de contacten tussen het Vaticaan en Madrid in het grootste geheim plaatsvinden vanwege de ge voeligheid van de publieke opinie in deze zaak, is toch bekend geworden, dat het Vaticaan niet ongenegen is de mogelijkheid van een nieuw Concor daat te bestuderen. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat niet zozeer het Concordaat wordt vernieuwd, als wel dat er enkele nieu we reglementen worden opgesteld voor de verhouding tussen kerk en staat. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Papendrecht: K. van der Sluys te De Lier. Beroepen te Lunteren: J. C. Stel wagen te Delft. Te Londen (Neder landse kerk),: M. den Duik te Wor- mer-Knollendam. Geref. Kerken Aangenomen naar Bunschoten- Spakenburg: J. G. J. van Echten te Heinenoard. Geref. Gemeenten Beroepen te Alemelo: C. de Ridder uit Nunspeet. Bedankt voor Randburg (Zuid- Afrika): A. Hofman te Scheveningen. Bedankt voor Gorkum: J. vaai Vliet te Aagibeikerke. Tennis Het Spaanse jeugdieam heeft gisteren in Vichy voor de zesde maal het toernooi om de Galeabeker gewonnen. In de finale tegen Enge land nam Spanje een voorsprong van 30 en was daarmee zeker van de overwinnüng. Wielrennen José Maria Nune« heeft gisteren de tweede étappe ge wonnen van de Ronde van Portugal voor beroepsrenners. José Martins, die in Nederlandse dienst deelnam aan de Ronde van Frankrijk, finishte als vierde. Leider in het klassement is Alvaro Roque. De protestantse kerken zullen hun fondsen gaan mobiliseren en het geld gaan gebruiken voor ontwikke lingsprojecten. Dit plan begint op het hoofdkwartier an de Wereld raad van Kerken te Geneve vaste De bedoeling is dat het fonds de eigendommen van de kerk die thans zijn belegd in solide obligaties, gaat gebruiken om er een Eucumenisch Ontwikkelingsinstituut mee op te richten met voorlopig een aandelen kapitaal ter waarde van ongeveer 65 miljoen gulden. Het wordt mogelijk geacht, dat het financieringsinstituut met hulp van de 350 miljoen protestantse gelovi gen in de wereld over tien jaar zou kunnen beschikken over een werk kapitaal .van zeker 2.5 miljard gul den. Het instituut zou, volgens deskundi gen. ontwikkelingsprojecten van niet al te grote omvang kunnen gaan fi nancieren, zoals het verlenen van steun aan landelijke kredietbanken, landbouwondernemingen, de bouw van goedkope woningen en het ves tigen van kleme industrieën en commerciële bedrijven. De winsten uit de projecten mogen lager zijn dan nu uit de effectenportefeuille worden genoten. Volgens schatting zouden de kerken in Amerika tegen de 20 miljard dollar rond 50 miljard gulden hebben belegd in aandelen en obli gaties. waaronder die van multina tionale concerns tegen wie vooral in de ontwikkelingslanden veel kritiek is gericht. Wat het bezit van de kerken in West-Europa betreft:dit zou groot zijn, maar een betrouwbare schat ting kan moeilijk worden gegeven. Geld om in het fonds te storten kunnen de kerken krijgen uit de verkoop van de aandelen, zoals thans geschiedt als onderdeel van de campagne tegen het Zuidafri- kaanse apartheidsbeleid. In januari maakte de Wereldraad van Kerken een .zwarte lijst" op met de namen van ongeveer 650 grote Britse, Amerikaanse, Zwitserse en Nederlandse maatschappijen, die banden onderhouden met Zuid-A- frika. Aangekondigd is, dat alle aandelen die men in deze onderne mingen bezat ter waarde van vier miljoen gulden zouden wor den verkocht. Vanuit Zuid-Afrika komt een de legatie van 12 personen naar de ver gadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken, die van 22 tot en met 29 augustus in Genève wordt gehouden. Als stemgerechtigd lid komt de bisschop van Zoeloeland, dr. A. J. Zulu. Hij is een van de zes voorzitters van de Wereldraad. De andere elf zijn waarnemers, zij hebben het recht in de plenaire ver gadering het woord te voeren, maar zij hebben geen stemrecht. De waar- nemersgroep wordt geleid door su perintendant A. W. Habelgaarn voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van kerken van de Bond van evangelisch-lutherse kerken in Zuid-Afrika. In de Zuidafrikaanse kerken wordt verschillend gedacht over het anti racisme programma van de Wereld raad. Er is een misverstand ontstaan over een commentaar van Bladwin Sjollema, de leider van het anti-ra- cisme programma. Deze zou de cam pagne voor verbetering van de lonen van de zwarte werknemers niet zo enthousiast hebben begroet, omdat uitsluitend sociale verbetering het eigenlijke doel van hun bevrijding en gelijkstelling zou tegenwerken Hogere lonen voor Afrikaners, dat is alsof men een gevangene in zijn gevangenis een geriefelijker bed aanbiedt, zo zou hij ongeveer heb ben gezegd. Het uitvoerend comité van de Zuidafrikaanse Raad van kerken heeft dit standpunt als arrogant af gewezen en verklaard dat iemand die erbuiten leeft niet de raad moet ge ven de zwarten in hun armoe te la ten, zodat ze uiteindelijk met geweld hun situatie zullen veranderen. Het uitvoerend comité gaf echter toe dat SJollema's standpunt op grond van de zeer langzame sociale veran deringen voor de zwarten in Zuid- Afrika "niet onbegrijpelijk" is. Enigs zins geirriteerd heeft Jjollema laten weten dat zfjn woorden een andere strekking hadden, en dat het uitvoe rend comité helaas verzuimd had naar de woordelijke inhoud van zijn in Londen afgelegde verklaring te informeren. leerden zich goed uit te drukken. En als die kinderen veertien, vijftien jaar zijn, dan willen ze zo snel mogelijk van school af verdienen. En hun ouders, u misschien, vinden dat best zo. Daarom komen één van de tien studenten uit de gezinnen met de lagere inkomens en twee op de tien middelbare scholieren daar vandaan. Het is niet alleen onnodig, het is rampzalig In de nabije toekomst, nog in deze eeuw, zullen de meeste eenvoudige werkzaamheden door machines worden verricht Machines zijn daarvoor beter en goedkoper dan mensen. In diezelfde toekomst hebben we veel meer ontwikkelde mensen nodig dan nu. Mensen, die hun tijd en omgeving begrijpen. Mensen, die hebben geleerd te denken en hun werk te organiseren. Daarom moet ons onderwijs worden vernieuwd, daarom moet er ook goed en voor iedereen toegankelijk kleuter onderwijs komen. Daarom moeten ouders hun kinderen laten doorleren. Morgen moeten we wijzer zijn. SNSDAG 8 AUGUSTUS 1973 sïi H. van den Heuvel, secre- generaal van de Hervormde zal in een open brief aan iwjetrussische autoriteiten de Intourist-gidsen dus- idsü j te scholen dat hun infor- s over het kerkelijk leven in t-Rusland niet meer aan de eid tekort doen. Dr. Van Non (euvel maakte deel uit van 5.-J legatie van de Nederlandse van kerken, die in juli de t-Unie bezocht. heeft hem bijzonder gegriefd Intourist-gidsen aan de vele li die tegenwoordig naar d gaan, voortdurend foutieve, Isch gekleurde informatie over geven. Het komt neer op ke leugenpropaganda, aldus 'feèi i dsn Heuvel. ias* jeelden: hij maakte het mee or de kathedraal van Lenin- sn Sowjet russische gids tegen oor 'oep buitenlandse studenten i8 ier staat een museum waarin isleide vrouwen geld wordt af- 1 eld door priesters die daar 'n ventje van leiden", de Rus- rthodoxe gastheer die de dele- >M 1,1 de Nederlandse Raad van begeleidde, begon de gids voor nge ar uit te maken. Er ontstond sro se ruzie. "Dat dit kon, viel me 7n<j eer mee, maar volgens mij v. ie kerk in Sow jet-Rusland bij 3fen beledigd en vernederd", al- Van den Heuvel. vrouwtjes •e voorbeelden die hem tot he .1 van de open brief inspire- gidsen zeggen dat theologi- udenten hogere beurzen ont- (via de kerk) dan andere he studenten. Volgens Van eerder het omgekeerde tl den gidsen zeggen dat priesters ig«>ge slarissen ontvangen. Vol den Heuvel onmogelijk, priesters werken op contract, de salarissen openlijk LÏj|rmeld. De salarissen zijn eerder aan de lage kant, ;el' ragen ongeveer 80 tot 100 ?Lg >er maand, terwijl 120 roebel Rusland als goede lariëring geldt en 160 roebel als erg hoog. de gidsen ontkennen voortdu rend dat jongeren en mensen van middelbare leeftijd aan het kerkelijk leven deelnemen. Volgens hen be staat de Russische kerk alleen nog maar uit oude vrouwtjes. de gidsen nemen de kerken in feite niet op bij hun rondleiding. Als de toeristen erop staan ikonen te zien, brengen zij hen bij voorkeur' in musea of naar gesloten kerken. Dr. Van den Heuvel hoopt dat zijn komende open brief aan de Sowjet- Russische autoriteiten ertoe zal bij dragen dat de gidsen andere instruc ties voor hun voorlichting ten opzich te van het kerkelijk leven in de Sow- Jet-Unie zullen krijgen. Gesprek in de nacht Tijdens dit bezoek heeft dr. Van den Heuvel in de nacht bezoeken ge bracht aan dissidenten (anders den kende Russen). Volgens hem zijn er twee groepen dissidenten in Sow jet- Rusland. De eerste groep vormen zij die in gevaar worden gebracht door bui tenlandse bezoeken, omdat ze heime lijk en tegen de wet bij elkaar komen Hieronder kimnen de niet officiële dus de niet-geregistreerde bap- tistengroepen, de zogenaamde Ini- tiativniki, worden gerekend. Dan zijn er de dissidenten die Juist beschermd worden door buitenlandse bezoeken, omdat de Sow jet-Russische autoriteiten dan weten dat zij be kend zijn in het buitenland. Deze mensen leven wettelijk volgens de regels. Het is een kleine groep. Met enkelen van hen had Van den Heu vel nachtelijke gesprekken, omdat hij overdag en 's avonds geen tijd over had door het officiële bezoekpro- gramma. Met de Sowjelrussische geleerde Sacharof (uitvinder waterstofbom; had Van den Heuvel een lang ge sprek, vooral ook over het lot van andere-vervolgden als Amalrik en Grigorenko. De vervolgingen worden scherper tegenover de dissidenten. Twee nachten bracht Van den Heu vel door bij de joodse geleerde Ben jamin Levich, die met zijn twee zo nen naar Israël wil emigreren, maar geen toestemming krijgt. Van den Heuvel is ervan overtuigd dat de nachtelijke gesprekken wer den afgeluisterd. De Sowjetrussische autoriteiten kunnen precies op de hoogte zijn van hetgeen hij met de geleerden heeft besproken. Baptisten Over de niet officiële baptisten- groepen de zg. Initiativniki kon de delegatie officieel niet veel te ho ren krijgen. Hun aantal is onbekend. Zelf spreken zij soms over 100.000 soms over vijfmaal zo veel Van hun mensen wordt ieder jaar een paar tientallen gearresteerd, omdat zij de wet overtreden. Maar dat schrikt hen niet af. Vaak zijn ge vangenen nu immers niet meer ondergronds! de beste evangelis ten. De Initiativniki zijn erg conser- Begin september worden in Ham burg de eerste "leerbrieven voor ge loofsvragen" verzonden, die door de Hamburgse "Projektgruppe Glau- bensinformation" ontworpen zijn. De brieven-actie krijgt een oplage van 100.000 exemplaren en wil nieuwe we gen openen ter verkondiging van het evangelie. De werkgroep is in het leven geroe pen door prof. dr. Helmut Thielicke; lid zijn o.a. universiteitsassistenten en jonge predikanten. De leerbrieven zijn bedoeld voor onderricht van vol wassenen en jonge mensen, voor werk in de huiselijke kring en ver enigingen, voor godsdienstonderwijs en voor de geestelijke verzorging van militairen; zij zijn ook bestemd voor individuele studie. De samenstellers gaan ervan uit, dat het tegenwoordig niet vanzelf sprekend is te geloven. Aan de ande re kant is er een sterke belangstel ling voor godsdienstige vragen. Daar om ziet de werkgroep hetals haar taak de weg tot geloven vrij te ma ken en vooroordelen uit de weg te 1 V - - - PublikaUeaau^ebodendoortiitblad,insameuwukui^raeLdeSuicbiuj^ldeeleReclame. SïRH Alsunoueenseven wachtte met.de aankopen voor uzelf, die eigenlijk niet meteen nodigzijn. Als u nou eens wat leesboeken voor hem kocht (goeie boekhandels weten wat goeie kleuterboekjes zijn) en er samen met hem in zou lezen. Als u dan eens een paar leuke spelletjes voor hem kocht, wat puzzles en een bouwdoos misschien en u zou eens samen met hem gaan spelen. Als u nou eens wat kleurpotloden en een balpen, wat tekenpotloden en papier voor hem had en hem fijn liet knoeien. Als u dat zou doen, dan maakte u al een flink stuk van zijn loopbaan. Elk jaar gaan er duizenden kindertjes in Nederland naar school, die zich in hun eerste levensjaren onvoldoende kouden ontwikkelen en daarom slechte leerlingen worden, die snel de pest aan scliool krijgen. Die kindertjes beginnen namelijk met een grote achterstand. Ze kennen minder woorden dan andere kinderen, ze zijn minder knap op school. Alleen omdat ze in hun kleuteijaren nooit iets met woorden te maken hadden, nooit met begrippen leerden spelen, nooit

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13