Gedevalueerd SER-rapport erscherpt tegenstelling Nieuwe partij op Aruba haalt grote overwinning Etos opgeslokt door AH-concern Nieuwe kansen voor nieuw Scheveningen elkfabriek moet ode vissen in erkel vergoeden WV verwijdert zich van andere vakcentrales Slagerijen De Kroes nu in Britse handen wordt niet duurder Grotere wachtlijst telefoon tDAG 4 AUGUSTUS 1973 Ontslag voor 180 man LN HAAG „Het niet langer meepraten omdat nige zaken je niet bevallen is niet zo'n fraaie houding, li verdedigen hier in de Sociaal-Economische Raad ons Qdi standpunt, ook al zou dat een minderheidspositie ie uitspraak van kandidaat NKV-voorzitter Wim Spit over het 'men vcrn de NVV-delegatie uit de vergadering van de SER is teiend voor de snelle verwijdering, die optreedt tussen enerzijds WV, de grootste vakcentrale, en aan de andere kant de confes sie vakcentrales, NKV en CNV. gaat daarbij niet zozeer om gegevens en toont verder alleen de i vakbeweging wil bereiken, scherpe tegenstellingen tussen vak vooral om de manier waarop ioet gebeuren. Een kwestie rategie dus. Dat het NVV de woordelijkheid niet wil dragen en overigens sterk gedevalu- ipport over de economische si- van de SER, bewijst ander dat de grootste vakcentrale gemakkelijker g aat kiezen, inflictsituaties. De confessione- centrales hebben zich echter duidelijk uitgesproken voor sociaal-economisch overleg niveau. beweging en werkgevers aan. Waarnemend NW-voorzitter De Boon: "De nieuwe economische gegevens, die samen met de Miljoe nennota verschijnen, liggen in con cept al ergens op een ministerie". Prof. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau en kroonlid van de SER, corrigeerde hem even later: "Nee, die liggen niet op een ministerie, die zitten in duiaeiijK uitgesproken voor mijn tas", ed sociaal-economisch overleg De Planbureau-directeur onthulde vervolgens dat er weinig verande ring is gekomen in de economische knelpunten. Wél vertelde hij echter dat de betalingsbalanspositie aanzien lijk gunstiger is dan werd ver wacht, dat produktie en produktivi- telt zijn meegevallen en dat de ex port beter loopt dan was verwacht. Die gunstiger resultaten zullen zo wel aan het loon- als het winstinko men ten goede komen. De in het centraal loon- en prijsakkoord afge sproken loonstijging f3,5 procent) is licht overschreden, de loonsomstij- «{•Economische Raad wordt ging komt even boven de geraamde Het verdwijnen van de 13,5 procent. Deze nieuwe gegevens betekennenn ook dat het SER-rapport in feite al weer verouderd is, want bij de kern ervan is het advies: achterblijven bij de loonkosten ontwikkeling in 't met ons concurrerende buitenland via een flinke matiging. Na het "verdwijnen van de NVV- delegatie is er nog enkele uren ge discussieerd over onderdelen vain het rapport, waarbij vooral kwam vast te staan dat vakbeweging en werkgevers elkaar op het terrein van de inkomensverdeling geen duim breed willen toegeven. lag is volmaakt duidelijk dat de het NW niet alleen be- i{ heeft op het inderdaad nog- bodige voorjaarsrapport van dat door allerlei omstan- «n pas nu is verschenen. Op heeft de grootste vakcentra- aanslag gedaan op het so- conomisch overleg op cen- jveau, zoals dat ook in de uit de vergaderzaal SER, waar de spanning was ïijien, kwam voor de werkge- SER-voorzitter drs. J. M. als een verrassing. "Ik had &eho°Pt °P een unaniem aldus de wel zeer optimis- u^ER-voorzitter. apport, dat na urenlang hak- n over details toch nog uit [kwam, zal voor het kabinet weinig of geen waarde Daarbij telt niet alleen het het NVV geen verantwoor- heeft willen dragen voor ument. Want het rapport sig- slechts bekende knelpunten economie (loon- en prijsin- rerkgelegenheld, verloop van icollectieve sector), is geba- achterhaalde economische p drurg wil ement idhovense 'tgenologen CHT De Rotterdamse chi- L. Hermans heeft voorgesteld röntgenologen in Eindhoven Ig jaar bij de ziekenfondsen gulden te veel hebben gede- te royeren als lid van de ijke Nederlandse Maatschap- Jevordering der Geneeskunst, ingezonden stuk in Medisch het blad van de KNMG, heer Hermans dat de röntge- het vertrouwen in de me itaf in hoge mate hebben on- gens wacht de KNMG, alvo- ppen te ondernemen, de be- af van de Bossche officier itie die de onregelmatighe- de declaraties op het ogen- lensoekt. accountant en twee politie- larissen zullen maandag een laken met de controle van de en bescheiden van de röntge- EM De Melkfabriek Mel- Borculo zal aJlle dode vissen laatste week in het Achter- riviertje de Berkel dreven, vergoeden aan het Pootvis- tussen heeft de directie van aan het adres van ir. J. voorzitter van het zuive- &P Oosteiyk-Gelderland, het gericht dat hij bijna een week eft gewacht alvorens de fa- rvan op de hoogte te stellen Ut de zgn. schoonwaterlozimg loon maar vervuild water op *1 werd geloosd. schap heeft Mel-Ami een 'D een halve ton opgelegd ter ig van de kosten van een UTRECHT Tussen Albert en de coöperatieve Verbruikersver eniging Etos in Eindhoven is over eenstemming bereikt over overneming van het grootste deel van Etos door Albert Heijn: het winkelapparaat o.m. 50 supermarkten en 45 dro gisterijen) en de broodfabriek. Bij Etos, een voormalige zogenaamde B- deelgenoot van Coop-Nederland wer ken 1800 mensen van wie 1100 full time. Er zullen 180 werknemers moe ten afvloeien, vooral in de admini stratieve sector. Etos heeft tot de verkoop besloten omdat het eigen vermogen te gering is voor de iv.m. de kostenstijgingen noodzakelijke expansie en rationali satie. De keus is op Albert Heijn ge vallen omdat daardoor een zo groot mogelijk aantal arbeidsplaatsen kon worden behouden, terwijl er ook geen beduidende afwijkingen zijn in het assortiment. Voor Albert Heijn Vragen aan minister: Sluikreclame in NOS-kiosh Gesprek voor de vergadering over het halfjaarlijkse SER-rapport tussen de heren De Boon (NVV), Kok (NVV), De Pous (voorzitter SER) en de heer Spit (NKV). Even later zou de NVV-dele gatie de zaal verlaten. de heer Spit (NKV). Even later zou de NVV-dele- Te gortig Mr. P. van Boven, voorzitter van het Nederland Christelijk Werkge versverbond en meer en meer de man van de "harde lijn" bij de on dernemers, wilde bij voorbeeld niet akkoord gaan met een zinnetje, waarin stond dat aan het streven naar rechtvaardiger inkomensver houdingen zeer hoge prioriteit moet worden gegeven. "Daarover Is eerst beraad nodig" vond hy en dat werd het NKV en het CNV toch duidelijk te gortig. "Zo'n inkomensbeleid kan ook de monstratieve consumptie voorko men", een andere zin uit het rap port. Prof. Schouten lichtte toe: "Het gaat om hele rijke mensen, die volmaakt onzinnige uitgaven doen, dat kan wel eens ergernis ge ven". Een boze mr. Van Boven: "Dat is een beschuldiging zonder grond, dat komt in ons land niet voor". NKV-voorman Spit: "Deze zin is voor de vakbeweging erg belangrijk". Wat werd het tenslotte? Géén de monstratieve consumptie, maar con- sumptievormen, die aanstoot ge ven". Plooien Op die wijze heeft drs. De Pous in enkele uren tijds alle plooien gladgestreken. Maar dat levert dan wel een advies op waar niemand iets aan heeft omdat het geen enke le oplossing geeft. Voorlopig is al leen het bewijs geleverd dat het zo niet verder kan met de SER. Daar over heeft ook waarnemend NW- voorzitter De Boon gisteren duide lijke taal gesproken. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat voor de zo noodzakelijke geachte vernieuwing van Scheveningen een goede basis is gevonden. B en W van Den Haag zijn tot de conclusie geko men, dat de strekking van de "doel stellingennota van Scheveningen" van de bouwcombinatie en de "schets voor de ontwikkeling van een modern Scheveningen" van de gemeente Den Haag met elkaar overeenstemt, zodat de herontwikkeling van Scheveningen ter hand kan worden genomen. De bouwcombinatie zal nu verder in onderhandeling kunnen treden met de EMS (de belangrijkste eigenaar van Scheveningen) inzake de overne ming van haar bezittingen, waarbij men er nu zeker van is dat de ge meente Den Haag na een eventuele verkoop nieuwe bouwplannen niet in de weg staat. Gisteren werd meegedeeld, dat het college van Den Haag eerder op de dag heeft besloten de beide nota's voor de herontwikkeling van Scheve ningen als uitgangspunt te aanvaar den, akkoord te gaan met de her structurering van de omgeving van het Gevers Deynootplein in Scheve ningen en in te stemmen met de thans opgestelde richtlijnen voor tus sen de bouwcombinatie (Ballast Ne_ dam, HBG en Wilma) en de gemeen te Den Haag te sluiten overeenkom sten nader uit te werken. „Indien de gemeenteraad van Den Haag zich op 20 augustus a.s. positief uitspreekt over deze voorstellen, dan kunnen over een half jaar de con crete plannen op tafel liggen en zal over een jaar met de nieuwbouw een aanvang kunnen worden gemaakt", zo lichtte de Haagse wethouder van Stadsontwikkeling, de heer W. H. A. Nuy toe. Ten aanzien van de omstreden vraag of het Kurhaus wel of niet moet worden gesloopt, stellen B en W van Den Haag dat 'slechts als de her ontwikkeling van heel Scheveningen een kans van slagen krijgt er wel licht ook voor het Kurhaus weer reële mogelijkheden kunnen onstaan'. Het college dringt echter aan op meer inzicht omtrent de technische- en financiële mogelijkheden voordat een beslissing over het Kurhaus wordt ge nomen. In de nieuwe richtlijnen tussen de bouwcombinatie en de gemeente Den Haag is overeengekomen, dat alleen een positief advies voor het slopen van het Kurhaus zal worden ver strekt indien blijkt dat exploitatie gezien de rentabiliteit - niet mogelijk en nieuwbouw noodzakellijk is. De Haagse wethouder van Financiën, de heer Bol, stelde in dit verband: „Als het Kurhaus rendabel blijkt, bijvoor beeld door plaatsing van een casino, dan blijft het bestaan. Is dit niet het geval, dan dient deze zieke plek vrij te worden gemaakt voor vernieu wing". De gemeente zal in dit ver band alle moeite doen een casino in dit zogenaamde plangebied te krijgen. Produktie van Drukwerk controle op de bedrijfsvoering en van technische onderzoeken. Ir. Baas heeft vijf dagen met de melding gewacht teneinde een slui tende bewijsvoering voor de officier van Justitie te krijgen. Hij zei dit te hebben gedaan omdat 't zuiverings schap vorig Jaar bij een soortgelijk geval het bewijs tegen Mel-Ami niet haxi kunnen rondkrijgen. De massale vissterf te in de Berkel is te wijten aan het feit dat er in de muur tussen de vuil- en de schoon- waterleiding een gat zat. „We hebben in de vakantieperiode onder hoge in de vakantieperiode onder hoog spanning moet werken", aldus direc teur Swart, „daardoor is de zaak aan onze aandacht ontsnapt". UTRECHT (ANP) Het Britse concern Matthews Holding Ltd neemt het slagersbedrijf G. de Kroes B.V. in Den Haag over. Dit heeft de Katholieke bond van werk nemers in agrarische, voedings- en en genotmiddelenbedrijven meege deeld. Kroes, een bedrijf met vele fi lialen, heeft ongeveer 300 werkne mers. Het personeel is gistermiddag ingelicht. De transactie zou geen consequenties hebben voor de werk gelegenheid. Medisch Contact: Verouderde status van academische ziekenhuizen UTRECHT Medisch Contact, het orgaan van de Kon. Ned. My. tot Bevordering der Geneeskunst, is te leurgesteld over de mededeling van staatssecretaris Klein van Onderwys en Wetenschappen dat de academi sche ziekenhuizen biyven vallen on der zyn ministerie. Van verschillende kanten is er de laatste tyd op aangedrongen de aca demische ziekenhuizen onder het mi nisterie van Volksgezondheid te plaatsen. Hoofdredacteur Bol van Medisch Contact vindt dat de verouderde sta tus van de academische ziekenhuizen er onder meer toe heeft geleid dat de medische opleiding steeds minder is gaan aansluiten by de vraag naar Volgens de AVG zijn de vakbon den vroegtijdig op de hoogte gesteld. Het overleg is nog niet afgerond. Een punt waarover nog wordt onder handeld is het verzoek van de vak organisaties, een deel van het bedrag dat Matthews voor Kroes betaalt, te verdelen onder de werknemers „die er mede toe hebben bijgedragen dat het bedrijf voor Matthews het over nemingsbedrag waard is". Gebr. De Kroes B.V. is een fami- liebedryf dat in de agglomeratie Den Haag en Rotterdam 60 slagerij en exploiteert. De omzet bedroeg vo rig jaar ongeveer f 55 min, het aan tal personeelsleden bedraagt ruim 300. Matthews is een ter beurze van Londen genoteerde vennootschap die zich voornamelijk beweegt op de markt van voedingsmiddelen in het bijzonder vlees. O.N.-mijn III is gestaakt HEERLEN In de Oranje Nas- saumyn III in Heerlen is gisteren of ficieel de produktie gestaakt. Daar mee is de laatste fase begonnen van het sluitingsproces van de Oranje Nassaumynen, waarvan nu alleen nog de Oranje Nassau I in gebruik is. Maar ook die myn zal eind 1974 of begin 1975 gesloten worden even als de Staatsmyn Emma in Hoens- broek en de mijn Julia in Eygels- hoven. Met de mijnindustrie in Zuid limburg zal het dan gedaan zyn. De ongeveer 500 mynwerkers die nog by de Oranje Nassau III werk zaam waren zullen voor een goed deel worden overgeplaatst naar de Oranje Nassaumjjn I, een ander deel zal tussen nu en enige tyd afvloeien of extern geplaatst worden. Bedryfsieider ix. J. Muller van de Oranje Nassau III zea gisteren dat het afvloeiingsproces b de Oranje Nassaumynen tot ieders tevreden heid verloopt. was Etos aantrekkelijk „In het licht van het streven naar een harmoni sche ontwikkeling van het verkoopap paraat" (uitbreiding van de moge lijkheden in Eindhoven en omgeving» Bovendien betekent de broodfabriek van Etos voor Albert Heijn een wel kome aanvulling op de eigen brood- produktie. Albert Heijn neemt de verpak kingsafdeling van de groente- en fruitcentrale van Etos niet over. Met de vakbonden is in principe overeenstemming bereikt over een sociaal contract waarbij Albert Heijn en Etos betrokken zijn en dat zowel geldt voor personeel dat wordt over genomen als voor werknemers die moeten afvloeien. De werknemers die by Albert Heijn in dienst komen behouden hun rechten. Van het personeel dat moet afvloeien wordt het Inko men gedurende maximaal twee en een half jaar gegarandeerd via een aan vulling van de werkloosheidsuit kering. De werknemers van 60 Jaar en ouder die na die periode nog geen ander werk hebben gevonden zullen dan op 80 procent van hun huidige inkomen kunnen rekenen. Boven dien worden zij schadeloos gesteld voor het verlies aan pensioenrechten. Beneden 60-jarigen krijgen een uitke ring ineens. DEN HAAG Het tweede-kamer lid W. G. Bremen <KVP) heeft mi nister Van Doorn (CRM) vragen gesteld over sluikreclame in de zon dagmiddaguitzending van de NOS. NOS-kiosk. In NOS-kiosk van zondag 29 Juli werd uitvoerig aandacht besteed aan goedkope Deense en Finse eengezins woningen. Enkele dagen na de uit zending ontvingen instellingen en mogehjk geïnteresseerden een circu laire van de leverancier, waarin deze zich beroept op de aandacht die zijn woningen kregen in NOS-kiosk. De heer Bremen vindt dat hier sprake is van sluikreclame en vraagt de minister hoe hy daar denkt tegen op te treden. „I.C.I. geen gevaar voor bevolking" ROTTERDAM (ANP) Het da gelijks bestuur van Rynmond meent, dat de chemische fabriek van ICI- Holland op Rozenburg de veiligheid van de bevolking niet in gevaar brengt. Op schriftelyke vragen van het Rynmondraadslid W. van der Star (PvdA) antwoordt het RUn- mondbestuur dat de beide ongevallen met gifgas niet hebben aangetoond dat de doeltreffendheid van de voor waarden, die in het belang van de bevolking zyn verbonden aan de ver strekte vergunningen aan ICI, niet in twyfel kan worden getrokken. Voorts wordt gezegd, dat voor de veiligheid van de werknemers niet het bestuur van Rynmond maar de arbeidsinspectie het verantwoorde lijke overheidsorgaan is. Het Ryn- mondbestuur blyft op het standpunt staan, dat men in de beide gifgas ongevallen onvoldoende aanleiding ziet by het provinciaal bestuur van Zuid-Holland sluiting van de ICI- fabriek te bepleiten. DEN HAAG De PTT-tarieven voor drukwerk, de verzending van kranten en tydschrifben zullen tot 1 januari 1975 niet verder worden verhoogd. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Van Hul ten heeft dit gisteren in een brief aan de Kamer meegedeeld. Brieven, pakjes en postpakketten worden wel duurder. De brieven tot 20 gram, die nu nog gefrankeerd worden met een 35 cts- postzegel, zullen na 1 september 40 cent kosten. Van de telefoonge sprekken zal zowel het basistarief, als het tyd- en vrijetijdtarief van 15 op 16 cent worden gebracht. De abonnementen komen van 21 op 22 gulden per netiyn per maand. Op 1 Januari zullen telefoonge sprekken met het buitenland onge veer 10% duurder worden. DEN HAAG (ANP) De aange kondigde beperking van het investe ringsniveau by de PTT zal met name Invloed hebben op de wachtlijst van de telefoon. Op het ogenblik is het aantal wachtenden ongeveer 110.000, terwyl verwacht wordt dat dit aan het einde van 1974 meer dan 150.000 zal bedragen. Staatssecretaris Van Huiten (Ver keer) heeft deze cyfors aan de Tweede Kamer meegedeeld. JONGEN VIEL UIT TREIN EINDHOVEN Gisteravond rond half acht is op het baanvak Acht- Eindhoven ter hoogte van het Phi lips expeditiecentrum de 14-Jarige Peter van den Burgt, uit Eygelsho- ven. die met twee vriendjes op een tienerkaart reisde, uit de trein ge vallen en om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen is hier spra ke van baldadigheid. De jongen zou door de vriendjes zyn uitgedaagd de deur open te maken. De trein reed met een snelheid van 125 km. Deurwaarder voor milieu belasting ARNHEM Het zuiveringsschap Oostelijk Gelderland heeft een deur waarder in dienst genomen om de mensen aan te pakken die weigerden de zuiveringsbelasting te betalen. Het percentage weigeraars in Oost- Gelderland bedraagt 6, terwijl in an dere streken van Gelderland byna eenderde van de aangeslagenen tot dusver heeft geweigerd te betalen. Ulster Ongeveer 60.000 Noordie ren hebben de laatste vier Jaren on der de druk van bedreigingen alleen al in Belfast en omgeving him wo ningen verlaten. Volgens een officieel rapport valt er geen verandering in deze toestand te verwachten. In februari van dit Jaar lieten meer mensen huis en haard in de steek dan eind 1972. Geen sigaretten De Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft bekendgemaakt, dat zij voor taan geen sigaretten meer zal voegen bij de verpakte maaltijden die zij op bepaalde korte trajecten aan de pas sagiers verstrekt. Dit gebeurt naar aanleiding van een verzoek van het Westduitse ministerie voor volksge zondheid. WILLEMSTAD, CURACAO De jonge Arubaanse party MEP (Movi- mien/to Electoral Pueblo) die nog niet in de Antilliaanse staten vertegen woordigd was, heeft gisteren by par lementsverkiezingen in één slag vyf van de 22 zetels opgeëist. Samen met de Curacaose Nationale Volksparty is de MEP de grootste party van de Antillen geworden. Grote verliezer op Curacao is de democratische party van premier Ronchi Isa, die van zes naar vier zetelt terugvalt. De Frente Obrero van papa Godett, de party die in de rumoerige meidagen van 1969 ontstond, bleef op drie zetels, maar maakte winst ten opzichte van de eilandraadsverkiezingen in 1971. Uit de statenzaal verdwynt oud premier Ciro Kroon. Zyn party kreeg niet genoeg stemmen voor een zetel. Vooral op Curacao hebben veel kie zers besloten niet te gaan stemmen. Ongeveer 23 procent bleef thuis. Door de uitslagen zal de formatie van een nieuwe regering op de Antillen er niet gemakkeiyker op worden. De re- gering-ISA steunde op 17 zetels. De zelfde partyen hebben nu 12 zetels. De verenigde vakverbonden op Cu racao hebben hun stakingsacties tegen de pryspolitiek van de regering Isa niet opgeheven, maar opgeschort. In een communiqué wordt gezegd dat zy de gouverneur van de antlllen hebben verzocht te bemiddelen In het conflict tussen de vakbonden en de regering. In afwachting van het ant woord van de gouverneur hebben de bonden besloten hun aktles op te schorten en alle werknemers opge dragen vandaag het werk weer te hervatten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7