Afasie: een crisis in de communicatie 'Op taxi valt wel genoeg geld te verdienen' Motie PAK: Muurverhoging zal wel misverstand zijn Zuydtwijck wacht op benutten van ruimte OUD-KATH. GEMEENTE 290 LEIDSE JEHOVAH'S NAAR UTRECHT Twee tevreden chauffeurs: ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1973 „Dat is een kast, ja. En wat zit daar meestal in, in zo n kast?" „Lere „Kleren, juist. Hoe heet dit?" „Kuptavl" „Ja kaptafel. Of toilettafel hè? Zegt u dat eens, toilet tafel". „Telettavl" „Ja, juist, toilettafel. Nou zijn er een heleboel bezigheden in het huishouden. Wat gebeurt hier?" „Stufzuige" „Ja, hier is ze aan het stofzuigen. En wat is dit nu?" „Toel" „Een stoel, ja. Of een fauteuiltje. En wat voor kleur heeft het?" ,Hood". In het verpleegtehuis en reaktive- ringscentrum Zuydtwijck concen treert een bejaarde vrouw zich een Ietwat moeizaam op de sobere dialoog met de logopediste. Nauwlettend volgt ze de geduldige vinger en buigt zich aandachtig over een dik boek waarin gekleurde plaatjes zijn vastgepalkt. Ze ziet eenvoudige afbeeldingen van eenvoudige dingen. Ze begrijpt pre cies wat het is, maar kan het nau welijks uitspreken. Door Wim Wirtz Foto Jan Holvast De bejaarde vrouw is één van de enkele duizenden afasiepatiënten in ons land die door middel van 'n the rapeutische behandeling op de been moeten worden geholpen. Zij behoort tot die grote groep van mensen die door een hersenbloeding of ziekte ge stoord zijn in het taalgebruik en daardoor in een enorme communica tie crisis terecht dreigen te komen. Wantrouwend In het officiële Jargon heet afasie "een door hersenletsel verkregen stoornis in het omgaan met de taal bij een patiënt die tevoren een nor male taalbeheersing had". Er is on derscheid tussen expressieve afasie (stoornis in de taaluitingen van de patiënt) en receptieve afasie (niet begrijpen wat door anderen gezegd of geschreven wordt). Maar ook een combinatie van die twee komt voor (totale afasie). Een afasiepatiënt is veelal niet in staat om met zijn omgeving te com municeren. Door zijn taalfunctie stoornis voelt hij zich buitengesloten van de maatschappij en dikwijls stelt hij zich zeer wantrouwend op door dat hij 'n goed besef heeft - zijn intel ligentie is in veel gevallen niet door het hersenletsel aangetast vvn wat er om zich heen gebeurt. Vooral aanvankelijk is het gedrag van de afaticus agressief om vervol gens te ontaarden in grote depres sies. Bij de opening van het Amster damse Afasiecentrum Zeeburgerdijk in 1971, zo meldt nog eens het weekblad Haagse Post van vorige week, kwalificeerde de geriater J. Th. R. Sohreuder de afasie als "een op één na ergste vorm van een zaamheid waarin een mens kan ge raken. Alleen een dove die blind wordt, of een blinde die doof wordt, is nog eenzamer". De afaticus doet een zwaar beroep op zijn naaste familieleden en om geving, die een bovenmenselijk ge duld en begrip moeten opbrengen om hem op de juiste manier op te van gen en te begeleiden. En het is dan ook niet zo verwonderlijk dat HP deze uitspraak kon registreren: "Ik heb dan wel mijn man terug maar daar is ook alles mee gezegd." Opvattingen In medische en paramedische kring (fysiotherapeuten etc.) zijn de opvattingen over de kansen van her stel bij een afasiepatient de laatste jaren duidelijk gekenterd. Nog niet zo erg lang geleden verkeerde me nigeen in de veronderstelling dat afasie een ongeneeslijke stoornis was waaraan eigenlijk niet viel te tornen. Maar een aanvankelijk klei ne groep van specialisten die er 'n andere mening op nahield, begon langzaam veld te winnen in het medisch strijdperk. zig met de behandeling van afasie- pateinten. En inmiddels zijn we zover dat in verschillende plaatsen in ons land het effect van de ver schillende behandelingsmethoden bij afatici nauwkeurig wordt onder zocht. Aan de hand van dit onder zoek hoopt men de onzekerheden rond 'het effect van de behandeling weg .te nemen. Tijdens een Boerhaave-cursus in Leiden april vorig jaar taxeerde de zenuwarts en neuro-psycholoog dr. A. W. Weiman het aantal afasie- patienten in ons land op rond vijf duizend. Dit aantal, zo verklaarde hij, zou mogelijkerwijs toenemen, als gevolg van het sterk stijgend aantal verkeersongevallen met her senletsel en het toenemend aantal toensen van gemiddelde leeftijd. Weiman plaatste bovendien de op merkelijke 'kanttekening dat hersen bloedingen steeds meer op jongere leeftijd (4548 jaar) voorkomen als gevolg van (bij voorbeeld) 'grote span ningen. OTijkerd In Zuydtwijck wordt zo intensief De logopediste mevrouw Pel tijdens een les met een patiënt die als gevolg van een hersen bloeding z'n mond en tong niet meer kon bewegen. Sinds hij be handeld wordt maakt hij (duide lijke vorderingen. Sommige woor den kan hij op een redelijke ma nier uitspreken. En hij voelt zich er erg gelukkig bij. mogelijk aan het herstel van afasie patiënten, die dikwijls ook verlamd zijn, gewerkt. Een logopediste behan delt per dag zo'n negen patiënten en doet dat drie dagen per week. Deze logopediste, mevrouw B. W. Pel, zq over de behandeling: "Je moet eigen lijk eerst helemaal in de patiënt du ken. Je moet ze psychologisch benj deren en dan proberen vertrouw te kweken. Dan doen ze erg veel va je. En dan begrijpen ze ook dat behandeling veel nut heeft". Enkele dagen later zit logopedis tegenover een man die zo'n dertif jaar lang van specialistische hu verstoken is geweest. Hij kon mond en tong niet meer bewegen gevolg van een hersenbloeding. Nu jaar van behandeling, slaagt hij in wat vage klankpatroenn uit stoten die de uitspraak van sommi woorden redelijk benaderen. De man is een olijkerd. Ondanl zijn taalfunctiestoornis probeert op alle mogelijke manieren kenba te maken dat hij een grapje maal In zijn ogen ligt en permanen twinkeling en geregeld zet hij vinger op de zijkant van zijn hoo om duidelijk te maken dat hy u goed bij de tijd is. Huilbuien In tegenstelling tot de hier en da nog heersende scepsis over het effi van de behandeling is de opvatfc van mevrouw Pel duidelijk. Zij looft in het postieve resultaat en» "Er zijn natuurlijk patiënten die ec helemaal niet behandeld willen den. En dan is 't beste om op duur maar te zeggen: we moeten maar mee ophouden. Als ze niet len dan is het echt erg moeilijk, moeten er zelf ook veel voor over ben om iets te doen". De eerste drie maanden wordt aan de patiënt weinig gedaan, in zin dat er nog geen systematise^ behandeling wordt toegepast, aanvankelijke periode is nodig om patiënt zijn taalfunctiestoornis te ten verwerken. Nadien zijn ze nog erg depressief en barsten los huilbuien. Mevrouw Pel: "Maar heb gemerkt dat ze de behandeln heel prettig vinden. En vooral tuurlijk als er vooruitgang is". Vooruitgang in het herstel afasiepatiënten voorziet in een deze tijd kenmerkende behoei n Dokter J. L. Heezen, directeur Zuydtwijck: "Vroeger kon je hele avond in de huiskamer zlttin zonder iets te zeggen. Dat werd als iets abnormaals beschouwd Maar tegenwoordig is spreken belangrijk. Communicatie hoort woon bij deze tijd". In Zuydtwijck staat een hele van het gebouw ongebruikt toni te kosten. Er kan een goede dagl handeling komen voor die tiental afasiepatiënten die nu van goede begeleiding (en kansen herstel) verstoken blijven. Mevrc Pel: "Het is erg belangrijk dat mensen in een grote ruimte won behandeld. Een ruimte waar voorzieningen zijn en waar held kan heersen. Ze kunnen elki dan ook stimuleren en ik geloof die mensen zich er heel gelukkig zullen voelen". va U UTRECHT Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen diergenees kunde mejuffrouw A. W. Grevelink te Leiden en P. van Dijk te Alphen aan den Rijn. Verbeterd bericht: Aan de Louise de Coligny-scholengemeenschap is Jeanlne van Bellen uit Den Haag geslaagd voor het diploma havo. LEIDEN Bij hoge uitzondering is de zondagse dienst in de Oud-ka tholieke Kerk verschoven naar za terdagavond zeven uur. LEIDEN Onder het thema: "Goddeiyke Zegepraal" van 812 Jehovah's Getuigen van 8—12 augustus aanstaande in de drie grootste Jaarbeurshallen te Utrecht een groot Internationaal congres. Op dit congres, dat deel uitmaakt van een serie van in totaal 70 congres sen welke in alle werelddelen wor den gehouden, worden tussen de 30.000 en 35.000 bezoekers verwacht uit geheel Nederland en ook uit Ameriika, Engeland, Zuid-Afrika, Egypte en diverse andere landen. Uit Leiden gaan 290 Getuigen naar Utrecht. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden Groenoordhal in commissie LEIDEN De raadscommissies voor volkshuisvesting en werken en stadsontwikkeling zullen in hun vergadering van 6 augustus praten over een voorbereidingsbe- sluit voor de Groenoordhal. Daarna zal men in besloten vergadering gaan om het advies begeleidingscom missie organisatie-onderzoek te be spreken. LEIDEN De PAK-fracUe in de Leidse raad heeft de volgende motie geformuleerd over de huurverhoging van de vooroorlogse huizen van de Gemeentelyke Woningstichting: Wy hebben begrip voor het feit dat nieuwe bewindslieden moeten werken met regelingen en wetten waar zy eigenlyk tegen zyn en die zü zouden willen veranderen. Totdat deze wetten en regelingen veranderd zijn, moeten de oude wet/ten en rege lingen uitgevoerd worden, zy zullen deze zo gunstig en zo soepel mogelyk willen uitleggen. Door het grote aan tal beslissingen dat nieuwe bewinds lieden moeten nemen is het niet altyd mogelyk de gelegenheid t,e krijgen de feitelyke situatie goed te beoor delen. Dit is by de toepassing van voorschriften van zeer groot belang. Naar onze mening geldt dit met na men met betrekking tot het verzoek aan de G.W.S. (via het college) om de huren te verhogen .Een en ander is gebaseerd op verkeerde informatie, Het is het beste om de staats secretaris de informatie te verstrek ken die zal leiden tot herziening van zyn brief, waardoor veel onduidelyk- heden zullen worden opgelost. In concreto dient het volgende te gebeuren: opschorting van de aangekondigde huurverhoging die in stryd is met het raadsbesluit van 13 maart 1972 en op misverstanden is gebaseerd; dit mede te delen aan de staats secretaris, mét het bericht dat hy na dere informatie zal krygen; informatie opstellen, waarby ge bruik gemaakt wordt van: a. handelingen van de raad; b. de diverse rapporten waarin in zicht wordt gegeven in de kwaliteit van de woningen; c. knipsels en krantenreacties. Voorts zal gerefereerd kunnen wor den aan het bezoek van het toen malige kamerlid Schaefer. Voorts dient te worden medege deeld dat de staatssecretaris nader bericht zal krygen over de overige verbeteringsplannen inzake de wo ningen van de G.W.S. Aangezien wy ervan uitgaan dat het om een misverstand gaat, ach wy het niet opportuun om verdiepen in formele vragen als: wat zyn in deze de bevoegöhe en mogelijkheden van de staatssa taris; om deze freden behoeven wy ook niet te verdiepen in de vraai welke wyze een actie van de bewa tegen de huurverhoging georg seerd zou moeten worden. Zon zullen wy hieraan onze medewet! verlenen. Overigens zyn wy van mening het raadsbesluit van 13 maart noch naar de letter noch naai geest in stryd met enige wet ia besluit dient derhalve gerespect te worden LEIDEN Ze hebben maar liever niet, dat hun naam vermeld wordt. Niet echter omdat ze bang zyn dat ze moeiiykheden krygen met hun baas. Integendeel: ze vrezen allebei dat hun collega-taxichauffeurs niet erg ingenomen zyn met hun woor den. Toch willen ze erg graag wat tegenwicht bieden aan de naar hun idee wel wat al te negatieve uitspra ken van andere chauffeurs, die de laatste tyd in de kranten zyn ver schenen. U bent niet ontevreden over de situatie in het taxibedrijf? "Beslist niet. By ons wy werken by de Eltax kun Jo genoeg ver dienen om Je gezin goed te kunnen onderhouden. Hier, we hebben wat loonzakjes meegenomen als bewys- materiaal. Wij verdienen makkeiyk zo'n 272 gulden bruto, waarvan we dan f 189,- "schoon in het handje" overhouden. En daarvoor hoeven we eoht niet, zoals door andere chauf feurs gezegd wordt, 12 uur per dag te werken. By een gezand bedrijf valt genoeg te verdienen." U krijgt een basisloon van 100 gulden bruto. Verder moet u het hebben van 23% van het bedrag dat u per week verrijdt. Vindt u nietdat u daarmee nogal afhan kelijk bent van of er toevallig wel of niet voldoende werk voor han den is? "Nee, bepaald niet. Om te beginnen is er in Leiden genoeg werk. En dat terwyl er nogal eens ritjes van de Leidse taxichauffeurs afgesnoept worden door bedryven van buiten de stad. Veel ritjes vanaf ziekenhuizen byvoorbeeld worden gegeven aan niet-Leidse bedryven. En Juist die ritjes brengen vaak goed geld op, om dat Je dan flinke afstanden verrijdt. Ook nu echter kim je aan een heel behooriyk salaris komen. Dat kunnen we bewyzen aan de hand van een hele stapel oude werkbriefjes." Denkt u niet, dat u er met een cao, ivaarin bijvoorbeeld wordt bepaald dat het vaste basisloon f 215 is, en dat daar 10% van het opgereden bedrag bijkomt, gun stiger zou zijn voor u? Dat is de regeling zoals die enige tijd gele den is voorgesteld door andere chauffeurs. "Volgens ons gaan we op die ma nier niet vooruit. We zyn nu beter af Bovendien betekent een dergelyke cao natuurlyk voor een paar kleine bedryfjes, die geen kans zien om elke maand die f 215 te betalen, dan wel opdoeken. En dan staan de chauf feurs op straat. Moet je daar dan naar toe? Laten de chauffeurs liever uit zichzelf een gezond bedrijf opzoe ken." Een voordeel van een cao zou kunnen zijn dat er een goede ont slag-procedure vastgelegd kan worden. "Daaraan hebben wij geen behoef te. wy hebben nog nooit meegemaakt dat er iemand op onjuiste gronden werd weggestuurd." Hoe zit het met uw ziekte-uit kering? Is die naar uw mening voldoende? Want met uw niet hoge basisloon zal dat toch ook niet zo hoog liggen? ''Vroeger kregen we inderdaad 80 gulden per vier dagen, en bovendien zyn er twee waclitdagen. Sinds het Z;g. inclusiefsysteem is ingevoerd, waarby de 15% fooi officieel onder deel van het salaris is geworden, zal dat echter wel behooriyk omhoogge- gaan zyn. Wy geloven dat je nu on geveer 160 gulden fcrygit. Maar zeker weten we dat niet, want we zyn geen van beide al eens een week ziek ge weest. "JSTee, volgens ons hebben chauf feurs geen reden tot klagen. Het is ook opmerkelyk, dat ze nu, in de zo mer beginnen te mopperen. Laten ze dan in de winter wat opzy leggen, voor het geval de verdiensten in de zomer al teveel teruglopen. En laten ze vooral bedenken, dat je van 175 gulden natuurlyk maar 100 gulden overhoudt als je elke dag guldens te gen de muur smijt. (Een gokspelletje waarby degene die zyn gulden het dichtst by de muur houdt alles mag houden, red.) En als ze wél zuinig zyn en ze kunnen toch niet rondkomen, dan moeten ze maar een ander baantje zoeken,'* LEIDEN Directeur W. J. B. de Haas van de exploitatiemaatschappij Hillegersberg heeft middag de eerste paal geslagen voor een complex appartementen aan de Haagweg. Het #4 dat in opdracht van Hillegersberg wordt uitgevoerd door bouwbedrijf Breur en Zn. uit drecht, zal ongeveer in juli van het volgend jaar gereed zijn. Het project omvat 65 tweekaïï flatsdie met rijkssubsidie gebouwd wordenen die verkocht zullen worden. (Foto Jan Holïi

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2