Bank voor vrouw PIL OP MAAT 'Samen op 't piaszeiltje, ja gezellig' onhandige keuken rouw verliest te veel tijd in rum ïjven ERPAG 4 AUGUSTUS 1973 Eileen Preiss New York Vooraanstaande fe ministen in de Verenigde Staten wil len volgend Jaar in New York een bank voor vrouwen oprichten. Man nelijke klanten zullen er ook welkom zijn, maar vrouwen krijgen er speci als service. En dat is ook wel nodig aldus de initiatiefneemsters Betty Friedan en Eileen Preiss, want vrouwen worden bij vrijwel alle bankinstellingen gediscrimineerd, zo menen zij. Kortgeleden stuurden zij een man en een vrouw onafhankelijk van el kaar, naar een twintigtal banken om er ongeveer drieduizend gulden voor de aankoop van 'n auto te lenen. Ze hadden hetzelfde beroep bij hetzelf de bedrijf, verdienden evenveel en waren evenlang in dienst. De man kreeg de leningen zonder moeite, maar de vrouw werd het geld bij tien bedrijven geweigerd. Vrouwen kunnen nog zo veel verdie nen. maar de banken blijven achter dochtig. aldus Betty Friedan. Een pas afgestudeerde vrouwelijke arts lukt het in de Verenigde Staten vrij wel niet om een lening voor de opzet van haar praktijk te krijgen. De banken die bang zijn. dat zij „toch zal gaan trouwen", vinden het be schikbaar stellen van geld een te groot risico. De First Women's Bank and Trust Company gaat volgend jaar van start met een beginkapitaal van onge veer 15 miljoen gulden. Het is niet al - leen de bedoeling van de bank om de werkende vrouwen aan leningen ta helpen, maar ook om weduwen over de belegging van geld te adviseren. Bovendien kunnen gescheiden vrou wen en ongehuwde moeders, die mei weinig geld moeten zien rond te ko men, advies krijgen over de meest doelmatige wijze, waarop zij hun in komen kunnen besteden. De vrou- wenbank zal ook wat de inrichting be treft meer op vrouwen afgestemd zijn. Dankzij het ontbreken van drem pels en trapjes zal het voor moeder3 mogelijk zijn om met een kinderwa gen de bank binnen te komen. Er wordt bovendien een zithoekje in gericht waar vrouwen op hun gemak hun geldzaken kunnen regelen en bo vendien komt er in de nieuwe bank een kindercrèche waar de peuters van de klanten op verantwoorde wijze zullen worden beziggehoudes. speciale „Après Soleil" dat zo veel weefselherstellende ingrediënten bevat, dat men er heel vaak. een al vervellende huid nog mee kan red den. Een fles komt op 20,75. Droge lippen Een nieuwe vondst van Harriet Hubbard Ayer is een crème die door de zon, pijnlijk uitgedroogde lippen weer zacht en soepel maak' Een potje van deze Crème Super Hydratante Levres en Pourtour komt op 14.95. Meer verschei denheid in samen stelling Over een Jaartje is de anti conceptiepil aan haar zilveren ju bileum toe. Weldra komt er een tweede generatie pilgebruiksters. Reden om bij de farmaceutische industrie eens naar de toekomst plannen te informeren. En wat blijkt: bij Organon Schering en Wyeth, drie concerns, die vrijwel de hele wereldmarkt in handen hebben, werkt men niet aan de ontwikkeling van een superpil. maar wil men pillen "op maat" gaan maken. Artsen en onderzoekers zijn nl. van mening, dat men. bij veel vrouwen, die de pil gebruiken, on plezierige bijverschijnselen zou kunnen voorkomen, als er een wat grotere verscheidenheid in de samenstelling van de diverse an ti-conceptietabletten was, waar door men een betere persoonlijke keus zou kunnen maken. Als een vrouw, door het ge bruik van de pil. last van bepaal de onplezierige bijverschijnselen heeft, wil dat nog niet zeggen dat de anti-conceptietabletten voor haar ongeschikt zijn. Ze is al vaak geholpen als ze op een pil van een ander merk overstapt waarvan de samenstelling iets anders is. De tabletten bestaan nl. uit vrouwelijke oestrogene en man nelijke progestatieve stoffen. Bij de keuze van een pil. die geen bij verschijnselen geeft, gaat het er om een merk te vinden waarbij de verhouding tussen de oestrogene dn progestatieve stoffen net goed is. En dat is niet gemakkelijk wan sommige vrouwen ondervinden hinder van een te grote hoeveel heid van de ene stof en anderen blijken behoefte te hebben aan 'n grotere dosis van de andere stof. Volgens de Duitse professor dr. G. Heinen doen vrouwen, die al lergisch zijn. migraine of een zenuwaandoening hebben of bij wie de menstruatie lange tijd uit blijft, er verstandiger aan om met de pil op te houden. Maar voor vrouwen, die last van andere bijverschijnselen heb ben. is door de keuze van een pil met een iets andere samenstel- Aan de hand van deze tabel van de in Nederland meest i kochte anti-conceptietabletten kan men bij eventuele klachten zelf nagaan of er een mogelijkheid is om op een zwakkere of sterkere pil over te schakelen. ling een oplossing te vinden, schrijft hij in het Duitse consu mentenblad D.M. Vrouwen die ineens dikker v den. zonder reden misselijk zijn, een opgeblazen gevoel hebben, vlekjes in het gezicht krijgen of gehinderd worden door kramp hun been gebruiken volgens prof dr. Heinen een te sterke pil. Zij zouden naar zijn mening n ten overschakelen op anti conceptietabletten met een lage re dosis oestrogene en progesta tieve stoffen. Als de menstruatie steeds kor te tijd uitblijft is dat. aldus de Duitse hoogleraar, een aan- zing dat de pil, die men inneemt, "te zwak" is en dat men behoeft1 aan een iets hogere dosis oestro gene en progestatieve stoffen heeft. Vrouwen die gehinderd worden door vermoeidheid, depressies, een verminderde belangstelling voor geslachtsgemeenschap, ak- né en haaruitval moeten, zo vindt prof. dr. Heinen. overschakelen op een pil met dezelfde hoeveel heid oestrogene maar wat min der progestatieve stoffen. Als bij de menstruatie te veel bloedverlies optreedt of de ge slachtsdrift sterk toeneemt kan een pil met dezelfde hoeveelheid oestrogene en een wat hogere do sis progestatieve stoffen uitkomst bieden. Vrouwen bij wie voortdurend het. zweet uitbreekt of die plotseling een sterkere beharing op hun i men, benen en hun gezicht krij gen zullen, volgens de Duitse hoogleraar, deze onplezierige bij verschijnselen kwijt raken als overschakelen op een pil met wat. meer oestrogene en wat minder progestatieve stoffen. Het optreden van tussentijdse bloedingen is te voorkomen v neer men tabletten uitkiest met wat meer oestrogene en dezelfde hoeveelheid progestatieve stoffen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl. MERK: PROGESTATIEVE STOFFEN En omdat gebogen staan zo ver moeiend is, vinden de NITHO-mede- werkers het van het grootste belang dat het aanrecht op de juiste hoogte wordt gebracht. De deskundigen van het Wageningse instituut willen bo vendien van de traditionele keuken kastjes onder de aanrecht af, omdat zij van oordeel zijn, dat het voor huisvrouwen veel te vermoeiend is om steeds te bukken als zij er iets uit willen halen. Het NITHO heeft aan het Bruyn- zeel-concern gevraagd om aan de hand van een aantal praktische richtlijnen een „ideale" keuken te ontwerpen. Het eerste proefmodel was onlangs in het Amsterdamse RAI-gebouw te zien. toen daar het vijfde Internationale Ergonomen Congres werd gehouden. Volgens de heer Th. van der Schil den huishouddeskundige van het NI THO, is het de bedoeling dat Bruyn- zeel tien proefkeukens maakt, die Men zal dan nagaan of men de keukens in de praktijk nog kan ver beteren. Daarna zullen zij door de Bruynzeelfabriek in Denemarken in produktie worden gebracht. Het is de bedoeling dat de „ideale keuken" binnen twee jaar voor het publiek te koop is. Hoeveel deze keukenunit dan zal gaan kosten is nu nog niet bekend. tuimelen. Na dit ruime onderzoek knipte hij nog een dertig keer het bedlampje aan en uit, maar ten slotte gelukte het ons toch hem behoedzaam in bed te loodsen. Roerig De"*ene helft van de lits-jumeaux was helemaal voor hem bestemd. Daar hadden wij behoedzaam het piaszeiltje gedrapeerd, want hij is een wateraar met record-kwa liteiten. Mijn vrouw en ik sliepen - alsof we in de wittebroodswe ken vertoefden - samen in de an dere helft. Maar ach, liefde maakt een klein bed groot, nietwaar. Hoewel de vermoeidheid de jong ste bijkans tot de wenkbrauwen moest zitten, bleef hij zeer roerig in bed. Onze voorzichtige opmer kingen (."Pappa slapen, mamma slapen, Arjan slapen") ontlokten alleen maar grote lachpartijen bij hem. Na een uur greep Klaas Vaak goddank hoogstpersoonlijk in. Al zal hij daar ongetwijfeld geen zand. maar een onzichtbare ploer tendoder voor nodig hebben ge had. Daarmee waren we er he laas nog lang niet. O. nee. Het kind heeft de gewoonte al slapend Met het prachtige de afgelopen weken, heeft het de meeste mensen weinig moeite gekost om bruin te worden. Maar- lastige: is het om bruin te blijven, vooral als het wat bewolkt en regenachtig wordt. Dan lijkt het wel alsof he1: zorgvuldig gecultiveerde vakantie bruin eraf vliegt. En dat terwijl men het liefst tot laat in het na jaar een „gezond kleurtje" Wil blij ven houden. Een gebi-onsd uiterlijk is in onze maatschappij een onmis baar statussymbool geworden. Aan het begin van deze eeuw dacht men er anders over, toen vond men een verbrand gezicht hoogst onfat soenlijk omdat het gold als een overtuigend bewijs, dat men zich, op een onbetamelijke manier, in de 5 natuur had opgehouden. De Parijse mode-ontwerpster Coca Chanel maakte een eind aan die onbegrijpelijke schijnheiligheid en j lanceerde in 1920 de eerste zonne- j jurken. Het werd de inzet van een ver doorgevoerde zonne-cultus. die tot vandaag toe voortduurt. De cos- meticafabrikaten kwamen, aange spoord door Coco Chanel, al gauw met de eerste zonnebrandcrèmes. En bij de gewone zonnebrandcrèmes is het niet gebleven. Er zijn nu prepa raten in de handel, waardoor zelf vrouwen met de meest gevoelige witte huid een kleurtje kunnen krij gen. Daarvoor zorgen o.a. Coppertone'c Shade Suntan Lotion, Revlon's Lu stre Gelee for Sensitive Skin 10.50), Lancome's Crème Protec- trice Bien-Aise Solaire 12,75) en Estee Lauder's Ultra Violet Scree ning Crème 23,50). Vervellen Maar wat te doen om bruin te blij ven? Huidartsen zijn over het alge meen niet erg enthousiast over onze zonnecultus, want snelle pigment.- vorming kan katastrofaal voor de huid zijn. Als men zonder bescher mende crème gaat zonnen kunnen vooral de schouders pijnlijk ver branden. Maar ook al smeert men zich op het strand of tijdens het zeilen regel matig in: door het zonnen droogt de huid zó uit, dat het absoluut noodzakelijk is, om de huid 's- avonds met wat vet of z.g. vochtin- brengen (après-soleil of after-sun crème) soepel te houden, want an ders gaat men onherroepelijk ver vellen. En door het vervellen ver liest men het fraaie vakantiebruin. Alle reden dus om meer aandacht aan de verzorging van de huid. na het zonnen, te besteden. En wat de cosmeticafabrikanten betreft is er keus genoeg. Een van de beste zonnebrandpreüa- raten is de Golden Beauty Crème van Helena Rubinstein. Een crème, die ideaal is. voor de wat minder jeugdige zonaanbidsters omdat men er. voor het Skin Life-extract dot het bevat, rimpelvorming en coupe rose mee kan voorkomen. Golden Beauty is niet alleen te gebruiken als zonnebrandcrème maar ook als „after sun", een fles komt op IK Ook het Franse cosmeticaconcern Guerlain heeft een praktisch twee- in-één produkt: de crème Plein Vent. Een dagcrème die, tegelijker tijd, als een beschermende zonn°- brandcrème kan worden gebruikt. Guerlain. tevens fabrikant van de bekende parfums Jicky, Mitschou- kou en Chamade. maakt ook een GENINGEN Drie miljoen landse huisvrouwen brengen deld vier uur per dag in de keu tor. Volgens het Nederlands In- voor toegepast Huishoudkun- ïderzoek, het NITHO in Wage- I» zouden vrouwen hun werk fcelijk in de helft van de tijd Oen doen, als zij hun huishou dt praktischer zouden inrich- het afgelopen Jaar observeer- *ewerkers van het NITHO. tientallen huisvrouwen, terwijl zij in de keuken bezig waren. Men kwam daarbij tot de slotsom dat de huis- veel overbodig werk deden. Voor de bereiding van een pakje instant-pudding, waarvoor op de ge bruiksaanwijzing slechts vier hande lingen voorgeschreven staan, hadden de meeste vrouwen vijf minuten no dig, waarin zij gemiddeld 32 hande lingen verrichten en zelfs vijftig me ter door het huis liepen om desert- De deskundigen van het NITHO vinden het de hoogste tijd dat vrou wen hun keuken wat praktischer gaan inrichten. Ze vinden dat er in de allereerste plaats een verstelbare stoel in de keuken moet komen waarop men gemakkelijk achter de aanrecht kan zitten. Want het langdurige staan in de keuken blijkt voor veel vrouwen funest te zijn. Bovendien krijgen de vrouwen van het NITHO het advies om de levens middelen en al hun werkmateriaal binnen handbereik te brengen om onnodig heen en weer geloop te voor komen. Onderzoekingen hebben nl. aangetoond dat vrouwen meer dan de helft van de tijd, die zij in de keuken doorbrengen, verdoen met heen en we..- geloop om bepaalde voorwerpen te pakken, die men best in een kastje boven het aanrecht zou kunnen op bergen. overal «aar toe te kruipen. Het is niets bijzonders, duizenden heb ben zo'n kwaal, maar je zit er Ons kind trok door het bed zoals een ploeg door het land. Hij vertoefde aan het voeteneind, plantte luid zuchtend een voet i« mijn vrouws oogholte, hing half over ons heen en dreigde weer even later uit het ledikant te don deren. Om dat laatste te voorko men ging mijn vrouw aan de an dere kant van hem liggen. Vervolgens boorde hij in stille ballorigheid het hoofd zo diep on der een kussen dat voor verstik king moest worden gevreesd. Om hem terwille te zijn en vooral om hem niet wakker te maken, wis selden mijn vrouw en ik die nacht nog herhaaldelijk van plaats Met grommend hart. want wij worden niet graag in de slaa- ge stoord. zelfs niet door dierbare anzaten. Tenslotte daalde de rust op ons neer. De volgende ochtend stootte de zon ons al vroeg wakker. Het tafereel dat ik toen aantrof, zal mij nog lang bij blijven. Daar la gen mijn vrouw en ik, toch héél zindelijke volwassenen, samenge perst op het plaszeiltje. Het kind lag aan de andere kant, voorover, breeduit, diagonaal. De kruin van het hoofd naar voren gericht, als een koppig bokje. RUUD PAAUW. la een dag vol vermoeiend va- lantievertier legden wij (man, imt|en vrouw, twee kinderen) aan in een hotelletje-annex-café langs slingerweggetje in het Zuid- duitse land. De waard meldde dat i kamer voor ons had met nieten lits-jumeaux en een één-per- 2( oons bed. Drie slaapplekken dus »r.roor vier personen, maar na onze rang en grootte even te hebben iediekeken. zei hij dat het gemak- on. slijk kon. Op naar de nok van ka. iet hotel met al die rim-ram die t op een vakantie meesleept. 00.- kamer bevatte inderdaad de kloofde slaapplaatsen, er waren j. chter geen dekens, zoals thuis, .g. beddekken. Het jongste ind (éénendriekwart jaar oud) i de nu volgende comedia ell'arte onvervaard de hoofdrol zich. De mededeling dat hij in kloeke ledikant moest slapen, >rde hij met enorme stuiter en aan en beschouwde hij als 'n isse doch komische vergissing azerzijds. Zelf meende hij in de ïpendance van een circus te ver- Eindeloos plofte hij, luid ihaterend, op het beddek. Trou- de hele entourage, hoe so- J »r ook, boeide hem mateloos, ''•[ij opende alle kasten, tot op de ing toe, en staarde steeds met pen mond in de duistere ruimten )f hij elk moment verwachtte er een lijk naar buiten zou Peul

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 19