)AF: produktie ieperkt export- jnogelijkheden TOPMODEL IN 1100-SERIE VAN SIMCA NIEUW Verkopen vijf procent hoger )oor gebrek aan personeel Sukkelen in een overspannen tijd AUTO Citroën GS met rotatiemotor Citroën zal binnenkort de eerste Franse serie-auto met rotatiemo tor uitbrengen. Het wordt een OS het model, dat destijds tot ..auto van het jaar" werd bekroond en waarvan er inmiddels reeds zo'n half miljoen exemplaren zijn ver kocht. Deze nieuwe GS met een roterende motor met twee rotors zal op 13 september voor de eerste maal te zien zijn op de autoten toonstelling van Frankfurt. De motor in deze GS is gebaseerd op de Wankelmotor, die verder werd ontwikkeld door Citroën tezamen met de pioniers van de Wankel- motor, de NSU-fabrieken in West- Duitsland. De motor van de nieuwe wa gen is gelijk te stellen aan een normale krachtbron van 1990 cc (107 DIN-pk). Volgens de fa briek ligt de topsnelheid boven de 175 kilometer. De wagens, die in betrekkelijk kleine aantallen zul len worden gefabriceerd, zullen volgend jaar in Frankrijk lever baar zijn. Over de prijs is niets bekend. DRSPELLINGEN e beginjaren van de DAF-per- autofabricage werd van diver- den een stagnatie in de verxo- voorspeld. Die voorspellingen 1 gebaseerd op de beperkte voor „stads- en oude-dames- us". Die image is de DAF nog i niet geheel kwijt, maar er is andere roep bijgekomen. De tomatische kleine reiswagen *1. ">op op een zonnige toekomst de DAF-personenwagens is fen groot deel gebaseerd op de liatiek. De wagen doet opgang *eede auto in gezinnen waar al Mere wagen met automatische missie wordt gebruikt. EDdien", aldus de heer Schaap- Als aanvulling op de 1100-modellen van Simca zal Chrysler binnenkort een nieuw type op de markt gaan brengen onder de naam Simca 1100 TI. Volgens de fabriek is de TI-uit- voering het resultaat van een natuur lijke evolutie van de 1100-conceptie. waardoor de auto zich als gevolg van zijn prestaties en uitvoering presen teert als het sportieve topmodel uit de 1100-serie. De nieuwe wagen wordt in het najaar op de Nederlandse markt verwacht. De Ti-uitvoering beschikt even als de 1100 Special over een motor met een cilinderinhoud van 1294 cc, maar dan in de uitvoering van de sportwagen Matra Simca Bagheera tweedubbele Webercarburateurs). Het maximum vermogen bedraagt 82 DIN/pk (in de 1100 Special Is dat 75 DIN/pk), waardoor een top kan worden bereikt van 165 km/uur. Ver wacht wordt dat de nieuwe wagen rond de f 11.000.- zal gaan kosten (de 1100 Special kost nu f 9.360,-). Tot de standaarduitrusting behoren stervormig lichtmetalen wielen met open" velgen. Voorts zijn er vele lichtbronnen aan de voorzijde (twee koplampen, twee verstralers en twee mistlampen). Het interieur van de 1100 TI vertoont volgens de fabriek een uitgebreid instrumentarium, waarvan met name de zes ronde wij zerplaten en het sportstuur in het oog vallen. De voorzittingen en de achterbank zijn van een nieuw ont werp. Op het dashboard is een waarschuwingslicht aangebracht, waarmee het goed functioneren van het remsysteem kan worden gecon troleerd. Voorts heeft de auto als standaarduitrusting elektrisch ver warmde achterruit, achteruitrljlam- pen en pneumatische passeerhoorn. De TI is verkrijgbaar in 2- en 4-deurs uitvoering. De 1100-serie van Simca is op het ogenblik het meest populaire type van Chrysler France. Van dit in sep tember '67 geïntroduceerde type zijn er nu al één miljoen exemplaren ver vaardigd. De produktiedjfers gaven vooral na het uitbrengen van de Spe- cial-versie een spectaculaire groei te zien. In 1972 werd de 1110 de meest verkochte auto in Frankrijk. Behal ve op de thuismarkt blijkt de Simca 1100 ook 'n goed exportartikel te zijn Eind mei was het exportcijfer vanaf 1967 in totaal 432.346 eenheden, waar van er ruim 60.000 in ons land een koper hebben gevonden. l)DHOVEN „Onze exportmogelijkheden zijn ten daar ook nog de buitenlandse ar r i 1 t beidskrachten („Belgen wste verbonden met onze produktie, die niet opzien- het grensgebied beschouwen we niet als buitenlanders"). En niet te vergeten het inschakelen van vrouwen aan de lopende band. Met dezelfde beta- <n nd kan worden uitgebreid door gebrek aan personeel Mus Th. Schaapveld, woordvoerder van DAF. Op die be te mogelijkheden baseert hij onder meer de voorspel- line als de mannen, dat DAF met bedrijfswagens noch personenwagens op e schaal zal gaan infiltreren in markten waar de Eind- ense onderneming nu nog geen vaste voet aan de grond Hoewel Citroën en Simca al hebben laten roeten binnenkort met wat nieuws op de markt te zullen komen, is het nog steeds rustig in het autowereldje. Ook daar wordt natuurlijk de vakantiebeker tot de laatste slok geledigd. Die rust zal overigens niet zolang meer duren, want reeds op 13 september gaan in Frankfort de poorten open van de eerste autotentoonstelling van het seizoen. En het is tegenwoordig gebruikelijk dat de fabrikanten niet tot de show wachten met het spuien van de nieuwtjes, die zij hebben te presenteren. u een mogelijke uitzondering j ht voor vrachtwagens in het V( van de ongekende (export) - rijkheden: de Verenigde Sta- Via onze partners (Internatio- Harvester Company, sinds 1972) hebben we in december i> wagens, aangepast aan de kaanse eisen uitgezet bij fleet- 's in de VS. Reden voor die ras dat IH op zijn exportmark - teeds meer concurrentie ging einden van Europese merken. Amerikaanse gebruikers zijn u er enthousiast over de DAF's. 1 vanwege het cabinecomfort t gunstige brandstofverbruik". RGIECRISIS brandstofverbruik", aldus de Schaapveld, „is nooit een punt st in Amerika. Anders dan in a, waar de diverse overheden eel spoedig hun melkkoeien 1 oden. De Amerikaanse ener- 2 sis verandert de instelling van ;1 voerders daar". een veilige verkoop van vracht- is speelt in het betreffende I de dichtheid en de doel tref- ,i eid van het servicenet een 11 aggevende rol. Elk uur M en vrachtwagen onnodig stil- betekent aantoonbaar verlies -de vervoerder. DAF heeft een servicenet in het „bekende Eu- voornamelijk de EG-lan- „mogelijk niet beter, maar ze- ak niet minder dan onze con- iten". om zouden we enorme bedra- aan investeren in nieuwe ge- 1, als we onze produktie bij van spreken aan de deur n verkopen?". Van DAF zijn een spectaculaire acties te ver en op bijvoorbeeld de Afri- e (met uitzondering van bij- leld Ghana, waar het merk lit) of de Aziatische markt. ITOTYPE bijna automatisch de vraag of in het verleden niet bang en experiment, zich ook bezig gehouden met een goedkoop [wagentje voor de ontwikke- inden. wat voor sommige fa tten een soort prestigeobject e zijn geworden, iationale Harvester heeft op Amerikaanse tentoonstelling eens een dergelijk wagentje sen DAF-33-motor en (uiter- een Variomatic laten zien. De is het stadium van prototype te boven gekomen, abarende ontwikkelingen zijn is de heer Schaapveld ook e verwachten op de personenau- kt. Slechts een gestage toena- op alle fronten, met mogelijk and en Scandinavië als gun- uitzonderingen. Voor het laat- aat de personenwagenovereen- t met Volvo borg. Volgens een 1 systeem: DAF verkoopt Vol- in Nederland: Volvo verkoopt l in Scandinavië. Gezien het Ikbare gamma van beide mer- kan dit gebeuren zonder dat lkaar in de wielen rijdt, and ls een verhaal op zichzelf t DAF daar (net als eerder in udere EG-landen) zelf de ver ter hand nam liepen de ver- 1 opzienbarend op. In 1972 ui 18.241 DAF-personenwagens Engeland geëxporteerd, een )g ten opzichte van 1971 met procent. Dit jaar denkt men wagens aan Engeland te leve- Jaar gaven overigens alle ex- mden een stijging te zien, met Idering van Frankrijk en Ita- Good Year maakt niet alleen autobanden. Onder meer ook zeppelins. Sinds 1911 zelfs zo'n driehonderd. Die driehonderdste was dezer da gen even in Amsterdam. De luchtmoloch stond geparkeerd op het oude Schiphol. Een wonder lijke verschijnsel daar in de buurt van de su persnelle jumbojets en andere razende raket ten. Een kolos van 58 meter lengte, 15 meter breedte en 18 meter hoogte. Moeizaam hangend aan vuistdikke kabels. Gevuld met heliumgas. zodat het steeds maar de lucht iJi wil. Onder die kolossale luchtsigaar een driftig cabinetje, amper zeven meter lang. Goed voor zeven per sonen inclusief piloot. Doet denken aan een Lelijke Eend. Vering optimaal. Lekkere stoelen. Voor de rest een kneusjebijeengehouden door blik en touw. Simpel dashboard, eenvoudige besturing. Als je het tenminste vergelijkt met de machines op het echte Schiphol. Passagiers instappen: drie bij drie, anders valt de boel om. En dan krijgt de piloot het gevaarte nog om hoog ook. Niet te geloven. Volgens ooggetuigen ook het uitzicht niet. Enkele honderden meters hoog deinend boven Mokum in een glazen bad kuip, tenvijl de luchtmonsters van deze tijd langs je heen gieren. Weer dringt de vergelij king met de Lelijke Eend zich op. De tivee ver brandingsmotoren met propellers maken stevig wat kabaal. Niet harder dan tachtig kilometer per uur en elkaar toch niet kunnen verstaan. Wel knus en gek. Vredig sukkelen in een over spannen tijd.. Maar toen het tijdstip ivas aangebroken voor ons om in te stappen gaf Good Year niet thuis. Kon niet. Regen en wind kunnen het gevaarte tegenhouden. Kon nu niet hinderen. Het was geen noodzaak om omhoog te gaan. Slechts een goodunll-missie. Via 7500 lampjes op de zijkan ten, die via een computertape werden geregeld, konden ideële en charitatieve boodschappen worden uitgezonden. Leuk voor verenigingen als een Rode Kruis en HartstichtingDe Ver eniging voor Veilig verkeer en Milieubescher ming bleken minder geïnteresseerd. De eerste vond het gevaarte de aandacht teveel afleiden. Milieubescherming redeneerde zo: fabriek maakt banden, banden zitten onder auto's en die vervuilen. Dus niet veld", is er tegenwoordig een goede markt in tweedehands DAF's. Dat betekent dat ook de man met de kleine beurs de automaat aan den lijve kan ondervinden en zijn keus voor later kan bepalen. Je kan ze honderd keer vertellen welke voor delen een automatische transmissie biedt, maar je moet er mee rijden om het te geloven". Hij maakt zich absoluut geen zor gen over de campagnes die concur rerende firma's voeren om hun auto maten aan de man te brengen. „Wij zijn er van overtuigd dat onze automaat (met 14 jaar ervaring) de beste is. In al die aanbiedingen zit ten in d e eerste plaats nog veel halfautomaten. Uit een onderzoek in Duitsland kwamen we uit de bus als verreweg de goedkoopste auto met automatische transmissies. Om dat bij de anderen de extra's be taald moeten worden. Die vergelij king gaat volgens mij ook in Ne derland op". „Geqjatigd optimisme" derhalve (ai- dus het jaarverslag) gebaseerd op de produktiemogelijkheden en per- soneelsaanbod. Vandaar de nieuwe fabriek in het Belgische Sint Trui den, waar alle mechanische compo nenten voor Born (personenautofa- bricate) moeten worden gemaakt, zodat Eindhoven zich geheel op de vrachtwagens kan werpen. Van- Voorlopig echter moeten wij hei nog doen met de kruimeltjes van het autonieuws. Met voorop de verkoop cijfers van het eerste half Jaar. De verkoop is met meer dan vijf procent gestegen. Dat is ten opzichte van het eerste kwartaal, toen de verkoopcij fers een stijging van 15 procent aan gaven een fikse teruggang, maar op zichzelf toch nog altijd een stevige verhoging. Opvallend waren de lagere scores van Fiat (stakingen), Citroën (voor al terugloop in belangstelling vooi de eendjes) en weer Volkswagen. En eenvoudig verbijsterend is de opmars van Toyota, het Japanse merk, dat Volkswagen en DAF nu in de nek Hier zijn de cijfers: 1973 1972 GM. (ine. Opel) 38.700 37.200 Ford 27.900 24.300 Chrysler (ine.Simca» 26.600 24.400 Fiat 22.600 27.900 Renault 18.700 17.900 Citroën 15.800 19.100 Peugeot 14.400 14.200 Volkswagen 14.000 14.900 DAF 14.000 14.000 Toyota 13.900 8.300 Datsun 9.500 8.700 British Leyland 8.400 8.000 Overigens werkt de auto-industrie overal ter wereld op volle toeren om aan de sterke vraag te kunnen vol doen. In de Verenigde Staten kan die produktie de vraag nauwelijks meer bijhouden. Daarom heeft d« auto-industrie besloten de modellen voor 1974 weinig te wijzigen, zoda' de omschakeling in de produktie zo soepel mogelijk kan verlopen. In Japan verwacht men dit Jaar een omzetvergroting van tien pro cent, in Duitsland steeg de produktie dit voorjaar met tien procent, de ver - koop in Frankrijk met negen pro cent. Engeland en Italië hebben het moeilijk door stakingen. VAM-boekjes De Stichting Vakopleiding voor hei automobiel-, motorrijwiel- en aan verwante bedrijf kortweg VAM ge noemd, die gevestigd is in het gebouw vlak bij het stationnetje van Voor schoten, heeft een eigen drukkerij Bij tijd en wijle rollen er boekjes van de persen, die uiteraard alles met auto's te doen hebben. „Huisauteur" van de stichting is de autojournalist Bart Heldt, die dan ook de inhoud van beide exemplaren voor zijn reke ning heeft genomen. Voor f 3.70 kan men in een van die werkjes zeei veel te weten komen over de Europeso automusea. Bart Heldt geeft korte beschrijvin gen van 41 musea uit 16 landen. Vooi de liefhebbers een kostelijk werkje, dat vooral op vakantietrippen zijn diensten zeer goed kan bewijzen. Het andere boekje gaat over vei ligheidsauto's en auto-veiligheid. Met andere woorden: het is geheel en ai gewijd aan het aspect van het auto rijden, dat steeds meer de nadruk krijgt. Terecht, aan de veiligheid van de weggebruikers kan niet genoeg worden gedaan. Bart Heldt laat in 'n opsomming van een kleine vijftig pa gina's zien, wat er zoal ls verwe zenlijkt in de laatste jaren. Hoeveel verbeteringen reeds een plaatsje in de auto hebben gekregen en wat er in de naaste toekomst wellicht 003 kan worden verwacht. Een oneindig veelzijdig onderwerp. Maar het kan nooit kwaad, al is het ln het kort, weer eens aan te stippen, wat de techniek doet om het menselijk falen voor te blijven. Ook dit werkje kos' f 3.70. Shampoo En dan zijn er nog wat hulpmid delen voor de auto bijgekomen. Dat is geen nieuws. Er komen bijna da gelijks accessoires en attributen voor de auto bij. Er gaan in die handel zoveel miljoenen om, dat er velen zijn die daar volgaarne een graantje of als het even kan een stevige graan van meepikken. Turtle Wax had bijvoorbeeld niet genoeg aan zijn eerste plaats op het gebied van de verkoop van vloeiba re autowas. Daarom wilde men ook nog wat doen aan de autoshampoo. Dus is het assortiment kortgele den vergroot met „Turtle Wax Wash en Shine". U weet wel, zo'n shampoo die je in het waswater gooit, waar door de auto in één keer gewassen en in de was gezet wordt. Het is niet de eerste "wash and shine", die op de markt komt. Het zal ook niet de laat ste zijn. Maar dit produkt van Turtle Wax doet het goed. dat moet gezegd. Je behoeft niet teveel in de emmer te doen, je behoeft na afloop geen zeem te gebruiken en er blijft een lekker laagje was op de wagen ach ter. Men moet echter bijna vijf gul den betalen voor een fles van 625 cc. V-snaar Origineler is het accessoire, dat uit de vindingrijke koker van Wolf In ternational Products in Amersfoort komt. Een SOS vervangings- V- snaar. Wolf beweert, dat uit een on derzoek is gebleken, dat het breken van een V-snaar of ventilatieriem één van de tien meest voorkomende pech gevallen is bij personenauto's. Wij zullen er niet om strijden, 't Kan best. Zeker is, dat Je bij zo'n pech le lijk komt te zitten. En dan kan zo'n gemakke lijk te monteren reserve snaar uitkomst bieden. Geschikt voor elke normale personenauto (met een ci linderinhoud tot 2500 cc). Zelfs ie mand met „twee linkse handen" kan aan de hand van de simpele en erg begrijpelijke gebruiksaanwijzing de holle slang om de poelies krijgen. Het is geen blijvende oplossing. Men mag dan niet harder dan tachtig ki lometer rijden. En men wordt drin gend geadviseerd de eerste de beste gelegenheid aan de grijpen om er een normale snaar om te laten leg gen. Maar men is dan zonder veel ellende thuis gekomen. En Wolf In ternational Products meent, dat ie dere automobilist daar f 8.35 voor over zou moeten hebben

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17