lome: een stad an charme en itsch, drift n hoffelijkheid ;DAG 4 AUGUSTUS 1973 stuk is een zeer per- e beschrijving van een Rome. Daarmee doet het eer aan een pagina die als Meningenvoert. \cteur Paul Wolfswinkel f7i mening hebben over Ita- nensen daar, de rijgewoon- t eten en nog een heleboel maar er zijn anderen \nder de redacteuren van l die er misschien heel over denken. wat is Italië zonder de kitsch? Zonder de bewoners van Vati- kaanstad, die door een oneerbie dig andersdenkende eens "de be roepskatholieken" zijn genoemd? En waar neemt men inderdaad proeven met het geheel afsluiten voor autoverkeer van oude bin nensteden? En waar anders dan in Rome mocht je een kort tijdje voor niks met het openbaar vervoer (het experiment liep op niets uit, want iedereen pakte toch zijn Fiat cin- quecento) En dat hier en daar een vlieg tuig te laat arrivieert, och ja, in Italië leeft men niet om op de klok te kijken. Onder Mussolini liepen de treinen wél op tijd, of dat zo'n pretje was. Er is bijna geen land dat zo ge makkelijk het slachtoffer dreigt te worden van vooroordelen als Italië. Men gniffelt over de maf fiosi van Sicilië, maar vergeet de creatieve technologie van Milaan of Turijn. Daar tussenin ligt in elk opzicht Rome. Lees zelf maar. ME Wanneer je, zoals ik, slechts drie dagen na de vreselijke luchtramp bij het luchtramp kiest, moet je dan bang zijn? Je kunt enkel wat cynische grapjes over de veiligheid van de maatschappij, die je vervoert. Per slot is 95% van alle en veilig. [ing naar Rome, via Milaan. Het vliegveld van die laatste stad is een veredeld ersveld. En dan ben ik nog mild. Uitstappen voor de meeste reizigers; ze zijn Allerlei lieden, waaronder veel mannen, die wij gastvrijheid verlenen voor werk eer ook niet) gaan terug naar hun Gabriella's, Rosita's, bambini. Ze gaan terug uis. Op vakantie. Ze zijn uitgelaten. Anderen zijn op doorreis en moeten drie er wachten op het bijvullen van de tanks. Wachten, en om het kwartier verhui- ar een andere ruimte. Geeft U mij iets meer a.u.b. Heeft u een scherp mes voor me? Dit is taai, niet gaar Dit heb ik niet besteld Ober, ieder betaalt voor zich De rekening klopt niet Wilt u de directeur roepen? Heeft u een strijkbout te leen? Ik heb spit Heeft u soms schone lakens? Waar kan ik mijn afval laten? Zinnen uit: "Wat en hoe" in het Italiaans. Altijd fijn om bij je te hebben. Auto's toeteren om de haverklap en soms kijk Je op, want het zou best wel eens kunnen zijn dat er een ken nis voorbij rijdt. Onzin. Zondag Zaterda gavo nd de zaak zo 's avonds om Je bent moe en voelt Je hitte is erg benauwend en Het begint van een week vol met daverend plezier en steeds groter wordend respect voor de Italianen, drukke Italiaantjes heb je Aan de chaos raak Je makkelijk ge- weinig te verwachten. Ze wend; Je doet er aan mee en vindt de polders in Holland weer veel te precies, als Je terugkomt. De eerste non gezien sinds jaren. De eerste ook, die gehuld is in een kledij, die naar mijn idee alle warmte aantrekt. Ze zit te wachten en heeft haar blik naar boven ge richt: ze bidt. Ik wil eerst ook naar boven kijken, maar realiseer me dat zoiets idioot zou zijn. Er gaat een bepaalde ontroering door me heen en ik snap niet hoe ze het bij deze temperatuur kan uithouden. Eindelijk, natuurlijk weer met de nodige vertraging en inwendig tegen sputteren, komt de bagage dan aan zeilen. Vlug de auto in naar Rome. Half uur rijden met vijf man in een Fiat 127. Eén raampje kan maar voor de helft open. Leuk, gezellig, knus op elkaar. Toch een beproeving, die ik mezelf nooit nog eens zie ondergaan. Ondertussen zien we "iets" van Ro me. Druk pratende mannen op ter rassen, die nog volop zijn bezet Ik zou er best bij willen gaan zitten. Maar eerst onder de douche. De ho telbaas, Fontanini, verontschuldigt zich op alle mogelijke manieren. Waarom weten we nog niet en we vrezen dat er geen kamers meer vrij zijn. Nee, er is geen bad bseohikbaar, alleen een douche We hebben maar niet geprobeerd de man duidelijk te maken, dat een bad misschien meer "luxe" zou zijn, maar toch wel min der praktisch in zo'n klimaat. En met een tevreden gezicht gaan we naar oais nieuwe onderkomen. De douche werkt. Zaterdag Rome, de Eeuwige Stad, waar dit Jaar het Heilig Jaar schijnt te wor den gevierd. Bruine paters: zwarte, blauwe, witte en andere nonnen van alle merken lopen elke dag te flane ren in gesloten formaties. Naar mijn idee hoeft het Jaar helemaal niet hei lig te zijn. Ze komen toch wel. En waarom niet? Vaticaanstad is en blijft het bolwerk voor hen. Ze kun nen er niet omheen. Ik trouwens ook niet. Daarover straks. Het verkeer is druk en driftig. Maar ik heb in Nederland niemnad gezien, die zo netjes, logisch en vrien delijk rijdt als de gemiddelde Ita liaan. Natuurlijk vertonen de meeste auto's deuken (om bij het parkeren een goede plaats te kunnen krijgen?) en zien er erg stoffig uit. Maanden niet gewassen. Als er maar benzine in zit. Het wegenverkeersreglement be staat hier alleen maar op papier, al thans die indruk krijg ik. Degene, die het eerst op het kruispunt is, heeft voorrang. Het kan allemaal. Op de laatste dag hoorde ik het vol gende: "We hebben een wet en er zijn verschillende mogelijkheden. Je respecteert die wet, maar dan ben Je geen Italiaan; Je overtreedt die wet, óf Je weet dat die wet bestaat. Als je weet dat die wet bestaat, moet Je hem om de minuut overtreden. Dus, als foto's: Paul je het maar vriendelijk doet en goeie voornemens hebt, dan loopt het alle maal op rolletjes". Dit zei een advo caat. Heerlijk land, waar Je 's ochtends niet weet of je 's avonds zal staken. Ongetwijfeld een van de rijkste lan den van de EG. Intermezzo Mag ik gekookte l.p.v. gebakken De ontmoeting met de mensen, die ons meteen beschouwen als hun bes te vrienden, moet worden gevierd. Met eten, wijn, veel fruit en schou derbonken. Want de klopjes, die wij gewoon zijn te geven, zijn te ver waarlozen. In de koelte van de olean derbomen wordt van allerlei aange dragen. De ober is een terugkerende gastarbeider uit de lage landen en begint te stralen wanneer hij Ne derlands hoort fluisteren. Hij geeft iedereen een hand en begint vurig over. ."Croif", die dan werkelijk de beste was, is en zal blijven. Ws hebben wèl wat gewonnen op de souvenirmarkt. De voetbal schijnt van de klomp te hebben gewonnen. Het is trouwens een handige zet van de man, want door zijn vrien delijkheid en vele extraatjes ben je wel verplicht een ruimere fooi te ge ven, wetende dat de tengere Vinke- vener je er nooit voor zal danken. En wéér handen bij het afscheid. "Dag", roept hij ons duidelijk na, als we weer op de Viale Parioli lo pen. Omdat we niet allemaal in één auto kunnen (er zijn wat mensen bijge komen), moet er een taxi worden gebeld. "Ha", denk ik, "lekker wild de dood in. Rome en dan sterven". Het is een ontgoocheling. De man rijdt niet harder dan veertig. Maar praat constant en met omgedraaid hoofd tegen onze gastvrouw, die op de achterbank zit. Een vluchtheu- veltje wordt abrupt, maar sierlijk vermeden. kennismaking met dit meteen raak: het toestel tien minuten te laat. Tot ons laar Nederland, de week !en we dergelijke situaties meemaken. Alles gebeurt en nooit op tijd. Ik kan niet begrijpen, hoe hun le- ijk kan functioneren. Je ziet ijk overal, de soldaten, met ijk overal, de soldaten, met Qi en goud. !k opstijgen om Rome aan te Hoe het kan weet ik ar we komen geen tien, Srtig minuten te laat aan. weigerend verder te vlie- dat toestel. Het piept en m alle kanten, gêilijk een het Romeins openbaar ver- L lijkt of het nog warmer is Milaan. Het hevig trans- (gint onmiddellijk. Nergens bekennen. Zeker al naar ïe afhalers kunnen onge- sehelpeti de bagage van de land te halen. Op Schiphol 'iets niet moeten proberen. is de rare situatie me iom. want ik heb meer meegenomen, dan de EG Piazza di Spagna, Een van die vele mooie stukjes van Rome, Vandaag Tivoli en Villa d'Este bekeken. Niet omdat het moest, maar omdat je in zo'n (eerste) weekje toch iets wilt zien van wat er allemaal aan waarde en schoonheid is in de stad en erbuiten. Zo'n veertig kilometer van Rome is het te vinden: het Marken en Vo- lendam van Italië. (Venetië is dui delijk Amsterdam). Geen tulpen en meer van dat soort, maar ontbijt bordjes met Paulus de paus en de goede voorganger Joannes erop. Een handel in goedkoperig Romeins mythologische beeldjes en friemel - tjes. Zó lelijk en zó zoet, dat je niet begrijpt dat mensen 't nog willen ko pen. Plotseling in onvervalst Limburgs "Merie, waar is ons Sjeng"?. Gegil, paniek, consternatie. Sjeng komt vanuit een watermeloenenstandje aangelopen, zijn mond nog vol en bij gebrek aan éen mouw trekt hij een forse zakdoek om één en ander te drogen, inclusief voorhoofd en nek. Een hevige discussie volgt. Enkele autochtonen blijven verbaasd kjiken. Jawel, in den vreemde zijn wij, dap pere mensen, altijd goed voor een meewarige blik. Zo hoort het name lijk ook. Als Marco Polo op stap gaat, kennen wij de aardappel nog niet eens. Oh, edele hypocrisie, wat ben ik blij dat ik met onze gastheer Frans spreek en "dus" hoogharig voorbij kan lopen, met de oortjes gespitst, dat wel. Villa d'Este 6taat bekend om de werkelijk fantastische tuinen, wa tervallen, trappen en fonteinen, die eeuwen geleden zijn aangelegd. Wil je er komen, dan moet Je eerst wat gewelven door en Amerikanen opzij duwen. En dan sta je er. In de hitte, in de drukte en baldadig laat je via je vinger een sierlijk waterstraaltje van koers veranderen tot een juf frouw begint te gillen. Wie het doet, komen ze nooit te weten, want er zijn meer dan duizend van die straaltjes en de gemiddelde toerist heeft geen richtingsgevoel. Zeker de Amerika nen niet. It is Sunday when must be Rome. We proberen te genieten, maar het is te druk en na alle trap pen te zijn opgeklommen en af gesuk keld gaan we maar snel weer terug. Maandag Ik kwam hier eigenlijk om een echte Italiaanse builoft mee te ma ken. Het blijkt een superfeest te zijn, een operette, een sprookje en een par tij, waar iedereen menigmaal door iedereen wordt afgezoend. Je moet er, of je wilt of niet, dapper aan mee doen. En vooral handkussen geven. Oefening baart kunst, zodat het na een stuntelig begin later feilloos ver loopt. Vluchtig de hand beroeren, dat is de beste manier. Alhoewel er vele smakkende Giovanni's zijn, die er zich niet aan storen. Er wordt ook niet gehuild. Nee. er wordt geschreid. Bruid en bruide gom zijn het absolute middelpunt van alle nichtjes, oudooms, een en kele oma, maar vooral van tantes (veel), broers en zusters. Een kerk dienst vormt het daverend begin. De priester houdt een monoloog van maar liefst een half uur, rus tig beginnend en op het eind de du vel uitbannend. Een ware artiest. Werkelijk hinderlijke fotografen (pa parazzi) flitsen verplicht, geduren de anderhalf uur, om de minuut, ruim genomen. En dan de receptie. Wanneer ieder een binnen is. houdt het paar een triomfantelijke intocht. Een verre oom brult en alles wordt wakker. Er volgt een klaterend applaus. En dan.naar een zaal, waar moet wor den gegeten. Een ellenlange tafel met een mozaïek van voedsel staat te wachten. Het is geen receptie naar Nederlands voorbeeld. Het is een complete familie-reünie. Plotse ling stilte. De fotografen snellen toe iedereen op de tenen trappend: man en vrouw snijden de vier verdiepin gen hoge bruidstaart aan. En weer is er een oom, die hardop zijn te vredenheid kenbaar moet maken en weer komen de handen op elkaar. De aanblik van de lege glazen, de vertrekkende mensen, met hun bruidsuikertje en de reeds oprui mende obers is ronduit triest. Hoog uit tien minuten na het aansnijden van de gelukstaart. Het leven gaat snel. Maandagavond Diner op straat, om elf uur. Zij, die ons meenemen, staan erop ook ons te "tracteren" op oud Rome. Dat is: Trastervere. En mooi. en gezellig en geweldig romantisch. Je zou verwachten Corelli te horen. Maar alleen de lokale bard speelt zijn gitaar. Een soort Quartier La- tin, maar dan soepeler en veel eer lijker. Als we om één uur in de ochtend de buik vol hebben, gaan we "nog even" richting Collosseum en Trevi-fontijn. Het eerste dwingt stilte af. Zonder meer. Gigantisch, zo'n hoop steen, maar erg mooi. En het watertje, dat terugkeer garan deert waimeer Je er een munt in gooit, lijkt op een kermis. Hippp, gekke, vreemde, zatte en ondefinieer bare marmotjes hangen er rond. Af gewisseld met een enkele toerist, Villa d'Este: fantastische wa tertjes en tuinen. Je kunt de we reld en de niet-duroers van ach ter de stralen van de fontein be kijken. maar dat betekent wèl dat je kletsnat weer tevoorschijn komt. Och, je staat in ieder geval op de foto. net kunnen worden aangesloten, tot ball-points met een zegenende paus erop. Joannes XXIII, wel te ver staan. Het uur van de grote waarheid zien de H.H. handelaren liever niet. Eén grote bende. Eén grote hypocrie te zaak. De toerist wordt belangrijk gemaakt, maar is een nietsnut, een blinde mol, die zich laat verleiden door een waanbeeld. Ik koop de Volkskrant, (dat wel, daar) en drink een biertje, om een beetje tot rust te komen. Want de Sixtijnse Kapel moet en zal ik zien. Eindelijk wordt m'n dag weer goed. Het is fabelachtig, wat Michelange lo gemaakt heeft. De gids, die er rapjes overheen wil lopen, verliezen we moedwillig uit het oog. PJpt wordt slenteren en intens genieten van de schoonheid, als Je dit allemaal ziet. arcale Basilica di San Piefro in Val )W I 4» I». want die praten harder en gooien tenminste een door de eerder ge noemde categorieën gewilde munt in het water. Beleefd wordt ge wacht tot ze weer zijn vertrokken om vervolgens met een handige bezem over de bodem te gaan vegen. Mis schien weer een dag leven? Als dat de dwang is om terug te keren neem ik liever mijn lires maar mee terug naar huis. Dat is een betere dwang. Het zootje ongeregeld verlaten we tevreden. Dinsdag Boodschappen doen in Rome is ver moeiend. Je koopt niets, maar wil wel alles zien. Woensdag Vaticaan. Verplicht nummer. Ze ker tijdens het eerste bezoek. Eer lijk: lelijk, kitsch, toeristische wan- attractie. De St. Pieter is lelijk van schoonheid. Dames in mini en heren in korte broek mogen niet binnen. Alleen ais ze een lange zwarte plastic jas aantrekken. Een vuilnis zak met een vermeende coupe. Alle dwingende verboden om te fotogra feren worden soepeitjes en onbegrij pelijk in de wind geslagen. Geen en- plasticjas aantrekken. Een vuilnis zak met een vermeende coupe. Alle dwingende verboden om te fotogra feren worden soepeitjes en onbegrij pelijk in de wind geslagen. Geen en kele gids of bewaker, die er iets van zegt of aan doet. Zo te zien heeft God niets te vertellen over zijn .head quarters". Dat laatste woord klinkt zakelijk en koud. Ik bedoel het ook als zodanig. De Sint-Pieter, een filiaal van de hemel? Bewaar me. Handelaars ver kopen de meest onvoorstelbare rot zooi. Van kleine St. Pietertjes van roodkoper, die 's avonds op het licht- Ik neem me voor om terug te ko men. In de herfst, wanneer het iets minder warm Is. En de Amerikanen, die kennelijk tweeduizend Jaar cul tuur moeten inhalen, verdwenen zijn. Terugdenkend aan het Vaticaan herinner ik me plotseling de passa- geuit de bijbel. Mattheus zegt, toen er handelaren in de tempel stonden, dat Jezus ze eruit duvelde met de woor den: „Mijn huis zal een bedehuis he ten, maar gij maakt het tot een ro vershol". Ik denk aan de toeristische in dustrie van het katholicisme. Het zou de huidige paus positieve bekend heid geven, indien hij eenzelfde soort houding zou aannemen. Vertrekdag. Weer terug naar de depressies uit de Ierse Zee. Erg vroeg in de ochtend worden we (op tijd I door onze gastheer gehaald om de laatste injectie cultuur en pracht te krijgen, voor we de gammele luchtbus weer instappen. Ostia, de zee en weide omgeving. In die prille ochtend zouden Je ogen nat kunnen worden. Schiphol Het regent, natuurlijk. Alles is strak. Zelfs na een dagje België moet dat opvallen. Nogmaals: teruggaan naar het schone Rome is zeker. Twee dagen later wordt een jumbo- Jet door de verkeerde mensen mee genomen. Er is sprake van dat de passagiers, na eenmaal te zijn vrij gelaten, via Rome naar huis terug kunnen keren. Ik wens het ze vurig toe. De Via Veneto heeft .Doneys", om rustig en geamuseerd een Cam pari te kunnen drinken. Capisoe?

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13