abinet ontkent nenigheid over atie VVDM'ers VIJF PERSONEN UIT EEN GEZIN IN AUTO VERBRAND Ultimatum aan Antilliaanse regering >rig jaar 118 miljoen tijd (002) gebeld "n Uyl: veel liefs uit Boedapest atssecretaris wil w van gezondheids tra stimuleren BADGASTEN VAN STRAND VERJAAGD w Vakbonden nog niet rond met Delta Lloyd In 80 nog snellere treinen op intercity- lijnen Exploitant bar schoot op niet- gewenste klant >ETJE JjRONKEN Vakbonden dreigen met algemene staking 3 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND AG Twee van de drie rs kennnen het telefoon- |2 (tijdmelding) üit hun in vjtuunmer werd vorig jaar an (miljoen maal gedraaid, n zipnthoudt de abonnee het telefoonnummer van de pienst (06222-33) wa|i de 25 Nederlanders kan j zonder naslag draaien. fevens zijn afkomstig van fek. dat de PTT kort gele- pgesteld naar het gebruik jntal bijzondere telefoon- Jipvallend is volgens de t veel meer vrouwen dan fefonosoh van de juiste tijd e willen zijn. Gebleken is dat de ANP-nieuws- dienst zich in een groeiende belang stelling mag verheugen. In 1969 werd dit speciale telefoonnummer 1.5 mil joen maal gebeld en vorig Jaar zelfs 4.5 miljoen maal. Daartegenover staat dat volgens het onderzoek 40 procent van alle abonnees niet van het bestaan van deze dienst afweet. Opmerkelijk is naar het oordeel van de PTT ook, dat 63 procent van de inwoners van Amsterdam, Rotter dam en Den Haag het telefoonnum mer van het weerbericht (003) niet kent, terwijl in de rest van ons land de helft van de bevolking hiervan niet op de hoogte is. Het eigen PTT-nummer (008) blijkt overigens goed in de markt te liggen. Dit gratis informatienummer voor inlichtingen over telefoon nummers, verkeer en tarieven in het binnenland, werd het vorig Jaar 26.2 miljoen maal gedraaid. De over grote meerderheid van de Nederlan ders blijkt de mededeling na het kie zen van 008 over "Het aantal wach tenden voor u is nogprettig te vinden. Tenslotte heeft het onderzoek uit gewezen, dat 98 van de 100 geën quêteerden vonden dat ze door de PTT-telefonistes goed en vriendelijk te woord werden gestaan. m -1AAG De waarnemend voorzitter van de ministerraad, minister De Gaay |van Binnenlandse Zaken, heeft gisteren ontkend dat zijn collega Van Agt zou hebben gedreigd om af te treden omdat men het niet eens zou kunnen r het te voeren gratiebeleid voor de zeventien leden van de WDM. r (ANP) Staatss ecre- ndriks van Volksgezond- e stichting van gezotnd- stimuleren. Dit jaar staat t van de grond brengen ijke centra een miljoen e begroting, maar de heer topt dit bedrag voor 1974 p^erhogen, omdat deze zaak icge prioriteit heeft. plan, met de organisaties en ziekenfondsen .rfaan plegen over de ma- nieuwe impulsen kun- gegeven aan het oprich- ïzondheidscentra. nder blijkt uit een inter- Het Ziekenhuis", het of- in van de Nationale Zie- Hendriks wil een uitzondering maken voor de bouw en uitbreiding van po liklinieken. Verder wil hij wettelijk laten vast leggen, dat de minister de bevoegd heid krijgt om tot sluiting van -te - kleine ziekenhuizen over te gaan. Over het structuuronderzoek van de drie organisatiebureaus die inder tijd van minister Stuyt de opdracht hebben gekregen, de gezondheidszorg door te lichten mede met het oog op de kostenbeheersing zegt de heer Hendriks, dat de conclusies van de bureaus wel eens zouden kunnen afwijken van de politieke overwegin gen van dit kabinet. gendie week zijn handtekening zetten onder een wetsontwerp, dat beoogt de straffen van de V.V.D.M.-ers te halveren. Zodra het ontwerp-besluit is getekend gaat het naar Defensie. Vandaar voorzien met de handteke ning van minister Vredeling naar Porte Eroole, waar de koningin het besluit zal moeten bekrachtiigen. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof zal de uitvoering van de wijziging van het vonnis moeten regelen. Men verwacht, dat één en ander volgende wèek zijn be slag zal krijgen. Overigens was minister Van Agt gisteren niet aanwezig bij het kabi netsberaad. Er waren maar zes van de zestien bewindslieden, die naar Den Haag konden komen. De ande ren zijn nog met vakantie, onder wie minister-president J. den Uyl, die vanuit Boedapest een brief naar waarnemend voorzitter De Gaay Portman zond, die hij besloot met de woorden: „De groeten aan allen". Op de Dam in Amsterdam was gisteren rond het middaguur een optreden te zien van 130 meisjes uit het Canadese Alberta. Voor de vele wandelaars op dit drukke punt altijd de moeite waard om een kijkje te nemen. Vrees voor vloedgolf OUDDORP De rijkspolitie van Ouddorp op Goeree-Overflakkee heeft gistel-middag ijlings een vijftienduizend badgasten van het strand gehaald. Men wilde het ze kere voor het onzekere nemen, na dat een studiesohip van Rijkswater staat bij Den Helder een opkomende vloedgolf had gemeld. Dit bericht werd langs de hele strandkust door gegeven. Achteraf bleek de ernst van het alarm nogal te zijn overtrokken. Er is niets gebeurd. Ter hoogte van Hoek van Holland was de gesigna leerde vloedgolf al diep in zee opge lost. Adjudant B. L. Hokke, groepscom mandant van de Rijkspolitie, hoor de de eerste berichten van de vrij willige reddingsbrigade. „Die kan me zoveel vertellen", zegt de adjudant, „maar het werd beaamd door de pos ten van het KNMI in Rotterdam en Zierikzee. En ik hoorde, dat de slui zen gesloten moesten worden. Dat vertelde de heer Vreugdenhll, de chef van de sluizen en dat is een in teger man. echt op en top een heer". De vier politiemannen, die be schikbaar waren, hebben met hulp van vrijwilligers de mensen persoon lijk verzocht weg te gaan. Langs het vijftien kilometer strand beschikt de politie niet over megafoons. „Als er wel iets ernstigs was ge beurd zou ik m'n levenlang spijt hebben gehad", vindt de adjudant. Het interieur van de kerk van de Heilige Ignatius aan de Amsterdamse Keizersgracht is omgetoverd tot een moderne sporthal. Over ongeveer een maand hoopt men de nieuwe aan winst in gébruik te kunnen nemen. u-men opstellen voor de waaraan ziekendm- inoeten voldoen. De func- polokliniiek in het zieken- olgens hem veel meer na- Het kabinet is eeirver- bmmimg van de zieken- plan, maar de heer smaldeel Portugezen niet naar m,erdam LG Het Navo-smaldeel ugustus een bezoek aan t brengen zal niet in Am- aar in Den Helder af me lder Vredeling (Defensie) gewenst" dat de fers, waaronder een uit •iar de hoofdstad komen, minister De Gaay Fort- In als waarnemend voor- ministerraad medege- richten over de massa- 1 de Portugese kolonie Nb was minister Vrede- s zijn collega tot dezo beslissing gekomen. UTRECHT (ANP) Het overleg tussen de bij de drie vakcentrales aangesloten vakbonden en de raad van bestuur van Delta Lloyd over een door de vakbonden verlangde ga rantieovereenkomst in verband met de mogelijke overneming door de Britse verzekeringsreus Commercial Union is nog niet afgerond. Het voortgezette overleg begon gis termiddag om 16 uur, werd vroeg in de avond geschorst voor overleg met de .^achterban" van beide par tijen en om 22.30 uur weer voortge zet. In de afgelopen nacht om drie uur werd beraad opnieuw geschorst. Partijen ontmoeten elkaar vandaag weer om de laatste hand te leggen aan een concept-overeenkomst en een sociaal statuut. Partijen zijn op timistisch over de afloop van het overleg. DEN HAAG Tenminste zeven tien Nederlanders zijn gisteren bij verkeersongevallen in binnen- en buitenland om het leven gekomen, ernstigste ongeval gebeurde op de Het ernstigste ongeval gebeurde op Roye (Somme). Daar kwamen vijf personen uit één gezin om het leven toen hun auto in botsing kwam met een tankauto, waarbij de beide wa gens en nog een derde in brand vlo- De slachtoffers waren mevrouw Adriana van der Togt-Meyer uit Breda en haar kinderen Cornelius (13), Antoinette (12), Marinette (8) en Saskia (7). De heer Cornelius van der Togt werd ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen als gevolg van een noodweer automobilisten htm auto's tot stilstand brachten op de vluchtstrook. Bij het wegrijden van de wachten de auto's moest een tankauto, die was geladen met 5000 liter aceton en 8500 liter alcohol, hevig remmen. De chauffeur deed nog pogingen om uit te wijken, maar zijn voertuig ging scharen en kantelde. Een personenauto met caravan en de Nederlandse auto konden de tank auto niet meer ontwijken en vlogen erop. De drie wagens vlogen meteen in brand. De chauffeur van de tank auto en de inzittenden van de auto met caravan konden zich nog in vei ligheid stellen. Slechts de vader van het Nederlandse gezin kon door snel toegeschoten redders uit het bran dende wrak worden gehaald. Een ongeluk op de weg Deventer Zwolle, nabij Windesheim, heeft gis termorgen het leven gekost aan drie vrouwen. De drie vrouwen, zusters, zaten in een auto, die vermoedelijk ten gevolge van een klapband van de weg raakte en tegen een links van de weg staande boom botste. De slachtoffers waren: de 66-Jarige Ag nes de Groen uit Deventer, de 71-Ja- rige Maria J. Groen uit Grave en de 59-jarige Theresia B. M. de Groen uit Zutphen. Op de provinciale weg Sluis-Bres- kens is gistermiddag een personen auto met een vrachtwagen in bot sing gekomen, waarbij drie personen om het leven kwamen en er drie zwaar gewond werden. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de personenauto, ko mende uit de richting Oostbrug, op het kruispunt geen voorrang ver leende aan een vrachtauto. De heer J. van der Keele uit Sint Waas in België was op slag dood evenals zijn twee zoontjes. Nog een ander kind van de man verkeert in levensgevaar, terwijl twee andere kinderen, die zich eveneens in de auto bevonden ernstige verwondingen opliepen. Bij een ongeluk op het verkeersplein De Berenkuil in Utrecht zyn gisteren 'n vrachtwagen en een personenauto van het talud afgeschoten. Een 13- jer.ig meisje overleed gisteravond aan de opgelopen verwondingen in een ziekenhuis. Haar ouders en een broertje werden gewond. De 81-Jarige E. Roegiers uit Mid- Ovea-ijsselse De Lutte was op slag dood toen hij gisteravond op een door knipperlichten beveiligde overweg in Losser door een D-trein werd gegre pen. De 81-Jarige E. Reogiers uit Mid delburg is gisteravond op een kruds- pung dn Oostkapelle verongelukt. De bejaarde man verleende geen voor rang toen hjj een voorrangsweg kruiste. De 72-jarige H. Groothuis in Doornspijk kwam gistermiddag om het leven toen hij op de bromiets in botsing kwam met een bus.. De man reed onverwachts voor de bus. De 79-jarige G. Kemp uit Rotter dam is gistermorgen bij een ver keersongeval in Mijdrecht om het leven gekomen. Hij werd door een auto gegrepen toen hij voor een au tobus langs, waar hij net was uitge stapt wilde oversteken. De 34-jarige verzekeringsinspec teur W. J. van den Hoeve uit Am sterdam is gisteravond in Eemnes om het leven gekomen. Op de weg HoevelakenAmsterdam werd hij gesneden door een automobilist, die daarbij de auto van de heer Van der Hoeve raakte. De ingehaalde auto vloog over de kop. De inhalende automobilist is doorgereden. UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen willen in 1976 een proefserie van zeven elektrische treinstellen in gebruik nemen voor de lange afstanden. Wanneer de proefserie goed bevalt moet het nieuwe materieel vanaf 1980 de treinstellen die nu nog op de Inter city-lijnen dienst doen gaan vervan gen. Waar het nieuwe materieel zal worden besteld is nog niet bekend. Offertes moeten nog worden ge daan, aldus een NS-woordvoerder. De nieuwe treinen moeten de thans in gebruik zijnde 141 trein stellen gaan vervangen van het zg hondekoptype, dat sinds 1954 bij de NS in gebruik is. Het Parijse bureaj Cie/Raymond Loewy dat inner lijk en uiterlijk van het stadgeweste- lijk materieel ("de sprinters") ont wierp zal ook zorgen voor de in wendige en uitwendige vormgeving van het nieuwe lntercltymaterieel. De nieuwe treinstellen elk be staande uit drie rijtuigen zullen een snelheid van 160 km. per uur moeten kunnen bereiken. De afstand tussen de stoelen in de tweede klas zal gelijk worden aan die in de eerste. In de tweede klas komen twee stoelen aan weerszijde van het gangpad, in de eerste klas een stoel aan de ene kant en twee aan de andere kant. Vermoe delijk zullen de stoelen of in ieder ge val een gedeelte daarvan in zg. coach-opstelling worden neergezet. De reizigers zitten dan niet meer te genover elkaar maar achter elkaar, een configuratie die blijkens proeven met het huidige materieel goed is bevallen. Een nieuwtje wordt dat men bij het nieuwe materieel van het ene naar het andere treinstel zal kunnen doorlopen. In de huidige treinstellen is dat niet mogelijk. Het "doorloop systeem" heeft het voordeel dat rei zigers die in het verkeerde treinge- deelte zitten tijdens de rit op hun gemak naar het goede gedeelte kun nen verhuizen. Ook de conducteur hoeft niet meer te wachten op een stop langs het perron om naar een ander treinstel in "zijn" trein te gaan. Een afzonderlijke restauratie ruimte krijgen de nieuwe treinen niet. GRONINGEN De officier van Justitie, mr. C. A. van Burg, heeft tegen de 20-jarige barexploitant E. H. een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest geëist. H. stond voor de Groninger rechtbank terecht omdat hU in de nacht van 27 op 28 februari met een revolver op de ongewenste klant C. O. Wezer had geschoten. Deze werd zodamig ge wond dat operatief moest worden in gegrepen. Verdachte hield vol dat de man hem had bedreigd met een mes en dat hy daarbij op een gegeven ogen blik zo in het nauw kwam dat hij zijn revolver had getrokken, niet met de bedoeling te doden, maar omdat hy al diverse malen door Wezer was be dreigd. Uit de diverse rapporten kwam naar voren dat Wezer bekend staat als een messentrekker en dat hy een grote aanhang heeft. Dit heeft H. geweten, want 24 uur nadat de scho ten waren gevallen, werd zijn bar totaal vernield. De officier bracht diverse verzach tende omstandigheden naar voren. Zwaar rekende hij hem echter aan dat hy een revolver had aangezet om zich te verdedigen tegen bedreigin gen. Verdediger mr. H. Niezink vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. De officier steunde dit verzoek niet. De rechtbank echter besloot de eis in te willigen. Uitspraak 16 augustus. 14je spoorloos TSOOG Het vierjarig ik van de familie De Vos (N.H.) is gistermiddag in allantsoog verdronken. De berd de Vos, die zich sa broertje in de branding afspoelen na een dagje bnd met vader en moeder, spoorloos. WILLEMSTAD, CURACAO De Verenigde Vakverbonden an Curacao hebben de Antilliaanse re gering een ultimatum gesteld. Zij eisten gisteravond van minister-pre sident Ronchi Isa (DP) dat hun eis met betrekking tot de prijspolitiek voor vanmorgen half negen Antil liaanse tijd (vanmiddag half drie Nederlandse tijd) moet zijn ingewil ligd. Indien de regering in Willem stad hieraan geen gevolg geeft zul len zij dan een algemene staking uitroepen. Vandaag worden er ver kiezingen gehouden voor de staten (parlement) op de Antillen. De Antilliaanse premier Isa ver klaarde gisteravond na afloop van de ruim twee uur durende vergade ring met de verenigde vakverbonden ("sindicatonan uni") tegenover het ANP dat hij getracht heeft de ver tegenwoordigers van de vakbeweging uit te leggen dat hun eis zeer ern stig is en in twee opzichten onrede lijk. In de eerste plaats, aldus de premier, heeft hij verscheidene ma len geprobeerd met de vakbeweging te onderhandelen en ten tweede was het gisteravond om elf uur toen de vergadering was afgelopen voor hem onmogelijk de ministers alle- de prijzen die op 13 Juli gerekend maal te bereiken. Daarbij kwam nog de onoverkomelijke moeilijk heid de ministers, die in verband met de verkiezingen op de andere eilanden verblijven tijdig voor een ministersberaad op Curacao te krij gen. Van de zijde van de verenigde vak verbonden weigerde men na afloop van de besprekingen met premier isa ieder commentaar. Het enige wat men kwijt wilde was, dat de vakbeweging bij de els bleef dat de regering van de Antillen de prijsstop die op 18 juli is afgekondigd in moet trekken en in moet laten gaan naar werden. Men blijft bij het besluit dat er op de verkiezingsdag een algeme ne staking zal zijn tenzij de minis terraad in de nacht van donderdag op vrijdag of vanmorgenvroeg voor half negen hun eis inwilligt. Gisteren vergaderden de verenigde vakverbonden over de verdere stap pen. Men was gepikeerd over de uitspraak van de rechter in het kort geding dat de Curacaose Dok maatschappij woensdag had aange spannen tegen de bond van werkne mers bij de CDM, de Cadmu en de overkoepelende vakcentrale AW-C (Algemeen Verbond van Vakvereni- gingen-Curacao). In de uitspraak wordt de Cadmu verboden een sta king uit te roepen op straffe van een miljoen Antilliaanse gulden (on geveer anderhalf miljoen Ned. gul den) bij overtreding. De stakingsactie van gisteren bij de raffinaderij van de Shell op Cu racao verliep rustig. Alleen de dag- ploeg bleef thuis. Opvallend is al dus 'n vooraanstaand Antiliiaans po. liticus, dat de acties van de vakbon den aangesloten bij de AVV-C geheel rustig en succesvol zijn verlopen terwijl de indruk bestaat dat de ak- ties van de andere vakbonden voor een groot deel zijn mislukt met uit zondering van de acties van het ho- reca-personeel. De Nederlands-Antilliaanse politie bond heeft bekendgemaakt dat men in principe niet in staking zal gaan. Inmiddels zijn alle werknemers aangesloten bij de Curacaose Federa tie van Werknemers (CFW) onge veer zes tot achtduizend man opge roepen aan de staking deel te nemen evenals de leden van de Petroleum Werkers Federatie (in totaal onge veer 2500 man). Ook de ABVO, de Algemene Bond van Overheidsperso neel neemt deel aan de staking. In totaal zijn een kleine vijftienduizend man aangesloten bij de vakbonden die de algemene staking hebben uit geroepen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7