REDDINGS-APOLLO OP 5 SEPT. NAAR SKYLAB CIA ROOK TIJDIG LONT IN AFFAIRE-WATERGATE Astronauten gestrand in ruimtestation GRIVAS STELT EISEN VOOR VRIJLATING VAN MINISTER VAKIS Algemene staking dreigt in Chili Tegenslagen in verleden Bonn gaf toestemming - om af te luisteren Moord zit Noren hoog PAGINA 4 BUITENLAND VRIJDAG 3 AUGUSTUS HOUSTON Op Kaap Kennedy is men bezig, een Apollo-capsule om te bouwen tot reddingsboot voor de ruimte teneinde de drie astronauten Bean, Garriott en Lousma uit het ruimtestation Skylab te gaan halen. Gister- niddag bleek namelijk, dat de brandstof leidingen van de stuurraketten van de Apollo, waarmee zij naar Skylab zijn gevlogen en ook weer terug hadden moeten komen naar de aarde, ernstige mankementen te vertonen. Men kan deze Apollo derhalve niet zonder grote risico's gebruiken. De reddings-apollo, die met twee man moet worden gelan ceerd en met vijf man terugkomen, kan pas 5 september gereed zijn, zodat het Sky lab-trio nog ruim een maand in de ruimte moet blijven. In die tijd zal nog zoveel mogelijk van het weten schappelijk programma worden afgewerkt. De brandstof voorziening van één tussentijd zal nog eens worden na- van de stuurraketjes van het dienst- gegaan, hoe ernstig de problemen met compartiment van de Apollo gaf al de Apollo bij Skylab zijn. Mochten direct na de lancering afgelopen terdag moeilijkheden, op grond waar van dit raketcomplex werd afgesloten. Met de drie andere was de besturing heel goed mogelijk. Gistermiddag bleek uit signalen, die in het vluchtleidingscentrum in Houston werden geregistreerd, dat ook een van de andere stuurraket ten brandstof verloor. Het is voor het eerst, dat zich dergelijke problemen m-*t een Apollo voordoen. In Hous ton vertrouwt men nu het gehele sys teem van de betrokken Apollo niet Aanvankelijk overwoog drietal in Skylab opdracht te geven onmiddellijke terugkeer in de deze meevallen of mochten de kementen hersteld kunnen worden, dan kan alsnog de gehele missie wor den voltooid en kan de laatste Apollo weer worden teruggebracht in de oor spronkelijke staat. Dan kan een der de Skylab-plo'eg (veel later) alsnog vertrekken. Wordt de reddings-Apollo ge stuurd, dan zal deze bemand wor den door twee astronauten in plaats van drie. Twee is het absolute mi nimum dat voor besturing nodig is. De astronauten die deze reddingstaak op zich zullen nemen zijn al aan gewezen: Gerald Carr en William het Pogue. Het zijn beiden debutanten in de ruimte. De Apollo moet dan met vijf kreupele Apollo die zij bij Skylab ter terugkomen. Een van de Skylab- beschikking hebben, voordat zich nog astronauten kan de normale derde plaats innemen. Door onder de drie normale zetels zoveel mogelijk mate riaal weg te laten (alle bagage etc. die bij een normale vlucht meegaat) buiten niets ontstaat voldoende ruimte om daar nog twee stoelen voor de andere Sky- lab-astronauten aan te brengen. Het is voor het eerst, dat een der- Satumus-lB-raket beschikbaar, gelijke operatie wordt uitgevoerd. Er bekend is geworden, werd tot een an dere oplossing besloten. Op Kaap Ken medy zijn nog een Apollo-capsule die gebruikt zouden worden derde Skylab-bemanning. Deze wor den nu ijlings in gereedheid gebracht om de astronauten op te halen, waarmee echter tevens de mogelijk heid vervalt, om Skylab voor een derde maal te bemannen. Die reddings-Apollo kan pas op 5 is ook nog nooit De astronauten Gerald P. Carr (links) en William P. Pogue, die begin september met een omge bouwde Apollo naar Skylab gaan om hun gestrande collega's op te halen. Zij zouden deel hébben uit gemaakt van de derde Skylab- ploeg, die volgens de plannen in november had moeten vertrekken. Het derde lid van deze ploeg was Edward G. Gibson, die nu naar alle waarschijnlijkheid geen ruim- tevlucht zal maken, omdat na Skylab voorlopig aan bemande vluchten alleen de Russisch-Ame- rikaanse vlucht van 1975 op het programma staat. Daarvoor zijn De tegenslag van de tweede Skylab-bemanning is lang niet de eerste in de bemande ruimtevaart, al zal deze pech vermoedelijk wel leiden tot de eerste reddingsoperatie in de ruimte. Afgezien van kleinere problemen, die zich bij elke vlucht voordoen, hebben de Amerikanen en de Russen elk viermaal een ernstige klap te verdu ren gekregen. Het eerste ernstige ongeluk deed zich voor met de Gemini-8 op 17 maart 1066. Armstrong en Scott moesten toen na een vlucht van 10 uur en 43 minuten een noodlanding in de Pacific maken omdat hun ruimtecapsule door het foutieve werken van een stuurraketje ging tollen en later maar nauwelijks kon worden gestabiliseerd. Op 27 januari 1967 kwamen de Amerikaanse astronauten Gris- som, White en Chaffee om het leven bij een brand tijdens de gene rale repetitie voor de eerste bemande Apollo-vlucht. Deze ramp ver traagde het Amerikaanse maanprogramma aanzienlijk omdat de Apollo-capsules geheel gereconstrueerd moesten worden. Drie maanden later, op 24 april 1967 trof de eerste (bekende) ramp de Russische bemande ruimtevaart. De kosmonaut Komarov kwam om het leven toen hij stabilisatie-moeilijkheden had in de eerste Sojoez capsule, voortijdig naar de aarde terugkeerde en daar te pletter sloeg bij Orenburg in de Oeral. Op weg voor de derde maanlanding ontplofte een zuurstoftank in het dienstcompartiment van de Apollo-13 op 14 april 1970. De ener gievoorziening viel uit en de vlucht moest zo snel mogelijk worden beëindigd. De astronauten Lovell, Swigert en Haise moesten de maanlander als "reddingsboot'» gebruiken om in het leven te blijven tijdens de terugkeer naar de aarde. De Apollo landde behouden in de Stille Oceaan. Daarna was het weer de beurt aan de Russen voor ernstige tegen slagen. Vier dagen na de lancering van het eerste ruimtestation van het type Saljoet moesten Sjatalow, Jelissejew en Roekawisjni- kow op 24 april 1971 een noodlanding maken met de Sojoez-10 in Kazakstan. Zes weken later werd de Saljoet opnieuw bemand, nu door Dobro- wolski, Patsajew en Volkow, die na een recordvlucht van 23 dagen op 30 juni 1971 om het leven kwamen bij de terugkeer in de atmos feer, vermoedelijk door een lek in een van de luiken. In april van dit jaar probeerde Rusland met de Saljoet-2 enkele weken eerder een ruimtestation te hebben dan het Amerikaanse Skylab. Het mislukte, want de Saljoet viel enkele dagen later uit elkaar nog voordat de eerste bemanning er heen was gezonden. Nu hebben de Amerikanen hun vierde ernstige tegenslag. September worden gelanceerd. In de in uiterste nood worden geprobeerd. Zouden zich moeilijkheden in Sky- aniere astronauten aangewezen. lab voordoen voordat de reddings- Apolio gereed is, dan kunnen de Sky- lab-astronauten toch nog proberen met de wrakke Apollo terug te ko men, waarmee zij naar de ruimte zijn vertrokken. Maar dit zal alleen SANTIAGO DE CHILE (AP) De zuiden ervan; de ontploffing van staking van 50.000 vrachtwagens- enkele staven dynamiet buiten het chauffeurs dreigde gisteren te esca- gastenverblijf van het ministerie v. leren tot een algemene staking tegen buitenlandse zaken. (Door Ewout Janse) BONN De Amerikaanse mili taire autoriteiten die 'telefoongesprek ken op het Westduitse telefoonnet veiligheidsdienst niet op eigen houtje Duitse telefoongesprekken heeft af getapt. NICOSIA De voor aansluiting nen die om politieke redenen in voor van Cyprus bij Griekenland ijve- arrest zitten. rende generaal Georgios Grivas heeft 5. herstel in hun functie van onlangs via een proclamatie aan aartsbis- ontslagen politiefunctionarissen en schop/president Makarios bevestigd bepaalde ambtenaren, dat de vorige week ontvoerde Cypri sche minister van Justitie Christos Li de proclamatie die behalve aan Vakis zich in zijn macht bevindt. Makarios ook aan de regering in Ni cosia was gericht betreurt Grivas het Grivas noemt vijf voorwaarden dat hij zijn toevlucht tot een mid- voor de vrijlating van Vakis: del als ontvoering heeft moeten 1. politieke vrijheden voor de Griek- hebben afgeluisterd, hadden daartoe heidsdienaten in de Bondsrepubliek ul^Utina toestemming van minister Genscher verboden, maar na bijzondere toe- Kunnen van Binnenlandse Zaken ciaie parlementaire conitrolecommis- i spe- stemming minister van Bin- Deze mededeling is gisteren door de regering in Bonn gedaan na een onderzoek van enkele dagen dooreen WÊ staatssecretarissen bestaande stemming kan "worden verleend "als nenlandse Zaken taire commissie kunnen de Ameri kaanse, Britse en Franse militaire autoriteiten toestemming krijgen ^hap gesprekken af te luisteren. Die toe- 3 beperking Hij zei de minister te zullen vrijlaten zodra aan zijn eisen is vol daan. Grivas zal dan ook de acties van de ondergrondse „EOKA" -be- hun wensen op nationaal gebied en weging laten beëindigen en zich aan regeling van het vraagstuk-Cy- de wil van het volk onderwerpen. In Cyprioten opdat zdj vrij en zonder geven i hetbewind vaai president Salvador Allende. Woensdag reeds sloten arbeiders van het waterleidingbedrijf in San tiago zich b(j de staking aan en vak bondsleiders van het openbaar ver voer dreigden hetzelfde te doen ten zij de regering haar onderminister van vervoer, Jaime Faivovich, zou ontslaan. Faivovich, socialist en Allendc's stakingsbreker bij uitstek, was de man die dinsdag 100 vrachtwagens van stakende chauffeurs verbeurd verklaarde. Bij de rellen die op dit besluitv olgden werden verschillende mensen doodgeschoten. De regering heeft mededeling ge daan over meer dan 100 terreurda den die dinsdag en woensdag plaats hadden. Enkele voorbeelden: een overval van boze automobilisten op commissie. De woordvoerder van de regering zei, dat zorgvuldige conitrole, de veiligheid ook door de posterijen, heeft uitge wezen dat de Amerikaanse militaire pn6 S'HSSr. prus die zonder instemming van het het andere geval zet hij de strijd volk onmogelijk is. voort en zijn de gevolgen voor de Verkiezingen voor het president- verantwoordelijkheid van Makarios. Deze heeft zich tot dusver nog niet de macht van pre- over de proclamatie van Grivas uit- trpoTAnrih sident Makarios tot of de kerk of de gelaten, doch eerder verklaarde hij in staat' Nicosia reeds dat hij niet van plan oe^eameerae strijd- 4. Algehele amnestie voor politieke is voorwaarden voor de vrijlating van vrijlating van dege- de minister te accepteren. (Van onze correspondent) WASHINGTON De directeur en onder-directeur van de buiten- ^mp^'atioT datdë gerantsoe- landse veiUgheidsdienst (CIA) ge neerde benzine uitsluitend aan di- *-- - plomaten leverde, dynamietaansla- gen op een benzinepijpleiding Biljetten noorden van de hoofdstad en op een spoorwegbaanvak 250 kilometer ten Burger-regering in Roeanda tuigden hoe het Witte Huls gepro beerd had zich na de inbraak bij de Democraten achter de CIA te verschuilen. Ex-directeur Richard Helms, nu ambassadeur in Iran, begon echter tijdig lont te ruiken en gelaste zijn staf zich volledig te distancieren van de vage sug- ZITdetdl™ ch^ife via gesteies van het Witte Huis. Aldus bleek gisteren uit de verdere ver horen door de Watergate-senaats- commissde. Wat het Witte Huls op dat tijdstip wel, maar Helms en Walters niet wis ten, was dat 100 dollar-biljetten die bij de inbrekers waren gevonden, door speurwerk van de FBI herleid waren naar een cheque die bedoeld was als een bijdrage aan de verkie zingscampagne van president Nixon, advo caat in Mexico was geïncasseerd en in andere vorm naar Washington wimpelen. „Het was duidelijk," ver klaarde Helms, „dat het Witte Huis een paar balletjes begon op te gooien', gooien". Waarom wilde het Witte Huis da» niet Helms de contact- gesteld. Cushman werd in Ju- Walters man was op de CIA? Omdat Helms door president Johnson werd steld, en Walters door president Ni xon. Hij verwachtte dus blijkbaar, dat Walters daarom wat "gevoeli- zijn voor verzoeken van OSLO (AP) De Noorse regering komt vandaag bijeen ter bespreking van de eerste politieke moord die hel land sinds de tweede wereldoorlog heeft meegemaakt en de implicaties die deze zaak heeft voor de Israë lisch-Noorse betrekkingen. Staatssecretaris Per Hoeybraatei van het kabinet van de premier ver klaarde dat minister van buitenland 6e zaken Dagfinn Vaarvik tijden deze vergadering het voltallige kabi net verslag zal uitbrengen over moordzaak van Lillehammer. Vaarvik neemt tijdens de vakantii van premier Lars Korvald dien funkties waar. Hoeybraaten wilde zich niet uitla ten over berichten ais zou het kabine u_ mogelijk besluiten de veiligheids aangesteld. Cushman werd in ju- toonruimte wilde hebben in New York a®ent van de Israëlische ambassade, li 1971 opgebeld door John Ehrlich- vond Helms het welletjes worden en ^igal Eyal, uit te wijzen vanwege Geheimzinnig In de middag verscheen generaal Robert Cushman, toen een van de 3 topfiguren in de CIA nu de com mandant van het korps mariniers. Cushman was ook door Nixon analyseren van de persoonlijkheden van buitenlandse staatshoofden en politici Toen Hunts verzoeken aan de CIA bleven doorgaan en hij tenslotte om de overplaatsing van een CIA-secre taresse uit Parijs vroeg, en een kan- gaf opdracht geen medewerking ziIn aandeel in de moordzaak. Hunts gesprek met Cushman, dat o hoogte. te verlenen. Cushman stelde John Ehrlichman daarvan op de het Witte Huls. hoe vaag ook ge- der ™r °een werd gevoerd, maar zonder diens medeweten door Cush- op de band werd opgenomen, steld. Waarom probeerde het Witte Huis behelsde een verzoek Verwarring werd overgebracht en tenslotte belan- z^cil achter de CIA te verschuilen? medewerking voor de op de bankrekening Omdat de CIA, als het de verant- PARIJS De nieuwe regering nissen toont Een reconstructie van de gebeurte- langstelling van het Witte Huis 1 de gearresteerde inbrekers. De be- woordelijkheid voor de inbraak op iemand moest interview dat hij (Hunt) Een opmerkelijk detail was de ver- met wa,rring van Cushman over wie hem die*' echter had opgebeld met het verzoek De Noorse kranten hebben geschre ven dat Eyal's uitwijzing als persona non grata onvermijdelijk scheen, na dat twee leden van een Israëlisch! contra-terreurgroep die op 21 Juli in Lillehammer een Marokkaanse kel ner doodgeschoten in zijn huls wer- Maar de woordvoerder van buiten- hoofd van de binnenlandse veilig heidsdienst (FBI), Patrick Gray speelden in de inbraak. het centraal-Afrikaanse Roean 22 J1"1*. vijf dagen na de fatale in da, die na een militaire staatsgreep braak, het toenmalige waarnemende is gevormd, bestaat hoofdzakelijk uit burgers, zo is uit kringen van Roean- dese diplomaten vernomen. De re gering telt slechts vier militairen, on der wie de leider van de staats greep, generaal Habyalimana, die nu president, premier, minister van De fensie en voorzitter van het comité dat Helms al op zogenaamde Mexicaanse activiteiten niet mocht weten dat' hij Howard Hunt helPen. Zowel de bandopna- landse zaken Torlelv Anda vee-klaar. Hunts gesprek met Cushman, dat on- inlichtte dat de CIA op geen enkele manier betrokken was bij de in braak. Helms deed dit, omdat de FBI een onderzoek was begonnen en om dat twee voormalige top-employé's van de CIA (Howard Hunt en James de vrede en nationale eenheid McCord) werden gearresteerd met vier uitgeweken Cubanen, die in owwivan dat gesprek met Hunt, als de de woensdag dat er nog een aantal de CIA, was dus in werkelijkheid houdingsplicht, zodat de Waterga- stemming, en Hunt kreeg vervolgens stenografische notities van een sec- aspekten van de zaak diende te wor u-,jJ— to-affo,ro apparaatje dat ^taresse de volgende dag, tonen ech- den opgehelderd en zinspeelde erop - -• - dat de Noorse regering niet op korte termijn tegen Eyal zou optreden. pruik, CIA-onder-directeur Walters stel de zich diezelfde dag nog in verbin ding het FBI-hoofd Gray, en kon alleen maar bevestigen wat Gray al wist, namelijk dat de CIA niets ts maken had met de Watergate-in- te-affaire daarmee voorgoed in de doofpot zou zijn verdwenen, en om dat de CIA niet verplicht was open baar te maken hoe het zijn gehei me fondsen aanwendde, zodat dus attributen ook niet aangetoond zou kunnen worden dat er zwijggeld werd e- taald. iemands stemgeluid kan veranderen en valse identiteitspapieren. Het is nog steeds niet bekend waar deze werden gebruikt. Al eerder had Hunt fototoestel verborgen in dat hij in Juli verleden Jaar inderdaad Ehrlichman noemde. Maar toen hij door Ehrlichman in januari dit Jaar werd opgebeld, toen de CIA 'n het Watergateschandaal al het Wit- tabaks- te Huis bereikt had. bleek Cushman zak gekregen, en een bandopname- plotseling aan het twijfelen, omdat CIA-directeur Richard Helms, apparaat dat er uit zag als een Ehrlichman hem zei dat hij op De acht burger-ministers zijn voor namelijk Jonge technocraten, slechts een van hen maakte ook deel uit van ie „oude" garde van de afgezette pre sident Kayibanda. De militairen heb- aen aangekondigd dat ze niet zelf ie macht willen behouden en tezij ner tijd zullen terugkeren naar een iemocratisch parlementair stelsel. CIA-verband 'n rol hadden gespeeld John Dean. Het braak. Vijf dagen later werd Walters werd na de verkiezingen op het Wit- schrijfmachine. Het fototoestel werd bewuste dag van het telefoongesprek opgebeld door Witte Huis-advocaat te Huis ontboden. President Nixon de mislukte Varkensbaai-invasie. Niettemin werd Helms kort daarna met zijn onderdirecteur generaal Vernon Walters op het Witte Huis ontboden voor een bijeenkomst met vertelde hem toen dat hij besloten in zijn regering, en dat hij drie gesprekken op achtereenvolgen- had veranderingen aan te brengen niel EUsberg. Ook verleende de CIA Fondsen buiten Washington was Cushman bracht daarop een veran dering aan in een memorandum over (achteraf had directeur Helms daar dat gesprek, vernietigde het eerste. directeur voor de CIA wil- spijt van), zijn medewerking liet Ehrlichmans Walters wilde, was de benoemen. Helms was te beleefd het samenstellen van een "psychia- weg. Op de senaatscommissiezitting Nixons topmedewerkers John Ehr- dat de CIA zijn geheime fondsen 2 lichman en Bob Haldeman. Halde man suggereerde vagelijk dat het onderzoek van de FBI een geheime operatie van de CIA in Mexico kon compromitteren, en gaf Walters op dracht deze kwestie met FBI-hoofd gebruiken, om de advocaten en de ge te bevestigen dat Nixon hem weg wilde werken, maar senator Her man Talmadge van de Watergate- zinnen van de gearresteerde inbrekers commissie merkte puntig op .dat te betalen, en eventueel losgeld te be- neer de president een dergelijk plan talen. Over zwijggeld werd natuur naar voren bracht, men dan niet lijk niet gesproken. Walters rappor- kon vragen of men weggewerkt werd. teerde deze gesprekken aan Helms, Helms lachte alleen maar. trisch profiel" van Ellsberg, op ver- bevestigde hij echter er niet zeker zoek van het Witte Huis. van te zijn dat het Ehrlichman was geweest. Er moet dus vanuit worden Het was de eerste keer volgens gegaan dat Ehrlichman in Januari al Cushman, dat deze techniek werd probeerde zijn eigen voetsporen in t Amerikanen. Hij het toen steeds omvangrijker wor- zei, en Helms bevestigde dit, dat de ze methode werd gebruikt bij het dende Watergateschandaal weg te Losgeld geeist De ontvoerders van de 16-jarige Paul Getty-ITl dia 1 In Rome in de nacht van 9 op 10 Juli is verdwenen, eisen een losgeld1 van 10 miljard lire (41 miljoen gul den) van Pauls moeder Gail Getty. Naar de advocaat van de familia gisteren meedeelde zijn mevrouw s Getty en haar ex-echtgenoot Paul fl Getty II niet in staat een dergelijke 11 som op te brengen na de weigering van grootvader Getty losgeld te be talen. Er is een tegenvoorstel ge daan maar dat is door de ontvoer ders afgewezen. In Rome gelooft men nog steeds niet in een echte ont voering. Men houdt erop dat Paul III is ondergedoken en zeil geld wil hebben.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4