RUSTDAG OP EERSTE DAG VAN WEEK «■omjiiiauui» Zevendedags-adventisten Jehova's Getuigen Tsjechische christenen hebben het moeilijk GEZAMENLIJK AAN DE SLAG ÏÏ1LLIBRORI VERENIGINi KWART EEl IN VATICAN REIZEND AMBASSADE' PvdA-leden tegen plan Kop verkeerd van wethouder Ham Rapenburg gaat nog eens dicht Zeven arrestaties na autodiefstal UW DAGBLAD MEE OP VAKANTIE VRIJDAG 3 AUGUST De Zevendedags-adventisten, die Beregeld op zaterdag voor hen de rustdag bijeenkomen, maken zich nimmer druk om publiciteit. Zi) ver volgen rustig hun weg. Daarom is het interessant om in „Hervormd Ne derland" een artikel te lezen van dr. F. Boerwinkel, die daarin enkele in drukken weergeeft over zijn contact met adventisten. Onder de titel: "Hé, zijn dat de Zevendedags-adventisten"? be schrijft hij de toenadering tussen adventisten en de staf van de We reldraad van Kerken. Drie bezwaren aldus de schrijver, weerhouden voor namelijk de Zevendedags-adventis ten van toetreding tot de Wereldraad. In de eerste plaats hun houding ten opzichte van de politiek. Daar van houden zij zich principieel af zijdig. Als kerk tenmdnste.( In de tweede plaats is hun bijbelbe schouwing over het geheel genomen fundamentalistisch, hoewel daar wel verandering in komt, zeker bij de Jongeren. In de derde plaats speelt het apocalyptische element bij de ZDA een bijzonder grote rol. Misschien zal iemand zeggen, dat het belangrijkste punt nog niet is ge noemd, namelijk hun vasthouden aan de rustdag op de zevende dag en niet op de eerste dag van de •week! dit een belangrijk punt; de Zevendedagsadventisten ontlenen er hun naam aan. Vijftien Jaar geleden lieten ze zioh bij voor keur Advent-kerk noemen, waarbij dus enerzijds meer nadruk kwam te liggen op hun kerk-zijn, terwijl het element van de zevende dag niet zo op de voorgrond kwam. Nu wordt de oude benaming weer bij voorkeur gebruikt. Zevende dag BRUSSEL Als onderdeel van een reeks van 70 bijeenkomsten over heel de wereld, organiseren de Jehova's Getuigen van 8 tot 12 augustus een massaal congres in de Eeuwfeestpa leizen te Brussel. Men verwacht ruim 50.000 afgevaardigden uit meer dan 40 landen. Natuurlijk is het verschil in rust dag-opvatting belangrijk. Maar het zou kunnen zijn dat er, binnen de kerken, meer begrip kwam voor de motieven van de ZDA om aan de ze vende dag vast te houden. Ik baseer deze veronderstelling op het feit, dat wij als kerken beter zijn gaan beseffen, dat wij de plaatsing van de rustdag op de eerste dag in hoofdzaak te danken hebben aan 'n politieke zet van keizer Constantijn en niet aan een bijbels gebod, aldus dr. Boerwinkel. Constantijn wilde twee dingen. In de eerste plaats eenheid in z'n rijk. Dat bestond voor een groot deel uit aanhangers van de godsdienst van Mithras, ook genoemd Sol invictus onoverwinnelijke zon. Anderszijds uit een toenemend aantal christenen die in de vroegte van de morgen van de eerste dag samenkwamen om de opstanding van hun Heer te geden ken. Door de rustdag op de eerste dag te plaatsen verbond Constantijn in zekere zin die twee groepen. En door de naam zondag voelden vooral de Mrthrasaanhangers zich erkend. Er was bij Constantijn nog een tweede motief: hij wilde in ieder ge val de afstand tussen joden en chris tenen vergroten. Daarom verbood hij de christenen (van wie velen de sab bath nog lang in ere hielden) deze Joodse rustdag nog langer te hou den. We leven nu aan het eind van het Constantynse tijdperk. Ook aan het eind van de vooral toen sterk geac centueerde kloof tussen kerk en sy nagoge. Is het wonder dat de vraag opkomt of de Zevendedags-adven tisten in dit opzicht misschien niet meer recht van spreken hebben dan de officiële kerken willen erkennen? Het is in ieder geval een vraag die de moeite van het overdenken waard is. Wat mij over het geheel genomen het meest getroffen heeft in mijn ontmoetingen met de Adventisten is, dat zij een zekere non-conformisti sche levenswijze hebben. In verschil lende opzichten „doen ze niet mee", onder andere niet met de gebruike lijke consumptieve instelling van de ze tijd. Dat gebeurt niet uit een soort as cetisme, dat de "wereld" wil verza ken om de hemel te verdienen. Inte gendeel, zij hebben een grote aan dacht voor het lichaam als tempel van de Heilige Geest en vermijden daarom alles wat dit lichaam zou kunnen vergiftigen of schaden. Het zelfde geldt voor hun strijd tegen al le bederf van de goede schepping. Ook hier waren zij mee bezig voor dat anderen er over dachten, aldus dr. Boerwinkel. De bisschop van Rotterdam, mgr. A. Simonis. komt zondag na-ar Leiden om in de Maria Mid delaresparochie, beter bekend als Haagsche Schouwparochie, voor te gaan in een feestelijke eucha ristieviering. Feestelijk omdat dan het feit wordt herdacht, dat ruim veertig jaar geleden de paters Montfortanen in deze omgeving met hun in de loop der jaren zo veel vruchten opgebrachte ar beid begonnen. Reeds een jaar na hun vestiging (in 1932) kon op 15 augustus 1933 een houten nood- kerkje in gebruik worden geno men. De parochie, die in 1948 zelf standig werd en waarvan het aantal parochianen in de loop der jaren sterk is gestegen, kerkt sinds 1949 in het huidige kerk gebouw (foto Jan Holvast) aan de Rijndijk. De eucharistieviering be gint zondag om half twaalf. In sommige Oosteuropese landen hebben de christenen een redelijke leef ruimte, in andere landen krygen ze het echter steeds moeilijker. Dat laatste is het geval in Tsjechoslowakije. De kerk leeft daar op het ogenblik tussen geduld worden en onderdrukt worden. „Bij de gemeenten bestaat een gro te bereidheid om in wereldverband bezig te zijn. Niet zelden wil men zijn „eigen project" eti daarin zijn volle verantwoordelijkheid tot uit- - drukking brengen. Het is duidelijk dat dat niet behoeft te betekenen dat zij daarmee de juiste prioriteit heb ben aa/ngeveen. Op dat punt willen wf] gaarne uw raadgever zijn". Al dus ds. A. de Haaii en ds. T. van Weelie, resp. voorzitter en secreta ris van de sectie internationale hulp verlening van de generale dlakona- le raad te Utreoht, het hervormd werelddiakonaat. „In de komende maanden", aldus voorzitter en secretaris, „willen wij graag nagaan hoeveel van de oude correspondenten van het werelddia konaat nog in funotie zijn. Een aan tal maanden is het contact te zwak geweest. Graag willen we daarbij ook de relatie tussen de correspondent en de plaatselijke diakonie bezien. Wij blijven het zeer belangrijk vinden dat er in iedere gemeente iemand is, die een by zonder verantwoordelijk heid voor het werelddiakonaat op zich neemt. Na de vakantietijd willen wij van uit het secretariaat tot u komen met een aantal praktische punten, zoals wervingsmateriaal, informatiegege vens, besteding van gelden, regiona le bezinningsdagen voor diakenen en correspondenten. Hopenlijk kunnen wij dan, bemoedigd door een goede vakantie, weer gezamenlijk aan de slag gaan". Haar leefruimte wordt steeds klei ner. Zo mogen er sinds vorig jaar geen studenten uit het Westen meer aan de theologische faculteiten wor den toegelaten, theologen uit Tsje- cho-Slowakije krijgen geen toestem ming meer om in het buitenland te studeren, predikanten mogen alleen maar in hun eigen gemeente preken en telkens probeert men aan te to nen. dat de kerken zich nog steeds reactionair en anti-socialistisch op stellen waardoor weer verdere maat regelen kunnen worden getroffen. Zo zijn er redenen voor de kerk daar om voor een aantal zaken een beroep te doen op zusterkerken in het buitenland. Zo moeten we ook het verzoek om hulp zien voor het gemeentecentrum Michli bij Praag. De Evangelische Kerk telt daar 2200 leden, van wie slechts een klein deel de zondagse kerkdiensten regelmatig bezoekt. Velen zijn van de kerk vervreemd, maar ook: tot de kerk behoren is 'n handicap voor wie vooruit wil ko men. Voor alle activiteiten, zowel voor de kerkdiensten als voor andere bijeenkomsten moet tot nu toe ge bruik worden gemaakt van een ge huurde ruimte in een vroegere bar. Deze ruimte is niet zo erg doelmatig, maar ook de huurprijs is schrikba rend hoog. Daarom vatte men het plan op om 'n nieuw gebouwtje neer te zetten van bescheiden omvang: *n kapel, een kleinere ruimte voor ver gaderingen en een kantoortje. De le den van de kerk besloten zelf de bouw ter hand te nemen, zodat de kosten laag kunnen worden gehouden. Voor de bouwmaterialen is echter wel geld nodig, in totaal een bedrag van ruim 90.000 gulden. Het werelddiakonaat van de Geref. Kerken in Nederland heeft zevenduizend gulden ter be schikking gesteld van deze kerk die onder zo moeilijke omstandigheden het hoofd boven water moet zien te houden, daar ook metterdaad haar uiterste best voor doet, maar daar bij tegelijkertijd een beroep doet op de solidariteit van de kerken in het Westen. Giften voor dit doel kunnen gestort worden op giro 2211 t.n.v. het Algemeen Diakonaal Bureau, Utrecht, onder vermelding: Tsjecho- Slowakije. De St. Willibrord Vereniging we stijl", officieel adviesorgaa de Nederlandse r.k. bisschopi oecumene, bestaat een kwart! Pastoor C. Roeleveld, secretaij de SWV. tekent hierbij aan. vereniging in feite in 1896 al I opgericht, toen echter met d4 stelling de godsdienst en de zq held onder het r.k. volk te bewaren en bevorderen. Oij haar goede bedoelingen werd eniging in 1907 opgeheven. In 1906 was de apologetisch eniging Petrus Canisius op^ die leidde tot het ontstaan vi de latere tijdschriften „Kerk ir moeting" en „Oekumene", die j werd samengevoegd tot „Kosn Oekumene". De oecumenische keling, aanvankelijk buiten r.k,! leidde tot een paleisrevolutie trus Canisius", waarbij vele bei leden hun plaats verlieten, om het streven naar de eenht christenen stelden boven de verdediging van het eigen kert schap. In de zomer van 194 toen als opvolgster de Sint Wil Vereniging opgericht; de r.k. mene-voorman J. G. M. Willij uit Wervershoff (N.H.) de kardinaal, werd de eerste voq Het oecumenische streven j. ook tot meer belangstelling bijbel. Uit de vereniging kwa^ ook de Katholieke Bijbelstfe voort, die in 1965 een eigen t en staf kreeg. J P VATICAANSTAD Het f caan heeft de apostolisch nurfl Peru, mgr. Luigi Poggi, tot P ambassadeur benoemd. Zijnr wordt de uitvoering van vaal cate opdrachten in „gevoelige van de wereld. Het is de eerst! dat het Vaticaan een dergelijk! tionaris benoemd. Mgr. Poggi wordt in Perul volgd door mgr. Carlo Fur if menteel werkzaam in de raai openbare aangelegenheden kerk, in feite het Vaticaani nisterie van Buitenlandse Zak^ Beroepingswerkj Ned. Hervormde Kerk I Beroepen te Boven-Hardinx" C. de Bie te Rijssen. a Geref. Kerken (vrygemaafl Aangenomen naar Dokkumr Burger, kandidaat te Delft. LEIDEN Hoewel de raad op 13 maart heeft besloten de huren van de vooroorlogse woningen van de Gemeentelijke Woningstichting te bevriezen tot de Nationale Woning raad een nader onderzoek heeft in gesteld hebben B. en W. onlangs aan gekondigd, dat de huren toch ver hoogd moeten worden. Ze doen dat in opdracht van de minister. Dit gebeuren heeft in de commissie voor Volkshuisvesting en Openbare werken gistermiddag nogal wat stof doen opwaaien. T. Ouwerkerk (PvdA) verweet wethouder Ham, dat hiij 'n raadsbesluit gewoonweg genegeerd had. "Als de motie onwettig was, LEIDEN Het Rapenburg zal op maandag 6 augustus nogmaals voor het doorgaande verkeer worden af gesloten in verband met het aan de gang zijnde bodemonderzoek langs de walmuren van enkele Leidse grach ten. Het woon- en bestemmingsver keer zal worden doorgelaten. De mogelijkheid bestaat, dat ook op woensdag 8 augustus de borin gen zullen vorden voortgezet. Op dinsdag worden op de Nieuwe Rijn boringen verricht. LEIDEN Het onderzoek dat is Ingesteld naar de gedragingen van drie Leidenaars, die het afgelopen weekeinde in Leidschendam wegens autodiefstal werden gearresteerd, heeft aan het licht gebracht dat de arrestanten nog veel meer op hun kerfstok hadden. Ze hebben de afge lopen tijd tien auto's gestolen en zich schuldig gemaakt aan Joy-riding. Ook hebben ze twee inbraken ge pleegd in radiozaken in Leiden en Leidschendam, waar ze elektrische apparatuur ter waarde van zesdui zend gulden buit maakten. Naar aanleiding van de bekentenissen werden nog vier Leidenaren van ongeveer twintig Jaar gearresteerd. Alle gestolen auto's zijn opgespoord, evenals de elektrische apparatuur. had u ertegen in beroep kunnen gaan. Dat heeft u niet gedaan. Dus u ging ermee akkoord. U hoeft dus de bevelen van de minister niet zo maar op te volgen. Zoiets moet eerst in de raad worden besproken". Wethouder Ham antwoordde, dat de minister op de hoogte was van het raadsbesluit tot bevriezing van de huren. "Ik kan staatssecretaris Van Dam toch niet als een kleine Jon gen behandelen en hem erop wijzen dat dat raadsbesluit er ligt?" PvdA-er Verboom: "U gaat, door het uitvoeren van deze opdracht van de minister, voorbij aan alle dingen die vooraf zijn gebeurd". De commissie sprak geruime tijd over eventuele oplossingen. De wet houder zag zelf wel iets in het ver sturen van voorgedrukte bezwaar schriften. "We sturen de bewoners van de huizen een brief, met daar in de nieuwe huur. Daarbij doen we een stencil, waarin ze een gemoti- veert protest kunnen zetten. Met de verzamelde protesten kunnen we dan opnieuw naar het ministerie om de redelijkheid van het verzoek tot opschorten aan te tonen". Een voor stel dat niet alleen bij directeur Streef land van de Gemeentelijke Woningstichting nogal wat weerzin opwekte, maar ook bij de PvdA-le- den Verboom en Kerlirtg. Mevrouw Kerling: "Dat is heimaal een mooie manier. De woningstichting stuurt een brief dat de huur omhoog moet, dus die is de kwaaie pier. Dan doen B. en W. er een briefje bij dat de bewoners best mogen protesteren. B. en W. spelen weer het goede heertje". Verboom: "En dat, terwijl de motieven om de huur verhoging niet te laten doorgaan zijn vastgelegd in een paar dikke rappor ten. Precies de dingen, die de bewo ners weer in het bezwaarschrift moeten zetten, staan al in dat rap port. Waarom gaat de wethouder niet met die rapporten naar de mi nister om duidelijk te maken, dat huurverhoging nu een onredelijke eis is? Incident bij IJsland De Britse sleepboot "Lloydsman" heeft giste ren de IJslandse kanonneerboot "Albert" geramd terwijl de Brit be zig was Engelse treilers te bescher men die binnen de door IJsland uit gebreide maar door Engeland niet erkende visserijzone visten. Kort daarna verscheen het Britse fregat "Andromeda" ter plaatse, doch er zijn geen schoten gevallen. De scha de aan de "Albert" was gering. Sorry; of U heeft niets begrepen van mijn ingezonden artikel of moedwillig dwingt U uw lezers ten dentieuze kopregels boven uw artike len te lezen. Dit blijkt U zelfs te willen doen met een ingezonden arti kel waarbij de kopregels: werkne mers moeten niet zo mopperen" nergens op slaat, zeker niet op de inhoud van het bewuste artikel. Te recht merkt U op dat ingezonden brieven geweigerd of ingekort kun nen worden. Logisch. U spreekt niet over het recht een ingezonden brief te verminken door een head line die niet slaat op hetgeen er volgt. Nogmaals ik erger me steeds meer (en echt niet alleen bij het Laidsch Dagblad er zijn in andere bladen ergelijke symptomen) aan het ge schrijf van de pers en ook bij de media radio en t.v. van uitlatingen van bepaalde groeperingen die over al tegen zijn en de werkgevers in Ne derland steeds harder aanpakken, alsof het uitbuiters zijn. Het lijkt wel of de pers dit uitstekend nieuws vindt dat groot opgemaakt de lezers onder ogen moet komen. Dat er byv. afgelopen Jaar meer dan 1400 middenstandszaken gesloten zijn lees: over de kop gegaan is voor de persmedia niets om groot opgemaakt te brengen. Steeds meer ondernemers geven er de laatste tijd de brui aan. Verkopen hun zaak en gaan naar het buitenland waar oa het fiscale klimaat heel wa tbe- ter is. Verder wordt een groot ge deelte van de thans nog renderende zaken "overgenomen" door Ameri kaanse of andere buitenandse be drijven. Nederland is in het verleden groot geworden door de Nederland se koopmansgeest. De koopman in Nederland wordt een uitstervend ras. De lol van het zakendoen wordt steeds kleiner. Laat de pers eens to nen dat ze het algemeen belang in het oog heeft. De persmedia de ban den, maar ook onze vele politieke partijen komen op voor deelgroepen van onze maatschappij. Het is een dwaze gedachte wanneer we denken dat het steeds omhoog stuwen van de sociale verzekeringen, het verhogen van vakantiegelden voor de aow- er, het gratis laten studeren van de student, het subsidiëren van de ar tiesten van het Leidse plein, het ver vroegen en verhogen van de uitke ring van de zwangere werkende vrouw, het subsidiëren van tehuizen, waarin de hippies een goed tehuis krijgen enz. enz. alleen maar be langrijk is en dat dat geld don maar moet komen van de onderne mer. Er kan nog wel een paar pro- Schipper Joesse Nielsen van een havenvaartuig in Kopenhagen vond in de Deense hoofdstad een zieke duif die hij meenam naar zijn schip. Tussen het inmiddels opgeknapte dier en zijn hond Mussie is nu een hechte vriendschap ontstaan. Hoe de relaties zijn met de scheepskat zijn niet helemaal duidelijk. centjes belasting bij in Nederland al kelijkheid bijna 100 gld. meer ver staan we hiermede aan de top. dient, de rest gaat naar de fiscus Maar..hoe lang nog? De werkne- en de sociale voorzieningen, mer zegt bijv. ik verdien f 250,- m J. REMMERS de week en dat vindt hij (terecht) Leidse weg te weinig. Mogelijk dat hij in wer- Voorschoten. AMSTERDAM (ANP) De top tien van deze week met tussen haak jes de posities van vorige week: AMSTERDAM: 1 (1) De you love me: Sharif Dean 2 (2) Going home: The Osmonds 3 (10) Albatros: Fleedwood Mac 4 (9) One is one: Nick Mackenzie 5 (8) Yesterday once more: The Carpenters 6 (-) Rote Rosen: Freddy Breck 7 (3) We were alle wounded: Red- bene 8 (4) The free electric band: Al bert Hammond 9 (-) Halo of flies: Alice Cooper 10 (-) Alright, alright: Mungo Jer ry LONDEN: 1 (1) I'm the leader of the gang (I am)Gary Glitter 2 (6) Alright, alright, alright: Mungo Jerry 3 (2) Welcome home: Peters and Lee (3) Life on mars: David (5) Goin' home: Osmond^ (-) Gaye: Clifford T. Wi pleeze m 8 (-) Yesterday once more penters 9 (7) Saturday night's alrl fighting: Elton Johng1 10 (8) Randy: Blue Mink NEW YORK: ei 1 (2) Yesterday once morle penters in 2 (1) Bad boy Leroy Browln Croce (3) Smoke on the watei^ Purple 4 (8) Touch me i Diana Ross 5 (4) Shambala: Three dofia 6 (7) Get down: Glibert fre 7 (-) Morning after: ft£ei McGovern I 8 (9) Diamond Girl: Seait Crofts 9 (-) Live and let die: Pa Cartney and Wings 10 (10) Money: Pink Floyd IE Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als O wilt helpen, door gebruik te maken van het Hieronder afgedrukte vakantleformir46 dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de kranr^ fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. pe Ons HUISADRES Is: Lj KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. België en Luxemburg De overige Europese landen uitsiuiteno pei luentpost Kosten i L— I De praktik neefi ons geleerd dat de nezorging vaü trameD in dj Europese en Noord-Afrikaanse landen nog aJ eens te wensen overt Wy KunneD daarom geeD verantwoording nemeD voor Kranten we| DU dig op net vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10