Oude Sha na na Country Casanova elpee met erg veel afwisseling Boeiend pianospel van Neihauss ONGEKUNSTELDE MNOTRIO'S VAN OSEPH HA YDN itherland: in juweel in 'n stem mveren van trrukking met ick Hylton De laatste groet van Calimero Gepolijst werk van zanger Matt Monro Gitaarspel van grote klasse: Charlie Byrd Andy Star maakte carriere als zanger in Zwitserse bergen Artiesten steunen Amnesty Nat King Cole nog steeds gevraagd DERDAG 2 AUGUSTUS 1973 jydn: Pianotrio's 25, 26 en 27 iux Arts Trio, Philips Stereo I (23). Idem: nr. 29.30 en 31 ™ux Arts Trio, Philips Stereo 00). pianotrio's van Joseph dn zijn ongekunsteld en ook oppervlakkig. Vooral de trio's hij tijdens zijn tweede Lon- reis componeerde dragen het stempel van haastwerk, hoon iedereen met het Presto trio nr. 30 mag komen aan- en, als voorbeeld van spiri- muzikaal scheppen en de ijver van deze regelen zal met schaamrood op de kaken zijn nederige hoek terug it is dat het verschijnsel pia- jo's in Haydn's tijd nog niet el serieus genomen werd. Het tijdverdrijf voor de betere oan Sutherland, een juweel een stem", Decca 6835 Prijs (tijdelijk)f 8,90. 'er het Australische zangfeno- Joan Sutherland is de laat- d in deze kolommen al enke- ilen enthousiast geschreven, naam van deze stralende so- garandeert pure klank- onheid. Dat geldt ook voor de notie-lp, die Decca ter gele- ieid van Joan Sutherlands ieel in het afgelopen Holland ral heeft uitgegeven. De „Joan Sutherland, een ju- van 'n stem" bevat eenaan- iverbekende opera-aria's met Bellini's als hoogtepunten ene kant en een allegaartje fragmenten uit het operette-, orium-, musical- en liedreper- op de andere kant. Zo gaat wrbeeld aan het fragment uit «Iels „Messiah" (Rejoice great daughters o f Zion)de Ijesaria uit „Lakme" van De- sen de aria „Depuis le jour" Charpentiers „Louise" vooraf, jiaat illustreert in elk geval grote stemtechniek, waarover magnifieke zangeres beschikt, le song „I'll follow my secret is ook de stem van wij- Noel Coward te beluisteren, dat moet men maar als soort curiositeit beschouwen, ilaat is van redelijke kwaliteit meeneemprijs zeker waard. P.R. he bands that matter.Jack Decca Eclipse ECM •f 12,90. de Decca-serie „The bands matter.(belangrijke or al) dit keer het schijnwerper- op het fameuze orkest van en Jack Hylton. Je moet wel dikke vijftiger zijn om met teugen van deze plaat te ïen genieten, want de Hyl- formatie vierde haar grote afen in de jaren 19241934. tijd van Colijn, Greta Garbo strooien hoed. Dat wil overi- bepaald niet zeggen dat er wie nog niet „stok" is geen egen aan de plaat te beleven zijn. De band van Hylton een geheel eigen geluid en ceerde met een gediscipli- dheid, die je nu nauwelijks aantreft. Trouwens waar vind og grote orkesten, zoals van an, die kris-kras door Europa een? Het was zoete romantiek, de Brit bracht, de zangers en „mooi," beheerst, gepolijst, eens naar die titels en hui van verrukking: Honeymoon I, Love is the sweetest thing, dise, Waltzing in a dream zou niet meer zo kunnen, als souvenir van een nooit terugkerende tijd is het erg stand en er moest niet te hoog gegrepen worden. De piano was daarbij een vreemde, nauwelijks volwassen eend in de bijt met 'n klank die zich moeilijk verdroeg met de toen al veel geavanceer der strijkinstrumenten als viool en cello. Zelfs de piano alleen ge nomen vertoonde in volume en klankkrakter tussen hoog en laag ingrijpende verschillen bij een goed gestemde piano van die jaren lagen tussen de treden van de toonladder wel de goede af standen, maar die treden zelf wa ren vaak van verschillend ma teriaal gemaakt. De piano als nieuwlichter wint echter in die vroege trio's wel het pleit. De compositie stoelt op de pianopartij en ook Haydn kwam voor de viool en cello meest al niet ver dan versieringen en 'n kruimel hier en daar, zoals 'n Oca- na zich in de Tour met knechten heeft omringd. Het is dus hele maal niet vreemd dat ook heden- tendage nog Haydn voor de huis- kamer-beoefening van het en- semblespel zeer populair is: een piano laat zich nu eenmaal snel ler acceptabel bespelen dan een strijkinstrument en Haydn als triocomponist maakt het de cellist of violist ook weer niet al te moei lijk. Dat is dan in flagrante te genstelling met wat Haydn als strijkkwartet-componist pres teert, hetgeen overeenkomt met wat een van de violisten van het Amatikwartet na afloop van een concert (ook alweer tegenover schrijver dezer regelen) opmerk te, namelijk dat Bartok goedmoe dig bleek, vergeleken bij de eisen die de oude Joseph stelde. Op de twee Philipsplaten speelt het Amerikaanse Beaux Arts Trio de nummers 25, 26, 27, 29, 30 en 31. Dat gebeurt met groot elan en veel blijheid en daarbij zijn dan een aantal slordigheidjes verge ven (de viool van Isodore Cohen hangt duidelijk tegen de toon aan in het slotakkoord van de Finale in"*het Trio nr. 29). Overigens is bij de woede in de platenwereld om van allerlei componisten dit of dat compleet uit te brengen, te hopen dat men zich niet werpt op de volledige triowerken van Haydn. Daarvoor is het genre toch te beperkt. H.M. Country Casanova Comman der Cody and his Lost Planet Airmen Paramount Records PAS-6051 prijs: 21,—. Voor het ontstaan van de groep Commander Cody and his Lost Planet Airmen moeten we terug naar 1968. George Frayne zag toen een film, met als titel "Lost Planet Airmen". Dat moest de naam worden van zijn nieuwe groep. Commander Cody is de naam van een vooral in de VS bekend stripfiguur. George Fray ne had in verschillende groepen gespeeld met ondermeer John Ti- chy en bassist Steve Davies. Dat is de basis van CC and his LPA zoals de groep vaak wordt ge noemd. Bij dit drietal hoorde ook nog drummer Ralph Mallory, maar toen Davies zijn bas ver wisselde voor de steelguitar en de groep overschakelde op country muziek, verliet Mallory de groep, die nu is uitgegroeid tot een achtmans-formatie (op de foto ontbreekt er een). Een jaar lang werd er gewerkt met losvaste drummers. In november 1968 voeg de Billy Farlow zich bij de groep toen zijn "Billy and the Sunshi ne" uit elkaar was gevallen. De leden van de groep komen uit allé richtingen van de muziek. Andy Stein bijvoorbeeld, heeft het conservatorium doorlo- oefend. Bruce Barlow en Lance Dickerson zijn van oorsprong bluesmusici. Deze korte beschrijving van het ontstaan van de groep acht ik noodzakelijk, omdat anders de muziek van Commander Cody en zijn mannen moeilijk te verkla ren is. Op "Country Casanova" de derde langspeler van de groep zijn vrijwel alle vormen van muziek samengebracht. Met zoveel erva ring in diverse vormen van de muziek is het niet verwonderlijk,' dat "Country Casanova" een erg fijne plaat is geworden met ont zettend veel afwisseling. "Shall we meet" bijvoorbeeld is 'm staal tje van hoogstaande bluegrass waarvoor erkende groepen op dat gebied, als The Burrito's en Coun try Gazette zich niet hoeven te schamen. De jazz-invloeden zijn in "My Window Faces The South" en "Everybody's doing it" duide lijk herkenbaar. Slechts één num mer had wat mij betreft achter wege kunnen blijven: "Sister Sue" maar verder een geweldige plaat met als absolute uitschieter "Smoke That Cigarette". J.v.d.N. The Golden Age of Rock'n 'Rol) Sha na na kama Sutra 940.102. In het kader van de "rock-revi val" verscheen er ook van Sha na na een elpee. Sha na na bestaat nog steeds, want nog niet zolang geleden schonken wij aandacht aan Still of the Night. Die plaat bewees echter duidelijk dat de groep een andere richting heeft gekozen en daarom is het erg fijn om nog eens Sha na na te horen van een paar jaar terug. „Calimero is jarig" nieu we, trieste avonturen van Calime ro met de stemmen van Corrie van der Linden, Cees van Oyen, Piet Ekel, Sylvia Schippers Im perial 5C 050-24916 Calimero, dat met een halve ei erschaal op het hoofd rondlopend underdogkuiken, is helaas van het Tros-scherm verdwenen. Een zeer groot verlies, want nu wordt de stem van de kleine man, van het onderdrukte deel van deze natie, in het wufte Hilversum niet meer gehoord. Zijn simpele wijsheid. „Zij zijn groot en ik is klein en da's niet eerlijk," is gelukkig als een lantaarnpaal overeind blijven staan en verdient voortaan op bladzijde één van elke scholieren- agenda te paraderen. „Calimero is jarig" bevat weer een groot aantal somber aflopen de verhaaltjes van 't goedmoedige kuikentje, dat gelukkig ook met een bijkans onverwoestbaar mo reel is uitgerust. Martine Bijl heeft er twee leuke Calimero- liedjes aan toegevoegd. R.P. Matt Monro Let me sing EMi-Columbia 5C056-24907. Als we Matt Monro een etiketje op zouden plakken, dan zouden we hem plaatsen in een rijtje ande re zangers, zoals Andy Williams Johinny Matthis, Al Martino en Frank Sinatra. Bij het horen van die namen weet u waarschijnlijk al om welk genre muziek 't gaat Een zoetgevooid geluid omgeven door een koortje en een groot or kest. En het repertoire: ever greens en het betere hitwerk uit het verleden. Matt Monro maakt daarop met zijn elpee „Let me sing" geen uitzondering. En te recht, want wat de kopers van die plaat verwachten is een fijna rus tige stem en goede arrangemen ten. Die wens wordt vervuld met ever greens als Born Free en Walk away, de titelsong van Bonds bes te film „From Russia with love". Natuurlijk ontbreekt er geen Len- non-McCartney-compositie: Yes terday. En „My way" is ook al bijna een vast nummer. Voor de liefhebbers van dit genre een plaat om van te smullen. B.vXi. Aan deze muziekpagina werkten mee Han Mulder Ran Harms Jan van der Nat Ruud Paauw Pieter Rosier Bram van Leeuwen (layout) Pieter Taf fijn (eindredactie) The World of Charlie Byrd Charly Byrd CBS S 68 207. In Parijs trad hij samen op met Django Reinhardt, hij maakte 'n tournee door Groot Bribtawnië en het Midden Oosten met Woody Herman, hij leerde klassieke gi taar spelen door Sophocles Papp in New York, hij kreeg les van de grote Segovia in Italië en hij bracht de bossa nova en de onda nueva mee van een tournee dooi Zuid-Amerika. Een niet gering lijstje van aanbevelingen op de hoes van de dubbelelpee van Charlie Byrd, die en dat ge beurt niet zo vaak met hoesteks ten ook bij het aftasten met de diamant worden waargemaakt. Charlie Byrd combineert een uit stekend muzikaal gevoel aan een virtuoze beheersing van zijn in strument: de gitaar. En of het nu een compositie van Lennon/ McCartney, van Jobim, van Webster, van Simon and Garfun- kel of van Webb is, zijn interpre tatie levert steeds een verrassen de muzikale prestatie op. B.V.L. Andy Star Fiësta Negram NL 581. Het Nederlandse zangtalent Mgt niet metershoog opgestapeld, en daarom is het verrassend zo nu en dan een elpee onder ogen te krijgen die kwalitatief gezien, verrast. Dat is het geval met de langspeler „Fiesta" van Andy Star, een man al sinds 1966 pro beert vaste grond onder de hit lijstvoeten te krijgen. Dat lukte een paar maal met liedjes als "Het is nooit te laat" en "I who have nothing". Samen met zijn begeleidingsgroep "The Stripes", had hij in 1968 nog een klein Duits hitje California. Dit nummer was echter Wel de inleiding tot een langdurig verblijf in Zwitserland. Met enga gementen in verschillende clubs, liep het zo goed dat hij er zelfs toe over ging zich in Zwitserland te vestigen. Het betekende overi gens wel dat de platenstudio's in Nederland Andy niet meer zagen. Daar is onlangs verandering in gekomen. Andy Star zong een el pee vol met een aantal oude suc cessen zoals "I who have no thing", "Het is nooit te laat" en "Answer me". Hij voegde daar nog een stukje recent hitwerk aan toe te weten: Fiesta, een compositie van Hans Bouwens die u waarschijnlijk beter kent onder de naam George Baker (van de Selection) Al met al een plaat, die temid den van het bestaande Nederland se repertoire beslist geen gek fi guur slaat. B.V.L. Het is een live-elpee met een aantal bekende nummers van de groep zelf en van anderen. Wat betreft de eigen nummers: op de ze 33-toerenproduktie ondermeex Runaround Sue en Rama Lama Ding Dong. Jammer genoeg valt Sha na na erg tegen bij de uitvoe ring van Shake, Rattle'n 'Roll van Bill Haley en At The Hop van Danny and the Juniors. Daaren tegen is de uitvoering van Clyde McPhatters Lover's Question van grote klasse. J.V.DJJ Stars of the World sing and play for Freedom, „Amnesty", BASF 10 21729-9, prijs f 10. Amnesty International is dacht ik wel genoegzaam bekend als de internationale organisatie die probeert het lot van politieke ge vangenen te verbeteren. Een taak, waarmee men in 1961 begon en het ziet er voorlopig niet naar uit, dat, men er mee kan stoppen. Al zulk soort zaken kosten veel geld, dat bijeen te krijgen is één van de lastigste opgaven om de organisa tie draaiend té houden. Materiaa- om voor te werken is er genoeg. Amnesty International claimt nu zo'n vierduizend politieke gevan genen vrij te hebben gekregen. BASF heeft nu het initiatief genomen, mee te werken aan het geld verzamelen. Daarvoor werd een plaat samengesteld met ar tiesten uit zowel de wereld van de pop, de Jazz, de klassieken, als het repertoire van de populaire mee zingers. Die artiesten zijnSmo ke, Sympathy, Strange Fox, Ar no Flor, Freddy Breek, Manuela, Maynard Ferguson, Oscar Peter son, Eugen Cicero en Horst Jan- kowski. Zij allen hebben beloofd hun royalties af te staan aan Am nesty. Sean McBride, de Ierse minis ter die voorzitter is van Amnesty International, zegt op de hoes, dat het kopen van de plaat één ding is. Daarmee hoeft de medewer king aan zijn organisatie nog niet te eindigen, men kan ook nog lid worden. Het Nederlandse adres ls Roeterstraat 34 in Amsterdam C. P.r Nieuwe Osmonds uiterst mager The Plan The Osmonds MGM 2315251 Prijs: 21,-. Als de naald van de pick-up de eerste groeven van de nieuwe Os- monds-elpee heeft afgelegd, krijg je de neiging de zaak weer snel in de hoes te stoppen. Als recen sent moet Je echter doorbijten en zowaar bij Movie man komt er even een opleving. The Osmonds tonen dat zij meer kunnen dan al leen schreeuwen. Daarna volgt het nummer Let me in, dat zonder meer goed is. Helaas is daarmee de (goede) koek weer op en alleen Goin' Home (bekend van de sin gle) vormt een uitzondering op een grauwe massa, die we maar zo snel mogelijk moeten verge ten. J. v. d. N. Nat King Cole, "The Nat King Cole Story, vol. 1, Unforgettable" Capitol 5 C 052 81361. Cole heeft een heel eigen stem geluid. Na een optreden in een nachtclub kreeg hij te horen van een arts die voor het eerst de zang van Nat King Cole hoorde "Jongen, met zo'n keel als de Jouwe hoor Je in bed". Dat stem geluid, zijn vermogen om piano te spelen en speciaal zijn fijne neus voor een heel eigen reper toire bracht hem aan de top. Daar stond hij Jaren, tot zijn dood in februari 1965, op 45-Jari- ge leeftijd. Dat betekent niet, dat de man die miljoenen platen ver kocht (zoals van Mona Lisa al leen al een miljoen), wordt ver geten. Nog steeds zijn er mensen die hem willen horen, die willen ervaren met welk een gemak Co- Ie omspringt met muziek. Spe ciaal voor die momenten, dat Je met een glas wijn of whisky bij kaarslicht zit, als het kan met een zeer klein gezelschap, is het fantastische muziek. Altijd gevoe lig. Daarom aan te bevelen voor de mensen die daar nog tijd voor hebben. Op deze eerste elpee (uit een serie van drie) staan tien nummers: Unforgettable, Por trait of Jennie, Lost April, Ans wer me my love, Red sails in the sunset, Too Young, Mona Lisa, For Sentimental Reasons. Pre tend en Make her mine. P.T. SKRIABIN: Pianoconcert, pianowerken. Stanislaw Neihauss, USSR- Staatssymf. Ork. o.l.v. Viktor Doebrowski. Melodia 553.045. Alexander Nikolajewitsj Skriabin staat bij menig beginnende pianist te boek als de Clementi van de laatste eeuwwisseling, maar dan nog een haartje erger. Helaas weten vele beroepspianisten zich nog steeds tiet boven dit stadium uit te worstelen, en schreef Clementi voor hun gevoel speeldoosmuziekjes voor de kleuters, en was Skriabin een vinger- brekende sadist. Het beeld, dat deze Melodia-opname van de Russische pianist en componist geeft, is wel heel anders. De plaat bevat de Etude in Fis >p.8,2„ de Nocture voor de linkerhand in Des op.9,2, het Pianoconcert In Fis op.20, de Sonate in Fis op 30,4, de Etude in cis op.42,5, Fragilité op.51,1 en het gedicht Enigma op.52,2, beide laatstgenoemde resp. in Es en in a. Wil men overigens deze chronologische volgorde zelf aanhou den, dan zal de pick-up-arm heel wat keren verzet moeten worden. Het boeiende spel van pianist Stanislaw Neihauss toont niet alleen de romantiek van de vroegere werken aan( waarbij vooral het piano concert soms sterk doet denken aan Rachmaninow)maar tevens doet het de evenwichtige opbouw van de composities duidelijk naar voren komen. Het USSR-Staatssymfonie-orkest speelt onder Viktor Doebrow ski zeer grof. De geluidskwaliteit van de plaat is voor wat betreft kant 1 (pianoconcert) zeer slecht, daar de luide passages slecht doorkomen, en er aan het eind van de plaatkant sprake is van jank. Op kant twee valt weinig aan te merken. RGH

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9