Vakbond op Curasao tegen prijsopdrijving rnn r Hulshoff 'CENTRAAL AKKOORD '73 DEELS MISLUKT Bovenleidingen vernield door kraanwagenehauffeur Stakingen vlak voor verkiezingen itie van ivdA voor (inalrik MEISJE UIT NEDERLAND KREEG HET TE WARM.. Examens uitsmeren ver het hele jaar" louw gewond doclemansrit Mannequin dook bij show het water in Expositie op 1 september open KUNSTENAARS SCHILDERDEN DE KONINGIN Amsterdamse universiteit werkt samen met Hanoi A )ERDAG 2 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND senator Nederhorst Rï HAAG Het eerste-ka- Jlid Nederhorst (PvdA) wil |minist.er Van der Stoel, Bui- ~se Zaken, weten hoe nu de houding van Neder- I is ten aanzien van de be deling van Amalrik. |derhorst had daar al eerder over gesteld. Van der f antwoordde toen dat reage- 'in dit stadium een minder t procedure zou zijn" om in itiële gevallen van schendin- Ivan mensenrechten ter spra- le brengen op de conferentie [Europese veiligheid. conferentie wordt in novem- Helsinki voortgezet. Nu Nederhorst weten of de mi- r dan ook in de wandelgan- Itegenover de Russische dele- zijn mond hierover wil hou- t bestuur van de PvdA heeft Isdag in telegrammen aan kjev en Andropow geprotes- I tegen de vernieuwde gevan- fetting van de Russische |jver. Het bestuur heeft ge il dat zelfs zijn vrouw niet bij hem wordt toegelaten. BPvdA vraagt onmiddellijke penging van Amalrik naar |iiekenhuis, omdat men ver- it zijn gezondheidstoe- kl zeer slecht is. WILLEMSTAD, CURACAO De bonden van over heidspersoneel hebben vlak voor de verkiezingen een sta king uitgeroepen tegen de prijspolitiek van de Antilliaanse regering. Ook andere bonden hebben inmiddels sympathie acties gehouden. De staking was echter de eerste dag niet unaniem. Het meest werd er gestaakt door de arbeiders in overheidsdienst. De ambtenaren verschenen voor het me rendeel wel op hun werk. De Arubaanse vakcentrales, even als de havenbond van Papa Godett hebben het laten afweten. De Aru baanse vakbondsleiders verklaar den: "Wij ondernemen geen acties, die de werknemers kunnen duperen". Met de staking willen de andere bon- LUXEMBURG Een jeugdige toeriste uit Nederland die blijk baar last had van de warmte heeft zich gisteren midden op een plein in het centrum van de stad Luxemburg voor de ogen van tal rijke van schrik verstijfde voor bijgangers spiernaakt uitgekleed. Met een bundeltje kleding onder de arm vevolgde ze doodkalm haar wandeling gevolgd door een geveer anderhalf miljoen Nederland den protesteren tegen de sterk stij gende kosten van levensonderhoud. De bonden willen dat de prijsstop, die per 18 juli is afgekondigd wordt ver vroegd. Men wil dat de prijzen van 13 juli als maatstaf worden geno men. Hoe snel de prijzen op de eilanden zijn gestegen wordt geillustreerd door een uitlating van de waarnemend directeur van Economische Zaken drs. M. de Castro die onlangs bekend maakte, dat van november 1972 tot april van dit' jaar de vleesprijs mer een kleine tien procent omhoog was gegaan. De gezaghebber van Curacao, de heer Kibbelaar, heeft als hoofd van de politie een verbod voor de verkoop van sterke drank afgekondigd, waar door Curacao geheel is drooggelegd. Het bestuurscollege van Curacao maakte" bekend dat aan de stakers geen loon zal worden uitbetaald. De directie van de "Curacaose Dokmaatschappij" (CDM) spande gisteren een kort geding aan tegen het bestuur van de CADMU (de vak bond van dok- en metaalwerkers). De CDM vroeg 'n stakingsverbod op straffe van een dwangsom van een miljoen Antilliaanse gulden allengs groter wordende groep nieuwsgierigen. Een politie-agent die vond dat dit niet door de beu gel kon liet een overvalwagen ko men waarin het meisje, wier naam niet bekendgemaakt is, naar een politiebureau werd ver voerd. }lan ministerie van Onderwijs I HAAG Eindexamens voor jiortgezet onderwijs niet langer '•eren in een paar dagen, uitsmeren over het gehele e schooljaar. Dat is het plan 1ministerie van onderwijs, |e directeur-generaal voor het ezet onderwijs, dr. P. Gathier, 'i in het laatste nummer van |het ministeriële weekblad, r de wijze waarop de eindexa- [|gedurende een geheel jaar zui den afgenomen, wat de kos- en wanneer deze regeling den ingevoerd is nog niet be- ïer Gathier legt er de nadruk 'bt het huidige examenbesluit R laat voor een andere examen- Als voorbeeld noemt hij een isysteem of examens per [uitgesmeerd over het laatste Ijaar, zoals dat al bij het avond- lanse paters ïvangen op ministerie I HAAG De twee Spaanse Julio Mouro en Vincente Be- die op het ogenblik een b aan Nederland brengen, zijn piddag op het ministerie van Wdse Zaken in Den Haag jigen. De woordvoerder van 't deelde desgevraagd mee J samen door de heer Staal let Angola-comité zijn ontvan- de directie internationale be- jigen, waaronder de Nederland- fgatie bij de Verenigde Naties iert. nister van Buitenlandse Za- M. van der Stoel heeft on- antwoord op schriftelijke j van kamerleden en op vra- Journalisten verklaard dat rtugese beleid in het kader Verenigde Naties zeker aan b zal komen. peee paters hebben op het mi- informatie gegeven op de- wijze zoals zij dat ook op an- gelegenheden hebben gedaan, ferklaarde de woordvoerder. ERDAM De 75-jarige me- |A. W. Mentink uit Amsterdam dagavond vrij ernstig ge- jeraakt toen zij werd aange- |door een personenauto waar- •6-Jarige bestuurder even te- f plotseling was overleden. Het gebeurde op de Churchill- tar de vrouw op de bus stond ïhten. lyceum wordt toegepast. Afschaf fen van eindexamens is volgens de heer Gathier geen haalbare kaart omdat er een toegangssluis voor het jaar verkeerde, dreigt zich op de Cu se gulden). De rechter zal vandaag uitspraak doen. Bij de Ogem (de Overzeese Gas- en ElectriciteitsmaatschappiJ NV) hebben alle werknemers met een cao het werk neergelegd. De directie van de Ogem verklaarde echter dat de staf en een aantal uitzendkrach ten de centrale voorlopig draaiende kunnen houden. Ook de watervoor ziening op het eiland Curacao is niet in gevaar omdat bij de dienst wa ter- en energieproduktie slechts een gering aantal stakers ls. Verder wordt er gestaakt bij de reinigingsdienst, openbare werken, de telefoondienst en de posterijen. Volgens het Antilliaanse dagblad "beurs- en nieuwsberichten" weige ren de vakcentrales aan de publici teitsmedia inlichtingen te verstrek ken "zodat de bevolking zich verla ten moet op de zeer gekleurde pam fletten die door de vakcentrales worden verspreid, met onvolledige en onwaarachtige mededelingen. Ds situatie waarin Suriname eerder dit SCHIPHOL Met een geweldige gemaakt en dus tegen een stootje zwaai belandde Anne-Marie, één van kon. Het was gisteren niet de offi- de mannequins van Frans Molenaar, ciële süiow van Frans Molenaar, de in het zwembad van het Schiphol show was opgezet om de Argentijnse Hilton hotel. Wel de enige plaats mannequin Karim Pistarini de wei waar je bij de warmte van gister- nig opzienbarende modellen van haar middag comfortabel kon verblijven. Of er bij deze duik opzet in het spel washet zal wel altijd een vraag blijven hoewel de creatie een wijd vallende zwarte avondjurk met een klein mouwtje een beetje in de trant van een zeer wyd vallende toga hoger onderwijs moet blijven. racao te herhalen". landgenoot Gino Bogani te laten shouwen, Frans Molenaar was ech ter degene die het "nieuwe winter- beeld vertolkte door alvast wat mo dellen uit zijn nieuwe collectie te la ten zien. Hij liet o.a. een camel jasje met een strikcentuur zien, gedragen deze heeft gebracht. Het mooiste was Vierentwintig bekende kunste- ging een poosje voor een schijn- naars leggen op het ogenblik de werper zitten om Rinus van den laatste hand aan een reeks per- Bosch haar schaduw te laten te- soonlijke portretten van de konin gin, die zij ter gelegenheid v£ haar gouden regeringsjubileum gezamenlijk zullen exposeren. Door Jos Hagers Het voormalige CHU-tweede- kamerlid freule C. W. I. Wittewaal van Stoetwegen opent 1 september a.s. de unieke tentoonstelling in de kunstzaal van Philippona aan de Haagse Paleispromenade. De koningin, die vlak voor haar vakantie de kunstenaars in Huis ten Bosch ontving en bijna twee uur voor hen poseerde, kan niet bij de officiële opening aanwe zig zijn, maar heeft al laten weten dat zij, evenals prinses Beatrix, de tentoonstelling een paar dagen la ter komt bekijken. Het was voor het eerst, dat de koningin, zoveel kunstenaars in de gelegenheid stelde om een onge dwongen portret van haar te sch deren. Tot dusver poseerde zij al leen bij hoge uitzondering voor een statieportret. Philippona-directeur Thijs Klij- nen, die, ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van de koningin, bezig was om voor zijn nieuwe kunstzaal een overzichts tentoonstelling van de sinds 1909 door de „Porceleyne Fles" uitge brachte Oranje-borden te organi seren, kwam op het idee om de expositie uit te breiden met een tentoonstelling van 25 informele en zuiver menselijke portretten van de-koningin. Er werden 25 kunstenaars door hem uitgenodigd om aan het pro ject deel te nemen, maar uit eindelijk wees Thijs Klijnen de Haagse kunstenaar Kees van Bo- hemen af omdat hij de koningin als huisvrouw in een alledaagse omgeving wilde schilderen terwijl zij een eitje stond te bakken. Thijs Klijnen leek dat een te vrijmoedige vereeuwiging van de koningin. Koningin Juliana poseerde bijna twee uur in de Japanse en de Oranje Zaal van Huis ten Bosch en gaf de kunstenaars alle gelegenheid om een Informeel por tret van haar te schilderen. Ze nam voor Nol Kroes even haar lie velingshondje Sarah op schoot, kenen en zette haar bril af voor een paar kunstenaars die de klem- van haar grijsblauwe ogen pre cies wilden zien. Terwijl schetsen werden gemaakt serveerden lakeien op zilveren blaadjes een kopje koffie. „Kunt u niet iets geks vertellen' vroeg de koningin aan het einde der audiëntie aan Nol Kroes. De Haagse kunstenaar had er weinig moeite mee om haar door het ver tellen van een paar grappige anekdotes geamuseerd te laten lachen. ,Ze was geweldig in ons werk ge interesseerd", aldus Nol Kroes. „En daarom heb ik haar geschil derd zoals zo is, een echte fij ne spontane vrouw. Maar ze komt bijna nooit zo over omdat de ge zagsdragers haar in een keurslijf laten leven. Juist daarom vind ik mijn portret een bevrijdend schilderij. Ik heb haar ter gelegen held van het Jubileum in de bloe metjes gezet. Het zijn zacht blau we Japanse Irissen als herinnering aan de ontvangst in de Japanse zaal van Huis ten Bosch. Een als symbool van haar verbondenheid met prins Bernhard heb ik haar een anjer opgedaan". Het feestelijk portret van de ko ningin is op de expositie voor f 12.000,- te koopen voor geen cent minder, want eigenlijk wil Nol Kroes zijn schilderij liever niet kwijt. Georg Hadeier, de suksesvol- le Duitse kunstschilder, die al ne gen Jaar in Nederland woont, is nog niet helemaal klaar met zijn portret van de koningin. Hij wil de vorstin afbeelden temidden van een zwerm bijen met rood-wit- blauw gestreepte lijfjes. Oeorg net terug uit New York, waar hij in het Goethe Huis exposeerde, ver trekt in oktober weer naar Ame rika, waar hij een tentoonstelling in San Francisco zal houden. Zijn bijzonder originele portret van de koningin zal daar dan onge twijfeld veel belangstelling krijgen Op de expositie zal ook een ob ject te zien zijn van de Haagse kunstenaar Leon Bouter, die meer als modeontwerper bekend is, maar ook als beeldhouwer en kunstschil der furore maakt. HIJ maakte een miniatuurschilderij van de konin- ging, dat, gemonteerd in een plas tic bol, door aan- en uit flitsende lampjes feestelijk zal worden ver licht. AMSTERDAM De universiteit dat de Noordvietnamese universiteit echter zijn avondkleding van organza Van Hanoi is akkoord gegaan met met een universiteit in de wester met wqde puntenrokken, hoge open- het sluiten van een verdrag tot sa- se wereld zal sluiten. Het aanbod tot vallende overhemdkragen, roya-le menwerking met de Universiteit samenwerking kwam in april van mouwen en doorkijk blouses. van Amsterdam, het eerste verdrag Amsterdamse zijde. Midden- en kleinbedrijf: DEN HAAG Het centraal ak koord 1973 is onvoldoende in staat geweest om de inflatie te bestrijden Voor het volgend jaar zal dan ook een hechtere basis geschapen moeten worden. Dat staat in een discussieno- Het overlegorgaan zegt dat van de toeneming van het nationaal inko men in elk geval een deel beschik baar moet komen voor de particuliere bestedingen of besparingen. Verder moet worden nagegaan welke over- ta die het overlegorgaan van de een- heidstaken zonder schade voor het trale ondernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf gisteren heeft gepresenteerd. Volgens het overlegorgaan zullen in de komende maanden vooral de sprei ding van de economische macht en prijspeil. In dit fiscaal beleid wordt ook noodzakelijk geacht een snelle uitbouw van de mogelijkheid tot hei creeëren van fiscale oudedagsreser- ve voor zelfstandigen, een verdere fis cale gelijkstelling van de arbeid tn bedrijven van de meewerkende ge- algemeen belang kunnen worden huwde vrouw en de in loondienst overgeheveld naar het particulier ini tiatief. werkende gehuwde vrouw en ophef fing van de verschillen in belasting heffing van zelfstandigen en andc- Bovendien vindt het overlegor- ren. Prinses Beatrix, die gisteren samen met Prins Claus de 120ste pc-kaatswedstrijd in het mekka van deze Friese sport, Franeker, bijwoonde heeft de 29-jarige Sjouke de Boer uit Exmorra tot kaatskoning gekroond. Sjouke de Boer werd door de ivedstrijdcommissie uitgeroepen tot de beste kaatser van de dag en kreeg daarom van de prinses de 90-jarige oude zilveren kaatsbal omge hangen. Ongeveer tienduizend toeschouwers waren hiervan getuige. Hij en de andere twee van het partuur, de 20-jarige Wiep van Wieren uit Marssum en de 25-jarige Gerrit van der Heide uit Har- lingen, kregen van de prinses kransen. belangrijke rol gaan spelen. De voor- weegt en dat de winst per eenheid zitter van het overlegorgaan illu- produkt gelijk blijft. Voorts wordt in steed aan de invoering van een volks- sbreerde in dit verband de betekenis de nota gezegd dat de overheid als verzekering arbeidsongeschiktheid grootste werkgever en als prijzenma- van het midden- en kleinbedrijf. In detailhandel, ambacht, nijver- ker 'n extra grote verantwoordelijk heid, vervoer en horeca bieden heid op 't punt van de matiging aan 10.000 ondernemingen werkgelegen, heid aan ongeveer 1.1 miljoen men sen, hetgeen een bijdrage aan het na tionaal inkomen betekent van circa 19 procent. de dag moet leggen. Verstandig wordt het in de nota genoemd dat in 1974 zal worden af gezien van verhoging van de btw vanwege het directe effect op het (uiterlijk in 1975), gelijkstelling van zelfstandigen en loontrekkenden in zake de regeling van de kinderbijslag en het streven om de stijging van de premiedruk binnen de daarvoor in het tweede programmeringsadvies van de SER aangegeven grenzen te houden. ADVERTENTIE UTRECHT Een kraanwagen heeft gisteravond de Spoorwegen 't leven wel bijzonder zuur gemaakt door tot twee keer toe op een over weg de bovenleiding stuk te trek ken. De eerste keer gebeurde dat omstreeks zes uur op een met auto matische halve overwegbomen be veiligde overweg in de Peijerstraat in het Limburgse Echt. De chauf feur die vergeten had zijn kraan te lat enzakken merkte van het gebeu ren evenwel niets en reed rustig door. Zo kon het gebeuren dat een overweg in 'de provinciale weg, twee km verderop even later hetzelfde lot trof. Ook daar werd de boven leiding boven beide sporen stukge reden. De tweede keer merkte de man overigens wel dat er iets niet pluis was. Door een en ander kwam het treinverkeer op de drukke west-zuid-* verbinding danig in de war. Tussen Sittard en Roermond laat de spoor wegen bussen rijden. Overigens was om half negen de bovenleiding bo ven een spoor in de richting Maas tricht weer hersteld en lieten de Spoorwegen enkele treinen naar 't zuiden doorrijden. De N.S. verwacht dat het treinverkeer over beide sporen niet voor elf uur vanavond kan worden hervat. 1 Den Haag: Spui RijswijkIn de Bogaard LeidenNieuwe Rijn Rotterdam: Lijnbaan LeidschendamLeidsenhage

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7