reputatie De Kaag vecht tegen slechte [EEN FUN EILAND MOET JE FIJN HOUDEN. al beslist? J ieleravondzesdaagse Ambtenaar worden is gemotiveerd zijn NDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 LE1DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V Witte Singel 1 - Leiden Telefoon directie en administra tie 01710-25041 Postbus 54 - Giro 57055. Telefoon redactie 01710-21507. Hoofdredacteur: Han Mulder Maandabonnement f 9.28 Kwartaalabonnement f 27.45 Per post f 29.85 Losse nummers f 0.40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bu automa tische overschrijving geen admi nistratie- en Incassokosten. Zaterdag tot 18.00 uur. Telefoon 01710-°0500. Nabezorging tot 20.00 uur Verspreidingsgebied van deze editie: Abbenes, Burgerveen, Hlllegom. Katwijk Binnen, Katwijk aan Zee. Lisse, Llsserbroek, Nieuw Vennep, Noordwijk Binnen, Noord wijk aan Zee. Noordwijkerhout. Postbrug. Rijnsburg. Sassenheim Valken burg. Correspondenten Dillegom: P. van Hove, Tweede Loosterweg 125. Hlllegom tel 02520-16800 Karwijk a. d. Rijn: A. Tb. Gi.lsen Terllen. Asterstraat 228, Kat wijk a. d Riln tel 01718-15657 Katwijk aan Zee: Voor berichten en verenlgLngsnieuws, agent A. van Duyvenbode. Prinses Beatrix, laan 51. Katwijk aan Zee tel 0171815695 Lisse: C. H. Steenwinkel. Bejaar- jaardenflat. "Eikenhorst" Eiken laan 204. Llsse. NoordwUk: J vaD Egmond, Nlc Barnhoornwee 22 Noordwllk tel 01719-3986 Noordwtlkerhoat: j. Bouwmeestei Remmelzwaal. Julian astraat 3A Noord wil ker hout tel 02523-2685 Rijnsburg: E Bousle. Joh. Priso- plantsoen 14 Rllnsbure tel 0171P -74006 Sassenheim: A. Onvlee-Van Bu- rink. Willem de Zwljgerlaan 12 Sassenheim tel 02522-11867 Valkenburg: O. a Binnendijk Hagenaars. Frankenburg 21 Val ken burg. tel 01718-12164 Voorhout: L. vaD der Blom. Rljns- bureerweg 26 Voorhout tel 02522 -12206 Bloemen: A. Gel Ion, Oltermeer 3b Lisse tel 02521-14674 Vlssertl: D ParlevUet Orieplaa senweg 68. Katwllk aan Zee tel 01718-12243 Verspreidingsgebied overige edi ties: Lelden Alpheo aan den Rijü en omgeving. Noordwijks gemeente-secretaris 40 jaar in het vak iASSENHEIM Na twee van de m r wedstrijdavonden van de Sas heim wieleravondvierdaagsë lij- ir' ide kaarten in alle klassen al te in i geschud. Bij de ouderen zetten en 1 Koster (12 en 13 Jaar) en Albert mus (14 en 15 jaar) gisteravond het gemeentelijk sportpark hun rN- etocht onverdroten voort en boek i beiden de derde overwinning in cessie. Hoewel zij beiden een rdnekkige concurrent hebben in p. Gert van der Luit en Albert ppier (beiden drie keer tweede) t het er niet naar uit dat hun de ioverwiiming vrijdagavond nog ontgaan. )ok in de twee groepen met Jonge deelnemers is er gisteravond heel veel duidelijk geworden. Bij de 8 en 9 jarigen zegevierde Cornelis Tuk ker voor de tweede keer (Egbert Dijk stra werd voor de tweede keer ook tweede) en bij de 10- en 11-jarigen voegde Theo Koomen aan zijn avond opnieuw een eerste plaats toe Hij leidt met ruime voorsprong in het klassement, al zal vandaag zijn witte leiderstrui wel in gevaar kun nen komen bij de finales van de sprint, een onderdeel waarop hij minder snel uit dewielen komt. De uitslagen van de tweede avond zijn: 8/9 jaar: afvalrace: 1. Corne lis Tukker, 2. Egbert Dijkstra, 3 Tonny Verbree, 4. Arjan van Dorp, 5. Ruud Broertjes. Klassement: 1 Tukker 10 pnt., 2. Dijkstra 6 pnt., 3. Verbree 4 pnt., 4. Arjan van Dorp 2 pnit. 10/11 jaar: afvalrace: 1. Theo Koomen, 2. Redboth Ciggaar, 3. Kees van der Ploeg, 4. Rob Burgmeijer. Klassement: 1. Koomen 13 pnt., 2 en Van der Ploeg en Burgmeijer 7 pnt. 4. Ciggaar 6 pnt. 12/13 Jaar: afval race: 1. Aad Koster, 2. Gert van dei- Luit, 3. Paul Burgmeijer. 4. Nico v.d. Zwet. Klassement: 1. Koster 15 pnt.. 2. Van der Luit 9 pnt., 3. Koos Burgmeijer/Van der Zwet 5 pnt., 4. Paul Burgmeijer 4 pnt. 14/15 jaar. wedstrijd over 4 ronden: 1. Alber<> Helmus, 2. Albert Koppier, 3. Martin Koomen, 4. Martin Kroon. Klasse ment: 1. Helmus 15 pnt., 2. Koppier 9 pnt., 3. Koomen 5 pnt., 4. Kroon 4 pnt. NOORDWIJKERHOUT Een bijzonder evenement voor de jeugd ivas in Noordvnjkerhout het ringsteken op de fiets. (Foto Jan Holvast) NOORDWIJK "Het beroep amb tenaar is een beroep waar je meest al in door gaat. Als men besloten heeft ambtenaar te worden dan dien je gemotiveerd te zijn, anders kan Je beter naar een andere werkkring gaan uitkijken. Daarom is het niet goed dat iemand voor z'n twintigste kant biedt het wel meer perspectie- ambtenaar wordt. Aan de andere PTT, mits de bereidheid er is een ven dan een bankinstelling of de groot deel van de vrije tijd in de eerste Jaren op te offeren voor stu die. Door Frans van Egmond Als gemeentesecretaris loop Je dan het risico, dat de ambtenarpn die de nodige vakbekwaamheid heb ben vertrekken, maar dat houdt aan de andere kant de zaak fris. Het is al erg genoeg dat de top er al zo lang zit". Gemeente-secretaris W. van Sprang van Noordwijk zegt het met de nodige ironie. Hijzelf immers viert vrijdag het feit, dat hij veertig Jaar geleden het vak in stapte. In Willemstad, één van de grotere plaatsen in de westhoek van Bra bant, waar hij als volontair in 1933 de gemeentesecretarie binnenstapte. Niet helemaal zonder noodzaak en niet helemaal volgens plan. Na drie jaar op de zgn. Onvolledige School in Zevenbergen (de enige voortgezette opleiding in de hoek, waar een vijf tal gemeenten op was aangewezen) te hebben gezeten had hij immers toelatingsexamen gedaan voor de HBS in Dordrecht. De vacatures lagen in die "after- crisis'-periode echter niet voor het oprapen en toen zich de gelegenheid in Willemstad voordeed besloten de ouders van de heer Van Sprang die aan te grijpen. Waarom Juist een dergelijke functie? Van Sprang: "Je liet Je in die tijd en ook op die leef tijd veelal leiden door je ouders. Bo vendien was de oom, waarnaar ik vernoemd was, secretaris van het na bijgelegen Klundert". Volontair ter secretarie van Willem stad werd het dus. Een bevoorrechte behoefde de secretaris niets te beta len. "Volontair zijn betekende hard werken, niets verdienen en vrijwel altijd de gemeentesecretaris, die in die tijd niet zo erg veel verdiende, enige hondereen guldens betalen om dat hij je in feite opleidde". In een gemeente van die omvang word Je geconfronteerd met alle fa cetten van het werk. De heer Van Sprang was in die eerste tijd onder meer belast met de steunverlening, ender meer in natura (boter, vlees En intussen maar studeren. Via het Instituut Laureaat, eigenlijk de eni ge manier om schriftelijk wys te worden in de gemeente-administra tie, kreeg hij als vijftienjarige iedere veertien dagen pakketten vol pittige stof thuis, maar het lukte. Op erg Jonge leeftijd, ondanks twee vieren de eerste keer, want hij moest direct daarna in dienst. GEUR VAN DE LIJM Noordwijk werd het in 1941. Van Sprang was inmiddels opgeklommen tot eerste ambtenaar en dan is de volgende stap gemeente-secretaris. "Maar dat zat er niet in en dan ben Je zot als Je blijft hangen. "Sollici teren op een advertentie betekende concurreren met 247 anderen, maai het lukte: de functie was waarne mend chef van de afdeling algemene zaken. Zijn voorganger was hoofd van de sector Sociale Zaken gewor den, die toen net was afgesplitst. "Mijn eerste werk was de afgifte van persoonsbewijzen en vandaar dat mijn eerste indrukken van Noordwijk omgeven zijn door de geur van de lijm en de inkt van de vingerafdrukken. Je deed in feite alleen maar afbrekend werk. Een periode om maar snel te vergeten" Na de oorlog vertrok zijn chef Wa lenkamp en de heer Van Sprang wer chef algemene zaken. Automatisch? Van Sprang: "Ik ge loof niet dat er in de gemeente-amb tenarij sprake is van een automatis me in de bevorderingsprocedure, mis schien in tegenstelling tot het Rijk waar je nog wel eens ziet dat iemand automatisch is opgeklommen. Er worden momenteel aan de hogere ambtenaren zware eisen gesteld voor wat betreft de vakopleiding. Wij re- cruteren op Mulo/Mavo-niveau en dan is 't behalen van 'n diploma Ge meente-administratie I (vroeger het diploma Kandidaat Gemeente-Sec retaris genoemd) en II het minste Dat is ook de basis waarop wij hogere ambtenaren benoemen. Een gemeen te kan het zich financieel niet ver oorloven mensen, die het erbij laten zitten, te promoveren". „Stel je echter die eisen, dan is de kans dat de mensen aan hun pla fond komen te zitten en verdwijnen naar andere gemeenten, groter. En dan moet je andere vakbekwamen gaan zoeken", is de keerzijde van die politiek. De heer Van Sprang was de opvolger van secretaris Ike („een uitzonderlijk knappe man") in 1964 en heeft derhalve vier burgemeesters meegemaakt in zijn Noordwijkse car rière: jhr. Van de Mortel, de tussen- figuur Musegaas in de oorlog, mr. Van Berckel („een fijne man om mee te werken") en de huidige eerste bur ger mr. Bonnike. Vergelijkingen trekt hij liever niet: „Iedereen heeft zijn specifieke kenmerken". Natuurlijk vermoedde hij in 1941 niet dat hij altijd in Noordwijk zou blijven. Er is dan ook constant gesol liciteerd. Niet gebonden aan Noord wijk? „Nee. ik ben niet zo plaatsge bonden, hoewel het wel een fijne ge meente om in te werken is. Er is geeti politieke overheersing door één partij, een stiuatie waarin ik als politiek zeer geïnteresseerd moeilijk zou kunnen werken". Intussen veranderde er in de ge meente-administratie natuurlijk nog al het een en ander. Van Sprang: "De algemene verandering is van zelfsprekend dat de zaken in totali teit ingewikkelder en omvangrijker worden. Sectoren als ruimtelijke or dening. sport en Jeugdzorg hebben Ja renlang eigenlijk geen aandacht ge kregen en nu gaat er geen vergade ring voorbij of er ligt wel een nota. Dat maakt het werk van de ambte naren wel intensiever". „Een algemene verandering is ook, dat de gemeenteraad veel kritische ■is geworden. Voorstellen van het col lege worden niet zomaar geaccep teerd zoals in vroeger jaren. Een bij zondere zaak daarbij is dat 't Noord wijkse college na de recente mutatie in zekere zin minder homogeen is ge worden. Er zijn politieke tegenstel lingen, er komen voorstellen van minderheden en dat belast de amb tenaren natuurlijk zwaarder". Dat laatste is overigens een ontwikkeling die hij toejuicht. De zaken zijn ook voor de heer Van Sprang interes santer geworden. „De individuele wethouder bena dert de ambtenaren daarnaast ook meer rechtstreeks. Vroeger ging al les via de gemeente-secretaris. Daar- ben ik niet rouwig om, maar Je moet wel zorgen dat Je het overzicht niet verliest". Er werken momenteel zo'n 40 man op de secretarie, waarvan acht tot de staf gerekend kunnen „Ik geloof ook dat het accent van de opleiding voor top-ambtenaar in de toekomst meer zal gaan liggen op de management-kant van de zaak dan op de vakbekwaamheid. Dat be tekent niet dat ik een voorstander zou zijn van het direct opleiden tot top-ambtenaar: daardoor zou een in zicht in specifieke facetten van het gemeentewezen ontbreken. Het is. zo als ik al heb gezegd, veel te belang rijk om alle trappen van de ge meente-ladder te beklimmen". ,,De Kaag is een van de mooiste eilanden van Nederland. Het is een fijn eiland en t moet je fijn houden". Lex van Rijn, voorzitter van de WV op het toeristeneiland jkt ernstig als hij dit zegt. Hij en zijn medebestuursleden zi;n al jarenlang bezig om de lag van zijn slechte naam af te helpen. Om de reputatie, die het eiland een jaar of jf, zes geleden kreeg door een groep onder wereldfiguren, weer goed te maken. We hebben ons rotgewerkt. Er a kosten noch moeite gespaard om hier weer aantrekkelijk te ma- i". Trots toont Lex het program van de VVV De Kaag. waarin toeristen van 15 juni tot eind sep- nber allerlei activiteiten worden ïgeboden: modeshows, bingoavon- i, kermisattracties, gondelvaart, itertochten en oud-hollandse irktdagen. Een greep uit de vrijwel jelijksè evenementen, die tot stand amen in samenwerking met de atselijke middenstand en de ker- 'aterskiën Natuurlijk," beamen met Lex van jn nog twee andere bestuursleden i de VVV, „er is veel waar van de halen die een paar jaar geleden r de Kaag de ronde deden. Toen am het waterskiën erg in en iben we hier veel ski-nozems ge- i. Er wordt nog wel veel geskied. maar gelukkig zijn de zeilers terug gekomen". De bestuursleden zijn ook de mes- senstekerlj op de camping van De Kaag, een paar jaar geleden, nog niet vergeten. „Zulke dingen gebeuren vaak door verveling, weet de VVV- voorzitter. „Daarom hebben we dat programma samengesteld. En op de camping staan nu bijvoorbeeld vaste gasten. Ze staan in de rij om een plaatsje te krijgen. Dan maak je geen moeilijkheden, anders moet je eraf". Ook de restaurant- en bareigenaars hebben de koppen bij elkaar gesto ken. „We tolereren nu veel minder," verzekert Cor Grotenhuis, eigenaar van de Bontekoe, „Als ze babbels of praatjes hebben vliegen ze eruit". De vaste gasten in de zomerhuisjes, in motel Eymershof de strenge regels van de zeilschool onder de 16 moe ten de deelnemers om 10 uur binnen zijn het toezicht in de jeugdher berg, waar men om 11 uur binnen moet zijn, het zijn voorbeelden dis het VVV-bestuur aanhaalt om aan te tonen dat er geen rotzooi meer is op Kaag. Schoon Zo wordt ook, als onderdeel van het uitgebreide zomerprogramma, za terdag een actie „Houdt de Kaag schoon" gehouden. Met netjes en pikhaken wordt al 't vuil langs de kanten opgepikt en in een open vaar tuig gegooid. „Dat hebben we in het voorjaar ook gedaan", vertelt Lex van Rijn, die niet raakt uitgepraat over al het goede van „zijn" mooie eiland. „Voor het eerst dit jaar is men, na vele verzoeken gestopt met de vuil- stort midden op de plas. Bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat onderzoekt men of het een defini tieve maatregel kan worden. Dit jaai zijn ook alle bedrijven aangesloten op een riool. Tot nu toe werd alles ge- loosd op de plas. Daar hebben we ja ren samen met de dorpsraad tegen geageerd". Het VVV-bestuur heeft nog niet alles voor elkaar. Een van de grootste grieven is nog de vroege sluitingstijd van de bars in de weekends. „Om een uur moet de knip op de deur, terwijl de concurrentie van de Buitenkaag vergunning heeft tot 2 uur". Cor Grotenhuis en collega Ben Ruis van ,,'t Kompas" begrijpen deze maatre gel niet. „Dan beginnen de mensen moeilijk te doen. In Duitsland en Bel gië zijn ze dat niet gewend". Maar de burgemeester van Alke made is onvermurwbaar. Vooral nu ook de dorpsraad van bewoners er te gen is. Het etablissement De Bonte koe kreeg bovendien deze week geen vergunning meer voor de Veronica drive-in-shows. Vechten „Dat komt door dat verhaal van die Miss Kaag. Die juffrouw zegt dan zomaar dat hier een hoerekast ligt. En dat leest de burgemeester ook". Voorzitter Lex van Rijn valt hem bij „ja, door zo'n individueel geval staat meteen weer je naam op het spel Maar we geven het niet op, we blij- over de Kaag. En dat lükt nauwelijks nodig. Te rugrijdend over het smalle weggetje "Het komt ollemoal door die Miss-story ven vechten voor een positief geluid met de oud-hollandse huisjes, moet je ook begin augustus nog uitwijken voor vakantiegangers in zeilkleren. Is het uitzicht over het rustige water, waar een zacht windje de zeilen bol blaast nog steeds de moeite waard. En is ook aan de aloude pont van Kaagdorp in al die jaren niets ver- haring- en visfront KATWIJK 2 aug Haringafslag: KW 33/180 niet 183 kantjes; VL 16 met 144. Prijzen: klein 169181. groot

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3