TRANSPORTBEDRIJVEN CONCURREREN, CHAUFFEURS ZIJN 'T SUACHTOFFER WERKNEMERS MOETEN NIET ZO MOPPEREN 'Klopt u gerust bij me aan \0 BALLY Geen bus tijdens corso Eeldes loco-burgemeester Koops hangt Leidse Jan-Kees Wiébenga de ambtsketen om die toebehoort aan de burgemeester van de Groningse gemeente. LEIDEN Tijdens het bloemen corso, dat zaterdag door Leiden trekt, as het voor de NZH niet mogelijk om de volgende trajcten geduren de de daarbij aangegeven tijden in de route op te nemen: Sandtlaan Rijnsburg Rijnzicht viaduct v.v.; Herenweg— Rijnsburg— Rijnzicht- viaduct v.v. van 12.45-15 uur; Rijn- zichtviaductLeidsebuurt— Rijns- burgerweg— Stationsplein v.v. van 14 -15.30 uur; Station— Breestraat/ Marktenroute Koorevaarstraat v.v. Station— Noordeinde v.v. van 14.15- 4 uur; Noordeinde v.v. 16.45-17.45 uur; Burggravetilaan Hoge Rijn dijkMeerburgerkade v.v. en Hoge Rijndijk— Persant Snoepweg v.v. van 17.30- 18.30 uur. Alle busdiensten worden gereden via omleidingsroute's. Daarbü worden de verbindingen met het Station te Lei den gehandhaafd. Hoewel wordt getracht het ongerief tot een minimum te beperken, moet met enige vertraging m de dienst uitvoering rekening worden gehou den. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen aan de IJs- sel K. Schipper te Dordrecht. Bedankt voor Scharoegoutum J. Jeltema, kandidaat te Groningen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Delft als zieken huispredikant voor Bethel: A. E. van der Woude te Maassluis. Wiebenga bij installatie in Eelde: EELDE „Op zuiver zakelijke gronden bent u voor ons een onaan vaardbare keus". Deze woorden van de socialistische fractieleider Plan- tinga waren de énige minder pret tige tijdens de installatie van Lei- denaar Jan-Kees Wiebenga tot bur gemeester van Eelde. Een benoeming die het besluit vormde van een pro cedure waarvan zowel Plantinga als D'66-er Ter Burg zei: „Zo hoeft het niet meer". Tegen half twee gistermiddag wer den in het landelijke Eelde de vlag gen gehesen. Want landelijk is het Drentse plaatsje nog wel, al wordt de rust vrij frequent aan stukken ge vlogen door militaire straaljagers. Even na half twee werd Wieben ga aan de gemeentegrens verwelkomd door loco-burgemeester Koops en wethouder Arens. De negenjarige Er na Ten Cate mocht bij deze gele genheid de gebruikelijke bloemen aanbieden. In het Loughoes vond het officiële deel van de installatie plaats. Voor de vele notabelen en familieleden die daar verzameld waren startte loco burgemeester Koops. Hij memoreer de, dat Eelde altijd een sluitende be groting heeft, en zag dat als een groot voordeel. Koops somde nog en kele voordelen op zoals de nieuwe rio lering en de goede straatverlichting. „Er zijn echter ook hete hangijzers", vertelde hij, „zoals 't winkelcenrtum dat al jaren in de pen zit, maar dat nog steeds een papieren centrum is. Wiebenga antwoordde schijnbaar onbewogen. Alleen het veelvuldig rangschikken van zijn papieren duid de erop dat toch ook bij hem de ze nuwen een rol speelden. Hij verklaar de dat hij zich gevoelsmatig tot het noorden aangetrokken voelt, en dat hij altijd al een ambitie voor het burgemeestersambt heeft gehad. Hij erkende, dat zijn leeftijd dan wel wat aan de lage kant is (Wiebenga is 26, en sinds gisteren de Jongste burge meester van Nederland), „maar" voorspelde hij, „troost u, ieder Jaar komt er weer één bij". Na een uiteenzetting over wat vol gens hem democratie behoort te zijn zei hij, dat zijn partijlidmaatschap (WD) niet zal doorwerken op zijn samenwerking met raad en verdere burgers: „Klopt u gerust bij mij aan, mijn deur staat altijd voor u open" PvdA-leider Plantinga ging uitvoe rig in op de voorgeschiedenis van de benoeming. Een procedure die hij niet kon waarderen. „Maar", voor spelde hij, „het zal allemaal wel los lopen. Rechts handelen hoeft er in deze raad met zes socialisten op een raad van 13 man niet bij te zijn. Als er Wiegelliedjes worden gezongen zijn we extra wakker". VVD-er Rugge was blij met de „milde regen van liberale burgemees ters over het noorden". Van der Schoot (Chr. Samenwerkende Partij en) hoopte binnenkort beschuit met muisjes te kunnen eten in de raad. „Als u Eelde maar niet ziet als een startplaats voor een snelle carrière", aldus Van der Schoot. Een heel apart nummer vormde Ter Burg (D'66). Bij zijn verhaaltje kwamen onwillekéurig gedachten aan Wouter Kuyper, het enfant terri ble van de Leidse raad, naar bo ven. Hij wist zelfs de vermeerdering van het aantal kikkers in zijn over wegingen te betrekken. Na een pauze met drankjes he laas geen koele pils in de meer dan warme omgeving was het de beurt aan een aantal andere autoriteiten. Onder hen was Leidens burgemees ter Vis, die nog maar niet kon wen nen aan het idee „waarde collega" tegen Wiebenga te moeten zeggei Tijdens zijn toespraakje citeerde I een briefkaart die Wiebenga hem i januari schreef: „Als ik die benoe ming zou krijgen, zou dat de vulling van een langgekoesterde x zijn". Dat kleine Watergate-grapjAej moest illustreren, dat Eelde gemeester heeft gekregen die er in g ieder geval iets aan wil doen, en j j daarvan leek iedereen wel overtuigd ni PIETER TAFFIJN ADVERTENTIE Benoeming LEIDEN Een eervolle benoe ming voor een oud-stadgenoot: prof. dr. N. G.' van Kampen, hoogleraar in de kernfisica aan de rijksuniver siteit van Utrecht ,is benoemd tot lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. Leiderdorpse Postduivenvereniging „De Rijnklievers" wedvlucht vanaf St. Ghislain, afstand 198 km, op 29 juli 1973. In concours 397 Jonge dui ven. Gelost om 11.50 uur, met n.o. wind. 1. Gebr. Kok, 2. J. v. d. Wal, 3. W. Jacobi 4. A. v. d. Dop en Zn, 5. P. Lan- desbergen, 6. A. Dubbelaar, 7. Gebr. v. Goozen. 8. C. H. Kop 9. W Jacobi, 10 W. v. d. Kooy. schoenen een lust om op te lopen Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden Lezers sci Van der Luyt ontkent dat hij on derbetaalt. Hardere maatregelen te gen taxi-ondernemers. Dat waren de twee "kopregels" in ons eigen Leidsch Dagblad. Wat den«- ken die ondernemers wel? Dat ze te genwoordig zelf zaken doen? Dat hun enige zorg is hoe ze de ontstel lende oplopende kosten kannen op vangen, de steeds hoger wordende sociale lasten kunnen betalen en de steeds meer vragende fiscus tevre den kunnen stellen? Dat het voldoende is om zijn men sen een goed loon te betalen, over uren extra te honoreren en ze een paar weken doorbetaalde vakantie plus nog wat extra te betalen? Dat ze moeten zorgen voor klanten en zorgen dat die klanten voldoende be talen en op tijd? Dat ze in overleg salarisregelingen kunnen maken met hun personeel waarmede ook dat personeel tevreden is? Wat een dwa ze gedachte! Er zijn toch bonden. Die weten pre cies wat die stomme ondernemer die arme hardwerkende werknemer te- Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. kort doet. Dat zullen ze eens even vertellen aan de pers. De pers die zul ke uitlatingen, graag met grote kop regels, publiceert. Diezelfde pers die gezwegen heeft bij de afgang van het ondernemerschap in hun eigen straatje t.w. de ondergang van Het Vrije Volk. (lange tijd de krant met de grootste oplage in Nederland). De pers die niet al te diep inging op de ondergang van een bedrijf met filia len in heel Nederland de zaak die de slagzin in haar banier voerde: "niet voor het gewin, maar voor het gezin Juist u raadde het goed; De Coöp. In andere gevallen waarbij een zaak van énige omvang het niet meer kan bolwerken .(bijv. de vele textielfabrikanten) vonden de bonden en de pers kraaide him na', dat die ondernemers maar een slecht beleid gevoerd hadden. Dat de veel gehoor de "afvloeiingsregeling" voor de werknemers slecht, onvoldoende of maar matig was. Door al dat ge schrijf worden de mensen steeds op standiger en ontevreden. Je kan het ze niet kwalijk nemen. Als ik denk aan die taxichauffeurs dan vraag ik me af; waarom die publikaties? Als Je als taxichauffeur of in wel ke tak van beroep ook, ontevreden bent over je inkomen, ga dan pra ten met die baas Als Je denkt dat Je verlangens redelijk zijn, te meer als je er van overtuigd bent dat dat be drijf waar je werkt behoorlijke win sten maakt (wat ik betwijfel bij de Leidse taxi-ondernemers als je ziet hoe lang men bijv. bij het station staat voordat de klant zich meldt) en die ondernemer weigert je verlangens in te lossen, solliciteer dan naar een betere baan. Misschien bij Van der Luyt? LEIDEN is dezer dagen een stukje maan rijker geworden. Vrij kort na de terugkeer van de eerste Amerikaanse maanreizigers in 1969 bood president Nixon, die zich een "American promotion" niet wilde laten ontgaan, aan de staatshoof den van de bevriende naties minus cule stukjes maansteen aan van de ongeveer 31,5 kg die door Arm strong en Aldrin waren meege nomen. De stukjes van enkele mil limeters die aan Koningin Juliana werden aangeboden in 1970 waren sindsdien te bewonderen in het Leidse Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen aan de Steenstraat. Nixon is andermaal royaal geweest met de opbrengst van de laatste maanlandingsvlucht, die van de ApoHo-17. Nu werd aan de Neder landse regering een brokje maan steen van ongeveer anderhalve cent timeter groot aangeboden uit 't ge bied van het krater en bergcom plex Taurus-Littrow. Op verzoek van Koningin Juliana, ook ditmaal de begiftigde, heeft het Ministerie van C.R.M. dit kleinood overgedragen aan het Leidse mu seum, dat als enige instantie in den lande nu over twee maanmonsters beschikt, afkomstig van de eerste en de laatste maanlandingsvlucht in het Apollo-maanprogramma. In totaal hebben de Amerikaanse maanreizigers ongeveer 450 kg maan-materiaall naar de aarde mee teruggenomen. Het overgrote deel is en blijft bestemd voor wetenschappe lijk onderzoek, dat nog vele jaren in beslag zal nemen. Hoewel het stukje maan, dat nu in Leiden berust, niet meer gebruikt zal worden voor dit wetenschappe lijk onderzoek, is het toch een cu riositeit, die het bezit van het Leid- bijzonder verrijkt. Het maansteentje is gevat in een plastic omhulsel, bevestigd op een tableau waarop zich ook het vlagge tje bevindt, dat met de laatste Apol- lo-maanreis naar de maan is meé- gevlogen. De maansteentjes zullen permanent in het museum te bezichtigen zijn gedurende de openingstijden van de ze upieke cultuur-historische instel ling. Voor de leek is er niet veel aan te zien, behalve dan het idee. dat men kijkt naar een stukje rots, dat tot voor kort sinds miljarden ja ren deel uitmaakte van een ander hemellichaam dan de aarde. MOSKOU (AP) De president van de Sowjet Unie, Nikolai Podgor- ny, heeft gisteren ook een klein stukje van de maan gekregen, als een geschenk van president Nixon, met de "hoop van het Amerikaanse volk voor een vreedzame wereld". Voor mishande ling f 900,- boete WARMOND „Een nare, laffi daad," noemde de Officier van justitii i bij de Haagse politierechter hetgeei drie jongelieden hadden uitgehaali Jegens een ruim 70-jarige inwone van Warmond, die zij in het nachte lijk uur hadden afgetuigd. Een 32- Jarige loswerkman uit Sassenheirn een 20-jarige chauffeur uit Voorhout een 22-jarige chauffeur uit Lisse, wa ren bij het gebeuren betrokken m Laatstgenoemde liet verstek gaain. Het begon met een afpersingsaffai re. na bezoek van een café te War mond. Er ontstond enige ruzie en in diéC^ tussentijd ging iemand er met bromfiets van een verdachte va door. Hij werd achterhaald door de chaul feur uit Voorhout, die als voetballel§| getraind is in hardlopen. De bejaarde man uit Warmond i een bekende van verdachten. Mei belde des nachts bij zijn woning i en toen de man naar buiten kwan werd hij fors mishandeld. „Een laffe en onsportieve daad," al dus de Officier die tegen verdachte^; twee weken gevangenisstraf één week voorwaardelijk met proef tijd van een Jaar eiste. De rechter veroordeelde ieder van verdachten tot f 300 boete en voor waardelijk twee weken gevangenis straf. N S DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 LEIDEN Het moet wat heimelijk gebeuren. Het is niet de bedoeling dat één chauffeur zich opoffert voor z'n zesenveertig collega's. Aangezien de meesten op de weg zitten, onbereikbaar voor de nieuwsgierige neus van een journalist, wil deze man, die toevallig een paar uurtjes im Leiden is, wel namens z'n mede-chauffeurs praten. Als het maar anoniem is, zodat hij niet de kans loopt zijn bereidheid tot praten met een ontslag te moeten bekopen. Is z'n baas. Van der Luyt, dan zo'n onredelijke figuur? "Hü is de laatste dagen natuurlijk nogal in het nauw gedreven door de publiciteit en door de aanval van de vakbond. Het is geen nare baas. Het is een van de beste werkgevers dde ik heb meegemaakt. Als je er gens mee zit kun je altijd met hem praten. Als-ie kan, zal hij je eruit hei pen." Waarom zijn dan -juist de vrachtwagenchauffeurs van Van der Luyt uit Oegstgeest naar de vakbond gestapt? Waarom is het juist dit transportbedrijf dat moet bewijzen dat het de CAO niet ontduikt? "Ik denk dat het een soort toeval Is. Twee of drie chauffeurs hebben zomaar eens gekeken of hun inkomen klopte met wat in de cao is vastge legd. Ze ontdekten dat ze veel te wei nig verdienden. Ze zijn toen naar de vakbond gestapt, en de meeste chauf feurs bij ons stonden daar ook ach ter. Wy zijn maandag begonnen om een werkurenstaatje in te vullen. Al lemaal. Dat zullen we vier weken volhouden. Dan kan de vakbond con troleren of we inderdaad te weinig verdienen." Verdient u te weinig? Fabawyu "Ik kom zelf, alles bij elkaar aan zo'n driehonderd gulden in de week. Ik kan daar best van leven, maar ik moet veel meer uren werken dan in de cao staat. Die overuren worden niet uitbetaald. Je verdient als ba- sisloon 250 gulden per week. Daar komt bij 32 gulden per dag als je over de grens zit. Wie alleen rijdt krijgt nog eens vijftig gulden premie extra per rit. Het betekent dat je zoveel mogelijk ritten probeert te maken, omdat je daarmee je extra geld ver dient." Controle Wordt er gecontroleerd of de chauffeurs genoeg rusten? "Daar is nauwelijks controle op. De chauffeurs willen zovee mogelijk verdienen. Het eten tijdens de ritten moet je zelf betalen, dus eet je goed koop. En als je op één dag terug komt en je kunt 's avonds weer de grens over, krijg je twee keer Je pre mie van 32 gulden. Dat laat Je niet schieten." Hoe zijn de omstandigheden bij andere bazen? "Veel slechter. In het Westland heb je veel groentewagens, die men sen moeten alleen naar Zwitserland, ze moeten zelf laden en lossen, ze moeten alles zelf doen en verdienen aanzienlijk minder dan wij." Toch komt er van andere kan ten weinig protest. "Die chauffeurs zeggen: we rijden liever nog een rit extra, dan dat we gaan staken. Elke rit levert geld op, dat laten ze niet zitten," Schuld Wat is de oorzaak ervan, dat de bedrijven zich niet aan de cao houden en dat de chauffeurs dat accepteren? "De schuld ligt bij de fabrieken, of eigenlijk bij de overheid. De fa brieken zoeken de goedkoopste transporteur uit. De bedrijven gaan allemaal onder de prijs werken. De één concurreert nog harder dan de ander om zijn hoofd boven water te De chauffeurs willen zoveel mogelijk dan aan de cao moet houden kan-ie dat niet lang volhouden. Als de over heid de prijzen vastlegt is die oneer lijke strijd weg en kunnen de men sen eindelijk eens betaald krijgen wat ze verdienen. Het is hetzelfde probleem dat ook de middenstand kent. De transportbedrijven worden slagen". Hij kan het zich niet ver- ik by Van der Luyt gezeten. Maar gewoon weggeconcurreerd. En dat is oorloven om dagenlang niets te ver- ik was blij dat ik terug kon komen, dan ook de reden, waarom Van der dienen. Ik heb een tijdlang bij een Het is by andere bedrijven nog veel Luyt zegt: "Wie staakt wordt ont- ander bedrijf gewerkt, daarvoor had slechter." Na een half uurtje praten zegt-ie: Een blik op de garage van "Kom, ik stap maar weer op. Ik moet Van der Luyt bij Het nog een ritje maken vandaag en ik Haagse Schouw. wli graag een beetje opschieten". (Foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2