Gevaarlijk reizen, leugen ran de week en barbarisme voor streven naar re weinig plannen voor stadsvernieuwing Offers gevraagd een gezond milieu LEZERS SCHRIJVEN "Door C. J. Rotteveel Hu nieuwbouwmarkt in elkaar gaat zakken PNDERDAG 2 AUGUSTUS 1973 ■Wie zijn vakantie in Griekenland Turkije heeft doorgebracht, wordt er te lande door sommigen met rbazing aangekeken, met al of niet gesproken commentaren in de int van "hoe durf je". Nu, wie zich et met politiek of handel in drugs lig houdt, heeft in die landen niets vrezen. Anders staat het met rei- q achter het ijzeren gordijn. De litserse regering heeft reeds een listige waarschuwing laten horen, meldt de Geneefse correspon- nt van NRC/Handelsblad. "De gteuropese geheime diensten gaan jan uit, dat iedere bezoeker uit het sten interessante dingen kan ver- len. Meer en meer personen die iden achter het ijzeren gordijn toeken, raken verstrikt in de net- van de Oosteuropese geheime msten", aldus de Zwitserse ver- aring. roeristen en vooral zakenlieden die ar Oost-Europa gaan krijgen het ingende advies zeer op hun hoede zijn. "In hotelkamers, in restau- its kan men worden afgeluisterd, i verborgen plekken zijn mini-op- me-apparaatjes (draadloze zen- rtjes) verborgen, of minifototoe- jlletjes". En dan zijn er de provo- ;eurs. "De provocateur begint zelf raad te spreken over zijn eigen om zijn gesprekspartner ver- mwen in te boezemen. Ook moeten Zwitsers (en dit geldt uiteraard or iedere toerist of zakenman) tij- <ns hun verblijf in Oost-Europa jassen niet teveel alcohol te drin- I, "Als de geheime diensten via hun rborgen camera's, hun provoca- irs, het dronken voeren van de toe- en het organiseren van verleide- ie sekspartijtjes hun materiaal bij aar hebben, wordt de Zwitserse fomtiepret bruusk beëindigd: de rist wordt met het materiaal ge- ïfrcnteerd! Daarbij wordt duide- gemaakt, dat alles weer goed kan ■den als men wil medewerken met geheime dienst. Anders kan men zaken niet verder regelen of g men niet meer terug naar huis worden bekenden van het slacht er over bepaalde uitspattingen ge- ormeerd. En wie eenmaal voor geheime dienst heeft gewerkt, ïer zich niet meer van losmaken krijgt steeds moeilijker opdrach- )e waarschuwing eindigt met een «de raad: "Wie vaststelt dat een heime dienst zich voor hem inte- iseert, moet onmiddellijk de diplo- itieke vertegenwoordiging van ritserland in het betrokken land de hoogte; stellen. Ook als hij al in leilijkheden is geraakt". Die goe- raad geldt in gewijzigde vorm na- irlijk voor alle toeristen of zaken- den en dus ook voor Nederlanders. Ir zijn in ons land zelfs kamerle- i, die nogal wat moeite hebben met grondslagen van de democratie, een interview heeft PPR-kamer- mr. E. Jurgens een opmerkelijke spraak gedaan," schrijft het week- d „Accent" in een hoofdartikel. Ich zorgen makend over mogelijk rzet wanneer het gaat om het ver- senlijken van zgn. nieuwe structu- zei hij: „We moeten gewoon de ;k veranderen, zonder er als- over te praten". ,Zo gaat dat als men vervuld is vernieuwingsdrang: geenwoor- maar daden. Maar nochtans le- we hier in een democratie, waar er alles dat mogelijk veranderd )et worden eerst uitgebreid wordt sproken, en niet in een land waar zaken „gewoon worden veran- rd," zonder dat erover wordt over-r ;d, want dat is nl. een dictatuur. De heer Jurgens is lid van het par lement. Als hij goed zijn best doet leert hij nog wel wat daar zijn taak •is". -A- In hetzelfde blad schreef B. Ko ning uit Breda een ingezonden stuk over de zwaar bewapende Afrikaanse nationalistsiche terroristen, die in de nacht van 5 op 6 juli jl. niet min der dan 292 kinderen en stafleden van een Duitse katholieke missiepost in Rhodesië ontvoerden. „Het groot ste deel der kinderen wist gelukkig te ontsnappen. Een afschuwelijke daad. Maar nog afschuwelijker was het doel van deze maatschappij-ver nieuwers, die bij onze kameraad-mi- nister Pronk in zo'n goed blaadje staan. Dat doel was nl. zoals de ontvoerders zelf zeiden die kinde ren een guerrilla-opleiding te geven. Onschuldige kinderen opleiden tot moordpraktijken. Waar blijven nu de protesten van onze z.g. pacifisten, van Nieuw-Linkers en leden van de Pax Christi op deze exploitatie van kinderen van een katholieke missie post?" ~ir tV Vrienden van Zuid-Afrika hebben meermalen geklaagd over de z.g. „la- ger-mentaliteit" van de regering in Pretoria en van vertegenwoordigers van dat land in het buitenland en dus ook in Nederland. Zoals de Boe ren in de vorige eeuw op hun toch ten noordwaarts van hun wagens een defensieve cirkel vormden, zo zijn aanvallen in de buitenlandse pers als „kwaadwillige propaganda" in de prullenmand gedeponeerd of in een archief bijgezet. Het gevolg was, dat vele beschuldigingen door het ont breken van reactie de indruk wekten op feiten te zijn gebaseerd, al wisten degenen, die Zuid-Afrika uit eigen waarneming kenden of door het nauwgezet volgen van Zuidafrikaans se publikaties, wel beter. Het raadhuis in Hilversum hebben zelfs klinieken opgericht, waar permanent Bantoe-artsen en verpleegsters in dienst zijn ten be hoeve van de Bantoe-werknemers en hun gezinnen. De vaste arbeiders hebben ar beidscontracten, waarin na onder handelingen door beide belangheb benden de arbeidsvoorwaarden zijn vastgelegd. Bovendien is er een pen- Daarin is nu, althans in ons land verandering gekomen. Het „Nieuws bulletin" van de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag publiceert sinds enige maanden een weerlegging van een „leugen van de week". Achter eenvolgens kwamen onderwerpen aan de beurt als „Britse maatschappijen in Zuidwest-Afrika dwingen de Afri kaanse contractarbeiders te leven in nog slechtere omstandigheden dan in Zuid-Afrika", de bewering dat in ééxa ambulance geen personen van ver schillende bevolkingsgroepen ver voerd mogen worden; verhalen over „kinderarbeid" en „honger" in Zuid- Afrika, over „kapitalistische uitbui ting," spanning tussen blanke en Bantoe-atleten in een Zuidafrikaans sportteam, „de gruwelijkheden van Sharpeville" en de boycotactie tegen de Outspan-sinaasappelen. Over dit laatste punt schrijft het „Nieuwsbulletin" o.m. het volgende. Ongeveer 80 pet. van de citruspro- duktie is geconcentreerd in Transvaal, waar de verschillende kwekers 30.000 geschoolde Bantoe-arbeiders in vaste dienst hebben, die in de oogsttijd wor den bijgestaan door 40.000 tijdelijke krachten. Van die 30.000 is 31 pet. afkomstig uit andere Afrikaanse lan den „en de vraag rijst of deze men sen naar Zuid-Afrika zouden komen indien de arbeidsomstandigheden, lo nen en levensomstandigheden zo slecht zouden zijn als beweerd wordt". De werkgevers zorgen voor nette huisvesting en vrijwel kosteloze me dische zorg. Sommige grote kwekers sioenfonds. Voor onderwijs wordt ge zorgd in scholen gelijkwaardig aan de stadsscholen die bij de planta ges zijn opgericht. Meestal dragen de werkgevers de kosten van deze scho len vrijwel geheel zelf. Voorts zijn er bij de bedrijven voorzieningen voor recreatie. Een ander belangrijk punt is, dat de citrusteelt thans ook een belang rijke rol in de Bantoe-landbouw speelt. In 1973 produceerden Bantoe- boeren driekwart miljoen kisten si naasappelen, die samen met de op brengst van andere bedrijven onder de naam „Outspan" worden verkocht. „Indien het Nederlandse publiek ge vraagd wordt geen „Outspan" te ko pen, betekent dat in feite, dat het dagelijks brood van duizenden Ban toes in gevaar wordt gebracht". Niet één der premiers of ministers van de acht zelfbesturende Bantoe- volkeren binnen Zuid-Afrika heeft zich met één woord ten gunste van de boycot-actie uitgelaten. Wel hebben Buthelezi van Kwazu- lu (Zoeloeland) en prof. Ntsanwisi van Gazankulu herhaaldelijk met nadruk gevraagd om onder géén be ding de belangen van hun onderda nen te schaden door aan kortzichti ge boycotacties mee te werken, aldus het "Nieuwbulletin". Enige kamerleden hebben zich, ongehinderd door kennis van zaken, bemoeid met de "platina-handdruk" van 1.15 miljoen gulden, die de uit geversmaatschappij "Elsevier" be taald heeft aan drs. R. E. M. van den Brink, voorzitter van de raad van be stuur van die onderneming. Op het eerste gezicht lijkt zo'n bedrag, zeker in deze tijd van "nivellering", een exces. De vragenstellers (Van der Doef en Poppe) gebruikten het woord "zelfbediening". De toelichting, die Nic. van Rossum in "Elseviers Week blad" verstrekte, plaatst de zaak wel in een ander licht. "Van den Brink kwam vijfen twintig jaar geleden aan het hoofd van een uitgeverijtje dat niet veel meer omvatte dan Elseviers Week blad. Hij nam zich voor die zaak uit te bouwen en kwam overeen, dat wanneer hij de omzet en de winst (toen nog geen schuttingwoord) zou opvoeren, daar een deel van als tan tième voor hem zou overschieten. Hij had echter zijn eigen capaciteiten en die van het bedrijf schromelijk on derschat. Meermalen moest het tan tièmepercentage omlaag, omdat dit door de ongelooflijke groei van de uitgeverij de pan dreigde uit te vlie gen. Niemand betwijfelt dat de groei van 100 tot bijna 3000 personeelsle den van het Elsevier-concern en een omzetstijging van twee a drie mil joen tot circa 600 miljoen het werk is geweest van één man. Autoritair op tredend misschien, geen gelijke naast: zich duldend, maar stug volhoudend, met grote visie en alleen zondagsmid - dags vrij. Wie zegt dat hij de wind heeft meegehad heeft natuurlijk gelijk, maar hij moet wel bedenken dat er in 1948 honderden kleine uit geverijtjes waren, die het lang niet zover hebben gebracht. Als enige uit gever ter wereld heeft drs. Van den Brink het met succes buiten zijn eigen taalgebied gezocht. Dat is zijn grote verdienste. Die eenmanszaak had haar bezwa ren. De structuur van de onderne ming werd vrij autoritair, waardoor een enorme ruzie ontstond met de vakbond Mercurius. Een onenigheid die uitgebreid en tendentieus in een landelijk ochtendblad terecht kwam, juist op het moment dat Van den Brink een deel van zijn gezag dele geerde aan een viermans Raad van Bestuur. Van den Brink was gewend aan een relatief laag salaris en hoog tantième. Die ongezonde situatie is gewijzigd, waardoor hy statutair recht kreeg op een extra tantième tot zijn pensioen van 1.15 miljoen in één keer uit te betalen. Uit fiscale over wegingen neem ik aan. Maar dat !s echt niet onwettig. Het inkomen van drs. Van den Brink (circa tweeënhalve ton bruto per jaar) mag er natuurlijk wezen. Ik behoor net tot degenen die be weren dat hij zich met minder geld niet zo zou hebben ingespannen. Maar het gevaar was dan wel reëel geweest, dat zijn talent door het bui tenland was weggekocht. Met die fei ten wordt te weinig rekening gehou den als men praat over de moge lijkheid tot nivellering van inkomens. Hoe aanvaardbaar het verkleinen van de verschillen ook moge zijn Wat ik maar zeggen wil is, dat openheid, maar dan ook volledige, onfrisse opmerkingen over,„zelfbe diening" zou hebben voorkomen. Bij herhaling krijgt men de in druk, dat het behoud van cultuur monumenten in allerlei vorm, hier te lande een bijkomstige zaak is. Zeer berucht is de kwestie van het uiterst kostbare archief in een van onze Ne derlandse steden, dat al tientallen Ja ren lang is ondergebracht in een hoogst gevaarlijk gebouw. Nog al tijd heeft de overheid geen middelen voor nieuwbouw ter beschikking wil len stellen. Aangezien er tegenwoor dig nogal wat geschifte lieden vrij rondlopen, maak ik op verzoek van de rechtstreeks betrokkenen geen melding van naam en omgeving, Maar dat het om een onvervangbare schat van vele honderden miljoenen gaat, die op een treurige wijze ver waarloosd wordt en doorlopend in ge vaar verkeert, zegt wel het een en ander over de culturele zorg van „Den Haag". Nu heeft ook de directie van het Rijksmuseum in Amsterdam een klacht laten horen over de ernstige financiële moeilijkheden, waarin dit museum verkeert. Oorzaak: be snoeiing van de museum-begroting door het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk. Gevolg: gebrek aan geld voor ver nieuwing en verbetering van het ge bouw; het aankoopbeleid komt ern stig in gedrang; de meeste nieuwe aanwinsten komen uit schenkingen of legaten. Noodzakelijke aanvulling van bestaande collecties is dus al leen afhankelijk van toevallige pre sentjes. Nog iets: het prachtige stadhuis van Hilversum, een schepping van bouwmeester Dudnk, wordt ernstig bedreigd. Dudok, 89 jaar oud, moet enkele maanden geleden een ver- schrikkelijké woede-uitbarsting heb ben gekregen toen hij vernam, dat de gemeente Hilversum zijn werk, dat over de gehele wereld beroemd is door zijn gaafheid van vorm en kleur, in feite wil vernietigen. Er zul len tenzij de provincie of de Kroon er een stokje voor steekt drie beton-kolossen tegenaan ge bouwd worden als huisvesting voor ambtenaren. Alsof er elders in deze gemeente geen plaats is voor dit doel. Het Hilversumse raadhuis, nu nog tussen fraai geboomte gelegen, zou architectonisch „vermoord" worden als dit plan, dat nota bene al door de raad is aangenomen, voortgang vindt Er is nu een actie op gang gekomen, die de steun heeft gekregen van de architectenbonden, de vereniging „Heemschut" en zelfs van het „Ame rican Institute of Architects", waar- In NCR-Handelsblad van 1 Juni jl. schreef de heer A. de Kool, dat, „als eenmaal vaststaat dat we aan eetx of ander probleem niets zullen doen, wijden we er een dag aan. Daarmee tonen we onze goede wil. we houden de onderwerpen van ver waarlozing rustig en we kunnen met een gerust geweten doorgaan". We hebben er nu een wereldmilieu- dag bi.igekregen, met het oplaten van ballonnen etc. (om het milieu te verschonen!) en het is ongetwij feld zo dat we de rij dagen met 'n commerciële inslag, op deze wijze gaan verlengen. Moederdag, vader dag, dierendag, bloemendag, voetbal- dag. sinterklaas etc. Immers de we- reldmilieudag is gepaard gegaan met markten, concerten en commer cie van verschillend karakter. Wereldcongressen a la Stockholm, moeten er veelvuldig zijn. maar dienen wel een zinvolle praktijk na te laten. Er gebeuren nog te veel dingen die met eenvoudige wetsaan- vullingen of wijzigingen om b.v. een eind te maken aan de ontstellende autokerkhoven; om maar eens één aanstootgevend stuk milieuvervui ling te noemen, beter kunnen worden. Verder is het zo, dat wij uiterst zuinig moeten zijn met de weinige groene ruimte in Holland. Wij zul len offers moeten brengen in geld wel te verstaan om eventuele ge plande nieuwe autosnelwegen als R.W. 3 te vervangen door openbaar vervoer op bestaande trajecten door verdubbeling van baanvakken, van snelheid en frequentie. Een nieu we autosnelweg als b.v. RW 3 van Amsterdam naar Rotterdam, dwars door het groene hart van Holland, heeft zonder meer een verpestende invloed op het milieu. Daarbij komt nog, dat er sprake zal zijn van een versnelde sub-verbanisering van vele kleine landelijke kernen, het aan trekken van bedrijven, toonzalen, cash and carry bedrijven etc. en de aantasting van landelijke rust- en natuurgebieden. Het gaat om onze toekomst van ons leefmilieu dat op allerlei gebied ernstig wordt bedreigd. Mevrouw dr. J. C. v. Noordwijk- Van Veen heeft enige tijd geleden haar promotie aan de Utrechtse Uni versiteit gebruikt voor een ernstig pleidooi, het biologie-onderwijs op de basisschool in dienst van de milieu bescherming te stellen. In een breed opgezet onderzoek heeft mevr. Van Noordwijk-van Veen onthuld dat het vak biologie op de basisschool veel te weinig gericht is op de vorming van milieubewuste burgers. Wij zullen niet alleen ernst moe ten maken met het door mevrouw Van Noord wijk gesignaleerde ge brek, maar tevens de praktijk kan sen moeten geven. Niet alleen door het nemen van wettelijke maatrege len tegen het gebruik van niet "af breekbaar" verpakking als bepaalde soorten plastic e.d. Kan er geen alge- Opnemen van brieven tn deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. mene regeling worden getroffen om bv. glas en niet afbreekbaar plastic apart in te zamelen, zoals reeds hier en daar op basis van particulier ini tiatief gebeurt? Er is dus zoals mevr. Van Noord- wijk aantoont voorlichting op de scholen nodig. Deze voorlichting kan koppeld worden aan een stuk prak tisch werk van de jongelui (en ook de oude lui) zelf. En wel door het voorbeeld van burgerzin, betoond in verschillende plaatsen en gebieden van ons land om meren, plassen en andere wateren, alsmede natuurge bieden vóór de zomer te reinigen! over te nemen. Voorts zijn er o.a. in Benthuizen en Delft acties gevoerd om de woon plaats te reinigen en dorps- en stad genoot milieubewust te maken. Het zou m.i. aan te bevelen zijn om te bevorderen dat er jaarlijks lande lijk een tweetal milieudagen wordt ingesteld in geheel Nederland (één in 't voorjaar en één in 't najaar), om te bereiken dat water, natuur, cam pings en woonplaats door burgers in gezamenlijk verband worden gerei nigd. De milieubewustheid zou o.m. kun nen worden gemotiveerd door middel van spots via pers, radio en tv. Een korte aan de t.v.nieuwsrubriek van N.O.S. aansluitende regeringsin zending zou mogelijk denkbaar zijn; waarin beelden worden vertoond van allerlei afval, oude auto's en andere het landschap ontsierende afvalpro ducten, voorzien van het naambord van buurtschap, dorp en/of gemeen te waar zulks wordt geconstateerd. Dit soort rechtstreekse benadering zou wellicht de milieubewusbheid be vorderen, terwijl er een preventieve werking van kan uitgaan. De Vereniging Milieudefensie zal, om één en ander in sterke mate te kunnen bevorderen, in de kortst mo gelijke tijd een zeer grote vereniging moeten worden, die het zonder over heidssubsidie zou kunnen stellen. Volgens recente persmededelingen zou milieudefensie 5000 nieuwe leden nodig hebben a f 20,- per Jaar. Thans zijn er ca. 9000 leden. Het moet toch mogelijk zijn om tienduizenden landgenoten die de mi lieudefensie een goed hart toedragen lid te maken tegen een lager tarief. Laat de vereniging niet tevergeefs een beroep op U doen ELBERT MEESTER. Lid van de Eerste Kamer van Dudok erelid is. Wat een schan de voor Nederland, dat buitenlandse bouwmeesters een protest moeten la ten horen om verdwaasde cultuur barbaren tot de orde te roepen. Men behoeft waarlijk geen groot kenner van de architectuur te zijn om in te zien, dat deze schepping „aus einem Guss" ongeschonden be waard dient te blijven. Hoe is het ter wereld mogelijk, dat arrogante knut selaars zelfs maar op papier in de nabijheid van dit meesterwerk dur ven te komen. Nog even, en dan ver schijnt er een stenen koektrommel voor ambtenaren op het plein tussen het Delftse stadhuis en de Nieuwe Kerk. En waarom eigenlijk geen sta len „broodfabriek" voor het Paleis op de Dam? Dan is het probleem van de raadhuisbouw in de hoofdstad met één slag uit de wereld lgens onderzoekers uit het bouw- örijf zal in 1980 elke Nederlander dak boven zijn hoofr hebben, bekend is in hoeveel huizen dak zal lekken nog nooit t immers in Nederland iemand aan gedacht om een inventarisa- i te maken van de woningvoorraad kwaliteit. .ry Jassies de berichten die van het nnenhof tot ons komen is het ka- •et-Den Uyl hard van plan om, het beleidsniveau van de lands dek, te legaliseren wat sedert vijftal Jaren het gemeengoed is - wijkverenigingen, actiegroepen ■Q andere gezworen vijanden van monotome nieuwbouw-cultuur: t eerherstel van onze oude stads- jken. h kabinet, en met name het kop- I Van Dam-Schaefer, lijkt het lUonale probleem van de stadsver- fowing met grote ambitie te lijf willen gaan. We hebben ,r> deze al uitvoerig kunnen melden in Nederland 90.000 wonin gen leeg staan („geen probleem", zo reageerde Van Dam, pas nog de openbare aanklager van dit soort wantoestanden op de televisie) en het is sedert die publikatie ook nog eens uit vele officiële bronnen be vestigd dat de nieuwbouw-markt op instorten staat. Waarschijnlijk zal het nieuwbouw- programma volgend jaar al dalen van 150.000 naar 100.000. Dit Jaar is het aantal opdrachten in de wo- woningbouw ten opzicht van 1972 al verminderd met zes procent. Maar tegelijkertijd is het aantal huis- en wijkverbeteringsplannen met spron gen toegenomen. Wat op dit mo ment gebeurt is dat de vraag haar dure nieuwbouw in kille voorsteden drastisch vermindert en wordt ver vangen door de vraag naar de in standhouding van het oude woning bestand. Wat er verder gebeurt ls dat dit kabinet rekening met deze mentali teitsverandering houdt. Voor de ploeg-Den Uyl geldt tevens dat, nu de woningbouwmarkt zo ernstig in elkaar gaat zakken, het huisves tingsbeleid een van de moeilijkste taken van zijn programma gaat worden. Op het Binnenhof wil men daar nog niet pessimistisch over doen. Maar nu in 't Den Uyl-kamp de vlag van de stadsvernieuwing al enkele malen triomfantelijk omhoog is ge gaan mbet er nog maar eens op worden gewezen dat in Nederland geen enkele vernieuwing zonder slag of stoot van de grond komt ook de stadsvernieuwing niet, zelfs niet wanneer Marcel van Dam zijn des kundigheid als volkshuisvester komt waarmaken. Wat men moet vrezen is dat de nieuwbouw gaat terugvallen terwijl met de woning- en wijkverbetering zelfs nog geen redelijk begin kan worden gemaakt omdat er onvol doende plannen zijn. Het volgende gevaar is dat de werkloze bouwvak kers naar andere bedrijfstakken verdwenen zijn wanneer de renova tie-projecten eindelijk bouwrijp zijn. Nu zijn er wel arbeiders maar geen plannen, straks is het misschien andersom. Zeker is wel dat er een Wet op de Stadsvernieuwing in de maak is en dat het bedrag van 275 miljoen dat dit jaar voor vernieuwingsprojecten beschikbaar is belangrijk zal wor den verhoogd. Maar zelfs wanneer het probleem van de bouwvakkers (en dat van de bouwondernemingen die meestal nog steeds apatisch op de komende veranderingen reageren, zonder hun structuur te wijzigen) wordt overwonnen blijft het aantal moeilijkheden legio. En ze danken hun bestaan aan het tekenende feit dat nog steeds veel te weinig mensen en instanties in Nederland zich met de stadsver nieuwing bezig houden. Zeker in de volgebouwde en verpauperende bin nensteden van de Randstad zal de renovatie straks belangrijker zijn dan de nieuwbouw. Maar er is bijvoorbeeld niemand die kan vertellen waar de bewoners zo lang moeten worden gehuisvest; wanneer hun woningen helemaal worden opgeknapt. Kunnen zij na de renovatie de hogere huur nog betalen? De rijkssubsidieregeling voor huurders is onlangs belangrijk verbeterd (i.p.v. 25 procent nu bij voorbeeld 55 procent voor het tijde lijk instandhouden van een huis), maar hoe komt een huiseigenaar bewoner aan geld voor verbetering? Al die vragen zijn nog niet opge lost, en men heeft er zich ook nog nauwelijks het hoofd over gebroken. Wat er in Nederland de laatste tijd ook in de stadsvernieuwing is ge stopt, veel deskundigheid, werk kracht en visie behoren daar nog niet bij. „Nu is het zover en we zijn er niet klaar voor", schreef on langs het Financieel Dagblad. Omdat de nieuwbouw het voor een groot deel in zijn oude, opgepepte stijl gaat begeven is haast geboden met het aanpakken van de wijkver betering en de door Schaefer ook wel als hernieuwbouw omschreven renovatie. Weinigen die het daar niet over eens zijn. Maar ondertus sen is ook het in de praktijk zo zwaar wegende vraagstuk van de inspraak- en onteigeningsprocedu res nog steeds niet opgelost. Vooral die aannemers, die zich od een nieuw werkterrein beginnen te oriënteren, klagen steen en been over de tegenwerking van de talrij ke particuliere huiseigenaren, die tot de categorie van de „huisjesmel kers" behoren. Zij achten het van het grootste belang te weten hoe in de nieuwe Wet op de Stadsvernieu wing, waarvan het ontwerp dit na jaar bekend zal worden, de macht van deze profiteurs aan banden ge legd zal worden. Op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening circuleren echter al be richten die er op wijzen dat het kabinet aan de huiseigenaren een goed onderhoud verplicht wil stel len. Behalve de nieuwe wet en de verbe terde subsideregeling is voor de houding van dit kabinet ook het onderzoek tekenend dat volgend Jaar wordt ingesteld naar de be hoeften en wensen die onder de be volking op het gebied van het wo nen bestaan. Tellingen over het wo nen waren tot nu toe slechts louter cijfermatig: ze bevestigden de visie op het wonen als een economisch goed en niet als een welzijnsaspect. Het rapport zal als leidraad dienen voor het nieuwe bouwbeleid. Het is natuurlijk al zonneklaar dat Neder land zo langzamerhand wel volge bouwd is en dat de ernstige aantas ting van de maatschappelijke posi tie van de grote steden (verpaupe ring, wegtrekken van de Jongeren en de economisch sterkeren) stop gezet moet worden. Het onderzoek zal aan die wetenschap toevoegen dat de verknochtheid aan de oude stadswijken zeer groot is. Om al die redenen is er opnieuw aanleiding om vast te stellen dat met de stadsvernieuwing haast ge boden is en dat er niet gewacht moet worden tot er over enkele Ja ren op papier staat wat we al we! wisten. Schaefer, die als kamerlid inet het renovatiewerk al dag en nacht aan de weg timmerde, ls vooral de man die het er maar eens door moet drukken: per slot van rekening zijn het tot nu toe niet alleen de bouwbedrijven maar ook de gemeentebesturen van de grote steden geweest die zich nauwelijks om de stadsvernieuwing hebben druk gemaakt. Men moet hopen dat deze apathie slechts oorzaken van financiële aard heeft gehad. Voor de gemeenten worden straks zowel de organisato rische als de financiële mogelijkhe den om wijken te verbeteren en huizen te laten opknappen belang rijk verbeterd. Ondertussen schijnen er in Neder land ruim een miljoen huizen te zijn die voor verbetering in aan merking komen, als het vandaag niet is dan wel morgen. Een gemid deld renovatiebedrag ligt tussen de 10 en de 20 mille. Stadsvernieuwing gaat dus alleen aan het huizen-as pect (speelvelden e.d. niet meegere kend) een bedrag kosten dat tussen de 10 en de 20 miljard gulden ligt. De typisch Uyliaanse onzekerheid is dat men zich wel moet afvragen waar dat geld vandaan moet komen Déarvoor geeft nog steeds nie mand thuis.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11