'Simon de Wit gmg ver" ETERE BEVEILIGING SCHIPHOL MOEILIJKE ZAAK Verkiezingsstrijd op Curacao: kermis van beloften ''bij opbod )irk van den Broek fint kort geding a ronk: 'Verspilling van oedsel moet beperkt' rERDAG 28 JULI 1973 BINNENLAND i. ARLEM De supermarktgroep Dirk van den Broek in Amsterdam heeft het kort geding tegen Simon de in Zaandam gewonnen. De vice-president van de tbank in Haarlem heeft bepaald dat Simon de Wit bin- vijf dagen alle reclame op grond van haar prijsverge- ig met artikelen van Dirk van den Broek moet verwij- :n. De vice-president bepaalde een dwangsom van 000 voor iedere overtreding (Dirk van den Broek had 10.000 geëist). Het vonnis stelt dat Simon de Wit de van wat toelaatbaar is tussen concurrenten heeft rschreden en onrechtmatig handelt. de Wit heeft bij een prijs- Broek wel, maar bij Simon de Wit tij king artikelen vermeld die niet te koop zijn. Deze gevallen doen 39°>* is haar bij Dirk van den Broek zich wel degelijk voor, zo stelde de verkrijgbaar zijn. Op deze wij- vice-president, van een prijsvergelijking geen zijn, aldus de vice-president. Simon de Wit moet behalve de aanfc hem daarbij opgevallen dat de eigen kosten van het proces ook een tentle van Simon de Wit geen derde van de kosten van Van den Jen noemde die bij Van den Broek t Rijn N HAAG (ANP) Staatssecre- Pronk (Ontwikkelingssamen- ng), meent dat het zoveel mo- beperken van voedselverspil- voor een ieder een algemene is. Hij zegt dit in antwoord op i van de CH-kamerleden Van lei, Kruisinga en Tolman, die hadden gesteld over hetweg- van 140 miljoen broden per minister distancieert zich van mtal en becijfert, dat per Jaar is land een hoeveelheid brood huisvuil terecht komt dat enkomt met 50 miljoen broden, gens wijst hü erop, dat ook dit nog geen enkel inzicht geeft in ite waarin nog voor consumptie irde idea HAAG (ANP) In antwoord agen van het PvdA-kamerlid heeft minister Boersma ile Zaken) de Tweede Kamer ideeld dat hü de wüze, waarop rectie van uitgeversmaatschap- onaventura een nieuwe hoofd- teur van de „Haagse Post" aan- betreurt. Hü zei o.m.: „Voor opvatting is een weekblad, der- taat 00k de „Haagse Post" niet een economisch goed, maar ei l| ook als een geestelük produkt t merken. Wü zün van mening, ie laatste kwaliteit miskend indien de redaktie in een ik als de benoe- het ontslag) van een hoofd- Ifcur) niet in goed overleg hier- ïeels trokken wordt". WILLEMSTAD Op de Nederlandse Antillen beslissen de kiezers vrijdag 3 augustus over de nieuwe samenstelling van de staten van de Nederlandse Antillen. Deze verkiezingen zijn be langrijk omdat de regeringsploeg, die de komende vier jaar zijn tenten op mag slaan in de rege ringsgebouwen in het fort Amsterdam, zich direct geconfronteerd zal zien met het onafhan- kelijkheidsvraagstuk. Aan de huidige verkiezingscampagne valt echter weinig te merken van de op handen zijnde staatskundige veranderingen. Het is hetzelfde folkloristische spektakel, dat per traditie aan alle Antilliaanse verkiezingen voorafgaat: veel vlaggen, openlucht meetings, eindeloze toespraken en een niet stuiten stroom beloften. Het komt de huidige regeringspar- keer vallen, waarbij ter verduidelij- tijen bijzonder ongelegen, dat Juist king steeds wordt vermeld, dat het in de verkiezingstijd de vakbonden een eds van Nederland is. Een positief zich beginnen te roeren. Mede als ge- onafhankelükheidsgeluid is bü de volg van de devaluatie van de An- grote partüen op de Nederlandse An tilliaanse gulden In het kielzog van tillen niet te horen, de dollar, zün de levensmiddelenprij- De politieke leiders doen geen en- zen in de laatste maanden dermate kele serieuze poging om de bevolking gestegen, dat alle loonsverhogingen enige duidelijkheid te verschaffen van het afgelopen Jaar volledig te- over de inhoud van het woord onaf- niet zijn gedaan. hankehjkheid. Zü wüzen hun me- De gezamenlijke vakbonden op ning al naar de omstandigheden met Curacoa eisen nu van premier Isa als gevolg een enorme verwarring on een prijsstop voor de komende zes der de bevolking. Het enige wat men maanden en de oprichting van een zeker weet is: "Nederland wil dat we onafhankelijk worden, dus het moet Door Gerard Habraken gebeuren". De strijd om de volksgunst wordt hoofdzakelijk gestreden tijdens de openluchtvergaderingen, die de ver schillende partijen elke avond weer in alle uithoeken van het eiland hou den. Het patroon geschikt brood wordt weggegooid. Er wordt (gelukkig) ook veel overge schoten brood voor kleine huisdieren en vee bestemd. In het antwoord zegt de bewinds man graag een lans te willen breken voor het vermüden van elke vorm van voedselverspilling. Minder huizen in aanbouw DEN HAAG (ANP) Het aantal woningen in aanbouw was per eind juni rond 8000 lager dan eind Juni vorig jaar: eind Juni waren bouw vakkers actief bü 153.780 woningen, vorig Jaar was dit aantal 162.031. Dat meldt het CBS in een voorlopig over zicht betreffende de woningbouw in Juni. Het afnemen van de woningbouw tekende zich ook af in de cüfers over Juni. Men begon met de bouw van 10.480 woningen (vorig Jaar 12.831). Er kwamen 14.410 woningen gereed tegen 15.755 in Juni 1972. De bouwtüd van huizen is de laat ste jaren geleidelük teruggelopen. De gemiddelde bouwtüd daalde van 15,3 maanden (eerste helft 1970) tot 12,2 maanden (eerste helft 1973). In de twaalfmaandsperiode Juli 1972Juni 1973 zün 151.940 woningen in aanbouw genomen en 159.380 wo ningen voltooid. Over ruim twee weken beginnen de opnamen voor weer een Nederlandse speelfilm: "Help! De dokter verzuipt Ditmaal zijn de omstreken van Tilburg gekozen om als ach tergrond te dienen als de meest geëigende voor de film transformatie van Ton Kortooms boek van dezelfde titel. Nikolai van der Heyde, die met zijn jongste speelfilm 'Angela' de publiekprijs in Berlijn verwierf, treedt op als regisseur en zal daarmee weer een heel andere kant opgaan dan men van hem gewend is, want in Brabant wordt het een kluchtige komedie, die op een historische figuur is gebaseerd, wonder dokter Hendrik Wiegersma uit Deurne. Hoewel schrijver Kort ooms als jongetje door deze'medicus is gered, heeft hij hem in zijn roman echter niet letterlijk willen gebruiken, maar alleen zijn type als uitgangspunt gekozen. De man was de zoon van de man, die in Anton Coolens "Dorp aam. de rivier" tot hoofdpersoon diende, verfilmd door Fons Rademakers met Max Croiset in de belangrijkste rol. Een coïncidentie is dat nu Jules Croiset deze zoon zal gaan spelen, naast een onderwijzeres op wie hij uitzinnig verliefd is. Dat wordt het filmdebuut van Martine Bijl. In de zeer gevarieerde cast vindt men verder Piet B amber gen, Willeke van Ammelrooy, Onno Molenkamp en de Vlamingen Ward de Ravet, Romaln Dekoninck, voor een deel afkomstig uit "Angela". De bef aam f de Zweedse cameraman (van onder meer Bo Widerberg) Jörgen Persson is opnieuw aangetrokken, Rogier van Otterloo (van "Turks fruit") maakt voor het orkest van Tata Miranda de muziek, teruHjl Jan Dorresteijn en Henk Bos de producenten zijn van de filmdie in februari door Tuschin- ski zal worden uitgebracht. Met de lezers van Kortooms in gedachten wil Van der Heyde er een film van maken voor de hele familie "over erg fijne mensen". Het scenario is geschreven door de ex-film- kritikus en schrijver Felix Thijssen. Op de foto Martine Bijl en Piet Bambergen. alle partijen gelijk: Op podium worstelen de kandidaten beurtelings met een meestal nukkige microfoon om via een overgedosseer- de versterker het publiek tot mülen ver In de omstrek ervan te overtui gen, dat alleen een stem op hun par tij de komende vier Jaar brood op de plank garandeert. centraal inkoopbureau, dat ervoor moet zorgen, dat de primaire levens behoeften tegen een redelijke prijs over de toonbank komen. De Antil liaanse regering kan aan deze eisen moeilijk voorbij gaan. Niet alleen vanwege het risico van een stakings golf maar vooral ook omdat de vak bonden enkele duizenden kiezers ver tegenwoordigen Toegegeven aan de eisen van de vakbonden betekent echter, dat de Pikant regering in conflict komt met 't be drijfsleven. En het zijn de Antilliaan- Omdat partijprogramma's moei- se bedrijven, die de verklezingscam- lijk verteerbaar zijn voor het grote pagnes van de grote politieke partij- publiek blijven de meeste toespra- en financieren. ken in het persoonlijke vlak. Voort- Het politieke front op de Neder- durend beschuldigt men elkaar van landse Antillen is momenteel sterker verraad, corruptie, opportunisme en verdeeld dan ooit tevoren. Ruim 150 vriendjespolitiek. Om de stemming kandidaten verspreid over 12 politie- onder het publiek geanimeerd te ke partijen doen een gooi naar de houden worden toespraken overvloe- 22 beschikbare statenzetels. Met dig gelardeerd met pikante bijzon uitzondering van linkse minder- derheden uit het privéleven van de heidsgroeperingen als Frente Obre- kandidaten van de tegenpartij, ro en de Movimiento pa un Antiyaa De beloften, die tijdens de open- Nobo (MAN) bestaan er "tussen de luchtvergadering worden geprodu- verschillende politieke partijen geen ceerd geven het geheel lets van een ideologische verschillen. De partij- verkoping bij opbod. Belooft de ene programma's zijn min of of meer ge- partü 500 volkswoningen, dan spuit lijkluidend. De verkiezingen zijn in de andere partij de volgende avond feite niet meer dan een race naar de 750 volkswoningen de microfoon in. staatsruif, waarbij de Antilliaanse men. Feitelijk liggen deze cijfers twee maal zo hoog, want de keuze is niet alleen bekend van de volmachtgever, maar ook van degene die namens hem gaat stemmen. Toch staat er ook in de Antilliaanse staatsregels iets over geheime verkiezingen. Dood spoor Belangrijke politieke verschuivin gen zijn er bij de komende verkie zingen niet te verwachten. De tijd, dat een revolutionaire beweging als Frente Obrero, voor enige beroering kon zorgen is voorbij. De partij van Papa Dodet, die na de mei-onlusten van 1969 zo'n enorme vlucht nam, Is volkomen op dood spoor geran geerd. De verkiezingsbuit wordt naar oud gebruik verdeeld onder de grote gevestigde partijen. De eigenlijke politieke schermut selingen beginnen pas na de verkie- o'n meeting zingen als binnen de grote partijen kiezer aan mag geven wie zich hier aan met zijn familie en kennissen in de komende vier Jaar mag voeden. Los van Curacau In bouw minder ziekmeldingen, meer werklozen en WAO-ers Alleen op Aruba is de onafhanke lijkheid een dircete inzet van de ver kiezingsstrijd. Het gaat hierbij ech ter niet om de onafhankelijkheid ten opzichte van Nederland, maar om die ten opzichte van Curacao. Het "status apart" van de Movimiento Een belangrijk onderdeel van de stembusstrijd op de Nederlandse An tillen is de volmachtenoorlog. Gelijk met het Nederlandse kiesstelsel, kre gen de Antillen ook de mogelijkheid om bij volmacht te stemmen. De An tilliaanse interpretatie van deze mo gelijkheid heeft weinig of niets te ma ken met ziekte of afwezigheid van de kiezer. Volmachten worden niet in handen gegeven van familieleden of kennissen, maar worden domweg op gekocht door een partij, die dan een /erkiezingsbuit verdeeld moet worden. De verdeeldheid is groot In de Nationale Volkspartü NVP» is 'n machtstrijd aan de gang tussen par tijleider Juancho Evertz en de twee de man drs. Rufu mc. William De Democratische Partü 'DP> van premier Isa de grootste rege ringspartij is in feite al gesplitst. De groep Jonckheer staat hier lijn recht tegenover premier Isa en zijn aanhang. Het gaat hierbij niet zozeer om politieke tegenstellingen, dan wel om de handelsbelangen van de bei de clans. De strijd barstte in alle hevigheid los toen partijleider Ronchi Isa enige tijd geleden te kennen gaf dat hij zich uit de actieve politiek wilde te rugtrekken. Een schünmanoeuvre die hij in het verleden al meer heeft uitgevoerd, waarbij hij er echter steeds voor zorgde, dat er een be trouwbare stroman in het kabinet achterbleef. Ook deze keer schoof hij onmiddelijk zijn vertrouweling Ri- cardo Elhage momenteel minister van onderwijs als zijn opvolger De groep Jonckheer nam dit ech ter niet en haalde Boy Rozendaal, ge volmachtigd minister van de Neder landse Antillen in Den Haag, naar Curacao om namens de Jonckhee- ren een gooi naar de macht te doen. Vuile was De twee groepen bestrijden elkaar heftiger dan de concurrerende par tijen. Het is een strijd fris van de lever, waarbij van weerszijden steeds weer gedreigd wordt om de vuile was van de opponenenten buiten te han- UTRECHT (ANP) De premie ontvangsten van het Sociaal Fonds Bouwnüverheid zün vorig Jaar met tien procent gestegen tot ruim twee miljard gulden. De uitkeringen gingen met 30 procent omhoog tot ruim 1,8 miljard gulden en de admini stratiekosten bedroegen 82 miljoen gulden. Dat meldt het Jaarverslag van de stichting over 1972. Hoewel het aantal ziekmeldingen daalde van 367.000 tot 362.500, steeg de gemiddelde duur der ziektegeval len en werd er 5,6 procent meer aan ziekengeld uitgekeerd dan in 1971. Tien procent van het ziekteverzuim in de bouwnüverheid werd veroor zaakt door bedrüfsongevallen, die 735.000 verzuimdagen tot gevolg had den. Het aantal uitkeringsgerechtigden ingevolge de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering steeg met 7400 tot 28.500. Electoral di Pueblo (MEP) „Deparacion" van de Arubaanse Volkspartij (AVP) zijn kreten die de wens onderstrepen "Aruba los van Curacao. In de Curacaose verkiezingsstrijd is de onafhankelijkheid mens de volmachtgever stembus te gaan. De regeringspartijen zijn in deze strijd duidehjk in het voordeel. Zü hebben een bijna onuitputtelijke kas sa tot hun beschikking: volkswonin gen, huurschuld, achterstallige water lijn. De Curacaose partijen laten op reken-ngen, een baantje in overheids- hun vergaderingen het woord "onaf- dienst, steun voor werklozen, het zijn hankelijkheid" obligaat een paar allemaal betaalmiddelen voor vol machten. De werkloosheid ging aanzienhjk omhoog. Gemiddeld 18.500 werkne mers ontvingen in 1972 een WW-uit- kering, tegenover 9.500 in 1971. De gemiddelde duur van de werkloos heid gen) Alleen al op het eiland Bonaire heeft 15 procent van kiesgerechtigden een volmacht afgegeven. Op de boven windse eilanden ligt dit percentale geveer gelijk. Aruba ben in totaal 5258 volmachten opge- Het Dagblad Beurs en Nieuwsbe richten, eigendom van Jonckheer NV staat uiteraard achter Rozendaal, zo dat de DP-aanhang in het eigen DP- dagblad kan lezen dat DP-minister Frank Pijpers (uit de groep ISA) eigenlijk maar een grote nul is, die niet in wil zien, dat hij niet gehand haafd kan worden in welke open bare functie dan ook: „Een minister, die herhaaldelijk aanstoot geeft we gens dronkenschap en kwalijke agres siviteit. Een minister die het presteert chan tage uit te oefenen om meer macht te krijgen". iwukmv w Om de verwarring nog iets groter CuracatTheb- maken, heeft premier Isa inmid dels j laten weten dat hij ook na ële en luchtvaartautoriteiten Q#yi zich zorgelijk af of de be jag van Schiphol moet en kan verbeterd. De scherpe kri- er deze week na de "Jongste daad losbarstte, heeft de an- 3ostl commissie, die de regering q. aar geleden formeerde, weer om de tafel gebracht, ijfel over de doeltreffendheid Jt beveiligingssysteem wordt :t door het grootscheepse on- dat de Franse en Neder- recherche instellen om na te hoe wapens en springstof aan van de JAL-Jumbojet zijn ge- an troleren Amerikaans eld. het he poortje. De Beer. Wat men 3 n denkt is nog niet duidelijk. pig werden alle beschuldigin- in lichtvaardig controleren al- g maar afgewimpeld met de verklaring dat verscherping controle op Schiphol zal lei- een grote chaos en lange dsoAjden voor de passagiers. men liet de luchtreizigers wel kennismaken met die chaos: itroleteams, die tot de kaping roefsgewijze opereerden, wer- tgebreid. Alle lange afstands- m worden gecontroleerd. Wat iragingen leidde die in enke- ülen tot twee uur uitgroeiden. werkelijk veilig wilt vliegen, loet Je iedere passagier con- Maar dat geeft zoveel K>ud, dat Je binnen Europa in te val het vliegen wel kimt verklaarde de heer M. L. Stroom, voorzitter van de Hij vindt dat er ten onrechte een smet is geworpen op de naam van de luchthaven: „Schiphol is abso luut niet onveilig." Een uitspraak, die men bü verzekeringsgigant Lloyds in Londen weigert te onder schrijven, nu voor de tweede keer in drie Jaar tüd een Jumbo-vlucht vla de Schiphol de balans voor tachtig miljoen gulden verstoort. Llo.ds hoopt een betere beveiliging af te dwingen door te dreigen Schip hol met een aantal andere luchtha vens „kaapgevaarlijk" te verklaren. Voor vliegtuigen die Schiphol aan doen zal dan meer dan de huidige 0.3 procent verzekeringspremie moe ten worden betaald. Poort De heer Van Bekkum van AES Ne derland, leverancier van beveili gingsapparatuur voor vliegvelden: „Je moet wel iedere passagier gaan controleren, dat is het enige slui tende systeem. En dan is de elec- tro-magnetische poort het meest doelmatig, geeft het minste opont houd". Wat ook blijkt uit de erva ringen in de Verenigde Staten waar het tijdverlies doorgaans hooguit een kwartier bedraagt. Schiphols commissaris van de luchtvaartpolitie H. J. Ramaekers: „Maar als Je met technische hulp middelen de controle wilt verscher pen, dan moet Je miljoenen Investe ren. En is het dat wel waard, als Je weet dat ze toch altijd wel zo ge raffineerd zijn dat een vliegtuigka ping ten alle tijde makkelijk zal blijven?" Zonder andere opdrachten uit Den Haag houdt men het op Schiphol dan ook voorlopig op het handwerk. Voor de lüfsvisitatie heeft de rüks- politie al geruime tijd geleden de assistentie ingeroepen van het par ticuliere bewakingsbedrijf Hoogen- boom uit Amsterdam, dat met acht teams van vijf personen op Schip hol opereert De gaten in het bewakingssysteem zijn tijdelijk gedicht door het in schakelen van politieagenten en marechaussees. Moar Hoogenboom is ijverig bezig personeel aan te trek ken. Een aantal personeelsleden is teruggeroepen van vakantie, om op Schiphol mee te helpen met het fouilleren een afmattende arbeid door de honderden kniebuigingen die men per uur moet maken. Overigens beschikt men op Schiphol wel over een elektronische beveili gingspoort, maar dat is een verou derd type. Het staat in de kelder omdat het de pacemakers van hart patiënten ontregelde. Oud-generaal Cox van de anti- kaap-commissie heeft in het verle den al eens verklaard niet afkerig te zijn van het inschakelen van technische hulpmiddelen: vooral in verband met de preventieve werking die ervan uitgaat. Studiereis De commissie beschikt trouwens sinds, enige tijd al over een geheim rapport over wat voor veranderin gen en uitbreidingen er in de bevei liging mogelük zün. Twee veilig heidsfunctionarissen van Schiphol maakten er een studiereis voor naar het vliegveld Lod, bij Tel Aviv Deze in het verleden zo beproefde luchthaven geldt nu als de best be waakte ter wereld. De heer Ramaekers, die er met een brigadier heenreisde, toonde zich na zün bezoek meer onder de indruk van het Israëlische bewakingssy steem, maar verklaarde dat Schip hol niet te vergelijken is met Lod: Schiphol ontvangt 7 miljoen reizi gers per Jaar en Lod slechts 1,7 miljoen. In Lod werd vooral de elektronische veiligheidsapparatuur bestudeerd. Die studie kan men ook in de Ver enigde Staten maken. Daar heeft de Federale luchtvaart Administratie als eis gesteld dat alle passagiers, die dagelijks van de 504 commercië le luchthavens vertrekken (15.000 vluchten per dag) elektronisch ge controleerd worden. De apparaten, die men gebruikt, kosten gemiddeld 25.000 dollar; de mankracht die er bij nodig is kost de Amerikaanse luchtvaart nog eens 57 miljoen dol lar per Jaar. Een groot deel van die kosten wordt verhaald op de passagier: in de VS betaalt men thans 34 dollar cent „veiligheidstoeslag". 49 dagen lin 1971: 30 da- leverd. Van 5258 kiezers is dus al be- de vra-kiezlrigeii ter beschikking staat kend op welke partij zij zullen stem- ïa?1?e f"0'*1110;. Dit zijn dan de Antilliaanse ver kiezingen aan de vooravond van de onafhankelijkheid. Antilliaanse poli tici worden enorm boos als Je hun ac tiviteiten in de operette sfeer trekt. De manier waarop de meeste van hen thans politiek bedrijven kan echter onmogelijk met een operette verge leken worden. Het zou een belediging zijn voor operetteartiesten. Berusting De intensieve controle in de VS (men begon het veiligheidsprogram ma begin dit Jaar en sindsdien was er nog maar één, mislukte, kaping) heeft slechts weinig vertraging tot gevolg. Men hoort op de luchtha vens nauwelijks meer klachten er is een sfeer van berusting gekomen. Incidenten zijn er natuurlijk wel: een computertechnicus, die van De troit naar Reno vloog, raakte on langs in alle staten toen hü na zün landing merkte dat de elektronische controle een magnetische band had uitgewist, die een compleet compu terprogramma bevatte. In Detroit sloeg de apparatuur ook eens alarm toen een goede zoon zijn beide In valide ouders in rolstoelen de in- stapsluis wilde induwen. In Denver werd een vlucht ver traagd omdat de bewakers eerst een medicus wilden raadplegen alvorens te geloven, dat de signalen in hun controle-apparatuur inderdaad ver oorzaakt werden door de „pace-ma ker" in het lichaam van een passa gier. En het is al enkele keren ge beurd dat de vingers van een con troleur bij het doorzoeken van de handbagage klem kwamen te zitten in een muizenval. Over het „elektronische poortje" dat men op de vliegvelden in de VS ge bruikt, is men voor het overige ech ter zeer tevreden. Vandaar dat John J. O'Donnell, voorzitter van de. Vereniging van Amerikaanse Lijndienstpiloten, er dezer dagen op aangedrongen heeft dat ook de Eu ropese luchthavens op het Ameri kaanse systeem overgaan. „Het ge vaar is weliswaar niet geweken", al dus O'Donnell, maar: „Er zün in de zes maanden van de veiligheidsin spectie 11.000 wapens en andere ge vaarlijke voorwerpen in beslag ge- DankzlJ de „elektronische poortjes". De Europese luchthavens, die na de JAL-kaping nu zoveel kritiek krij gen, zullen ongetwüfeld ook belang stelling hebben voor een Finse vin ding op veiligheidsbeleid. De firma Outokumpu Oy heeft een doorloop cabine van polyester-glasvezel ont wikkeld, waarin leder voorwerp dat maar even verdacht kan zijn, wordt ontdekt. Monitor Het is een driehoekige cabine met één open kant, waarin de detectie apparatuur staat. Alle elektrisch ge leidende materialen, die door de passagiers in hun handbagage wor den langsgevoerd. krijgen contouren op de monitor van de bewaker. De Finse firma brengt de doorloopcabi ne ook in de vorm van een caravan op de markt, zodat men hem naar diverse uitgangen kan verplaatsen. Ook heeft Outokumpu Oy zo'n mo biele detector, die met röntgenstra len werkt en een lopende band heeft. Hierin kan de „grote bagage" In snel tempo worden doorgelicht. „De wereld wordt op het ogenblik overstroomd met röntgenappara tuur", verklaarde Luchtvaartpolitie chef Raemakers op het vliegveld Lod, „de fabrikanten willen natuur lijk graag verkopen. Ze vertellen er dan niet bij dat er risico's zijn bij die bestraling." Maar men kan bel de systemen natuurlijk combineren: röntgenstraling voor de bagage en de veilige elektromagnetische poort voor de passagiers. De heer Ramaekers is er van over tuigd dat de veiligheid op Schiphol niet optimaal is. .Maar de enige garantie voor optimale veiligheid is sluiting van de luchthaven. Je zult altijd zekere rlsioo's moeten nemen. Vandaar ook, dat de Schiedammer Ad de Koning bij zijn volgende reis naar Japan zijn scheerapparaat bij zijn handbagage houdt. Opdat hij niet opnieuw met een baard van vele dagen in de woestijn komt te staan. BERLIJN (AP) De Nederland se Journalist Per van Spall, heeft gis teren gezegd dat hem de toegang tot Oost-Berlijn is geweigerd en dat de grenswachten hem verteld hadden dat hij niet gewenst was. Van Spall, die correspondent is voor linkse bladen in West-Europa zei dat hij van plan was geweest zijn ouders te bezoeken en tevens om als Journalist het Wereld Jeugd Festi val bij te wonen. MEISJE AL MAAND ZOEK VLAARDINGEN De zeven tienjarige Ria Wols uit Vlaar- d in gen wordt sinds 24 Juni ver mist. Het meisje verliet op die dag om zes uur 's avonds haar huis. Daarna is zü nog gezien in bardancing Oud Holland ln Schiedam en de sociëteit De Eland ln Delft. Rla Wols, van beroep boek verkoopster, is 1,67 meter lang. Ze heeft donkerblond haar en groen-grijze ogen. Toen zü het ouderlük huls ver- liegt, droeg ze een blauwe spü- kerbroek, wit truitje, blauw spü- kerjack met bloemmotieven en blauwe klompschoenen. Iedereen die inlichtingen kan geven wordt verzocht de politie te waarschuwen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7