GEZAGSUITOEFENING VAN KERK IS IN HET GEDING UW DAGBLAD CS Yaticaan moet duidelijke taal spreken MEE OP VAKANTIE Kerkdiensten Leiden en omgeving sra with» ZATERDAG 28 JULI 1973 De vorige zondag gonsde het bij de massa-media in de ether van nieuwsberichten uit de R.K. Kerk, waarbij Rome in het middelpunt stond. De paus heeft tijdens een audiën tie afkeurend gesproken over wreedheden die er begaan worden. De naam van Portugal werd door hem niet genoemd, maar iedereen die zijn toespraak hoorde zo ging het bericht waarnaar we luisterden verder dacht aan Mozambique. WOORD VAN BEZINNING En maar weer mopperen Enkele vroegere missionarissen uit Angola, de grootste van de Portu gese koloniën in Afrika, lieten zich horen, die met uiterste nauwkeurig heid en voorzichtigheid vertelden wat zij aan wreedheden hadden mee gemaakt. En dan hoorden we nog een bericht met betrekking tot prof. dr. Hans Küng, de Zwitserse theoloog, tegen wie de Paus zich voor de tweede keer heeft uitgelaten, ook weer zonder zijn naam te noemen. Maar algemeen werd weer aangeno men dat de Paus in zijn korte toe spraak van de vorige week, waar bij hij zich stelde achter de congre gatie voor de geloofsleer, op prof. Küng zinspeelde. Tot zover onze zondagse oogst. Nu ligt het voor de hand te den ken dat de Paus aan Portugal en aan Küng dacht toen hij zijn woor den uitsprak. Van alle kanten wordt er op aangedrongen, dat de Paus zijn stilzwijgen zal verbreken. Ook een aantal vooraanstaande rooms-katho- lieken uit ons land heeft dat gedaan door er bij de pauselijke commissie „Justitia et pax" er op aan te drin gen, dat de Paus nu eindelijk eens een concreet getuigenis zal geven. Zo hebben we het uitvoerig kunnen le zen. In plaats van een concreet ge tuigenis komen er zijdelingse opmer kingen. De zaken worden zó alge meen gehouden, dat men er altijd nog alle kanten mee op kan. Er zul len mensen genoeg zijn, ook wel rooms-katholieken, lijkt mij, die er wat kregel van worden en zich afvra gen: waarom noemt hij nu eindelijk niet eens man en paard? Aan geruch ten uit Rome en aan veronderstel lingen aldaar, hebben we niets. Ruim een maand geleden heeft kardinaal Alfrink een inleiding ge houden op een „symposion" over de toekomst van de kerk. Dat werd ge houden aan een universiteit ergens In Noord-Amerika. Daar heeft hij o. a. gezegd: „Tien Jaar geleden stond de kerk in de wereld hoger aange schreven dan ooit de laatste eeu wen. Nu heerst overal apathie. De voornaamste oorzaak hiervan is de wijze van gezagsuitoefening in de kerk". Tien Jaar geleden was het nog de tijd van het twee Vaticaans con cilie. Welke spanningen daar ook ge weest mogen zijn en hoeveel compro missen men ook begaan heeft, toch maakte het de indruk: dat is groot gedoe. Dat is van belang voor de kerk, voor heel de christenheid en voor heel de wereld. Onbekrompen zag men heen over allerlei grenzen die vroeger nauwkeurig in acht wer den genomen. Zelfs de niet-christe- lijke godsdiensten kwamen in 't zicht. En sindsdien is de belangstel ling afgezakt, omdat het, naar veler gevoelen, allemaal zulk klein gedoe is geworden eindeloze zetten met pionnen op het schaakbord, bis schopsbenoemingen, tal van stukken waarbij men de schouder ophaalt, ook al zijn het encyclieken. Men schijnt alleen maar bezorgd te zijn voor het eigen gezag, de eigen tradi tie en de daarmee samenhangen de theologie, zoals deze wordt toege- splitst op de Paus als opperste top. Wie kan daarvoor in de wereld nog belangstelling hebben? Ook binnen eigen kerk worden de oude hiërar chische posities steeds meer een vraag. Door Küng mag dan het dog ma van de pauselijke onfeilbaarheid van een groot vraagteken zijn voor zien, dit wil nog niet zeggen dat hij het primaatschap van de Paus zou aanvechten en nog minder dat hij reeds bezig zou zijn zich van zijn kerk los te weken. Het tegendeel wordt door hem zelf gesteld. Maar daarom mag hij wel overtuigd zijn, dat er grote vernieuwingen moeten plaatsvinden. Waarom zou hij daar aan geen uiting mogen geven? Een kerk heeft nodig de medever antwoordelijkheid van haar leden. Daarvan is zij afhankelijk. Wanneer deze ontbreekt is de kerk, elke kerk, tot lamheid geslagen. We moeten hier nog verder gaan, zeker als we denken aan een wereldkerk als Rome Is. Zij heeft in de tegenwoordige tijd ook nodig een zekere overeenstem ming met de andere kerken, wil zij een geestelijke kracht van betekenis zijn en blijven in de wereld. Geen enkele kerk is meer los te denken van de andere. We menen dat we nog verder moe ten gaan. Een wereldkerk als die van Rome, heeft ook nodig de steun van de wereldopinie. Anders wordt zij niet meer dan een ln zichzelf ge keerd stelsel waarvan geen zegenvol le stuwing kan uitgaan en deze is het vooral die een kerk nodig heeft om op deze aarde draagster te zijn van een zeker gezag. Door haar missie staat de kerk van Rome ln verbinding met alle delen van de aarde. Mieer en beter dan an deren weten die missionarissen (het zelfde geldt ook voor zendingsarbei ders van andere kerken) wat er om gaat WJ de bevolking van de lan den waar ze werken. Die missionaris sen hebben nu openlijk hun mond open gedaan. Door de Portugese re gering wordt hun relaas in twijfel ge trokken. Ik geloof dat wij die missio narissen onvoorwaardelijk kunnen vertrouwen. Wat voor belang zouden ze er bij kunnen hebben om leugen achtige of ook maar dubieuse verha len te gaan rondstrooien. zy weten dat zy hierdoor zelf in grote moeiiyk- heden terecht komen. Ze menen ech ter niet langer te mogen zwijgen en daarvoor kunnen we alleen maar diep respect hebben. Ze weteai ook hoe zij als blanken gemakkeiyk vereenzel vigd worden met 'n regiem waaronder de inheemse bevolking zucht. „Wan neer een opstand van de zwarte be volking in het zuidelijk deel van Afri ka uitbreekt, dan rekenen de blan ke missionarissen er min of meer op dat zij zullen worden vermoord. En dan niet door de zwarten die hen kennen, maar door andere die hen niet kennen". Dit is een zinnetje uit een rapport dat ons dit Jaar onder ogen kwam. Het tekent de toestand waaronder zij moeten werken. Het tekent ook de geloofsmoed wanneer zij blijven. Tijdens de vergadering van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken die een Jaar geleden te Utrecht is gehouden, zwierf daar ook rond 'n Portugese pater Da Costa. Hy was door zijn mede-missionarissen in Mozambique er op uit gezonden om, overal waar hem dit mogelijk was, bekend te maken wat er in dat land gebeurde aan gruwelijkheden tegen over de inheemse bevolking. Hij deel de o.a. uit een lijst van wandaden door Portugese militairen begaan, met dag en uur er bij. Naar zijn zeggen waren dit alle gecontroleerde feiten. We zijn natuurlijk niet in staat dit nog eens te controleren, maar op ge zag van de missionarissen nemen wij dit aan. Ook in Rome is dit alles na tuur ïyk bekend en wanneer de paus nu zegt, dat hy uit de dagbladen kennis neemt van wat er over wordt gepubliceerd, dan leest hy alleen maar dingen, die hy reeds langs wist of althans had moeten weten. Twee Jaar geleden zijn de Witte Pa que (niet-Portugezen) uit Mozambi que weggetrokken omdat 't hen on- que weggetrokken omdat het hn on mogelijk was neutraal te blijven. In geen geval wilden ze een verleng stuk zijn van de Portugese regering. Nu lezen we deze week dat enkele van hen een dossier hebben voltooid over him werk, moeilijkheden en af tocht. In wat we lazen komt ook een zin voor over „de tweeslachtige hou ding van de Kerk als gevolg van het concordaat tussen Portugal en het Vaticaan'. En later: „Alleen ontbre ken de stukken die betrekking heb ben op contacten met het Vaticaan". Ook dit is een tweeslachtige hou ding, maar nu van de Witte Paters. Die opmerking over het concordaat van 't Vaticaan met Portugal brengt, ons op de kerk als staat en de Paus, die kerkelijk hoofd, maar tegelijk staatshoofd is. Ook dit is een reli kwie uit de Middeleeuwen die tot nu toe met grote zorgvuldigheid wordt bewaard. We vragen ons af of het niet hoog tijd wordt dat aan deze tweeslachtigheid, waaruit andere tweeslachtigheden moeten voortvloei en, een eind komt. Ook met het mooi ste concordaat zullen de verhoudin gen tussen het Vaticaan en de be trokken regeringen lastig blijven en als ze het nog niet zijn, dan zullen ze het te een of andere tijd wel De laatste vier weken heb ik en kele woorden van bezinning ge schreven over het genieten in de na tuur en de vrijheid van de mens, bo venal van de kinderen Gods. Want geen vrijer mensen dan de kinderen Gods. Nu wil ik graag een woord van be zinning schrijven over wat komt na de vakantie. Als opschrift heb ik hier boven gezet: en maar weer moppe- Graag wil ik zeggen hoe ik daar aan kom. Wanneer een mens met vakantie gaat, dan zijn de eerste dagen niet zo erg belangrijk om uit te rusten en tot zichzelf te komen. Die eerste dagen zit de Jacht van het werk nog te veel in je bloed, dan dat je in staat zou zijn om echt te genieten van Je rust. Je voelt Je niet zo erg prettig met dat nietsdoen. De tweede week of het tweede aan tal dagen ben je wel wat erg moe om echt te genieten. De Jaoht is uit Je bloed en je moet nu echt tot rust komen. Dat doe Je ook wel, maar Je voelt nu pas echt hoe moe Je was. Het werk had toch meer van je ge- eist dan Je dacht. De derde periode kom je pas echt tot rust. Dan ga Je positief tegenover Je vrüe tyd staan en weeet Je die ook meestal bet best te besteden. Dan ga Je pas echt genieten. De vierde week of vakantieperiode heb Je zelfs geen zin meer om ooit aan het werk te gaan. Dan ben Je pas goed uitgerust. Wat doe Je nu met het resultaat van dat uitgerust-zijn? Ga Je straks weer aan Je werk met de gedachte: vreselijk wat een nare bezigheid dat werk van my, ik wilde dat ik maar iets anders te doen, had. Of dat ik niet meer aan het werk hoefde, of probeer je er iets po sitiefs van te maken? Ga Je straks weer in de sleur van het werk en het loon verder of heb je- ook eens om je heen gekeken en gezegd: wij hebben het in Holland nog zo slecht niet. Holland is een paradijsje van vrede en welvaart. Dat laatste is beslist het geval, wan neer wy letten op datgene wat met het gemeenschappelijke geld wordt gedaan om te komen tot een zo goed mogelijke zorg voor alle landgenoten. Zelf ken ik geen land, waar de eco nomische welvaart zo goed is verdeeld als in Nederland. Of dit helemaal klopt op de cijfers van de statistici weet ik niet, maar het klopt wel op de beelden die men in verschillende landen ontvangt van het bevolkings welvaartspeil. Daarom wie uitgerust van zijn va kantie terug komt laat die nu ook eens iets laten blijken van de grote vreugde die hij daaraan beleefd heeft, maar ook van de grote dankbaarheid die het zien van andere toestanden hem heeft ingegoten. Natuurlijk zijn er ook in Neder land nog heel wat toestanden die niet tot de volmaaktheid reiken, maar er is veel dat ver boven het mini mum uit is en dat is natuurlijk erg belangrijk. Daarom gaan wij straks weer met vreugde aan het werk en zullen wy iets proberen af té leren van de echte Nederlandse gewoonte om over allerlei dingen te mopperen en te 'kankeren' .Wat is het toch kleinzielige zaak, wanneer wij daar mee ons leven vullen en wan: wij voedsel geven aan hen, die met ons gemopper gouden munt slaan uit het onvolmaakte, tot eigen baat. Veel beter en rijker is het daarom te zeggen: Geprezen zij de Heer; aan dag draagt Hij ons; die God is ons heil. Wie rijk is im God die is in alle din gen rijk. Die waardeert het goede en weet het onvolmaakte ook te dragen al komt hy er wel in strijd tegenop. K. DRONKERT, Borculo. worden. Het huidige Portugal bewijst dat en zijn buurman Spanje geeft het tweede bewijs. Met Hitier heeft het Vaticaan in 1933 ook een concor daat afgesloten, waarvan men in Ro me niet veel vreugde heeft beleefd. „Concordaat is in brede betekenis elk verdrag aangegaan tussen de Staat aan de ene zijde en de H. Stoel, uit caam van de R. K Kerk, aan de andere zijde, waarbij hun wederzijdse verhouding met betrek king tot enkele of alle aangelegenhe den die voor beide van belang zijn, geregeld wordt. In eigenlijke zin is het concordaat de volledige regeling van deze verhouding, met betrekking tot alle voor beidie van gelang zijnde zaken". Zo lees ik in een r.k. en cyclopedie. Daarbij wordt veronder steld „de souvereiniteit en volken rechtelijke rechtspersoonlijkheid van beide partijen, de Staat en de H. Stoel" en dat deze rechtspersoonlijk heid toekomt aan de persoon van de Paus. Zo zijn dan met Portugal con cordaten gesloten, het laatste ln 1950. Daaruit vloeien voor Rome nog al wat voordelen. De stevige positie van de kerk in dit land wordt vastgelegd, ook financieel. Maar de staat daar tegenover krijgt o.a. een beslissend recht bij de benoeming van bisschop pen. Daarmee is in feite de R.K. Kerk in Portugal uitgeleverd aan de Staat. De regering zal er wel voor zórgen dat er alleen zeer gezagsgetrouwe bis schoppen worden benoemd. Wat helpt het missionarissen wanneer zij hun beklag gaan doen bij de bisschop waaronder zij werken? Die houden hun mond wel. Maar ook het Vati caan is te zeer gebonden door het concordaat, zodat 't moeiiyk, zo niet onmogelijk wordt rechtuit te zeggen wat er gezegd moet worden. De Por tugese regering heeft een machtig drukmiddel in de hand tegenover haar concordaatspartner en daarvan zal zy gebruik maken ook. In Spanje is er verzet onder de bisschoppen tegen de huidige betrek kingen tussen kerk en staat, die ge regeld zijn by concordaat, ook al 1950. De Spaanse bisschoppen wor den opgedreven door de lagere gees telijkheid. Van zo iets hebben we in Portugal nog niet gelezen. Maar niet temin zal Rome nu ook staan voor de vraag of hier het huidige concordaat gehandhaafd kan worden omdat dit voordelige verdrag toch kwaiyke kanten blijkt te hebben. De gezags uitoefening van de kerk is in het geding. De wezenlijke gezagsuitoefe ning van de Paus ligt op een ander vlak dan dat waarop concordaten worden gesloten en gehandhaafd. S. J. M. HULSBERGEN Uw dagblad wü gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons ln te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: moetingskerk 10 u. ds. J. d. Vreugd, Nieuwveen Evang. Chr. Gem. (Middelstr.) 10 i 24) 9.30 en 4 u. (dond. 8 u.}. Geref. Gem. In Ned. (Konlngskerk) Maranathakerk^lO u^ds.^J. d. Wit. Hien en f)odewaard. Bethlehemkerk 10 u. Dhr. A. G. Hui gen. Bevrijdingskerk 9 u. ds. H. Post te "fSSfi»'WiWA- Oegema, v.oot pred. Ver. Vrljz. Herv. Pieterskerkstraat 10 10.15 u. Intervrijz. dienst. Egllse Wallone 10.30 u. Pasteur Fr. le Comu. 'Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. P. Jehova getuigen (Hogewoerd 175» L. Weerman te De Krim. Geref. Kerk (vrljgem.) 9.30 i 6.30 u. ds. Feestra. Chr. Geref. K 3rijpensteinstraat Rem. Geref. Gem. Van Mandersloo- straat geen opgaaf ontvangen. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft itraat 240 9.30 en 4 u. leesd. (dins. 7.15 Kerk. Kerkstr. 72 (zat. 7 u) i 11.15 u., Vredeskerk Voorstraat 7 u Katwijk a. Zee Herv. Gem. Kerk 10 u. ds. H. Vis dienst, 10 u. ds. W. Kool, 6 ds. W. M. M. Moonen 1 n. Geref. Kerk 9.30 u. ds. J. Ma kant te Leiden. 7 u. dr. J. Schelhi Amsterdam, RK Kerk (zat. werf straat 10 ds. H. G. Koe- kerk 9.30 u. ds. C. ds. F. Pijlman, Trlumfatorkerk 9 5 u. ds. P. PUI Geref. Kerk 10 u. ds. H. C. v.d. Ent, 5 u. H. C. v.d. Ent, Geref Kerk Vrljgem. 8.30 en 3 u. preeklezen. Geref. Kerk Vrljgem (buiten verb.), kerkgebouw, W. d. Zwijgerlaan. 9 u. ds. G. Rouke- ma, 7 u. ds. G. Roukema, Geref. Gem. leesd.. Oec. Werkplaats (Rapenburg 10) Leonarduskeric (zat. av. 7 u.) 9, 10.45 12 en 6.30 u. St. Jozefkerk (zat. av. 7 u.) 8.30, 9.30, u. (Ned. koorzang) en 11.30 u. Pred. J. Velthuilse. l.) 9, 10.30 L7.30 U. RK H. Geestkerk De Bron Ridder- veld (zat. 18.30 u.) 9, 11 u. Ned. koor zang Pred. J. Seljsener. Volle Evang. Gem. (Kindervreugd) Gemeenschap van Kerken Meren- wijk) 10 u. oec. dienst dhr. Van Noort. Geref. Kerk Zuiderkerk Lammenschansweg 15) 10 u. ds. D. Brederveld, Den Helder. 7 u. ds. Post. Petrakerk (Surlnamestraat) 10 u. ds. Hortensius. geen dienst. Oude Vestkerk (Oude Vest 133) 10 u. ds. L. Bech, Wassenaar-Zuid, 5 u. ds. Hortensius. Beloftekerk (Robijnatraat) 10.30 u. ds. Post, 5 u. ds. D. Brederveld, Den Helder. Bevrijdingskerk (Aerent Bruunstr. Post (Gem. dienst met herv.) J. Brederveld. "Groenhoven" 10 u. ds. J. Bre- Vr(je Kath. Kerk (VreewMkstraat 19) ds. G. v. Hoegee geen av. dienst, Ge ref. Kerk 9 u. ds. J. Vos te Alphen a.d. Rijn, 6.30 u. ds. A. Borman te Alphen a.d. Rijn. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 u. ds. B. de Romph te Naarden, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 u., Ter Aar Dorpshuis Aardam 9 en 12 u. Alphen a.d. Rijn Herv. Gem. Maranathakerk Raadhuisstraat 6.30 P. A. Lefeber. ui» lebei„ Opstandingskerk Pr. Marljkestraat 9.30 u. ds. P. A. Lefeber, 6.30 u. Kand. L. Romeljn te Vlaardlngen voor de G.B Oudshoornseweg 10 u. ds. R. Oort. Kerk (vrljgem.) 10 en 6 u. Chr. Geref. Kerk 10 en 6 u. ds. ear lier. Baptlstengem. (Oude Rijn) 10 u. ochtendd. (woensd. 8 u. bijbelstudie). Evang. Luth. Gem. 10.15 u. pater Vreeburg, im. Doop leesd. i. ds. A. Wisgerhof te Bergschenhoek. n. Geref. Gem. 9.30 en 6 i ds. Harinck te Den Haag. Bodegraven Herv. Gem. dorps kerk 9.30 u. ds. G. F. Voorhoeve, Zut- phen, 6.30 u. ds. G. C. Kunz, v. Pols broek, Salvator kerk 10 u. dr. W. Balke, 6.30 u. dr. G. v. Doorn, v. Nieuwkoop, Bethlehemkerk 9.30 u. ds. J. Enkelaar, Sluipwijk, 6.30 u. dr. W. Balke. Geref. Kerk 10 u. ds. L. Buitenhuis, 6.30 u. ds. J. R. Sybrandi, Epe, Nleuwerbrug 10 u. ds. J. R. Sybrandle, 6.30 u. ds. L. Bul tenhuls, Geref. Kerk vrljgem. 9.30 u. leesd., 4.15 u. ds. H. J. J. Feenstra, Ge ref. Gem. 10 en 6.30 u. leesd.,Evang. Luth. Kerk 9 u. ds. D. Pobuda, Evang. kring 10 u. eredienst. 6.45 u. H. v.d. Berg, Vergadering v. gelovigen, 10 u. eredienst, 6.30 u. Woordverkondiging. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 en 6.30 u. ds. Geertsema, Geref. Kerk 9 en 5 u. ds. A. Brink, rk St. Bernarduskerk (zat. 7 u.) 9.30 en 11 u. rk St. Mlchael- (don. 7.30 Giessendamj, "Volle Evang. gem. Kat wijk" Voorstraat 100, 9.45 u.. Soefi-be- weglng, Universel (kerk voor allen), Sportlaan, Katwijk 3 u. bijeenkomst v. belangstellenden, 4 u. Universele ere dienst. Leiderdorp Herv./Geref. Kerk Dorpskerk 10 u. ds. A. Geense, Hoofd- straatkerk 10 u. mevr. A. Geense-Ra- vestein, 6.30 ds. A. Geense, Schepplngs- kerk 9 en 10.30 u. ds. G. v. Loenen, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 9, 10.30 en 12 u. Lelmulden Herv. Gem. 9.30 ds. J. H. d. Vree H.A., Geref. Kerk 9.30 en 7 ii Kand. J. Blok te Hoofddorp/Kame- t. RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.15 i Lisse Herv. Gem. Grote Kerk 10.30 en 7 u. ds. H. G. Oostinga, Pauluskerk 9 u. ds. H. G. Oostinga, Geref. Kerk 10 en 7 u. ds. H. D. d. Wit Chr. Ger. Kerk 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma. Geref Gem. 10 en 4 u. ds. D. Hakkenberg, Ge ref Kerk (vrljgem.) 10 u. ds. H. J. J. Feenstra v. Alphen -Bodegraven, 4.30 u. eredienst, Geref. Kerk (vrijgemaakt buiten verb.) 9.30 en 5 u. erediensten. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3 u. leesd., Aktie Kruistochten Ned. maand. av. 8 u. ds. Gravendeel in Welkom, RK Kern St. Agatha Parochie (zat. av. 7 u.) 10, HBO en 7 u., Dependance Poelpolder (zat. av. 7 u.) 10 en 11.30 u., Maria Pa rochie (zat. av. 7 u.) 8.30 10.30, 12 en 5.30 u., H.H. Engelbew. Parochie (zat. av. 7 u.) 7.30, 9.30. 11 en 6.46 u. U.) 9, 10.46 Ge«iLKerkk) mBO^.Thn^b??! Jansen, Geref. Kerk 9 u. ds. Elgersma, 5 u .ds. Warner (v.d. Berghstichtlng) 11 u. ds. Elgersma, RK Kerk (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 12.15 u. Noordwijk a. Zee Herv. Gem. 10 u. ds. Lapré (gez. dienst). (Ichtus) 10 u. ds. Rijnsburger te Amersfoort (De Rank) 10 u. Duitse dienst, 3.30 u. ds. Catsburg (Geref. Bond). 7 u. ds. Den Tonkelaar te Warmond (Sole Mio) 9.30 u. mej. De Mev, Geref. Kerk 10 u. ds. Warner, 7 u. ds. Elgersma, RK Kerk (zat. av. 7 u 7B0, 9. 10B0, 12 en 7 u. (Duitse dienst). Xoordwljkerhout Herv. Gem. 9.30 u. ds. J. Streefland, 7.30 u. zondagszo- merav. zangd., RK Kerk St. Jozef (zac. av. 7 u.) 8, 10, 11.30 en 7 u„ St. Viktor (zat. av. 7 u.) 8, 9.30, 11 en 6.30 u„ Ka pel St. Bavo 8.15 en 9.30 u, Kapel Sanc ta Maria (zat. av. 7.15 u.) 8.45 en 10 u., H. Hart in De Zllk (zat. av. 7 u.) 8.30, 10 en 11.30 u. Oegstgeest Herv. Gem. (Groene Kerk) 9 u. ds. P. Talsma (Pauluskerk 10 u. ds. M. J. Wagenvoorde (Gem. een trum) 10.30 u. dr. G. Locher (HA.), Geref. Kerk 10 u. ds. Vegter. 7 u. ds. Bech te Wassenaar, Gerei. Kerk (vrlj gem.) 9B0 en 3 u. dienst, Geref. Kerk vrij gem. buiten verb. (gem. centrum) 8.45 en 3 u. ds. OosterhofL Gem. pronkeli tl). 7.30 ~~ïrk (z: ...t (Bonaventura) (zat. 8, io en 11 u., Has 7 u.) 9.30 en 11.30 10 en 5 Kerk St. Pan 9.30, 11 en 6.30 u, (zat. av. 7 u. 7.30, 9.30, 11 en 5.45 Valkenburg Herv. Gem. 10 i Joh. Stehouwer 6.30 u. ds. D. 9.30 en 5 u. leesd. Voorhout Herv. Gem. 10_U._ds. H. u. "dsTLT Ruitenberg! 7 u. ring (gez met Gerer.) Hulp en Heil u. Kand. v. Dijk, Aula Noord-Hof la 10 u. ds. Reedijk (Geref.) Kapel Rl,_ dijk 10 u. ds. Meljerlng, Geref. Ker Dorp 9 u. ds. Reedijk (10.30 u. gee; dienst en om 7 in Herv. Kerk), Aid Noord-Hofland 10 u. ds. Reedijk, Ge ref. Kerk (vrljgem. RK Kerk H. Laurei 8.30, 10.30 Laurentius (zat. '1 U.. M i HBO Wassenaar Herv. Gem. Dorpskerk inon »/r„l «it. a T H T onh 'e-rin. ds. J. A. G. ds. J. T. Wlersma, Dorpscentrum RK Kerk (zat. 9, 10.30, 1 9.30 u. ds. C. Czlrla, 6.30 u. ds. J. Huizebosch te Woubrugge, Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. C. Kolkman, RK Kerk Meerkreuk (zac. 7 u.) 8.16, 9.46, 11.30 en 7 u. Rijnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. T. H. Oostenbrug, 7 u. ds. P. A. Klusener em. pred. te Zeist, Chr. Geref Kerk 9.30 u. Dienst des Woords, 2.15 u. ds. A. v.d. Weerd te Damwoude, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9.30 en 11.16 u. Rynsburg Herv. Gem. Grote kerk (Zuid), 10 Vegter. Ned. Prot. dam) 10.30 u. di Dulnrel (zat. av. 1 u. Prot. dienst. Warmond Herv. Gem. Tonkelaar, RK Kerk 8.30, 10 Zevenhoven Herv. Gem, Lindenburg te Ter Aar, 7 u. ds. Joh. Stehouwer te Alphen a.d. Rijn, Gez. ln Geref. Kerk, Geref. Kerk ds. A. Schouten te Den Dolder, ,s. J. Stehouwer te Alphen a.d. Rijn Gez. dienst. RK Kerk (zat. 7 u.» 9 en 10.45 u. Zoeterwoude Herv. Gem 10 u. ds. 8. L. Schoch, RK St. Janskerk Zuld- buurtseweg (zat. 7.30 u.) 7.30, 10 en li u. RK Chr. Dlenaarkerk (zat. 7 u.) 8.30, 10, 11.30 en 6 u.. RK Kerk Meerburg Gez. dienst. Geref. Ke hulsstr. 10 u. ds. W. d. Graaf te Zalt- Geref. Kerk Maranathakerk Raad- bommel, 6.30 u.. ds. P. A. Lefeber Gez. dienst. Salvatorlkerk W. d. Zwijgerlai u. ds. L. Weerman te De Krim, 6 ds. W. d. Graaf te Zaltbommel. J. Kattenberg (Voorscho ten), o u. Bouman (Doorn), Cam ping Koningshof 10.30 u. dhr. Raad- cu.hmn»hnnm Err Vort /ornt h Ti i J- ROOy uorarecnv, o.ou u. as. uos- schelders, GerefKerk Petrakerk 9.30 u. en ll u tenbrug te Rijnsaterwoude, Geref. ds. Hulsman. 5 u. ds. v.d. Linde, Imma- J. Lalleman (Ou- Gem. J. Kalpwijk t Kerk 9.30 en 6.30 u. Dienst des Woords, Rem. Geref. m. geen opgaaf ontvangen, rk Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9, 10.45 en 7 u. 11UC1AC1A O.ÜU u. uo. v.u. uuiue, O u. us. D. W. Gesink, Sassenhelm, Maranata- kerk 10.45 u. ds. D. W. Gesink. 5 u. ds. Hulsman, Geref. Kerk (vrljgem) geen opgave ontvangen, Chr. Geref. Kerk C. Stroo te Koudekerk a.d. Rijn gez. dienst, Rem. Geref. Gem. geen dienst, RK Kerk (zat. 7 u.) 8, 10, 11.30 en 5.30 Ned. Hervormde Kerk te Koudekerk aan den Rijn. (Foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4