Alleen onder het gezellig samen in stortbad of de kuip Met n taartje het bad in G-olfbadschommel. Begietingen ZATERDAG 28 JULI 1973 Fig. 62. LEIDEN De twee badhuizen die Leiden op dit moment heeft zijn niet bepaald florissante instel lingen. Het gemeentelijke badhuis aan de Lindestraat krijgt nog maar 500 baders per week, die dan bovendien bijna allemaal op vrijdag en zaterdag komen ook. Dit geringe aantal leverde grote exploitatietekorten op. De gemeen te kan er binnenkort een ton subsidie instoppen. Ook het bad huis aan de Medusastiraat, eigen dom van woningbouwvereniging De Eendracht, is een aflopende zaak. De gemeente legt daar Jaarlijks 40.000 gulden bij. Maar als het badhuis niet kon terugvallen op het woningbezit van de vereniging zou het verder exploiteren een on doenlijke zaak worden. Steeds meer mensen krijgen zelf een douche in huis. steeds minder voelen er voor om de vrije zater dagmiddag voor een groot deel op te maken aan naar en van het badhuis fietsen, wachten tot iemand anders klaar is, half uur tje natworden. In de zomer daalt het aantal bezoekers zelfs zo erg, dat de badhuizen zich om de beurt een vakantiesluiting van drie we ken kunnen veroorloven. Toch is dat vroeger anders ge weest. Kort na 1920 werd in de Van der Werfstraat een badhuis geopend. Een van de keurigste die we in Leiden hebben gekend want er waren drie aparte ingangen. Eén voor de mannen, één voor de vrouwen en één voor de schoolkin deren. Aanvankelijk maakten al leen de openbare scholen gebruik van die mogelijkheid tot het reini gen van leerlingen. De andere scholen hielden zich er echter zo verre van, dat de openbare scho len al snel vreesden dat ze het stigma van „armoeschool" zouden krijgen. Dat wilden ze liever niet en de belangstelling nam ziender ogen af. Woningbouwvereniging De Een dracht opende voor 1930 een bad huis in de Medusastraat. Dat was er al direct een met een gemeng de ingang. Maar gemengd onder het stortbad was er niet bij. Het badhuis aan de Van der Werfstraat werd in de oorlog voor het publiek gesloten en om gebouwd tot ontluizingsinrichting. De twee aparte afdelingen voor mannen en vrouwen kwamen toen goed van pas. De soldaten die van het oostfront kwamen, Duitse mi litairen en mensen van wie men vermoedde dat ze een vlektyfus- besmetting zouden kunnen over brengen, moesten eerst naar de vuile afdeling. Daar werden de kleren uitgetrokken, daar werden soldaten duchtig ontsmet. De kle ren gingen naar een ontsmettings- bad of naar de brandstapel. De schoongeboende mannen mochten vervolgens naar de schone afdeling waar ze schoon goed aankregen. Op deze manier heeft Leiden zich de vlektyfus, een geduchte ziekte in die tijd, van het lijf weten te houden. Er werd na de oorlog weer naar stig gespetterd, gespatterd, ge zeept en geboend in het badhuis. In 1959 kwamen er in het bad huis aan de Van der Werfstraat nog 87.500 baders, in het badhuis van De Eendracht 40.000. Aan tallen die jaarlijks met 10 procent omlaag gingen. Iedere prijsverho ging had nog eens een extra be zoekersverlaging tot gevolg. Toch zal de gemeente er in die tijd wel brood in om nog een nieuw bad huis te openen. Het badhuis aan de Van der Werfstraat was ver ouderd, de behoefte aan open bare badgelegenheid bestond dui delijk. Een onderzoek wees uit dat er nog twee badhuizen bij moesten komen. Er kwam er één die in de Lindestraat. In '67 besloot men het badhuis aan de Van der Werf straat te sluiten. En nu? Er zijn al enkele stem men opgegaan om het gemeente lijke badhuis maar te sluiten, maar de gemeenteraad weigerde daar mee in te stemmen. Over gemengd baden wordt nog niet gepraat in Leiden. De heer van Zwieten, van de GG en GD, die zich speciaal met het badhuiswe zen heeft belast: Er wordt niet naar gevraagd, dus we praten er niet over. Maar ik geloof dat de weg zichzelf wijst. Als er vraag naar komt zullen we het doorspe len aan B. en W. De badhuizen zijn wel gemengd, maar de muur tjes tussen de hokken zijn opge hoogd en bovendien lekker glad Grappenmakers zullen er niet overheen kunnen klimmen. Samen onder de douche, daar is gewoon nog geen vraag naar, we hoe ven ons er niet druk over te ma ken". Over vaders met kinderen onder de douche: ..Ach. de prak tijk wijst de weg. Thuis helpt de vader de kinderen toch ook". len zomers bericht: B. en W. van Amsterdam overwegen het gemengd baden in de openbare lad'huizen toe te staan. 'amen onder de douche, geizellig. Wet z'n tweeën in de kuip. Knus hoor. laar geen geintjes: men zal wel getrouwd moeten zijn. 'rouwboekjes meenemen en bij eventuele controle terstond tonen. "taai ielfs in Swinging Amsterdam sneuvelen taboes etappegewijze. am" tan de andere kant: waarom zouden autoritei ten harder hollen dan de Nederlandse badmoraal huis doet? zal ze de kost moeten geven: de echtelieden die met of zonder schoenlepel nog nimmer amen de badkuip ingleden. )oor lees Haak txx Gemeentelijke badhuizen. Zijn die dan nog? We hebben toch allemaal d z'n minst een douche thuis? Haha: geen sprake van. Duizenden er nog eens duizenden jn nog steeds aangewezen op de ,ge- leenitelijke inrichtingen tot het ne- len van een stortbad of een kuip- ad". Zij hebben thuis geen behoor - ]ke badgelegenheid vaak zelfs niet ;ns de mogelijkheid om „in de teil" gaan. het allereerste uur. Ze verrichtte haar propagandistische arbeid onbe zoldigd. Haar dank bestond niet zel den uit deuren die vlak voor haar neus in het slot werden gegooid. Haar opvolgster, mej. A. M. Dou- wes Dekker, zette het werk voort en deed een vlugschrift van haar hand verschijnen: „De roeping van de vrou-w als propagandiste voor Volks- en Schoolbaden". Het was een krachtige opwekking aan de vrouw om zich in groten getale te scharen in de gelederen van de strijders voor reinheid als basis der volksgezond heid. Schrijfster vroeg de Hollandse vrouw, wier zindelijkheid ook toen al spreekwoordelijk was ,welk aan deel zij nam in de bevordering der lichaamsreiniging. klein bleek alvorens erj werd door beien een vereniging opgericht die kun« van dat mooie doel voorlopig in de naam kreeg „Vereeniging Volks- de w«g" Tot ineens 30 000 «ulden l het nog jaren duren lichaamsreiniging, eer kwamen. In 1889 aantal Haagse nota- Verplaatsbaar Gebrek aan, geld 6tond verwezenlij- bad". De bedoeling de arbeiders zoals dat heette uit de lucht kwam vallen, in het de vereniging voorjaar van 1918, toen de secretares- de vereniging bericht kreeg mogelijkheid te geven tot be- dat "'-l1®11 de heer Pteter Langertiuy- zen, oud-burgemeester van Huizen, aan de vereniging een legaat tot dat bedrag had vermaakt. Propaganda Hierdoor was de vereniging in staat w^eHS het ProP^andawerk krachtig ter toe naZSr-" hMUi nanaQ' V°" Dr' W P hoorlijke lichaamsreiniging". De mitaire voorzieningen juist voor deze groep waren toen uitgesproken slecht. De achterstand is ook in '73 nog lang niet overal weggewerkt In tal van oude stadswijken in Ne derland is men op het ogenblik met het die naar i tot lopen overal terug, dienden. Ze krijgen eindelijk be' deüjke keuken, wat grotere Jkzi aamsrecht hebben ze nog wel dege- douche jk. In de grote steden worden jaar- ruimte voor jks nog honderdduizenden baden Ter gelegenheid verstrekt". Aan gezinnen, kinderen bestaan schoolverband, kamerbewoners, lleenstaande bejaarden. In sommige wijken van grote ste- bestaat meer dan de helft van aI lie badhuisklanten uit gastarbeiders. Jotabelen als daar tetimisnte Ruysch en eerste propagandiste He lena Moll maakten „pelgrimstochten der reinheid". de Haagse vereniging Amersfoort, Amsterdam, Breda. Bus- Gouda, Groningen, Haarlem, Kampen, Leiden, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Vlaardingen, Zutfen en werd in 1902 een conferentie georgani seerd waarvoor iedereen werd uitge^ nodigd die in de oprichting van bad' gadertag, gehouden op woensdag 3 zwolle afdelingen opgeiioht september in Scheveningen, werd een groot sucoes en leidde tot de op richting in datzelfde Jaar Nederlandsche Vereeniging Het ene badhuis na het andere de ging open. Heel Nederland moest in bad, minisbens een keer in de week. Volks- en Schoolbaden. Doel: dat Vond Helena, een Dolle Mina van Een nieuwe vorm van- propagan da bereikte Nederland van overzee. Tij dens de eerste internationale confe rentie maakte ene Thos. Beadenkoff met behulp van een miniatuurbad- cel aanschouwelijk hoe groot het nut wel was van een verplaatsbaar bad huisje zoals dat te Baltimore in ge bruik was genomen. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Volks- en Schoolba den zag het wel zitten en liet prompt zon reizend badhuisje bouwen. Het was voorzien van wachtkamer, ketel- ruimte, 4 badcellen en w.c. Zijn eers te standplaats was Tilburg, waar het ongeveer een half jaar dienst deed. 1914 werd het in Den Haag opgesteld, op de Laan van Meerdervoort. Dat in dit eenjarig Haags verblijf de propaganda doel trof bleek duide lijk uit het bezoekcijfer dat eind 1914 2500 aanwees. Talrijk waren in tussen de aanvragen van steden die het huisje ook wel eens wilden „uit proberen": onder meer Maastricht, Alkmaar en Leeuwarden. Hieraan kon niet worden voldaan want Den Haag was er zelf veel te blij mee. Geld om er nog een te laten bou wen ontbrak. Gesol Niettemin is er ook na 1914 nog enorm gesold met het reizend bad huis. In 1195 verhuisde het op ver zoek van de regeringscommissaris voor Belgisch geïnterneerden naar Har derwijk, bij wie het in permanente huur bleef totdat de burgemeester van Harderwijk het in 1917 voor zijn eigen gemeente inpikte. Weer een Jaar later stond het plot seling in Amsterdam. Ook daar be wees het huisje onschatbare diensten, maar toen zijn bestaan de noodza kelijkheid en het genot van een bad goed in zijn omgeving had doen door dringen, zodat de bouw van een per manente inrichting eigenlijk niet meer kon uitblijven, zette het zijn reis voort naar Breda. Daar heeft het tot op zeer hoge leef tijd voorzien in een grote behoefte. Want ondanks talrijke pogingen om tót de oprichting van een permanent badhuis in Breda te komen, het ge meentebestuur van die stad had voor de lichaamsreiniging van zijn in woners geen cent over. Tarieven In veel andere steden raakte het badhuis in die Jaren al aardig in geburgerd. Een stortbad in die Jaren kostte zes zes, een kuipbad een dub beltje. De huidige tarieven in de mees te plaatsen vijftig cent voor een stort bad. een gulden voor een kuipbad, zeep f 0,10 zijn bij lange na niet toereikend om de kosten te dekken. Er moet overal geld bij. Ook al om dat de bezoekersaantallen doordat toch steeds meer mensen de beschik king over tenminste een doilche krij gen elk Jaar afnemen. Met name in oudere stadswijken, waar vaak het sanitair nog onvol doende is, blijven de vaak gemoder niseerde, badhuizen hun belangrijke taak vervullen. Aan het begin van deze eeuw werd de schooljeugd van Amsterdam. Rotterdam en Den Haag tijdens het zangonderricht de reinheidsidee en het genot van het bad ingeprent. Het door de Amsterdamse wethou der van onderwijs gedichte en op muziek gezette „Lied van het Schoolbad" ging het zo: Wethouder van Hall was hoofdbe stuurslid van de Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en School baden. Zijn propagandistische liedje zou in Mao's rode boekje niet heb ben misstaan. De scholieren die het uit hun hoofd moesten leren, had den er dan nog mee kunnen zwaaien ook. vóór het bad: Komt Jongens (meisjes) nu op 1 pad Naar 't heerlijk frissche bad! Wie vuilpoets willen heeten Die moeten 't zelf maar weten. Als wij ons wasschen van hoofd tot Hoezee voor 't bad! Hoezee voor 't bad! Na het bad: Nu komen w'er weer uit Met söboongewasschen huid, En bennen, Nooit bang ir Maar gaan voort En zingen zc 't hoort: later eer voor wat water, niet baden vroolijk Fig. 2S, Een badjuffrouw vertelt: „Tegenwoordig moeten de zelf een handdoek meebrengen. Hu ren is er niet meer bij. Jammer, want nu is spontaan een bad of een douche nemen niet meer moge lijk". „Tussen de middag heb Je er die hun boterham onder de douche opeten". „Ja, moeders met dochtertjes mogen wèl samen onder de douche of in bad. Vaders en zoontjes niet, dat ligt nu eenmaal anders. U weet wel wat ik bedoel. Kijk, iedereen kan wel zeggen dat het jongetje wat ie bij zich heeft z'n zoontje is". „Het komt nog wel eens voor Ja: dat ze zich gelijk helemaal in het nieuw steken en hun ouwe vieze ondergoed en bovenkleren achterla ten. Dat mogen wij dan opruimen". „Soms komen ze hier met een ge bakje binnen. Dat smikkelen ze dan lekker op terwijl ze in bad zitten". „Laatst kwam hier een echtpaar, ik denk dat ze samen 120 Jaar waren. Ze kochten een kaartje en gingen hetzelfde douchehokje binnen. Ik zeg: héhé, dat mag niet. Zegt die vrouw: Ja maar, we gaan altijd sa men in bad. Ik zeg: Ja. dat wil ik best geloven en Ik zoek er ook niets achter, maar het is nu eenmaal re gel: gemengd mag niet. of ze nou Jong of stokoud zijn. Zonder een woord zijn ze vertrokken, ze hebben niet eens hun geld teruggevraagd". Drie Jaar geleden hebben ze hier 19 kuipbaden gesloten. Nu hebben we er nog vier. Het werd te duur. Ga maar onder de douche zeiden ze. Maar een heleboel mensen die thuis wel een douche hebben kwamen hier om eens lekker in bad te kun nen. Die moet ik nu nee verkopen. U mag gerust weten: ik kan er wel om huilen als ik zie hoe die mooie kuipbaden ongebruikt blijven. Ze rotten weg zo. Waarom maken ze eigenlijk geen sauna in die ruimte? Dat is helemaal „in" tegenwoordig". „Ik ga hier zelf ook elke dag onder de douche. Dan kunt u toch wel nagaan dat het schoon is hier hè. Er komt hier elke dag een man he lemaal uit Gouda, op de fiets. Om dat ie het hier schoner vindt, én gezelliger I". Rotterdams Jongenskoor LEIDEN Het bekende Rotterdams Jongenskoor zal zondag 5 augustus tijdens de eucharistievering van 10.45 uur in de Hartebrugkerk zijn mede werking verlenen. Het is een koor met een perma nente bezetting van 40 Jongens in de leeftijd van 10 tot 19 Jaar. Dirigent is de heer Preek Velders, die in 1957 het koor gesticht heeft. Het Jongens koor zingt klassieke muziek, zowel polyfonische als harmonische. Wer ken van alle grote componisten staan op zijn repertoire. Ook aan mo derne werken wordt aandacht be steed. Per jaar geeft het koor zo'n veertig uitvoeringen in kerkdiensten of op concerten, in ziekenhuizen of bejaardentehuizen. Ook worden zij elk jaar gevraagd om aan diverse uit voeringen van Bach's Matthaus Pas sion hun medewerking te verlenen. Jaarlijks maken zU tournees in bin nen- en buitenland. In 1972 met groot sucoes in Denemarken. Organist van het koor is Theo Kloeg. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Katwijk aan den Rijn, E. K. Teygeler te Marken. Bedankt voor Benschop, Streefkerk en Werkendam H. A. van Slooten te Nijkerk. CHR. OEREF. KERK GEREP. GEM. IN NEDERLAND. Bedankt voor Terneuzen M. va Beek te Opheusden. KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtolse klokken, enz. Uw specialist met vak-service V. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3