Paul Verhoeven „SUCCES MAAKT JE PROFESSIONELER...' ZATERDAG 28 JULI 1973 iden/Oegstgeest Paul Verhoe- n, die twee jaar geleden met 'Wat lien ik' zijn debuut als speelfilmre- [isseur maakte, heeft zich met de ,erfilming van Jan Wolkers .Turks i'ruit' een internationale reputatie n-eten op te bouwen. Hoewel 'Turks i'ruit' niet in Cannes is doorgedron- heeft Verhoevens film in een stad als Parijs waanzinnig veel suc ces. )ud-Leidenaar Paul Verhoeven (34) ïoont sinds vorig jaar in een fraai mis in Oegstgeest met vrouw Marti- ïn hun enig kind. Onze medewer- Bert Koekebakker heeft de re- isseur in Oegstgeest opgezocht en liens succes als filmmaker tot onder- rerp van gesprek gemaakt, •aul Verhoeven bleek daarbij niet ver het paard getilde filmregis- te zijn, die een interview als noodzakelijk kwaad beschouwt, tegendeel, strak formulerend en int wapenend eerlijk geeft hij zijn ntwoorden. eerste vraag die Paul Verhoeven Fordt gesteld betreft een artikel in yrij Nederland van de hand van Umregisseur Wim Verstappen, die Yearfoor 'Turks Fruit' geen goed woord 5, ver heeft. Wat vindt Verhoeven van iet niveau van die kritiek en bestaat m°ëelijk een persoonlijke vete "ien de twee filmregisseurs? We kennen elkaar eigenlijk al ■^Jnds 1960. Er was altijd een vrij Yeaj Olijke verstandhouding tot aan it artikel. We hebben dat uitge praat, maar nu blijkt, dat hij steeds ren over „Turks Fruit". Het net, of hij niet meer zonder die kan leven. Ik wil hem eigenlijk niet meer zien: ik vind hem -enlijk een lui geworden. Het lijkt 5l, alsof hij ten koste van alles een wil drijven tussen mij en Jan de it of tussen mij en Rob Hauer. Hij zegt ook, dat Rutger niet acteren. Was Je ten aanzien van iger gepreoccupeerd, omdat je al Voor ert Koekebakker hem had samengewerkt in „Flo- of had je hem toch uitgekozen? 'aUeeIV: vinc* Ruk§>er Hauer een pri- acteur. Ik ken hem miet van de :der Campagnie. Alleen als film- Maar er zijn gewoon voor T.F. -eentests gemaakt met o.a. Hidde is, Hugo Metsers en andere mooi© Hij sprong er toen gewoon v. II K a pro"; Is de mening van Jan Wolkers r de hoofdfiguur nog van invloed veest op jullie keuze? efdesscène We hebben wel de screentests aan Wolkers laten zien, maar Jan 3 in eerste instantie ook niet .zo rtuigd van de kwaliteiten van tger. We hebben toen een uitdruk- ijke liefdesscène van Monique en tger gemaakt om ons eigen gelijk bewijzen. Toen we tegen Jan ver den, dat het Rutger zou worden geerde hij zoiets als: Ohhm, zal wel. Hij was er toen zelf ook ■t zo zeker van, dat het Rutger est worden. Toen ie het mate- al had gezien van Rutger was hij [1 erg enthousiast. I Hoe vind je het, dat T.F. het in (ankrijk niet heeft gered? kin Frankrijk wordt de erotiek, lengd met een vrij duidelijke, e fixatie, niet getolereerd. Daar nt bij, dat ook de agressie in de bij de Fransen Waarschijnlijk t goed is overgekomen. Alles moet erg steriel gebracht worden. Het slachtsdeel mag niet in 't beeld als twee mensen copuleren mag alleen gesuggereerd worden. Neem „Last Tango", dat vihden ze wel oi. De borsten zijn mooi in het i en er is niet teveel schaam- De manier, waarop in T.F. alle geslachtsdelen wordt omge- ongen, wordt daar niet geaccep- rd. Ze willen de realiteit niet zien. Ik geloof, dat de Fransen per initie romantici zijn en dit soort ïale uitwassen van de seksualiteit vermijden. t is maar wat je banaal noemt, bestaat natuurlijk duidelijk iets discrepantie tussen Holland Frankrijk. Kijk maar naar de Ne- landse schilderkunst in de Gouden Er is een voortdurende inte- oor het normale. Het huiselijk tereel. Jan Steen deed niet anders, geloof, dat de Nederlander veel liter bij de realiteit staat dan de iman. Ik zelf voel mezelf zeer geen romanticus. Ik wilde Je nu iets vragen over reclame in de film. Sommige men- hebben het vermoeden geuit, dat ie van Durex, Philips en Bata- geld hebben gekregen. Is dat zo als dat zo is, verliest de film dan groot deel van haar bete- tiskracht? Dat is weer van Verstappen hè. weet dat precies, omdat hij het steeds gedaan heeft. Hij zou vo- jaar 'n film maken met de KLM de KLM een ton in zou ste- daar praat hij niet over. Hij 23 ligenlijk een beetje een louche fi- ir aan het worden Maar is het waar Paul, van die ,v.chnl ame b00001 Krijgen jullie daar antOT 1 voor? 'k zet Natuurlijk wordt voor die recla- sausk tetaald. Maar het zit in „De In- ter" en in „Geen Paniek" zit het Daar hebben ze zelfs een scène ciaal voor de reclame geschreven, zelf heb nog nooit een scène ge- elpC ld om de reclame. Ik weet echter gro er- dat Durex 611 Batavus niét be- was 'd hebben. Om hét echter con- tot te beantwoorden: er is duide- StorJ rec^ame en wordt voor be s-ma 'd' Maar schat het ongeveer ag r-fifty. De helft wordt betaald en 1 nierest V0rschijnt gratis in het beeld. maa weet ik bijvoorbeeld, dat er wel Prekmgen tussen Durex en Rob js j iwer zijn geweest. Maar daar is p ts uitgekomen. Heeft Veronica betaald? H5kt w# Paul Verhoeven: ..Je verandert meer door een kind dan door een suc cesvolle film. (Foto Jan Holvast) Topfiguren uit Turks Fruit". In het midden Jan Wolkers en Monique van der Ven, rechts Rutger Hauer en verloofde, links mevrouw Wolkers. V.: Nee, Veronica heeft ook niet be taald. Is ook nooit de bedoeling ge weest. Maar Veronica heeft wel de banden beschikbaar gesteld. B.: En „Meisjes met rode haren"? V.: Dat zit er alleen in omdat het zo leuk past in de situatie. Oorspronke lijk schrijft Jan, dat Cliff Richards zingt. Maar wij verder het leuker om dit liedje mee te nemen, omdat dat beter paste. B.: De film is ook een aantal ja ren later gesitueerd? Meer geld V.: Ja, dat klopt. We hebben overi gens niet consequent van iedereen geld gevraagd, wiens merk we in de film haalden. Het is voor ons alleen maar belangrijk, dat wij door het geld van die reclamejongens meer kunnen doen. We hebben meer geld om te filmen en dat is erg belangrijk. B.: De consequentie van die reclame is natuurlijk wel, dat men vindt, dat niet ieder shot meer functioneel is. V.: Dat zie ik niet zo. B.: Er zijn een heleboel mensen, die b.v. „Feest" beter vinden, dan Turks Fruit. V.: Ja, Verstappen zeker. B.: Onder aadere. V.: Feest was een vrije film, geen opdracht. Dat vergeten veel mensen. Maar ik geloof, dat Verstappen zich bedreigd voelt door T.F. Bij „Wat zien ik" had hij er „Blue Movie" te genover staan. Maar nu met T.F. heeft hij niets. Hij wordt dus duide lijk in zijn eigen ego bedreigd. Van .Feest" gaat geen grote kracht uit. Dan kan je makkelijk zeggen, dat Je dat een goede film vindt, omdat Je daar niet door bedreigd wordt. B.: Er is wel eens gesuggereerd, dat Je „Haar van Boven" zal maken. Gebeurt dat ooit nog eens? V.: Nee. dat was een idee van Rob Houer. Ik pieker er eenvoudig niet over. „Haar van Boven" zat eigenlijk al helemaal in „Wat zien ik". Nee, die sfeer van de Amsterdamse wal letje is volstrekt oninteressant ge worden. Vooral na „Wat zien ik" hoeft het voor mij niet meer. B.: In een nummer van Skoop staat een interview met Soeteman. Hij maakt op mij een integere indruk. Zou Je ook met een ander willen sa menwerken? V.: Nou ja, ik heb met anderen sa mengewerkt, ik heb ook een filmpje gemaakt n.a.v. het scenario van Kees Holierhoek. Maar Kees ziet ge loof ik meer in televisie. Hij vindt film ook minder interessant dan to neel. Hij werkt voor zes verschillen de opdrachtgevers, zodat hij zijn aandacht teveel moet versnipperen. Ik werk overigens graag met Ge rard samen. We voelen elkaar erg goed aan. B.: Heb je een verklaring voor het succes van W.ZX en T.F. Ik bedoel eigenlijk het volgende: In de Journa listiek spreken we wel van de man chet. Kennen Jullie ook zoiets? V.: Dat is een vrij gecompliceerd onderwerp. Kijk. niemand kent na tuurlijk de formule van een succes film. Er zijn echter een aantal facto ren, die Je naar Je hand kimt zetten Als je. zoals wij. uitgaat van twee boeken, die door ongeveer een mil joen mensen zijn gelezen, heb Je een redelijke basis. Hoewel Je natuurlijk nooit weet, in hoeverre iets, wat let terkundig de moeite waard is. ook visueel aanslaat. „Slaughter house", is bijvoorbeeld enorm geflopt. Je weet het maar hooit. Onbekend B.: Ik heb ergens gelezen, dat jullie Willeke Ammelrooy wel benaderd hebben voor de film. maar dat haar manager teveel vroeg. V.: Ja, dat is ook zo. Men wilde ge woon niet naar elkaar toe komen. Toen hebben we het gezocht in een onbekend gezicht. Monique zou na melijk eerst alleen figureren. B.: Welke meisjes zijn er nog meer op de screentest geweest? V.: Marijke Boonstra.... eh... Olga Zuidehoek. Ja, we hadden nè. Wille ke Monique eigenlijk meteen te pak ken. We hoefden eigenlijk niet ver te zoeken. B.: Had je geen moeite met het ver schil tussen Monique en de Olga van Jan Wolkers. Tenslotte kende het publiek Olga van een A.V-R.O.-tele- visieuitzending. V.: Ja. nou, dat motief heb ik losge laten. Erik is tenslotte in de film oc\- veel gemener dan in het boek. Toen ik voor Erik eenmaal Rutger had genomen, vond ik, dat Olga ook wel af mocht wijken. Nee, dat heb ik niet als een bezwaar gezien. B.: Oudere mensen vinden Jullie naakt niet functioneel. Bovendien zou het de Jeugd negatief beïnvloe den. Zij onderscheiden de seksuali teit en de sex. Onder het laatste ve'- staat deze groep de harde sex zoals dat in het begin van de film naar vo ren komt. Eigenlijk een te onper soonlijke benadering van de seksua liteit. V.: Beslist niet waar. Die "brute" sex ziet men alleen maar in de eer ste acht minuten van de füm. Maar zo is het leven toch! De seksualiteit wordt op een banale manier ge bruikt. Net zoals dat in de werkelijk heid gebeurt. B.: Jullie hebben Je bij de voorbe reiding van de film erg langdurig ge documenteerd. Jij bent zelf naar de Floriade geweest om de reacties op het bezoek van de koningin te pei len. In WZ.I. heb Je lange gesprek ken gevoerd met hoertjes om de sfeer goed over te kunnen brengen. Ont breekt het bij andere films daar nog wel eens aan? V.: In Amerika zeer zeker niet. Daar dcoumenteren ze zich langdurig en verantwoord. In Nederland ontbreekt het daaraan nog weieens. Bij de voorbereiding van onze nieuwe film lrDe Lansknechten" lezen we veel boeken en bekijken schilderijen om de sfeer Juist aan te voelen. Elk de tail is belangrijk. B.: Wolkers had ook kunnen bedin gen, dat Jullie Je nauwkeurig aan het boek moesten houden. Dan had Je moeten gaan werken met flash backs etc. Zou Je dat gekund heb ben? V.: Dat was niet nodig, want Wolkers had zijn boek met huid en haar ver kocht. Hij had dus geen enkel recht meer op inspraak in de füm. Dat lag anders met Albert Mol. Die trapte een enorme rel om bepaalde passa ges in de film, die voor Mol niet ac ceptabel waren. We moesten toen toe geven, omdat hij ook nog een rol in die film zou spelen. Hij wüde het in de publiciteit gooien als een ver krachting van zijn boek. Met die eerste film konden we weinig kanten uit. Bij Turks Fruit hadden we veel meer armslag. Invloed B.: Als de hersentumor zijn invloed doet gelden, gaat Olga tegenoverge steld reageren. Weet het publiek dat? V.: Nee, dat weet het publiek niet. Ze denken alleen: „Wat is er met dat meisje". Bijvoorbeeld in die fa briek met die flessen. Het publiek moet denken: „Hé, wat doet dat meisje raar". B.: Wat vind Je van het standpunt, dat Je een Nederlandse füm niet mag afkraken, omdat het tegen het be lang van de „Nationale Filmindus trie", die nu net zo lekker van de grond komt, indruist? V.: Je moet niet teveel bescher ming vragen. Wat iets anders Is, is bijvoorbeeld de waardeloze kritiek van een man als Bertina, die vanuit Cannes een film als .Rolanda met de bles", een puur slechte film, in Ne derland hoog wil prijzen. Ik vind het een ramp, als men er weer op gaat aandringen in Nederland om zuiver artistieke films te vragen. B.: Is Paul Verhoeven veranderd door het sucoes van zijn films? V.: Ik zou beslist zulke gemene din gen. als over Bertina niet hebben ge zegd. maar het succes maakt Je wel zekerder van Jezelf. Je wordt profes sioneler. Je verandert meer door een kind dat komt, dan door een film, die succesvol is. B.: Zijn er nog plannen voor de toe komst? .V.: We zijn bezig met een füm, die in een klein stadje in Nederland speelt. Daarover wü ik eigenlijk niet zoveel zeggen. Daarnaast zijn we be zig met de Lansknechten, waarbij Rob Houer probeert de financiering rond te krijgen. De film speelt in de Middeleeuwen, omstreeks 1500. Het verhaal is klaar, er ls nog geen oast, maar we wachten op het geld. AP het geld er is, gaan we ermee begin nen. Ik zelf vind. dat Rutger Hau er in deze film weer mee moet spe len. De füm gaat over een aantal le ger mensen. die rood een leger hangen De oorlog is afgelopen en zij trekken door het land. Het is eigenlijk een beetje apocalyptisch. Het wordt een spannende film met goede karak terontwikkeling. Een erg harde film overigens, met authentieke middel eeuwse gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15