koningin een Uitgevers zien in de zilveren goeie boterham De tandem opvallend maar ook intiem... ZATERDAG 28 JULI It het blad „Ons Vorstenhuis", dat een oplage van 50.000 zegt te hebben. In het boek van Kaan worden fo to's en bijschriften gelardeerd met „kreten des volks". En de liefde voor de Vorstin weet daarbij van geen ophouden. Neem G. J. M. Meijer uit Breda: „De Koningin is een bijzondere vrouw en er is maar één ding, dat me verontrust en dat is: of we wel voldoende beseffen welk een kostbaar juweel we bezitten, dat we het onze mogen noemen. Ook van haar zou de engel kunnen zeggen: Gij zijt de Gezegende on der de Vrouwen. Mag ik haar mis schien een Engel noemen En J. Ravensloot uit Putten (Gld.) „Als ik haar stem door de radio hoor, zoals met Kerstmis bij voor beeld, dan heeft haar stem zo'n in vloed op mij en hetgeen zij dan zegt, Ja, ik kan er niks aan doen. maar dan komen de tranen te voorschijn Niet genoeg Voor de Vierens, Meijers en Ra- vensioten kunnen er geen boeken genoeg over Hare Majesteit ver schijnen. Want je leert er in zoals in dra. M. G. Schenk haar boek dat de Vorstin in haar re geringsperiode 2500 maal in het openbaar is opgetreden; 500 werk bezoeken aan gemeenten bracht; 7500 bezoekers op Soestdijk ontving: 800 ambassadeurs hun geloofsbrie ven afnam, 48 staatsbezoeken bracht; geduld moest betrachten bij 13 kabinetsformaties. Ze plaatste honderdduizenden hand tekeningen. „Aleen al dit onderdeel van haar werk" weet dra. Schenk, „kost haar per dag gemiddeld an derhalf tot twee uur". Juliana als Prinses, als konin gin, staatshoofd, huisvrouw, wereld burger, maatschappelijk werkster, moeder, grootmoeder in alle hoe danigheden kunnen we haar volgen Tenslotte komen we het toch allemaal te weten: Koningin Juliana zal nooit onder enig stuk, hoe gering van belang ook, een stempeltje laten zetten. Ze plaatst altijd zelf haar handtekening. Koningin Juliana vergeet iedere waardigheid en holt naar buiten om persoonlijk de eer ste hulp te verlenen, als er voor paleis Soestdijk een verkeersongeluk gebeurt Koningin Juliana schrijft haar beroemde Kerstredes zélf daar komt geen kabinets lid aan te pas; Per slot van rekening is Koningin Juliana een normale vrouw, die best wel eens spontaan iets zegt en dan kan een bewindsman dat toch moeilijk gaan contro leren?" Koningin Juliana is niet, zoals haar moeder Wilhelmina, opgevoed in een „gouden" kooitje". Een werelds vriendinnetje presteerde het zelfs eens om tijdens een vakantie van de jonge prinses te roepen; ,,Jula, wat heb jij een dikke benen Koningin Juliana is, anders dan haar gemaal een principiëel tegen stander van de Jacht: „Die is in strijd met haar opvattingen over de bescherming van al wat leeft Koningin Juliana heeft wel degelijk ooit gezegd: „Kom maar even ach terom, we zijn met de vaat be zigDat was toen ze in de Ja- Door Aad Wagenaar ren van de Tweede Wereldoorlog in Ottawa woonde en klein behuisd Andere taal dan zij op 6 september 1948 sprak, bij haar troonbestijging. Toen zei zij in Amsterdam, gekleed in een blauwe Japon en daarover een purperen mantel met wit her melijnen voering: „Wie ben ik dat ik dit doen mag We komen het allemaal toch te we ten: de „ins en outs" van de ko ninklijkheid. Want in september gaat koningin Juliana haar zilveren feest vieren vijfentwintig Jaar vorstin. „Hoera, de vredelievende veldslag op het Juliana Jubileumfront is in volle gang!" Die kreet is voor reke ning van één van de uitgevers (Ad. M. C. Stok, Den Haag) die in de zilveren koningin een goeie boterham zien. Met het uitzicht op de feest dag in september wordt de markt nu volgestampt met boeken, die met oranje inkt geschreven en gedrukt zijn. Vol met hermelijnen foto's. Allemaal vakwerk eigenlijk. Wie van het koninklijk huis niets wil weten, koopt die plaatwerken niet. Hij en zij van „Oranje Boven" ech ter krijgen alles wat ze willen: één koningin, één prins-gemaal, vierkin- deren en negen kleuters; in woord en beeld. Goede beelden, daar gaat het in die boeken eigenlijk om. De woorden zijn veelal uitgebreide bij schriften; de trendgevoelige uitge vers hebben het wel door: de Hol lander wil kijken naar zijn ko ningshuis, er over lezen is minder belangwekkend. De titels lijken op elkaar: „Juliana Fotoalbum", „Juliana, 25 Jaar moe der van een volk". „Oranje overal", „25 Jaar koningin, het verhaal van een bewogen leven". Dat laatste boek is van dra. M. G. Schenk en haar uitgever (De Boe kerij, Baarn) liet er maar gelijk nog twee krakers achteraan komen: „De Prins der Nederlanden" en „Drie maal drie is negen", dat over de kleinkinderen van Juliana ver haalt. Voorts is er een boek van NCRV- man Jan van Hillo: „Juliana, Konin gin der Nederlanden". Van Han Heymans: „Vijfentwintig jaar Juliana". Er is ook nog een boek, dat heet .Juliana Regina". En natuurlijk het boek, onverbidde lijke bestseller, van uitgeverij La Rivière Voorhoeve te Zwolle „Zilver op Oranje". Kortom, de uitgevers liggen met el kaar in de slag. „Er zijn collega's, die nog nooit wat gedaan hebben op het gebied van oranje-boeken en die nu opeens met iets komen", zegtdirecteur Voorhoeve van de Zwolse uitgeverij wat klagelijk, „Wij hebben een tra ditie met boeken over het konings huis we zijn er altijd bij geweest. Maar nu, met het Jubileum, gaan alle uitgevers er tegenaan. Geen zorg overigens, want de Nederlander is koningsgezind genoeg om al die boeken aan te kunnen. Ons boek „Zilver op Oranje" gaat erg goed. Ik zie een nieuwe druk zeker wel zit ten". Stammoeder' „Zilver op Oranje" is het enige Jubi leumboek, dat meer tekst dan foto's geeft. Informatie: hoe koningin Ju liana aan haar naam gekomen is. Een toeval. Koningin Wilhelmina op bezoek bij een pas verhuisde vriendin. Een bordje met een straatnaam: Juliana van Stolberg laan. Natuurlijk wist zij wie dat was. maar verder lééfde die figuur niet. Dat kwam pas later toen zij zich in de stammoeder van het Oranjehuis verdiepte. Zij noemde haar dochter Juliana en kijk: dat heeft me nu zo getoffen. Dat profe tische element in die naam én de vervulling ervan. Want net als haar naamgenoot is koningin Juliana een stammoeder geworden. Het Oranje huis is opnieuw gaan bloeien en staat sterker dan ooit". Het zijn woorden van mr. J. A. Jonkman, oud-voorzitter van de Eerste Kamer. Met twaalf andere vooraanstaande Nederlanders praat hij in „Zilver op Oranje" over zijn vorstin. Het merendeel van de hoofdstukken van dit boek is in in terview vorm geschreven, weliswaar in een nederige schoolkrantstijl, maar voor een oranjeklant toch berstensvol wetenswaardigheden. „Zilver op Oranje" wil een genuan ceerd boek zijn. Daarom mag een man als dominee J. J. Buskes zeg gen: „God, Nederland en Oranje zijn niet één, maar drie. In de kerk is een lid van het Huis van Oranje gemeentelid. Niets meer". Niet dat ds. Buskes Juliana niet be mint, maar: „Er is maar één Ko ning in de absolute zin van het woord: Jezus Christus". Alleen een Hollander kan zo'ti zin schrijven in het ereboek van zijn vorst. Zoals het trouwens in zo'n puur- Hollands boek ook mogelijk is om het koloniale sentiment te voeden door, bij voorbeeld de gevolmach tigde minister van Suriname, dr. J. V. D. Polanen te laten vertellen. Over een bezoek van bosnegeropper hoofden aan koningin Juliana: „Na ,Jij-en-ik" Koningin Juliana kan aan dergelijk misbaar geen pret beleven, zo blijkt uit de zilveren boeken ter hare ere. Want er wordt steeds benadrukt: ze is zo eenvoudig, zo'n echte moeder, zo Hollands; zo wars van tierelan tijnen, zo Jij-en-ik. Jhr. De Ranitz, ex-burgemester van Utrecht, heeft het daarover in „Zil ver op Oranje". De koningin zou haar 50ste verjaardag gaan vieren. Er was een inzameling voor een na tionaal geschenk. Veel geld, maar zo bepaalde de koningin het moest allemaal naar „goede doelen toe". Maar wil Hare Majesteit dan niéts persoonlijks ontvangen van het Ne derlandse volk, vroeg het verjaars- comité van 56 leden? Nou vooruit dan, zei de koningin, als er iets overblijft Ja. Wat dan? Nieuw behang in de koninklijke werkkamer, alsmede een „kwastje verf en een nieuw vloerkleed 'n Hollandse Koningin. En we houden veel van haar: „Een prachtmens, een echte vrouw en moeder. God geve dat ze nog lang over ons regeren zal. Dat is de in nigste wens van mij. Ik hoop alleen dat ik voor mijn dood haar nog eens de hand kan drukken". Die woorden van een mevrouw A. H. Viersen te Den Haag. plukken we uit „Juliana, 25 jaar moeder van een volk". De au teur van dat boek is Richard F. Kaan, een man die aan Oranje dagwerk heeft hij redigeert ook in de jubileumboeken. „Oma" Ji na is natuurlijk helemaal van hoge kijkdichtheid met al van pagina naar pagina voortdi lende blonde ambassadeurtjö Willem-Alexander en zijn broei neven en nicht. Naarmate september nadert z w de oranje boeken zeker de wil uitvliegen. Uitgeverij La Rivièr Voorhoeve geeft in een folder „Zilver op Oranje" aan de liers nog een aardige reclam .Wanneer uw zaak in eer volgende plaatsen staat, kunt u tra reclame maken, omdat de ningin een hertogin markiezin, vin, erf- en vrij vrouwe of 1 Want, let wel, de koningin Is wat: prinses van Oranje-Na hertogin van Mecklenburg, pr van Lippe-Biesterfeld, hertogin Limburg, markiezin van Veeri Vlissingen, gravin van Katzenel gen, Vianden, Diez Spiegelberg, ren, Leerdam en Culemborg, 1 gravin van Antwerpen, barones Breda, Diest, Beilstein, de Grave, het land van Cuyk, IJ stein, Cranendonk, Eindhoven, veld Herstel, Warneton, Arla^ Nozeroy, erf- en vrij vrouwe Ameland, vrouwe van Bo Breedevoort. Lichtenvoorde, Geertruidenberg, Clundert, Z bergen, Hooge en Lage Zwa Naaldwijk, Polanen, St. Maar dijk. Soest Baarn, Ter Eem, lemstad, Steenbergen, Montc St. Vith, Burgenbach, Daas Nierwaart, Turnhout en Besanc Leerzame boeken, die het zo maal op een rijtje zetten. En, al gezegd, we komen het ten: toch allemaal te weten: tien na haar troonsbestijging deed ningin Juliana een vermager kuur, die haar vijftien kilo dee< vallen. De uitgévers hebben het wel dit soort onthullingen is ,JiJ-e in optima forma. het bezoek zei een van de Grootop perhoofden mij: „Nu heb ik na dit bezoek het gevoel een Mama in dit land te hebben, die zich echt zor gen maakt of haar kinderen het wel goed hebben". Dit werd met veel handgeklap door de drie ande ren ten teken van volledige instem ming beaamd". Zeist In de nog niet afladende hang naar het verleden zijn naast vetkuiven, de Platters en oma's stamppot nu ook de tandems weer uit vervlogen tijden opgediept. Niet dat in de Jaren dertig nu zo ver schrikkelijk veel mensen de twee- zitsfiets bereden, maar het dubbel- rijwiel doet zo sterk aan vroeger denken dat men op de paden van gezondheid en mEieubewustheid maar al te graag weer in het zadel wipt. De tandem lijkt populair te worden. „Meneer", verzekert een verhuurder op Terschelling, „ze rammelen ach ter elkaar de deur uit". Een ander uit Nijverdal roept opgetogen: „Al Door Daan Overhoff Tot groot plezier van de firma Gé- bré in Zeist, Neerlands enige tan demfabrikant, die er aardig in slaagt Franse en Italiaanse merken uit de markt te drukken. .Dopeloos, zoveel aanvragen", treurt men daar blij, „we hebben nu al een levertijd van vier, vijf weken. We verkopen er enkele honderden per Jaar en er zit een sterk stijgende lijn in". Ruw geschat worden er op dit mo ment al zo'n drieduizend dubbel- trappers door Nederland gestuurd. Veel daarvan zijn verhuurd, maar het aantall eigenaars van de duo- fiets stijgt gestadig. „Verhuurbedrij ven blijven onze grootste afnemers", weet men bij Gébré, „maar hande laren en particulieren staan steeds meer voor onze deur. De mensen zijn er gek van. Ouderen hebben vaak al op een tandem gereden en halen hun hart weer eens op. Jon geren vinden het leuk, iets aparts". De gestuurde twee heeft zijn aan trekkingskracht voor beide genera ties. Ouderen bekoort vooral de vei ligheid van de tandem. „Niet alleen dat de bestuurbaarheid veel beter is dan vroeger door een modernere fa- brikage", vindt een verhuurder uit het Gelderse Putten, „maar oudere mensen rijden op smalle fietspaden niet graag naast elkaar. Op een tandem kunnen sturen niet in el kaar raken. Bovendien hoeft er maar één op te letten, de ander kan aan alle kanten van de natuur genieten. Een tandem is gewoon veiliger". Knusser ook en dat spreekt vooral de Jongeren aan. „Die rijden gerust naast elkaar", ervaart een verhuur der uit Katwijk aan Zee, „maar dan gaat de een weer harder en dan de ander. Op een tandem is het veel gemakkelijker keuvelen. Een tandem heeft iets intiems". Waarborgt de combinefiets voor zijn berijders een zekere beslotenheid, de buitenwereld staart het eendrachtig trap werk met grote ogen na. Waar schijnlijk de grootste attractie voor de tweelingen. „Zeker in de vakan tie", roepen de Texelse rijwielhan delaren om het hardst, „dan de mensen wat anders. Ze opvallen en dat doen ze tandem. Iedereen kijkt na: Jonge meisjes zijn dan ook niet van dat ding af te krijgen Met zoveel geneugten aan mese flets mag het bevreen i wekken, dat meer één Nederl I leverancier zich op deze rijke heeft geworpen nadat Gazell enkele jaren terug de brui „Fabrieken als Gazelle, Batavi Union zouden toch tandems gaan maken", opperen de ders, „met al dat trimmen aan die handel toch rijk worden". Bij Gebré weten ze wel waar< een monopoliepositie inn< „Voor grote fabrieken word tandem pas interessant bij eec

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12