Uleen positief nieuws bij Zweedse omroep IIS JE IN KAST STOPT DOOR DOFOVERVALLERS vandaag ...e/7 gisteren 1 Veronicapersoneel wil niet naar Hilversum fciaal-Democraten willen verkiezingen winnen Francoise Sagan ver huist naar Ierland [[^\pmgramma i TV morgen] Amerikaans onderzoek dat aantoonde dat Zweden het grootste nationaal produkt oofd van de bevolking ter wereld heeft, werd onlangs in een programma van de ;dse radio breed uitgemeten. was een goed voorbeeld van de duidelij ke trend bij de staats-radio en -televisie naar i'tieve" berichtgeving, die de laatste tijd merkbaar is. opmerkelijk korte tijd is het in Zweden zoals dat weerge- wordt op radio en televisie lerd van een aards tranendal van tevredenheid. ramdering is echter in de stu- duidelijker dan in de werke- d. Startten de nieuwsuitzen- vroeger meestal met de alarmerende berichten: te- Drdig wordt slecht nieuws 1 tot het laatst bewaard of helemaal vergeten. Er moet ipaalde politiek achter zitten lomatieke waarnemers sclirij- verandering toe aan de al- verkiezingen van september ciaal-Demooraten. 41 jaar al macht, maar tot op heden verkiezingscampagne aan de :nde hand, willen een sfeer mblieke tevredenheid in de ging dat een tevreden kiezer- de zittende regering zal steu- zich mogelijk de ining van de Britse conser- 1959 toen premier llan zijn campagne voerde het motto: „U had het nog eedse omroep is in naam on- elijk. Maar door de samen- de top is er een stevige tgsinvloed. Het is een plbliek ECHT Twee overvallers dreigd. Omdat gisteravond een meisje var zendbureau in Utrecht in eer stopt en met een pistool be- ek chap- pro- le be- geheim dat de mesete producenten van de nieuwsprogramma's banden hebben met de Sociaal Democrati sche Partij. En het is ook bekend dat die zijn greep op de omroeppo litiek in de laatste maanden verste vigd heeft. In grote lijn benadrukt het nieuws tegenwoordig de goede zaken in het eigen land en stelt die tegenover alle narigheid daarbuiten. Zo wordt Zweden voorgesteld als een eiland van stabiliteit en succes in een zee van gevaar en verwar ring. Zo wordt ook een hang naar het bekende, het bestaande aange moedigd en dat bekende zou ook de huidige regering wel eens kunnen zijn. Een voorbeeld: toen de Zweedse tennnisser Björn Borg het goed leek te gaan doen op Wimbledon schit terde zijn naam in elke nieuwsuit zending. De dag dat hij uit de kwart-finale viel verdween zijn Nek-aan-nek naam onmiddellijk. Het feit dat hij verslagen werd is zelfs nooit ge noemd. ders. Of de aankondiging dat de minister heeft gezegd dat de econo mie zich nu weer aan het herstellen is na enkele jaren van stagnatie. Wat Watergate betreft: president Nixon wordt als de grote schurk af geschilderd en Zweden als het land van de waarheid. Bij wijze van experiment heb ik twee weken lang alleen Zweedse kranten en Zweedse radio- en tv- uitzendingen gevolgd. Mijn wereld beeld veranderde: Zweden werd steeds belangrijker en kreeg het beeld van een benijdenswaardig deel van de aarde. Als dit zich bij de gemiddelde Zweed ook voordoet ziet het er goed uit voor de Sociaal-Democraten. Verder hebben ze weinig azen in handen. Premier Olaf Palme is geen verkiezings-paradepaard en wordt op de achtergrond gehouden. Watergate De Watergate-affaire lijkt een ge schenk Gods: de nieuwsberichten beginnen er vaak mee om aan te tonen dat Zweden toch maar een fijn land is waar zo iets niet ge beurt. En dan zijn er de berichten over fabriekjes in provinciestadjes die uitbreiden en toch maar weer werk verschaffen aan wat nieuwe arbei- 0_.omstreeks half gestommel hoorde, liep het meisje landse betrekkingen de gang op. Daar werd ze door een terie van Voorlichting man met een stiletto in een kast ge duwd. De laatste opiniepeilingen doen ge loven dat het recept werkt. De laatste maanden stegen de S ociaal- Democraten met ee procent tot, sa men met de sympatiserende com munisten, tot 41 procent. Het kon wel eens een nek-aan-nek race worden en dan zou het psychologi sche klimaat wel eens van vitaal belang kunnen zijn. Opyright LD/AD/Observer HOFFMEISTER OVERLEDEN PRAAG De Tsjechoslowaakse schilder en schrijver Adolf Hoffmeis ter, een bekende figuur in de Tsjecho slowaakse kunstwereld, is dinsdag in zijn landhuis te Ricky op 71-Jarige leeftijd overleden. Hofmeister is voor ztfn land am bassadeur in Frankrijk geweest. Hij was na zijn promotie tot meester in de rechten in 1939 naar de V.S. ge- emigreerd, waar hij tot het eind van de Tweede Wereldoorlog bleef. In 1945 keerde hij naar zijn land terug, waar hij tot 1948 hoofd van de buiten- het minis- en daarna ambassadeur in Frankrijk werd tot 1951. Olaf Palme is geen verkiezings-paradepaard achtergrond gehouden. ie vrouwen dronken in i lesauto KUM Drie vrouwen zijn iddag verdronken toen de les- aarin zij zaten vanaf een ka- forkum het water inreed. Met dat de auto omstreeks half het water was geraakt, doken gangers en later ook politie- i de auto achterna. Zij kre- ler water de deuren niet open, e auto door een kraanwagen iven was gehaald, hielp mond- id beademing niet meer. jositie werk ti Hulsbergen De andere overvaller, die net als Achttien jaar lang was hij ver zijn maat een nylonkous over zijn bonden aan de school voor toegepas- hoofd had getrokken, sneed in het te kunsten. Hij werd tevens voorzit- kantoor het snoer van de telefoon ter van de unie voor schone kuns- door en haalde het geld uit de kas. ten- voorzitter van de Tsjechoslo- Hij vond de buit zo'n drieduizend waakse afdeling van de „Pen Club" en gulden veel te klein en eiste van permanent afgevaardigde voor zijn een collega van het meisje meer geld. land bij de Unesco. Toen zij vertelde dat ze nog maar Adolf Hof f meister was tevens een drie dagen bij het uitzendbureau opmerkelijk illustrator Hij illustreer- werkte en niet wist of er meer geld de werken van talrijke schrijvers, was, duwde hij haar ook onder be- onder wie Jules Verne, Maiakovski, dreiging met U pistool in de kast. De Blaise Cendrars en Elsa Triolet, overvallers namen de benen toen het Hoffmeister was bevriend met veel andere meisje hen ervan had over- schrijvers en schilders, onder wie Pa- tuigd dat er beslist niet meer geld blo Picasso. Hij was officier in het wa& Legioen van Eer. ADVERTENTIE f, zui- Eu- (NH) Met 'n gefilmd por- ztfn vader en diens oeuvre soon Roy donderdagavond in dnieuwe singergallerie in La een ongebruikelijke opening van de tentoonstelling icumse kunstenaar Han Huls- De overzichttentoonstelling tl volledig beeld van wat de kunstenaar sedert de Tweede wordt {oorlog heeft vervaardigd lan ook kunstwerken van de ïiteenlopende aard. De expo- ijft tot en met 15 augustus te Morgen weer met minister praten HILVERSUM (ANP) In het pro gramma "praten met de minister", dat de NOS-radio morgen van 14.45 tot 15.20 uur uitzendt via Hilversum 1, zal de minister van Binnenlandse Zeken en de West, prof. mr, W. F. de Gaay Fortman met een aantal Ne derlanders discussiëren. In deze discussie komen onder meer aan de orde het optreden van de gemeente politie, de West, de filmkeuring, een nieuw politieapparaat, de gewestvor ming, de grondwetsherziening en de BB. DEGSTGEEST: Fa. G. W. Roest De Kempenaerstraat 19, tel. 50901- Lange Voort 11, tel. 52174 PARIJS De schrijfster Fran coise Sagan heeft gisteren bekendge maakt dat zij naar Ierland gaat ver huizen. Zij gaat dit doen „om haar zoon te beschermen" die in Frank rijk woont. Eerder had er in een Frans week blad min of meer bedekt gestaan dat Sagan op het ogenblik aan de drank is. Zij zou dat blad gaan aanklagen. „Ierland", zei zij in een radio-uit zending, „is een land waar de vrijheid van anderen wordt ontzien. Ik zal daar tijd genoeg hebben om een pracht van een boek te schrijven. Tot nu toe heb ik alleen maar „aar dige" boeken geschreven. Dit bete- "De zwarte zonstart maandag BRUSSEL (ANP) Maandag be gint in Brussel, op de grote jaarlijk se Brusselse kermis, de verfilming van de 35-mm lange speelfilm "De zwarte zon", een Belgisch-Neder landse co-produktie van de Ant werpse cineast Patrick le Bon. De film zal het verhaal gaan vertellen van een sociaal onaangepaste Jonge man, die afzwaait uit het leger. Het scenario is van de cineast zelf en de Journalist Piet Teigler. De hoofdrol wordt gespeeld door de Jonge Antwerpenaar Hans Ro- yaards. Een Nederlandse hoofdrol speelster moet nog worden gecon tracteerd. De film wordt opgenomen door de Nederlandse cameraman Al- bert van der Wildt. Gedurende de gehele maand augustus zullen in Antwerpen opnamen worden ge maakt. De kleurenfilm moet in sep tember voltooid zijn. NOS naar Japan HILVERSUM (ANP) De NOS zal twee programma's inzenden naar het concours voor educatieve program ma's om de „Japan Prize", dat van 5 tot 19 oktober voor de negende maal in Tokio wordt gehouden. De inzending bestaat uit een aflevering uit de schooltelevisieserie "De Heem kijker", getiteld Water als hindernis'. Daarnaast zal ook een les uit de teleac-cursus "Beton" worden inge- kent niet het eind, maar het begin van een nieuwe schrijfster". Zij legde er de nadruk op dat haar 'besluit om heen te gaan defini tief was. Onderscheiding voor Sandberg KEULEN De voormalige direc teur van het Stedelijk museum in Amsterdam, jhr. W. Sandberg, zal worden onderscheiden met de prijs van de onlangs gestichte vereniging van progressieve Duitse kunsthan delaars. De prijs bedraagt 10.000 mark. De vereniging deelde gisteren in Keulen mee, dat de 76-jarige Sand berg, die tegenwoordig president van de raad voor het Israël-museum in Jeruzalem is, de Europese kunst wereld wezenlijk heeft beïnvloed. Als typograaf heeft Sandberg grote invloed uitgeoefend op de grafiek. Sandberg is van 1945 tot 1963 hoofd van het Stedelijk Museum geweest. DUITSE TV VRIJDAG 27 JULI Duitsland I 17.55-18.00 (K) Journ. (Regionaal pro gramma: NDR: 18.00 (K) Sport. 18.30 (K) Act. 19.45 (K) Zandn (K) Regionaal mag. 19.1 (K) Voor de kinderen. 19.25 (K) Interview. 20.00 (K) Journ., weerber., en weerber. voor vakantiegangers. 20.15 (K) Cult, magazine. 21.00 (K) Report. NEDERLAND 1 18.45 Kiri de Clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 18.05 Zorro, tv-serie (TROS) 19.25 Op safari in Argentinië, tv-serie (TROS) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 James Stewart cyclus 5: The Flight of the Phoenix (TROS) 22.45 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Kiri de Clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De nieuwe opium-route, documentaire (AVRO) De economie van een volkje op de grens van Pakistan er: Afghanistan drijft op de produktie, het transport en de uitvoer van verdovende middelen als opium en hasj les Vertelt wordt, op welke wijze deze drugs de gebruikers bereiken. 20.00 Journaal (NOS) 20.21 De Spoorzoekers (The Trackers), speelfilm van Ear) Bellamy (AVRO) 21.30 Beelden en dankbeelden uit het land van Mao, lezing (AVRO) Mr. G. B. J. Hiltermam vertelt over zijn reis door het communistische China. 31.55 AVRO's Jazz-O-Rama 22.45 Journaal Het Vara-programma over Wielingen begon met Jan Wol kers, als vertegenwoordiger van de romantische school, die met een garnalenvisser meevoer, een pendelaar naar de Hoog ovens ontmoette („na de nachtdienst is het in de bus net een tulpenveld: allemaal knikkende koppen"), een een denkool bezocht en de enige „pierenmachine" ter wereld be trad, om te eindigen bij de koster en doodgraver van Oos- terland, met wie hij volgens zijn zeggen een indrukwekkend gesprek over de dood had ge had, dat wij helaas niet te ho ren kregen of misschien niet konden verstaan, want veel van het gesprokene ging om uiteenlopende redenen verloren. Op zijn vraag bijvoorbeeld of garnalen inderdaad piepen als zij levend in kokend water worden gegooid, antwoordde schipper Bakker iets geestigs met mayonaise, maar ik kon het niet verstaan en ook met de beste wil van de wereld niet meer reconstrueren. Het aardigste gedeelte was dit keer het middenluik, waarin Wieringers vertelden over vroe ger. Marie Bakker over de kroonprins, Trijn Bruul die een Afsluitdijklied zong, Cor en Dirk Bakker die het nu op Wieringen gezelliger en stuk ken beter vonden dan vroeger: alles is gemakkelijker gewor den. Daan Nieuwbuurt, de postbode, die het ook wel ge zelliger, maar minder intiem vond dan vroeger en cantor Kees, Klein, die de Wieringers bijzonder muzikaal noemde, ge makkelijk van karakter, zonder pretenties en heel ruimden kend, ook dank zij hun na tuurlijke gemakzucht: „ik leek ermee niet toe kommen te kennen" was volgens hem een typisch Wieringse uitspraak. In al deze Wieringers herkende ik Wieringen (waar ik als kind al mijn schoolvakanties bij mijn grootouders doorbracht, inclusief het laatste oorlogs jaar) beter dan in Jan Wolkers visie, die het landschap in drukwekkend noemde (maar dat is het juist niet, het is een intiem, gezellig soort landschap met al zijn walletjes), en zelfs de boerderijen als indrukwek kend betitelde, hoewel het voor Wieringen Juist zo typerend is dat de meeste boerderijen klein zijn en ook dikwijls aan de straat liggen. Overigens miste ik het meest typerende verhaal over de Duitse kroonprins, die een keer toen acht kinderen op straat speelden, in de winkel waar ik altijd zwart op wit haalde ze ven ballen kocht en die voor deze kinderen op straat wierp. De kinderen zorgden ervoor dat zij al vechtend een bal bemachtigden, alleen de acht ste bleef beteuterd achter zon der bal. Wat een verdriet. Op dat moment liet de kroonprins aijn adel gelden en kocht voor hem of haar de grootste bal van allemaalverdeel en heers. In het laatste deel werd Inge gaan op wat er in de film van Jan Wolkers te berde was ge bracht. Daar kwam helaas niet veel van terecht omdat Joop van Tijn in grote tijdnood raakte het programma eindig de om kwart voor elf, een kwartier over tijd). Was dat te voorkomen geweest? Natuurlijk namelijk door de overbodige muzikale nummers weg te la ten, zoals lk vorige keer al schreef, toen die muzikale in lassen ook al veel afbreuk de den aan de discussies. Er zou zeker een kwartier tijd gewon nen zijn als Frans Halsema. The Blue Diamonds en d( Poppys niiet allemaal hun twee liedjes hadden moeten zingen Bovendien: wat moeten we nu eigenlijk met The Blue Dia monds op Wieringen als ze daar zelf popgroepen hebben, en wat met de Poppys als de jongeren daar zelf hun koren hebben? Kan Frans Halsema ook maar tippen aan Trijn Bruul? Ja, op het podium in Hilversum, maar niet in de kerk in Oosterland, als alles Wierings is en alles over Wie ringen praat. We hoorden het van de cantor van de hoofdon derwijzer: de Wieringers zijn bijzonder muzikaal, maar wat doet de Vara? die importeert muziek „van de overkant". Het kan er bij mij niet in dat zo'n programma, ondanks alle medewerkers, goed doordacht ls als het zulke voor de hand lig gende feilen vertoont. Ik miste bijvoorbeeld ook His Wilms. De laatste keer dat ik in Hippoly tushoef was vertelde men mij dat His Wilms, voormalig siga ren en sigarettenfabrikant (een schone industrie), maar tevens bevoorrader op allerlei gebied van grote supermarkten, een omzet van een of meer miljoen per Jaar heeft. Een economisch fenomeen dus dat voor een bevolking van 7000 zielen van groter belang is dan de pierenvisser. ook al ls die nog zo uniek. NICO SCHEEPMAKER Zweites Deutsohes Fernsehen 16.30 Kommlssar Brahm, tv- film. 1 Freiheit, serie uit- berlcht. 17.30 (K) Journ. 17.35 (K) Sport. 18.00 (K) Act. en mu ziek. 18.35 Spass mlt Charlie, film serie met Charlie Chaplin. 19.10 (K; Buitenlandse rep. 19.45 (K) Journ., act. en weerber. 20.15 (K) Elsa Brandström Stationen elne6 ungewöhnllchen Le- bens. doe. tv-spel Aansluitend: (K) Journ. 22.00 (K) Fllmrep. 22.30 (K) R. K. uitzending. 22.45 (K) Journ., com mentaar en weerber.; en weerbericht v. vakantiegangers. 23.05 (K) Brlefwechsel kort tv-spe. 00.05 (K) Kort Journ. J.00 VARA. 14.45 7.20 (S) Gevarieerd programma, 18.45 Terug I 19.00 (S) Klassiek verzoekplaienpro- gramma. 20.00 Nieuws 20.05 Planls- toen. 20.30 8) >.55 (S) Klassieke dag; 9.35 Waterstanden. 10.30 (S) dl tatie^ 22.60 Muziek en Informatieshow, met om 11.00-11.02 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.23 (S) Informatie 3.05 (S) Klassieke populair wetenschappelijk muziek (gr.) 23.55 Nieuws. HILV. III. 240 en 298 m. en FM-ka- nalen. 7.00 NCRV. 18.00 NOS. 19.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.02 (8) Pop Station <8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 <S) Pers Vers. 10.00 Nieuws 10.03 Muziek 18.30 (K) Fllmrep. 19.00 (K) Zandman Een programma muziekbeoefening. 17.15 Onze 19.05 (K) Voor Joegoslavische mogelijk zijn: Nleuwa. IS Commentaar. 20.00 (K) Journ. bericht. 20.15 Weekendforum. Verzoekpatcn. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15 03 (8) Pop-Shop. 16.00 Nieuws. 16.03 Sport en muziek. 17.00 Nieuws). 17 57 IBM. Schaaktoernooi. HILVERSUM „Het studioperso- neel heeft er geen enkele behoefte aan radio Veronica te verlaten". Al dus heeft dit personeel gistermiddag in een verklaring gereageerd op de bewering van de NW-bond Mercu- rius. Tineke Vos en Stan Haag heb ben de NOS niet benaderd, doch de NOS-programmaleider Joop de Roo heeft hen benaderd. Belden hebben te kennen gegeven er niet aan te den ken Veronica in de steek te laten en pas te willen praten als er geen Ve ronica meer zou zijn. Een aantal Veronica-medewerkers heeft besloten contact op te nemen met het hoofdbestuur van Mercurius over de activiteiten van Jan Nagel, voorzitter van de bedrijfsbond radio en televisie. Deze medewerkers menen dat Nagels omroeppolitieke belangen gaan boven die van vakbondsbe stuurder. Hierdoor dreigen de belan gen van de Veronlca-medewerkers in het gedrang te komen, zo staat in de verklaring. Nederland I Kinderprogramma. Nederland I NOS: 18.45 Kiri de Cown. 18.55 Jour- VARA: 19.05 Coronation Street. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 De Rudi Carrell Show. 21.20 Achter het nieuws. 22.10 Iron side, tv-film. NOS: 23.00 Journaal. Nederland 2 NOS: 18.45 Kiri de Clown. 18.55 Jour naal. NCRV19.05 'n Donderdagskind, film voor de Jeugd. 19.35 Sport. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.21 De rechter is linker, film. 21.55 Country and Western. 22.10 Sport. 22.25 Ander nieuws. punten uit Varlé. 18.55 19.30 (8) Operaconcert. 20.00 (S) Amusementsmuziek. 20.35 (S) -Elpee Pop. 20.00 Nieuws. 20.32 (S) Amerikaanse hits uit de laren 5ü en de platenkeus icht progrt ontspannen terugblik. 23.55 Nieuws. HILV. II. 298 m. en FM-kanalen. 7.00 TROS. 22.30-24.00 EO. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Gevarieerd pro- ram ma met om 7.30 Nieuws en om .41-8.00 Aktua; om 8.30 Nieuws en 8.36-8.45 Gymnastiek Mededelingen 23.00 Nieuws. Late date. (24.00 Nieuws). 0.55-1,00 luisteraars. hulsvrouw. 10.00 (S) Een mlnlmaga- Z\0.30 V Nieuw". °10.3 'lps elln_ lancering ding van het ministerie van flnan clén over de nieuwe opzet van di Staatsloterij. 12.26 Mededelingen t.b.v programma de militairen. XI). 17.30 Nieuws. 17.32 Aktua. 17.53 BALANCEREN AUTOBANDEN UITLIJNEN - ACCU'S SNEEUW KETTINGEN Leidse Bandenservice (LBS) Doeslaan 40 - Leiderdorp Telefoon 01710—32400 Zaterdag tot 13.00

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5