VV niet enthousiast ver rapport van SER Nuntius weigert open brief van de Dolle Mina s WEER ZONNEVLUGJES EN SNIPPERTRIPJES nderzoek milieubeheer sing verbrokkeld Fel protest patiënten tegen eigen bijdrage VOORARREST VAN VERDACHTE IN BOMMENZAAK MET MAAND VERLENGD entarisering van Sociaal-wetenschappelijke raad leert: Onderzoek gevraagd laar uitlatingen aajoor landmacht IEGERING VIL KRACHT 7ERVEN BERGROTEN Woedende eigenaar van auto maakt het politie moeilijk JERDLAG 26 JULI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG Drs. G. M. Nederhorst, eerste-kamerlid voor de PvdA, heeft de ministers van Defensie en CRM gevraagd om een onderzoek naar de uitlatingen van landmachtmajoor J. W. M. Em- men. De majoor, commandant van de verbindingskaderschool, zou hebben beweerd dat 75% van de programmamakers van de NOS bij de Russen of de Oostduitsers op de loonlijst zouden staan. De ver linksing van de publiciteitsmedia zou het werk zijn van de Oostblok landen. De senator wil nu van de bewindslieden weten of de majoor schermt met bewijzen voor zijn beweringen, maar de moed niet heeft om de namen van omroepmedewerkers te noemen. Verder vraagt hij of de majoor nog langer als commandant te handhaven is en het niet beter zou zijn hem met andere taken dan het geven van maatschappelijke en politieke voorlichting, te belasten. IV EN NKV LAKEN HOUDING NW Drie personen zwaargewond bij brand op jacht DORDRECHT Op het Hollands Diep, ter hoogte van Willemstad, is gistermiddag een Belgisch Jacht in brand geraakt. Van de zes mensen aan boord raakten een man, een vrouw en een Jongen van 17 Jaar zo ernstig gewond, dat zij in het zie kenhuis van Roosendaal zijn opge nomen. De drie anderen konden na verpleging weer naar huis. De brand in de 14 m lange „Jessy" uit Gent is volgens de rijkspolitie te water uit Dordrecht ontstaan door benzinelekkage bij de motoren. Een brandweerboot uit Willem stad bluste de brand, maar kon niet verhinderen dat de machinekamer, stuurhut en het hele achterschip uitbrandden. Het Jacht werd door een boot van de rijkspolitie naar de haven van Willemstad gesleept. De schade loopt in de tienduizenden gul dens. ECHT (ANP) „Het NW zoekt naar een weg om ukking te geven aan zijn geringe enthousiasme over oncept van het halfjaarlijkse SER-rapport". de andere vakcentrales. Het NKV blijft bereid tot verder overleg met het NW, maar, aldus de heer Spit, „dan niet op basis van een voldon gen feit* De heer Danser noemde het stand punt van het NW „merkwaardig", Dit vooral omdat hij op de laatste vergadering van de commissie ONE (Ontwikkeling Nationale Economie) van de SER namens alle werkne- verklaarde eenwoordvoerder l NW gisteravond naar aan- van uitlatingen van CNV- ler J. Lanser en de waarne- oorritter van het NKV de heer over het standpunt dat het u hebben ingenomen met be- I tot het voorjaarsrappart van Hij onthield zich van verder itaar. KV en het CNV gaan er kec- 1 van uit, dat het NW niet mersleden van de commissie heeft verken aan de totstandkoming kunnen meedelen, dat de vakcen- rapport en dat het dit dui- trales bereid waren, medewerking te verlenen aan het uitbrengen van het rapport en dat ze het ontwerp, voor- W-woord voerder wilde niet zien van een positief advies, zouden dan dat opmerkingen voorleggen aan hun achterban. Volgens hem heeft de verbonds raad van het NW daarna een ander Spit verklaarde woensdag standpunt ingenomen dan het radio-actualiteiten rubriek Nu" van de NCRV, dat lept-rapport zo'n vrijblijvend heeft, dat het NKV er geen ng in ziet om im dit stadium gelijk vergaande stap" te zet- letNW. W tilt volgens hem te zwaar zaak. De heer Spit betreur- ia/t de besluitvorming binnen geen ruimte heeft opengela- kxxndsbestuur. De woordvoerder van het NW verklaarde desgevraagd, dat ook het gesuggereerde meningsver schil tussen het NW-best uur en de verbondsraad (waarin alle aangeslo ten bonden zijn vertegenwoordigd) „geheel voor rekening van de heer Lanser kamt". De CNV-voorzitter merkte nog op, dat de houding van het NW „de groeiende samenwerking tussen de nadere discussie met vakcentrales geen goed doet". DEN HAAG Mgr. Angelo Felici, bruik," „baas in eigen bed," en „min de pauselijke nuntius in ons land, der kinderen meer toekomst". Op een ballon die gisteravond werd opgelaten dear god, tell the pope the io dope" (goede god, vertel de paus, dat de pil geen doping is) zie heeft gistermiddag geweigerd open brief van Dolle Mina's t.g.v. het staat: vijfjarig bestaan van de encycliek pill is 'Humanae Vitae' In ontvangst te n< men. De vertegenwoordigers werden foto. voor de deur gehouden die 6lechts een kier open ging (zie foto) Volgens de brief is het bevolkingsvraagstuk niet op te lossen met totale en perio dieke onthouding, de middelen tot ge boortebeperking die de encycliek van 1960 toestaat. Dolle Mina zegt dat hert Vaticaan de veroordeling van kunstmatige ge boorteregeling ten onrechte baseert op de natuurwet en de goddelijke openbaring. „Hert Vaticaan zal haar geloofwaardigheid versterken al dus de open brief als het deze en cycliek herziet, voordat de VN-be- volkingsconferentie in augustus 1974 plaatsvindt". Hierbij tekent Dolle Mina nog aan, dat deze conferentie weinig zin heeft „als vele katholieke lidstaten zich gebonden achten aan deze encycliek". De nuntiatuur wenste op de weige ring van de brief geen commentaar te geven. Secretaris Ach. van Cleule- broek ontkende dat hij vorige week tijdens een gesprek met de heer Pek van Andel van .Dolle Mina" zou hebben toegezegd dat de brief zou worden aangenomen. De heer Van fcljds door de Rijks Luchtvaart Dienst boden, die in redelijke mate tege- kAG De regering wil de binnen zeer korte tijd voltooid. Het ptiekracht van de Neder- rerven vergroten. Minister (Economische Zaken) zegt jitwoord op vragen van het nerlld Jansen over de toe- IjeliJkheden van de Neder- neepsbouw. Dame zal getracht worden linde afspraken in interna- lerband tot stand te brengen. Ijutuurrapport over de mid- kleine scheepswerven is verdere stimulans verboden snippertripjes vlugjes, op hun programma Er zal wel aan een aantal den moeten worden voldaan. Het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat, waaronder de RLD ressor teert, heeft bepaald, dat voor reizen met een tijdsduur moetkomen aan de behoefte van het reizen (ITE reizen) binnen Europa, publiek. De deelnemers aan een der gelijke trip die tenminste een week einde moet omvatten, zullen de heen- en terugreis gezamenlijk moeten ma- Het ministerie heeft nog meer Andel zei dat deze toezegging wel was nieuwe regels vastgesteld voor de zo- gedaan. Ook weigerde de nuntius een genaamde alles-inbegrepen charter- beeldje van een ivoren toren in ont vangst te nemen. Daarop werd de to- vast- Een vijftiental leden van Dolle Ml- UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft dinsdagavond het node te stellen gehad met *n heethoofdige automobilist die hardnekkig weiger de zijn vierwieler, die zo stond ge parkeerd dat de straat werd en reorganisatie in deze een week In het algemeen geen de scheepsbouw, die kan gunning zal worden gegeven wan neer geregelde diensten hetzelfde reisdoel bedienen. sector ledden tot een voldoende concurren tie op de internationale markt. De geregelde vervoervoorzieming minder dan mag niet in gevaar worden gebracht. De prijzen voor deze reizen moeten in ieder geval 55% belopen van het redelijkerwijs meest vergelijkbare IATA-retour tarief tussen 1 april en 1 november en tenminste 45% in de periode 1 november tot en met 31 maart. zen van minstens een week gesteld op 60% van het LATA retour- na uit Rotterdam en Den Haag hield sperd, te verwijderen. WaTbegon Ss tarief tussen 1 april en 1 november een demonstratie voor de nuntiatuur, een sim Dele vprlcporcr>v«r+r<~o^„ Op spandoeken stond onder meer: „humanae vitae, 5 Jaar machtsmis- BRIELLE Patiënten in het ver pleegtehuis De Plantage in Brielle verzetten zich fel tegen de nieuwe eigen bijdrage-regellng in het kader van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Honderd van de honderdzeventig li chamelijk en geestelijk gehandicapten in het verpleegtehuis vallen onder deze nieuwe regeling. Sinds 1 JuD moeten zij ongeveer 330 gulden per maand betalen als bijdrage in de verpleegkosten. De patiënten houden dan 162 gulden over voor zichzelf. Volgens het pas opgerichte actie comité heeft staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) al toegege ven dat de nieuwe regeling voor die patiënten onrechtvaardig is. De patiënten, die hun bezwaren aan de Ziekenfondsraad hebben voorgelegd, vrezen dat de Inmiddels van kracht geworden regeling niet meer aange past zal worden. Tot 1 Juli waren alleen patiënten van 65 Jaar en ouder een eigen bij drage verschuldigd. Nu moeten ook ongehuwden boven de achttien Jaar deze bijdrage na een half Jaar ver pleging gaan betalen. Evenals ge huwde mannen als him vrouw ook onder de AWBZ verpleegd wordt. ADVERTENTIE Patient slaat huisarts een jukbeenbreuk ARNHEM Een Jongen die thuis ziek lag, heeft zijn hulsarts een Juk beenfractuur geslagen. De Jongen gedroeg zich agressief toen de dokter hem wilde behandelen, omdat hij een te grote dosis medicijnen had geslikt en ook nog bier had gedronken. Agenten brachten hem naar de psy chiatrische afdeling van het zieken huis. Oud-papier-subsidie BOLSWARD (ANP) B. en W. van Bolsward willen verenigingen die oud papier ophalen om de clubkassen te spekken aanmoedigen er mee door te gaan, ondanks de lage prijzen die oud papier op het ogenblik opbrengen. Ze willen het ophalen subsidiëren uit 't oogpunt van milieubescherming. DEN BOSCH De 26-Jarige Am sterdammer G.P. die op 16 Juni op het Station in Eindhoven werd ge arresteerd met een koffer met mate riaal voor het maken van staaf bom men blijft in voorarrest. De raadska mer van de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren zijn gevangenhouding voor de eerste keer met de termijn van 30 dagen verlengd. Tot nu toe volhard F. in de vanaf zijn arrestatie getoonde zwijgzaam heid. Ook voor de raadskamer heeft hij tegen de verlenging van zijn ge vangenhouding geen verweer ge voerd. In Juni deelde de officier van Justitie, mr. J. H. M. Peynenburg mede dat uit het onderzoek was ge bleken dat F. ideologische bindin gen heeft met de Rode Jeugd. Aangenomen kan worden dat de officier de zaak pas bij de rechtbank zal aanbrengen als het gerechtshof in Den Bosch in september in hoger beroep de zaak tegen het lid van de Rode Jeugd Luclen van H. (22) zal hebben behandeld. Van H. werd in april Jl. door de rechtbank in Den Bosch wegens het in voorraad heb ben van materiaal voor het maken van staafbommen conform de eis veroordeeld tot 3 Jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Van dit vonnis ging hy in appèl bij het gerechtshof. een simpele verkeersovertreding sul teerde uiteindelijk in een wildwest achtervolging door de Utrechtse binnenstad waarbij de man tenslot te door de politie met „vereende paar dekrachten" kon worden klemgere den. De bemanning van een surveillan cewagen had 's mans auto, die voor een café in de smalle Lange Juffer- straat in het centrum stond, van een bon voorzien. Toen de agenten de man, die in heilige verontwaardiging uit het caé was gesneld, vergeefs hadden verzocht zijn wagen eigenhandig te verwijderen, bestelden ze een kraanwagen, waarop de automobilist in zyn auto ging zitten om op die manier het wegsle pen van zijn eigendom te voorko men. Smeekbeden van de agenten ne gerend ging hij er zelfs plotseling vandoor, de dienaren der wet bijna van de sokken rijdend. BIJ de achtervolging werd de man tot twee keer toe klemgereden, maai steeds wist hij aan de surveillance wagen te ontglippen. Uiteindelijk slaagden andere politiewagens erin hem te stuiten. Maar toen wilde de man niet uitstappen. Hy sloot zich in zyn wagen op. Pas nadat men ten einde raad opnieuw een kraanwagen had laten aanrukken om hem dan maar met auto en al mee te nemen, gaf hij zich gewonnen. Behalve een bon voor fout parkeren incasseerde de auto mobilist, de 30-Jarlge Utrechter A.V., ook een proces-verbaal wegens ver zet tegen de politie. do \e (ANP) Een inven- van de hulpmiddelen die 1 ter beschikking heeft ten i verantwoord milieu- naar de gevolgen van het deze hulpmiddelen is De overheid heeft vermoe- i reeks van :~:>ge- ter beschikking, waarmee kelijk effectief beleid ter het milieu kan wor- ninkiyke Nederlandse Akademie van Wetenschappen gepubliceerde inven tarisatie van het sociaal-wetenschap- peiyk onderzoek ten dienste van de milieubeheersing. In de inven-ta- risatie, gemaakt door een com missie van de sociaal-wetenschappe lijke raad, warden een groot aantal "gaten" in het onderzoek ten dienst van de milieubeheersing geconsta teerd. Zo komt men tot de conclusie dat in de categorie beleidsonderzoek vooral onderzoek op provinciaal en landelijk niveau ontbreekt. Een inzicht in de effecten van an ders gericht overheidsbeleid ont breekt evenzeer als inzicht in de uitgangspunten van dat beleid en de voor die uitgangspunten gehan teerde informatie. Wat de beïnvloeding en regulering van het menselijk gedrag in relatie met milieubeheer betreft, consta teert de commissie opnieuw voorna melijk lacunes. Onderzoek naar de voorlichting van bedrijfsleven, con sument en overheidsfunctionarissen Is er niet, evenmin bestaat inzicht in de achtergronden van de vele spon tane milieuacties van actiegroepen. En hoewel er wel een aantal onder zoekingen zyn naar de economische gevolgen van het voorgenomen be leid, ontbreekt er onderzoek naar die gevolgen bij een alternatief beleid. Samengevat constateert de com missie een lappendeken van ver brokkeld onderzoek naar alles wat er kleeft aan de relaties tussen sa menleving en milieubescherming. De commissie heeft, zonder overigens 'n een tijdrovend uitputtend onder zoek daarnaar in te stellen, 61 on derzoekingen aangetroffen die in verband staan met het milieubeheer. Om tot opvulling van de gaten te ko men, coördinatie tot stand te bren gen, prioriteiten te kunnen stellen en het sociaalwetenschappelijk onder zoek ten dienst van het milieu te be vorderen, wordt voorgesteld een cen trale' instantie daartoe in het leven te roepen. Dat zou kunnen rijn een perma nente commissie van de raad zelf, die tevens nauw contact onderhoud met de milieu (sub) commissies van TNO en met de stichting interuni versitair sodaal-wetenschappelijk onderzoek. Wat de 61 onderzoekenden betreft die of in uitvoering zijn of zijn voorgenomen) betreffen er: nege- tien beleidsonderzoeken naar de re latie tussen oorzaken en aard van vervuiling; Acht onderzoeken gericht op ge dragsverandering ter voorkoming van milieubederf, zes onderzoeken naar de beteke nis van ontwikkeling en verande ringen in gedragingen en handelin gen voor de kwaliteit van het milieu Acht onderzoekingen naar de eco nomische gevolgen van beleid, dat is gericht op de kwalitatieve verbe tering van het milieu, Drie onderzoeken om de aard van het milieu te karakteriseren; dertien onderzoekingen naar de aard van het milieu en de effecten ervan op het menselijk weirijn en, tenslotte; Vier onderzoeken naar de effec ten van milieubederf in relatie tot te nemen beleidsmaatregelen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7