AAROM PIETER PLESSIUS IJN MELKBUS LIET STAAN BÉ* :T Hik toekomst op spel van I eg-goeder env ervoer Parijse ontwerpers komen met praktische kleren fauwelijks spoor in moord op Mijdrechtse veehouder HHI afiffi&'fmr** no POEDERREGEN GEVAARLIJKE IN ARNHEM TWEE DODEN BIJ ONGELUK IN DBONTEN VADER POOGT ZOON (19) TE OVERRIJDEN Fotozaak was trekpleister voor dieven Concessies aan confectie-industrie 5NSDAG 25 JULI 1973 DRECHT Zo tussen zes en zeven in de nog nauwe- ontwaakte morgen, haalt de melkrijder in het huurt ip Amstelhoek de volle bussen op, die de boeren aan eg hebben gezet. Leeg krijgen zij ze enkele uren later de melkfabriek terug. Zo houdt de vrachtwagen half 'eer stil op de Ringweg, tweede bedijking, nummer 25, tele kilometers buiten het Zuidhollandse Mijdrecht. lag: 25 juni 1973 maakt op dit elandse ritme vooralsnog geen ndering. De koe van rustend ouder Pieter Plessisus (82) pro- trt braaf haar twintig liter eeft er nog een, maar die staat n om half elf ploft de i het gras naast de dijk. moet wel heel raar lopen wij ius de gamel voor elven niet ■n weggehaald, maar die dag de bus onaangeroerd staan in bloedhete zon. Logisch want Pieter Plessius is dood. Met lagen schedel en verbrijzelde ligt hij in het klompen- Vermoord. Door Daan Overhoff gierig is hij niet. Op een verjaardag kan er best een cadeautje af en zo af en toe met de taxi naar de vee markt in Purmerend, dat is best te betalen. Niet dat Pieter Plessius echt rijk is, een bemiddeld veehou der. dat wel. Nauwelijks contant geld in huis, maar wel drie reke ningen bij filialen van de AMRO- bank, een paar geërfde huurhuisjes en de boerderij. rijkspolitie, district Utrecht tweehonderd vij f tig en verhoord. Het dossier Ples- nadert de vierhonded bladzij - volgeschreven met de ervarin- aanvang vijfendertig efunctinarissen. Niemand ech- lie ook maar één zinnige reden geven waarom met een moker eenzame Plessius werd inge- Laat staan dat maar iets in thting van de dad*r wijst, rijd verspreide bewoners van buurtschap Amstelhoek begin- Niet de kerk, maar de familie erft als Pieter Plessius 25 juni wordt vermoord. Buurman Hoogeveen wipt 's avonds om negen uur even aan om het over de koe van Plessius te hebben, die moet kalven. Meestal komt Pieter bij bezoek welnaar buiten, maar nu niet. Op het plat teland stap je niet zo snel bij ie mand binnen, maar als Hogeveen ook op zijn geroep geen antwoord krijgt weet hij snel daarna waarom. Adjudant G. Groen, groepscomman dant van de rijkspolitie in Mij drecht, treft Pieter Plessius om half tien in het klompenhok van de boer derij aan, het zwaar verwonde „Als ik dood ga", zegt Plessius wel eetis, "gaat alles boven de vijftien gulden naar de kerk". Pieter is in derdaad een trouw kerkganger, maar die opmerking is toch meer als grap bedoeld, omdat hij wel eens de indruk heeft dat zijn fami lie niet gering, hij is één uit een gezin van twaalf kinderen op zijn geld zit te wachten. Kalven *r inmiddels knap rden. Niet dat er ook maar verband bestaat, maar werd in liet veraf gelegen Uithoorn niet aaakte, levenloze lichaam van Mantel gevonden? Haar moor- loopt nog steeds vrij rond. Oe at te denken van 6 augustus Werdt toen niet in het al naburige Wilnis het lijkje van jarige vermiste Basje Bloeme- wociden? Het joch was gewik- kleed, waarvan nu nog lamaakexemplaar in vrijwel élk bbureau van Nederland hangt, hoofd badend in het bloed_ NMSt de boer ligt het moordwapen, een moker uit het werkplaatsje met ge reedschap van Plessius. Geen bende De portefeuille van de veehouder is verdwenen. Meer dan tweehonderd, hooguit driehonderd gulden kan er niet in hebben gezeten. In de boer derij verder geen sporen van een worsteling. Geen bende ook, gebrui kelijk uitvloeisel van een gehaaste moordenaar loopt nog i vrij rond. enkele verband. De politie iet aan de hand van simpele bewijzen, maar in het buurt- Amstelhoek blijven ze sinds >od van Pieter Plessius toch liever niet alleen thuis. Voor ekerheid hebben ze ook maar honden aangeschaft, want wie ave Pieter. die niemand ooit st was. zo laf vermoordt, die meer in staat. Plessius, hij stond er nog op voor zijn 82 jaar. Fors ge- 1 en nog niets krom in de rug. u-lijk doe je het op die leeftijd ;almer aan. Twee koeien, één hond en één kater, meer enoeg. a contact iuder Plessius rooit het ge- ilijk in z'n eentje. Hij leeft al g jaar gescheiden van zijn Contact met de buren heeft awelijks of het zou om de de verkoop van een koe of tuk land, moeten zijn. Alleen schoonzuster zien hem aatig. Zij komen eens per wat opruimen en eten koken of drie vooruit. leeft alleen en sober, water heeft hij niet eenvoudige boerderij, terwijl eeld de waterleiding maar leter langs zijn huisje loopt, en? De beste koffie zet je uit water en scheren kan hij zich et moet, altijd bij de buren. liddeld boer Plessius zeker, maar ARNHEM Een grijze poeder- vormige neerslag teistert de Arn hemse wijk 't Duifje. Men vermoedt dat het om vanadiumverbindingen gaat, die schadelijk zijn voor mens en dier. Kermisexploitanten hebben eerder op het gevaar voor vergifti ging gewezen, toen drie honden stier ven met vergiftigingsverschijnselen. De kermismensen hadden toen hun Wiinterbivak ter hoogte van Kawecki- Billiton metaal industrie. Overstromingen Bij overstro mingen in Boroujen, in midden-Per - zië, zijn sinds zondag 46 personen om het leven gekomen. Ook maandag en dinsdag duurden de zware regenval en de overstromingen voort. Onge veer 3.000 mensen zijn dakloos ge worden. jacht naar geld. De kast staat open, maar niets lijkt grondig doorzocht. Aan de hand van de lijkstijfheid concludeert de plaatselijke arts dat Pieter Plessius die morgen tussen tien uur en half twaalf is overle den. Dr. Zeldenrust is het daar later na sectie mee eens. Hij constateert bovendien een verwoeste borstkas, ingeslagen of ingetrapt. De moker wordt veilig gesteld voor de speur hond, de zogeheten sorteerproef. De politie kiest daarvoor, omdat zij bruikbare vingerafdrukken op de ruw houteti steel van het wapen niet waarschijnlijk acht. Het buurtonderzoek onder leiding van Majoor B. van Twillert en lui tenant J. G. Buising levert diezelfde avond en ook alle dagen daarna maar bitter weinig op. Familieleden, leveranciers, buren en kerkgangers halen met ontmoedigende regelmaat de schouders op. Die man op die brommer lijkt dus niet, maar Pieter Plessius praat waardevoller. Hij rijdt om kwart net buiten de boerderij met een on- voor elf 's mogrens over de Ring- bekende. Om elf uur haalt veehou- weg. Hij heeft haast want hij moet der Plessisus zijn lege melkbussen de bus halen. Erg goed ziet hij het niet meer op. .de melkrijder zet de lege bus neer voor de boer derij van Pieter Plessius. 25 juni bleef de gamel on aangeroerd staan. DRONTEN Een 70-Jarige man uit IJsselmuiden kwam om het le ven en zeven anderen werden ge wond bij een botsing gistermiddag in Dronten. Een twee-jarig meisje over leed later op weg naar het zieken huis. In de auto zaten behalve het slachtoffer zijn vrouw hun dochter en haar man met hun drie kinde ren. De schoonzoon van het slacht offer zou volgens de politie op een stophoek niet hebben gestopt. Een andere auto, waarvan de bestuurder eveneens naar het ziekenhuis is ge bracht, vloog er bovenop. DEVENTER Een 48-Jarige va der uit Deventer is door de politie o gepakt omdat hij volgens getuigen zijn zoon heeft proberen te overrij den. De 19-jarige zoon sprong om zich te redden over de motorkap. De achtervolging eindigde toen de va der door een wrakke afrastering reed. Het speelde zich af in de nacht van maandag op dinsdag. De man zei later tegen de politie dat zijn auto een technisch manke ment had op dat moment. Vader en zoon zijn goede bekenden van de po litie. De vader is al enkele keren voor mishandeling veroordeeld. ZWOLLE In een enigszins af gelegen fotozaak in Zwolle werd gis teren voor de achttiende keer in drie Jaar ingebroken. De totale buit over die Jaren was 550.000 gulden. Giste ren werd voor vijfduizend gulden weggehaald. De verzekeringspremie is volgens de eigenaar zo hoog ge worden, dat ze niet meer acceptabel is. Het beveiligingssysteem wordt steeds meer uitgebreid. Vrijgelaten Zeventien marine officieren, onder wie twee admiraals b.d., die beschuldigd werden van me deplichtigheid aan de mislukte poging om de Griekse regering omver te werpen zijn gedurende het afgelopen weekeinde vrijgelaten. Ontmoedigend Het zit de politie ook niet mee. Op die zonovergoten maandag hebben de overburen stuk voor stuk de zonnewering naar beneden of de overgordijnen dicht. Waar de ramen wel uitzicht bieden op de boerderij van Plessius, koesteren de bewoners zich in de schaduw achter het huis. Rode auto Leveranciers komen bij Pieter Ples sius nooit binnen. Zij zetten de waar altijd voor de deur. Toevallige voorbijgangers dan. Er is er een, die op de provinciale weg niet veel verderop een rode personenauto heeft zien staan. Kenteken onbe kend. Een man, in de buurt onbe kend, heeft daar over de bedijking gelopen. Misschien moest hij uit de broek, schampert de politie. IHEM (ANP) Zowel de tter van de raad van beheer stichting Nederlandsch In- ionale Wegvervoer Organisatie 0), de heer E. van Donkelaar, voorzitter van de commissie verschrijdend beroepsgoede- voer van de NIWO, mr. C. S. Lokhorst, hebben vandaag in hun ongerustheid uitge- over de toekomst van het landse beroepsgoederenver- 'er de weg op Duitsland als van het Duitse contingente- ysteem. Zij hebben dit ge- op de Jaarvergadering van ver- Oghouders van de stichting de heer van Donkelaar van 1, dat het afsnijden van iede- breidingsmogelijkheid een ern- schadepost inhoudt vQor de landse ondernemers en de Ne- 'dse economie, mr. van Lok- merkte op, dat wanneer per 1 a.s. het contongent Duitse itigingen niet aanzienlijk is uitgebreid en rekening mee moet worden gehouden, dat ook het ko mende Jaar aan een systeem van ritmachtigingen niet kan worden ontkomen. Binnen een betrekkelijk klein aantal Jaren zijn de Nederlandse wegvoerondernemers en hun verla ders nu bij herhaling geconfron teerd met de nadelige gevolgen wel ke de in Europa nog steeds gelden de contingenteringssystemen kun nen hebben. Niet alleen bij het ver voer op Duitsland, ook bij dat op Frankrijk wordt de natuurlijke uit breiding van het Nederlandse weg vervoer in min of meer sterke mate onmogelijk gemaakt. Aangezien het transitovervoer zowel door Duits land als door Frankrijk aan ver gunningen onderhevig is, betekent deze situatie, dat in feite de minis ters van verkeer van Duitsland en Frankrijk beslissen over de uitbrei ding en ontwikkeling van het Ne derlandse internationale wegvervoer. Hij achtte het ook in hoge mate te betreuren, dat ondanks het feit, dat het EG-verdrag nu al sinds 1958 van kracht is, op het gebied van vrijma king van het vervoer zo weinig vor deringen zijn gemaakt. Het vervoer op Duitsland maakt ongeveer 77 pet. van het totale grens overschrijdende vervoer uit, dat op Frankrijk ruim 12 pet. van het to taal, en dat op alle overige landen te zamen iets meer dan tien procent. Volgens de Duitse visie zou de toe neming van het door Nederlandse ondernemers verrichte vervoer op Duitsland (13.6 ton van de totale 17.7 ton, een toeneming in 1972 van 18 pet. vergeleken met 1971) en de geconstateerde terugloop in het ver voer van Duitse wegvervoerders ver oorzaakt worden door concurrentie vervalsing ten nadele van laatstege- noemden, in het bijzonder door de zeer hoge fiscale lasten in Duitsland, vergeleken met de andere EG-lan- den. PARIJS Vrouwen, die de wollen passementen af. Het wa- voorkeur aan praktische kleren geven, kunnen opgelucht adem halen. In Parijs wennen de op de knie vallende overhemdjurken en plooirokmantelpakjes het gisteren tijdens de shows van de nieuwe Franse najaarsmode op overtui gende wijze van de midi's. Nadat Louis Feraud en Torrente met ren zeer fraai gemaakte maar op zichzelf nogal saaie kleren die hij liet showen. Zo saai zelfs dat nie mand opkeek toen zijn manne quins een donkerblauw geverfde panterjas en een knal oranje plas tic regenpakje toonde. Givenchy rokken voor een spectaculaire opening van de Parijse modeweek Givenchy toonde voor de komende winter klassieke mantelpakjes met getailleerde officiersjasjes en vrij mm t 1 «Pw Chanel en Dior tot op de knie vallende rokken en Balmain, Gi- venohy en Lanvin modellen, die nauwe rechte rokken. Hij maakte ze net als zeer slank gesneden mantels van dunne gewatteerde en doorgestikte wol. ml f fr iflr Courreges, die acht jaar geleden wereldberoemd met de astronau tenmode werd, blyft de komende winter de voorkeur aan korte, iets boven de knie vallende, rokken Balmain Net als by Givenchy namen de klassieke mantelpakjes en ge plooide overhemdjurken bU Bal main de belangrijkste plaats voor iil rip mm- "At Cairdin, die maandag bij de pre overdag in. Terwijl oe Parijse couturiers voor 's avonds alle mière van zijn nieuwe najaars show het accent voor overdag nog op knie-bedekte Jurken liet val len. vulde zijn collectie voor de tweede voorstelling aan met een hele serie tot iets boven de knie vallende japonnen en korte plooi rokmantelpakjes met ondeugende tot aan het middel reikende zij- splitten. twee de voorkeur aan enkelvrije, slank-af kledende avondjurken met gedrapeerde v-halzen en rug- decolletes gaven. Terwijl bij Cha nel wat exotische gewaden van goudlame met lange mouwen ver reweg de belangrijkste avondcrea ties waren, toonde Courreges een soort kermisavondjurken, Japon- Chanel verfde nerts en bovenlijfjes van blauw vistrann. Maar er waren Verreweg de meeste belangstel ling kreeg gisteren Balenciaga's vroegere assistent, Ramon Espar- ook witte met nerts en vistram af gewerkte Japonnen bij. Courreges za. die bij het modehuis Chanel, de opvolger van de twee Jaar ge had daarentegen voor schitterend gemaakte broekpakken. mantels en namiddagjurkjes met korte leden overleden „grand old lady" van de Parijse haute couture werd. Esparza, die vrijwel alle manne quins door nieuwe meisjes ver mouwen gezrogd Creaties van biscuit-beige, mosgroene wollen stoffen en zijn typerende moderne modelijn, geaccentueerd door a. p t ving, showde een paar nieuwe va riaties op de fameuze Chanel- pakjes, zoals wijnrode tweed-tail- leurtjes met diagonale knoopslui tingen. De mannequins hadden de jasjes maar tot de helft dichtge knoopt waardoor deze aan de rechterkant grote puntige maar schalkskragen kregen. De overwe gend beige, marineblauwe en va rengroene mantelpakjes werkte Esparza liever met zijde dan met Een avondjapon in sari stijl van de nieuwe ontwerper van het huis Chanel Ramon Esparza uitgevoerd in rood, doorgestikte naden. Courreges Courreges hield de rokken een handbreedte boven de knie en hU toonde zo veel splitrokken dat de benen van zijn nieuwe manne quins voortdurend te bewonderen waren. Onder zijn avondsplitrok- ken het hij de meisjes ook vistram- hot pants pakjes dragen. En ten slotte waren bij Lanvin de mooi ste Marilyn-Monroe-Jurken vac goudlame te zien. Sexy cocktail- en avondcreaties waarmee het modehuis Lanvin een show van kleurige horizontale zigzagpatro nen gehaakte wollen Jassen en biesd met goud en zilver. JOS HAGERS

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13