OCANA BOEKTE EEN ZEGE ZICHZELF ppmars Zoetemelk te snel geweest? ;port Tour in cijfers M ANDAAG Contact Canada/Dry met Franse partners idag 23 juli 1973 PARIJS tLuis Ocana heeft in 1973 alle tegenslagen van zich af gezet. Hij heeft in de zestigste Ronde van Frankrijk niet alleen gl zijn tegenstanders, maar ook overwonnen. De ster, die d.lliiljna steeds achter wolken was ^verscholen, heeft geschitterd, idelijk. i Daarvoor was een transformatie to" van Luis Ocana nodig en de ai triomf, die hij op zichzelf be- 3i. haalde was grootser nog dan de ^•P; Dianier waarop hij zijn concur- 2,60 renten met de allure van Merckx Betty Stöve en Tom Okker heb ben er voor gezorgd dat het tennis toernooi in Hilversum een groot succes voor Nederland is geworden. Betty won de enkelspeltitel bij de dames door een zege op Olga Mast- hof en Tom Okker versloeg Andres Gimeno, zij het na vier uur slepend tennis. De "Flying Dutchman" had vijf sets nodig tegen de 37-Jarige Spanjaard en moest na afloop dan ook constateren dat zijn eerste ser vice hem teveel in de steek had ge laten. "Als ik opliep werd ik steevast gepasseerd en bovendien was die nat te baan volledig in het voordeel van Gimeno". PAGINA 11 Tom Okker Jan de Vries is in het Zweedse Anderstorp voor de tweede maal we reldkampioen in de 50cc-klasse ge worden. Hij won de Grote Prijs van Zweden en werd daardoor onbereik baar vóór de als tweede eindigende Zwitser Bruno Kneubühler, die evenals De Vries op een van Veen Kreidler rijdt en landgenoot Theo Timmer. De Vries en Kneubühler waren in Anderstorp aanzienlijk sneller dan Theo Timmer, die beslag legde op de derde plaats. Zo flitsend snel was de Van Veen-Kreidler dat Jan de Vries in een ronde de door een ongelukkige start opgelopen ach terstand had ingelopen en toen de kop overnam. PAGINA 12 „Het is een ramp, dat we het nu zonder Israël moeten stellen. Die blessure van Rinus maakt de hele zaak kapot". Op die manier rea geerde Feyenoord-trainer Wiel Coer- ver zijn teleurstelling af na de voor de Rotterdamse Stadionclub niet al te glorieus verlopen intertoto-ontmoe- ting tegen St. Etienne. Want al werd met 32 gewonnen, al te hoopgevend was het optreden van Feyenoord be paald niet, wat Coerver duidelijk liet blijken: "Duimde het nog maar twee maanden voor dat de competitie be gint". Mede door gebrek aan con ditie kon Feyenoord slechts één helft imponeren. Jan de Vries Rinus Israël overtroefde. le Luis Ocama heeft zich in de afge- 5lopen Jaren over enorme tegen- ;sii slagen moeten heenzetten. Met ^jiich droeg hij de herinnering aan ijn val in de afdaling van de col le Mente in 1971 en zijn ernsti ge verkoudheid uit de tour van 972, die hem ook in dat Jaar tot ipgeven dwong. Hem bekroop 0k de afschuwelijke zekerheid lat hij, op 28-jarige leeftijd, al "bijna als afgeschreven werd be- una schouwd. 'Ha en tijdens zijn ziekte van vo- j0! rig Jaar, heeft de leading van BIC zijn ploeg, zich weinig aan hem jlegen laten liggen. Ploegleider [aurice de Muer trapte hem op !W*liJn trotse, hoewel stellig niet r Jdele Spaanse hart door Joaquin igostinho, de wielerbuffél uit 'ortugal, aan te trekken. Ocana oelde het als een belediging dat xke: iij, kopman van de ploeg, niet ras geraadpleegd over de nieuwe 64. nan, die de belager was van zijn I. t lositie als de uitverkorene in de LJ iloeg. Die uitdaging, die hem op inie edrongen prikkel, heeft hij aan- aard. ÜJ stemde niet ais in 1972, zijn r-27, iele seizoen af op de Ronde van 3 'rankrijk. Hij startte waar te ijden was en hij vond zichzelf. lij overwon zijn ergernis over iet feit dat men hem alleen had iten staan, toen het weer een aar niet was goed gegaan, toen ij opnieuw niet had beantwoord de hoge verwachtingen. Stekelig Hij vergat dat zijn supporters ich van hem hadden afgewend en hem hadden uitgefloten bij zijn komst dn Spanje om deel te nemen aan wedstrijden. Deze Luis Ocana moest weer de Ronde van Frankrijk rijden. Ge rijpt maar nog niet volgroeid. Ge groeid, maar nog niet volwassen. Zijn onzekerheid verdween voor een deel toen' het vaststond dat Merckx in deze Tour de grote af wezige zou zijn. Hij stoorde zich echter aan de stekelige opmerkin gen van José Manuel Fuente, die hem niet als de beste Spanjaard in de Tour wilde zien en dat ieder een duidelijk liet weten ook. Aan de start was zijn onzeker heid nog niet verdwenen. Hij trad nog niet op de voorgrond, hij bleef enigszins terug. Hij vreesde nog steeds de kracht van Fuente In de bergen. Maurice de Muer, vrijwel zeker de beste ploegleider in de ronde, heeft hem de angst ontnomen. De ronde werd niet be slist doordat Ocana op het plotse ling opduikende, vrijwel onbe gaanbare, stuk keienweg kon ont snappen, want de winst was ten slotte maar beperkt. Maar de ronde kreeg daar wel zijn winnaar. Want Luis Ocana kreeg voor het eerst in zijn loopbaan werkelijk geloof in zichzelf. Het begin van de overtuiging was er, drie wéken later is overmoed hem nog altijd vreemd. Nederlanders Ondanks twaalf Nederlanders, van wie acht in een ploeg (Vis sers) aan de start in Schevenin- gen, heeft er geen Nederlandse ploeg bestaan in de Ronde van Frankrijk. Schepers en Tabak hebben voor hun uitvallen geen rol van betekenis gespeeld, Vianen heeft aan de verwachtingen be antwoord en Zoetemelk heeft zelfs imeer gedaan. Zij echter rijden in buitenlandse dienst. De ploeg van Canada Dry-Ga zelle heeft de rij van nietige pres taties in het voor-seizoen voortge zet in de belangrijkste étappe- wedstrijd van het jaar. Net aJls Joop Middelink bij de amateurs heeft geconstateerd, leerde Vis sers dat er bij de huidige gene ratie een enkele uitzondering daargelaten geen .honger"' naar de fiets bestaat. Joop Middelink legde tóch daar niet bij neer. Vissers heeft dat in wezen te gemakkelijk gedaan. Hij heeft tegenslagen gehad, hij heeft niet kunnen beschikken over de man, rond wie zijn ploeg opge- Felicitaties voor Luis Ocana van Joop Zoetemelk, Bernard Thevenet en Herman van Springel (v.l.n.r.). bouwd was, Rini Wagtmans. Hij kon nauwelijks gebruik maken van Pustjens en Koken. Maar het is niet pech alleen. Vissers is aan de ronde begonnen met een aantal renners dat geen lust had in de Tour en daar lag het belangrijk ste probleem. De nationale ploeg leider kon zijn mannen niet inspi reren. Hij spreekt op een ander niveau dan de renners en is niet bereid de stap naar zijn renners te doen. Uitslag negentiende etappe: 1. Hoban (GB-Caput) 6.59.28 (met -bon. 6.59.13); 2. Mourioux (Fra- Caput) z.t. (met bon. 6.59.18)3. Du- creux (Fra-Schotte) z.t. (met bon. 6.59.23); 4. KREKELS Ned-Vissers 5. Esclassan (Fra-Plaud); 6. VIA NEN (Ned-Desvages)7. Van Vlier- berghe iBel-Driessensi8. Gode- froot (Bel-Schotte)9. Besnard Fra-Stablinskii10. Delepine (Fra- Caput); 11. Wright (GB-Desvages» 12. Aimar (Fra-Geminiani)13. Martinez <Fra-Caput); 14. Manza- neque (Spa-Moreno)15. Catieau (Fra-de Muer); 20. VAN DER LEEUW (Ned-Vissers); 28. ZOETE MELK (Ned-Desvages» 6.59.28»; 81. Oliveira (Port-Vissers) 7.00.06 83. Martins (Port-Vissers) 7.02.13. Uitslag eerste deel 20e en laatste etappe een tijdrit over 16 km: 1. Ocana (Sp-de Muer) 20.57.38; 2. Thevenet (Fr-Plaud) 21.22.10; 3. ZOETEMELK (N.-Desvages) 21.38.63) 4. Agostinho (Port-de Muer) 21.47.93; 5. Van Impe (Bel-Stablinski) 21.50.41 6. Grosskost (Fr-Caput) 21.53.09; 7. Manzeneque (Sp-Moreno) 22.02 26; 8. Van Springel (Bel-Driessens) niani): 10. Gaida (Wdl-Driessens) 1. Hoban (GB-Caput)12. Mourioux (Fra-Caput)13. Tschan (Wdl- Plaud)14. Delepine (Fra-Caput); 15. Blain (Fra-Geminiani); 25. VAN DER LEEUW (Ned-Vlssers)46. ZOE TEMELK (Ned-Desvages); 65. Mar tins (Pórt-Vissers)87. Oliveira (Port-Vissers), allen in dezelfde tijd als Thevenet: 2.21.27. EINDKLASSEMENT 1. Ocana (Sp) 122.25.24)2. Thevenet (Fr) op 15.51; 3. Fuente (Sp) op 17.15; 4. ZOETEMELK (Nedi op 26.22; 5. Van Impe (Belg) op 31.10; 6. Van Springel (Belg) op 32.01; 7. Perin (Fr) op 33.02; 8. Agostinho (Port) op 35.51; 9. Lopez-Carril (Sp) op 36.18; 10. Ovion (Fr) op 36.59; 11. Delisle (Fr) op 37 43; 12. Martinez (Fr) op 40.49; 13. Pedro Torres (Sp) op 47.30.. 14. Catieau (Fr) op 49.07; 15. Martos (Sp) op 49.20; 16. Hou- brechts (Belg) op 49.38; 17. Aimar (Fr) op 49.54; 18. Mendes (Port) op 51.22; 19. Mortensen (Den) op 52.18; 20. Galdos (Sp) op 53.05: 33. Mar tins (Port) op 134.36; 45. Oliveira (Port) 2.05.12; 59. VIANEN (Ned) op 22.02.15; 9. Ovion (Fr-Plaud) 22.12.11; 10. Genty (Fr-de Muer) 22.15.89; 11. Fuente (Sp-Barrutia) 22.16.33; 12. Gonzales Linares (Sp-Barrutla) 22.17.34; 13. Houbrechts (Bel-Dries sens) 22.18 69; 14. Hoban (GB-Ca put) 22.21.76; 15. Delisle (Fr-Plaud) 22.25.13; 18 VAN DER LEEUW (Ned-Vissers) 22.32.86; 34. Oliveira (Port-Vissers) 23.18.45; 41. KRE KELS (Ned-Vissers) 23.32.50; 51. Martins (Port-Vissers) 23.42.05; 82. VIANEN (Ned-Desvages) 25.01.28. Uitslag tweede deel 20e en laatste etappe een rit over 89 km: 1. The venet (Fra-Plaud) 2.21.27 (met bon. 2.21.12); 2. Godefroot (Bel-Schotte) z.t. (2.21.17; 3. KREKELS (Ned-Vis sers) zJt. (2.21.22)4. Esclassan (Fra- Plaud) 5. Ovion (Fra-Plaud)6. Rouxel (Fra-Plaud)7. Ducreux (Fra-Schotte); 8. VIANEN (Ned- Desvages) 9. Aimar (Fra-Geml- 2.24.21; 70. VAN DER LEEUW (Ned) op 2.43.38; 75. KREKELS (Ned) op 2.54.39; 87. Mochart (Fr) op 4.48.30. PLOEGENKLASSEMENT 1. De Muer 369.31.55 2 Plaud 369.52.18; 3. Barrutia 36952.37; 11. VISSERS 374.38.06. PUNTENKLASSEMENT 1. Van Springel (Belg) 187; 2. ZOE TEMELK (Ned) 168; 3. Ocana <Sp) 145; 7. VIANEN (Ned) 110; 13. KRE KELS (Ned) 78. COMBINATIEKLASSEMENT 1. ZOETEMELK (Ned) 20 pnt; 2. Van Impe (Belg) 28 pnt; 3. Theve net (Fr) 33 pnt). KLASSEMENT SUPER PRES TIGE PERNOD: 1. Merckx (Belg) 335 pnt; 2. Ocana (Sp) 240 pnt; 3. ZOETEMELK (Ned) 165 pnt; 4. Thevenet (Fr) 140 pnt; 5. Poulidor (Fr) 135 pnt. PARIJS Canada/Dry, de be langrijkste sponsor van de Neder landse ploeg in de Ronde van Frankrijk, wil doorgaan. In Parijs vertelde directeur Van den Beuken van de Brabantse limonadefabriek, dat de kans dat het voortbestaan van de ploeg op ongeveer 80 procent moet worden geschat. „Wij hebben," voeg de hij er aan toe, „dit weekeinde con tact gehad met onze Franse part ners, die een redelijk grote interesse toonden. Voorwaarde was natuurlijk een kwalitatief betere ploeg. Een man als Zoetemelk ln onze formatie zal voor hen voldoende aanleiding zijn om met ons in zee te gaan'. In dit licht past volledig de aan trekkelijke aanbieding, die Vissers aan Zoetemelk heeft gedaan en waar in werd gesproken van een salaris van ongeveer 100.000 gulden. Neder lands toprenner heeft echter be denkingen en eisen op het gebied van de kracht van de ploeg. =rst< lus De zestigste Tour de France nabeschouwen is ijk een eenvoudige zaak. In de afgelopen drieëntwintig is er namelijk ruimschoots de gelegenheid geweest om leiten en gebeurtenissen te analyseren, en daarom kan tn volstaan met een terugverwijzing naar die dagelijkse s, waarvan een reeks in opgewekte trant werd geschre- idere (toch nog de meeste?) in mineur waren gesteld. er evenwel niet van over at nu horden legers naar de 1 asten zullen rennen om het nog eens door te nemen an op deze maandag dan maar in het kort wat er er ditmaal om of Luis allerwegen als de sterk- wellicht ook de meest-geta- deelnemer werd be- nu eens met overleg zou Ijden, niet ziek zou worden endien om alle valpartijen üi koersen. Heel wat, als hei. laat, maar het is, dat verze il, voor een goede beroeps- met kwaliteiten als de zijne, doen. Welnu, Luis Ocana t met behulp van een de en bovendien goed ge- Gerard Vurnen oeg en hij werd dan ook van de Tour de France. en het op peil houden van de con ditie ook al niet te nauw, hetgeen al eens tot onenigheid in de KAS- ploeg had geleid. Welnu: Fuente bleek inderdaad al leen maar tot zeer schaarse uitschieters in staat en bovendien miste hij duidelijk kracht. Die kan worden opgedaan en bewaard als een seizoen met overleg wordt opge bouwd en als de renner zelf daar ook zo het een en ander aan doet. Fuente kon de Ronde dus niet win nen en dat wisten we al nadat Ocana en de zijnen de man op ze ven minuten hadden gereden in de eerste koersweek. En in een vlakke rit. Dan was er nog Thevenet. Die was dan weliswaar in de voorafgaande etappewedstrijden tegen Ocana te kort geschoten, maar dat was maar nét, en wie weet zou de Franse kampioen nog aan vorm winnen. Wel, gebleken is dat Thevenet een Sterke coureur is en van tijd tot tijd heel wat kan en dat ook heel graag wil maar dat hij, zoals na zijn nederlaag tegen Ocana iln de Dauphiné Liberé al werd vermoed, nu net niet dat tikkeltje meer klasse heeft, dat Ocana wél bezit. En daarom verloor Thevenet opnieuw. Tja, en dan was er natuurlijk nog een kanshebber. Onze eigen Joop Zoetemelk. Die toch zo aardig in vorm was gekomen, Juist op het moment dat de Tour daar was. Die al tweemaal tweede en eenmaal vij- de was. En van wie boze tongen be weerden, dat hij als Merckx er niet bij zou zijn Juist helemaal geen kans zou hebben om de Tour te winnen. Want Joop, zo kritiseerde men hem meer dan eens, was en is een de fensief rijder. Die in het spoor van iemand mooie dingen kan doen, maar die ze niet helemaal op eigen kracht te berde brengt. Deze Tour heeft omtrent die stelling nog altijd geen uitsluitsel gebracht. Als Zoetemelk alleen maar hard achter iemand aan kon rijden, dan zou hij nu eens niet achter Merckx, maar achter Luis Ocana tweede zijn geworden. En dat werd hij niet, integendeel. Zodat men nu in het internationale wielerpeloton be gint te vermoeden, dat Joop Zoete melk na drie Jaren heftig koersen bij de profs toch iets begint tekort te komen. Het was in deze Ronde altijd weer net mis. Op de eerste berg er bij, meekoersen met de vedetten, bij een volgende zware opgave op de achtergrond.Een etappe winnen „met brio", zoals de Belgen dat zeg gen, maar als het echt hard tegen hard gaat, meezwoegen in het pelo ton der verslagenen en twintig mi nuten op Ocana toegeven. Terwijl een man als Thevenet dan juist de schade beperkt houdt, om van een dapper heerschap als Mi chel Perin nog maar niet te spre- Door Fred Racké ken. Joop Zoetemelk: dit Jaar voor aan in de korte tijdritjes, maar niet in de wat langere. Ook vooraan als het erg lastig" is, maar niet echt „zwaar". Mee voorop tijdens de klims als de beslissende demarrages nog niet zijn gevallen daarna op de achtergrond. Niet zo ver, dat niet. Want Joop Zoete melk is wel degelijk een renner van boven de middelmaat, een flink stuk zelfs. Maar toch... Grote belofte Er waren er in Parijs, die stelden, dat Joop Zoetemelk hard op weg Is een van die coureurs te worden, die een grote belofte nimmer zullen in lossen. Tja, waar ligt dat aan? Toch aan dat gebrek aan initiatief, dat hij zelf zo gemakkelijk weg wuift met een „Je moet het maar kunnen?" of: „er was niets aan te doen, die man reed zo hard..." Of was Joop Zoetemelk een renner, die al te snel steeg en daarbij de wind mee had, en Merckx en nog een peloton dat het al lang best vond dat er een man was opge staan, die toch alleen maar kon winnen en dat het er verder dan niet toe deed wie er tweede werd? Zou Zoetemelk dan toch, zoals som mige veteranen ronduit zeggen in deze Tour ,door de mand gevallen zijn?". Ik durf de vraag niet te beantwoor den. Joop is nog Jong. HIJ kan nog groeien. Zijn opgang kan inderdaad té snel zijn geweest, zodat hij nu die soms onvermijdelijke één, twee Jaren terugslag volgen. Kijk bij voorbeeld naar het „geval-Gimon- di": de Ronde van de Toekomst winnen, naar de „grote" Tour ko men, daar behalve Poulidor geen tegenstanders van formaat treffen en de Ronde ook dan maar meteen winnen. En vervolgens dan ook nog ge sterkt door de geweldige „kick" die zoiets geeft twee Jaar gevreesd blijven, vaak winnaar zijn op alle koerswegen. Maar dan na die eerste periode toch ook twee, drie wat „somberder" Jaren. En weer een co me-back daarna. Terzijde: dit alles natuurlijk met de aantekening „Merökx buiten beschouwing gela ten". Het kan dus nog best, dat Joop Zoetemelk in de komende Jaren de hoogste eer voor zich opeist. Dat hij eindelijk zodanig „gevormd" raakt, dat een toch wel hoognodig aan te wakkeren eerzucht tezamen met toch onmiskenbare kwaliteiten tot grotere successen zullen leiden. Maar het wordt wel hoog tijd, dat zo'n proces een aanvang neemt. En in versneld tempo wordt afgewik keld. Niet alleen voor Joop Zoetemelk zelf, maar ook voor de Nederlandse beroeps-wielersport, die er in deze Tour zeer bekaaid is afgekomen. Behalve Zoetemelk reden naast Vianen nog twee renners van eigen bodem, tenslotte ook nog zeurend om geld, de Ronde uit. De ploeg van Vissers ging eigenlijk volkomen ten onder en dat is een vervelende zaak. Zijn er geen Nederlanders meer te vinden die in een Tour fiks Manuel Fuente presteren en gelijk-op /met zovele doorsnee-Belgen of Fransen, of Spaanjaarden kunnen koersen? Vissers heeft alweer plannen ont vouwd voor een formatie met Zoe temelk, Vianen, Tabak, Pijnen en verder de sterkste lieden van het huidige profgezelschap. Canada Dry en Gazelle willen wel verder gaan, zo lijkt vast te staan, en aan het thuisfront timmeren lieden als Fri- sols Piet Liebrechts ook aan ploe gen van behoorlijke allure. Maai nu, vandaag de dag, staat het er maar somber voor zou Je zo zeggen. Er worden fikse bedragen betaala en geen prestaties van formaat ge leverd. De mensen die we nog heb ben koersen in buitenlandse dienst, en al wat kwaliteiten heeft en kor telings naar de profs is overgestapt, moet nog worden opgeleid. En nog acclimatiseren. Roemrucht Men dient in de vaderlandse wieler sport te beseffen, dat we weer eens aan een „baisse" bezig zijn. Zoals die er was nadat de roemruchte „Peil enaars-Jaren" waren voorbij gegaan. Totdat er na de prestaties van Van Est, Wagtmans en Voor- ting in het begin van de Jaren vijf tig weer een nieuwe bloeiperiode kwam, gedeeltelijk ook weer onder de wind van De Pel, maar ook dankzij renners als een Jan Jans sen en de onstuimige Rini Wagt mans. Ook die tijd is nu weer voorbij. En in een periode als deze past het niet om terwiüle van de commercie wielerploegen uit de grond te stam pen tegen beter weten in. De voe dingsbodem van de Nederlandse profs moet weer eens worden omge ploegd om opnieuw te kunnen zaaien. Men mag er niet meteen struiken van een wat mindere soort op planten, zoals nu is gebeurd Een probleem waarmee de Neder landse ijielerwereld nu, door deze Tour, keihard is geconfronteerd. Nederlandse profwielrenners worden geen geduchte coureurs bij de gra tie van slimme ploegleiders, die al tijd wel ergens de portefeuille van een sponsor weten te vinden. En Nederlanders zullen niet gevreesd worden als ze eerst geld vragen en dan pas met prestaties willen ko men aandragen, die in hun ogen „verdienstelijk" zijn, maar lang niet goed genoeg voor een wielerwed strijd van formaat, zoals de Tour, ondanks al zijn bezwaren, nog al tijd Is.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9