ïxplosie in Duitse bunker er wondt vijf Nederlanders abinet en vakcentrales rvrngm gen Franse kernproef r(fy)vandaaa... ...en gisteren 1 "Zowel mensen als vee kreperen door droogte" )p vakantie in Frankrijk: Ontsnapt na eten van lamp Beroofde automobilist paste juiste truc toe tlW^Rrograrnma l (DAG 23 JULI 1973 MS Vijf Nederlanders, leden van twee gezinnen vakantie waren, zijn zaterdag bij een explosie ge- door brand zwaar gewond toen zij in een voormalige bunker op Kaap Blanc Nez bij Calais naar hout en om een vlot te bouwen en daarbij een lucifer aan- vijf slachtoffers zijn drie :r het ernstigst aan toe. Zij Jergebracht naar een zieken- k T Rijssel. De andere twee zijn s opgenomen. ^1 ngeluk heeft zich als volgt en. Twee Nederlandse gezin families Roos uit Hoensbroek lont uit Kerkrade, de camping in Escalles, aar zij kampeerden naai 4800 gegaan. Het gezelschap uit negen personen, door ji mevrouw Roos en mevrouw gewe- met andere leden Jaar auto- itische :n me- n kun- erg als kkingea staats- jekome. e grens- J iden felle laarna in de avond was er op de radio ueneer die een persiflage len de erde te maken op Jan n van en en diens bijdragen aan ourgebeuren. De bedoeling :ennelijk om aan te tonen anssen er niets van had itgebracht. De man van de lage trachtte de misgreep accentueren door Jans- leel plat te laten praten. Inderachtig gedoe dat bo- ig zeer en als een tang op een li slaat, als men even stil bij de belachelijk hoge bij- die de omroep heeft be- aan het commerciële ebeuren waarvan zelfs een lum aan sportief gehalte val wil lem van argumenten valt ■landse twisten. Er reed vrijwel bip, de motorfiets in de karavaan, Atlan- zat wel iemand van de de goegemeente kreeg dan van Willy Al- ooit eens de zingende het^bouter genoemd, te horen et allemaal "fantastisch" weldig" was, zoals bekend ee woorden die de Neder- taalschat biedt bij excep- gewaarwordingen. En as er ook nog die andere de acteur Henk Molen- Het is nog een geluk bij ugeluk dat de Tour geen itappes langer heeft ge want anders was die delijke Guus Oster ook de proppen gekomen, een aantekening bij de van vrijdag. jn er ook nog twee te ma- ij de zaterdag en zondag, -eroendm middernacht, hongerig 29 Jua iet nieuws uit Dubai nog op de radionieuwsdienst lilde, kreeg zaterdag alle latie over de schoonheids- gezelschap op het strand bleven ging de heer Roos met zijn 12-jarige zoon Kees, zijn 6-Jarig zoontje Hans en zijn tienjarig dochtertje Marjo sa men met twee kinderen van de fa milie Dumont, de 13-Jarige André en de 10-Jarige Peter, de duinen in om hout voor een vlotje te zoeken. Zij vonden daar een opening die toegang gaf tot een kleine bunker. Toen de heer Roos een lucifer aan stak om de duistere ruimte te inspec teren volgden een ontploffing en een steekvlam, die de kleding van de heer Roos en de kinderen in brand deed vliegen. Doordat het geluid van de ontploffing in de kleine ruimte werd gedempt merkte buiten nie mand er iets van. Hoewel ernstig gewond wist de heer Roos zich met de kinderen uit de bunker te werken. Met de kleine Peter Dumont wan kelde hij tweehonderd meter in de richting van een boerderij, waar hij ineenzakte. Ook de andere slachtof fertjes konden niet verder meer, be halve de slechts lichtgewonde Marjo, die de boerderij wist te bereiken en daar alarm sloeg. De met brandwon den overdekte man en kinderen wer den vervolgens in allerijl naar het Sint Petrus-ziekenhuis in Calais overgebracht. Later op de dag besloten de artsen van dit ziekenhuis Hans en Kees Roos, alsmede Peter Dumont, wier brandwonden het ernstigst waren, naar het regionale ziekenhuis van Rijssel over te laten brengen. Tan- irbij giste kendge oenschappen in Athene en L gekohetzelfde over de golf- tussafoenschappen. Geen woord de jumbojet. Geluk- bijeenjn er op dat uur nog even oe Sea aar de BBC worden over- icombe keld en daar krijg je dan le rege ieuws, compleet met -ergoe es "on the spot". drii nieuwsdienst gebruikt wel 1 derge-aet argument dat altijd latei itste nieuws over het een Tatiza|er wordt gegeven en dat afwezigheid van nieuwe kelingen uit de latere i verdwijnt. Dat gaat aan het hedendaagse stamJfc van de radio als ge- dfcor. Men zet het toestel uit, zoals men de licht- hanteert en de man die rtg vai liddernacht luistert kan tal Nzi el andere zijn dan die van ai vu r Bovendien lijkt het nog- rikaana ingmatig wanneer de re- r de» &He nieuws op die ma- ril vorü ehandelt De kaping van ite Hoe- Qbojet is heus een zaak e gemoederen continu bezighouden, natuurlijk een land ënsfl ^kzinnig populair is. De '^^ieuwsdienst zal gedacht dat onze dorst naar de en een zaak was die geen gedoogde en die gijze- ln Dubai vallen daarbij •lijk in het niet. AMSTERDAM (ANP) Een 29-Jarige arrestant is gisteren aan de Amsterdamse politie ont snapt na het eten van een gloei lamp. Hij werd naar een zieken huis vervoerd en wist daar de be nen te nemen. De man heeft de gloeilamp on gemerkt uit het toilet meegeno men op het politiebureau aan het Leidseplein. Agenten troffen hem glas kauwend in zijn cel aan. Op dat moment was alleen nog de koperen fitting over. De arrestant had een verwonding aan de arm. die hij blijkbaar had opgelopen bij het stukslaan van de lamp. De man, voorzover bekend een Joegoslaaf, werd snel naar het Wilhelminagasthuis gebracht en daar overgelaten aan de hoede van het ziekenhuispersoneel. Wij hadden het niet nodig ge oordeeld om hem te bewaken, al dus een zegsman van de politie, omdat hij geen ernstig misdrijf op zijn kerfstok had, en alleen maar ter beschikking zou worden ge steld van de vreemdelingen dienst". De Joegoslaaf zou enkele we ken geleden in Amsterdam zijn aangekomen. Hij was gearresteerd op verdenking van valsheid in ge schrifte met aankoopnota's van rekenmachines, waarvan de her komst uiterst dubieus was. Zijn rol in dat complot was echter zo klein, dat de recherche van plan was, hem aan de vreemdelingen dienst uit te leveren, opdat deze de man over de grens zou kunnen zetten. De inwoners van Monnickendam hebben dit weekeinde de slag op de Zuiderzee in 1573 her dacht. Met op schaal gebouwde schepen uit die dagen werd de strijd tussen de Geuzen en de Spanjolen in beeld gebracht. Technici terug uit Senegal: SOESTERBERG „Hoewel ik het vrijwel niet met eigen ogen heb kun nen zien staat het wel vast dat zowel mensen als vee door de droogte kre peren in Afrika. Ik weet het uit ver schillende informatiebronnen. Even buiten Dakar begint het al. Daar kim je al dood vee zien liggen". Dit zei luchtmachtkapitein T. de Jager zaterdagmiddag kort na de aankomst uit Dakar in Senegal op Soesterberg. Kapitein De jager was gezagvoerder van de luchtmacht- troopship die technici naar Dakar heeft gebracht om op dat vliegveld tijdens de storm op 9 juli beschadig de Nederlandse troopship te repare ren. Zoals bekend heeft de Neder landse regering een vliegtuig plus bemanning beschikbaar gesteld voor het transport van voedsel van de kust naar de de droogtegebieden in de Westafrikaanse staten even ten zuiden van de Sahara zoals Senegal, Mali en Mauretanië. Bemanning noch technici bleken overigens veel te kunnen vertellen over de situatie in die landen. Zij waren uitsluitend in Dakar aan de kust van Senegal geweest en dan nog voornamelijk op het vliegveld. De voedselvluchten werden gemaakt door de bemanning van de nu gere pareerde troopship. Wel was volgens hem gebleken dat zowel de verbin dingen als de communicatie grote problemen opleveren en dat de coör dinatie ook stroef verloopt. Gedeeltelijk werd dat toegeschre ven aan de enorme uitgestrektheid van het gebied. Kapitein De Jager: "Van het hoofd van de Voedsel en landbouworganisatie (FAO) van de VN in dat gebied hoorde ik dat de beschikbare transportcapaciteit door de lucht, over de weg en over water nog maar de helft is van wat nodig zou zijn. Ook blijkt dat men voor bepaalde gebieden nog lichtere vlieg tuigen nodig heeft dan de Friend- ROTTERDAM Een 57- automobilist uit Hendrik Ido Am- dam, beschonken baoht heeft zaterdagnacht na te zijn 17-Jarige M.D., de 23-Jarige J.Z. uit Rotter- het meisje, de onlangs wegge- beroofd door twee lifters, een man lopen uit een tehuis in Amsterdam en een meisje, zijn auto op het spel zijn gestolen eigendommen weer terug te krijgen. Nadat de lifters hem in Rotterdam- zuid onder bedreiging met een mes, hadden ontdaan van een portefeuil le met f 40,- en een horloge en op dracht hadden gegeven naar Zeven huizen te rijden, wendde de bestuur der bij de Van Brienenoordbrug een hartaanval voor. Het tweetal, dat zelf ook de ziekte had voorgewend om de lift te krijgen, liet hem uitstappen en ging met de auto verder. Zo snel als hij kon, waarschuwde de automobilist de po litie, zijn opzet slaagde. In het cen trum van de Maasstad werd het tweetal aangehouden. Het bleek, dat AMSTERDAM ANP Met dende kaak, waarin zich een 5 cm lange snee bevond, is in de nacht van vrijdag op zaterdag kort ma 2 uur, de 18-jairige Zweed Ulrik Stenson uit Kungsonigen het politiebureau van het Leidseplein binnen gelopen. Hij was kort tevoren in het Vondelpark van zijn geld (200 Duitse marken) en een kampmes beroofd. Stenson werd van achteren aan gevallen, zo verklaarde hij. Hij poog de zicih met zijn mes te verweren, met als enig resultaat dat hij er zelf mee in zijn kaak werd gestoken. De dader is spoorloos. Volgens de Zweed was het een jongeman van omstreeks 20 jaar, mogelijk een Italiaan of een Fransman. kaanse speelfilm uit 1955. 23.10 (K) Fremder Not kaanse sp Journaal, (K) Zandmannetje. 19.05 (K) Voor 19.55 (K) 'ournaal er 20.15 (Zw-W) Die schlucht (The gorge) tv-spel. 21.30 (K) TV-krltlek. 21.45 (K) Actualiteiten. 22.05-22.15 (K) Voor bet ■5 ÏAAG De Nederlandse vijst alle proeven met biöps af en heeft dit de afge- o» 'inden ook duidelijk laten deen tot heeft de woordvoerder ministerie van Buitenland zaterdag desgevraagd fer de Franse kernproef bij laten andbloU' werd bert >nstratW ajorettet ^tssecretaris van Buiten- POP ten. dr. Kooijmans, heeft veten geleden in de Ge- neefse ontwapeningscommissie de hoop uitgesproken dat Frankrijk en China zich bij het kernstopverdrag zullen aansluiten, en dat het moge lijk zal zijn overeenstemming te bereiken over een akkoord waarbij ook ondergrondse kernwapenproeven worden uitgebannen. Het overlegorgaan van de Neder landse vakcentrales heeft gisteren in een verklaring zijn "grote veront waardiging" geuit over de Franse kernproef in de Stille Oceaan. De Franse regering heeft het in ternationale recht geschonden door ziofr niet neer te leggen bij de uit spraak van het Internationale hof van Justitie. Deze regering heeft ook de internationale openbare mening met minachting bejegend, door de zeer talrijke protesten uit alle delen van de wereld te negeren aldus de Nederlandse vakbeweging. Het overlegorgaan wijst op de vorig Jaar door de internationale arbeids organisatie aangenomen resolutie waarin alle lidstaten werden opge roepen zich te onthouden van alle kernproeven, met name die in de atmosfeer. Kernproeven zijn een ontoelaat bare aantasting van het menselijke leef- en arbeidsmilieu, zo vindt het overlegorgaan. Het spreekt zich met de meeste klem uit tegen elke kern proef in de toekomst van wie en in welke vorm dan ook. Terwijl de defecte machine werd gerepareerd maakte het nu terugge keerde toestel afgelopen week vier vluchten met het toestel naar de droogtegebieden. In enkele gevallen moest de bemanning in de gloeiende hiite zelf de goederen uitladen om dat geen personeel ter plaatse be schikbaar was. De reparatieploeg is bijna tien da gen weggeweest. In vier dagen had men de reparatie geklaard. "We heb ben gewerkt van 's morgens zeven uur tot 's middags een uur. Daarna was het door de gloeiende hitte niet meer mogelijk te werken. De platen waren niet meer aan te pakken zo heet", aldus adjudant Verschragen die in Dakar alleen nog een Engelse hulpploeg had gezien met twee Her cules-transpor tvliegtuigen DUITSE T.V. MAANDAG 23 JULI 1973 DUITSLAND I 17.55-18.00 (K) Journaal. (Regionaal Frogramma: WDR: 18.00 (K) Julia, tv-serle. 18.30 (K) Actualiteiten 18.45 (K) Voor de kinderen. 18.55 (K) Sport journaal. 19.26 (K) Lerchenpark, tv- serle. 19.59 Programmaoverzicht. WDR 9.30-10.00 (K) Sesame Street, kleuter schoolserie. (17). 18.00 (K) Regionaal nieuws. 18.10 (K) Weekoverzicht. Aansluitend: Julia, tv-serie. 18.40 (K) Actualiteiten. 19.15 (K) Gesprek met een kind. 19.25 (K) Graf Lückner - Seeteufels Weltrelzen und Abenteuer, enweerbericht. 22.50 (K) Documentair programma over het lied Llll Marleen. 23.40 (K) Journaal. Zweltes Deutsches Fernsehen 17.30 (K) Journaal en weerbericht. 17.35 (K) Eln Sommer mit Nicole, tv- 18.00 (K) Actualiteiten (K) Journaal. 21.00 Und nicht NEDERLAND i Kiri de Clown (NOS) Journaal (NOS) KRO-Cineac, met om: 18.45 18.55 19.05 19.05 Lippy de Leeuw 19.10 Charlie als kelner 19.30 De lieverdjes i Amerikaanse tv-filmserie deel 3 (KRO) 21.10 China vandaag (KRO) De tweede aflevering van de Engelse serie van Felix Greene over het communistische China van vandaag, waarin vooral de landbouw grote aandacht krijgt. 21.35 Marty Feldman Comedy Machine (KRO) 22.00 Drie dagen respijt in Sao Luis, documentaire over car naval in Brazilië (KRO) 22.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Kiri de Clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De avonturen van Toomai en de olifant, tv-serie voor de jeugd (AVRO) 19.30 En dan is moe d'r nog, tv-serie (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Peyton Place (AVRO) 21.10 Cannon: Dodelijke erfenis, tv-film (AVRO) 22.00 Televizier Magazine (AVRO) 22.50 Journaal (NOS) Een fascinerend hoogtepunt (wat heet hoogtepunt?) van twee dagen televisie was gister avond het interview met John Ehrlichman, dat de zo actieve Watergate-kongsi van de NOS uitzond. Helaas miste ik de naam van de Amerikaanse in- inaam van de Amerikaanse in terviewer, ik kon er zo gauw ook niet achter komen, maar ik kan u verzekeren dat het hogeschool-tv-journalistiek was. Bijzonder grote kennis van za ken (groter, kreeg Je af en toe de indruk, dan van Ehrlichman zelf), voortreffelijke timing van vragen en ook, als dat zo uit kwam, van een korte stilte om de betekenis van een antwoord (of het uitblijven ervan) even op de kijkers te laten inwer ken. Omdat het sinds geruime tijd een goede gewoonte is gewor den de indruk van betrouw baarheid van Amerikaanse po litici af te meten aan de vraag of je een tweedehands auto van hem zou willen kopen, meldt ik hier gaarne dat ik, afgaand op dit interview, er slechts met grote aarzeling toe zou overgaan John Ehrlichman te vragen mij te helpen bij het tegen de brug opduwen van mijn tweedehands auto. Voor je het weet, ben Je hem kwijt. De .Nonsens en Treurniet show" beleefde gisteren via de gebruikelijke afsluiting (een complicatie van de beste num mers) het einde van zijn korte bestaan: een seizoen. Regisseur en mede-samensteller Dimitri FrenkeJ Frank had zijn honde- trouw aan de eenmaal door hem gekozen medewerkers na het vertrek van Kees van Kooten en Wim de Bie <te we ten Rob van Houten en zijn Funhouse) zo ver doorgevoerd, dat hij ook bij het samenstel len van „het beste" uit een zestal shows om en om een met Ton van Duinho- in de hoofdrol, en een met Funhouse in de hoofdrol had gekozen. Het resultaat was dat we om en om een goed of uitstekend zagen, afgewisseld met matig of „gaat wel Waarbij de aandacht van de matigheid van de Fun- house-bijdragen alleen wat werd afgeleid door het betaalde harde gelach van de figuran- ten. Gelukkig kwam Ton van Duinhoven steeds weer bijtijds opdraven als pleister op de wonde, met als hoogtepunt zijn prins Bernhard (een dat in eerste instantie niet mocht van de VARA, nadat kort tevoren de Koningin al in de Barend Servet-show ten to nele was gevoerd, maar in een latere show alsnog werd uitge zonden», op de voet gevolgd door zijn mannetje met d„ kleinste hond bij Duys, en zijii dronken agent. Dit afscheidsconcert van de .Nonsens en Treurniet show" zou echter heel wat sterker zijn uitgevallen als van Fun house alleen die nummers wa ren opgenomen, waarin Cor Beurskens (die dikke) een pro minente rol vervulde. Gisteren in de NOS-program- ma's voor de gastarbeiders .Een uur Turkije" van Manus van de Kamp. Voor het over grote deel amusement (zang, dans en buik), en voor mijn gevoel te veel op de meekij kende Nederlandse kijkers af gestemd, en dus te weinig op de Turkse arbeiders in Neder land, voor wie het programma toch bestemd was. Dat er geen nuttige informatie en medede lingen in verstrekt zaten, schijnt in zoverre opzet te zijn geweest, dat bereiding va gramma's vt weest dat bij de reeks pro- mening is ge let wekelijkse NOS-nrogramma op Hllver- sum-radio zondags tussen half drie en vijf uur (onder super visie van Henk de Heus) alle behoefte aan informatie van buitenlandse werknemers in Nederland bevredigt. Maar er is natuurlijk ook nog zoiets als visuele informatie, die de radio niet kan bieden. Behalve beelden van een nieu we brug over de Bosporus bood dit programma nagenoeg geen visuele informatie, die voor Turken, ver van hun land, van belang geacht mocht worden. Dat hun kinderen in Utrecht op de nationale feestdag ge dichten van Ataturk voordroe gen, was best aardig om te zien, vooral voor de ouders, maar het was natuurlijk wel iets waar zij zelf al bij waren. De juiste vorm voor dit soort programma's lijkt nog steeds niet gevonden te zijn, maar dat zij moeten worden voortge zet, in een grotere frequentie, lijkt me buiten kijf. Onze bui tenlandse werknemers hebben er moreel recht op, en boven dien biedt de NOS een (ge zochte) kans om aardige, be zienswaardige programma's te maken en tegelijkertijd aan haar opdracht te voldoen. NICO SCHEEPMAKER 1.00 w pel. bloe- 21.45 Filmreportage 22.30 (K) Journ.. Voor de Jeugd. 8.24 Overweging 8 3 B.00 Nieuws 8.11 Radiojour- kestwerken. (10.30-1032 Nieuws). 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) kleuters. 10.10 (ged. S) beldsvltamlnen (gr). (11.00 Nieuws; delingen (S) Gevarieerd programma. het land; 12.26 Mede- (K) Journaal en weerbericht. 11.03-11.05 Radiojournaal). 11.3 Radloverkeersmagazine 13.00 Nieuws. de Jeugd. 14.30 (S) Vakantleprogram- 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Moder- 17.10 Voor de kleuters. 17. muziek. 14.00 Theologie Heilige Schrift. 14.15 (S) Radlomaga- orkest iresentatle: Link van Bruggen. "I Nieuw.-. 17.32 Echo. Vanavond 18.00 (S) Licht 15.05 (S) Gewijde muziek 16.00 Nieuws. 16.0" nle Orkestgr.19.00 (S) Amateurs geven de toon ------- vandaag. 20.00 19.50 Den Haag Nederland I NCRV: 14.00—16.00 Gevar. va- kantieprogr. NOS: 18.45 Kiri de Clown. 18.55 Joun. NCRV: 19.05 'n Donderdagskind, film voor de jeugd. 19.35 Op het Europese wildspoor. NOS: 20.00 Journ. NCRV: 20.23 Zo vader, zo zoon. 20.45 Selektle uit Goeie ouwe koffergrammofoon. 21.10 De man die zichzelf achterna zat, spion, verhaal. 22.00 Hier en nu 22.40 Overweging. NOS: 22.45 Journ. Nederland II NOS: 18.45 Kiri de Clown. 18.55 Journ. VARA: 19.05 Klaartje Tip en Balthasar. 19.10 Stratenmaker op zee-show. 19.30 Volgende patiënt NOS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 De Onedin lijn, tv-film. 21.10 Wie Wat Waar: vraag en antwoordspel. 21.35 Een groot uur: U. NOS: 22.45 Journ. 17.55 Mededelingen. Vanavond 18.00 weging. 23.00 (8) Popmu ziek (gr.). 23.55 Nieuws. zangsollste. 19.05 (S) Licht zangsollste. 19.30 Muziek, S.00 NOS. 19.00 instrumentaal trio. 23.05 (S) Er floot een vogel ln de wei. 23.55 Nieuws. HILV. II. 298 ni en FM-kanalen. 7.00 KRO. 19.50 NOS. 20.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Klassieke Waterskiën Bij de Europese jeugdkampioenschappen, die het af gelopen weekeinde in Viareggio wer den gehouden, heeft Marlon van Dijk evenals vorig Jaar de titel bij het schansspringen gewonnen Jn het on derdeel figuren werd zij tweede ach ter Laura Alba van Italië. In de sla lom werd zij tweede achter de Brit se Karen Mors. 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8 02 Eddy Becker. 9.00 Een opvallend vrolijke geva rieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Eddv Becker. (14 0" Herman Stok. (17.00 Nieuws). 17.57 22.00 Nieuws. 22.02 Popreconstrlctles. 22.55 Mededelingen. 23 00 Nieuws. 23 02 (S) Wachten op —*-■-*

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5